Fitness Thread!

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Καλό απόγευμα παιδιά. Σήμερα το πρόγραμμα ήταν Legs&Obliques. Γρήγορο τέμπο, με μικρά διαλείμματα και φυσικά χωρίς Supersets. Αναλυτικότερα:

Τετρακέφαλοι
1) Front Squats με αλτήρες : 4 σετ x 15 reps
2) Split Squat με αλτήρες (δύσκολη παραλλαγή των γνωστών Lunges) : 4 σετ x 8 reps
3) Leg Extensions με λάστιχα : 4 σετ x 15 reps
Μηριαίοι Δικέφαλοι
1) Sumo Squats με αλτήρες : 4 σετ x 15 reps
2) RDLs με αλτήρες : 4 σετ χ 10 reps
3) Leg Curls με λάστιχα : 4 σετ x 15 reps
Γάμπες
1) Εκτάσεις όρθιος με αλτήρες : 5 σετ x 20 reps
2) Εκτάσεις καθιστός σε πάγκο με αλτήρες : 5 σετ x 20 reps
Obliques
1) Πλάγια Ροκανίσματα με αλτήρα (όρθιος) : 4 σετ x 20 reps
2) Russian Twists με αλτήρα στο στρώμα : 4 σετ x 20 reps
3) Heel touchers στο στρώμα : 4 σετ x 20 reps
4) Πλάγια Ροκανίσματα στο στρώμα : 4 σετ x 20 reps

Τέτοιο καρδιοχτύπι είχα να νιώσω από τότε που έτρεχα 100άρι. :P
Sox να ξέρεις στο έχω κλέψει το πρόγραμμα για πόδια τελευταία μου φαίνεται πολύ ολοκληρωμένο και βολικό. All rights reserved
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Καλε τι ωραιο βίντεο!! Οτι θα γινόταν το μωρό βαρακι δεν το χα ποτε σκεφτεί!!! Χαχαχα!!! :D Σε ευχαριστώ πραγματικά!
Θα τα ξαναπουμε συντομα!!!
Ναι ειναι καταπληκτικη ιδεα και ετσι τα συνδιαζεις και τα δυο. Και δεν τα αφηνεις μονα τους και κανεις και τη γυμναστικη σου και θα βγεις με γραμμωσεις μετα! ;) 👍😊
Γραψε μας εντυπωσεις. Γραφουμε κι εμεις ο καθενας το προγραμμα του δεν ακολουθουμε ολοι το ιδιο.
Να εισαι καλα!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Πιθανή προπόνηση μάλλον τη Τρίτη που θα έχω ρεπό απλά επειδη κατα τις 12 πρεπει να κατέβω κέντρο πρέπει να σηκωθω κατα τις 8 να φάω πρωινο κ κατα τις 9-10 να ειμαι προπόνηση.

ΚΥΡΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
ΠΛΑΤΗ
1) ΕΛΞΕΙΣ ΣΕ ΜΟΝΟΖΥΓΟ NEUTRAL POSITION
5 σετ των 4 επαναλήψεων.
Προοδος -> Στοχος η τεχνική αρτιότητα της άσκησης - 3 επαναλήψεις παραπάνω.

2) SINGLE ARM ROW

1ο σέτ 17 κιλά αλτήρας 12 επαναληψεις
2ο σέτ το ίδιο
3ο σέτ 18 κιλά 10 επαναλήψεις
Προοδος -> +1 κιλό αύξηση.

3) ΑRM PUSH DOWN

1o σέτ 15 επαναλήψεις με κοκκινο (18)
2ο σέτ 15 επαναλήψεις το ίδιο
3ο σέτ 12 επαναλήψεις με μαύρο.
Προοδος -> 6 reps παραπάνω.

4) FRONT ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ

3 σέτ των 12 επαναλήψεων με 12.5 κιλά
Προοδος -> 2 σέτ με 12.5.

5) ΑΡΣΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΥ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ

4 σέτ των 15 επαναλήψεων με 12.5 κιλά (σε κάθε χέρι)

6) REVERSE CURLS
1ο σέτ με 7 κιλά σε κάθε χέρι 12 επαν.
2ο σέτ με 5.6 κιλά 12 επαν.
3ο σέτ το ίδιο
Προοδος -> 2 επαναλήψεις παραπανω στα 7 κιλά.

