Fitness Thread!

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Σήμερα δουλέψαμε back squats και deadlifts και το wod ήταν ένα 20 λεπτο emom (every minute on the minute), ούτε πολύ δύσκολο ούτε και εύκολο:
40 double unders
20 sumo deadlifts με kettlebell
20 toes to bar (εγώ δεν την πάλεψα μετά το πρώτο σετ και έκανα knee raises στο μονόζυγο)
15 tricep Dips
τι ειναι το every minute on the minute?
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
τι ειναι το every minute on the minute?
Πρέπει να εκτελέσεις συγκεκριμένο αριθμό επαναλήψεων σε λιγότερο από ένα λεπτό ώστε να έχεις και διάλειμμα μέσα σ' αυτό το λεπτό. Αν δεν προλάβεις, ξεκινάς από την αρχή ή πας στην επόμενη άσκηση. Πχ στο σημερινό πρόγραμμα έπρεπε να κάνεις 40 (διπλές) επαναλήψεις (ή 80 μονές) σκοινάκι σε λιγότερο από 1 λεπτό. Αν δεν προλάβαινες, προχωρούσες στα deadlifts χωρίς διάλειμμα και κ.ο.κ.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
τι ειναι το every minute on the minute?
473C510A-7D71-4E9A-914C-52CFAB8AEB62.png

ο γουγγλης ο φίλος μας (και για τους αγγλομαθείς) :hehe:
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Λοιπον μερα push σημερα:

-πιεσεις παγκου 4*5 στα 100 kg
-πιεσεις ωμων με αλτηρες 3*10 στα 26 κιλα
-βυθισεις με αλυσιδα 3*8
-low to high cable row 3*15 στα 12.5 κιλα
-γαλλικες εκτασεις με αλτηρες 3*10 με 14 κιλα
-εκτασεις ωμων 3*15 με 9 κιλα
-κοιλιακους με ροδα
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Σημερα επαιξα deadlifts. 150 kg 4*5. Ιδου τα αποτελεσματα
249993508_271387441576210_3245832018752836403_n.jpg
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Εγώ που σηκώνω κυριολεκτικά 5 κιλά:👁️👄👁️
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Εγώ την Τρίτη έκανα τις πιο δύσκολες ασκήσεις που έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου αλλά ήταν τόσο περίπλοκες που αφενός δεν τις πρόλαβα όλες μέσα στη 1 ώρα που είχα, αφετέρου δεν ξέρω πώς να τις περιγράψω. Ενδεικτικά πάντως μια άσκηση ήταν πλάγιο ψηλό πλανκ με το έξω πόδι τεντωμένο πάνω σε σκαλί, το από μέσα πόδι λυγισμένο και μαζεμένο (δηλαδή στον αέρα) και το χέρι που δεν ακουμπούσε κάτω έκανε στροφές μαζί με τον κορμό πάνω κάτω. Μια άλλη ήταν gorilla burpees με εναλλάξ lunges, μετά squat, μετά κανονική κάμψη, τιναγμα με τα χέρια, δεύτερη κάμψη, μετάβαση σε frog pose και άλμα. Γενικώς δεν το πίστευα ότι κατάφερα να βγάλω αυτές που έβγαλα και ανυπομονώ για την επόμενη Τρίτη που θα τις ξαναπαλεψω. Σήμερα όργανα, τα κλασικά.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
πλάγιο ψηλό πλανκ με το έξω πόδι τεντωμένο πάνω σε σκαλί, το από μέσα πόδι λυγισμένο και μαζεμένο (δηλαδή στον αέρα) και το χέρι που δεν ακουμπούσε κάτω έκανε στροφές μαζί με τον κορμό πάνω κάτω.
Αυτό εδώ λες; Αν και δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ότι το έξω πόδι ήταν τεντωμένο σε σκαλί.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Ενδεικτικά πάντως μια άσκηση ήταν πλάγιο ψηλό πλανκ με το έξω πόδι τεντωμένο πάνω σε σκαλί, το από μέσα πόδι λυγισμένο και μαζεμένο (δηλαδή στον αέρα) και το χέρι που δεν ακουμπούσε κάτω έκανε στροφές μαζί με τον κορμό πάνω κάτω.
ΧΑΧΑΑΑΧΑΧΑΑΧΑ....καλυτερη περιγραφη εβερ δεν καταλαβα τιποτα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μη παίζεις μονές. Παιξε επαναληψουλες.
Μα δεν παιζω μονες, 4*5 σημαινει 4 σετ των 5 επαναληψεων το καθενα. Γενικα αρσεις πανω απο 8-10 επαναληψεις δεν κανω ποτε, ισα ισα δεν το προτεινω κιολας σε κανεναν
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
ΧΑΧΑΑΑΧΑΧΑΑΧΑ....καλυτερη περιγραφη εβερ δεν καταλαβα τιποτα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μα δεν παιζω μονες, 4*5 σημαινει 4 σετ των 5 επαναληψεων το καθενα. Γενικα αρσεις πανω απο 8-10 επαναληψεις δεν κανω ποτε, ισα ισα δεν το προτεινω κιολας σε κανεναν

