Eurovision 2021

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,417 μηνύματα.
Η μαλτα για μενα ηταν απαισιο τραγουδι.Εχω την εντυπωση οτι περνανε καποιους για να μην δειξουν οτι τους ξεχωριζουν ασχημα,πχ της Μαλτας,επειδη η κοπελα ειναι πολυ υπερβαρη.Δεν ξερω,δεν ειμαι σιγουρη αλλα το εχω δει σε αρκετες γιουροβιζοιν τα τελευταια χρονια.Το φοβερο ειναι οτι ετσι τους ξεχωριζουν.
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
αγαπημενο τραγουδι της ουκρανιας χθες
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Η μαλτα για μενα ηταν απαισιο τραγουδι.Εχω την εντυπωση οτι περνανε καποιους για να μην δειξουν οτι τους ξεχωριζουν ασχημα,πχ της Μαλτας,επειδη η κοπελα ειναι πολυ υπερβαρη.Δεν ξερω,δεν ειμαι σιγουρη αλλα το εχω δει σε αρκετες γιουροβιζοιν τα τελευταια χρονια.Το φοβερο ειναι οτι ετσι τους ξεχωριζουν.
Α οχι, εμενα της Μάλτας πολυ μου αρεσε! Απο την αλλη, η Ουκρανία δεν μου αρεσε και θεωρω πως την θεση της επρεπε να ειχε παρει η Ρουμανια
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,417 μηνύματα.
Α οχι, εμενα της Μάλτας πολυ μου αρεσε! Απο την αλλη, η Ουκρανία δεν μου αρεσε και θεωρω πως την θεση της επρεπε να ειχε παρει η Ρουμανια
Tης Ρουμανιας δεν το θυμαμαι να σου πω την αληθεια,αλλα ουτε εμενα μου αρεσε της Ουκρανιας,εδω συμφωνουμε.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,495 μηνύματα.
Και η Διακήρυξη για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου συγκλονιστικό κείμενο είναι αλλά δε θα του βάλω μουσική για να πάω να κερδίσω το διαγωνισμό. Νομίζω έχουν χάσει λίγο το νόημα και δε κοιτάνε το τραγούδι. Και η Μάλτα λέει ωραίο μήνυμα έχει. Τι να το κάνω αν δεν ακούω μια στοιχειωδώς ενδιαφέρουσα μελωδική γραμμή; Πάρε μια ντουντούκα και πες στο σε συγκέντρωση, άσε το τραγούδι αν δε μπορείς να το φτιάξεις.
Η ίδια έχει φάει μεγάλο κράξιμο από την χώρα της για τα μηνύματα που περνάνε τα τραγούδια της. Έχει μιλήσει για την βία κατά των γυναικών, για τις μειονότητες κτλ. και για όσους δεν τον ξέρουν, ρωσικές χριστιανικές οργανώσεις μάζευαν υπογραφές για να μην σταλθεί στον διαγωνισμό. Έχει την ευκαιρία να ακουστεί σε 200 εκ. ανθρώπους, φυσικά και θα πάρει την ευκαιρία (όπως κάνει πάντα στην καριέρα της) και προφανώς η μουσική έχει πολύ μεγαλύτερη δύναμη από κάθε ντουντούκα. Πιθανόν την Χιμέλα, όπως και εμένα, να την άγγιξε το μήνυμά της. Εγώ προσωπικά ένιωσα πως εννοούσε κάθε της λέξη και πως μιλάει μέσα από προσωπική εμπειρία, σε αντίθεση με την μικρή Μαλτέζα που μου έδωσε την αίσθηση ότι οι στίχοι της είναι κάπως επιτηδευμένοι, ειδικά για ένα 18χρονο κορίτσι. Άλλωστε, είναι και θέμα προσωπικού γούστου το τι αρέσει, ότι δεν βρήκες εσύ ωραία την μελωδία δεν την κάνει λιγότερο απολαυστική για τους υπολοίπους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι σαφώς δεν την κάνει ούτε είμαι κατά των πολιτικών τραγουδιών, ίσα ίσα τα ωραιότερα ελληνικά τραγούδια έχουν πολύ βαθύ κοινωνικό στίχο. Αλλά είναι τα ίδια έργα τέχνης και το μήνυμα που περνάνε είναι μέρος αυτού.

