Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,456 μηνύματα.
Πόσα κιλά είσαι και τι ύψος αν επιτρέπεται; Και πόσες φορές τη μέρα τρως;

1.80 85 κιλα φίλος. 4-5 γευματα την ημέρα το 1 ειναι σέικερ με πρωτεινη. Τα αλλα πρωινο δεκατιανο και 2 γευματα κύρια.

skl.jpg
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,456 μηνύματα.
Άρε Ντέβιλ, αυτό το σκατζοχοιρόμαλλο να χα. Λες και είσαι 12 χρονών είσαι ρε μαλάκα.

χαχαχα αμα μακρυνει γινεται πεύκο !
Τωρα ειμαι κουρεμένος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και επειδη με ρωτησε ο Viedo για τα γευματα μου θα γινω πιο συγκεκριμενος. Πάνω κατω τα ιδια τρωω χωρις μεγάλες αλλαγές.

Το πρωινο μου συνηθως ειναι 1-2 γιαουρτια - 1 μπανανα μεγάλη - 100γρ κουάκερ - λιγο μέλι και καρυδια

δεκατιανο ρυζογκοφρέτες 3-4 με τυρι χαμηλών λιπαρών ή φυστικοβουτυρο.

μεσημεριανο κοτοπουλο - ψαρι(τονος-σολωμος-μπακαλιαρος-γλωσσα) - μπιφτεκι (απαχος κιμάς) - αυγα - οσπρια (κάποιο απο αυτά) με ρυζι ή πατατα ή γλυκοπατατα ή κινοα ή πλιγουρι

βραδυ αφαιρω τον υδατανθρακα και τρωω τη πρωτεινη με λιπαρα και μια σαλάτα. Πχ κοτοπουλο - αυγα - ψαρια κτλπ

το χειμωνα ήμουν πιο "free" ειχα και ψωμι ολικης εβαζα και σαλτσα απο πουμαρο εβαζα και πιο πολυ μέλι ετρωγα και μπάρες έτοιμες.

Τωρα επειδη θελω να κανω recomposition στα ιδια κιλά θα γινω πιο αυστηρος. Θα "καθαρισω" ακομη περισσοτερο τη διατροφη. Που κ που τρωω και καμια σαβουρα 1 φορα το μήνα.

Εχω ακομη πολυ περιθωρειο για βελτιωση αυτο που βλέπεις δεν ειναι τιποτα. Απλα υπάρχει ενα σχήμα. Το προγραμμα θα ειναι για κανα χρονο. Αν με αφησουν κ οι κωλο τενοντιτιδες να κανω καλη προπονηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
200γρ κοτοπουλο
200γρ γιαουρτι
50γρ καρυδια
100γρ τυρι

περιπου 130γρ πρωτεινης. Ανα μέρα.
Και ολοι πρέπει να τρώμε τοσα γρ την ημέρα ή παει ανάλογα με τα κιλα και το υψος μας; Τι αλλαζει αυτο στο αποτέλεσμα της γυμναστικης; Κανεις την διατροφή αυτη γιατι θες συγκεκριμενο αποτέλεσμα ή ολοι όσοι γυμναζονται πρεπει να τρωνε τοση πρωτεινη ημερησίως;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,456 μηνύματα.
Και ολοι πρέπει να τρώμε τοσα γρ την ημέρα ή παει ανάλογα με τα κιλα και το υψος μας; Τι αλλαζει αυτο στο αποτέλεσμα της γυμναστικης; Κανεις την διατροφή αυτη γιατι θες συγκεκριμενο αποτέλεσμα ή ολοι όσοι γυμναζονται πρεπει να τρωνε τοση πρωτεινη ημερησίως;

Η θεωρια λεει 1.5-2 γρ ανα κιλό σωματικου βάρους για οσους γυμνάζονται με σκοπο τη μυική ανάπτυξη! Αλλά αυτο το βλέπεις πάνω σου. Αν με το 1,5 δε φτάνει τοτε αυξάνεις λιγο. Εγω πέρυσι δοκιμασα τον περιφημο "ογκο" δηλαδη πλεονασμα θερμιδων με σκοπο την αυξηση του βάρους. Πηρα 7 κιλά αλλα διαπιστωσα πως απο τα 4 κιλά και μετά δεν ειχα την ιδια προοδο ναι στην αρχη μ αρεσαν οι αλλαγές ναι γεμισα το στηθος τους ώμους κ τα ποδια μου ειχα δυναμη στο γυμναστηριο , έσπρωξα 80 κιλά στο πάγκο για 2 επαναληψεις! Αλλα ... πιστευω αν εκανα αυτο που θα κανω τωρα ισως η προοδος να ηταν ακομη καλυτερη. Να επαιρνα δηλαδη 7 κιλα κέρδος καθαρα μυικά. Η τωρινη μου κατασταση ειναι αυτη που δειχνω τώρα.