ΠΛΑΤΗ -> 11
ΠΟΔΙΑ-> 7
ΓΛΟΥΤΟΙ -> 7

Θα κοιτάξω να κρατήσω το κανονα του 1 λεπτου διαλειματος το πολύ.... (αν όχι στη 1η άσκηση του μονοζυγου για να μη χαλάσω την τεχνική λογω κουρασης κ προκαλέσω τραυματισμο) στις άλλες ασκησεις σίγουρα !
Γενικα οι δυσκολες ασκησεις οπως ο μονοζυγος - ο πάγκος και οι άρσεις θανατου δεν χρειάζονται μαγκιές με τα διαλειματα !

Μπορεις να κάνεις ομως cluster sets δηλαδη 2 επαναληψεις... παυση 20 δευτερα.... αλλες 2... το ιδιο άλλες 2 κ τέλος. Αυτο βεβαια στα μεγάλα κιλά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Καλε τι ωραιο βίντεο!! Οτι θα γινόταν το μωρό βαρακι δεν το χα ποτε σκεφτεί!!! Χαχαχα!!! :D Σε ευχαριστώ πραγματικά!
Θα τα ξαναπουμε συντομα!!!
Squats με τα παιδια 😂

Οκ, ας σοβαρευτώ. Τα 10 κιλά δεν είναι τίποτα. Εγώ τόσα πήρα μετά από τραυματισμό και κρεπαλες στην Βαρκελώνη.
Ελαττωνεις υδατάνθρακα από την διατροφή σου και ξεκινας περπατημα. Πόσο μικρά είναι τα παιδια; Αν είναι σε καρότσι τότε μπορείς να τα παίρνεις μαζί σου και να περπατάς το λιγότερο 5χλμ την ημέρα 5 φορές την εβδομάδα. Κατεβάζεις το lifesum app και μετράς θερμιδες. Αυτός είναι ο πιο γρήγορος και λιγότερο κουραστικός τρόπος. Αν δεν έχεις χρονο για βόλτες τότε ΗΙΙΤ. Είναι μονόδρομος. Ξύπνα πιο πρωί. Δεν χρειάζεσαι να χτυπιέσαι για ωρες. Υπάρχουν ΗΙΙΤ που είναι άκρως αποδοτικά με 15 λεπτά την ημέρα. Αλλά πρέπει να δινεις το 100% σου. Νομίζω 15 λεπτά
τη μέρα μπορείς να βρεις. Κατέβασε το FitOn app και πήγαινε στο HIIT και διάλεξε αυτά που είναι 10-30 λεπτά.

Στείλε μου μήνυμα αν θες να σου στείλω μερικά ΗΙΙΤ που είναι σύντομα και δεν χρειάζεσαι εξοπλισμό.

Από φυσική κατάσταση πως είσαι; Τα γόνατα και η μέση σου είναι σε καλή κατάσταση; Ρωτάω για να αποφυγω να σου στείλω ασκήσεις με πολλα πηδήματα.

Σε κάποια φάση θα πρέπει να ξεκινήσεις και βάρη γιατί όταν χάνεις βάρος χάνεις και μυϊκή μάζα. Το έχω πάθει για αυτό το λέω.

Αυτό εδώ είναι πολύ δυνατό αν δεν έχεις χρόνο (περιλαμβάνει ζεσταμα!):
Screenshot_20210404-165001.png
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Θα κοιτάξω να κρατήσω το κανονα του 1 λεπτου διαλειματος το πολύ.... (αν όχι στη 1η άσκηση του μονοζυγου για να μη χαλάσω την τεχνική λογω κουρασης κ προκαλέσω τραυματισμο) στις άλλες ασκησεις σίγουρα !
Εγώ στον πάγκο κάνω κάθε σετ μερικές φορές ανα 30' ή 45 ' ( ξέρεις τον λόγο ).Σε μονόζυγο που λες παίζει να ξεκουράζομαι 2-3 λεπτά αλλιώς δεν βγαίνει με τίποτα η άσκηση
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
εγώ πλέον θα ασκούμαι μόνη μου για λίγο καιρό και ξεκίνησα σήμερα αυτό το challenge από fitness bender:
δυστυχώς τα κιλά που έχω φτάνουν μόνο τα 14 αλλά σκοπεύω να πάρω κι άλλα. ίσω ςαγοράσω και κάποιο workout program ενός μήνα από fitness blender πάλι.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Squats με τα παιδια 😂

