Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Για ενα διαστημα ναι. Μετα τις 8. Καποιες φορες ακομα και στις 10. Δεν προλαβαινα και απο το να μην κανω καθολου, καλυτερα αργα το βραδυ.
Ασχετο, αλλα με την πρωτεινη (συνηθως την παιρνω το βραδυ) παρατηρησα οτι εχασα και αλλους ποντους απο την κοιλια μου. Συμπτωση; Οντως κανει δουλεια;

Η Πρωτεινη ειναι για να τροφοδοτεις τους μύς, να τους βοηθάς να τραφούν ετσι ωστε να μεγαλώσουν οσο ανεβάζεις αντισταση, αλλα άν εσυ το δουλευεις σωστά κάνεις ανασυσταση καιγοντας το λίπος. Αν εισαι στα ιδια κιλά και γινεται αυτο που λές το πάς καλά ή αν βλεπεις στο καθρεφτη οτι καθαριζεις λιπος χωρις να "μικραινεις" ή να χανεις το σχημα σου.

Οπως πολύ σωστα ειχε πει και ο Phil strife δεν υπάρχει "ειμαι σε ογκο" ή "ειμαι σε γράμμωση" το να μεγαλώνουν οι μυς ειναι απλα ενας μηχανισμος άμυνας του οργανισμου. Και μπορει να γινει ταυτοχρονα δε χρειάζεται να μπεις πρώτα σε ογκο να πάρεις ενα καρο σαβουρα πάνω σου μετά να την "χάσεις" και να μεινεις πάλι ο ιδιος οπως πριν ξεκινησεις. Αδυνατος μεν me χαμηλη μυικοτητα δε. Καλυτερα να αρχισεις με στοχο τα λεγομενα lean gains.

Οποτε αν εσυ τρως καθαρά..... κανεις σωστη γυμναστικη και παιρνεις και τη πρωτεινη που χρειάζεσαι θα αρχιζεις να βλέπεις αποτελέσματα. Αλλά μπορει να χρειαστει για 3-4 μήνες να τρως τα ιδια φαγητά. 5-6 φαγητα την εβδομάδα και πάλι λούπα. Στο λέω γιατι το LEAN GAINS ακουγεται απλο αλλα δεν ειναι.

Κοβεις πολλά. Ψωμάκια ολικής , σαλτσούλες, τυράκια , μελάκια , μαρμελάδες "λαιτ" , δημητριακα "φιτνεσ" , μερεντουλα απο την myprotein κτλπ αλλα έτσι πάει οποιος θέλει να γινει σαν ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ... πρέπει να τρώει και σα ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ ;)

1 πιατο ρυζι βραστο με σολομο + 1 κουταλια λάδι + λιγο αβοκάντο + λεμονάκι και αλατάκι. Αυτο σημαινει "καθαρο" φαγητο.

βραστη πατατούλα με αλατάκι , λεμονι , λαδάκι + μπιφτέκι άπαχο (χωρις ψωμια μέσα) ή τονο ή μπακαλιάρο ή κοτοπουλο στήθος !

Και θα μου πεις.... κάτσε ρε μεγάλε.... γιατι πολυ ψυχαναγκαστικος μας βγήκες , δηλαδη δεν ειναι ΥΓΙΕΙΝΟ να φάω το πρωι 2 φέτες ψωμι ολικης απο το φουρνο με μέλι και μαρμελάδα "φιτνεσ" που έφτιαξε η μαμα;

Ναι υγιεινο μπορει να ειναι. Σιγουρα απο το να φάς σκατό φαγο απο τα Έβερεστ ειναι κλάσεις καλύτερο.Αλλα για την δουλειά που θέλεις δεν κάνει. Αλλο υγιεινη διατροφη άλλο αθλητική διατροφη για συγκεκριμένες επιδοσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Για τονωση χεριων ποια ειναι η αγαπημενη σας ασκηση?
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
κάμψεις-εκτάσεις καρπών
κάμψεις δικεφάλων (με στραβομπαρα)
εκτάσεις τρικεφάλων

αυτες οι 3 γυμνάζουν το χερι στο συνολο του.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Η Πρωτεινη ειναι για να τροφοδοτεις τους μύς, να τους βοηθάς να τραφούν ετσι ωστε να μεγαλώσουν οσο ανεβάζεις αντισταση, αλλα άν εσυ το δουλευεις σωστά κάνεις ανασυσταση καιγοντας το λίπος. Αν εισαι στα ιδια κιλά και γινεται αυτο που λές το πάς καλά ή αν βλεπεις στο καθρεφτη οτι καθαριζεις λιπος χωρις να "μικραινεις" ή να χανεις το σχημα σου.

