Fitness Thread!

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Πο ρε guys μπαινω μετα απο καιρο και ξαναβλεπω το thread...νοσταλγια:cold: .Σημερα παιζει πεμπτη προπονηση μετα απο 7.5 μηνες κλειστων γυμναστηριων και συνεχιζω με retraining program μπας και σε μερικους μηνες ειμαι σε προ πανδημιας επιπεδα:

1) deadlifts 3*6
2) pullups 3*8
3) bicep curls 3*12

Keep it strong fellas!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
Πο ρε guys μπαινω μετα απο καιρο και ξαναβλεπω το thread...νοσταλγια:cold: .Σημερα παιζει πεμπτη προπονηση μετα απο 7.5 μηνες κλειστων γυμναστηριων και συνεχιζω με retraining program μπας και σε μερικους μηνες ειμαι σε προ πανδημιας επιπεδα:

1) deadlifts 3*6
2) pullups 3*8
3) bicep curls 3*12

Keep it strong fellas!

Καλώς τον! Μπες να γράφουμε καμια προπονηση γιατί ο κόσμος έχει σαλταρει γενικοτερα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αυτό δυστυχώς είναι τακτική όλου του γυμναστηρίου, το κάνουν και οι δύο προπονητές που είναι ιδιοκτήτες. Νιώθω λίγο άσχημα να πάω να μιλήσω γι' αυτό, αν και ξέρω ότι πρέπει κι ας νιώθω άβολα. Είναι παραβιαστικό, όπως είπες κι εσύ.
Ακρως παραβιαστικο. Δεν θα το δεχομουν με την καμια. Σε χρησιμοποιουν για διαφημιση και χωρις μαλιστα να σε πληρωσουν. Αν θελουν να διαφημιστουν να βρουν μοντελα, ή απλα να παρουν την συγκαταθεση σου. Αυτο που κανουν ισως να ειναι και παρανομο. Πες τους στα ισια οτι δεν δεχεσαι. Τελεια και παυλα. Μη νιωθεις ασχημα. Ειναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ να αρνηθεις. Δεν τους χρωστας τιποτα. Αν δεν θελουν σηκωνεσαι και φευγεις. Ναι μεν σου αρεσει, αλλα εχε υποψην σου οτι σε εκμεταλλευονται προς ωφελος τους.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Δεν ξερω αν εχει γινει παρομοια ερωτηση, αλλα ακολουθειτε καποιο πλανο διατροφης(μετρατε μακρος, κετο, paleo, fasting, οτιδηποτε)? Προσωπικα μετραω μακρος και αυτην την περιοδο ειμαι στα

200 γρ πρωτεινης, 260 γρ υδατ, 80 γρ λιπος-> 2560 θερμιδες

Εσεις τι ακολουθειτε?
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
Δεν ξερω αν εχει γινει παρομοια ερωτηση, αλλα ακολουθειτε καποιο πλανο διατροφης(μετρατε μακρος, κετο, paleo, fasting, οτιδηποτε)? Προσωπικα μετραω μακρος και αυτην την περιοδο ειμαι στα

200 γρ πρωτεινης, 260 γρ υδατ, 80 γρ λιπος-> 2560 θερμιδες

Εσεις τι ακολουθειτε?

Συντήρηση ! Στα 81 κιλά. 1.80 υψος. 2600 θερμιδες
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Δεν ξερω αν εχει γινει παρομοια ερωτηση, αλλα ακολουθειτε καποιο πλανο διατροφης(μετρατε μακρος, κετο, paleo, fasting, οτιδηποτε)? Προσωπικα μετραω μακρος και αυτην την περιοδο ειμαι στα

200 γρ πρωτεινης, 260 γρ υδατ, 80 γρ λιπος-> 2560 θερμιδες

Εσεις τι ακολουθειτε?
Μακρος μετράω κι εγώ, χρησιμοποιώ το myfitnesspal. Εννοειται, ζυγίζω τα γεύματα (πλην εξαιρέσεων).

