Eίναι ο άνθρωπος μονογαμικό όν;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το σεξ είναι που δεν βρίσκω λόγο να είναι αποκλειστικό, όχι ο έρωτας.

το δικο σου σεξ ή του αλλου?ο δικός σου δεχεται ετσι ανετα να κανεις σεξ με αλλον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
οι πιγκουινοι και οι λυκοι ειναι μονογαμικοι..

οι ανθρωποι ειναι απολυτα ευελικτοι και μπορουν να ειναι μονογαμικοι,αγαμικοι πολυγαμικοι και απο όλα...

Πολλές φορές οι άνθρωποι από ανάγκη να δείξουν προοδευτικοί και ανοιχτόμυαλοι λένε πράγματα που δεν τα πιστεύουν και δεν τα εννοούν, ενώ πριβέ δείχνουν οι σκληροπηρυνικότεροι όλων για πολύ πιο απλά θέματα από την πολυγαμία. Θα ήθελα να δω εν προκειμένω όλους της υποστηρικτές της πολυγαμίας να το ζήσουν πρώτα και ύστερα να μας πουν τη γνώμη τους αν το αντέχουν, να φιλάει κάποιος άλλος την κοπέλα τους, και να κάνει έρωτα μαζί της κάποιος άλλος ΕΝ ΓΝΩΣΗ τους ΩΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΧΕΣΗ. 'Οχι μόνο αυτό δεν θα άντεχαν, αλλά ούτε να μιλήσει στο τηλέφωνο με άλλον, μπροστά τους ή πίσω τους. Δεν αντέχετε παιδιά και ό,τι και να μου λέτε δεν με πείθετε. Εκτός αν μιλάτε για προσυμφωνημένα kinky παιχνιδάκια. Εγώ μιλάω για πολυγαμία, όχι για kinky.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
το δικο σου σεξ ή του αλλου?ο δικός σου δεχεται ετσι ανετα να κανεις σεξ με αλλον?
Αν υπάρχουν τέτοιοι κανόνες σε μια ισότιμη σχέση, είναι υποχρεωτικά two way. Θύμα δεν πρόκειται να γίνω. Αν θέλει από μένα μονογαμία, θα αναγκαστεί να δει τη ...γλύκα της και ο ίδιος. Άλλωστε δεν έχει νόημα, αν κάποιος απαιτεί μονογαμία, τότε προφανώς έχει διαφορετικό αξιωματικό σύστημα, άρα με ενοχλεί και να πηγαίνει ο ίδιος με άλλες, διότι βλέπει το σεξ διαφορετικά απ'ότι εγώ.

@Strangelove: Με ενοχλεί η ορολογία που χρησιμοποιείς. Το "Παιχνιδάκια" υποδηλώνει ότι το κάνει κάποιος για να ανανεώσει τη σεξουαλική ζωή του ζευγαριού και ότι πρόκειται για κάτι προσωρινό. Εγώ δεν αναφέρομαι σε κάτι τέτοιο. Τέσπα, προφανώς έχεις παρωπίδες στο συγκεκριμένο θέμα ΚΑΙ όσον αφορά τους άλλους ανθρώπους (!), οπότε δεν ασχολούμαι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Φυσικά και δεν αντέχεται, ο έρωτας είναι πολύ αποκλειστικό συναίσθημα. Ίσως να αντέχεται μόνο σε πολύ μακροχρόνιες σχέσεις που πλέον έχει φύγει και το έχουν αποδεχτεί και οι δύο.

Εγώ το κατέστησα ξεκάθαρο από την αρχή ότι δεν αναφέρομαι σε παράλληλες σχέσεις. Το σεξ είναι που δεν βρίσκω λόγο να είναι αποκλειστικό, όχι ο έρωτας.

Με παράλληλη σχέση δεν θα είχα πρόβλημα αν ήμουν σχεδόν σίγουρη (όσο μπορείς να είσαι) ότι δεν πρόκειται να ερωτευτεί την άλλη. Αλλά γενικά ΔΕΝ λέω αυτό τόση ώρα.

