Fitness Thread!

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

o τύπος ειναι 55 κιλά 30 κιλά κάτω απο μένα και μας έχει και τους 2 μας :P δεν ξέρω για σενα εμενα σιγουρα θα με δυσκολευε. Το χω ξαναπει χωρις φωτο να δουμε τη φυσικη κατάσταση κάποιου ή βιντεο με προπονηση δεν μπορουμε να έχουμε καμια αξιοπιστη εικονα ωστε να τον κρινουμε ή να λάβουμε στα σοβαρά τις αποψεις του. Βεβαια εγω εν θα κρινω κάποιον εκτος και αν μου το ζητήσει - για εσάς το λέω που λέτε για το αν γινεται να ειναι γυμνασμένος κάποιος με τοσα λιγα κιλά.

Οσο για την εκτέλεση των περισσοτερων ασκησεων στο παραπανω βιντεο έχω να πω πως ειναι τραγική διοτι βιάζονται να τις βγάλουν γρηγορα και ειναι ο λογος που δεν θα συμμετειχα σε τέτοια αν και γουστάρω σαν ιδέα. Κοιτα τον πως κατεβαινει σε κάθισμα με αλτήρες στο 6 και 20 του βιντεο... απλα θα διαλυσει τη μέση του. Τα γονατα κουνιούνται στο κατέβασμα ενω δεν πρέπει και επισης τα χέρια του στην έκταση τεντώνουν μέχρι τέλους επιβαρυνοντας τους αγκώνες. Θέλουν να την κάνουν πολυαρθρικη καθισματα με πιέσεις ώμων με αλτήρες.

Ναι οκ, αν αυτό θεωρείς ως γυμνασμένος τότε ναι μπορεί όντως να είναι γυμνασμένος και ο συμφορουμιτης μας στα 60 κιλα. Για εμένα οι επιδώσεις στο calisthenics γενικότερα δεν αποτελούν μέτρο σύγκρισης πολύ απλά γιατί είναι όλα bodyweight ασκήσεις και ισχύει ο νόμος της σχετικής δύναμης. Τι σημαίνει αυτό;

Έχω δει γυμνασμένη κοπελίτσα κοντουλα που ζυγίζει 40 κιλα να κάνει deadlift 120. Αν κάτσεις να το σκεφτείς είναι 3 φορές το βάρος της. Εσύ θα έπρεπε να κάνεις 240 κιλα για να το πετύχεις αυτό και μαλλον δεν θα μπορούσες καν να το κάνεις αυτό στα 80 κιλα. Ο Eddie Hall που έκανε 500 αρι deadlift ζύγιζε 170 κιλά. Σήκωσε δηλαδή 2.9κατι φορες το βάρος του. Η κοπελίτσα δηλαδή είναι πιο δυνατή ανά κιλό σωματικού βάρους από τον παγκόσμιο πρωταθλητή, για τον ίδιο λόγο που ένα μυρμήγκι σηκώνει 50 φορές το βάρος του. Όσο λιγότερα κιλά είσαι τόσο πιο δυνατός είσαι ανά κιλό σώματος γιατί όσο παίρνεις κιλα ένα μέρος την δύναμης σου υπάρχει καθαρά για να μην καταρρεύσει το σώμα σου από το ίδιο το βάρος του.

Ο τύπος στα 55 κιλα θα έχει προφανώς καλύτερες επιδόσεις σε bodyweight ασκήσεις από εσένα και από εμένα. Σε absolute strength όμως δεν θα έχει.

Οπότε I guess πιστεύω πως παίζει μεγάλο ρόλο το ποια είναι τα κριτήρια σύμφωνα με τα οποία κάποιος θεωρείται γυμνασμενος. Προσωπικά αν δεν κάνω 200αρι deadlift δεν πρόκειται ποτέ να θεωρήσω τον εαυτό μου γυμνασμενο και κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει ποτέ στα 60 κιλα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,761 μηνύματα.
Δεν ειναι θεμα αν τον θεωρω εγω γυμνασμένο, ΕΙΝΑΙ γυμνασμένος αντικειμενικα διοτι εχει μυική υποδομή. Αν και αδυνατος έχει απιστευτη φυσική κατάσταση , 10% λιπος και κοιλιακους , το στηθος του ειναι κομμενο , οι ωμοι επισης τα χέρια με φλέβες στο δικεφαλο κοκ.

Και οσο και αν σου φαινεται περιεργο ο τυπος αυτος αντικειμενικα έχει την υποδομη να ανέβει στις ασκήσεις που λές. Άλλοι που δεν την έχουν και ειναι και πιο πολλά κιλά απο αυτον και παρολαυτα έχουν λιγοτερη μυικη μάζα απο αυτόν !!!! Πάνε και φορτωνουν τις μπάρες με 200αρια οπως λές και στο τέλος σακατευονται και ποτε δεν φτάνουν και στο σημειο που ειναι αυτος. Τα παρατάνε διοτι εξαρχης ειχαν λάθος νοοτροπια.

Γιατι για να κάνεις γυμναστικη πολλα χρονια εκτος απο διάθεση πρεπει να χεις και μυαλο. Και μυαλο δεν έχει κάποιος ο οποιος πάει να προκαλέσει το σώμα του να παιξει στα 80 κιλά ενω μυικά απο αποψη υποδομης δεν ειναι ουτε για τα 50. Αλλα ολα αυτα γινονται στα γυμναστηρια διοτι τους περισσοτερους δεν τους ενδιαφέρει να φτιάξουν το σώμα τους αλλα να δειχθουν περισσοτερο απο τον διπλανο που έβαλε πχ 100 κιλα στη μπάρα κ παιζει πιο διπλα και βεβαια έχουν μαυρα μεσάνυχτα απο προπονηση.