Τα φαγητα αυτά τα έγραψα για να δει κάποιος που μπορει να πάρει ευκολα και γρηγορα τη πρωτεινη που χρειάζεται. Πχ 300γρ κοτοπουλο ειναι 90γρ πρωτεινης μονο απο αυτο.

Γενικα εγω εκοψα το ψωμι αλλον μπορει να μην τον χαλάσει. Αν κάποιος βλεπει οτι μια τροφη επιδρά πάνω του σωστά αναβολικά και δεν τον "σαβουριαζει" τοτε οκ. Δεν έχουμε θέσφατα.

Πχ κάποιος τελειως αρχάριος μπορει να πετυχει ανάπτυξη και με 1.2-1.5 γιατι ακομη δεν εχει τοσο μεγάλο μυικο συστημα για να εχει αυξημένες ανάγκες, ειναι αρχάριος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Η θεωρια λεει 1.5-2 γρ ανα κιλό σωματικου βάρους για οσους γυμνάζονται με σκοπο τη μυική ανάπτυξη! Αλλά αυτο το βλέπεις πάνω σου. Αν με το 1,5 δε φτάνει τοτε αυξάνεις λιγο. Εγω πέρυσι δοκιμασα τον περιφημο "ογκο" δηλαδη πλεονασμα θερμιδων με σκοπο την αυξηση του βάρους. Πηρα 7 κιλά αλλα διαπιστωσα πως απο τα 4 κιλά και μετά δεν ειχα την ιδια προοδο ναι στην αρχη μ αρεσαν οι αλλαγές ναι γεμισα το στηθος τους ώμους κ τα ποδια μου ειχα δυναμη στο γυμναστηριο , έσπρωξα 80 κιλά στο πάγκο για 2 επαναληψεις! Αλλα ... πιστευω αν εκανα αυτο που θα κανω τωρα ισως η προοδος να ηταν ακομη καλυτερη. Να επαιρνα δηλαδη 7 κιλα κέρδος καθαρα μυικά. Η τωρινη μου κατασταση ειναι αυτη που δειχνω τώρα.

Τα φαγητα αυτά τα έγραψα για να δει κάποιος που μπορει να πάρει ευκολα και γρηγορα τη πρωτεινη που χρειάζεται. Πχ 300γρ κοτοπουλο ειναι 90γρ πρωτεινης μονο απο αυτο.

Γενικα εγω εκοψα το ψωμι αλλον μπορει να μην τον χαλάσει. Αν κάποιος βλεπει οτι μια τροφη επιδρά πάνω του σωστά αναβολικά και δεν τον "σαβουριαζει" τοτε οκ. Δεν έχουμε θέσφατα.

Πχ κάποιος τελειως αρχάριος μπορει να πετυχει ανάπτυξη και με 1.2-1.5 γιατι ακομη δεν εχει τοσο μεγάλο μυικο συστημα για να εχει αυξημένες ανάγκες, ειναι αρχάριος.
Έχω ερώτηση. Έστω ότι κάποιος ξεκινάει να γυμνάζεται και παράλληλα ξεκινάει διατροφή με πρόσληψη της ποσότητας πρωτεΐνης που ανέφερες. Βλέπει όντως τα αποτελέσματα και αναπτύσσει μυική μάζα. Αν κόψει την πρωτεΐνη τι γίνεται; Οι μυς μένουν όπως είναι; Δε μικραίνει έστω και λίγο σταδιακά η μυική μάζα, ακόμα κι αν συνεχίσει να γυμνάζεται; Και εν τέλει, κάποιος που ξεκινάει και κάνει αυτή τη διατροφή, πρέπει να την κάνει σε όλη του τη ζωή προκειμένου να μη χάσει αυτά που κέρδισε;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και ολοι πρέπει να τρώμε τοσα γρ την ημέρα ή παει ανάλογα με τα κιλα και το υψος μας; Τι αλλαζει αυτο στο αποτέλεσμα της γυμναστικης; Κανεις την διατροφή αυτη γιατι θες συγκεκριμενο αποτέλεσμα ή ολοι όσοι γυμναζονται πρεπει να τρωνε τοση πρωτεινη ημερησίως;