Κάτω απο 6 μονές θεωρούνται. Γιιατι δεν προτεινεις επαναληψεις σε κανέναν ;

θεωρεις οτι έχεις λιγότερη επιβαρυνση βάζοντας ένα βάρος που δεν μπορεις να ελέγξεις τοσο απο το να κάνεις ενα βάρος για επαναληψεις το οποιο ειναι περισσοτερο ελεγχομενο ; και αρα καλύτερη τεχνική.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Κάτω απο 6 μονές θεωρούνται.
οχι βασικα :laugh: :laugh:

Γιιατι δεν προτεινεις επαναληψεις σε κανέναν ;
θεωρεις οτι έχεις λιγότερη επιβαρυνση βάζοντας ένα βάρος που δεν μπορεις να ελέγξεις τοσο απο το να κάνεις ενα βάρος για επαναληψεις το οποιο ειναι περισσοτερο ελεγχομενο ; και αρα καλύτερη τεχνική.
δεν προτεινω σε κανεναν πανω απο 10 επαναληψεις στα deadlifts (σε αλλες ασκησεις no problem, πηγαινε και για 20 αν θες). Ειναι μια πολυ επιπονη ασκηση για το cns (εφοσον κανεις σοβαρη προπονηση φυσικα). Επισης κανω αρσεις 2 φορες τη βδομαδα. Με αυτο σαν δεδομενο, το να παιζεις βαριες 15αρες πχ και να σου κοβεται η ανασα δυο φορες τη βδομαδα ενω παραλληλα το νευρικο συστημα χτυπαει κοκκινο δε νομιζω οτι θα μπορεις να το κανεις για πολυ καιρο.

Το να κανεις περισσοτερες επαναληψεις δε συνεπαγεται και πιο σωστη τεχνικη, αυτο δεν ειναι σωστο. Αν παιζεις βαρια, μπορει οι πρωτες επαναληψεις να ειναι καλυτερη τεχνικη, αλλα εν τελει οι τελευταιες (οταν θα ειναι πιο κουρασμενο το σωμα σου) παλι θα γινουν χωρις καλη τεχνικη αν δεν τις εκτελεις ολοσωστα. Η τεχνικη δεν εχει να κανει με τον αριθμο των επαναληψεων.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
Mια χαρά άσκηση ειναι εάν δεν φορτώνεις κιλά που δεν μπορείς να ελέγξεις. Παιζεις ελεγχόμενα και πάς για επαναλήψεις. Να βάλω 170 κιλα και να κανω 2-3 επαναληψεις εμενα προσωπικα δεν μου λέει κάτι. Βάζω 80-100 και κάνω 10-12. Με ωραια τεχνική και σταθερά έχοντας τον έλεγχο του φορτίου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να δώσω και τα ιδιαιτερα χαιρετίσματα μου στην παρέα που απο όσο είδα με έψαχναν...