Στο τέλος δε καταφερνουν τιποτα τραυματιζονται και τα παρατάνε σε συνδυασμο με τη χάλια διατροφη. Και οπως ξαναειπα δε φτάνουν το επιπεδο ουτε αυτου στα 55 κιλά γιατι ο ανθρωπος εχει κομμενο στηθος και ανεπτυγμένο θωρακικο περισσοτερο και απο κάποιους που ειναι 70 μπορει και 80 κιλα. Το χουμε ξαναπει ξεχάστε τα κιλά !!!! Ειναι απλα ενα νουμερο το θεμα ειναι η συσταση το να χει ο άλλος 80 κιλα και απο αυτα τα 25-30 να ειναι λιπος ναι θεωρειται πιο αγυμναστος απο αυτον εδω στα 55 με 10% λιπος οσο και αν εσενα σου φαινεται περιεργο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
55 κιλά με τι ύψος; Το παιδί μπορεί να είναι και 165-170. Ο @hack3r μιλάει για 178 και 58 κιλά.

Επίσης, τι φάση γιατί αυτοχειροκροτούνται συνέχεια; Το στυλ που κοπιάρουν από το εξωτερικό έτσι είναι;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,761 μηνύματα.
55 κιλά με τι ύψος; Το παιδί μπορεί να είναι και 165-170. Ο @hack3r μιλάει για 178 και 58 κιλά.

Επίσης, τι φάση γιατί αυτοχειροκροτούνται συνέχεια; Το στυλ που κοπιάρουν από το εξωτερικό έτσι είναι;

Κάτσε γιατι πιάσαμε αλλο θέμα τωρα, αυτος ο πιτσιρικας σου φαινεται εσενα αγυμναστος επειδη δε σηκωνει 200 κιλα στις άρσεις; xaxa

σορρυ ρε παιδια αλλα αυτη η ηλιθια μοδα με τις 200αρες στις άρσεις απο που προέκυψε; σε φάση αλλοι δεν την κάνουν ποτέ αυτη την άσκηση. Ουτε πάγκο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Kατα τα αλλα έγραψα και πριν , ας βάλει φωτο να δουμε. Δε μπορω να κρινω έτσι ο χάκερ εχει κολλησει με τις ερευνες και τις θεωριες χάνει το χρονο του γιατι τα πράγματα ειναι πολύ πιο απλα και μπερδευεται πολυς κοσμος γιατι υπάρχει πολλη πληροφορια η οποια θέλει ξεκαθαρισμα , το χω πει αλλα οκ αμα αυτο του αρέσει ας συνεχισει !

Θεωρια νο1 "Δυνατος ειναι μονο οποιος σηκωνει 200 κιλα άρσεις"

χαχαχ

οι αρσεις ειναι μια συγκεκριμενη κινηση , οι κρικοι που κάνει ο τυπάς ειναι τρομερη γυμναστικη για αυτο κ έχει τέτοιο σωμα. Δινουν ευλυγισια - δυναμη - ισορροπια και πολλα άλλα που οι άρσεις δεν προκειται να δώσουν ποτέ. Απλα σηκωνεις ένα βάρος απο το πάτωμα. Αλλα νταξει αφου το ειπε κάποιος "ειδικος" κ δεν εννοω τον χάκερ οτι με τις άρσεις εισαι ο πιο δυνατος θα ισχυει λογικά.

Ειναι ο ιδιος ειδικος που δεν υπηρξε ποτέ μυώδης και κομμενος εν τω μεταξύ.... ! Α ρε Phill strife που τους χρειάζεται ! χαχαχα να αρχισει το κράξιμο οπως τοτε με το βιντεο της φάσης "ογκου" και "γράμμωσης" χαχα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ντεβιλ δεν ξέρω αν διαβάζεις αυτά που γράφω η απλα βάζεις την κασέτα στο auto play.

Είπα ξεκάθαρα ότι το 200αρι deadlift είναι δικό μου προσωπικό κριτήριο. Ο καθένας βάζει τα δικά του κριτήρια και δεν υπάρχει κάποιος αντικειμενικος δείκτης για το πότε κάποιος είναι γυμνασμενος η όχι. Για εσένα είναι το 10% λίπος και το κομμένο στήθος, για εμένα συγκεκριμένες επιδόσεις.

Και ξεκόλλα και με τα κιλά οκ; Δεν είμαστε όλοι εγώκεντρικά παιδάκια με μικρό φαλλο που βάζουμε βάρη για να το παίξουμε άντρες. Όπως εσένα σου αρέσει να κάνεις 30 επαναλήψεις για να δεις πρήξιμο έτσι εμένα μου αρέσει να τεστάρω τα όρια της δυναμης μου. Πάντα αυτό μαρεσε από πιτσιρίκι στο σχολείο που κάναμε ασκήσεις άρσης βαρών.

Κάνε την προπόνηση σου λοιπόν, πάρε το αποτέλεσμα που θες και σταμάτα να πρήζεις κόσμο που δεν κάνει το δικό σου πρόγραμμα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,761 μηνύματα.
Ντεβιλ δεν ξέρω αν διαβάζεις αυτά που γράφω η απλα βάζεις την κασέτα στο auto play.

Είπα ξεκάθαρα ότι το 200αρι deadlift είναι δικό μου προσωπικό κριτήριο. Ο καθένας βάζει τα δικά του κριτήρια και δεν υπάρχει κάποιος αντικειμενικος δείκτης για το πότε κάποιος είναι γυμνασμενος η όχι. Για εσένα είναι το 10% λίπος και το κομμένο στήθος, για εμένα συγκεκριμένες επιδόσεις.