Κάποιες φορές μέσα στο χρόνο πάω για μέτρηση λίπους, έχω τη Δευτέρα μάλιστα. Αν θέλω να χάσω λίπος, πχ τώρα μάλλον ένα 3% θα θέλω να πέσω (θα δείξει και από τη μέτρηση της Δευτέρας) αναπροσαρμόζω λίγο τη διατροφή μου. Αναλόγως και πόσο θέλω να πιεστώ ή όχι. Διατροφολόγο πλέον σπανια θα συμβουλευτώ, αλλά στην αρχή με είχε βοηθησει ώστε να έχω μεγάλη ποικιλία επιλογών και να μην περιορίζομαι σε 5 παρασκευές με 8 στανταρ υλικά τύπου γιαούρτι, βρώμη, αυγά και κοτόπουλο μόνο. Και αυτά καλά είναι, αλλά δεν υπάρχουν μόνο αυτά και για μένα που βαριέμαι εύκολα και θέλω εναλλαγές με βοήθησε αρκετά. Βέβαια, αυτό στοιχίζει κάτι παραπάνω και είναι προσωπική επιλογή αν κάποιος θα διαθέσει χρήματα για τη διατροφή του ή /και αν λόγω οικονομικής κατάστασης αναγκάζεται να περιορίζεται. Προσωπικά επενδύω στο φαγητό και ας κόβω από αλλού, δεν είναι αυτονόητη όμως ούτε η δυνατότητα αυτή ούτε η προτίμηση.

Επιπλέον, ένας καλός διατροφολόγος σε βγάζει από τον μπελά του τι να φας και πόσο, σε τι συνδυασμούς και σε ποια ισορροπία (συνήθως στις αρχές ενασχόλησης κάπου με το φιτνες) άκοπα και απροβλημάτιστα και έτσι μαθαίνεις. Εννοειται δε μιλάμε για τύπους που βγάζουν διατροφές καρμπόν και μιλάνε για ένα κουλούρι, δυο δάχτυλα φέτα κτλ.. αλλά για ανθρώπους που σοβαρά μελετάνε τα ποσοστά σου, βλέπουν το στόχο σου, το χρόνο μεσα στον οποιο θες να το πετύχεις και κάνουν δουλειά μηχανικού κυριολεκτικά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Μακρος μετράω κι εγώ, χρησιμοποιώ το myfitnesspal. Εννοειται, ζυγίζω τα γεύματα (πλην εξαιρέσεων).

Κάποιες φορές μέσα στο χρόνο πάω για μέτρηση λίπους, έχω τη Δευτέρα μάλιστα. Αν θέλω να χάσω λίπος, πχ τώρα μάλλον ένα 3% θα θέλω να πέσω (θα δείξει και από τη μέτρηση της Δευτέρας) αναπροσαρμόζω λίγο τη διατροφή μου. Αναλόγως και πόσο θέλω να πιεστώ ή όχι. Διατροφολόγο πλέον σπανια θα συμβουλευτώ, αλλά στην αρχή με είχε βοηθησει ώστε να έχω μεγάλη ποικιλία επιλογών και να μην περιορίζομαι σε 5 παρασκευές με 8 στανταρ υλικά τύπου γιαούρτι, βρώμη, αυγά και κοτόπουλο μόνο. Και αυτά καλά είναι, αλλά δεν υπάρχουν μόνο αυτά και για μένα που βαριέμαι εύκολα και θέλω εναλλαγές με βοήθησε αρκετά. Βέβαια, αυτό στοιχίζει κάτι παραπάνω και είναι προσωπική επιλογή αν κάποιος θα διαθέσει χρήματα για τη διατροφή του ή /και αν λόγω οικονομικής κατάστασης αναγκάζεται να περιορίζεται. Προσωπικά επενδύω στο φαγητό και ας κόβω από αλλού, δεν είναι αυτονόητη όμως ούτε η δυνατότητα αυτή ούτε η προτίμηση.