Οι πρωτεΐνες είναι τα δομικά συστατικά των μυών. Όταν τρως ένα Χ ποσό πρωτεϊνών ο οργανισμός τις διαλύει και παίρνει τα αμινοξέα που περιέχουν για να επισκευάσει και να αναδομήσει τους μύες που καταστράφηκαν κατά τη διάρκεια της άσκησης. Όσο περισσότερη μυική μάζα έχει κανείς και όσο άσκηση κάνει, τόσο περισσότερα γραμμάρια πρωτεΐνης χρειάζεται για να επισκευάσει και να διατηρήσει τους μύες του. Το να καταναλώνεις υπερβολική πρωτεΐνη δεν ωφελεί κάπου, καθώς είναι σαν να έχεις ένα περίσσευμα τούβλων. Ο οργανισμός απλά θα προσπαθήσει να τις μετατρέψει σε ενέργεια.

Οι υδατάνθρακες και τα λιπαρά είναι το καύσιμο του οργανισμού. Σου δίνουν την ενέργεια που χρειάζεσαι για να ασκείσαι και να ζεις γενικότερα. Οι υδατάνθρακες χρειάζονται κυρίως όταν κάνεις εκρηκτικές ασκήσεις και ασκήσεις υψηλής έντασης. Τα λιπαρά από την άλλη αποδίδουν αρκετά καλά σε χαμηλής έντασης πολύωρη άσκηση. Για παράδειγμα αν πας για ένα πεντάωρο hiking στον ;Όλυμπο μια δίαιτα υψηλή σε λιπαρά και χαμηλή σε υδατάνθρακες θα είναι πιο αποτελεσματική από το αντίθετο.

Γενικώς πάντα κοιτάς να καλύψεις τις πρωτεΐνες που χρειάζεσαι για να συντηρήσεις την μυική μάζα σου και μετά αυξομειώνεις υδατάνθρακες και λιπαρά ανάλογα με τους στόχους σου. Όπως καταλαβαίνεις οι ποσότητες όλων αυτών είναι καθαρά ατομικές καθώς κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός σωματοδομικά, γενικά και ασκητικά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχω ερώτηση. Έστω ότι κάποιος ξεκινάει να γυμνάζεται και παράλληλα ξεκινάει διατροφή με πρόσληψη της ποσότητας πρωτεΐνης που ανέφερες. Βλέπει όντως τα αποτελέσματα και αναπτύσσει μυική μάζα. Αν κόψει την πρωτεΐνη τι γίνεται; Οι μυς μένουν όπως είναι; Δε μικραίνει έστω και λίγο σταδιακά η μυική μάζα, ακόμα κι αν συνεχίσει να γυμνάζεται; Και εν τέλει, κάποιος που ξεκινάει και κάνει αυτή τη διατροφή, πρέπει να την κάνει σε όλη του τη ζωή προκειμένου να μη χάσει αυτά που κέρδισε;

Ναι σε γενικές γραμμές έτσι όπως τα λες πάει. Αν σταματήσεις να γυμνάζεσαι σταδιακά χάνεις μυική μάζα γιατί οι μύες είναι ακριβοί και το σώμα αν δεν δέχεται ερέθισμα δεν έχει νόημα να τους συντηρεί. Το ίδιο συμβαίνει και αν δεν παίρνεις αρκετές πρωτεΐνες καθώς προφανώς το σώμα δεν έχει αρκετά τούβλα για να επισκευάσει τους χαλασμένους μύες. Εδώ βέβαια παίζει ρόλο και το λίπος. Κάποιος που έχει αρκετό λίπος μπορεί να επισκευάσει τους μύες του και χωρίς να κάνει λήψη πρωτεϊνών, απλά το λίπος κάποια στιγμή τελειώνει.

