Fitness Thread!

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το ελαιόλαδο ειναι το καλυτερο απο τα λιπαρα. Τρωω και ελιες. Βουτυρο μονο αγελαδας.
Παραξενο που οι γλυκοπατατες δεν σου φαίνονται γλυκες...
Μπορει να μου φανουν, εχω πολλους μηνες να φαω. Βαζω ομως αλατι και ειναι διαφορετικη η αισθηση απο το να τρως φρουτο. Βουτυρο μονο αγελαδας τρωω και εγω.

Χθες αγορασα μικρα βαρακια γιατι αυτα που εχω ειναι βαρια και με διελυσαν με το ΗΙΙΤ. Κατεβασα το FitOn στο κινητο και εχει παρα πολλες καλες ασκησεις. Δεν παιζει να βαρεθεις. Το συνδεσα με το google fit και το google fit με το lifesum. Τωρα ψηνομαι να παρω fitbit
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,544 μηνύματα.
Πρεπει να αυξησω τους υδατανθρακες αλλα χωρις να αυξησω τα λιπαρα και δυσκολευομαι. Να αρχισω να τρωω ρυζι, καλαμποκι, φασολια, ψωμι και ζυμαρικα καθημερινα; Με τοση γυμναστικη (εχω εθιστει στο ΗΙΙΤ) ειμαι καθημερινα στις -500 με -600 θερμιδες. Δεν μπορω να φαω περισσοτερο γιατι με την ασκηση μου κοβεται η ορεξη και φοβαμαι μη καταληξω να χασω και αλλο βαρος. Εχω φτασει στα κιλα που θελω και χρειαζομαι μονο γραμμωσεις τωρα.

70γρ υδατανθρακα ειναι μονο το πρωινο μου και αυτη τη περιοδο ειμαι και χαμηλά σχετικά 200-220 γρ την ημέρα.
Για το ψωμι οι γνωμες διιστανται αρκετά. Εχω να φάω καιρο. Μπορεις να φτιάξεις ψωμί απο κουάκερ μου φτιαξε η μαμα μου σημερα και τρελάθηκα (βλέπε φωτο τα 2 μπαλάκια)

Μπορεις να πετυχεις καλυτερη γραμμωση καιγοντας λιπος και βάζοντας μυς ταυτοχρονα ;)

Σημερινα γευματα

1ο
γιαουρτι - κουακερ - κανελα - μπανανα - καρυδι

2ο 4 ρυζογκοφρετες με 3 φετες τυρι τρικαλινο λάιτ

3ο γευμα κοφτο μακαρονι (λιγο - 100γρ) με κοτοπουλο

4ο γευμα κοτοπουλο με γλυκοπατατα τα 2 μικρά κουακεροψωμα , λαχανικά (το γευμα στη φωτο)

5ο γευμα (κατα τις 11) γιαουρτι με φυστικοβουτυρο.

ολα τα γευματα με το κοτοπουλο ειχαν 1 κουταλια λάδι.

Πλεον κρατάω τον υδατανθρακα χαμηλά ηδη νιωθω λιγο πείνα.
 

Συνημμένα

  • 100765638_541988619821302_4587961946229178368_n.jpg
    100765638_541988619821302_4587961946229178368_n.jpg
    86.7 KB · Εμφανίσεις: 218

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
70γρ υδατανθρακα ειναι μονο το πρωινο μου και αυτη τη περιοδο ειμαι και χαμηλά σχετικά 200-220 γρ την ημέρα.
Για το ψωμι οι γνωμες διιστανται αρκετά. Εχω να φάω καιρο. Μπορεις να φτιάξεις ψωμί απο κουάκερ μου φτιαξε η μαμα μου σημερα και τρελάθηκα (βλέπε φωτο τα 2 μπαλάκια)

Μπορεις να πετυχεις καλυτερη γραμμωση καιγοντας λιπος και βάζοντας μυς ταυτοχρονα ;)

Σημερινα γευματα

1ο
γιαουρτι - κουακερ - κανελα - μπανανα - καρυδι

2ο 4 ρυζογκοφρετες με 3 φετες τυρι τρικαλινο λάιτ

3ο γευμα κοφτο μακαρονι (λιγο - 100γρ) με κοτοπουλο

4ο γευμα κοτοπουλο με γλυκοπατατα τα 2 μικρά κουακεροψωμα , λαχανικά (το γευμα στη φωτο)

5ο γευμα (κατα τις 11) γιαουρτι με φυστικοβουτυρο.

ολα τα γευματα με το κοτοπουλο ειχαν 1 κουταλια λάδι.

Πλεον κρατάω τον υδατανθρακα χαμηλά ηδη νιωθω λιγο πείνα.

