e-steki Feedback thread

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Διεγράφηκαν μηνύματα που παραβίαζαν τον κανόνα #15 των όρων χρήσης. Παρακαλείσθε να συνεχίσετε εντός θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Το παραπάνω είναι το ακριβές ζήτημα που έθιγα.Τώρα αν συνεχίσω θα μου πεις ότι συνεχίζω να παραβιάζω τον κανόνα. Συνεπώς έκανα την αναφορά και περιμένω πρώτα να δω τι μου πουν συνολικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
ολα καλά κι όλα ωραία... αλλά είναι φορές που νομίζω οτι είναι απλά ενα πολύ όμορφο περιτύλιγμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου το άρθρο 15 έχει ελαφρώς αυταρχικές αποχρώσεις, χωρίς καμία πρόθεση να χαρακτηρίσω με οποιονδήποτε τρόπο την ΟΔ. Τη γνώμη αυτήν τη στηρίζω στο μοντέλο περί ευνομούμενης πολιτείας που έχω στο μυαλό μου.
Κι εξηγούμαι: Εάν θεωρήσουμε ότι το στέκι είναι μια πολιτεία στο διαδίκτυο, τότε οι κανόνες αποτελούν το "Νόμο" και οριοθετούν το πολίτευμά του. Φυσικά το πολίτευμα δεν μπορεί να είναι δημοκρατικό, εφόσον τα μέλη της ΟΔ δεν εκλέγονται με άμεση ψηφοφορία, πράγμα με το οποίο προσωπικά συμφωνώ. Συνεπώς στο στέκι έχουμε ολιγαρχικό πολίτευμα. Πέραν αυτού, η δημόσια κριτική μέσω του τύπου είναι ένα συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα, το οποίο δεν μπορεί να καταστέλεται πουθενά εντός της Ευρωπαϊκής επικράτειας, πόσο μάλλον εντός της Ελληνικής, αφού εδώ θεωρείται πως γεννήθηκαν τα πλέον αντιπροσωπευτικά καθεστώτα, πέραν της Δημοκρατίας. Φυσικά θα μπορούσε κανείς να σκεφτεί ότι εάν κάτι τέτοιο επιτρεπόταν θα γέμιζε το στέκι άναρθρες κραυγές, πράγμα που δεν θα το ήθελε κανείς μας. Από την άλλη πλευρά, ακόμη και ο Κ. Καραμανλής κατά την ελάχιστα δημοκρατική διακυβέρνησή του τη δεκαετία του '50, όχι μόνο δεχόταν την κριτική, μέσα βεβαίως σε πλαίσια ευπρέπειας, αλλά και τη σάτιρα, πιστεύοντας ότι έτσι μπορούσε να αφουγκραστεί τον παλμό του λαού. Ουδέποτε ο Κ. Καραμανλής πήγε στα δικαστήρια (όπως θα μπορούσε) κάποιον κωμικό ή σκιτσογράφο. Αυτό για μένα είναι ένα καλό παράδειγμα, για το ότι η αυστηρή "διακυβέρνηση" μπορεί να συνδυαστεί με ανοχή στην κριτική. Άλλωστε, η επικοδομητική κριτική, όταν είναι μάλιστα διατυπωμένη με προσοχή, διακριτικότητα και ευπρέπεια, όχι μόνον δεν αμφισβητεί τους "κυβερνώντες", αλλά τους κάνει δημοφιλέστερους και δυνατότερους, αφού και μόνο η προσπάθεια να διατυπώσει κανείς τις αντιρρήσεις του με τέτοιο τρόπο, προϋποθέτει σεβασμό. Θα πρότεινα την αναθεώρηση του συγκεκριμένου άρθρου του "συντάγματος" του στεκιού, χωρίς βέβαια να υπονοώ ότι προσωπικά με έχει ενοχλήσει, ή ότι έχει χρησιμοποιηθεί εναντίον μου, αντιθέτως το στέκι μου έχει δείξει ανοχή και το ευχαριστώ γι' αυτό. Σε περίπτωση που η ΟΔ θεωρεί ότι οι θέσεις μου είναι, έστω εν μέρει βάσιμες, θα χαιρόμουν πολύ να συμμετάσχω προσωπικά στη συζήτηση περί αναθεώρησης. Αν μη τι άλλο, το στέκι μπορεί να αξιοποιηθεί απ' όλους μας ως ένα "μοντέλο" κυβερνητικής, της απόκρυφης αυτής επιστήμης του 20ου αιώνα, αποτελώντας εκτός από χώρο διασκέδασης και χαλάρωσης (πράγματα τα οποία ειρήσθω εν παρόδω τα καταφέρνει θαυμάσια) και χώρο διαπαιδαγώγησης δημοκρατικών κι ελεύθερων πολιτών. Με αυτόν τον τρόπο, το στέκι θα αποκτήσει και κοινωνικοπολιτικό ρόλο, πέραν των όποιων κομματικών τοποθετήσεων ή πολιτικών συζητήσεων εμπεριέχει.
Σε περίπτωση πάντως που η ΟΔ διαφωνεί με τις απόψεις μου, ας θεωρηθούν ως μη λεχθείσες, αφού δεν έχω σκοπό να επιμείνω, απλά θα παρακαλούσα να μη σβηστούν. Ας παραμείνουν ως παράδειγμα υγειούς και ευσεβούς κριτικής...