Οπως πολύ σωστα ειχε πει και ο Phil strife δεν υπάρχει "ειμαι σε ογκο" ή "ειμαι σε γράμμωση" το να μεγαλώνουν οι μυς ειναι απλα ενας μηχανισμος άμυνας του οργανισμου. Και μπορει να γινει ταυτοχρονα δε χρειάζεται να μπεις πρώτα σε ογκο να πάρεις ενα καρο σαβουρα πάνω σου μετά να την "χάσεις" και να μεινεις πάλι ο ιδιος οπως πριν ξεκινησεις. Αδυνατος μεν me χαμηλη μυικοτητα δε. Καλυτερα να αρχισεις με στοχο τα λεγομενα lean gains.

Οποτε αν εσυ τρως καθαρά..... κανεις σωστη γυμναστικη και παιρνεις και τη πρωτεινη που χρειάζεσαι θα αρχιζεις να βλέπεις αποτελέσματα. Αλλά μπορει να χρειαστει για 3-4 μήνες να τρως τα ιδια φαγητά. 5-6 φαγητα την εβδομάδα και πάλι λούπα. Στο λέω γιατι το LEAN GAINS ακουγεται απλο αλλα δεν ειναι.

Κοβεις πολλά. Ψωμάκια ολικής , σαλτσούλες, τυράκια , μελάκια , μαρμελάδες "λαιτ" , δημητριακα "φιτνεσ" , μερεντουλα απο την myprotein κτλπ αλλα έτσι πάει οποιος θέλει να γινει σαν ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ... πρέπει να τρώει και σα ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ ;)

1 πιατο ρυζι βραστο με σολομο + 1 κουταλια λάδι + λιγο αβοκάντο + λεμονάκι και αλατάκι. Αυτο σημαινει "καθαρο" φαγητο.

βραστη πατατούλα με αλατάκι , λεμονι , λαδάκι + μπιφτέκι άπαχο (χωρις ψωμια μέσα) ή τονο ή μπακαλιάρο ή κοτοπουλο στήθος !

Και θα μου πεις.... κάτσε ρε μεγάλε.... γιατι πολυ ψυχαναγκαστικος μας βγήκες , δηλαδη δεν ειναι ΥΓΙΕΙΝΟ να φάω το πρωι 2 φέτες ψωμι ολικης απο το φουρνο με μέλι και μαρμελάδα "φιτνεσ" που έφτιαξε η μαμα;

Ναι υγιεινο μπορει να ειναι. Σιγουρα απο το να φάς σκατό φαγο απο τα Έβερεστ ειναι κλάσεις καλύτερο.Αλλα για την δουλειά που θέλεις δεν κάνει. Αλλο υγιεινη διατροφη άλλο αθλητική διατροφη για συγκεκριμένες επιδοσεις.
Εχω ηδη αρχισει να βλεπω μειωση στο λιπος. Εχω χασει μισο κιλο απο αρχες του μηνα, το οποιο ειναι λιγο για να δω τοση χαλαρωση στα ρουχα, οποτε υποθετω οτι εχω χασει περισσοτερο, αλλα εχω αυξησει μυικη μαζα.
Ηδη τρωω καθαρα και το προβλημα μου ειναι οτι δεν προσλαμβανω αρκετους υδατανθρακες γιατι πχ δεν μου αρεσει τοσο το ρυζι ή πατατα και δεν τρωω μερεντα ή μαρμελαδες και γενικα γλυκα, περα απο 2-3 κομματακια σοκολατα. Συνηθως τρωω λαχανικα με κρεατικα/ψαρια. Πρεπει να αρχισω να τρωω και οσπρια. Ψωμι τρωω αλλα ειναι τοσο λιγο που δεν πιστευω οτι θα με εμποδισει (1 ψωμι καθε 2-3 βδομαδες).
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Σήμερα έκανα τρεξιμο 20λ μετά απο καιρό !