Ακόμη όμως και να παρατήσει τη γυμναστική κάποιος για μερικά χρόνια και να χάσει τους μύες του υπάρχει μια μεγάλη διαφορά με κάποιον που δεν έκανε ποτέ και αυτό είναι η μυική μνήμη. Το σώμα θυμάται δηλαδή την προηγούμενη κατάσταση και όταν ξαναρχίσει αυτό το άτομο πάλι την γυμναστική θα του πάρει πολύ λιγότερο χρόνο να επανέλθει. Η πρώτη φορά είναι η δύσκολη στο να χτίσεις του μύες. Και δεν τα χάνεις και εντελώς την μυική σου μάζα, δεν θα γίνεις ποτέ δηλαδή όπως ήσουν αγύμναστη. Ο πατέρας μου ας πούμε έφτιαξε πλάτη όταν ήταν 16 χρονών στο χωράφι και από τα 22 του μέχρι τώρα είναι πατάτα, αλλά παρόλα αυτά η πλάτη έχει διατηρηθεί σε αρκετό βαθμό.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,456 μηνύματα.
Έχω ερώτηση. Έστω ότι κάποιος ξεκινάει να γυμνάζεται και παράλληλα ξεκινάει διατροφή με πρόσληψη της ποσότητας πρωτεΐνης που ανέφερες. Βλέπει όντως τα αποτελέσματα και αναπτύσσει μυική μάζα. Αν κόψει την πρωτεΐνη τι γίνεται; Οι μυς μένουν όπως είναι; Δε μικραίνει έστω και λίγο σταδιακά η μυική μάζα, ακόμα κι αν συνεχίσει να γυμνάζεται;

Αν κοψει τη καθαρη πρωτεινη απο "καθαρες" πηγές (και οχι τη πρωτεινη που υπολογιζουν κάποιοι πχ απο τη σοκολατα ή τα μπισκοτα) αλλα δεν σταματησει να γυμνάζεται οι μυς θα μεινουν οπως ειναι αλλα επειδη θα τρώει σαβουρα θα αλλαξει η συσταση του σώματος βάζοντας λιπος. Λιπος βάζεις ευκολα, για αυτο δεν εχει σημασια απλα να ανεβαινει το νουμερο στη ζυγαρια , ο καθενας μπορει να παχυνει να φάει 5 τουρτες και να πάρει 3 κιλά (σαβουρα).

Και εν τέλει, κάποιος που ξεκινάει και κάνει αυτή τη διατροφή, πρέπει να την κάνει σε όλη του τη ζωή προκειμένου να μη χάσει αυτά που κέρδισε;

Ναι η διατροφη ειναι βασικοτατη. Για να εισαι σε καλη φυσικη κατασταση εφ ορου ζωής. Αλλαζεις διατροφικές συνήθειες. Και μια στο τοσο κάνεις διαλειμα , 1 βδομαδα αντε 1 μηνα το πολύ. Αναλογα τη σωματικη κατασταση ποσα χρονια κανεις διατροφες και γυμναστηρια κτλπ. εννοειται οτι κάποιος ο οποιος ειναι σχετικα αρχάριος στα πρωτα 2 χρονια πρέπει να κανει συνεχομενη δουλειά και να ξεφευγει απο το προγραμμα 1 φορά το μήνα και άν.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,456 μηνύματα.
χάκερ θα με ματιάσεις και θα μου ασπρισει το μαλλί! 33 ετών ειμαι ! Θείος Ντέβιλ , εγω τωρα ειμαι για καμια βολτα με κανα ανηψάκι να του δειξω 2-3 πράγματα να καλοπερνάει με τις πιτσιρικες χαχα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
χάκερ θα με ματιάσεις και θα μου ασπρισει το μαλλί! 33 ετών ειμαι ! Θείος Ντέβιλ , εγω τωρα ειμαι για καμια βολτα με κανα ανηψάκι να του δειξω 2-3 πράγματα να καλοπερνάει με τις πιτσιρικες χαχα.

Τι να σου πω, εγώ προτιμώ ακόμα τις πιτσιρίκες από τα ανηψακια.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,456 μηνύματα.
Σε άλλα νέα ....

σημερα έπαιξα λιγο με τα λαστιχα μου.