Και ξεκόλλα και με τα κιλά οκ; Δεν είμαστε όλοι εγώκεντρικά παιδάκια με μικρό φαλλο που βάζουμε βάρη για να το παίξουμε άντρες. Όπως εσένα σου αρέσει να κάνεις 30 επαναλήψεις για να δεις πρήξιμο έτσι εμένα μου αρέσει να τεστάρω τα όρια της δυναμης μου. Πάντα αυτό μαρεσε από πιτσιρίκι στο σχολείο που κάναμε ασκήσεις άρσης βαρών.

Κάνε την προπόνηση σου λοιπόν, πάρε το αποτέλεσμα που θες και σταμάτα να πρήζεις κόσμο που δεν κάνει το δικό σου πρόγραμμα.

Φιλε αν δεν αποκτησει κάποιος μυική υποδομη στα βασικά δεν προκειται ποτέ να σηκώσει τα νουμερα που εσυ εχεις ορισει ως πρσωπικο κριτηριο δυναμης. Ο τυπος που εσυ δεν θεωρεις οτι ειναι γυμνασμενος έχει ανεπτυγμένους δικεφαλους-τρικεφαλους παρα το οτι ειναι 55 κιλά η σωματικη του ανασυσταση ειναι καλυτερη και απο κάποιον που μπορει να ειναι 15-20 κιλα πάνω απο αυτον. Τα κιλά που λές δεν σηκωνονται αν κάποιος αντι για μυς και ανεπτυγμενους τένοντες έχει ζελέδες απο κάτω.

Οι μυς ειναι οι εργάτες και αναπτυσσονται σιγα σιγά... γιατι αν τους πιέσεις αποτομα για να συναγωνιστεις τον διπλα θα ξεκινησεις με τενοντιτιδες διοτι ο μυς που δεν ειναι τοσο δυνατος να ανταπεξελθει ριχνει το βάρος στους τένοντες και τις αρθρώσεις και δεν απορροφάει την ένταση σαν φυσικο μαξιλαράκι ας πουμε, επισης η προπονηση δεν ειναι μονοπλευρη υποθεση πρέπει να γυμνασεις και άλλα πραγματα οπως η ευλυγισια - η ισορροπια - η σταση του σώματος για να μπορεις να σηκωνεις καλυτερα και πιο σταθερά τα κιλά.

Ισως χρειαστει να κανεις προπονησεις και με λάστιχα , παλια κοροιδευαμε τη γιογκα και τις πιλάτες , το αθλητικο μασάζ κτλπ αυτα τα μαθαινεις ψάχνοντας οχι μεσα απο το γκουκλ. Θα σου βγει ενας τραυματισμος θα δεις οτι οι άρσεις διαφημιζεται μεν ως η απολυτη άσκηση αλλα υπάρχουν και άλλες παράμετροι στην εξισωση.... εσυ μπορει να κάνεις την ασκηση και να πονάς να πηγαινεις στον ορθοπεδικο να σε εξετάζει και να σου λεει δεν βρισκω κάτι , να ειναι καθαρα θέμα μυικης ανισσοροπιας εκεινη τη στιγμή επειδη η μπάρα οπως εχω ξαναγράψει εχει νεκρά σημεια και δε γυμναζει πχ οπως το λάστιχο σε ολο το εύρος της κινησης. Αυτα δε μαθαινονται απο το γκουκλ ομως ουτε απο τις ερευνες γιατι ειναι διαφορετικα για το καθένα. Ουτε φταιει ο περσοναλ αμα εσυ πονεσες , παρα το οτι σου δειχνει σωστά την άσκηση.

Μην εισαι ξεροκέφαλος για καλο τα λέμε.

Βρεθηκε ενας ειπε για τις άρσεις... οκ ειναι μια πολυ δυνατη άσκηση αλλα δεν ειναι θέσφατο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Well δε ξερω για εσένα αλλά εγώ ποτέ δε κορόιδεψα τη γιόγκα. Κάνω και ξέρω τι οφέλη έχει.

Και δεν νομίζω να είπα πουθενά ότι θα σηκώσεις 200αρα όντας ζελέ από κάτω. Αλλά στα 55 κιλά δεν πρόκειται να σηκώσεις 200αρα όσο κομμένος και να είσαι.

Το powerlifting έχει τρία βασικά lifts δεν είναι μόνο οι άρσεις.

Εν τέλη οι στόχοι είναι καθαρά προσωπικοο. Εγώ όταν ήμουν στο σχολείο ήθελα να γίνω αρσιβαρίστας αλλά δυστυχώς δεν το συνέχισα λόγο κάποιων καταστάσεων και μου έμεινε αποθημενο. Πλέον δεν μπορώ να το κανω αυτό, οπότε θα κάνω το αμέσως επόμενο, δηλαδή powerlifting. Για εμένα όταν θα σηκώσω τα 200 και τα 250 μετά και τα όσα καταφέρω να φτάσω θα είναι ένα achievement που θα το έχω πάντα μέσα μου και δεν θα μπορεί να μου το στερήσει κάνεις. Αν δες έχεις το ίδιο mindset αυτά μπορεί να σου ακούγονται ανούσια and its fine. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,761 μηνύματα.
Σιγουρα δεν ειμαστε ολοι ιδιοι, αλλα προσωπικα δεν βρισκω κανενα οφελος οπως σου χω ξαναγράψει να βάλει κάποιος πάνω απο 120-130 κιλά και να κάνει άρσεις. Και οποιος σου πει οτι εγω που στο ειπα αυτό ειμαι αδυναμος πές του να έρθει να παιξουμε κιλά στη πρέσα ποδιών και μετα να μας δειξει και τη μυικοτητα του στα ποδια. Ποσο περισσοτερο ανεπτυγμενοι ειναι οι τετρακεφαλοι του επειδη πχ σηκωνει 200 κιλα στις άρσεις.

