Fitness Thread!

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Παίδες το αρνί μπήκε και γυρνάει.
Σήμερα γυμνάζουμε μόνο Σαγωνιακούς, Superset με καρπούς που κρατάνε τα μαχαιροπήρουνα. :hehe::jumpy:

Χρόνια πολλά σε όλους! :D
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
IMG_20210502_131035.jpg


Φεύγει το πρώτο πιάτο .....και να θυμάστε τρωτε σιγά σιγά να μην χορτάσεται καπάκι 😊
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
όσο εσείς κολάζεστε με το αρνί κάποιοι μένουμε πιστοί
4464962D-96B6-49E3-A92B-0B4B9D5048E9.jpeg
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Για προγράμματα παρόμοια με το δικό σου μπορώ να ξέρω την αποτελεσματικότητα γιατί τα εκτελούσα από τα 15 μου μεχρι τα 18 με προπονητή μαζί.


Μα δε με ενδιαφέρουν οι άλλοι τι κάνουνε στο γυμναστήριο. Εμένα με ενδιαφέρει πάντα τι κάνω εγώ. 1 άσκηση με 4 σετ δεν παίζει να σου δώσει καλύτερη μυική ανάπτυξη από 5 ή 6 ασκήσεις στήθους με 4 σετ. Δυστυχώς, αν ήταν τόσο απλό, όλοι με 10’ την ημέρα θα ήμασταν τούμπανα.
Γι αυτό λοιπόν βαράς πολλές ασκήσεις για να πιάσεις πολλές γωνίες, μεγάλα φορτία για μεγάλες τάσεις και καλά ερεθίσματα. Εγώ έτσι δουλεύω πάντως.

Δυστυχώς όχι, δεν είναι. Αν ήταν εγκεφαλικό άθλημα θα ήμουν πολύ καλύτερος από ό,τι είμαι τώρα. ;)

Ναι εντάξει δεν μιλαμε για σένα ετσι και αλλιώς εσυ απο οσο αντιλαμβάνομαι ξέρεις τι κάνεις οποτε δεν χρειάζεσαι και συμβουλή ή εστω εφοσον εχεις προπονητη τα εχετε συζητησει και λογικα κάνετε το προγραμμα που αποδιδει σε εσάς.

Ωστόσο κάποιοι (και ειναι αρκετοί) εκ των οποίων υπήρξα και εγώ, μέσα στα γυμναστήρια έχουνε παντελώς εσφαλμένη αντιληψη του μέτρου σε αυτα που κάνουν και απαιτούν απο το σώμα τους.

Το να εκτελέσεις 3 ασκήσεις για το στήθος και στην 1 πχ πιέσεις να δουλεψεις για 1-2 σέτ στο 80% των δυνατοτητων σου δεν ειναι καθολου αμελητέο ερέθισμα ακομη και αν σε ολα τα υπολοιπα εισαι σταθερός.

Εννοειται οτι για μενα οι 3 πάγκοι στη σειρα με 3 σέτ ειναι ΛΑΘΟΣ. Επικλινης - ισιος και κατακλινης. Και μετά να πάς να κανεις και πιεσεις με μπάρα και να κανεις και καμια 2-3 απομονωτικες για τρικεφαλους λες και δεν τους πηδηξες στον παγκο. Ο λογος ειναι πως αθροιστικα θα βγάλεις 9 σέτ ηδη για ώμους και στηθος και μετά θα κάνεις... και άλλα 3 σέτ για ώμους.... πως γινεται να κτυπάς μια μικροτερη μυικη ομαδα πολυ περισσοτερο απο μια μεγαλύτερη ; λογικο επακολουθο ειναι να αρχισουν οι τενοντιτιδες αν οχι στα 20 κ τα 25 στα 30+ σίγουρα.

Όπως μου ειχε πει και ενας 40αρης που εκανε χρονια γυμναστηρια "Τι μαλακιες πηγαινα κ εκανα στα 20 μου ρε φιλε.... 10 ασκησεις για στηθος."