Οκ, ας σοβαρευτώ. Τα 10 κιλά δεν είναι τίποτα. Εγώ τόσα πήρα μετά από τραυματισμό και κρεπαλες στην Βαρκελώνη.
Ελαττωνεις υδατάνθρακα από την διατροφή σου και ξεκινας περπατημα. Πόσο μικρά είναι τα παιδια; Αν είναι σε καρότσι τότε μπορείς να τα παίρνεις μαζί σου και να περπατάς το λιγότερο 5χλμ την ημέρα 5 φορές την εβδομάδα. Κατεβάζεις το lifesum app και μετράς θερμιδες. Αυτός είναι ο πιο γρήγορος και λιγότερο κουραστικός τρόπος. Αν δεν έχεις χρονο για βόλτες τότε ΗΙΙΤ. Είναι μονόδρομος. Ξύπνα πιο πρωί. Δεν χρειάζεσαι να χτυπιέσαι για ωρες. Υπάρχουν ΗΙΙΤ που είναι άκρως αποδοτικά με 15 λεπτά την ημέρα. Αλλά πρέπει να δινεις το 100% σου. Νομίζω 15 λεπτά
τη μέρα μπορείς να βρεις. Κατέβασε το FitOn app και πήγαινε στο HIIT και διάλεξε αυτά που είναι 10-30 λεπτά.

Στείλε μου μήνυμα αν θες να σου στείλω μερικά ΗΙΙΤ που είναι σύντομα και δεν χρειάζεσαι εξοπλισμό.

Από φυσική κατάσταση πως είσαι; Τα γόνατα και η μέση σου είναι σε καλή κατάσταση; Ρωτάω για να αποφυγω να σου στείλω ασκήσεις με πολλα πηδήματα.

Σε κάποια φάση θα πρέπει να ξεκινήσεις και βάρη γιατί όταν χάνεις βάρος χάνεις και μυϊκή μάζα. Το έχω πάθει για αυτό το λέω.

Αυτό εδώ είναι πολύ δυνατό αν δεν έχεις χρόνο (περιλαμβάνει ζεσταμα!):
View attachment 78804
Εγώ έχω να πω ότι χθες δοκίμασα το EMOM της Danielle και ήδη από την πρώτη άσκηση με τα snatches επειδή την έκανα γρήγορα, με το πιο βαρύ βαράκι που έχω (5κιλο) και πολύ πιθανόν λανθασμένα, με πονάει η μέση μου. Ίσως θα ήταν καλύτερα αν είναι αρχάρια να ξεκινήσει με τίποτα into hiit ή να πάει στο section για αρχάριους που έχει πολλά
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγώ έχω να πω ότι χθες δοκίμασα το EMOM της Danielle και ήδη από την πρώτη άσκηση με τα snatches επειδή την έκανα γρήγορα, με το πιο βαρύ βαράκι που έχω (5κιλο) και πολύ πιθανόν λανθασμένα, με πονάει η μέση μου. Ίσως θα ήταν καλύτερα αν είναι αρχάρια να ξεκινήσει με τίποτα into hiit ή να πάει στο section για αρχάριους που έχει πολλά
Ναι συμφωνώ για αυτό και ρώτησα πώς είναι από φυσική κατάσταση. Δεν πρότεινα Danielle εσκεμμένα γιατί ξέρω ότι είναι δύσκολη. Δίνει modifications αλλά αν δεν ξερει το στυλ της θα δυσκολευτεί πολύ. Btw, σήμερα ξεκινάω το spring challenge της Danielle. Μου αρέσει το φορμάτ της 1ης βδομάδας. Θυμίζει πολύ τις ασκήσεις που έχει για βάρη αλλά περιορίζεται σε αυτές σε 2 μέρες και οι άλλες 2 είναι ΗΙΙΤ.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ναι συμφωνώ για αυτό και ρώτησα πώς είναι από φυσική κατάσταση. Δεν πρότεινα Danielle εσκεμμένα γιατί ξέρω ότι είναι δύσκολη. Δίνει modifications αλλά αν δεν ξερει το στυλ της θα δυσκολευτεί πολύ. Btw, σήμερα ξεκινάω το spring challenge της Danielle. Μου αρέσει το φορμάτ της 1ης βδομάδας. Θυμίζει πολύ τις ασκήσεις που έχει για βάρη αλλά περιορίζεται σε αυτές σε 2 μέρες και οι άλλες 2 είναι ΗΙΙΤ.
Εγώ πλέον κάνω ένα mix, φροντίζω νά γυμνάζω χέρια πόδια κοιλιά μέσα Στην εβδομάδα αλλά προσπαθώ να βάλω μέσα και λίγη αερόβια. Τώρα τελευταία έχω ξεκινήσει νά κάνω ποδήλατο και είναι τέλειο, μικρή μου άρεσε πάρα πολύ και τώρα βλέπω πόσο πολύ μου έλειψε. Και βλέπω ότι καί αερόβια είναι και πόδια δυναμώνω
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγώ πλέον κάνω ένα mix, φροντίζω νά γυμνάζω χέρια πόδια κοιλιά μέσα Στην εβδομάδα αλλά προσπαθώ να βάλω μέσα και λίγη αερόβια. Τώρα τελευταία έχω ξεκινήσει νά κάνω ποδήλατο και είναι τέλειο, μικρή μου άρεσε πάρα πολύ και τώρα βλέπω πόσο πολύ μου έλειψε. Και βλέπω ότι καί αερόβια είναι και πόδια δυναμώνω
Ναι καλό είναι το ποδήλατο για πόδια ειδικά αν κάνεις ανηφόρες. Εγώ έχω 4 μέρες ασκήσεις και 3 μέρες ξεκούραση αλλά επιλέγω active rest αυτές τις μέρες. Περπάτημα κυρίως αλλά θα εντάξω και ποδήλατο αν παραμείνει ο καιρός ηλιόλουστος.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Σαν την τυρόπιτα μετά από ένα έντονο πρόγραμμα 2 ωρών σαν αυτό που κάνει ο sox δεν έχει 🤣
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι καλό είναι το ποδήλατο για πόδια ειδικά αν κάνεις ανηφόρες. Εγώ έχω 4 μέρες ασκήσεις και 3 μέρες ξεκούραση αλλά επιλέγω active rest αυτές τις μέρες. Περπάτημα κυρίως αλλά θα εντάξω και ποδήλατο αν παραμείνει ο καιρός ηλιόλουστος.
Αχ τό λατρεύω τό ποδήλατο, αλλά επειδή είναι τέτοιο τό έδαφος του χωριού μου οκ έχει κάποιες τέλειες κατηφόρες αλλά έχει και ανηφόρες
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Sorry παιδια θα κανω καποια σπαμ ωραιων short βιντεων απο τικ τοκ για γυμναστικη (Dantekk) τα οποια ειναι αξιολογα πιστευω