Μα αυτό είναι η πολυγαμία, οι παράλληλες σχέσεις με σεξ. Δεν μπορείς να είσαι σίγουρη, κανείς δεν θα στο υπογράψει ότι δεν θα ερωτευθεί την άλλη, και γι'αυτό αρνιούνται όλοι. Εκτός αυτού θα έχεις σοβαρό πρόβλημα να φιλήσει μπροστά σου κάποια άλλη τον δικό σου. Γιατί δεν θα έχεις αν θα το κάνουν χωρίς να είσαι παρούσα ; Είναι καθαρά ψυχολογικό ; Δεν το καταλαβαίνω. Θα κολήσεις, στο υπογράφω. Θα στεναχωρηθείς, θα σε κυριεύσει μελαγχολία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αν υπάρχουν τέτοιοι κανόνες σε μια ισότιμη σχέση, είναι υποχρεωτικά two way. Μπορεί να μην με ενοχλεί, αλλά θύμα δεν πρόκειται να γίνω. Αν θέλει από μένα μονογαμία, θα αναγκαστεί να δει τη ...γλύκα της και ο ίδιος.

@Strangelove: Με ενοχλεί η ορολογία που χρησιμοποιείς. Το "Παιχνιδάκια" υποδηλώνει ότι το κάνει κάποιος για να ανανεώσει τη σεξουαλική ζωή του ζευγαριού και ότι πρόκειται για κάτι προσωρινό. Εγώ δεν αναφέρομαι σε κάτι τέτοιο. Τέσπα, προφανώς έχεις παροπίδες στο συγκεκριμένο θέμα ΚΑΙ όσον αφορά τους άλλους ανθρώπους (!), οπότε δεν ασχολούμαι άλλο.

Μα μόλις πριν έγραψες ότι δεν εννοείς σχέση παράλληλη. Σε σχέση την παράλληλη δεν αναφέρεσαι, σε παιχνιδάκι δεν αναφέρεσαι, πώς την εννοείς την πολυγαμία τότε ; Μην ασχολείσαι, εντάξει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πολλές φορές οι άνθρωποι από ανάγκη να δείξουν προοδευτικοί και ανοιχτόμυαλοι λένε πράγματα που δεν τα πιστεύουν και δεν τα εννοούν, ενώ πριβέ δείχνουν οι σκληροπηρυνικότεροι όλων για πολύ πιο απλά θέματα από την πολυγαμία. Θα ήθελα να δω εν προκειμένω όλους της υποστηρικτές της πολυγαμίας να το ζήσουν πρώτα και ύστερα να μας πουν τη γνώμη τους αν το αντέχουν, να φιλάει κάποιος άλλος την κοπέλα τους, και να κάνει έρωτα μαζί της κάποιος άλλος ΕΝ ΓΝΩΣΗ τους ΩΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΧΕΣΗ. 'Οχι μόνο αυτό δεν θα άντεχαν, αλλά ούτε να μιλήσει στο τηλέφωνο με άλλον, μπροστά τους ή πίσω τους. Δεν αντέχετε παιδιά και ό,τι και να μου λέτε δεν με πείθετε. Εκτός αν μιλάτε για προσυμφωνημένα kinky παιχνιδάκια. Εγώ μιλάω για πολυγαμία, όχι για kinky.

συμφωνω απολυτα..ετσι ακριβως ειναι.....πεφτει πολλη υποκρισια σε τετοια θεματα...
αλλα στη φυση ολα υπαρχουν...καθε ειδος εχει τον τροπο του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα μόλις πριν έγραψες ότι δεν εννοείς σχέση παράλληλη. Σε σχέση την παράλληλη δεν αναφέρεσαι, σε παιχνιδάκι δεν αναφέρεσαι, πώς την εννοείς την πολυγαμία τότε ; Μην ασχολείσαι, εντάξει. :)
@DrStrangelove: Εκτός του ότι είπα ότι δεν θέλω να ασχοληθώ, με ενοχλεί που το προσωποποιείς τόσο. Δεν πρόκειται να βγάλω όλη την προσωπική μου ζωή στο thread για να αποδείξω ότι τα όσα πιστεύω δεν είναι αερολογίες, sorry. Πίστευε ότι ψεύδομαι και τα λέω για να φανώ προοδευτική. I couldn't care less.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
@DrStrangelove: Εκτός του ότι είπα ότι δεν θέλω να ασχοληθώ, με ενοχλεί που το προσωποποιείς τόσο. Δεν πρόκειται να βγάλω όλη την προσωπική μου ζωή στο thread για να αποδείξω ότι τα όσα πιστεύω δεν είναι αερολογίες, sorry. Πίστευε ότι ψεύδομαι και τα λέω για να φανώ προοδευτική. I couldn't care less.