3 ασκησεις για στήθος

Πιεσεις ορθιος - ανοιγματα - crossover απο χαμηλο σημειο (ειχα στερεωσει το λαστιχο στα καγκελα)
2 ασκησεις για ώμους
εκτασεις ωμων πλάγια - πιεσεις ωμων ορθιος

1 ασκηση για πλάτη
κωπηλατικη ορθιος

2 ασκησεις για χερια
Καμψεις δικεφαλων
Εκτασεις τρικεφαλων

Κοιλιακοι-Ραχιαιοι

3 σετ των 15-20 επαναληψεων σε καθε ασκηση (με το μεσαιο λαστιχο έπαιξα)

μετα τη προπονηση ειχε μάσα 9αγαπημενο φαγητο

IMG_20200604_222858.jpg
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,456 μηνύματα.
Πολύ άσπρα τα βλέπω. Γιατί όχι ολικής;

2 κουταλιές έβαλα ετσι για τη γεύση. Δεν ηταν να φάω ζυμαρικο αποψε

και δεν εχει διαφορά λευκο ή ολικης ζυμαρικο. Οπως και το ρυζι ειτε καστανο τρως ειτε μπασμάτι ενα και το αυτο. Ετσι και αλλιως σε μια δυνατη περιοδο διατροφης δεν παιζεις με ζυμαρικά.

Παιζεις με λαχανικα (κολοκυθάκια-καροτα-μελιτζανες -μανιτάρια) - πατατες - γλυκοπατατες - ρυζι - κινοα - κουακερ - μπανανες (απο υδατανθρακα) και εννοειται αφθονες σαλάτες.

Τα ζυμαρικα οπως και τα ψωμια κοβονται για ενα διάστημα τουλάχιστον. Καντο και θα δεις οτι θα ανεβεις ακομη περισσοτερο σε φυσική κατασταση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Αυτο ειναι το βραδινό σου; Και το μεσημερι αλλο τόσο τρως; Πολυ λιγο τρως αμα τρως τοσο και το μεσημέρι!
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,767 μηνύματα.
2 κουταλιές έβαλα ετσι για τη γεύση. Δεν ηταν να φάω ζυμαρικο αποψε

και δεν εχει διαφορά λευκο ή ολικης ζυμαρικο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,456 μηνύματα.
Αυτο ειναι το βραδινό σου; Και το μεσημερι αλλο τόσο τρως; Πολυ λιγο τρως αμα τρως τοσο και το μεσημέρι!

Το μεσημέρι γεμιζω 1 πιάτο με πατατες ή μακαρονια ή ρυζι + αυτα που βλέπεις πιο πάνω.

Πρωινο το κοκκινο ταπερ ειναι γεματο με γιαουρτι + κουακερ + μπανανα + καρυδια + μελι μετά για δεκατιανό 3-4 ρυζογκοφρετες και λιγο τυράκι με γαλοπουλα.

Δε χρειάζομαι παραπανω φαγητο δε κάνω 2 ωρες γυμναστικη κάθε μέρα ουτε προπονηση powerlifting - strongman.
Που εκει απλα τρως υδατανθρακα φουλ για να εχεις ενεργεια να σηκώνεις πολλά κιλά. Εγω στη παρούσα φάση κάνω τεχνικές προπονήσεις με έμφαση στην υπερτροφια και οχι τοσο στη δυναμη.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,767 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,456 μηνύματα.
Συγγνώμη, δεν κατάλαβα. Υπερτροφια ειναι να τρως λίγο;

Edit. Το βρήκα : Μυικη υπερτροφία...

Η προπονηση υπερτροφιας ειναι προπονηση με σκοπο να αυξησεις το μυικο σου συστημα , γινεται και με λιγοτερα κιλά και περισσοτερες επαναληψεις. Να σου δωσω ενα παράδειγμα

κάποιος που σηκώνει 100 κιλά στο πάγκο και το κάνει για 2 επαναληψεις δεν κάνει προπονηση υπερτροφιας αλλα δυναμης χωρις να σημαινει οτι με αυτο το τροπο δεν θα μεγαλώσει τους μυς του, μπορει να το καταφέρει αλλα θέλει προσοχή.

Μπορει ομως να δουλέψει με μεγαλυτερη ασφάλεια στα 70 κιλά(εφοσον σηκωνει 100 σαν μέγιστα) για 12 επαναληψεις και να κάνει ενα ακομη σέτ χωρις διάλειμα στα 50 κιλά (οσες επαναληψεις αντέξει). Σιγά σταθερά και τεχνικά. Η δευτερη προπονηση απο την 1η εχει πιο μειωμένες ανάγκες σε υδατάνθρακα. Νομίζω αρα δε χρειάζεται να τρως παραπάνω για να μη νιώθεις κατάκοπος.

