Emo

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Λοιπόν χθες είχα βγει έξω, κάπου στην Κηφισιά. Το μαγαζί γεμάτο emo, θα έλεγα πως πέσαμε σε emoφωλιά. Τελικά, μου φαίνεται πως είχαν δίκιο αυτοί που έλεγαν ότι πρόκειται για φλώρια των πλούσιων προαστίων με πόζα και στυλ και καμία σχέση με ιδεολογία ή κάτι τέτοιο, ούτε για χαρακώματα κι αυτοκτονίες τους έκοψα αυτούς. Ο μόνος λόγος για να κόψουν τις φλέβες τους θα ήταν να χαλάσουν τα VANS. Το πιο φοβερό ήταν ένα κορίτσι που είχε φτιάξει (εκτός από το τρομερό τσουλούφι) στα μαλλιά της ένα τεράστιο κέρατο που στεκόταν με άγνωστο τρόπο (πιθανώς με υλικά ΣΙΔΕΝΟΡ) στον αέρα αγέρωχο. Τελικά, πλάκα πλάκα τα κατάφερε: Την κοιτούσαμε όλοι. Θα κερδίσει κι αυτή την καταγέλαστο.

Και ένα "αστειάκι" που άκουσα εκεί: "Πώς λέγεται ένας ήμο που του έκοψαν τη φράντζα; Ήμουν!!!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Όσον αφορά το ότι είναι "πλουσιόπαιδα", κατ' εμέ είναι λογικό γιατί ο άνθρωπος έχει ανάγκη να εξασφαλίσει αρχικά την βραχυπρόθεσμη επιβίωσή του πριν κάνει οτιδήποτε άλλο. Αν έχει εξασφαλίσει και την μακροπρόθεσμη, είναι επόμενο ότι μπορεί να ασχοληθεί με ό,τι θέλει (ή με τίποτα, εν προκειμένω).


Νυστικό αρκούδι δεν χορεύει, άλλωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Δεν έχεις καθόλου άδικο Γιώργο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Παιδια το "πλουσιοπαιδα" δε το λεει κανείς με αυτην την εννοια, αλλά με την εννοια του καλομαθημενου. Δεν χρειαζεται και να εισαι εφοπλιστης για να καλυπτεις τα ημο-λογικα σου εξοδα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Επίσης, καθώς γυρνούσα από Mall σήμερα (πριν λίγο) πέρασε από δίπλα μου μία παρέα emo κ μια κοπέλα έλεγε πως "οι emo θα μαζεύονται στο Χαλάνδρι πλέον".





Υ.γ.: Γιώργο? Ακούς? :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Λοιπόν τις προάλλες περπατούσαμε με κάτι φίλους μου και έτυχε να μιλάμε για τους emo. Κάποια στιγμή τους εξηγούσα ότι οι emo έχουν το μαλλί να πέφτει πάνω από το ένα μάτι και εντελώς τυχαία το άκουσε αυτό μια emo παρέα εκεί διπλα και άρχισαν να μας βρίζουν! Μόνο που δεν μας δείρανε. Μάλιστα ένας τύπος μου έλεγε "όπου θέλω θα το βάζω το μάλλι μου και στον Κ*** μου αν θέλω" xωρίς να έχω πει κάτι υποτιμητικό γι'αυτούς. Απλώς εξηγούσα τι είναι είναι οι emo.

Μετά από αυτό το γεγονός αποφάσισα ότι οι emo είναι κομπλεξικά παιδάκια και ότι δεν πάνε καλά. :P
(τουλάχιστον οι συγκεκριμένοι!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Και εγω νομιζα οτι θα εβαζαν τα κλαμματα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Και εγω νομιζα οτι θα εβαζαν τα κλαμματα.:P

Έλα μου ντε. Υποτίθεται ότι οι emo δεν είναι επιθετικοί. Μάλλον ήταν ψευτο-emo αυτοί :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι...?
Το οτι οι "νορμαλ" λεγονται Καβουρες, το γνωριζετε?
Και αν ναι, απο που το βγαλανε?
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
από τον Μπομπ τον Σφουγγαράκη!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγω μονο τους καγκουρες εχω ακουσει... λαθος το ακουσα???


Ειμαι πολυυυυ πισω τελικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγω μονο τους καγκουρες εχω ακουσει... λαθος το ακουσα???


Ειμαι πολυυυυ πισω τελικα!

Κι εγω για καγκουρες ηξερα.Ειχε κανει μια αναλυση ο κρονος σε αυτο το θρεντ.


από τον Μπομπ τον Σφουγγαράκη!!!!
Εσυ ριξε καμια προειδοποιηση πρωτα!Θα μας πνιξεις!:hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
καγκουρες λενε τους τρεντυ....αυτο το ξερω!:P
Οι Καβουρες υποτιθεται οτι ειναι αυτοι που δεν ανηκουν σε καποια ομαδα, αν και με το να τους προσδιδουν ενα χαρακτηρισμο αυτοματως γινονται και αυτοι μια ....αλλα ενιγουει....
Απλα ημουν περιεργη γιατι τους λενε ετσι...και οχι καπως αλλιως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Κάγκουρες και κάβουρες από παλιά λένε τους "αποτυχημένους" τρέντυ. Δηλαδή κάποιος που φοράει γυαλιά Prada είναι τρέντυ ενώ κάποιος που φοράει γυαλιά "Prada" και φαίνεται οτι είναι "Prada" είναι κάγκουρας.