Επιπλέον, ένας καλός διατροφολόγος σε βγάζει από τον μπελά του τι να φας και πόσο, σε τι συνδυασμούς και σε ποια ισορροπία (συνήθως στις αρχές ενασχόλησης κάπου με το φιτνες) άκοπα και απροβλημάτιστα και έτσι μαθαίνεις. Εννοειται δε μιλάμε για τύπους που βγάζουν διατροφές καρμπόν και μιλάνε για ένα κουλούρι, δυο δάχτυλα φέτα κτλ.. αλλά για ανθρώπους που σοβαρά μελετάνε τα ποσοστά σου, βλέπουν το στόχο σου, το χρόνο μεσα στον οποιο θες να το πετύχεις και κάνουν δουλειά μηχανικού κυριολεκτικά.
ναι την ιδια εφαρμογη χρησιμοποιω και εγω. Προφανως ολα ζυγιζονται. Παντως ομολογω πως πριν κατεβασω την εφαρμογη ειχα γεματα τετραδια οπου σημειωνα καθημερινα τα γευματα με τα μακρος.

Καλα προσωπικα και να πηγαινα σε διατροφολογο, οτι και να μου προτεινε δε θα ξερα να το μαγειρεψω μετα γτ οι ικανοτητες μου στο συγκεκριμενο τομεα ειναι ανυπαρκτες, επομενως μενω στα στανταρ υλικα :lol:
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
ναι την ιδια εφαρμογη χρησιμοποιω και εγω. Προφανως ολα ζυγιζονται. Παντως ομολογω πως πριν κατεβασω την εφαρμογη ειχα γεματα τετραδια οπου σημειωνα καθημερινα τα γευματα με τα μακρος.

Καλα προσωπικα και να πηγαινα σε διατροφολογο, οτι και να μου προτεινε δε θα ξερα να το μαγειρεψω μετα γτ οι ικανοτητες μου στο συγκεκριμενο τομεα ειναι ανυπαρκτες, επομενως μενω στα στανταρ υλικα :lol:
Χμμ δεν βάζουν ζόρικες παρασκευές, τουλάχιστον ο δικός μου. Αντιθέτως, ατμό, φούρνο και άντε κανα γκριλ παίζουν κατά βάση.
Πιο περίπλοκους συνδυασμούς και αντικατάσταση υλικών κάνουν.

Κάποια στιγμή μπορεί να σου έρθει η πετριά, το βλέπεις. Το θέμα είναι να βρεις αυτό μέσα στο οποιο «χωράς» και νιώθεις ικανοποιημένος. Όλα τα άλλα δεν έχουν και πολλή σημασία
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.

ετων 74.

Αυτο ειναι το πραγματικο φιτνες motivation.


7427cb8d1f07835fb673659a31cf2648.jpg


Σημερινο πρωινο

75 κουακερ
210 γιαουρτι
70 γρ μπαρα σοκολατα
7 μελι
35 καρυδια
100 μπανανα

ελπιζω να προλαβω αυριο να κανω προπονηση γιατι εχω να κανω απο τριτη .... πφφφφφφ

χθες ειχα μια φυσικοθεραπεια προκειμενου να εξαλειψω τελειως την ενοχληση που ενιωθα καποιες φορες στο δικεφαλο και μου ειπε ο φυσικοθεραπευτης οτι οι άρσεις θανατου δεν πειραζουν τοσο οσο οι έλξεις ! Του λεω να τις κοψωβ δηλαδη ;;;; λεει οχι... απλά αντι για 7 κανε 4-5 οσο κάνουμε συνεδριες.

του λεω θα προσπαθησω αλλα με βλεπω στο μελλον να ξαναρχομαι και γελαγε ! Θα βαρεθει κ το σωμα και θα καταλαβει οτι πρεπει να μεγαλώσει. Με εξετασε στηθος μου κανε κατι ωραιες διατασεις ξεπιαστηκα τελειως λεει δεν εχεις τιποτα ισως ειναι αρχη θλάσης ... κατεβασε λιγο για 1-2 βδομάδες στο 50% αυτων που κανεις. Του λεω το ειχα σκοπο ετσι και αλλιως.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
Σημερα με φωναξε ο απο πανω να τον βοηθησω σε ενα κρεβατι.... δεν ηταν πολλα κιλά.... μέχρι 50-60 να σηκωσα εγω που ειχα κανει άρσεις 70 κιλα για 10 επαναληψεις στη προηγουμενη προπονηση..... ειχα σιγουρα επαναληψη στα 100 αλλα δεν το επιχειρησα δεν υπάρχει λογος προς το παρόν να βιαστώ.