Εγω πχ αν ειμαι στα 80 κιλά στο πάγκο και θέλω να φτάσω τα 100.... δεν θα κανω προπονηση υπερτροφιας αλλα δύναμης. Με πρωτοκολλο 3χ3 - 5χ5 κτλπ. Πχ 3 σετ των 3 επαναληψεων στα 82.5 κιλά μετά απο 2 βδομάδες στα 85 κοκ.... αναλογα και πως νιωθω το κορμι μου αν πχ ξεκιναω να βγάζω τενοντιτιδες δεν θα ειμαι σε φορμα.

θελει ψάξιμο το γυμναστηριο κ συνηθως οι γυμναστες δεν έχουν τοση ορεξη να τα εξηγουν στο καθένα. Βεβαια κάποιοι δεν έχουν και διάθεση να δουλέψουν σοβαρά οπότε....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν δύο είδη υπερτροφίας. Η σαρκοπλασμική και η μυοϊνιδική υπερτροφία.

Στην σαρκοπλασμική υπερτροφία αυξάνεται το υγρό (σαρκόπλασμα) μέσα στα μυικά κύτταρα καθώς και διάφορες μη συσταλτικές πρωτεΐνες. Τα κύτταρα μπορούν έτσι να αποθηκεύσουν μεγαλύτερη ποσότητα ATP της χημικής ουσίας που αποτελεί το καύσιμο των κυττάρων. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα αύξηση κυρίως της αντοχής στην άσκηση. Αυτού του είδους η υπερτροφία επιτυγχάνεται όταν κάνει κάποιος προπόνηση όπου ο μυς βρίσκεται για μεγάλο χρόνο υπό πίεση. Αυτό συνήθως σημαίνει πολλές επαναλήψεις με μικρή περίοδο ανάπαυσης.

Η σαρκοπλασμική υπερτροφία αυξάνει την ακτίνη και της μυοσίνη, δυο πρωτεΐνες που είναι υπεύθυνες για σύσπαση των μυών. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ο μύς να μπορεί να σηκώσει μεγαλύτερο τελικό φορτίο. Αυτού του είδους η υπερτροφία επιτυγχάνεται όταν κάνει κάποιος προπόνηση με υψηλό φόρτο.

Ο μέσος bodybuilder επικεντρώνεται στην σαρκοπλασμική υπερτροφία και γι αυτό το λόγο δείχνει πιο φουσκωτός. Το bodybuilding σαν άθλημα δεν έχει στόχο την την επίδοση αλλά την αισθητική του σώματος και γι αυτό το λόγο επικεντρώνεται στην σαρκοπλασμική υπερτροφία καθώς ο σκοπός είναι να χτίσεις όσο το δυνατόν μεγαλύτερους και πιο σμιλευμένους μύες.

Η άλλη άκρη είναι το powerlifting όπου σαν άθλημα ο στόχος έχει να κάνει με την αύξηση των επιδόσεων και της δύναμης. Σκοπός είναι δηλαδή να σηκώσεις όσο πιο πολλά κιλά μπορείς σε συγκεκριμένες ασκήσεις και όχι τόσο πολύ η αισθητική του σώματος. Γι αυτό και αρκετοί powerlifters ας πούμε είναι "χοντροί".

Σε γενικές γραμμές πάντα θα έχεις και τα δύο είδη υπερτροφίας σε μια προπόνηση, δεν γίνεται να έχεις μόνο το ένα. Η διαφορά έγκειται κυρίως στο ποσοστό που θα έχεις από το κάθε είδος υπερτροφίας, το οποίο καθορίζεται από το στόχο σου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σαν τελικό αποτέλεσμα ο μέσος bodybuilder θα δείχνει πιο μεγάλος από τον μέσο powerlifter, ο δεύτερος θα είναι όμως πιο δυνατός, χωρίς αυτό φυσικά να σημαίνει ότι ο πρώτος δεν είναι δυνατός σε σχέση με τον average τύπο.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αυτο ειναι το βραδινό σου; Και το μεσημερι αλλο τόσο τρως; Πολυ λιγο τρως αμα τρως τοσο και το μεσημέρι!
Λιγο αυτο; Εμενα μου φανηκε κανονικη προς μεγαλη μεριδα. Ποσο τρωτε ρε παιδια το βραδυ?!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top