@juste un instant @Nelliel , o hacker δυστυχως την έκανε απο οσο είδα, @SOx , @Λένω

καλά είμαι φίλαράκια. Ειχα ένα φοβερό καλοκαιρι απο επαγγελματικης άποψης. Πέρασα φανταστικά. Μακαρι να καθομουν για κάνα χρόνο...
 
Τελευταία επεξεργασία:

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
Τα Χριστούγεννα είναι κοντά. +10 ποιοτικά κιλά στη ζυγαριά και φύγαμε για σκι στην Ελβετία. 💪🏻
Καλώς επέστρεψες! :D

Με αυτά που έβγαλα , είμαι εύκολα για ενα ταξιδάκι αναψυχης στην Ελβετία ! χαχα :playboy::playboy:
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Mια χαρά άσκηση ειναι εάν δεν φορτώνεις κιλά που δεν μπορείς να ελέγξεις. Παιζεις ελεγχόμενα και πάς για επαναλήψεις. Να βάλω 170 κιλα και να κανω 2-3 επαναληψεις εμενα προσωπικα δεν μου λέει κάτι. Βάζω 80-100 και κάνω 10-12. Με ωραια τεχνική και σταθερά έχοντας τον έλεγχο του φορτίου.
ΠΟΤΕ δεν κανεις κιλα που δεν μπορεις να ελεγξεις φυσικα. Αλλα για καποιο λογο ταυτιζεις τον αριθμο των επαναληψεων με το ποσο καλη τεχνικη/ποσο καλο ελεγχο των κιλων εχεις , το οποιο δεν ισχυει. Να σου δωσω ενα παραδειγμα.

Παιζω δυο φορες τη βδομαδα αρσεις . Μια κανω 4*8 επαναληψεις, μια 4*5. Στις 5 εκανα 150 kg, στις 8 ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΚΑΝΩ τα ιδια κιλα, καθως δεν μπορω. Στις 8 εκανα 127.5. Δεν ειχα καλυτερη τεχνικη ομως στις μεν η στις δε, ο ελεγχος των κιλων ειναι ο ιδιος. Οπως μπορω να τραυματιστω στις 5αρες, ετσι μπορω να τραυματιστω και στις 8αρες αν δεν εχω καλο ελεγχο των κιλων.

Εν γενει, δεν ειμαι σιγουρος γιατι θεωρεις οτι αν κανεις λιγοτερες επαναληψεις εισαι λιγοτερο safe απο το αν κανεις περισσοτερες.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
ΠΟΤΕ δεν κανεις κιλα που δεν μπορεις να ελεγξεις φυσικα. Αλλα για καποιο λογο ταυτιζεις τον αριθμο των επαναληψεων με το ποσο καλη τεχνικη/ποσο καλο ελεγχο των κιλων εχεις , το οποιο δεν ισχυει. Να σου δωσω ενα παραδειγμα.

Παιζω δυο φορες τη βδομαδα αρσεις . Μια κανω 4*8 επαναληψεις, μια 4*5. Στις 5 εκανα 150 kg, στις 8 ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΚΑΝΩ τα ιδια κιλα, καθως δεν μπορω. Στις 8 εκανα 127.5. Δεν ειχα καλυτερη τεχνικη ομως στις μεν η στις δε, ο ελεγχος των κιλων ειναι ο ιδιος. Οπως μπορω να τραυματιστω στις 5αρες, ετσι μπορω να τραυματιστω και στις 8αρες αν δεν εχω καλο ελεγχο των κιλων.

Εν γενει, δεν ειμαι σιγουρος γιατι θεωρεις οτι αν κανεις λιγοτερες επαναληψεις εισαι λιγοτερο safe απο το αν κανεις περισσοτερες.