Το θεμα δεν ειναι να κανεις ογκωδη προπονηση το θεμα ειναι να κάνεις έξυπνη προπονηση. Τα λέει και ο Greg Doucette. Τον οποιον αν δεν εχεις δει, κάνε εναν κόπο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
IMG_20210503_070305.jpg
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Σκεφτομαι να αρχισω να κανω μερα παρα μερα μερικα push ups για να συνηθισω γιατι αν κανω 1 φορα τη βδομαδα δεν θα εχω καλη προοδο. Νομιζα οτι ειχα αδυναμους τρικεφαλους, αλλα δεν ειναι οι τρικεφαλοι. Μαλλον εχω αδυναμο στηθος. Αν παω γυμναστηριο και κανω στηθος στα μηχανηματα θα βοηθησει με της καμψεις;

Λογικό είναι κάποιες μυϊκές σου ομάδες να είναι πιο αδύναμες από κάποιες άλλες, ειδικά όταν κάνεις isolated ασκήσεις.

Το γυμναστήριο σίγουρα βοηθάει γιατί πριν ξεκινήσω έβγαζα με το ζόρι 5 (κανονικές). Μετά πήγαινα κι έκανα άλλες ασκήσεις στήθους στα όργανα ή με βαράκια και χωρίς να χω ξανακάνει κάμψεις στο ενδιάμεσο, μια μέρα έβγαλα 12 κανονικές σερί. Τώρα που έκλεισε και κάνω μόνη μου γυμναστική στο σπίτι (οπότε υποσυνείδητα αρχίζω πάλι να δίνω έμφαση στα πόδια μόνο) είμαι πάλι στο επίπεδο που βγάζω 5 με το ζόρι. 😅

Εγώ αντίστοιχα έχω απίστευτα αδύναμο τρικεφαλο, παθαίνω κράμπες για πλάκα.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι καμψεις ειναι η μονη ασκηση που δεν εχω βελτιωση. Δηλαδη εχω, αλλα ειναι αργη και βασανιστικη. Δεν ξερω τι να κανω. 1 χρονο τις παλευω και ακομα δεν μπορω να κανω κανονικες (παρα μονο 2-3 με το ζορι).
Απλά κάνε κάμψεις. Μια καλή λύση είναι να τις κάνεις στα σκαλοπάτια. Όσο πιο επίπεδο είναι με το έδαφος το σώμα σου τόσο πιο δύσκολη η άσκηση, οπότε μπορείς να ξεκινήσεις από ψηλό σκαλοπάτι, και σταδιακά να κατεβαίνεις μέχρι να φτάσεις στο πάτωμα. Ειδάλλως μπορείς να ξεκινήσεις και στα γόνατα, απλά τα σκαλοπάτια έχουν πιο πολλά επίπεδα και θα έχεις καλύτερο progressive overload. Επίσης έχει σημασία και η θέση των χεριών.
Αν τα χέρια σου έχουν 45 μοίρες γωνία με τον κορμό είσαι δηλαδή σαν Τ οι τρικέφαλοι συμμετέχουν στο μέγιστο βαθμό, ενώ όσο πιο κολλητά είναι τα χέρια στον κορμό \/Ι\/ τόσο λιγότερο συμμετέχουν οι τρικέφαλοι και τόσο περισσότερο το στήθος.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αν τα χέρια είναι κολλητά στον κορμό δεν μπορώ να κάνω ούτε μια κάμψη ακόμα και αν πέσω στα γόνατα. Θα ξεκινήσω τέτοιες κάμψεις στον τοίχο. Οπότε φανταζομαι έχω αδύναμο στήθος 🤦🏻‍♀️
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
Αν τα χέρια είναι κολλητά στον κορμό δεν μπορώ να κάνω ούτε μια κάμψη ακόμα και αν πέσω στα γόνατα. Θα ξεκινήσω τέτοιες κάμψεις στον τοίχο. Οπότε φανταζομαι έχω αδύναμο στήθος 🤦🏻‍♀️
1619978596085.png
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Αν τα χέρια είναι κολλητά στον κορμό δεν μπορώ να κάνω ούτε μια κάμψη ακόμα και αν πέσω στα γόνατα. Θα ξεκινήσω τέτοιες κάμψεις στον τοίχο. Οπότε φανταζομαι έχω αδύναμο στήθος 🤦🏻‍♀️
Αυτές είναι οι στρατιωτικές κάμψεις μου είναι πιο δύσκολες από τις κανονικές. Γιατί δεν ξεκινάς όμως με κανονικές και μετά να πας σε δυσκολότερες παραλλαγές. Οι ίδιες οι κάμψεις θα σε βοηθήσουν περισσότερο από τίποτε άλλο στο να εξελιχθεί στην συγκεκριμένη άσκηση και εφόσον λες ότι έχεις αδύναμο στήθος θεωρώ ότι με κάμψεις μπορείς να καλύψεις και το γυμναστήριο από άποψη στήθους μέχρι να χρειαστεί να πας σε βάρη για progression.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.