Γιατί ασχολείστε όμως τόσο πολύ με τα ονόματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ε, να περναει η ωρα... μολις εκαψα το 10% των εγκεφαλικων μου κυτταρων διαβαζοντας τις μαθηματικες αναζητησεις του Λαμπρου Μαγκλαρα στο νετ. Στους καγκουρες θα κολλησουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Γιατί ασχολείστε όμως τόσο πολύ με τα ονόματα;

Περιεργεια, γιου νοου....:)

Προσωπικα οι τασεις αυτες δε με πολυαπασχολουν...
Μοδα ειναι θα περασει, οπως περασαν και εκεινες της δικης μου εφηβειας...
Απλα, βλεπω πως οσο περνανε τα χρονια, οι νεοι "ξεφευγουν" ολο και περισσοτερο ...οχι πως εμεις δεν ημασταν "φευγα"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Οσονούπω, κ site για τους emo :D

www.emo.gr








ΛΟΛ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Ύστερα από μερικές μέρες στην πρωτεύουσα, ύστερα από ένα ολόκληρο απόγευμα στο Mall, ύστερα από μία φοβερή συζήτηση σχετικά με το θέμα "emo", έρχομαι -επανέρχομαι καλύτερα- στο θέμα για να συμπληρώσω μία φράση που είπε ένας φίλος μου επί του θέματος:

"Το στυλ των emo είναι έλλειψη προσωπικότητας"

Προσωπικά πιστεύω οτι ο καθένας μας κατά τη διάρκεια της ζωής του προσπαθεί να "βρει το δρόμο του". Προσπαθεί να σταθεροποιηθεί κάπου, να καταλήξει. Σίγουρα όλοι στα "πρώτα τους βήματα" (βλ. εφηβεία) "περνάνε φάσεις" και "αλλάζουν" μέχρι να πάρουν την τελική τους "μορφή".

Προσωπικά έχω επιλέξει να σκέφτομαι και να κρίνω τον κόσμο. Να ψάχνω τις "διάφορες" ιδεολογίες που υποστηρίζονται γύρω μου και να μπορώ να διατυπώνω άποψη για την κάθε μία. Κατά τη διάρκεια της εφηβείας μου, αν έχει τελειώσει ή αν ακόμα βρίσκομαι σε αυτήν, έχω αλλάξει ιδεολογία πολλές φορές και έχω αναθεωρήσεις τις απόψεις μου άλλες τόσες.

Πάντα ο περίγυρος μου με κατηγορούσε οτι είμαι περήφανη -και πιστεύω οτι κάτι ανάλογο σκέφτεστε τώρα κι εσείς- και άκουγα συνέχεια το "είσαι έξω από την ηλικία σου" (με την κακή έννοια) ή οτι το παίζω "δήθεν" και τα σχετικά. Έχω ακούσει μέχρι και οτι έχω κόμπλεξ επειδή δεν ακολουθώ τις συνήθειες "της ηλικίας μου" και προσπαθώ να υποστηρίξω κάτι διαφορετικό.

Προσωπικά πάλι θα μου άρεσε αν όλα τα παιδιά της ηλικίας μου είχαν άποψη. Θα μου άρεσε αν δεν γκρίνιαζαν στο σχολείο για τα μαθήματα γενικής παιδείας, θα μου άρεσε αν δεν επέτρεπαν τις ψεύτικες καταλήψεις, θα μου άρεσε αν έκαναν διάλογο και χωρίς την παρουσία καθηγητή, θα μου άρεσε αν έγραφαν "εκθέσεις ιδεών" και χωρίς να τους ζητείται από το αντίστοιχο σχολικό μάθημα.

Ωστόσο όλα αυτά χαρακτηρίζονται "έξω από την ηλικία τους" ενώ χαρακτηρίζεται "σύμφωνο με την ηλικία τους" να δημιουργούν προσωπικότητα μέσα σε ψεύτικα στυλ και υλικά αγαθά.

Είναι επιτρεπτό όταν τα παιδιά 16-18 χρονών αναπτύσσονται και εξελίσσονται μέσα σε μάρκες, εμπορικά κέντρα, καφετέριες, clubs..

Είναι φυσιολογικό να μιμούνται εικόνες που δεν πιστεύουν (χαρούμενος emo) και ιδεολογίες που ούτε καν γνωρίζουν.

Βέβαια είναι φυσιολογικό ,γιατί ο άνθρωπος που σκέφτεται στα 17 του είναι περήφανος και 'εκτός της ηλικίας του' ενώ ο άνθρωπος που ζει και εξαρτάται από τον καταναλωτισμό και τον υλιστικό ευδαιμονισμό "παιδάκι είναι", "εφηβεία είναι", "φυσιολογικό είναι" και ακολουθεί η ψευδαίσθηση "θα του περάσει"

Και ίσως το emo του περάσει, γιατί το emo είναι ένα προσωρινό στυλ, μία μόδα, όμως ο τρόπος σκέψης που υποστηρίζει το στυλ και τη μόδα δεν είναι κάτι που "ξεπερνιέται" εύκολα και κυρίως δεν είναι κάτι που ξεπερνιέται με την αδιάφορη συμπεριφορά των "ώριμων".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και, for the record, αυτός ο έφηβος καλείται στα 18 του να επιλέξει τι θα σπουδάσει στην Γ' βάθμια εκπαίδευση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Και, for the record, αυτός ο έφηβος καλείται στα 18 του να επιλέξει τι θα σπουδάσει στην Γ' βάθμια εκπαίδευση...

και να ψηφίσει επίσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top