Αυτό που νιώθω είναι ότι στη Eurovision αυτό τείνει να γίνει αυτοσκοπός και όταν κάνεις τέχνη με εντυπωσιοθηρικό τρόπο καταλήγεις σε τέτοια πράγματα. Ανέφερα ειδικά τη Μάλτα διότι βλέπω πως είναι ακριβής κόπια του νικητήριου κομματιού από το Ισραήλ πρόπερσι, σε παρουσία, στυλ και φτωχή ενορχήστρωση. Θα ήθελα αυτά τα θέματα να αντιμετωπίζονται με περισσότερη σοβαρότητα και όχι σαν μια δίοδος προς την ψήφο του κόσμου.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,417 μηνύματα.
Η ίδια έχει φάει μεγάλο κράξιμο από την χώρα της για τα μηνύματα που περνάνε τα τραγούδια της. Έχει μιλήσει για την βία κατά των γυναικών, για τις μειονότητες κτλ. και για όσους δεν τον ξέρουν, ρωσικές χριστιανικές οργανώσεις μάζευαν υπογραφές για να μην σταλθεί στον διαγωνισμό. Έχει την ευκαιρία να ακουστεί σε 200 εκ. ανθρώπους, φυσικά και θα πάρει την ευκαιρία (όπως κάνει πάντα στην καριέρα της) και προφανώς η μουσική έχει πολύ μεγαλύτερη δύναμη από κάθε ντουντούκα. Πιθανόν την Χιμέλα, όπως και εμένα, να την άγγιξε το μήνυμά της. Εγώ προσωπικά ένιωσα πως εννοούσε κάθε της λέξη και πως μιλάει μέσα από προσωπική εμπειρία, σε αντίθεση με την μικρή Μαλτέζα που μου έδωσε την αίσθηση ότι οι στίχοι της είναι κάπως επιτηδευμένοι, ειδικά για ένα 18χρονο κορίτσι. Άλλωστε, είναι και θέμα προσωπικού γούστου το τι αρέσει, ότι δεν βρήκες εσύ ωραία την μελωδία δεν την κάνει λιγότερο απολαυστική για τους υπολοίπους.
Ναι και; Αηδια τραγουδι ειναι.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,417 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,824 μηνύματα.
Στη Eurovision τα τελευταία χρόνια κυριαρχεί ένα ρεύμα τραγουδιών με στίχους αυτογνωσίας, αυτοψυχανάλυσης, υποστήριξης της διαφορετικότητας, κατά του ρατσισμού, για δύσκολα παιδικά χρόνια κτλ. Ωραίο αυτό καθώς αντιπροσωπεύει τη σημερινή ευρωπαϊκή κοινωνία που αγωνίζεται, αλλά τι να το κάνεις αν δεν έχουν μελωδία που θα σε κερδίσει ώστε να το ξανά ακούσεις ξανά και ξανά. Πολλοί από αυτούς μάλιστα δεν τα τραγουδάνε καν στα Αγγλικά ώστε να καταλάβει ο περισσότερος κόσμος τι λένε και πόσοι άραγε είναι τόσο φανατικοί με τη Eurovision ώστε να ψάξουν στα αγγλικά τους στίχους. Ό,τι γίνεται γίνεται για τη στιγμή του live.

