Facebook: υπέρ ή κατά;

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Tο θεμα το εχω συζητησει με πολλα ατομα.θελω να διευκρινησω απο την αρχη οτι ειμαι εκ δια μέτρου αντίθετος με την ολη ιδεα.ΟΙ ΛΟΓΟΙΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ:
  1. ειναι απροσωπο
  2. δεν γνωριζεις αν πραγματι ο αλλος που σου μιλαει ειναι αυτο που δηλωνει
  3. ασχετως του τι δηλωνουν οι χρηστες, οι πιο πολλοι μπαινουν με σκοπο να γνωρισουν γκομενες και οχι παλιους συμμαθητές
  4. δεν μπορω να καταλαβω πως(και γιατι) να κανεις καμακι σε μια κοπελα απο εκει.δλδ το θεωρω ενα μεσο αντικοινωνικοποιησης
  5. τα δεδομενα σου δεν προστατευονται καθολου,τοσο απο (αγνωστα)ατομα τα οποια θα γινουν φιλοι σου ή απο αλλους που ενδεχομένως να χακαρουν το λογαριασμο σου...σε καθε περιπτωση την εκατσες

καθως και το γεγονος οτι

  • ο zuckerberg εχει δωσει δεδομενα σε ασφαλιστικές εταιρίες
  • οι εργοδοτες ''κατασκοπευουν'' τις κινησεις σου.κυριως στην αμερικη εχουν απολυθει ατομα λογω ακραιων συμπεριφορων.μαλιστα,ειχα διαβασει οτι και εδω ενας υπυργος ειχε χασει μια καλη θεση λογω ενός παλιου ασχημου comment....εχουν,μαλιστα, ιδρυθεί εταιριες διαγραφης του ιστορικου σου παρελθόντος!!!
  • θεωρω οτι ατομα πρεπει να τα γνωριζουμε(εννοω κυριως για εμας τα αγορια τις κοπελες αλλα και το αντιθετο) μονο face to face.- ειναι τραγικο οτι το 16% των νεων στο facebook προτιμουν να κανουν δεσμο απο το internet και οχι απο κοντα για να γλυτωσουν τον πονο της απόρριψης
  • το site-ιδεα-δεν ειναι τουzuckerberg αλλα ειναι κλεμμενη...
  • το θεωρω προπομπο του chatroulette ετσι οπως αναπτύσσονται σχεσεις μεσα απο αυτο
  • πολλοι εκβιασμοι εχουν γινει μεσα απο αυτο και δεν μπορουν να γινουν και πολλα λογω του ελλειπους ''ηλεκτρονικου'' νομοσχεδιου για τους παραβατες....(οι πιο πολλες ιστοριες ειναι για συζύγους που αντάλλασσαν κουβεντούλες στο chat με άγνωστες και μετα τους ερχοταν email Χeuro αλλιως ολοι οι διαλογοι θα πανε στην γυναικα σου....)

αυτα μου ηρθαν μια στα προχειρα...
εσενα ποια η αποψη σου για το fb;;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kgkolfis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kgkolfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Δεν είμαι ούτε υπερ αλλά ούτε και κατά του facebook.

Έχω profile, μπαίνω που και που να δω τι γίνεται αλλά δεν είμαι από αυτούς που καίγονται όλη μέρα και η μόνη τους ασχολία είναι να κάνουν refresh της ιστοσελίδας κάθε 2 δευτερόλεπτα μην τυχόν και έχουν κανένα like στις photos που έχουν ανεβάσει (το σχόλιο απευθύνεται κυρίως σε χαζογκόμενες με φωτό στους καθρέπτες τους!)

Δεν προσθέτω άτομα που δεν γνωρίζω, δεν δέχομαι αιτήματα φιλίας από άτομα που δεν γνωρίζω (πλην ελάχιστων εξαιρέσεων).

Δεν το έχω για να κάνω καμάκι, απλά για να μιλάω με άτομα που ίσως και να είχαμε χαθεί αν δεν υπήρχε το facebook ή κάποιο άλλο μέσο κοινωνικής δικτύωσης... (true story :P)

Τα δεδομένα σου σχεδόν πουθενά δεν προστατεύονται, οπότε το facebook δεν κάνει κάτι διαφορετικό από άλλα sites..

