Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Οτιδήποτε έχει σχέση με το Fitness και οχι μονο! Προπονήσεις-Διατροφή! :weak::weak:

Η προπονηση στα χρονια του κορονοϊού !

Disclaimer: Σας ενημερώνουμε ότι το θέμα δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

Το σύνολο του περιεχομένου του θέματος αυτού, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Μη με μαρτυράς τώρα αλλά η gold είναι η πιο "καθαρή" :P

Τη θελω για συμπληρωμα μωρε γιατι δεν τρωω καθε μέρα κοτοπουλα. Ποσα αυγα θα φάς πχ. Ψάχνω μια καλη προσφορά. Μου φυγανε 40 ευρω για τα λάστιχα αντε κανα 40αρι ακομη για τη πρωτεινη. Εδω εισαι φιλε, τα ντελιβερι θα βγαινανε πιο φτηνα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
'Ετσι κι αλλιώς γλιτώσαμε τα κεράσματα στις γκόμενες όταν βγαίναμε οπότε είμαστε πάτσι :loltooth:
Ωχ! Θα πέσουν να μας φάνε :cold:

IMG_20200416_234254.jpg


κατι ειπες για αυγα πριν!
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Arla 5, Adoro 10, Fina 10 ή Dirollo 14; Για τη νοητική σου ευεξία θα σου πρότεινα να στείλεις το κότατζ του λιντλ στα σκουπίδια και να βάλεις γιαουρτάκι που θα κάνει καλύτερη τη σαλάτα για καζεϊνη.

Ντιρολο 14 , δεν ψωνιζω απο τα λιντλ :P
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Αυτο το ασπράδι αυγού που δίνουν στο κουτάκι γάλακτος, πως προετοιμάζεται;

Δε μου αρεσει να τρωω 4 αυγά και να πετάω τον κρόκο από τα 2 επειδή θέλω κυρίως ασπράδι.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Αυτο το ασπράδι αυγού που δίνουν στο κουτάκι γάλακτος, πως προετοιμάζεται;

Δε μου αρεσει να τρωω 4 αυγά και να πετάω τον κρόκο από τα 2 επειδή θέλω κυρίως ασπράδι.
Εγώ το μαγειρεύω όπως θα μαγειρευα ένα ολόκληρο αυγό πχ σε ομελέτα, γλυκά κλπ. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος άλλος "σωστός" τρόπος για να χρησιμοποιηθεί.

On another note, έφτιαξα αλεύρι ρεβυθιου (μην αηδιαζετε :hehe:) το οποίο μέχρι στιγμής έχω χρησιμοποιήσει σε μπισκότα (μαζί με λίγο από το κανονικό αλεύρι) και η γεύση ήταν decent. Σήμερα θα το βάλω και σε pancakes να δούμε πως θα βγει.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτο το ασπράδι αυγού που δίνουν στο κουτάκι γάλακτος, πως προετοιμάζεται;

Δε μου αρεσει να τρωω 4 αυγά και να πετάω τον κρόκο από τα 2 επειδή θέλω κυρίως ασπράδι.
Με ζεστή βρώμη γίνεται πολύ creamy.
Μαρέγκα δεν γίνεται, δυστυχώς.
Προφανώς σε σαλάτα με ζεστά λαχανικά.
Με σκουπ πρωτεΐνης και μικροκύματα γίνεται sponge cake.
Αυτά μου ρχονται. Ένα καιρό έβγαζε το mymarket του λίτρου. Περπατούσα 30 λεπτά να πάω, έπαιρνα όσα είχαν και έφευγα κύριος...

Εγώ το μαγειρεύω όπως θα μαγειρευα ένα ολόκληρο αυγό πχ σε ομελέτα, γλυκά κλπ. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος άλλος "σωστός" τρόπος για να χρησιμοποιηθεί.

On another note, έφτιαξα αλεύρι ρεβυθιου (μην αηδιαζετε :hehe:) το οποίο μέχρι στιγμής έχω χρησιμοποιήσει σε μπισκότα (μαζί με λίγο από το κανονικό αλεύρι) και η γεύση ήταν decent. Σήμερα θα το βάλω και σε pancakes να δούμε πως θα βγει.
Ακουαφαμπα γκουγκλ ιτ.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ακουαφαμπα γκουγκλ ιτ.
Έχω ακούσει για την aquafaba αλλά εγώ θέλω αλεύρι, όχι μαρέγκα. Ανά τους καιρούς εχω δοκιμάσει αλεύρι αμυγδάλου/καρύδας και φυσικά βρώμη ως υποκατάστατο για το απλό αλεύρι αλλά ήθελα να δοκιμάσω κι άλλες γεύσεις.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Εγώ το μαγειρεύω όπως θα μαγειρευα ένα ολόκληρο αυγό πχ σε ομελέτα, γλυκά κλπ. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος άλλος "σωστός" τρόπος για να χρησιμοποιηθεί.