Πάμε να το σηκωσουμε.... λεει περιμενε γιατι με επιασε η μέση.... πετα πισω τα ισχια ρε γιωργο του κάνω.... πατα καλα στο έδαφος , πέτα πισω τα ισχια και ισιωσε τη πλατη σου ωμοι μπροστά ! Λεει τα πετάω... δεν τα πετάς του κανω γιατι τα γονατα σου φευγουν μπροστα σε προβολη. Δεν πατας καλα τις πατουσες κάτω.

Τελικα εφτιαξε ωραια το σωμα του και μετα μου λεει.... μου φανηκε τελικα πιο ευκολο... του λεω ενεργοποιησες τους μυς που έπρεπε δεν έβαλες ολο το βάρος στη μέση και απορροφησαν τα ποδια για αυτο. Λεει απο που τα χεις μαθει αυτα ρε φιλε... λεω απο τις άρσεις - αναγκαστικα αμα δεν μάθεις τη τεχνική δεν προχωράς με τιποτα.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
χθες ειχα μια φυσικοθεραπεια προκειμενου να εξαλειψω τελειως την ενοχληση που ενιωθα καποιες φορες στο δικεφαλο και μου ειπε ο φυσικοθεραπευτης οτι οι άρσεις θανατου δεν πειραζουν τοσο οσο οι έλξεις ! Του λεω να τις κοψωβ δηλαδη ;;;; λεει οχι... απλά αντι για 7 κανε 4-5 οσο κάνουμε συνεδριες.

του λεω θα προσπαθησω αλλα με βλεπω στο μελλον να ξαναρχομαι και γελαγε ! Θα βαρεθει κ το σωμα και θα καταλαβει οτι πρεπει να μεγαλώσει. Με εξετασε στηθος μου κανε κατι ωραιες διατασεις ξεπιαστηκα τελειως λεει δεν εχεις τιποτα ισως ειναι αρχη θλάσης ... κατεβασε λιγο για 1-2 βδομάδες στο 50% αυτων που κανεις. Του λεω το ειχα σκοπο ετσι και αλλιως.
ειχα παει για φυσικοθεραπεια για τον ωμο(υπερακανθιος κλασικα). Μου χε πει να κατσω ενα μηνα off απο το γυμναστηριο, να βαζω παγο και να παιρνω αντιφλεγμονωδη. Μια βδομαδα εκατσα καλα ηταν :lol:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
Ποτε δεν με έχει πιάσει ο υπερακανθιος. Γενικά δεν έχω προβληματα με τους ώμους μου. Ο υπερακανθιος είναι πίσω στο στρόφικο πεταλο και εχει κυρίως να κάνει με κακή εκτέλεση σε ασκήσεις πιεσεων όπως είναι οι πιέσεις ώμου με μπάρα η και με αλτηρες συμβαίνει όταν έχεις ανοιχτά τα χέρια και ο υπερακανθιος δεν έχει χώρο για να κινηθεί.

Τώρα τι σου είπε ο φυσικοθεραπευτης τραυματισμό από τραυματισμό διαφέρει κ εγώ είχα παντα πολυ ελαφρους. Στο στήθος ένιωθα ένα σφίξιμο με εξέτασε ο φυσικοθεραπευτης και μου είπε ουτε καν θλάση είσαι στις αρχές.... Του δίνεις λίγο χρόνο και συνεχίζεις ποτε δεν έκοψα τα βάρη ομως.

Γενικά αν εισαι φανατικός του γυμναστηρίου όπως εγώ μη πηγαινεις σε γιατρους που δεν δουλευουν με αθλητες. Γιατί δεν θα σε βοηθήσουν. Πήγαινε σε έναν αθλιατρο να σε διατηρήσει μέσα στην άθληση. Ο κλασσικός γιατρός θα σου πει ξεκουραση.... Και κάνε γιόγκα και κολυμπι.