Ναι αλλά τότε κράτα επιφύλαξη και για τον συνομιλητή σου, και μην του λες ότι έχει παρωπίδες. Παρωπίδες έχει κάποιος που μιλάει θεωρητικά ή ακαδημαικά, δηλ.από θέση λέει κάτι κι όχι από φύση.
Στο έθεσα πολύ απλά, δεν αντέχω να ξέρω ότι φιλάει και κάνει κάποιος έρωτα με τη γυναίκα που λατρεύω λόγω συναισθήματος και αυτό δεν είναι θεωρητικό. Αυτό δεν είναι συντηρητισμός (παρωπίδες), αλλά ιδιοσυγκρασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι αλλά τότε κράτα επιφύλαξη και για τον συνομιλητή σου, και μην του λες ότι έχει παρωπίδες. Παρωπίδες έχει κάποιος που μιλάει θεωρητικά ή ακαδημαικά, δηλ.από θέση λέει κάτι κι όχι από φύση.
Στο έθεσα πολύ απλά, δεν αντέχω να ξέρω ότι φιλάει και κάνει κάποιος έρωτα με τη γυναίκα που λατρεύω λόγω συναισθήματος και αυτό δεν είναι θεωρητικό. Αυτό δεν είναι συντηρητισμός (παρωπίδες), αλλά ιδιοσυγκρασία.
Δεν είπα ότι έχεις παρωπίδες επειδή νιώθεις έτσι. Είπα ότι έχεις παρωπίδες επειδή νομίζεις ότι νιώθει έτσι όλος ο κόσμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν είπα ότι έχεις παρωπίδες επειδή νιώθεις έτσι. Είπα ότι έχεις παρωπίδες επειδή νομίζεις ότι νιώθει έτσι όλος ο κόσμος.

από την περιγραφή του χαρακτήρα σου, που η ίδια έδωσες. Ρομαντικός άνθρωπος και πολυγαμικός απλά μου κάνει λίγη εντύπωση, οκέυ μπορεί να είσαι από τις εξαιρέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Η πολυγαμία είναι κυρίως για ανθρώπους που δεν μπορούν να αγαπήσουν βαθειά, και για όσους αρέσει περισσότερο το παιχνίδι και η ελευθερία παρά η δέσμευση και η ασφάλεια. Οι πολυγαμικοί τύποι έχουν μια διαφορετική αντίληψη της αγάπης και της ελευθερίας. 'Οσους έχω γνωρίσει, και έχω γνωρίσει αρκετούς, διέγνωσα ότι είχαν όλοι συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, ζούσαν χωριστά από το σύντροφό τους πχ σε χωριστά σπίτια, ακόμα κι αν είχαν δεσμό αρκετά χρόνια, έβαζαν ως πρώτη προτεραιότητα το παιχνίδι, δεν είχαν παιδιά, ούτε ήθελαν να αποκτήσουν, δεν στεναχωριόντουσταν εύκολα, δεν έπαιρναν τίποτα σοβαρά, δεν παθιάζονταν, δεν ζήλευαν, δεν ήταν άνθρωποι των άκρων, και γενικά είχαν όλοι πάνω κάτω αυτό το ψυχολογικό προφίλ. Εγώ ενώ είμαι υπέρ της ελευθερίας σε όλα τα επίπεδα (κοινωνικά, πολιτικά, θρησκευτικά, πνευματικά κλπ), στο θέμα της αγάπης δεν μου αρέσει να είμαι ελεύθερος ούτε το μπορώ, και δεν θεωρώ ότι η αγάπη έχει κάποια σχέση με την ελευθερία. Ρωτώντας αυτούς που έχω συναναστραφεί κατά καιρούς να μου πουν ποιόν αγαπούν περισσότερο σε μια πολυγαμική σχέση, κανείς δεν μπορούσε να μου απαντήσει ή οι απαντήσεις ήταν πολύ λοξές, όπως "αγαπάω εκείνη, αλλά δεν την έχω ερωτευθεί ποτέ, και με τις άλλες παίζω". Το'χω ακούσει κι από γυναίκα. Βγάλε άκρη.

Εγω παντως γνωριζω 2 ζευγαρια, παντρεμενα με παιδια, πολυγαμικοι ολοι.
Αναμεσα στο ζευγαρι υπαρχει ειλικρινεια οσον αφορα στις σεξουαλικες σχεσεις που εχουν με αλλα ατομα, ακομα και σε σημειο να γινεται το "παιχνιδι" μπροστα στα ματια τους.
Και ολα αυτα καλα κι ομορφα υπο την προυποθεση οτι δε θα εμπλακει κανεις απο τους δυο συναισθηματικα με κανεναν αλλο, παρα μονο σεξουαλικα και ας τον/την εχει σε μονιμη βαση.
Και απ' οσο μου εχουν πει, δεν ειναι τα μονα ζευγαρια που υπαρχουν γυρω μας. Υπαρχουν παρα πολλα, τοσα που δεν μπορεις καν να το διανοηθεις.
Για να ειμαι ειλικρινης δυσκολευομαι να τους καταλαβω, αλλα δεν μπορω να τους αμφισβητω διαρκως.
Ισως οντως να ισχυουν ολα οσα λενε περι συναισθηματος και να ειναι τοσο διαφορετικοι απο εμενα, ωστε να μπορουν να αποδεχτουν το μοιρασμα εστω και στο σεξουαλικο κομματι.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.