Προσωπικα σου ειπα οτι επαιζα στα 70-80-90 κιλάκια. Φλωριές δηλαδη :P

Και οσο για αυτα τα μεγάλα νουμερα στα λιφτ που ειπες , συνηθως τέτοια νουμερα κάνουν οσοι θέλουν και κατεβαινουν σε αγώνες. Ο άλλος έφαγε τραυματισμο στη μέση κ εμεινε 1.5 χρονο εκτος και ειχε και προπονητη και πηγαινε και σε αγωνες Kris powerbodybuilding youtube. Δεν ειναι ολα για ολους.

Το θεμα ειναι να γυμνάζεσαι με σκοπο να βελτιώνεις την εικονα σου , την αντοχη τη δυναμη και φυσικά να μη πονάς. Αν ειναι να μενεις στο κρεβάτι και να χάνεις κ τη δουλεια σου λογω τραυματισμων δεν εχει κανενα νοημα.

Παιδευομουν και εγω στο πάγκο και ελεγα να φτάσω τα 100 κιλά (οχι φέτος) και μου λεει ενας μια μέρα.... φιλε ο παγκος ειναι επιπονη άσκηση θα σου δωσει ενα τραυματισμο στον ώμο και τη πουτσισες μετά δε θα μπορεις να κανεις τιποτα. Χώρια οι αγκώνες που στο ανέβασμα γαμιούνται μαζι με το τρικεφαλο.

Αντι λοιπον να σκιζεσαι εκει , κατεβασε στα 60 κιλά και παιξε με διπλο σετ στα 40. Θα πάρεις τα μέγιστα απο την άσκηση χωρις να τραυματιστεις. Και θα φτιαξεις ενα στηθος που μπορει να μην το έχει ουτε εκεινος που κάνει powerlifting. Και κυριως χωρις τενοντιτιδες στον υπερακάνθιο και επικονδυλιτιδες στους αγκώνες. Κάνε μια αναζητηση στο γκουκλ με θεμα "επικονδυλιτιδα" να δεις ποσους γυμναστηριακους θα σου βγάλει που παραπονιούνται μετα απο χρονια άρσης μεγάλων βαρων. Θα δεις θεματα σε διαφορα fora.

To θεμα ειναι να γυμναζομαστε έξυπνα κ αποδοτικά. Γιατι δεν εχει νοημα να φτάσεις σε μια ηλικια κ να εισαι ερειπιο απο τραυματισμους να πονας εδω να πονας εκει κοκ. Σου ειπα και τις προάλλες φέρε εναν που σηκώνει 200 κιλά άρσεις εγω διπλα θα κάνω 70-80 ουτε καν 100.... και μετά θα με ρωτάει... πως έφτιαξα έτσι τα ποδια μου. Εχει γινει αυτο.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το fiton είναι υπέροχη εφαρμογή και για αρχάριους, έχει άπειρα προγράμματα και το έχω λατρέψει. Μου αρέσει πολύ να συνδυάζω προγράμματα πχ να ξεκινάω με hiiit και μετά να κάνω pilates. Δε ξέρω αν πιο σωστό θεωρείται το αντίστροφο αλλά τεσπά έτσι με βολεύει
Είχα σκεφτεί να ξεκινήσω γυμναστήριο αλλά λόγω του ότι είναι μακριά και δεν έχω δίπλωμα και θα έχω και την πρακτική, νομίζω είναι χάσιμο χρόνου και χρημάτων. Οπότε λέω να βολευτω με γυμναστική στο σπίτι που κάνω σχεδόν καθημερινά και έχω δει τεράστια αλλαγή και να ξεκινήσω κολυμβητήριο με μια φίλη μου(έχει πολύ ωραία προγράμματα aqua aerobics).

Μια απο τα ιδια και εγω. Δεν ξεκινησα γυμναστηριο/κολυμβητηριο λογω κορονοιου αλλα κατεληξα να αυξησω τις ωρες παρπατηματος και τρεξιματος και μεσα Μαιου ανακαλυψα το FitOn και εχω εθιστει! Ελπιζω να ανοιξει η πισινα στην γειτονια μου συντομα για να ξεκινησω κολυμβηση. Εχω δει τρελη διαφορα πανω μου τους τελευταιους 2-3 μηνες. Πιστευω σε 2-4 εβδομαδες να δω κοιλιακους γιατι πλεον το λιπος στην κοιλια μου ειναι σχεδον ανυπαρκτο. Ηθελα να χασω 2-3 κιλα ακομα και να σταθεροποιηθω στα 60-61, αλλα μια χαρα ειμαι στα 63 τωρα. Χανω λιπος αλλα δεν χανω βαρος και το βλεπω κυριως πανω στα ρουχα μου γιατι εχουν χαλαρωσει αρκετα.

Στην θεση σου θα εκανα πρωτα pilates και μετα ΗΙΙΤ. Εκτος αν το ΗΙΙΤ ειναι με βαρη. Αεροβικη κανε οπωσδηποτε μετα απο ασκησεις ενδυναμωσης/αντισταστεις. Οταν κανεις pilates και γυμναζεις τους μυες, οι μυες σου εχουν καταναλωσει το γλυκογονο και οταν ξεκινησεις αεροβικη, ο οργανισμος στρεφεται στο λιπος. Αν κανεις αεροβικη πρωτα, "τρως" ολο το γλυκογονο απο τους μυες και οταν μυες χρειαζονται ενεργεια, δεν εχουν και καταστρεφονται.