Επίσης θα ήθελα να εκφράσω την απορία μου περί του άρθρου 10. Πώς μπορεί ν' αποδειχθεί ότι κάποια από τις προσωπικές εμπειρίες που περιγράφει κάποιος είναι ψευδής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όλοι κάνατε ένα λάθος, άλλο κριτική και άλλο παράπονα για κάποια συγκεκριμένη υπόθεση. Για την κριτική έχουμε αυτό το thread και για τα παράπονα έχουμε τα reports.

Κάποιο μέλος προσπάθησε να μεταμφιέσει τα παράπονα σε κριτική, για αυτό αφαιρέθηκαν κάποια μηνύματα.
Ωστόσο το μέλος έχει χρησιμοποιήσει τελικά την υπηρεσία των reports και σύντομα θα λάβει μια επίσημη απάντηση σχετικά με τον πρόβλημα που τον απασχολεί.

Ωστόσο αν συνεχίσουμε την συζήτηση αυτή χωρίς να κάνουμε χρήση της ωριμότητας και του πολιτισμού φοβάμαι ότι για ακόμη μια φορά η ΟΔ θα χρειαστεί να εφαρμόσει ξανά τον όρο #15, κάτι που δεν την χαροποιεί και ιδιαίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Το άρθρο 15 μεταξύ άλλων εμένα μου θυμίζει νόμο που φτοιάχνεται αποκλειστικά για να προστατεύει τις πράξεις ορισμένης μερίδας ανθρώπων από τις αντιδράσεις των υπολοίπων.

Δεν έιχα δει το ποστ του Exposed

Εγώ ρε Exposed να ρωτήσω πως διαχωρίζεις το παράπονο από την κριτική ειδικά σε αυτή την περίπτωση?Ένα παράπονο χωρίς επιχειρηματική στήριξη σε μια συζήτηση είναι μια τρύπα στο κενό και απλή γκρίνια. Μόλις αποκτήσει όμως επιχειρηματολογία γίνεται κριτική??

Και αν ναι τότε αυτό που συμβάινει είναι ή απλά αποδέχεσαι μόνο την γκρίνια επιβάλλοντας στον φορέα της να φένεται σαν κακός γκρινιάρεις ή τον αφήνεις να στελέχωσει την θέση του, δεχόμενος και την πιθανή εξέλιξη σε κριτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έχουμε δει στην πράξη τι γίνεται όταν δεν εφαρμόζουμε τον όρο #15 όποτε ... είναι κάτι πολύ διαφορετικό η λέξη "μου θυμίζει" από το "είναι" ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Έχουμε δει στην πράξη τι γίνεται όταν δεν εφαρμόζουμε τον όρο #15 όποτε ... είναι κάτι πολύ διαφορετικό η λέξη "μου θυμίζει" από το "είναι" ;)
Συνειδητοποιείς τι λάκους έσκαψες και χώθηκες με αυτό που είπες? Δεν θα συνεχίσω ενα αναμονή νεοτέρας για το
Ωστόσο το μέλος έχει χρησιμοποιήσει τελικά την υπηρεσία των reports και σύντομα θα λάβει μια επίσημη απάντηση σχετικά με τον πρόβλημα που τον απασχολεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αγαπητέ Δεμελένε θα πρέπει να σκεφτόμαστε ότι το στέκι είναι και κάτι σαν κατάστημα, ας σκεφτούμε μια καφετέρια ή ένα άλλου είδους στέκι στον πραγματικό χώρο. Συνεπώς υπάρχει και "ιδιοκτήτης" που είναι και υπόλογος στο νόμο, έτσι δεν μπορεί να υπάρξει πλήρης δημοκρατία, αυτός είναι και ο λόγος που συμφωνώ με το "ολιγαρχικό" πολίτευμα του στεκιού. Οι πολλές αντιδράσεις βλάπτουν. Εδώ είναι εύκολο να σου πει κανείς "αν δεν σου αρέσει πήγαινε σε άλλο μαγαζί", ενώ σε μια πραγματική χώρα, για παράδειγμα στην πατρίδα μας, κάτι τέτοιο θα ισοδυναμούσε με εξορία και θα μπορούσε να γίνει αντικείμενο ολόκληρης επανάστασης ή τουλάχιστον διαδήλωσης. Καλά θα είναι να βλέπουμε το στέκι με όλες του τις παραμέτρους και να μην παίρνουμε τα πράγματα πολύ στα σοβαρά (όπως είπε κι ο ληστής στον παλιάτσο).
Αυτό προς το οποίο θα έπρεπε όλοι μας να συμβάλλουμε και σε αυτό το σημείο απευθύνονται και οι παραινέσεις μου για ανοχή στη δημόσια κριτική, είναι στην οριοθέτηση του τι ακριβώς εννοούμε όταν μιλάμε για "φωτισμένη" χρήση των κανόνων. Πιθανώς ακόμη και η αλλαγή των διατυπώσεων με τις οποίες εκφέρονται οι κανόνες ίσως να συμβάλλει προς αυτήν την κατεύθυνση. Πιστεύω ότι σε αυτό το σημείο θα έπρεπε να ζητηθεί και η γνώμη των μελών, όπως μάλλον γίνεται σε αυτό το θρεντ. Αντίστοιχα ωστόσο και οι χρήστες θα πρέπει να κάνουν την αυτοκριτική τους ως προς τη "φωτισμένη" χρήση των δικαιωμάτων τους.

