Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
γιατι οχι! τρως κ το γλυκάκι σου. Εχω κανονισει συνάντηση 1 η ωρα μετά τα μεσάνυχτα στα έβερεστ !!!

Και στην Χαρά το παγωτατζιδικο της Πατησιων
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα το μπιφτέκι είναι 200γρ ζυγισμένο...

Το ''στέκι'' μου είναι ένα ζαχαροπλαστείο, πλάκα πλάκα, είναι καφέ-ζαχαροπλαστείο, με γλυκά και παγωτά από βιολογικό κατσικίσιο γάλα δικής του παραγωγης και κακάο Valrhona. Εννοείται δεν πάω συνέχεια, Απρίλιο-Οκτώβριο που είναι ανοιχτό συνήθως πάω 1-2 φορές την εβδομάδα, αλλά θα το περιορίσω σε 1/εβδομάδα. Παχαίνουν τα γλυκά.. εκεί πάμε παρέα και παίρνουμε 1 σοκολατίνα και 2 μπάλες παγωτό και μετά κάνουμε και 2η παραγγελία(όχι πάντα), αλλά είπαμε τέλος αυτά. Μέτρον άριστον..

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

καλινγκο.png


το αγαπημένο μου γλυκό, σοκολάτα Valrhona Galingo με γέμιση αλμυρή καραμέλα βουτύρου, να τρως και στο παιδί να μην δίνεις!
Και σε εποχή νηστείας δεν το λές ούτε του παπά!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
Καλημέρα!
Αφού κατάλαβες ότι είμαι σχετική με το άθλημα😜να σου πω και ένα κολπάκι για αποφυγή υποτροπής της τενοντιτιδας ...μπορει να το ξερεις ειναι η πρωτη συμβουλη των Φυσικοθεραπευτών. ..
Να κάνεις φίλο σου την παγοθεραπεια είναι σωτήρια....
Είτε έχει ενοχλήσεις είτε όχι μετά το τέλος τις προπονήσεις σου να βάζεις πάγο ,όχι πολύ 5 με 7 λεπτά στο σημείο ...Αν είσαι σε περίοδο που πονάς η συχνότητα του πάγου να είνα μεγαλύτερη.
Και γενικά όπου νοιώθεις ενοχλήσεις το πρώτο 24ωρο πάγο για να σταματήσει η φλεγμονή...


Αρα η λύση είναι δείχνοντας σεβασμό στον πόνο και έχοντάς τον ως οδηγό να μειωθεί η φόρτιση στο επίπεδο που ο τένοντας μπορεί να αντέξει και σταδιακά να αυξάνεται η φόρτισή του βελτιώνοντας την αντοχή του. Οι λέξεις κλειδιά είναι η τροποποίηση και προσαρμογή του τένοντα στη φόρτιση, καθώς και η εκπαίδευσή του πάνω σε αυτή.

Ένας γενικός κανόνας που έχουν καταλήξει οι ειδικοί, ορίζει ότι όταν στις δραστηριότητες ενός ατόμου η ένταση του πόνου του (υποκειμενικά) κυμαίνεται στο 3-4/10 (όπου 10 η μέγιστη ένταση πόνου που έχει βιώσει) μπορεί να συνεχίσει να τις πραγματοποιεί.

Εγω σε αυτή τη κατηγορια είμαι , για αυτο συνεχίζω. Τωρα εδώ που φτάσαμε δεν υπάρχει αλλη επιλογή. Συνεχιζουμε με σκοπο τα gains. Aπο το να σταματησεις τελειως που προσωπικα δεν θα το έκανα γιατι μ αρεσει πολύ η γυμναστική. Και να μην περάσει ποτέ και να εισαι και αγυμναστος. Επιλέγεις την καλυτερη επιλογη που ειναι να μην περάσει ποτέ και να εισαι γυμνασμένος. Τωρα έγινε πάει.

Οταν πάς σε ενα γυμναστηριο δεν ξέρεις, στην αρχή και δεν σε βοηθάνε και αυτοι που υποτιθεται οτι σε παρακολουθουν. Εγω βεβαια διαβαζω τοσα καθημερινα που δεν χρειάζομαι πιά τη βοηθειά τους. Καταραχας σε οποιαδηποτε απο τις 5 βασικές πολυαρθρικες ασκησεις ειμαι άψογα τεχνικά στημενος και στην εκτέλεση.

Τι θές καθισματα; ολοι λενε για το άνοιγμα των ποδιων σε σχέση με τους ώμους. εγω θα σου πω οταν κατεβαινεις το χαμηλοτερο σημειο της μέσης δεν πρέπει να κάνει "κουρβα" προς τα μέσα. Θα διαλυσεις τη μέση σου. Αυτο συμβαινει οταν ο κλασσικος κάγκουρας πάει να βάλει περισσοτερα κιλά στη μπάρα οποτε το βαρυ φορτιο τον πιεζει προς τα κάτω μη ελεγχομενα. Πεφτει αποτομα και η μεση του άνει μια κουρβα προς τα μέσα. Η ουρά... το λεγομενο butt wink.

Εχω γινει καθηγητης σε αυτά... γιατι μ αρεσουν και τα διαβαζω... τα ψάχνω.

Καθένας απο το "πολεμο" που έκανε στη ζωή του κάτι απεκτησε. Ένα παράσημο :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
View attachment 70388
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

IMG_20200802_165655.jpg
 

Guest 920123

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα το μπιφτέκι είναι 200γρ ζυγισμένο...