1) Ψυχικη υγεια(Αγχος-στρες κλπ) σχεση με βαρος και γυμναστικη

2)Πιο γρηγορος τροπος για να γραμμωσεις
Α) https://www.tiktok.com/@dantekk_/vi...45?lang=el-GR&is_copy_url=1&is_from_webapp=v3

β) https://www.tiktok.com/@dantekk_/vi...94?lang=el-GR&is_copy_url=1&is_from_webapp=v3

3)Υπετροφια

4) Τροπος απορροφησης πρωτεινης μετα απο σκληρη γυμναστικη
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Τυροπιτουλα πρωτεινικη μετά το γυμναστήριο για να πάνε τα gains στο Θεό!!!!
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Τυροπιτουλα πρωτεινικη μετά το γυμναστήριο για να πάνε τα gains στο Θεό!!!!

Η πρωτεϊνική τυροπιτούλα σε τι διαφέρει απ' την τυρόπιτα φούρνου; Τη φτιάχνεις με κάποιον άλλο τρόπο που είναι κατάλληλη για fitness;
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Τυροπιτουλα πρωτεινικη μετά το γυμναστήριο για να πάνε τα gains στο Θεό!!!!
Μετά ! Σήμερα θα δοκιμασω το τελευταίο .Έχω φάει αυγά ,τόνο και γιαούρτι για πρωινό ,τώρα κάμω γυμναστική και μετά όταν τελειώσω θα φάω ένα μήλο ...να δω τι θα γίνει
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Μετά ! Σήμερα θα δοκιμασω το τελευταίο .Έχω φάει αυγά ,τόνο και γιαούρτι για πρωινό ,τώρα κάμω γυμναστική και μετά όταν τελειώσω θα φάω ένα μήλο ...να δω τι θα γίνει

θΑ γινεις σταλόνε ! Θα πας μετα σουπερ μάρκετ θα σε δουν κ θα τρομάξουν :D
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Λοιπον update , εφαγα μετα απο γυμναστικη μηλο και οντως εχει τρελο πρηξιμο .Ειδικα σημερα που εχει ζεστο καιρο και εκανα γυμναστικη εξω , με τον φωτισμο του ηλιου βλεπεις τι προοδο εχεις κανει οπτικα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Λοιπον update , εφαγα μετα απο γυμναστικη μηλο και οντως εχει τρελο πρηξιμο .Ειδικα σημερα που εχει ζεστο καιρο και εκανα γυμναστικη εξω , με τον φωτισμο του ηλιου βλεπεις τι προοδο εχεις κανει οπτικα

ωΡΑΙΑ ΒΆΛΕ ΜΙΑ ΦΩΤΟ εδω πάμπλικ να σε δούμε !
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top