Εννοειται οτι τα ανοιχτά χέρια ειναι ακατάλληλη εκτέλεση για τη συγκεκριμενη άσκηση αλλα και για όλες τις ασκησεις για το στηθος σχετικές με πιέσεις ! Ειπα να το γράψω πριν αλλα με προλαβες ωραιος Νίκο !
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τα ιδια ισχυουν και στις πιέσεις ωμων.... ο υπερκάνθιος πιέζεται προς τα πίσω. Ενω οταν τα χέρια ειναι κλειστά έχει χωρο να κινηθει μέσα στο σόκετ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Θα βάλω τον εγωισμό μου στην άκρη και θα κάνω σωστή εκτέλεση στον τοίχο. Μετά στο κρεβάτι που είναι πιο ψηλό από τον πάγκο και μετά πάγκο πριν καταλήξω στο πάτωμα και στα γόνατα. Καλύτερα να κάνω σωστή εκτέλεση παρά να μη βλέπω προοδο
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Αν στο τοίχο βγάζεις στο 1ο σετ 15 επαναλήψεις πηγαινε απευθείας στα γονατα.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Μια ιδέα που εμπνεύστηκα από κάπου στο διαδίκτυο και απέτυχε παταγωδώς (επειδή έβαλα πολλη βρώμη και κάηκε κιόλας το αυγό)

IMG_20210503_094641.jpg

Ομελέτα με νιφάδες βρώμης
(οι οποίες είχαν επίσης μέσα σταφίδες και ξηρούς καρπούς που δεν μπορούσα να βγάλω) και ελάχιστο τριμμένο τυρί χαμηλών λιπαρών
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σαν τιπ, αν το κάνετε και σεις αυτό βάλτε καυτερή πάπρικα γιατί δίνει μια τέλεια γεύση
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια ιδέα που εμπνεύστηκα από κάπου στο διαδίκτυο και απέτυχε παταγωδώς (επειδή έβαλα πολλη βρώμη και κάηκε κιόλας το αυγό)

View attachment 80355

Ομελέτα με νιφάδες βρώμης
(οι οποίες είχαν επίσης μέσα σταφίδες και ξηρούς καρπούς που δεν μπορούσα να βγάλω) και ελάχιστο τριμμένο τυρί χαμηλών λιπαρών
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σαν τιπ, αν το κάνετε και σεις αυτό βάλτε καυτερή πάπρικα γιατί δίνει μια τέλεια γεύση

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ
Ελα ρε γλυκούλη κρίμα.
Δεν πειράζει θα το πετύχεις την επόμενη.
Πως ήταν γευστικά τουλάχιστον;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
IMG_20210502_134716.jpg