On another note, έφτιαξα αλεύρι ρεβυθιου (μην αηδιαζετε :hehe:) το οποίο μέχρι στιγμής έχω χρησιμοποιήσει σε μπισκότα (μαζί με λίγο από το κανονικό αλεύρι) και η γεύση ήταν decent. Σήμερα θα το βάλω και σε pancakes να δούμε πως θα βγει.

Ειδικα αυτο με τη σοκολατα εγω το κατεβάζω έτσι. Σαν μιλκο ειναι.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ειδικα αυτο με τη σοκολατα εγω το κατεβάζω έτσι. Σαν μιλκο ειναι.
Έχω βρει με διάφορες γεύσεις. Σοκολάτα, μπανάνα, φράουλα. Βέβαια αηδιάζω στην ιδέα να φάω ωμό αυγό οπότε παίρνω πάντα τα ασπράδια σκέτα ώστε να μπορώ να τα χρησιμοποιήσω σε διάφορες συνταγές.

Α, μια συνταγή που έκανα πρόσφατα για πρωινο (παραλλαγή του French toast) : 2 φέτες ψωμί του τοστ περασμένες από μείγμα με ασπράδια αυγού και γάλα σόγιας με κακάο. Μετά λίγο τηγάνισμα σε αντικολλητικο τηγάνι κι από πάνω λίγο φυστικοβουτηρο για την γεύση.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Έχω βρει με διάφορες γεύσεις. Σοκολάτα, μπανάνα, φράουλα. Βέβαια αηδιάζω στην ιδέα να φάω ωμό αυγό οπότε παίρνω πάντα τα ασπράδια σκέτα ώστε να μπορώ να τα χρησιμοποιήσω σε διάφορες συνταγές.

Α, μια συνταγή που έκανα πρόσφατα για πρωινο (παραλλαγή του French toast) : 2 φέτες ψωμί του τοστ περασμένες από μείγμα με ασπράδια αυγού και γάλα σόγιας με κακάο. Μετά λίγο τηγάνισμα σε αντικολλητικο τηγάνι κι από πάνω λίγο φυστικοβουτηρο για την γεύση.

Για αυτο ψάχνομαι να παρω καμια πρωτεινη με γευση γιατι αυτο ειδικα εδω δεν το βρισκω πάντα με γευσεις το ασπράδι!
 

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 152 μηνύματα.

Εγω εχω αυτη τη σκονη. Τη γευση cookies and cream αλλα εχω ακουσει οτι η γευση μπανανα ειναι η καλυτερη απο αλλα ατομα. Τωρα που κανω σπιτι καθε μερα workout φτιαχνω protein pancakes οπου κοτσαρω και ενα scoop και γινονται πολλα οποτε μου μενουν για κανα 3ημερο

Συνταγη
Μειγμα γιωτης για pancakes (1.30 στο σουπερ)
Μια κουταλια σουπας peanut putter
1 μπανανα
2 αυγα
250 με 300 γραμμαρια γαλα (1 κουπα δηλαδη)
2 κουταλιες σουπας quaker
1 scoop whey
:ok:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.

Εγω εχω αυτη τη σκονη. Τη γευση cookies and cream αλλα εχω ακουσει οτι η γευση μπανανα ειναι η καλυτερη απο αλλα ατομα. Τωρα που κανω σπιτι καθε μερα workout φτιαχνω protein pancakes οπου κοτσαρω και ενα scoop και γινονται πολλα οποτε μου μενουν για κανα 3ημερο

Συνταγη
Μειγμα γιωτης για pancakes (1.30 στο σουπερ)
Μια κουταλια σουπας peanut putter
1 μπανανα
2 αυγα
250 με 300 γραμμαρια γαλα (1 κουπα δηλαδη)
2 κουταλιες σουπας quaker
1 scoop whey
:ok:

Ωραιος! Ευχαριστουμε για τη συνταγη. Οποιος θέλει γράφει και τις προπονησεις του εννοειται!
 

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Γραφω εγω για αρχη και θελω να μου πεις και εσυ DEvil. Εχω 2 εφαρμογες που στο playstore :

Home Workout - No equipment -> Εχει ενα full body workout challenge (30 days).
6pack in 30 days -> Εχει διαφορα προγραμματα

Και οι δυο εφαρμογες ειναι απο τον ιδιο δημιουργο.