Περί πώλησης προσωπικών δεδομένων σε ασφαλιστικές εταιρείες, εκβιασμούς, κατασκοπείες κλπ, δεν έχω να πω κάτι πέρα του ότι τα πάντα έχουν εμπορευματοποιηθεί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Ο καθένας νομίζω διαλέγει τι πρέπει να αναρτήσει.
Αν κάποιος θέλει να αναρτά όλα τα προσωπικά του δεδομένα, ακόμα και το πότε θα πάει τουαλέτα, που πίνει καφέ, βγάζει όλες του τις προσωπικές φωτογραφίες, δεν του φταίει το fb, ούτε και οποιοδήποτε σάιτ, αλλά ο ίδιος που εκτίθεται από μόνος του.

Τελευταία συμμετέχω λίγο περισσότερο, γιατί έχω βρει φίλους και φίλες που έχουμε να συναντηθούμε χρόνια, και κρατάμε κάποιες επαφές, αλλά επειδή έχω αλλάξει προφίλ γιατί στο παρελθόν είχαν μπει και σε μένα χάκερς, και μου έστειλε το ίδιο το fb sms στο κινητό, τις ώρες που έμπαιναν δύο διαφορετικές μάλιστα μηχανές στο προφίλ μου και με μπλόκαραν, ειδικά στις φωτογραφίες μου, έτσι, στο νέο μου προφίλ, προσέχω ποιους έχω για φίλους, δεν γράφω προσωπικές πληροφορίες, δεν αναρτώ δικές μου φωτογραφίες, και προπαντός δεν πατώ αυτά τα περίεργα likes σε διάφορες ιστοσελίδες που για να δεις το περιεχόμενό τους πρέπει να πατήσεις οπωσδήποτε like, τις θεωρώ ύποπτες, ούτε τις διάφορες εφαρμογές του τύπου "πάτα like" και στείλτο και σε άλλους να δεις ποιοι μπαίνουν στο προφίλ σου.

Θέλουν προσοχή όλα αυτά, οπότε δεν είμαι κατά, αλλά ούτε και κάποιος φανατικός όπως μερικοί, τα πάντα με μέτρο και με προσοχή τι αναρτούμε.

Οπότε συμφωνώ και με το προηγούμενο μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
νομιζω πως ειμαι απο τους πιο ΄΄φανατικους΄΄κατα του φεισμπουκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Εγω ειμαι κατα του fb κι αυτο γιατι πλεον θεωρω πως κανει περισσοτερο καλο απ'οτι κακο. Φυσικα ειναι και ο τροπος που θα το χρησιμοποιησει και θα το εκμεταλευτει ενας χρηστης αλλα πιστευω οτι σαν μεσο ειναι αρκετα αναξιοπιστο. Εχει χαθει το μετρο απο την πλειοψηφια των χρηστων (οι οποιοι δυστυχώς ειναι παιδια) και τα θετικα που σου προσφερει ειναι ελαχιστα πλεον. Θεωρω πως μια καλη προσεγγιση της σωστης χρησης του fb την κανει ο Κωστας παραπανω...Οσον αφορα τα προσωπικα δεδομενα των χρηστων που δεν ειναι πια προσωπικα θα πω το εξης: Απο την στιγμη που καποιος μπορει να πληκτρολογησει το ονομα του ή καποιου αλλου στο google (αλλο τερας) και να του εμφανισει κατευθειαν στοιχεια του απο fb,myspase κ.α (ακομα και απο το edu4u) θα επρεπε να καταλαβεια απο μονος του οτι τα προσωπικα του βγαινουν στη φορα...Οι anonymous επρεπε να το πουνε ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Δε μπορώ να τεθώ ούτε υπέρ ούτε κατά του facebook.
Όπως είπαν και πιο πάνω, ο καθένας έχει επίγνωση του τι ανεβάζει και τι θέλει να προβάλλει φανερά.
Αυτή η...μόδα... Με τις κλασικές -πλέον- φωτογραφίες στον καθρέπτη και οι πόζες, πιστεύω (θέλω να πιστεύω!) ότι θα περάσει.
Όσο για τα αιτήματα φιλίας, αν δες απλώς ΔΕΝ ΔΕΧΕΣΑΙ αυτά που είναι από άτομα που δεν γνωρίζεις.
Προσωπικά, έχω όσα άτομα γνωρίζω και μερικά παιδιά από εδώ.
Το να είναι κάποιος ψεύτικος, να δείχνει δηλαδή άλλο από αυτό που είναι στην πραγματικότητα, μπορεί εύκολα να σου συμβεί και στην real life.
Απ' ότι βλέπω πάντως η μεγάλη τρέλα και ο πανικός του facebook έχει λιγοστέψει. Από όσα βλέπω εγώ τουλάχιστον.
Όπως και να 'χει, υπάρχουν επιλογές που επιτρέπουν την μεγαλύτερη ασφάλεια του λογαριασμού.
Εξάλλου βρε παιδιά, αν θέλει να σε βρει κάποιος, για να σε βλάψει ξερω γω (:P), σε βρίσκει έτσι και αλλιώς.
Αν θέλει κάποιος να μάθει προσωπικά δεδομένα, το κάνει και δίχως το facebook.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ενταξει το οτι ο κλεφτης καπως θα τρυπωσει στο σπιτι μας δεν σημαινει οτι πρεπει να αφηνουμε ξεκλειδωτα ή να του δινουμε τα κλειδια! Και εγω αυτο εχω παρατηρησει (σχετικα με την ζητηση) αλλα μην ξεχνας οτι ηρθε το google+
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
E ναι, δε το εννοούσα έτσι. :P