Η μαγειρίτσα έγινε με δύο είδη μανιταριών. Μια χαρά γευστική ήταν.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ
Ελα ρε γλυκούλη κρίμα.
Δεν πειράζει θα το πετύχεις την επόμενη.
Πως ήταν γευστικά τουλάχιστον;
Γευσικά ήταν πολύ ωραία, η βρώμη την έκανε τραγανή ενώ η πάπρικα της έδωσε πολύ ωραία γεύση. Εν τέλει έχει γούστο απλά να πήρε χρώμα :hehe:
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σολωμός γκουρμέ, δεν ξερω τι ειναι αυτο το ασπρο παντως οχι πουρες πατατας :redface:

22997B37-8811-4C0F-B646-22A2851A8851.jpeg
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Κι αφού συνήλθαμε από τη χθεσινή κραιπάλη ( περίπου 4000 kCal φαϊ), σήμερα ήταν προπόνηση δύναμης Push με Obliques.

Στήθος
Άσκηση 1
  • Πιέσεις με αλτήρες σε οριζόντιο πάγκο: 2 set x 8 reps (22.5 kg/χέρι) , 2 set x 6 ( 24 kg/χέρι)
Άσκηση 2
  • Πιέσεις με αλτήρες σε επικλινή πάγκο (30º): 2 set x 8 reps (22.5 kg/χέρι) , 2 set x 6 ( 24 kg/χέρι)
Άσκηση 3
  • Πιέσεις με αλτήρες σε κατακλινή πάγκο: 2 set x 8 reps (18 kg/χέρι) , 2 set x 6 ( 20 kg/χέρι)
Άσκηση 4
  • Flys σε οριζόντιο πάγκο: 2 set x 8 reps (12 kg/χέρι) , 2 set x 6 reps (15 kg/χέρι)
Άσκηση 5
  • Flys σε επικλινή πάγκο: 2 set x 8 reps (12 kg/χέρι) , 2 set x 6 reps (15 kg/χέρι)
Άσκηση 6
  • Pullover με αλτήρα σε οριζόντιο πάγκο: 2 set x 8 reps ( 20 kg) , 2 set x 6 reps (23 kg)
Ώμοι
Άσκηση 1
  • Πιέσεις ώμων, καθιστός σε πάγκο : 2 set x 8 reps ( 18 kg/χέρι), 2 set x 6 reps (21 kg/χέρι)
Άσκηση 2
  • Προτάσεις με EZ bar, όρθιος: 2 set x 8 reps ( 20 kg) , 2 set x 6 reps (25 kg)
Άσκηση 3
  • Πλάγιες εκτάσεις με αλτήρες, καθιστός σε πάγκο: 2 set x 8 reps (10 kg/χέρι) , 2 set x 6 reps (12 kg/χέρι)
Άσκηση 4
  • Εκτάσεις με αλτήρες, μπρούμυτα σε επικλινή πάγκο (για την πίσω μοίρα των ώμων) : 2 set x 8 reps (10 kg/χέρι) , 2 set x 6 reps (12 kg/χέρι)
Τρικέφαλα
Άσκηση 1
  • Γαλλικές πιέσεις σε επικλινή πάγκο με EZ bar : 2 set x 8 reps (20 kg), 2 set x 6 reps (30 kg)
Άσκηση 2
  • Πιέσεις με EZ bar, κλειστή λαβή, σε οριζόντιο πάγκο: 2 set x 8 reps (32 kg), 2 set x 6 reps (40 kg)
Άσκηση 3
  • Skull Crushers πλάγιο με αλτήρα σε οριζόντιο πάγκο : 2 set x 8 reps (10 kg), 2 set x 6 reps (12 kg)
Obliques
Superset 1
  • Πλάγια ροκανίσματα με αλτήρα, όρθιος: 4 set x 15 reps (12 kg)
  • Russian Twists με αλτήρα στο στρώμα : 4 set x 15 reps (7.5 kg)
Superset 2
  • Πλάγια ροκανίσματα στο στρώμα: 4 set x 15 reps
  • Heel Touches στο στρώμα: 4 set x 15 reps

Καλά ξεκινάει η εβδομάδα. :D
 

Συνημμένα

  • 03.05.2021.jpeg
    03.05.2021.jpeg
    618 KB · Εμφανίσεις: 79
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top