ΗΙΙΤ μην κανεις καθημερινα και μην γυμναζεις τους ιδιους μυες καθημερινα. Σημερα πχ θα κανεις χερια, αυριο κοιλιακους, μεθαυριο ποδια, και επειτα ξανα χερια. Μεχρι στιγμης οι αγαπημενοι μου FitOn trainers ειναι ο Κεντα για ασκησεις ενδυναμωσης και η Ντανιελ για ΗΙΙΤ. Αν δεν εχεις κανει το adrenaline HIIT το συστηνω, αρκει να εισαι γυμνασμενη γιατι αλλιως θα τα φτυσεις πανω στο πρωτο 5λεπτο.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σιγουρα δεν ειμαστε ολοι ιδιοι, αλλα προσωπικα δεν βρισκω κανενα οφελος οπως σου χω ξαναγράψει να βάλει κάποιος πάνω απο 120-130 κιλά και να κάνει άρσεις. Και οποιος σου πει οτι εγω που στο ειπα αυτό ειμαι αδυναμος πές του να έρθει να παιξουμε κιλά στη πρέσα ποδιών και μετα να μας δειξει και τη μυικοτητα του στα ποδια. Ποσο περισσοτερο ανεπτυγμενοι ειναι οι τετρακεφαλοι του επειδη πχ σηκωνει 200 κιλα στις άρσεις.
120-130 κιλα μαν είναι άρσεις αρχαρίου που τις φτάνει κάποιος σε 1 χρόνο προπόνησης. Όπως θες τουλάχιστον 5 χρόνια για να φτάσεις σε πολύ καλό επίπεδο μυικότητας ως μποντιμπίλντερ, έτσι θες αυτά τα χρόνια να αυξάνεις τις βασικες ασκήσεις. Επομένως, αφού εσύ βρίσκεσαι σε επίπεδο αρχαρίου, έχεις να αυξάνεις ντεντλιφτ πολλά χρόνια.

Φυσικό μποντιμπίλντινγκ χωρίς δύναμη δε νοείται, να το πω όσο πιο λιανά γίνεται.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Μια απο τα ιδια και εγω. Δεν ξεκινησα γυμναστηριο/κολυμβητηριο λογω κορονοιου αλλα κατεληξα να αυξησω τις ωρες παρπατηματος και τρεξιματος και μεσα Μαιου ανακαλυψα το FitOn και εχω εθιστει! Ελπιζω να ανοιξει η πισινα στην γειτονια μου συντομα για να ξεκινησω κολυμβηση. Εχω δει τρελη διαφορα πανω μου τους τελευταιους 2-3 μηνες. Πιστευω σε 2-4 εβδομαδες να δω κοιλιακους γιατι πλεον το λιπος στην κοιλια μου ειναι σχεδον ανυπαρκτο. Ηθελα να χασω 2-3 κιλα ακομα και να σταθεροποιηθω στα 60-61, αλλα μια χαρα ειμαι στα 63 τωρα. Χανω λιπος αλλα δεν χανω βαρος και το βλεπω κυριως πανω στα ρουχα μου γιατι εχουν χαλαρωσει αρκετα.

Στην θεση σου θα εκανα πρωτα pilates και μετα ΗΙΙΤ. Εκτος αν το ΗΙΙΤ ειναι με βαρη. Αεροβικη κανε οπωσδηποτε μετα απο ασκησεις ενδυναμωσης/αντισταστεις. Οταν κανεις pilates και γυμναζεις τους μυες, οι μυες σου εχουν καταναλωσει το γλυκογονο και οταν ξεκινησεις αεροβικη, ο οργανισμος στρεφεται στο λιπος. Αν κανεις αεροβικη πρωτα, "τρως" ολο το γλυκογονο απο τους μυες και οταν μυες χρειαζονται ενεργεια, δεν εχουν και καταστρεφονται.