Δε ξέρω τι είναι το google + :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Το μεγαθηριο google θελει να επεκταθει και στον χωρο των site κοινωνικης δικτυωσης και να ανταγωνιστει στα ισια το facebook (που εχει στο πλευρο της την Microsoft), φτιαχνοντας ενα δικο της αντιfacebook.Αυτο λεγεται google+ (γουγλε πλας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
AAA με τις ίδιες λειτουργίες του facebook δηλαδή;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Σου δινει νομιζω καποιες δυνατοτητες επιπλεον
Το google+ ειναι τωρα σε δοκιμαστικη έκδοση.ομως ειμαστε :offtopic: και καλυτερα να επιστρεψουμε on
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kgkolfis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kgkolfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Όταν βλέπεις κοριτσάκια ηλικίας 12-15 να βγάζουν φωτογραφίες στους καθρέπτες τους και να "ζητιανεύουν" likes (απλά για να τονώσουν τον εγωισμό, την αυτοεκτίμησή τους και να νιώσουν δημοφιλείς) και από κάτω να σχολιάζουν όλα τα λιγούρια λες και μιλάνε για ένα κομμάτι κρέας, να έχουν 1000+ "φίλους" (ενώ είναι ζήτημα να ξέρουν τους 200 από αυτούς), ε τότε κάτι δεν πάει καλά!

Αν η χρήση (οχι μόνο του facebook, αλλά και κάθε άλλου μέσου κοινωνικής δικτύωσης) είναι αλόγιστη και δεν γίνεται με μέτρο, τότε έχει χαθεί το παιχνίδι.

