Fitness Thread!

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γενικά, ο καθένας μπορεί να γυμναστεί είτε στο σπίτι του μόνος του είτε στην εξοχή είτε στο γυμναστήριο και να διαμορφώσει ένα ωραίο και εμφανίσιμο σώμα. Δεν είναι απαραίτητο να κανείς πάγκους, παγκάκια, και παράγκες 😁. Ααα και θέλει υπομονή και κόπο.

Σύμμαχος είναι και η ηλικία σε ορισμένα άτομα, ενώ σε κάποια αλλά εχθρός μεγάλος στο θέμα της γυμναστικής. Ενας 20αρης σε σχέση με έναν 30αρη+, μπορεί να έχει πιο γρήγορο, με λιγότερο κόπο και καλύτερο τελικό αποτέλεσμα. Τα έξτρα παχάκια, οι κοιλίτσες, και τα λιπακια αριστερά δεξιά, μετά τα 30 με 35 δύσκολα συμμαζεύονται. Γι αυτό χρειάζεται, μεγάλη προσπάθεια και θυσία σε θέμα χρόνου και διατροφής. Αρκετοι, μάλιστα, παρατάνε τη γυμναστική μετά τα 30.
 

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
80 κιλά πάγκο αρχάριος; ε οχι! Δεν κάνουν ολοι πάουερ λιφτινγ.
Αποκλείεται να λέει κάπου 80 kg για αρχάριο, αμα θες δείξε που το βρήκες.

Yπάρχουν άτομα που έχουν στηθος μεγάλο και δεν κάνουν κάν πάγκο.
αυτο δεν σημαινει οτι κανοντας παγκο δε θα πετυχεις το στοχο σου πιο γρηγορα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Αποκλείεται να λέει κάπου 80 kg για αρχάριο, αμα θες δείξε που το βρήκες.


αυτο δεν σημαινει οτι κανοντας παγκο δε θα πετυχεις το στοχο σου πιο γρηγορα


Και όμως.

Τσέκαρε στο Strength Goals

Ο πάγκος γαμεί ειναι η αγαπημένη μου άσκηση αλλα... θέλει πολλή μεγάλη προσοχή ;)
 

Συνημμένα

  • δυναμη!.png
    δυναμη!.png
    103.4 KB · Εμφανίσεις: 186

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Devil ξαναδιάβασε το προσεκτικά δε λέει να κάνεις 80kg πάγκο απο τη πρώτη φορά αλλά να το έχεις σαν στόχο.
 

Συνημμένα

  • dl.PNG
    dl.PNG
    29.1 KB · Εμφανίσεις: 200

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Pre Work Out meal

100gr banana
10gr φυστικοβουτυρο
10γρ χαρουπομελο.


IMG_20200826_081426.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Devil ξαναδιάβασε το προσεκτικά δε λέει να κάνεις 80kg πάγκο απο τη πρώτη φορά αλλά να το έχεις σαν στόχο.


Καλα αυτο εννοειται οτι δεν θα το έλεγε. Αλλα μη νομιζεις οτι κάποιος θα ρισκάρει τραυματισμο. Να πάει στα 110 κιλά πάγκο ενω εχει φτιαχτει στα 80-90 για να μπει στο κουτάκι με τους Πιο προχωρημένους Μέσους λίφτερς.

Οι τραυματισμοι που ειχα βγάλει εγω ηταν απλοί και πταισματα οπως μου ειπε σημερα ο φυσικοθεραπευτης που με εξέτασε. Και πάλι με προβλημάτισαν. Γενικά πλέον εχω ξεφυγει απο το άγχος των κιλών. Απλα προσπαθω να δυσκολευω κάθε φορά σχεδον το επιπεδο.

Βλέπω ανθρωπους να παλευουν να πιάσουν τα νουμερα ειδικα στις άρσεις και να τραβάνε τη μπάρα πλέον με τα οστα της Σπονδυλικής στήλης. Επειδη δεν τα έχουν αυτα τα κιλά. Αποτελεσμα ειναι οι δισκοι να έχουν υπερέκταση και να συνθλιβει ο πάνω δισκος το νεύρο. Σε λιγα χρονια θα τα δουν στις μαγνητικές. Με τις αλλοιώσεις στη Σπονδυλική στήλη. θα ειναι αργα τοτε ομως.