Επισης εχω κατι 8κιλα και 4κιλα και σηκωνω που και που. Αλλα το workout χωρις εξοπλισμο καθε μερα ευλαβικα χαχαχα. Οι υπολοιποι?
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Γραφω εγω για αρχη και θελω να μου πεις και εσυ DEvil. Εχω 2 εφαρμογες που στο playstore :

Home Workout - No equipment -> Εχει ενα full body workout challenge (30 days).
6pack in 30 days -> Εχει διαφορα προγραμματα

Και οι δυο εφαρμογες ειναι απο τον ιδιο δημιουργο.

Επισης εχω κατι 8κιλα και 4κιλα και σηκωνω που και που. Αλλα το workout χωρις εξοπλισμο καθε μερα ευλαβικα χαχαχα. Οι υπολοιποι?

εΓΩ ΕΠΑΙζα βάρη το χειμωνα έκανα πάγκο - άρσεις θανάτου , καθισματα με μπάρα και στρατιωτικές πιέσεις αρκετά , απο τέλος αυγουστου έως μέσα μαρτίου σχεδον χωρις διαλειμα 3 φορες την εδβομάδα , τωρα χαλαρωνω. Εδω κ 1,5 μήνα, θα κατσω καμια 15 μέρες ακομη και θα συνεχισω με λάστιχα που λένε οτι κάνεις και με αυτα δουλειά ως ενα σημείο. Δεν εχω εμπειρια με αυτά οποτε θα τα δουμε στη πράξη. Τωρα οι ασκησεις με το βάρος δεν ειναι άσχημες αρκει να σε κουράζουν και να πετυχαινεις ενα ερέθισμα. Απο εκει και επειτα βεβαια οσο μεγαλυτερος γινεσαι και θές και αλλη προοδο εννοειται εξαντλουνται οι επιλογες για το σωμα σου εχει συνηθισει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Johnman97 άκου μια σκέψη πάντως .... ξεκινα ενα challenge να φτασεις στο σημειο να μπορεις να εκτελεις σέτ των 30 επαναληψεων σε κάμψεις επι 3. Δηλαδη θα κάνεις κάθε σετ με διαλειμμα οσο θές 2-3 λεπτά!

Μετά στα καθισματα 20-30 επαναληψεις των 5 σέτ

και τέλος μονοζυγος 3 σετ των 7 επαναληψεων. Μολις τα πετυχεις αυτα θεωρεισαι οτι εισαι σε ενα πολυ καλο σημειο στις BW ασκησεις και απο εκει και πέρα πρέπει να δυσκολεψεις με άλλους τροπους τη προπονηση σου.

Φυσικα πάντα υπάρχει περιθώρειο οπως το να αυξησεις τα σετ στα 4 στις κάμψεις να αυξησεις στις 30 επαναληψεις και 6 σετ στα καθισματα και στις 10 επαναληψεις στο μονοζυγο ή να αρχισεις να βάζεις προσθετο βαρος πχ γυρω απο τη μέση ή σακιδιο με βιβλια +10 κιλά.

Ολα αυτα βεβαια αφου εκτελεις σωστά και δεν εχεις κάποιο προβλημα υγειας. Βγάλε μια φωτο τώρα και μια φωτο 2 μήνες μετά να δεις διαφορά θελει ομως και αντιστοιχη διατροφη.

Κρατα ενα σημειωματάριο με τις προπονησεις για να βλέπεις τη προοδο σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Καλησπερα, γνωριζετε καμια εφαρμογη για συσφιξη γλουτων, που να εχει ομως αποτελεσματα αν την ακολουθεις;
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καλησπερα, γνωριζετε καμια εφαρμογη για συσφιξη γλουτων, που να εχει ομως αποτελεσματα αν την ακολουθεις;
Τι εννοείς εφαρμογή. Αν κάνεις squat, deadlift ή και απλά hip thrusts τότε θα σφίξουν οι γλουτοί θες δεν θες. Απλά θέλει συνέπεια.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Καλησπερα, γνωριζετε καμια εφαρμογη για συσφιξη γλουτων, που να εχει ομως αποτελεσματα αν την ακολουθεις;


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι εννοείς εφαρμογή. Αν κάνεις squat, deadlift ή και απλά hip thrusts τότε θα σφίξουν οι γλουτοί θες δεν θες. Απλά θέλει συνέπεια.

Ναι απλά τα καθισματα και τις άρσεις πρέπει να τις δειξει ένας που ξέρει απο κοντά ειδάλλως θα σακατέψει τη μέση της. Ειναι εκπληκτικές ασκησεις αλλα θέλουν δάσκαλο απο πάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top