Το ''στέκι'' μου είναι ένα ζαχαροπλαστείο, πλάκα πλάκα, είναι καφέ-ζαχαροπλαστείο, με γλυκά και παγωτά από βιολογικό κατσικίσιο γάλα δικής του παραγωγης και κακάο Valrhona. Εννοείται δεν πάω συνέχεια, Απρίλιο-Οκτώβριο που είναι ανοιχτό συνήθως πάω 1-2 φορές την εβδομάδα, αλλά θα το περιορίσω σε 1/εβδομάδα. Παχαίνουν τα γλυκά.. εκεί πάμε παρέα και παίρνουμε 1 σοκολατίνα και 2 μπάλες παγωτό και μετά κάνουμε και 2η παραγγελία(όχι πάντα), αλλά είπαμε τέλος αυτά. Μέτρον άριστον..

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

View attachment 70381

το αγαπημένο μου γλυκό, σοκολάτα Valrhona Galingo με γέμιση αλμυρή καραμέλα βουτύρου, να τρως και στο παιδί να μην δίνεις!
Και σε εποχή νηστείας δεν το λές ούτε του παπά!
Πω πω τι μας κάνεις με την τούρτα...
Άνετα σε διάλεγα για φίλο μου μόνο και μόνο για τα γλυκά 😜😁
Εγώ σήμερα που θέλω απελπισμένα γλυκό αρκεστικα σε αυτο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και το πρωινό μας !
Για να σας προλάβω το ψωμί είναι δικό μου με αλεύρι τινκελ ,σπόρους και μέλι ...
 

Συνημμένα

  • IMG_20200802_094043.jpg
    IMG_20200802_094043.jpg
    1.5 MB · Εμφανίσεις: 207
  • IMG_20200802_093937.jpg
    IMG_20200802_093937.jpg
    2.1 MB · Εμφανίσεις: 200
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καλοπερναει ο βασίλης!

εγώ σήμερα έφαγα μπισκότα με βρώμη, τυρί(παρμεζάνα) και γάλα εβαπορέ που έκανα. Τρωγόντουσαν.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χτες έφαγα περίπου 1300γρ αρνίσιο παιδάκι, 200 γρ συκώτι, ένα πυλινο μπουγιουρντι, λίγες πατάτες τιγανιτες με σαλάτα χωριάτικη, 5 ροδάκινα και το βράδυ ένα χταπόδι ξιδατο στα κάρβουνα.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Χτες έφαγα περίπου 1300γρ αρνίσιο παιδάκι, 200 γρ συκώτι, ένα πυλινο μπουγιουρντι, λίγες πατάτες τιγανιτες με σαλάτα χωριάτικη, 5 ροδάκινα και το βράδυ ένα χταπόδι ξιδατο στα κάρβουνα.
Μόνο εμάς άφησες δηλαδή...

Πολύ ωραία τα χόρτα Juste|
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χτες έφαγα περίπου 1300γρ αρνίσιο παιδάκι, 200 γρ συκώτι, ένα πυλινο μπουγιουρντι, λίγες πατάτες τιγανιτες με σαλάτα χωριάτικη, 5 ροδάκινα και το βράδυ ένα χταπόδι ξιδατο στα κάρβουνα.
και γω τη παρασκευή πήγα σε ένα χωριό και τσάκισα παιδάκια από προβατίνα και μπριζολάκια αγριογούρουνου, μαζί με τζατζίκι, μέχρι να μη μπορώ να σηκωθώ. Better than sex.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
και γω τη παρασκευή πήγα σε ένα χωριό και τσάκισα παιδάκια από προβατίνα και μπριζολάκια αγριογούρουνου, μαζί με τζατζίκι, μέχρι να μη μπορώ να σηκωθώ. Better than sex.

Πρέπει κάποια στιγμή στη ζωή σου να φάς αρνί ψημένο από τσοπάνη σε γούρνα στο έδαφος σκεπαστο.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 920123

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χτες έφαγα περίπου 1300γρ αρνίσιο παιδάκι, 200 γρ συκώτι, ένα πυλινο μπουγιουρντι, λίγες πατάτες τιγανιτες με σαλάτα χωριάτικη, 5 ροδάκινα και το βράδυ ένα χταπόδι ξιδατο στα κάρβουνα.
Eισαι στην αναπτυξη φανταζομαι και ολο αυτο θα γινει μποι :)
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τι εννοεις κλεισμενο σε γαστρα που το βαζουν για κανα 24ωρο μεσ το χωμα;

Κάπως έτσι ναι, δεν ξερω ακριβώς πως το κάνουν ήμουν μικρός όταν το έφαγα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Eισαι στην αναπτυξη φανταζομαι και ολο αυτο θα γινει μποι :)

Οχι απλα ξέρω τα μυστικά της ζωής και δεν χρειάζεται να παιδευομαι με με απαχα κρέατα και ζυγισμενες μεριδουλες.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάπως έτσι ναι, δεν ξερω ακριβώς πως το κάνουν ήμουν μικρός όταν το έφαγα.
Αυτό είναι το ορίτζιναλ αρνάκι κλέφτικο(που το έτρωγαν οι "κλέφτες" όταν το αρνί νομίζω ήταν και παράνομο να το φας) προφανώς δε με βλέπω να βρίσκω να φάω.

Πάντως, προτείνω εναλλακτικές συνταγές αρνιού όπως με σαφράν αχλάδι και χουρμάδες ή με αγκινάρες και σάλτσα από κρασί και φασκόμηλο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top