Γι' αυτο κανω ΗΙΙΤ γιατι καις λιπος και βαζεις μυες.
Εγω σημερα μεχρι τωρα (μεσημερι):
1. 1 ποτηρι γαλα με ενα κουταλακι στιγμιαιο καφε
2. 1 φετα ψωμι ολικης αλεσεως με 1 κουταλια φυστικοβουτυρο
3. 2 κομματακια (~20γρ) turkey jerky

Ειμαι στα 39γρ υδατανθρακες, 20γρ πρωτεινη και 16γρ λιπαρα. Επειδη σε 4 ωρες θα παω σε all you can eat BBQ, η πρωτεινη και τα λιπαρα θα εκτιναχθουν σιγουρα :laugh:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδω και μερικες βδομαδες εχω κατεβασει ενα app που μετραει θερμιδες και θρεπτικα συστατικα και εχω διαπιστωσει οτι η διατροφη μου ειναι low carb, high fat, high protein. Δεν μπορω με τιποτα να πιασω το επιθυμητο οριο υδατανθρακων. Πχ χθες καταναλωσα 94γρ πρωτεινη, 78γρ λιπος, 71γρ υδατανθρακες και εκανα 40 λεπτα ΗΙΙΤ και 104 λεπτα γρηγορο περπατημα. Πρεπει να αυξησω τους υδατανθρακες αλλα χωρις να αυξησω τα λιπαρα και δυσκολευομαι. Να αρχισω να τρωω ρυζι, καλαμποκι, φασολια, ψωμι και ζυμαρικα καθημερινα; Με τοση γυμναστικη (εχω εθιστει στο ΗΙΙΤ) ειμαι καθημερινα στις -500 με -600 θερμιδες. Δεν μπορω να φαω περισσοτερο γιατι με την ασκηση μου κοβεται η ορεξη και φοβαμαι μη καταληξω να χασω και αλλο βαρος. Εχω φτασει στα κιλα που θελω και χρειαζομαι μονο γραμμωσεις τωρα.

Για ποιο λόγο ακριβώς θέλεις ένα συγκεκριμένο όριο από υδατάνθρακες?

Ο πιο εύκολος τρόπος για να αυξήσεις υδατάνθρακες είναι να αρχίσεις να τρως πατάτες και ρύζι και αν θες να μείνεις θερμιδικά στα ίδια απλά κόψε λίπος από τα κρέατα που τρως. Το λίπος πάντως είναι μια χαρά πηγή ενέργειας. Ο υδατάνθρακας είναι σημαντικός αν θες κυρίως να αυξήσεις τις επιδώσεις σου σε explosive σπορς.

Επίσης αν έχεις συγκεκριμένο στόχο που θες να πετύχεις (π.χ. επιδώσεις στο HIIT) δεν υπαρχει δεν μπορώ να φάω περισσότερο. Απλά μπουκώσου, θα συνηθίσεις. Ένα κόλπο για να πάρεις περισσότερες θερμίδες με λιγότερο φαγητό είναι το ελαιόλαδο που είναι καθαρό λίπος. Μια κουταλιά της σούπας είναι 100 θερμίδες.

Γράμμωση δεν γίνεται χωρίς να χάσεις βάρος καθώς πρέπει να φύγει λίπος.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,544 μηνύματα.
Γι' αυτο κανω ΗΙΙΤ γιατι καις λιπος και βαζεις μυες.
Εγω σημερα μεχρι τωρα (μεσημερι):
1. 1 ποτηρι γαλα με ενα κουταλακι στιγμιαιο καφε
2. 1 φετα ψωμι ολικης αλεσεως με 1 κουταλια φυστικοβουτυρο
3. 2 κομματακια (~20γρ) turkey jerky

Ειμαι στα 39γρ υδατανθρακες, 20γρ πρωτεινη και 16γρ λιπαρα. Επειδη σε 4 ωρες θα παω σε all you can eat BBQ, η πρωτεινη και τα λιπαρα θα εκτιναχθουν σιγουρα :laugh:

Αντιστάσεις κάνεις;;;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γράμμωση δεν γίνεται χωρίς να χάσεις βάρος καθώς πρέπει να φύγει λίπος.

Αν και δεν ειμαι πλεον φάν του ελληνικου φιτνεσ κομιούνιτι και πιο πολύ βλέπω ξένο ο συγκεκριμενος τα λέει πολύ σωστά.


τσεκαρε τον αξιζει και εχει και τρελο αποτέλεσμα. Ο τυπακος απο μπακαλιαρος 58 κιλά εγινε 76 με six-pack και δεν εβαλε ουτε λιγη κοιλιτσα.

Επισης ο τυπάκος λέει για ιδανικές τροφές. Που σημαινει οτι δε μπορεις να τρως οτι σου κατεβει και να λές if it fits my macros !
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Για ποιο λόγο ακριβώς θέλεις ένα συγκεκριμένο όριο από υδατάνθρακες?