Προσωπικά βαρέθηκα αφόρητα χθες στον πρώτο ημιτελικό και δεν σκοπεύω να ξανά ακούσω κανένα από τα 16 τραγούδια που παίξανε. Μουσική και παρουσίαση στυλ τρασίλα μου φάνηκαν. Για να δούμε αύριο :P

Να πω ότι μιας που η Eurovision είναι εκπομπή που αφορά όλη την Ευρώπη, θα ήθελα στον τελικό να δω ένα αφιέρωμα στυλ κουράγιου προς την ανθρωπότητα που να αφορά την μάχη κατά του κορωνοϊού.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,495 μηνύματα.
Σωστα,ομως αυτα που λεει το παραπανω μηνυμα στο οποιο απαντησα ειναι ασχετα.
Έγινε μια συσχέτιση στίχων-μελωδίας-μνήματος και ειπώθηκε το κορυφαίο, πάρε ντουντούκα να τα πεις. Σε κάτι τόσο υποκειμενικό, όσο το μουσικό γούστο, εγώ βρίσκω πολύ πιο άσχετο να βγαίνεις και να λες αφήστε τα μηνύματα στην άκρη και πιάστε τις ωραίες μελωδίες, γιατί οι ίδιες οι μελωδίες σε άλλους θα αρέσουν και σε άλλους όχι. Σαφώς και ένα ολοκληρωμένο ωραίο τραγούδι χρειάζεται όλο το πακέτο, δεν διαφώνησε κανείς σε αυτό. Διαφωνώ όμως στον υποβιβασμό των στίχων, είναι ένα εξίσου σημαντικό μέρος ενός τραγουδιού (ίσως και πιο σημαντικό), ενός ΤΕΤΟΙΟΥ τραγουδιού. Και η Αζέρα τραγουδούσε Μα μα μα ματαχαρι 300 φορές, γιατί δεν βγήκατε να κράξετε αυτήν; Προφανώς ο σκοπός εκεί είναι η διασκέδαση και όχι το μήνυμα και άρα προφανώς μας ενδιαφέρει περισσότερο να είναι κεφάτη η μελωδία και η παρουσίαση. Να γνωρίζουμε τι βλέπουμε και γιατί το βλέπουμε. Η Ρωσίδα έδωσε μια φεμινιστική παρουσίαση, αυτός ήταν ο σκοπός. Μελωδία υπήρχε, σε άλλους άρεσε (π.χ. εμένα και την Εχέμυθη) και σε άλλους όχι (π.χ. εσένα). Να λοιπόν γιατί εξήγησα ότι εξήγησα και γιατί βρήκα τελείως περιττό το μήνυμα του Κλεάνθη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όχι σαφώς δεν την κάνει ούτε είμαι κατά των πολιτικών τραγουδιών, ίσα ίσα τα ωραιότερα ελληνικά τραγούδια έχουν πολύ βαθύ κοινωνικό στίχο. Αλλά είναι τα ίδια έργα τέχνης και το μήνυμα που περνάνε είναι μέρος αυτού.