Τα προσωπικά μας δεδομένα δεν νομιζω να είναι ασφαλή γενικά, οπότε το facebook δεν κάνει κάτι διαφορετικό από πολλά άλλα sites. Απλά θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Facebook: υπερ ή σκατά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
Δεν ειμαι ουτε υπερ ουτε κατα...
Προσωπικα εχω λογαριασμο, αλλα δε μπαινω και πολυ...
ΠΙστευω οτι αν ελεγχεις ποιους εχεις φιλους ή γενικα τι θα αποφασισεις να αναρτησεις τοτε δεν υπαρχει προβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Επανήλθα κι εγώ και θέλω να πιάσουμε το ζητημα facebook από την αρχή. Αφήνοντας έξω τις προκαταλήψεις τις δεισιδαιμονίες, και τα διαφορα αβάσιμα που ακούγονται κατά καιρούς.
Πρώτα απ'όλα τι είναι το facebook;
Από ποιον δημιουργήθηκε και από ποιον ιδρύθηκε;
Είναι ευρέως αποδεκτό πως το facebook ήταν ένα από τα τελευταία πειράματα της μυστικής υπηρεσίας CIA, το οποίο απέδωσε πολλά περισσότερα πράγματα απ'όσα υποσχόταν. Η ιδέα ήταν σχετικά απλή. Δημιουργούμε ένα online δίκτυο, ένα μέσο κοινωνικής δικτύωσης, σχετικά πολύ απλό και εύκολο στη χρήση, με το οποίο ο χρήστης θα μπορεί εύκολα να μοιράζεται τα πάντα τόσο όσον αφορά την προσωπική του ζωή όσο και τις ζωές άλλων φίλων,συγγενών, γνωστών. Ολες αυτές οι πληροφορίες θα διοχετεύονται αυτόματα σε μία τράπεζα πληροφοριών και θα μεταχειρίζονται από την CIA για αγνώστους σκοπούς.
Το δόλωμα σε όλο αυτό ήταν τεράστιο και πρωτοφανές. Αλλωστε σε όλες τις "αξιοπρεπείς" φάκες το τυρί είναι πολύ δελεαστικό.
Και το δέλεαρ σε αυτήν την περίπτωση ήταν η εύκολη χρήση και το πλήθος των υπηρεσιών που προσφέρει. Αλλοι επικοινωνούν με διαφόρους ανθρώπους μακρινους συγγενεις, φιλους, ή και αγνωστους, άλλοι μοιράζονται βίντεο, φωτογραφίες τους, και άλλα πράγματα όπως πίνακες, ποιήματα και λοιπά, άλλοι παίζουν διάφορα και εκλυστικά παιχνίδια (π.χ. στο farmville γνωρίζω προσωπικά τουλάχιστον 50 τέτοια άτομα που γράφτηκαν για να παίξουν το εν λόγω παιχνίδι, και με τον καιρό έκαναν πολλούς φίλους, ανέβασαν φωτογραφίες τους, στοιχεία για τη δουλειά τους, για τη ζωη τους και γενικότερα το ένα έφερνε το άλλο).
Βέβαια όλο αυτό δεν θα μπορούσε να πετύχει εάν ευθύς εξαρχής παρουσιαζονταν ως ιδιοκτήτης του προγράμματος η ίδια η cIA, γι' αυτό και έκαναν το αυτονόητο. Εβαλαν δηλαδή μπροστά κάποιον άλλον. Τον Zucenberg. Αν έχετε παρατηρήσει ο τύπος αυτός παρουσιάζεται πάντοτε ως ιδρυτής και όχι ως πρόεδρος, ή ξέρω 'γω ιδιοκτήτης του εν λόγω site. Πράγμα που σημαίνει πως ουδεμία σχέση έχει με την διοίκηση του...
Ε, μετα βγηκε και η περιβόητη ταινία και κουκουλωσε ακόμα πιο πολύ την εμπολοκή της CIA σε ολο αυτο.
Αλλωστε το γεγονός ότι το facebook χρηματοδοτήθηκε από πρώην στελέχη της CIA και άλλων υπηρεσιών κατασκοπίας είναι μία έμμεση απόδειξη των όσων ισχυριστηκα παραπάνω. Και για του λόγου το αληθές υπάρχει ένα πολύ ωραίο βιντεάκι, αρκετά διαφωτιστικό περί facebook και σας συμβουλεύω να το δείτε όπωσδήποτε
Με βάση το παραπάνω βίντεο μπορεί κανείς να βγάλει πάμπολλά συμπεράσματα όσων αφορά, τον κόσμο, τα κέντρα εξουσίας, τις ανθρώπινες σχέσεις... Παρόλα αυτά εγω θα μείνω στην ουσία και όχι τόσο στα θεωρητικά. Το Facebook όντως είναι η μεγαλύτερη επιτυχία της CIA των τελευταιων 50 ετών και σίγουρα το μεγαλύτερο φακέλωμα ever.