Α,και αυτη λεξη δεν υπαρχει στο παρακατω κειμενο σου..;)


:confused:

στην ελληνική γλώσσα , μπορεί να εννοηθεί το υποκείμενο από την πτώση του ρήματος

και δεν εννοώ ότι το ρήμα έπεσε πουθενά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
από την περιγραφή του χαρακτήρα σου, που η ίδια έδωσες. Ρομαντικός άνθρωπος και πολυγαμικός απλά μου κάνει λίγη εντύπωση, οκέυ μπορεί να είσαι από τις εξαιρέσεις.
Πάντως σύμφωνα με το δικό σου ορισμό μάλλον δεν είμαι πολυγαμική, άρα κακώς σου κάνει εντύπωση.

edit: Ακριβώς αυτό που γράφει η Νεράιδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Και ολα αυτα καλα κι ομορφα υπο την προυποθεση οτι δε θα εμπλακει κανεις απο τους δυο συναισθηματικα με κανεναν αλλο, παρα μονο σεξουαλικα και ας τον/την εχει σε μονιμη βαση.

Υπό προυποθέσεις...πόσες φορές το έχω ακούσει αυτό, λες και το συναίσθημα κοντρολάρεται. Είναι αυτό που δεν μου αρέσει στους πολυγαμικούς ανθρώπους, χωρίς να το ξέρουν έχουν μπακαλίστικη νοοτροπία. Θα πάρω αυτό, θα δώσω αυτό και δεν θα δώσω το άλλο. Ναι μεν αλλά και υπό προυποθέσεις και μπλα μπλα...Αυτό είναι ελευθερία άραγε ; 'Αρα δεν κάνεις ότι σου γουστάρει κι εδώ όπως και στις μοναγαμικές σχέσεις. Αν σου κάτσει και ερωτευθείς, θα σου τραβήξει το αυτάκι η σύζυγος. Που καταλήγουμε ; 'Οτι ελευθερία δεν υπάρχει πουθενά, μόνο επίφαση ελευθερίας. Μελαγχόλησα πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οι "πολυγαμικοι" ειναι παγιδευμενοι στην "ελευθερια" τους..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ποιό το νόημα να σου τραβήξει το αυτάκι; Ανθρώπινα είναι αυτά, συμβαίνουν. Όχι ότι δεν θα στεναχωρηθώ βέβαια, αλλά είναι ένα ρίσκο που όλοι παίρνουμε, μονογαμικοί or not. Δεν χρειάζεται να κάνεις σεξ με κάποιον για να τον ερωτευτείς.

Τώρα το αν θα διατηρηθεί η σχέση αν συμβεί αυτό, εξαρτάται από την περίπτωση και είναι κάτι που πρέπει να αποφασίζει το ζευγάρι από κοινού (διότι μπορεί και αυτός που ερωτεύτηκε να μην θέλει να τη συνεχίσει, και μάλιστα αυτό είναι το πιθανότερο) με απόλυτη ειλικρίνεια. Και αν χωρίσουν, θα είναι για το καλύτερο. Άλλωστε, σε μια τέτοια σχέση, υποβόσκει και φιλία, η οποία είναι λίγο δύσκολο να μην διατηρηθεί και αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ακριβως επειδη δεν κοντρολαρεται και επειδη ρισκαρεις, φροντιζεις να μην εχεις κατι μονιμο...
Ολα εχουν να κανουν με το τι και πως το θελεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ακριβως επειδη δεν κοντρολαρεται και επειδη ρισκαρεις, φροντιζεις να μην εχεις κατι μονιμο...
Ολα εχουν να κανουν με το τι και πως το θελεις.