Με αυτά όμως δεν αναπτυσεις το μυϊκό σου συστημα. Ο μυς για να μεγαλώσει θέλει περισσοτερο στρες τόσο όσο... Κατάλληλο στρες αλλά όσο είσαι αρχάριος δεν ξέρεις ποιο είναι το κατάλληλο στρες για σένα.
Για αυτό η πιο ασφαλής μέθοδος να μη τραυματίζεται είναι να ξεκινάς από τα λίγα κιλά και όσο βλέπεις ότι οι προπονησεις σου βγαίνουν ευκολότερα ανεβασζεις...
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Ποτε δεν με έχει πιάσει ο υπερακανθιος. Γενικά δεν έχω προβληματα με τους ώμους μου. Ο υπερακανθιος είναι πίσω στο στρόφικο πεταλο και εχει κυρίως να κάνει με κακή εκτέλεση σε ασκήσεις πιεσεων όπως είναι οι πιέσεις ώμου με μπάρα η και με αλτηρες συμβαίνει όταν έχεις ανοιχτά τα χέρια και ο υπερακανθιος δεν έχει χώρο για να κινηθεί.

Τώρα τι σου είπε ο φυσικοθεραπευτης τραυματισμό από τραυματισμό διαφέρει κ εγώ είχα παντα πολυ ελαφρους. Στο στήθος ένιωθα ένα σφίξιμο με εξέτασε ο φυσικοθεραπευτης και μου είπε ουτε καν θλάση είσαι στις αρχές.... Του δίνεις λίγο χρόνο και συνεχίζεις ποτε δεν έκοψα τα βάρη ομως.

Γενικά αν εισαι φανατικός του γυμναστηρίου όπως εγώ μη πηγαινεις σε γιατρους που δεν δουλευουν με αθλητες. Γιατί δεν θα σε βοηθήσουν. Πήγαινε σε έναν αθλιατρο να σε διατηρήσει μέσα στην άθληση. Ο κλασσικός γιατρός θα σου πει ξεκουραση.... Και κάνε γιόγκα και κολυμπι.

Με αυτά όμως δεν αναπτυσεις το μυϊκό σου συστημα. Ο μυς για να μεγαλώσει θέλει περισσοτερο στρες τόσο όσο... Κατάλληλο στρες αλλά όσο είσαι αρχάριος δεν ξέρεις ποιο είναι το κατάλληλο στρες για σένα.
Για αυτό η πιο ασφαλής μέθοδος να μη τραυματίζεται είναι να ξεκινάς από τα λίγα κιλά και όσο βλέπεις ότι οι προπονησεις σου βγαίνουν ευκολότερα ανεβασζεις...
δυστυχως οι ωμοι μου ηταν επιβαρυμενοι λογω προηγουμενης ενασχολησης με αθλητισμο (πολεμικες τεχνες). Πιστευω ομως οτι επαιξαν ρολο οι πιεσεις παγκου, και συγκεκριμενα τα πολλα κιλα (τα οποια ισως οδηγησαν σε εσφαλμενη τεχνικη).
Δυστυχως το να μεγαλωνουν οι μυες απο μονοι τους και να αυξανονται τα κιλα που σηκωνει καποιος, δε σημαινει οτι και οι τενοντες δυναμωνουν αναλογα. Στην περιπτωση μου αυτο ειχε μου ειχε πει ο αθλιατρος που πηγα μετα απο καιρο, απλα για να ξαναελεγξω αν υπαρχει ακομα θεμα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
Οι τένοντες έχουν μικρότερο ρυθμό ανάπτυξης πιο αργό από ότι οι μυς σωστά σου είπε ο αθλιατρος.

Οι πιεσεις παγκου είναι μια από τις πιο τεχνικές ασκήσεις μαζί με το κάθισμα και την άρση θανάτου. Πρέπει να τραβάς τον εαυτό σου βίντεο για να βλέπεις τη τεχνική... Ενδεικτικά σου λέω πως αν ο πήχης δεν είναι στην ίδια ευθεία με τον αγκώνα σου δίνεις επιβάρυνση στους ώμους.

