[e-steki] Αναφορά λαθών στις λειτουργίες του site

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Καλημέρα σας! Γνωρίζετε μήπως τον λόγο που όταν επισυνάπτω με copy paste κάποιο ειδησεογραφικό link, ενώ στον Google Chrome, εμφανίζεται preview της σελίδας, στον Microsoft Edge δε συμβαίνει αυτό και αν αφορά κάποια ρύθμιση στο στέκι ή στον browser;
Αν εμφανίζεται στον έναν browser κι όχι στον άλλον η λογική λέει οτι είναι θέμα ρυθμίσεων του άλλου browser.
@Scandal
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,843 μηνύματα.
Καλημέρα σας! Γνωρίζετε μήπως τον λόγο που όταν επισυνάπτω με copy paste κάποιο ειδησεογραφικό link, ενώ στον Google Chrome, εμφανίζεται preview της σελίδας, στον Microsoft Edge δε συμβαίνει αυτό και αν αφορά κάποια ρύθμιση στο στέκι ή στον browser;
Preview εννοείς ότι συμβαίνει αυτό στο Chrome:

Κι αυτό στον Edge;
https://www.ischool.gr/πανελλήνιες/υπολογιστής-μορίων-2022
 

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Για να μη ψάχνεσαι @Scandal όταν κανεις copy απο το url field του edge τοτε δεν παίρνεις στο clipboard μονο το url σε text αλλά κάποιο διαφορετικό styled text που προσπαθεί να το κανει match ο,τι formatted text capable πράγμα το κανεις paste. Πχ εγώ βλέπω διαφορά και στο oneNote οταν κανω paste. Αυτό αν το κανεις paste και post απο οποιοδήποτε browser δεν θα τριγκάρει preview (προφανώς γιατι δεν είναι πλέον απλά url αλλά έχει και το formatting). Αν το κανεις το ιδιο paste καπου που δεν υποστιρίζει rich text κάνει paste κανονικά το plain text URL (απ όπου και μπορεις να το ξανα-copyαρεις)

edit:
@Wonderkid αν κανεις control-shift-v αντί για control-v (paste as plain text) δουλεύει το preview
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Για να μη ψάχνεσαι @Scandal όταν κανεις copy απο το url field του edge τοτε δεν παίρνεις στο clipboard μονο το url σε text αλλά κάποιο διαφορετικό styled text που προσπαθεί να το κανει match ο,τι formatted text capable πράγμα το κανεις paste. Πχ εγώ βλέπω διαφορά και στο oneNote οταν κανω paste. Αυτό αν το κανεις paste και post απο οποιοδήποτε browser δεν θα τριγκάρει preview (προφανώς γιατι δεν είναι πλέον απλά url αλλά έχει και το formatting). Αν το κανεις το ιδιο paste καπου που δεν υποστιρίζει rich text κάνει paste κανονικά το plain text URL (απ όπου και μπορεις να το ξανα-copyαρεις)

edit:
@Wonderkid αν κανεις control-shift-v αντί για control-v (paste as plain text) δουλεύει το preview
ευχαριστώ πολύ! Ναι γιατί στον Chrome με απλό copy paste κατευθείαν δούλευε
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Τα τελευταία μήνυματά μου στο θρεντ της επικαιρότητας δεν εμφανίζονται στις τελευταίες συζητησεις...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Περιέγραψα το πρόβλημα κι εδώ

Ειναι πολυ εκνευριστικο να χρειαζεται να ριξω με συνεχομενα crop την ποιοτητα στις φωτο για να ανεβει και να φαινεται στο post (αντι για λινκ που να πρεπει να το παταει ο αλλος). Ειναι σοβαρο bug, δε γινεται να μην μπορει να γινει render δυναμικα μια φωτο μεχρι 15 MB μεμονωμενα. Τον περιορισμο αυτον ποιος τον βαζει; To xenforo? Αν ναι, τοτε μπορει το site να το κανει post process κατα το upload και να το κανει αυτοματα καταλληλο resize/rescale/whatever αν εχει θεμα εξαρχης η φωτο σε μεγεθος. Μου πηρε 2 συνεχομενα crop για την 2η φωτο για να την δεχθει και να φαινεται (στην 1η ετυχε να παιξει με ενα crop απο 10ΜΒ -> 2.7ΜΒ, στη 2η απο 8.45ΜΒ -> 2.2ΜΒ). Δηλαδη μικρα μεγεθη. Κατι παει πολυ λαθος, τσεκαρετε το.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,843 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,843 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Για τσέκαρε ;)
φαινεται να το κανει κανονικα πλεον, λυθηκε θενκς!!
DSC_0032.JPG

DSC_0046.JPG

DSC_0075.JPG

DSC_0078.JPG
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
1674766872712.png
1674767114851.png

Κάτι παίχτηκε εδώ και καπελώνει το λαμπατέρ τα θέματα ωρέ.

Και υπενθυμίζω κι αυτό περί dark theme που προσωπικά μου λείπει.


1627249651079.png


Πχ. το "μαρκάρεις κείμενο" είναι μαρκαρισμένο κανονικά παραπάνω.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,843 μηνύματα.
@i_lie_us πρέπει να διορθώθηκε, μια στα γρήγορα που του έριξα.
Καλά εγώ στην OLED βλέπω διαφορά στην οθόνη, μεταξύ του background του bench.png και του υπόλοιπου background, που στην παλιά οθόνη δε την έβλεπα :P
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Ναι, πρέπει να φαίνεται οκ τώρα.

Καλά εγώ στην OLED βλέπω διαφορά στην οθόνη, μεταξύ του background του bench.png και του υπόλοιπου background
Τι φλεξ από το πουθενά διαβάζω από την 10ετίας οθόνη μου τώρα. :(
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,273 μηνύματα.
Παρατήρησα πως όταν πάω να δω τους αποκλεισμένους χρήστες μου κάνει prompt να κάνω log in ενώ είναι ήδη συνδεδεμένη. Είναι νορμάλ;
IMG_6344.jpeg


iOS 16.6.1
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,843 μηνύματα.
Παρατήρησα πως όταν πάω να δω τους αποκλεισμένους χρήστες μου κάνει prompt να κάνω log in ενώ είναι ήδη συνδεδεμένη. Είναι νορμάλ;
View attachment 121615

iOS 16.6.1
Μάλλον φταίει το πεδίο αναζήτησης που λέγεται username, λογικά δε το κάνει μονο οταν πατας πανω του;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,273 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Το κάνει και στο safari σε macOS

3213134324.png


dfsafdasf.png


Πιστεύω ότι το κάνει λόγω του name που είναι "username".

Όχι δεν ειναι αυτό. Το άλλαξα στο browser το name και πάλι το εμφανίζει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

21321313.png

Δημιούργησα ένα σκέτο html του έβαλα name "username" σε ενα input και το εμφανισε. Συνεπώς αυτό φταιει.

Και στο chrome έχει παρόμια λειτουργία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
καλημέρα, δεν εμφανίζει preview των δημοσιεύεσεων twitter που επισυνάπτω με copy link--> CTRL+Shift+V
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top