ΗΙΙΤ μην κανεις καθημερινα και μην γυμναζεις τους ιδιους μυες καθημερινα. Σημερα πχ θα κανεις χερια, αυριο κοιλιακους, μεθαυριο ποδια, και επειτα ξανα χερια. Μεχρι στιγμης οι αγαπημενοι μου FitOn trainers ειναι ο Κεντα για ασκησεις ενδυναμωσης και η Ντανιελ για ΗΙΙΤ. Αν δεν εχεις κανει το adrenaline HIIT το συστηνω, αρκει να εισαι γυμνασμενη γιατι αλλιως θα τα φτυσεις πανω στο πρωτο 5λεπτο.
Σ'ευχαριστώ για την τόσο λεπτομερή απάντηση.
Όσο αφορά στο βάρος, πριν ξεκινήσω γυμναστική περίπου δυόμιση μήνες ήμουν 54 κιλά αγυμναστη οπότε τα ιδανικά για εμένα ήταν τα 50-52. Αφού ξεκίνησα όμως μπορεί να έβαλα ένα κιλό αλλά έχασα και πόντους και γενικά έσφιξα οπότε ο εαυτός μου Μου φαίνεται σάν 52 κιλά αλλά δεμένα. Οπότε πλέον δεν αγχώνομαι για τα κιλά μου :P
Ξεκινάω πρώτα με το hiit επειδή είμαι λιγότερο κουρασμένη και ναι επειδή με νοιάζει πιο πολύ η ενδυνάμωση, φροντίζω να επιλέγω κάτι με βάρη (εγώ έχω πολύ ελαφριά, του ενός κιλού). Πχ το upper body burn out απο Danielle, το interval mix ή το cardio chisel camp. Αλλά αφού λειτουργούμε έτσι, αν δεν κάνωhiit με βάρη να το κάνω στο τέλος.Προσπαθώ να εναλλάσσω τις περιοχές που γυμνάζω αλλά για να είμαι ειλικρινής επιλέγω περισσότερο αυτά που είναι για κοιλιακούς και χερια.
Τώρα απο τούς προπονητές, ο Κεντα μ εκνευρίζει γιατί δεν εξηγεί καλά τις ασκήσεις, το κάνει πολύ γρήγορα. Η Ντάνιελ είναι από τις αγαπημένες μου όπως και η Jeannette,η Breann και η Cassey. Αυτό που θα αποφύγω να κάνω είναι yoga γιατι κάποιες φορές γίνεται επικίνδυνη και δε θά ήθελα να σπάσω το λαιμό μου πχ. Αν θα κάνω θα κάνω τα πολύ basic προγράμματα για αρχάριους.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ για την τόσο λεπτομερή απάντηση.
Όσο αφορά στο βάρος, πριν ξεκινήσω γυμναστική περίπου δυόμιση μήνες ήμουν 54 κιλά αγυμναστη οπότε τα ιδανικά για εμένα ήταν τα 50-52. Αφού ξεκίνησα όμως μπορεί να έβαλα ένα κιλό αλλά έχασα και πόντους και γενικά έσφιξα οπότε ο εαυτός μου Μου φαίνεται σάν 52 κιλά αλλά δεμένα. Οπότε πλέον δεν αγχώνομαι για τα κιλά μου :P
Ξεκινάω πρώτα με το hiit επειδή είμαι λιγότερο κουρασμένη και ναι επειδή με νοιάζει πιο πολύ η ενδυνάμωση, φροντίζω να επιλέγω κάτι με βάρη (εγώ έχω πολύ ελαφριά, του ενός κιλού). Πχ το upper body burn out απο Danielle, το interval mix ή το cardio chisel camp. Αλλά αφού λειτουργούμε έτσι, αν δεν κάνωhiit με βάρη να το κάνω στο τέλος.Προσπαθώ να εναλλάσσω τις περιοχές που γυμνάζω αλλά για να είμαι ειλικρινής επιλέγω περισσότερο αυτά που είναι για κοιλιακούς και χερια.
Τώρα απο τούς προπονητές, ο Κεντα μ εκνευρίζει γιατί δεν εξηγεί καλά τις ασκήσεις, το κάνει πολύ γρήγορα. Η Ντάνιελ είναι από τις αγαπημένες μου όπως και η Jeannette,η Breann και η Cassey. Αυτό που θα αποφύγω να κάνω είναι yoga γιατι κάποιες φορές γίνεται επικίνδυνη και δε θά ήθελα να σπάσω το λαιμό μου πχ. Αν θα κάνω θα κάνω τα πολύ basic προγράμματα για αρχάριους.
Εχεμυθη αλήθεια μπράβο σου που συνεχίζεις γυμναστική στο σπίτι τόσο καιρό από το 0. Εγώ παλιότερα που δεν έκανα κάτι συστηματικά, αν ξεκινούσα γυμναστική στο σπίτι μετά από 2 εβδομάδες το πολύ τα παρατούσα :P

Σε δικά μου νέα, μετά από 2 μήνες γιόγκα μπορώ επιτέλους να δω τα hamstrings να μαλακώνουν, με τα οποία (όπως και τα ισχία) έχω θέμα. Όλα τα forward folds έχουν αρχίσει να γίνονται ευκολότερα. Τα ισχία μου πάντως αντιστέκονται ακόμα αρκετά, λες και πολιορκώ το Μεσολόγγι πια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,761 μηνύματα.
Παιδιά επειδη βλέπω οτι κάποιοι συνεχιζουν να μιλάνε για τα κιλά και τις άρσεις θανάτου. Θα σας πω μια κουβέντα :

Τα κιλά στις άρσεις ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΤΙ Π Ο Τ Α. Πετάξτε αυτη τη λογική στα σκουπιδια απλά. Ο μύς δεν ξέρει απο κιλά και μια άσκηση μπορεις να την δυσκολεψεις αρκε΄τα ακομη και μένοντας στα ιδια κιλά εισάγοντας άλλες παραμέτρους.

Αρκετοι φορτώνουν κιλάκια χωρις να μπορουν να τα σηκώσουν σε αυτη την άσκηση και στο τέλος σακατεύονται γιατι θέλουν να δειξουν οτι ειναι οι πιο δυνατοι στο γυμναστηριο απο τους διπλανούς τους.

Ξεχάστε τα κιλά και επισης ξεχάστε και αυτη την άσκηση στη τελική. Υπάρχουν ενα κάρο καλυτερες εναλλακτικές.

Και αυτο σας το υπογράφει κάποιος ο οποιος εχει ανεπτυγμενα ποδια κ εχει ανεβάσει φώτο-βίντεο προς αποδειξη της σωστής δουλειάς που έχει κάνει. Τα υπολοιπα ειναι να χουμε να λέμε, ολοι έχουμε αποψεις που μπορει να χουμε διαβαάσει απο το Ιντερνετ απο άλλους, το θεμα ειναι στη πράξη τι δουλευει για τον καθένα και ποσο σωστά ξέρει να το εφαρμοζει.