Αυτό που νιώθω είναι ότι στη Eurovision αυτό τείνει να γίνει αυτοσκοπός και όταν κάνεις τέχνη με εντυπωσιοθηρικό τρόπο καταλήγεις σε τέτοια πράγματα. Ανέφερα ειδικά τη Μάλτα διότι βλέπω πως είναι ακριβής κόπια του νικητήριου κομματιού από το Ισραήλ πρόπερσι, σε παρουσία, στυλ και φτωχή ενορχήστρωση. Θα ήθελα αυτά τα θέματα να αντιμετωπίζονται με περισσότερη σοβαρότητα και όχι σαν μια δίοδος προς την ψήφο του κόσμου.
Δεν έχεις άδικο, κάποιοι προσπαθούν να εκμεταλλευτούν καταστάσεις αλλά καλό είναι να ξέρουμε το background των καλλιτεχνών. Η Μανίζα προέρχεται από μια συντηρητική κοινωνία και είχε λόγο να φωνάξει το μήνυμά της. Ο κάθε καλλιτέχνης θέλει να μιλήσει για τις εμπειρίες του και πότε είναι αληθοφανές συνήθως φαίνεται. Μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι, γιατί θα καταλήξουμε χωρίς καθόλου μηνύματα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Αζερμπαϊτζάν Ιταλία λέω εγώ
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Η μαλτα για μενα ηταν απαισιο τραγουδι.Εχω την εντυπωση οτι περνανε καποιους για να μην δειξουν οτι τους ξεχωριζουν ασχημα,πχ της Μαλτας,επειδη η κοπελα ειναι πολυ υπερβαρη.Δεν ξερω,δεν ειμαι σιγουρη αλλα το εχω δει σε αρκετες γιουροβιζοιν τα τελευταια χρονια.Το φοβερο ειναι οτι ετσι τους ξεχωριζουν.
Μπορει το τραγουδι να μην ηταν τοπ ομως ενα μπραβο στην ερμηνευτρια ειδικα που αρχιζουν και σπανε ολα αυτα τα προτυπα ομορφιας,οτι η τραγουδιστρια πρεπει να ειναι ετσι κι ετσι κι ετσι.Ναι ειχε και το Ισραηλ που μαλιστα κερδισε κιολας την Netta.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αζερμπαϊτζάν Ιταλία λέω εγώ
εγω πιστευω θα πανε καλα Αζερμπαιτζαν και Κυπρος.Στον τελικο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η ίδια έχει φάει μεγάλο κράξιμο από την χώρα της για τα μηνύματα που περνάνε τα τραγούδια της. Έχει μιλήσει για την βία κατά των γυναικών, για τις μειονότητες κτλ. και για όσους δεν τον ξέρουν, ρωσικές χριστιανικές οργανώσεις μάζευαν υπογραφές για να μην σταλθεί στον διαγωνισμό. Έχει την ευκαιρία να ακουστεί σε 200 εκ. ανθρώπους, φυσικά και θα πάρει την ευκαιρία (όπως κάνει πάντα στην καριέρα της) και προφανώς η μουσική έχει πολύ μεγαλύτερη δύναμη από κάθε ντουντούκα. Πιθανόν την Χιμέλα, όπως και εμένα, να την άγγιξε το μήνυμά της. Εγώ προσωπικά ένιωσα πως εννοούσε κάθε της λέξη και πως μιλάει μέσα από προσωπική εμπειρία, σε αντίθεση με την μικρή Μαλτέζα που μου έδωσε την αίσθηση ότι οι στίχοι της είναι κάπως επιτηδευμένοι, ειδικά για ένα 18χρονο κορίτσι. Άλλωστε, είναι και θέμα προσωπικού γούστου το τι αρέσει, ότι δεν βρήκες εσύ ωραία την μελωδία δεν την κάνει λιγότερο απολαυστική για τους υπολοίπους.
Συμφωνω η Ρωσια πονταρει στο φεμινιστικο κινημα αν ειδες και το κλεισιμο του τραγουδιου οτι ολες οι γυναικες ενωνουν την φωνη τους με της τραγουδιστριας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έγινε μια συσχέτιση στίχων-μελωδίας-μνήματος και ειπώθηκε το κορυφαίο, πάρε ντουντούκα να τα πεις. Σε κάτι τόσο υποκειμενικό, όσο το μουσικό γούστο, εγώ βρίσκω πολύ πιο άσχετο να βγαίνεις και να λες αφήστε τα μηνύματα στην άκρη και πιάστε τις ωραίες μελωδίες, γιατί οι ίδιες οι μελωδίες σε άλλους θα αρέσουν και σε άλλους όχι. Σαφώς και ένα ολοκληρωμένο ωραίο τραγούδι χρειάζεται όλο το πακέτο, δεν διαφώνησε κανείς σε αυτό. Διαφωνώ όμως στον υποβιβασμό των στίχων, είναι ένα εξίσου σημαντικό μέρος ενός τραγουδιού (ίσως και πιο σημαντικό), ενός ΤΕΤΟΙΟΥ τραγουδιού. Και η Αζέρα τραγουδούσε Μα μα μα ματαχαρι 300 φορές, γιατί δεν βγήκατε να κράξετε αυτήν; Προφανώς ο σκοπός εκεί είναι η διασκέδαση και όχι το μήνυμα και άρα προφανώς μας ενδιαφέρει περισσότερο να είναι κεφάτη η μελωδία και η παρουσίαση. Να γνωρίζουμε τι βλέπουμε και γιατί το βλέπουμε. Η Ρωσίδα έδωσε μια φεμινιστική παρουσίαση, αυτός ήταν ο σκοπός. Μελωδία υπήρχε, σε άλλους άρεσε (π.χ. εμένα και την Εχέμυθη) και σε άλλους όχι (π.χ. εσένα). Να λοιπόν γιατί εξήγησα ότι εξήγησα και γιατί βρήκα τελείως περιττό το μήνυμα του Κλεάνθη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν έχεις άδικο, κάποιοι προσπαθούν να εκμεταλλευτούν καταστάσεις αλλά καλό είναι να ξέρουμε το background των καλλιτεχνών. Η Μανίζα προέρχεται από μια συντηρητική κοινωνία και είχε λόγο να φωνάξει το μήνυμά της. Ο κάθε καλλιτέχνης θέλει να μιλήσει για τις εμπειρίες του και πότε είναι αληθοφανές συνήθως φαίνεται. Μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι, γιατί θα καταλήξουμε χωρίς καθόλου μηνύματα
Ναι σωστα μα καθε χρονια αν εχετε δει βλεπουμε αλλες εκφρασεις αλλους εκφραστες,αλλα μηνυματα ναι,αλλες μουσικες.
Ο μουσικος διαγωνισμος της Eurovision γινεται για αυτην την κοινη ανταλλαγη πολιτισμου να το θεσω ετσι,ως μια κοινοτητα τα ατομα της να περασουν μηνυματα/ιδεες να υπαρξει μια ευρωπαικη ανταλλαγη κουλτουρας αναμεσα στις χωρες που διαγωνιζονται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Προσωπικά η Ρωσία μ'άρεσε (ακόμα και να μην ήξερα τι λέει) αλλά το ρώσικο τραγούδι της καρδιάς μου είναι αυτό :look:


Της Μάλτας που το λένε φαβορί δεν ξέρω προσωπικά με φάνηκε αδιάφορο.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Έχει hooverphonic είδα, θέλουμε hooverphonic λοιπόν.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Προσωπικά η Ρωσία μ'άρεσε (ακόμα και να μην ήξερα τι λέει) αλλά το ρώσικο τραγούδι της καρδιάς μου είναι αυτό :look:
Ακριβώς το τραγούδι μυρίζει Ρωσία και αυτό το κάνει πετυχημένο.
Έτσι, όταν διαμαρτύρονται, να ακούν και κάνα τραγουδάκι...
Το πρόβλημα είναι ότι το τραγούδι της Κύπρου όπως και την Ελλάδας δεν μυρίζουν Κύπρο και Ελλάδα και είναι ικανός λόγος αυτός για να μην ψηφιστούμε.

Με εκνεύρισε ο Καπουτζίδης που δεν έβαλε το Aζερμπαιζαν στην 10αδα του.
αγαπημενο τραγουδι της ουκρανιας χθες
Συμφωνώ της Ουκρανίας πρέπει να βγει πρώτο.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ισλανδία Ελβετία Βουλγαρία Φιλανδία Ελλάδα Πορτογαλία Σερβία Δανία Αυστρία Αλβανία
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,569 μηνύματα.
Ύπνος σήμερα.

Ψήφισα Άγιο Μαρίνο, ήταν από τα ελάχιστα ανεβαστικά. Μην κοιμηθούμε και το Σάββατο.

Γενικά οι προκριθέντες μου με σειρά εμφάνισης είναι:

Άγιος Μαρίνος, Ελλάδα, Αυστρία, Ισλανδία, Σερβία, Αλβανία, Πορτογαλία, Βουλγαρία, Φινλανδία, Ελβετία
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ουκρανία ή Φινλανδία θα ήθελα να νικήσει και 3η η Ιταλία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top