Οσον αφορά τώρα το τι πιστεύω εγώ θεωρώ πως όλα είναι θέμα χρήσης.
Εχω κάνει κι εγώ λογαριασμό και να πω την αλήθεια μου παλαιότερα προ ενάμιση περίπου χρόνου όντας μικρότερος και αφρονέστερος είχα ανεβάσει (όχι φωτογραφίες μου) προσωπικά μου δεδομένα.
Τωρα βλέποντας το πιο ώριμα θεωρώ πως το facebook είναι ένα μέσο επικοινωνίας. Και σαν τέτοιο πρέπει να το αντιμετωπίζουμε. Οχι ως καθρέφτη της προσωπικότητας μας. Η σημερινή κατάσταση που επικρατεί στους χώρους του σήμερα είναι εξαιρετικά θλιβερή. Σε ένα μεγάλο ποσοτό άτομα εφηβικής (κυρίως) ηλικίας ανεβάζουν πολλές φωτογραφίες τους, πολλά στοιχεία για την ζωή τους, την καθημερινότητα τους, τον χαρακτήρα τους με σκοπό την εικονική (κυριολεκτικά!) δικτύωση και την εύρεση κάποιου ερωτικού συντρόφου ή την προσωρινή λήθη της μοναξιάς τους ή ακόμα το πρόσκαιρο κάλυμα του άσχημου χαρακτήρα τους...Βέβαια σε αυτά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, υπάρχουν και άτομα πιο συνετά που εχουν το facebook για να επικοινωνούν και να μοιραζονται καποιο τραγούδι χωρις να τους ενδιαφερει ούτε η προβολή τους ούτε τα like που θα αποκομίσουν. Το χρησιμοποιούν δηλαδή σαν "blog".
Καλό θα ήταν στο facebook να βάζουμε όσο το δυνατόν λιγότερες προσωπικές πληροφορίες επειδή αφενός υπάρχει ο κίνδυνος να βρεθούμε προεκπλήξεων στο μέλλον και αφετέρου για ιδεολογικούς λόγους...
Εγω ας πουμε δε θέλω να γνωριζει ο κάθε άσχετος ποιος είμαι, από που είμαι και τι κάνω...
Δεν θέλω να κερδοσκοπούν άλλοι με τα δικά μου προσωπικά δεδομένα!
Δεν θέλω να δίνω λογαριασμό σε κανέναν που θα πάω το Σαββατοκυριακο, με ποια έχω δεσμό, που μένω, από ποια σχολή έχω αποφοιτήσει και λοιπά...
Δεν θέλω ό,τι σοβαρό λέω να καταγράφεται...
Αλλωστε σε όλα αυτά υπάρχει μια απλή λύση.
Να μην βαζουμε τα αληθινα στοιχεια μας στο facebook ή να τα βάζουμε παραμορφωμένα.
Π.χ. στον Καναδα μια θεία μου που ηλθε πέρυσι με την οικογενεια της μου ειπε πως εκεί υπάρχει ενημέρωση.
Τους λενε ξερω γω, να βαζουν μακρινες φωτογραφιες τους, να παραμορφωνουν τα ονοματεπωνυμα, την μερομηνια γεννησης κλ. Η θεια μου ας πούμε λέγεται Εva T. και τα παιδια της εχουν παρομοια ονοματα.

Συνεπώς καλό το facebook αλλά με όρια και κανόνες στη χρήση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
ευρέως αποδεκτό πως το facebook ήταν ένα από τα τελευταία πειράματα της μυστικής υπηρεσίας CIA,
απο ποιόν..?εγω δεν το πιστευω..

Αν έχετε παρατηρήσει ο τύπος αυτός παρουσιάζεται πάντοτε ως ιδρυτής και όχι ως πρόεδρος, ή ξέρω 'γω ιδιοκτήτης του εν λόγω site.
Ναι..θα κολωναν να πουν ψέματα...(!)
Ενα εχω να πω..Τι να το κανουν το facebook οταν εχουν τους δορυφορους...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
και εμενα μου φαινεται λιγο ακραιο σεναριο φιλε Αρίσταρχε....


Αν έχετε παρατηρήσει ο τύπος αυτός παρουσιάζεται πάντοτε ως ιδρυτής και όχι ως πρόεδρος, ή ξέρω 'γω ιδιοκτήτης του εν λόγω site.
προεδρος δεν ξερω γιατι δεν ειναι να πω την αληθεια αν και αυτος παιρνει τις περισσοτερες σημαντικες-τεχνικες-αποφασεις