Επισης να ξέρετε οσοι κανετε αυτη την άσκηση οτι αν δεν τη κάνετε σωστά και φορτώνετε κιλά το γονατο θα διαλυθει διοτι εκτελει στάση ημικαθισματος. Οι επιβαρυνσεις που ασκούνται ειναι μεγάλες και κάποιος που ειναι οντως εμπειρος και δεν ειναι "Οτι μου λένε λέω" θα περιλάβει και αυτη τη παράμετρο οταν εκτελει αυτη την άσκηση.

Κάποιοι μπερδευονται διοτι βλέπουν youtubers να σηκωνουν φορτια οι οποιοι έχουν ενα καρο προπονητές κ γιατρους απο πισω τους. Ναι γιατρους.... γιατι οταν παιρνεις φάρμακα για να κάνεις επιδοσεις πρέπει να χεις και ενα γιατρο απο πισω σου να σε ελεγχει ανα βδομάδα με αιματολογικες. Νομιζει τωρα ο μεσος αθλουμενος ο οποιος πάει γυμναστηριο για να βελτιώσει σε φυσιολογικα πλαισια την εικονα του , να κοψει το στηθος να γεμισουν οι ώμοι τα χέρια κ τα ποδια του οτι θα φτάσει ποτε οντας φυσικος να σηκώνει 200αρες στα deadlift. Του ειναι τελειως άχρηστο και επικινδυνο.

Επισης δε προκειται να γινει ποτε αυτο κατα γενικο κανονα και οποιος τα καταφερνει τον προκαλω να ανεβάσει βιντεο !!! Η μονη εξαιρεση κάποιος να ασχολειται απο τα 17-18 του. Και να ειναι 30αρης.

Αυτοι που κάνουν σκληρες και βαριές προπονησεις με 150αρες στα καθισματα και 200αρες στις άρσεις έχουν και φυσικοθεραπευτες απο πισω , μασέρ , αθλητιατρους και πολλους άλλους που τους παρακολουθουν και τους συμβουλευονται ! Δεν ειναι τυχαιοι. Ολα αυτα τα γραφω για καλο χωρις να θελω να πικάρω κανεναν. Μπορεις να πετυχεις ενα πολυ καλο αποτελεσμα με ασφάλεια και κυριως με διάρκεια = δεν θα λειπεις απο τις προπονησεις λογω τραυματισμών χωρις να σηκώνεις μεγάλα φορτια.

Γνωστος μου ο οποιος ειναι σαν τον Χάλκ με φλεβες στα χέρια οταν απλα καθεται χαλαρος έπαθε κηλη στον αυχενα λογω υπερβολικων κιλών στα καθισματα. Εβαζε 160 θυμάμαι.Τα πράγματα δεν ειναι οπως τα νομιζουν κάποιοι. Τωρα ο γιατρος του χει απαγορευσει οποιαδηποτε άσκηση κάνει πάνω απο το κεφάλι. Καθισματα - πιεσεις ωμων -κοιλιακους κτλπ η μονη λυση στο προβλημα του ειναι -> ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.

Τις προαλλες μου λεγε ποσο βλακας ηταν οταν ηταν 20αρης που τα εκανε ΟΛΑ λάθος.

Συνεχιστε να μιλάτε για τα κιλα...... κάποιοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Εχεμυθη αλήθεια μπράβο σου που συνεχίζεις γυμναστική στο σπίτι τόσο καιρό από το 0. Εγώ παλιότερα που δεν έκανα κάτι συστηματικά, αν ξεκινούσα γυμναστική στο σπίτι μετά από 2 εβδομάδες το πολύ τα παρατούσα :P

Σε δικά μου νέα, μετά από 2 μήνες γιόγκα μπορώ επιτέλους να δω τα hamstrings να μαλακώνουν, με τα οποία (όπως και τα ισχία) έχω θέμα. Όλα τα forward folds έχουν αρχίσει να γίνονται ευκολότερα. Τα ισχία μου πάντως αντιστέκονται ακόμα αρκετά, λες και πολιορκώ το Μεσολόγγι πια.
Οκ πολύ κάπως θα ακουστεί αυτό θα πω αλλά αν μπορώ εγώ πραγματικά μπορεί ο καθένας με την έννοια ότι ήμουν φουλ αγυμναστη εσύ έκανες και ένα μπαλέτο ένα κάτι βρε αδερφέ. Εγώ μόνο στο περπάτημα έχω αντοχή και το ξέρω. Ελπίζω να συνεχίσω έτσι τώρα με την πρακτική, δεν έχω την προσδοκία να κάνω κάθε μέρα μία ώρα όπως έκανα ούτε τίποτα hardcore αερόβια αλλά ένα μισάωρο τι στο καλό. Εσύ σκοπεύεις να ξεκινήσεις χορό ή κάτι τέτοιο τώρα που χαλάρωσαν τα μέτρα?
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Μια απο τα ιδια και εγω. Δεν ξεκινησα γυμναστηριο/κολυμβητηριο λογω κορονοιου αλλα κατεληξα να αυξησω τις ωρες παρπατηματος και τρεξιματος και μεσα Μαιου ανακαλυψα το FitOn και εχω εθιστει! Ελπιζω να ανοιξει η πισινα στην γειτονια μου συντομα για να ξεκινησω κολυμβηση. Εχω δει τρελη διαφορα πανω μου τους τελευταιους 2-3 μηνες. Πιστευω σε 2-4 εβδομαδες να δω κοιλιακους γιατι πλεον το λιπος στην κοιλια μου ειναι σχεδον ανυπαρκτο. Ηθελα να χασω 2-3 κιλα ακομα και να σταθεροποιηθω στα 60-61, αλλα μια χαρα ειμαι στα 63 τωρα. Χανω λιπος αλλα δεν χανω βαρος και το βλεπω κυριως πανω στα ρουχα μου γιατι εχουν χαλαρωσει αρκετα.