Εγω λέω να κάνεις περισσοτερες επαναληψεις κατεβάζοντας κιλά. Αυτα τα κιλά που λές έχουν μεγάλες αποκλισεις μεταξυ τους. 125.... 150. Οσο περισσοτερο κρατάς επαναληψεις μεγαλώνεις το Time Under Tension που ειναι σημαντικο για μυική ανάπτυξη. Εχεις δοκιμάσει να δεις στα ποσα κιλά βγάζεις καθαρές 10αρες ;

σου ειπα πριν το γιατί. Γιατι οσο κατεβάζεις επαναληψεις φέρνεις το σωμα πιο πολυ στα ορια του.

Μπορεις να κάνεις περισσοτερες επαναληψεις σε ενα φορτιο που ελέγχεις περισσοτερο. Ειναι λιγοτερο το ρισκο τραυματισμου και αν κάνεις 12-15 εισαι στο ευρος της υπερτροφιας. Εσενα ετσι οπως σε κοβω έχεις 10-12αρα στα 100 κιλά.

Εσυ λές να κάνεις περισσοτερες επαναληψεις στα ιδια κιλά. Εγω ειπα να κατεβάσεις κιλά και να κάνεις περισσοτερες επαναληψεις δουλευοντας τεχνική και διάρκεια στο σέτ ακομη και στις άρσεις θανατου που ειναι δυσκολη άσκηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Εγω λέω να κάνεις περισσοτερες επαναληψεις κατεβάζοντας κιλά. Αυτα τα κιλά που λές έχουν μεγάλες αποκλισεις μεταξυ τους. 125.... 150. Οσο περισσοτερο κρατάς επαναληψεις μεγαλώνεις το Time Under Tension που ειναι σημαντικο για μυική ανάπτυξη. Εχεις δοκιμάσει να δεις στα ποσα κιλά βγάζεις καθαρές 10αρες ;
Γενικά είναι πολυ ενδιαφέρον ερώτημα το πως κατανέμεται η δυναμη κάποιου στα διάφορα ευρώ επαναλήψεων. Στα συγκεκριμένα που ανέφερα 127.5-150 υπάρχουν 22.5 κιλά διαφορά. Αλλά δεν πρεπει να συγκρίνεις 5 επαναλήψεις vs 8, ουσιαστικά είναι 20 επαναλήψεις (4*5) vs 32,δηλαδη μιλάμε για μια αυξηση 60% στο TUT και στο load εν γένει. Επίσης υπήρχε διαφορά στα διαλειμματα. Στις 8αρες έκανα διάλειμμα 1.5-2 λεπτά, στις 5αρες 3. Παίζει μεγάλο ρόλο.


Όσον αφορά τις 10αρες, πριν κανα μήνα έκανα 3-4 σετ στα 117.5. Πρόσεξε τώρα ότι η διαφορά 4*8 με 4*10 είναι μόνο 25% σε TUT και Load ;)
σου ειπα πριν το γιατί. Γιατι οσο κατεβάζεις επαναληψεις φέρνεις το σωμα πιο πολυ στα ορια του.

Γενικά στις 5αρες έπαιξα γυρω στο 80-82.5% της rep max, σαφώς αν παιζεις 95-100% είναι πιο επικίνδυνο. Αλλά το 80% είναι μακριά από τα όρια πιστευω. Για αυτό κιόλας εν γένει κάνω τα ποσοστα στις επαναλήψεις toned down, πχ αν ίσως να μπορουσα και 155-160kg αλλά δε θα το ρισκαρω
Μπορεις να κάνεις περισσοτερες επαναληψεις σε ενα φορτιο που ελέγχεις περισσοτερο. Ειναι λιγοτερο το ρισκο τραυματισμου και αν κάνεις 12-15 εισαι στο ευρος της υπερτροφιας. Εσενα ετσι οπως σε κοβω έχεις 10-12αρα στα 100 κιλά
Το να κάνεις συνέχεια το ιδιο rep range δεν είναι το βέλτιστο κατά τη γνώμη μου. Keep changing. Για 10αρες θα έλεγα 120+ τώρα ανάλογα τα σετ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top