Θεωρώ πολύ περιοριστικό ένα τέτοιο μοντέλο σχέσης που έχει προδιαγραφεί ακόμα και η ημερομηνία λήξης αλλά και οι όροι και τα όρια. Το πρόβλημά μου δεν είναι μόνο ότι "απαγορεύει" συναισθηματική εμπλοκή στον δευτεραγωνιστή, αλλά ότι κατ'επέκταση θεωρεί τη γυναίκα και τον άντρα που θα έχουν το 2ο ρόλο "αντικείμενο". Και σίγουρα καθόλου φεμινιστικό αν δέχεται η γυναίκα να είναι το "αντικείμενο" - δευτεραγωνιστής. Μια φεμινίστρια δεν θα δεχόταν ποτέ να γίνει σεξουαλικό αντικείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μα απ τη στιγμη που η οποια σχεση ειναι εξαρχης σεξουαλικη και μονο, ειναι περιοριστικη απο μονη της, ασχετα απο τη διαρκεια της.
Μην το βλεπεις σαν "αντικειμενο". Για εκεινους ειναι ενα ειδος ευχαριστησης και ικανοποιησης των ορμων τους. Κανεις δε μειωνει κανεναν, ολοι ξερουν τι θελουν και τι οχι και αυτο γουσταρουν.
Τιποτα παραπανω και τιποτα λιγοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Μου φαίνεται διαφωνούμε όλοι και ως προς το τι σημαίνει πολυγαμία. ...


Πολυγαμία:
- Υφίσταται, εκεί όπου δεν υπάρχει καν η ιδέα της "μοιχείας".
- Κλασικές περιπτώσεις πολυγαμικών καταστάσεων συναντάμε και σήμερα, κυρίως στους Μορμόνους και στους Μωαμεθανούς.
- Στους ιστορικούς χρόνους, τουλάχιστον, η πολυγαμία εισάγεται στη Δύση μέσω της βιβλικής μυθιστορίας( Αβραάμ- Ιακώβ-Δαβίδ-Σολομών κ.α.) και είναι ακραιφνώς φαλοκρατική. Η ηθική της περιβολή εδράζει εν πολλοίς, στην ανάγκη τεκνοποιΐας και στην παραμυθία της μεγαλύτερης ποσοστιαία γυναικείας στειρότητας. Πρόκειται σαφώς για κατάσταση κοινωνικών πραγμάτων εξαιρετικά υποτιμητικών για το γυναικείο πρόσωπο και κατά προέκταση για το ανθρώπινο πρόσωπο των "νόθων"(αγνώστων πατερών). Κλασική βιβλική μυθιστορηματική περίπτωση, το ισοζύγιο μεταξύ Σάρρας και Άγαρ ή Ισαάκ και Ισμαήλ.
Με τη σύγχρονη απελευθέρωση του γυναικείου προσώπου, στο μέτρο της απελευθέρωσης και του ανδρικού, προφανώς κατάρρεει εκ θεμελείων η φαλοκρατική πλευρά της κοινωνικής ηθικής, ενώ ταυτόχρονα, η αντικατάσταση της δια πίστεως πατρότητας, με την πιστοποιημένη μέσω του DNA, απελευθερώνει και παιδιά, από τον κίνδυνο της ...νοθείας! Κάτω από το πρίσμα μίας τέτοιας εξέλιξης, σήμερα δεν νοείται πολυγαμία αποδεκτή, αν αυτή δεν εκδηλωθεί, καλλιεργηθεί και αναγνωριστεί(ηθικά και νομικά) και για την γυναίκα. Συνεπώς, η υφιστάμενη ακόμη σήμερα πολυγαμία των ανδρών, είναι σημείο πολιτισμικής υστέρησης, ισοδύναμης και αντίστοιχης θα έλεγα,από ουμανιστική άποψη, με τη συναισθηματική υστερικότητα που χαρακτηρίζει τη "ψυχολογία" ενός φασίστα και του φασισμού γενικότερα.
-Από εκεί και πέρα, η πολυγαμία ενδιαφέρει, όχι μόνον ως "κοινωνική πρακτική", αλλά και ως στοιχείο του ανθρώπινου γενικά βολονταρισμού. Υπ' αυτή την έννοια, ναι, ο άνθρωπος χαρακτηρίζεται από πολυγαμικές ροπές, που προφανώς πηγάζουν από το ...ένστικτο. Αν όμως ως ανθρωπότητα φθάσουμε στο πολιτισμικό εκείνο επίπεδο, όπου θα έχει γίνει αποδεκτή η πολυγαμία και στις γυναίκες και τα παιδιά θα έχουν απελευθερωθεί ακόμη κι από την αναγκαιότητα της "μητρικής στοργής", τότε πια, οι ως άνω ροπές θα πηγάζουν, μάλλον, από ένα αντίστοιχο επίπεδο ανθρώπινης αυτοσυνειδησίας. Μέχρι τότε, η πολυγαμικότητα θα παραμένει και στις μέρες μας ένα "κρυφτούλι", με τον εαυτό μας και τους άλλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top