Στην θεση σου θα εκανα πρωτα pilates και μετα ΗΙΙΤ. Εκτος αν το ΗΙΙΤ ειναι με βαρη. Αεροβικη κανε οπωσδηποτε μετα απο ασκησεις ενδυναμωσης/αντισταστεις. Οταν κανεις pilates και γυμναζεις τους μυες, οι μυες σου εχουν καταναλωσει το γλυκογονο και οταν ξεκινησεις αεροβικη, ο οργανισμος στρεφεται στο λιπος. Αν κανεις αεροβικη πρωτα, "τρως" ολο το γλυκογονο απο τους μυες και οταν μυες χρειαζονται ενεργεια, δεν εχουν και καταστρεφονται.

ΗΙΙΤ μην κανεις καθημερινα και μην γυμναζεις τους ιδιους μυες καθημερινα. Σημερα πχ θα κανεις χερια, αυριο κοιλιακους, μεθαυριο ποδια, και επειτα ξανα χερια. Μεχρι στιγμης οι αγαπημενοι μου FitOn trainers ειναι ο Κεντα για ασκησεις ενδυναμωσης και η Ντανιελ για ΗΙΙΤ. Αν δεν εχεις κανει το adrenaline HIIT το συστηνω, αρκει να εισαι γυμνασμενη γιατι αλλιως θα τα φτυσεις πανω στο πρωτο 5λεπτο.
Σ'ευχαριστώ για την τόσο λεπτομερή απάντηση.
Όσο αφορά στο βάρος, πριν ξεκινήσω γυμναστική περίπου δυόμιση μήνες ήμουν 54 κιλά αγυμναστη οπότε τα ιδανικά για εμένα ήταν τα 50-52. Αφού ξεκίνησα όμως μπορεί να έβαλα ένα κιλό αλλά έχασα και πόντους και γενικά έσφιξα οπότε ο εαυτός μου Μου φαίνεται σάν 52 κιλά αλλά δεμένα. Οπότε πλέον δεν αγχώνομαι για τα κιλά μου :P
Ξεκινάω πρώτα με το hiit επειδή είμαι λιγότερο κουρασμένη και ναι επειδή με νοιάζει πιο πολύ η ενδυνάμωση, φροντίζω να επιλέγω κάτι με βάρη (εγώ έχω πολύ ελαφριά, του ενός κιλού). Πχ το upper body burn out απο Danielle, το interval mix ή το cardio chisel camp. Αλλά αφού λειτουργούμε έτσι, αν δεν κάνωhiit με βάρη να το κάνω στο τέλος.Προσπαθώ να εναλλάσσω τις περιοχές που γυμνάζω αλλά για να είμαι ειλικρινής επιλέγω περισσότερο αυτά που είναι για κοιλιακούς και χερια.
Τώρα απο τούς προπονητές, ο Κεντα μ εκνευρίζει γιατί δεν εξηγεί καλά τις ασκήσεις, το κάνει πολύ γρήγορα. Η Ντάνιελ είναι από τις αγαπημένες μου όπως και η Jeannette,η Breann και η Cassey. Αυτό που θα αποφύγω να κάνω είναι yoga γιατι κάποιες φορές γίνεται επικίνδυνη και δε θά ήθελα να σπάσω το λαιμό μου πχ. Αν θα κάνω θα κάνω τα πολύ basic προγράμματα για αρχάριους.

Για κάποιο λόγο με κάνατε πολύ motivated να ξεκινήσω κι εγώ πάλι την γυμναστική από σήμερα. Όχι πως την είχα παρατήσει τελείως αλλά είχα χαλαρώσει, ειδικά την τελευταία εβδομάδα.
Το FitOn δεν το χρησιμοποιώ, είμαι Fitness Blender enthusiast και έχουν εξίσου πολύ δυνατά HIIT workouts :strong:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,761 μηνύματα.
Σημερα πηγα και εγω απο τη δικιά μου και τσακισαμε ενα τσουρέκι πραλινας γεμιστο απο Στεργίου. Πφφφφφφ μαστουρωσα !!
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγω τις προαλλες αγορασα αυτο:


Ειμαι στην 4η εβδομαδα ασκησεων ΗΙΙΤ και βαρη και ηδη εχω δει τρελη διαφορα πανω μου. Η βλακεια που εκανα την περασμενη εβδομαδα ειναι οτι εκανα τις ασκησεις μετα τις 8 το βραδυ και ο υπνος μου ηταν χαλια. Τωρα προσπαθω να μην ασκουμαι πριν τις 6-7 το απογευμα. Ελπιζω με την πρωτεινη να δω ακομα καλυτερα αποτελεσματα. Παιρνω συνηθως 1-2 scoops ημερησιως για να φτανω τα 120γρ πρωτεινης.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το βράδυ γυμνάζεσαι;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το βράδυ γυμνάζεσαι;
Για ενα διαστημα ναι. Μετα τις 8. Καποιες φορες ακομα και στις 10. Δεν προλαβαινα και απο το να μην κανω καθολου, καλυτερα αργα το βραδυ.
Ασχετο, αλλα με την πρωτεινη (συνηθως την παιρνω το βραδυ) παρατηρησα οτι εχασα και αλλους ποντους απο την κοιλια μου. Συμπτωση; Οντως κανει δουλεια;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top