15λεπτά περπάτημα

και 100 κοιλιακους - 50 ραχιαιους

απο 50 πλαγιους και κανονικούς.

200 jumping jacks

στην άδεια το ριξαμε λιγο έξω οποτε επαναφορά στο προγραμμα ! Για 2 μήνες θα βάλω στοιχημα να μη βάλω ουτε μια μπουκιά σκατένιου φαγητου στο στομα μου :D 21/6-21/8 !

στην άδεια το ευχαριστήθηκα πάντως έφαγα 3 κομματια σπανακοπιτα 2 μεγαλα κομματια σοκολατένιο τσουρέκι στεργιου , τάρτα αγριοκέρασο , περιπου μισο κιλο παγωτο :P παϊδάκια και 1 πατάτες τηγανητες αλλα και μια φουρνου !

ωραια ειναι τα άτιμα !
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,849 μηνύματα.
Είμαι στο 10ο world του ring fit και τα πράγματα έχουν δυσκολεψει. Εχτές απέτυχα να νικήσω το boss.

:( πρέπει να φαω το γεύμα του devil σήμερα να το νικήσω.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,908 μηνύματα.
στην άδεια το ευχαριστήθηκα πάντως έφαγα 3 κομματια σπανακοπιτα 2 μεγαλα κομματια σοκολατένιο τσουρέκι στεργιου , τάρτα αγριοκέρασο , περιπου μισο κιλο παγωτο :P παϊδάκια και 1 πατάτες τηγανητες αλλα και μια φουρνου !
Ωραιο μου ακούγεται για μεσημεριανό...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν τα εφαγα ολα αυτα σε μια μέρα φίλος δεν θα μπορουσα να χωνέψω. Μέσα σε μια βδομάδα ειναι αυτα που βλέπεις.

Έχω χάσει κάθε respect. Η Nelliel μπορεί να φάει περισσότερο από εσένα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Έχω χάσει κάθε respect. Η Nelliel μπορεί να φάει περισσότερο από εσένα.

Η σπιτική σπανακόπιτα δεν παιζοταν μαζι με τα γιγάντια μπιφτέκια (200γρ το ένα). Και 1-2 ποτηράκια κρασί.

Ειδικά οι γωνιες της κρουστας με το φουλ τυρι φέτα μέσα... πωπωπω τρέλα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,908 μηνύματα.
Η σπιτική σπανακόπιτα δεν παιζοταν μαζι με τα γιγάντια μπιφτέκια (200γρ το ένα). Και 1-2 ποτηράκια κρασί.

Ειδικά οι γωνιες της κρουστας με το φουλ τυρι φέτα μέσα... πωπωπω τρέλα.
Έτσι σε θέλω...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,908 μηνύματα.
Γενικά ο τόνος όπως και ο σολομός έχουν βαριά μέταλλα. Μια φορά τον μήνα φτάνει.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Γενικά ο τόνος όπως και ο σολομός έχουν βαριά μέταλλα. Μια φορά τον μήνα φτάνει.

Μια φορά την εβδομάδα τρωω 100-150γρ

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η Nelliel μπορεί να φάει περισσότερο από εσένα.

με πειθαρχεια στο στομα φτιάχνεις φυσική κατάσταση φίλος


Ντάξει ο ντοκος έχει πάρει σιγουρα αναβολικά αλλα οι υπολοιποι που δειχνει ειναι φυσικοι οι περισσοτεροι.

Μια χαρά το πάει η Νέλλη με τον υδατάνθρακα σε 2 μήνες θα χει γινει αγνώριστη.