αλλα προφανως ιδιοκτητης δεν μπορει να ειναι,εχει απλα πολυ μεγαλο ποσοστο του fb ο τυπας οχι ολοκληρο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Αγαπητοί asterix και alehunter θα δεχόμουν ως ορθές τις απόψεις σας εάν και μόνο αν το κομμάτι που μπλέκει την CIA στο όλο παζλ δεν ήταν τόσο σκοτεινό...
Ουδέποτε γίνεται αναφορά για το ποιοι ήταν αυτοί που επένδυσαν έτσι ώστε να υλοποιηθεί όλο αυτό το πρόγραμμα.
Δε λέω, το εφήυρε ο Ζούκενμπεργκ , αν και αυτό αμφισβητείται, αλλά ας πούμε ότι είναι έτσι. Το εφήυρε αυτός και το προώθησε μέσα στα πλαίσια του Harvard και των γειτονικών Πανεπιστημίων. Αλλά ποιος έριξε το κεφάλαιο για να γίνει το facebook ένα διεθνές δίκτυο; Η ιστοριούλα ότι ένας φίλος του Μαρκ τον βοηθησε (και διορθωστε με αν κανω λαθος) είναι καλή δε λέω, αλλά έχει ένα μεγάλο ατόπημα. Για να στηθεί όλο αυτό το δίκτυο δεν χρειάζονται απλώς κάποιες χιλιάδες δολάρια αλλά πολλά παραπάνω.
Οι εν λόγω επενδυτές θα είχα τρελά οικονομικά οφέλη και οφέλη "εξουσίας".

Επειτα asterix αυτο που λες ότι και καλα θα κολωναν να πουν ψεμματα δεν λένε τίποτα απολύτως ψεύτικο. Λενε τα πράγματα όπως είναι, ο Ζουκενμπεργκ ειναι ο ιδρυτής . Alehunter δε σου αρεσει η λέξη ιδιοκτήτης; Εστω να τον αποκαλούσαν μεγαλομέτοχο! Πράγμα το οποίο δε συμβαινει. Αποκαλείται πάντοτε (αυστηρά) ιδρυτής. Γι αυτο και πάντοτε παρουσιάζεται με αυτον τον τίτλο και όχι κάποιον από τους παραπάνω.
Οσον αφορά αυτό που λες φίλε asterix -τους δορυφόρους, τις κάμερες- σε πληροφορώ πως αν σου δώσω τη δυνατότητα να παρακολουθείς 200 άτομα για έναν μήνα και εγω να τα παρακολουθω μέσω facebook, είμαι βέβαιος 100% πως στο τέλος του μήνα, όταν κάνουμε "ταμείο" (μιας και ζουμε στην εποχή της οικονομίας:D) για το ποιος από τους δυο μας έχει συλλέξει τις περισσότερες πληροφορίες, εγώ θα υπερτερώ κατά πολύ και αυτό για έναν και μόνο λόγο.
Στο facebook οι χρήστες δίνουν απλόχερα τις πληροφορίες τους διότι τους φαίνεται σαν κάτι φυσικό να πουν που βρίσκονται, πως νιώθουν, να δημοσιεύουν φωτογραφίες τους και λοιπά.
Με άλλα λόγια η πληροφορία σου έρχεται εντελώς άκοπα.
Που να ψάξεις κιόλας...
Επομένως εγω θα είχα πολύ μεγαλύτερη "επιτυχία" με ένα pc από εσένα με έναν δορυφόρο.
Γι αυτους τους λόγους θεωρώ ότι το facebook είναι ένα σπουδαίο μέσο πληροφόρησης και κατασκοπείας των άλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Είναι ευρέως αποδεκτό πως το facebook ήταν ένα από τα τελευταία πειράματα της μυστικής υπηρεσίας CIA, το οποίο απέδωσε πολλά περισσότερα πράγματα απ'όσα υποσχόταν. Η ιδέα ήταν σχετικά απλή. Δημιουργούμε ένα online δίκτυο, ένα μέσο κοινωνικής δικτύωσης, σχετικά πολύ απλό και εύκολο στη χρήση, με το οποίο ο χρήστης θα μπορεί εύκολα να μοιράζεται τα πάντα τόσο όσον αφορά την προσωπική του ζωή όσο και τις ζωές άλλων φίλων,συγγενών, γνωστών. Ολες αυτές οι πληροφορίες θα διοχετεύονται αυτόματα σε μία τράπεζα πληροφοριών και θα μεταχειρίζονται από την CIA για αγνώστους σκοπούς.
Οι Ελ βγαίνουν σε αυτό το νούμερο ή στο επόμενο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
εχω φβ αλλα στα @@ μου,το ειχα οσο πηγαινα σχολη,με βοηθουσε οκ,συνομιλουσα με συμφοιτητες για εργαστηρια,προγραμμα ως εκει.
τωρα το θεωρω αχρηστο,απροσωπο και ολα τα στερητικα α στην αρχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top