Αγαπητέ Exposed Bone, ελπίζω να μην έχω αγγίξει τα όρια της ευπρέπειας με την κριτική μου, περισσότερο έχει άλλωστε να κάνει με προσωπικές φιλοσοφικές και πολιτικές απόψεις, που θεωρώ καλό να συζητιούνται έτσι, ως απόψεις και μόνο. Ο φυσικός νόμος μας λέει ότι όταν κάτι δεν εξελίσσεται, παίρνει την άγουσα προς τη φθορά αφού πάντα υπάρχουν εντροπικά φαινόμενα εν λειτουργία. Ελπίζω οι θέσεις μου να συμβάλλουν προς αυτήν την εξελικτική κατεύθυνση. Σίγουρα πάντως δεν έχω σκοπό να τις επιβάλλω σε κανέναν, πολύ περισσότερο στο στέκι ως σύνολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Πολυ καλη προσπαθεια, πολυ καλα γραφικα, αρκετα καλος κοσμος μεσα, ΑΛΛΑ πολυ αυστηρη διαχειρηση (ακομα και σε θεματα μικρης σημασιας).
αυτο με τη διαχειρηση θεωρω οτι εξομαλυνεται καπως, οσο περναει ο καιρος, αλλα ακομα θελει δουλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@Great Chaos: Συμφωνώ εν μέρει μαζί σου, αλλά κάνεις ένα μικρό λάθος:
Αρχική Δημοσίευση από Λεξικό Τριανταφυλλίδη:
κριτική η [kritikí] :
  • 1. η τεκμηριωμένη κρίση που εκφέρεται ως αξιολόγηση έργων πνευματικής δημιουργίας:
    • Θεατρική / κινηματογραφική κριτική.
    • Κριτική θεάτρου / κινηματογράφου.
    • Το καινούριο του βιβλίο πήρε πολύ καλές κριτικές.
    • Κρατάει τη στήλη της λογοτεχνικής κριτικής στην εφημερί δα.
    • || το σύνολο των κριτικών:
      • Η κριτική στάθηκε αρνητική απέναντι στο έργο του.
  • 2. επισήμανση λαθών, αδυναμιών κτλ. :
    • Δεν αντέχει την κριτική.
    • Κάνω / ασκώ κριτική.
    • Είναι εύκολο να κάνεις κριτική και δύσκολο να κάνεις αυτοκριτική.
    • Ασκήθηκε δριμεία κριτική.
[λόγ. < γαλλ. critique & γερμ. Kritik (στις νέες σημ. ) < αρχ. κριτική `η τέχνη της κρίσης΄]

Η κριτική είναι εξ'ορισμού τεκμηριωμένη. Κριτική που δεν είναι τεκμηριωμένη δεν μπορεί να υπάρξει διότι τότε δεν λέγεται κριτική. Λέγεται συκοφαντία και γκρίνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...Φαίνεται ο Τριανταφυλλίδης δεν έχει διαβάσει κριτική του Δανίκα! :devil: :lol:

Παρ' όλ' αυτά έχω μπροστά μου δύο διαφορετικά λεξικά (Τεγόπουλος-Φυτράκης και Μπαμπινιώτης) και κανένα από τα δύο δεν αναφέρει πουθενά ότι η κριτική είναι εξ' ορισμού τεκμηριωμένη κρίση. :blink:

Θα προτιμίσω τον ορισμό του Μπαμπινιώτη που λέει απλά πως κριτική είναι η έκφραση γνώμης για κάποιον ή για κάτι ή η αξιολόγηση ενός έργου και των συντελεστών του με βάση συγκεκριμένα κριτήρια. Όχι τίποτ' άλλο αλλά πολύ φοβάμαι ότι δε γνωρίζω πολλούς που να τεκμηριώνουν τις κριτικές τους παρόλο που αυτό θα ήταν το επιθυμητό! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
...Φαίνεται ο Τριανταφυλλίδης δεν έχει διαβάσει κριτική του Δανίκα! :devil: :lol:

Παρ' όλ' αυτά έχω μπροστά μου δύο διαφορετικά λεξικά (Τεγόπουλος-Φυτράκης και Μπαμπινιώτης) και κανένα από τα δύο δεν αναφέρει πουθενά ότι η κριτική είναι εξ' ορισμού τεκμηριωμένη κρίση. :blink:

Θα προτιμίσω τον ορισμό του Μπαμπινιώτη που λέει απλά πως κριτική είναι η έκφραση γνώμης για κάποιον ή για κάτι ή η αξιολόγηση ενός έργου και των συντελεστών του με βάση συγκεκριμένα κριτήρια. Όχι τίποτ' άλλο αλλά πολύ φοβάμαι ότι δε γνωρίζω πολλούς που να τεκμηριώνουν τις κριτικές τους παρόλο που αυτό θα ήταν το επιθυμητό! :)
Τότε ποιά η διαφορά κριτικής και συκοφαντίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
συκοφαντεις οταν κατηγορεις καποιον κ τα επιχειρηματα σου δεν ειναι αληθεις..

κριτικη ειναι η αποψη σου πανω στο καθε θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Παρ' όλ' αυτά έχω μπροστά μου δύο διαφορετικά λεξικά (Τεγόπουλος-Φυτράκης και Μπαμπινιώτης) και κανένα από τα δύο δεν αναφέρει πουθενά ότι η κριτική είναι εξ' ορισμού τεκμηριωμένη κρίση. :blink:


κι εγω ετσι νομιζα οτι ειναι...
:blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
συκοφαντεις οταν κατηγορεις καποιον κ τα επιχειρηματα σου δεν ειναι αληθεις..

κριτικη ειναι η αποψη σου πανω στο καθε θεμα
Η άποψη δεν μπορεί να είναι λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
ε σιγουρα ... αλλα κ σωστη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ε σιγουρα ... αλλα κ σωστη....
Δεν λέω αυτό...
Αν μια άποψη είναι λάθος τότε είναι κριτική ή συκοφαντία;
Είπες οτι συκοφαντία είναι όταν κατηγορείς κάποιον με λάθος επιχειρήματα και κριτική όταν λες την άποψη σου. Αν η άποψη σου είναι λάθος, τότε σύμφωνα με αυτούς τους ορισμούς είναι κριτική ή συκοφαντία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η συκοφαντία είναι η ψευδής κατηγορία. (Δες το και στο λεξικό :P)
Δηλαδή η έννοια της συκοφαντίας εμπεριέχει ψεύδος και διάθεση να κατηγορήσεις κάποιον.
Νομίζω πως παραπάνω συζητάμε για καλόπιστη κριτική που αποκλείει τη συκοφαντία.
Η συκοφαντία θα πρέπει να αντιμετωπίζεται διαφορετικά κατά τη γνώμη μου.

Edit: Μια λάθος άποψη δεν είναι απαραίτητα επιθετική ούτε εμπεριέχει εξ ορισμού δόλο και ψεύδος. Η συκοφαντία είναι εσκεμμένη ψευδής κατηγορία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dracula82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Δεν λέω αυτό...
Αν μια άποψη είναι λάθος τότε είναι κριτική ή συκοφαντία;

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι κριτική αν η άποψη σου είναι λάθος αλλά εσύ θεωρείς ότι είναι σωστή. Αν όμως ξέρεις ότι είναι λάθος και τη λές ταχα για σωστή τότε είναι συκοφαντία. (πσσσ τί είπα τώρα) :D :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top