Έτσι φτιάχνεις και οχι με τις σπανακοπιτες τις πένες τις κεφαλογραβιέρες και τα πολλά φρουτα και ψωμιά.
Μπορει να ειναι μεν υγιεινά αλλα για αθλητική διατροφή δεν κάνουν. Οσο πιο γρηγορα το κατανοήσει κάποιος αυτο τοσο λιγοτερο θα χάνει το χρονο του στο γυμναστηριο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Έχω χάσει κάθε respect. Η Nelliel μπορεί να φάει περισσότερο από εσένα.
Σε all you can eat BBQ παιζει να εφαγα 500-750γρ παϊδακια πριν μερικες εβδομαδες. Ηταν χαλια παντως η αισθηση μετα. 3 ωρες περπατημα εκανα για να συνελθω απο το πρηξιμο.
Δε παιζεται η αισθηση να τρως 200γρ καθαρο μπιφτέκι ψητό.

Και ο τονος ειναι απαικτος αλλα εχει υδράργυρο αλλιως θα τρωγα κάθε μερα... με γλυκοπατάτα τα σπάει.
Τοσο καιρο που ετρωγα 200γρ μπιφτεκια και κρεας γενικοτερα, νομιζα οτι ολος ο κοσμος τρωει 200γρ. Τελικα καταναλωνω αρκετο κρεας.
Γενικά ο τόνος όπως και ο σολομός έχουν βαριά μέταλλα. Μια φορά τον μήνα φτάνει.
Ο σολομος θεωρειται χαμηλος σε υδραργυρο. Εγω τρωω 1-2 φορες την εβδομαδα. Παντα αγριο ομως.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Σε all you can eat BBQ παιζει να εφαγα 500-750γρ παϊδακια πριν μερικες εβδομαδες. Ηταν χαλια παντως η αισθηση μετα. 3 ωρες περπατημα εκανα για να συνελθω απο το πρηξιμο.

Οταν καθημερινα δινεις στον οργανισμο σου ΑΑ καυσιμο και ξαφνικά πάς να φάς τα σκατενια φαγητα που σου σερβιρουν απέξω με την επεξεργασια για να ειναι πιο νοστιμα έτσι γινεσαι. Απο αυτο και μονο καταλαβαινεις ποσο επιβαρυνουμε επι χρονια τον οργανισμο μας. Μετά παθαινουμε ενα καρο μαλακιες και αναρωτιομαστε.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,908 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Οταν καθημερινα δινεις στον οργανισμο σου ΑΑ καυσιμο και ξαφνικά πάς να φάς τα σκατενια φαγητα που σου σερβιρουν απέξω με την επεξεργασια για να ειναι πιο νοστιμα έτσι γινεσαι. Απο αυτο και μονο καταλαβαινεις ποσο επιβαρυνουμε επι χρονια τον οργανισμο μας. Μετά παθαινουμε ενα καρο μαλακιες και αναρωτιομαστε.
Ναι το ξερω, δεν μπορω να φαω σαβουρα πλεον. Ανυπομονω σε 2 ωρες να φαω το μπιφτεκι σολομου με αναμεικτα χορτα και σοταρισμενο σπανακι με λεμονι και ελαιολαδο. Ισως φαω και μια λεπτη φετα ψωμι για υδατανθρακα γιατι αλλιως δεν θα πιασω ουτε τα 80γρ σημερα.

Αυτο που με προβληματιζει τελευταια ειναι οτι εχουν εξαφανιστει τα βαρακια απο τα ραφια. Θελω να παρω βαρακια των 3, 4, 5 κιλων και δεν βρισκω πουθενα. Εχω πολυ ελαφρια (1 και 2 κιλα) και τα επομενα που εχω ειναι στα 6 κιλα τα οποια μπορω να τα παω μεχρι 12 το καθενα. Να παρω λαστιχα μηπως;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Ναι το ξερω, δεν μπορω να φαω σαβουρα πλεον. Ανυπομονω σε 2 ωρες να φαω το μπιφτεκι σολομου με αναμεικτα χορτα και σοταρισμενο σπανακι με λεμονι και ελαιολαδο. Ισως φαω και μια λεπτη φετα ψωμι για υδατανθρακα γιατι αλλιως δεν θα πιασω ουτε τα 80γρ σημερα.