Έπειτα όμως είναι και ο τρόπος προπονησης ... Αν εσυ θέλεις Χ όγκο για να μεγαλώσεις και δίνεις Χ+1 τότε οδηγεί σαι σε υπερκόπωση και ενίοτε σε τραυματισμό. Αν θες Χ και δίνεις Χ-1 τότε δεν προκαλεις μυϊκό ερέθισμα. Θέλει 1-2 χρόνια κάποιος να μάθει να προπονειται μέχρι τότε ξεχνάει αυτά που βλέπεις στο γιουτιουμπ και αυτά που λέει το strength standards.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Δεν ξερω αν εχει γινει παρομοια ερωτηση, αλλα ακολουθειτε καποιο πλανο διατροφης(μετρατε μακρος, κετο, paleo, fasting, οτιδηποτε)? Προσωπικα μετραω μακρος και αυτην την περιοδο ειμαι στα

200 γρ πρωτεινης, 260 γρ υδατ, 80 γρ λιπος-> 2560 θερμιδες

Εσεις τι ακολουθειτε?

Πέρυσι μετρούσα θερμίδες, τώρα ούτε αυτό αλλά ξέρω στο περίπου ότι τρώω 2500-2700 (μερικές μέρες με έντονη δραστηριότητα μπορεί και λίγο παραπάνω) και φροντίζω όλα μου τα γεύματα να έχουν απ όλα τα μακροστοιχεία. Από εκεί κι έπειτα ζυγιζομαι μια φορά στις 10 μέρες περίπου, μετριεμαι με μεζούρα 1 φορά τον μήνα και κυρίως κοιτάω ό,τι μου λέει ο καθρέφτης και η όρεξή μου. Υπάρχουν μέρες που δεν μπορώ να σταματήσω να τρώω και άλλες που θέλω επειγόντως αποτοξίνωση. Κάπως έτσι έχω μείνει εντελώς σταθερή στο νέο μου βάρος εδώ κι 1 χρόνο και τώρα σταδιακά βάζω μυϊκά κιλά (έχω ήδη πάρει 1,5).
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
@physicscrazy σου χει δώσει ασκήσεις για τους στροφεις έσω - έξω ο γιατρός σου ;
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
@physicscrazy σου χει δώσει ασκήσεις για τους στροφεις έσω - έξω ο γιατρός σου ;
ναι κανω σε καθε warmup στρεφοειδεις. Πριν καν παω στον αθλιατρο, ειναι απαραιτητοι κατ'εμε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πέρυσι μετρούσα θερμίδες, τώρα ούτε αυτό αλλά ξέρω στο περίπου ότι τρώω 2500-2700 (μερικές μέρες με έντονη δραστηριότητα μπορεί και λίγο παραπάνω) και φροντίζω όλα μου τα γεύματα να έχουν απ όλα τα μακροστοιχεία. Από εκεί κι έπειτα ζυγιζομαι μια φορά στις 10 μέρες περίπου, μετριεμαι με μεζούρα 1 φορά τον μήνα και κυρίως κοιτάω ό,τι μου λέει ο καθρέφτης και η όρεξή μου. Υπάρχουν μέρες που δεν μπορώ να σταματήσω να τρώω και άλλες που θέλω επειγόντως αποτοξίνωση. Κάπως έτσι έχω μείνει εντελώς σταθερή στο νέο μου βάρος εδώ κι 1 χρόνο και τώρα σταδιακά βάζω μυϊκά κιλά (έχω ήδη πάρει 1,5).
μπραβο που το καταφερνεις χωρις να μετρας. Δε νομιζω οτι το χω καταφερει ποτε αυτο
 

globglogabgalab

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αποστολία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Δεν ξερω αν εχει γινει παρομοια ερωτηση, αλλα ακολουθειτε καποιο πλανο διατροφης(μετρατε μακρος, κετο, paleo, fasting, οτιδηποτε)? Προσωπικα μετραω μακρος και αυτην την περιοδο ειμαι στα

200 γρ πρωτεινης, 260 γρ υδατ, 80 γρ λιπος-> 2560 θερμιδες

Εσεις τι ακολουθειτε?
Εγώ πάντως μετράω θερμίδες και ως στόχο να μην ξεπερνάω τις 600
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top