Ο πιο εύκολος τρόπος για να αυξήσεις υδατάνθρακες είναι να αρχίσεις να τρως πατάτες και ρύζι και αν θες να μείνεις θερμιδικά στα ίδια απλά κόψε λίπος από τα κρέατα που τρως. Το λίπος πάντως είναι μια χαρά πηγή ενέργειας. Ο υδατάνθρακας είναι σημαντικός αν θες κυρίως να αυξήσεις τις επιδώσεις σου σε explosive σπορς.

Επίσης αν έχεις συγκεκριμένο στόχο που θες να πετύχεις (π.χ. επιδώσεις στο HIIT) δεν υπαρχει δεν μπορώ να φάω περισσότερο. Απλά μπουκώσου, θα συνηθίσεις. Ένα κόλπο για να πάρεις περισσότερες θερμίδες με λιγότερο φαγητό είναι το ελαιόλαδο που είναι καθαρό λίπος. Μια κουταλιά της σούπας είναι 100 θερμίδες.

Γράμμωση δεν γίνεται χωρίς να χάσεις βάρος καθώς πρέπει να φύγει λίπος.
Βαρος δεν θελω να χασω. Λιπος ναι.
Οταν κανω ποδηλατο οι μυες μου κουραζονται ευκολα γι' αυτο θελω υδατανθρακες. Επισης με τοση ασκηση ειμαι στο μειον θερμιδικα και αν συνεχισω ετσι θα καταντησω skinny fat.
Αντιστάσεις κάνεις;;;
Ναι, χρησιμοποιω βαρακια και κανω ασκησεις που χρησιμοποιουν το βαρος του σωματος
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,544 μηνύματα.
Βαρος δεν θελω να χασω. Λιπος ναι.
Οταν κανω ποδηλατο οι μυες μου κουραζονται ευκολα γι' αυτο θελω υδατανθρακες. Επισης με τοση ασκηση ειμαι στο μειον θερμιδικα και αν συνεχισω ετσι θα καταντησω skinny fat.

Υδατάνθρακα τρως ισα για να μπορεις να βγάλεις τη προπόνηση.

Στη προπονηση θελεις ενα log file για να αυξάνεις καθε φορα προοδευτικά τη δυσκολια , υπάρχουν πολλοι παράμετροι για το progressive overload.

Η διατροφη ειναι το πιο δυσκολο κομμάτι. Πρέπει να κρατησεις τις θερμιδες σου σε ενα επιπεδο συντηρησης και αν βλέπεις οτι δεν εχεις ορατό αποτέλεσμα με αυτό χαμηλώνεις 100-200 θερμιδες. Παράλληλα τρως πρωτεινη και ελεγχομενο υδατάνθρακα.

Το πράγμα δουλευει ως εξής.... με τις αντιστάσεις δινεις το ερεθισμα... με τη πρωτεινη τροφοδοτεις τους μυς να μεγαλώσουν και οτι έλλειμα ενέργειας έχεις απο τον ελεγχομενο υδατάνθρακα το παιρνει ο οργανισμος απο το λίπος οποτε το "καιει".

Το αποτέλεσμα ειναι να καις λιπος και να αυξάνεις μυς ταυτοχρονα οποτε στο καθρεφτη το αποτελεσμα θα ειναι καλύτερο ειτε στο ιδιο βάρος ειτε σε λιγο λιγοτερο. Και βεβαια δεν ειναι μονο ο καθρεφτης , ειναι η φυσικη κατασταση το πως θα νιώθεις κ η μυικη υποδομη η οποια επιτρέπει μετά στον ασκουμενο να ανεβάζει κιλά ή δυσκολια.

Έτσι δουλευει .... και οχι ααααα θέλω να βάλω μυς πάω να σηκώνω τα ασήκωτα και να τρωω σαν βοδι επειδη "ειμαι στον ογκο και θέλω να τρωω σαβουρες". Στο τελος απλα θα τραυματιστει κάποιος κ δεν θα φτιάξει ουτε τους μυς του.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έτσι δουλευει .... και οχι ααααα θέλω να βάλω μυς πάω να σηκώνω τα ασήκωτα και να τρωω σαν βοδι επειδη "ειμαι στον ογκο και θέλω να τρωω σαβουρες". Στο τελος απλα θα τραυματιστει κάποιος κ δεν θα φτιάξει ουτε τους μυς του.

Όλοι οι strongmen του πλανήτη διαφωνούν.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,544 μηνύματα.
Όλοι οι strongmen του πλανήτη διαφωνούν.