Απλά μη χάσεις τη χρυση τομή. Να τρως τοσο υδατανθρακα οσο χρειάζεται για να μην χάνεις προπονήσεις σε δυναμη και ένταση + πρωτεινη. 100γρ κουάκερ το πρωι μονο δινουν 60γρ + σταφιδες πήγες ευκολα στις 80. Ενα 150αρι χρειάζεσαι.

Αυτο που με προβληματιζει τελευταια ειναι οτι εχουν εξαφανιστει τα βαρακια απο τα ραφια. Θελω να παρω βαρακια των 3, 4, 5 κιλων και δεν βρισκω πουθενα. Εχω πολυ ελαφρια (1 και 2 κιλα) και τα επομενα που εχω ειναι στα 6 κιλα τα οποια μπορω να τα παω μεχρι 12 το καθενα. Να παρω λαστιχα μηπως;

Τα λάστιχα γυμνάζουν πιο αρμονικά το σώμα απο οτι οι μπάρες και οι αλτήρες. Ο λογος ειναι διοτι η ελαστική αντισταση δινει τάση σε ολη τη διάρκεια της κίνησης. Οι τένοντες (εσωτερικά) γυμνάζονται πιο ολοκληρωμένα, τα λάστιχα ειναι πολύ φοβερή προπονηση. Οι μπάρες και οι αλτήρες έχουν μειωμένο εύρος κινησης και νεκρά σημεια λογω της βαρύτητας.

Με τα λάστιχα εξαφανισα τη τενοντιτιδα που με ταλαιπωρουσε στο δεξι χέρι έχω ελαττωσει τα συμπτώματα κατα 80-90% χωρις να έχω σταματησει τη προπονηση μου πράγμα που θα ηταν αδύνατο με τις μπάρες εκτος και αν ήθελα να επιδεινώνω το προβλημα.

Οι περισσοτεροι απο τα γυμναστηρια ειναι τραυματισμένοι να το ξέρεις. Οι τραυματισμοι ειναι πλέον χρονιοι και δεν περνάνε. Και αυτο ειναι το μελανο σημειο της υποθεσης δυστυχώς.

Ο λογος ειναι οτι δεν κάνουν σωστή προπονηση.

Οποτε για μένα... ναι πάρε λάστιχα χθές.

Και οποιος νομιζει οτι με τα λάστιχα δεν δυναμώνεις , δεν ανεβαινεις μυικά και οτι ειναι φλώρικη προπονηση ας βγάλει τη μπλούζα του και ας συγκριθει με τον τυπά απο κάτω ....

 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.

έχει και αρκετές πολυαρθρικές μέσα

πιέσεις στήθους - κωπηλατικές - πιέσεις ώμων - καθίσματα κτλπ
πάνω δεξιά δειχνει την σωματική απεικονιση αν σε κάποια έχει περισσοτερες απο 2 μυικές ομάδες ζωγραφισμένες τοτε προκειται για πολυαρθρική άσκηση πχ πιέσεις στηθους (στηθος-τρικέφαλοι)

επισης βλέπουμε ποσο ωραιο χέρι έχει φτιάξει ο τυπάς και γενικά εχει μια καλή μυική υποδομή. Στα ποδια θέλει λιγο δουλειά αλλα αυτο φτιάχνεται. Γενικά για τα λεφτά και τον εξοπλισμο που θα χρειαστει έχει πολυ καλο σωματικο αποτέλεσμα και κυριως χωρις πονους και χρονιους τραυματισμους. Που σημαινει λεφτά σε γιατρους και φυσικοθεραπευτες + χαμενες ωρες απο γυμναστηριο.

Τωρα εάν κάποιος δεν του κάνει αυτο το αποτέλεσμα ας υποβάλλει το σώμα του σε άλλες ιστοριες πχ βαριά φορτία με ρισκο τραυματισμου ιδιαιτερα υψηλό + φαρμακάκια. Οποτε ολους εμάς θα μας θεωρει μπακαλιάρους αλλα προσωπικά γνώμες τέτοιων ατομων δεν με ενδιαφέρουν οπότε ολα καλά :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top