Εσύ θέλεις να γινεις στρονγκμαν ; αν ναί, ξεκινα απο πριν με μια ομάδα δύο-τριών επιστημονων τουλάχιστον.

Ο ενας θα ειναι ενας σοβαρος γυμναστης - προπονητής και ο άλλος ενας χειρουργος ορθοπεδικος ή ενας αθλιατρος και ενας φυσικοθεραπευτης. θα σου χρειαστούν. Γιατι αν ξεκινησεις στρονγκμαν με βάση αυτους που βλέπεις στο γιουτιούμπ πολυ γρηγορα θα σακατευτεις και δεν θα μπορεις μετά να κάνεις ουτε το κλασσικό μποντι μπίλντιν. Το οποιο θα σου χαρισει μια ωραια εμφάνιση (αν το κάνεις σωστά) , μια καλη φυσική κατάσταση και μια δυναμη χωρις υπερβολές που βλέπουμε στο γιουτιούμπ.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Ο μεσος στρονγκμαν εχει υψος 1.90 και βάρος 150 κιλά. Δεν πιστεύω να ζουν πολλα χρόνια, ουτε να εχουν ποιοτικη ζωη μετα τα 50 χρόνια ζωης τους.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,544 μηνύματα.
Ο μεσος στρονγκμαν εχει υψος 1.90 και βάρος 150 κιλά. Δεν πιστεύω να ζουν πολλα χρόνια, ουτε να εχουν ποιοτικη ζωη μετα τα 50 χρόνια ζωης τους.

O Colleman που ειχε βάλει 300 κιλά κάθισμα τωρα ειναι σε αναπηρικο καρότσι. Βγαινει το κάθε νιάνιαρο στο γιουτιουμπ και την βλεπει προπονητης με μια κάμερα.... οπως έγραψε και ενας άλλος "ασχετοι κροσφιταδες - επικινδυνοι" ολοι τους. Οι καλυτεροι πελάτες των ορθοπεδικών.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εσύ θέλεις να γινεις στρονγκμαν ; αν ναί, ξεκινα απο πριν με μια ομάδα δύο-τριών επιστημονων τουλάχιστον.

Ο ενας θα ειναι ενας σοβαρος γυμναστης - προπονητής και ο άλλος ενας χειρουργος ορθοπεδικος ή ενας αθλιατρος και ενας φυσικοθεραπευτης. θα σου χρειαστούν. Γιατι αν ξεκινησεις στρονγκμαν με βάση αυτους που βλέπεις στο γιουτιούμπ πολυ γρηγορα θα σακατευτεις και δεν θα μπορεις μετά να κάνεις ουτε το κλασσικό μποντι μπίλντιν. Το οποιο θα σου χαρισει μια ωραια εμφάνιση (αν το κάνεις σωστά) , μια καλη φυσική κατάσταση και μια δυναμη χωρις υπερβολές που βλέπουμε στο γιουτιούμπ.

Ήρεμα Κιμ, για πλάκα το είπα.

Αντιστάσεις κάνεις;;;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αν και δεν ειμαι πλεον φάν του ελληνικου φιτνεσ κομιούνιτι και πιο πολύ βλέπω ξένο ο συγκεκριμενος τα λέει πολύ σωστά.

Τον ξέρω το Φίλιππο πηγαίναμε στο ίδιο τζιμ στη Λάρισα. Ναι ξέρει τι λέει και είναι και ωραίος τύπος αν και τρώει αρκετό hate από κομπλεξικούς
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,544 μηνύματα.
Ήρεμα Κιμ, για πλάκα το είπα.



Τον ξέρω το Φίλιππο πηγαίναμε στο ίδιο τζιμ στη Λάρισα. Ναι ξέρει τι λέει και είναι και ωραίος τύπος αν και τρώει αρκετό hate από κομπλεξικούς


Συμβαινουν αυτά! Το κανάλι του έχει χιλιάδες εγγραφές οποτε χέστηκε. Μια χαρά τύπος ειναι οντως αλλα με αυτο το μαλλι ειναι σα καρνάβαλος. Χάνει τον αντρισμο του εχει καλο γυμνασμενο σώμα , ανοιχτο θωρακα και πλάτες και κάνει αυτο το μαλλι και τα χαλάει ολα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμβαινουν αυτά! Το κανάλι του έχει χιλιάδες εγγραφές οποτε χέστηκε. Μια χαρά τύπος ειναι οντως αλλα με αυτο το μαλλι ειναι σα καρνάβαλος. Χάνει τον αντρισμο του εχει καλο γυμνασμενο σώμα , ανοιχτο θωρακα και πλάτες και κάνει αυτο το μαλλι και τα χαλάει ολα.

Μια χαρά μαλλί έχει ρε :lol: Τη δουλειά του τη κανει και με το παραπάνω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top