Μολις γυρισω απο το τζιμ θα σου βάλω 2-3 βιντεο να δεις πως κάποιοι που εμφανιζονται ως "γκουρου" κάνουν τις πιο αισχρες μαλακιες που μπορει να κάνει κάποιος σε μια προπονηση. Cu
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.


Στο 7ο λεπτό αν τον ακούσει κάποιος θα νομιζει οτι κάνουν σοβαρή προπονηση. Αλλα ειναι απο τις χειροτερες εκτελέσεις που μπορει να δει κάποιος.

Προφανως ο τύπος ειχε μέχρι τα 180 κιλά λέω εγώ. Με ας πουμε ασφάλεια. Απο τα 200 και πάνω φαινεται οτι τραβάει με τα οστά και τους ώμους. Οι ώμοι οταν κάνεις άρσεις δεν πρέπει να κουνιούνται. Η εκτέλεση αυτη μπορει πραγματικά να σε αφήσει ανάπηρο. Μην τα κάνετε ποτέ μονοι σας. Υπάρχει άμεσος κινδυνος πολυ σοβαρου τραυματισμού της Σπονδυλικής Στήλης.

Στις άρσεις πρέπει πάντα να αφήνεις ένα περιθώρειο 30-40 κιλών απο αυτο που μπορεις μέγιστο να σηκώσεις διοτι ειναι πολύ τεχνική άσκηση και μπορει σε ενα rep να τραβήξεις λάθος. Οπως εγω σήμερα ενιωσα σε μια επαναληψη περισσοτερη πιεση στο ισχιο κάτω δεξιά απο την αμεσως επόμενη.

Εγω σήμερα έκανα προπονηση με 60 κιλά στις άρσεις. 4 σετ των 12-15 επαναλήψεων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Χθες το βράδυ. Ξινογαλο και...
+ 8 αμύγδαλα.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200824_155706.jpg
    IMG_20200824_155706.jpg
    2.8 MB · Εμφανίσεις: 183

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Χθες το βράδυ. Ξινογαλο και...
+ 8 αμύγδαλα.


Εγω σήμερα μετα τη δουλειά πηρα κάτι μπιφτέκια απο τον Σκλαβενιτη. Δεν ξερω τι διαολο μπορει να βάζουν μέσα για να ειναι νοστιμα πάντως εμενα μου φάνηκαν "καθαρά".
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
IMG_20200827_153841.jpg

Εγώ ξεκίνησα με ένα μπιφτέκι κοτόπουλο...
IMG_20200827_154243.jpg

Όταν έφαγα το μισό, αποφάσισα να φάω και δεύτερο...
IMG_20200827_153404.jpg

Συνοδεία σαλάτας...
250 γρ. μπιφτέκι = πάνω από 40 γρ. πρωτεινης...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
To μπιφτέκι φαινεται σούπερ !
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
To μπιφτέκι φαινεται σούπερ !
Ήταν νόστιμο. Διάβασα ότι είχε περίπου 15% πρωτεινη και κατω από 2% αλάτι και το πήρα. Είχε αλλα δύο μέσα. Στον φούρνο στους 180 βαθμούς, σε 20 λεπτά. Ώσπου να γίνουν ετοίμασα την σαλάτα...
Τα κόκκινα φασόλια είναι κονσέρβα...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Ήταν νόστιμο. Διάβασα ότι είχε περίπου 15% πρωτεινης και κατω από 2% αλάτι και το πήρα. Είχε αλλα δύο μέσα. Στον φούρνο στους 180 βαθμούς, σε 20 λεπτά. Ώσπου να γίνουν ετοίμασα την σαλάτα...
Τα κόκκινα φασόλια είναι κονσέρβα...

Σκεψου αν έπαιρνες το κιμα και το έφτιαχνες μονος σου θα ειχε 25%

Επειδη το μοσχάρι εχει 25γρ πρωτεινη στα 100. Γενικα τα έτοιμα πάντα τα νοθευουν λιγο. Δυστυχως.

Διάβαζα στα συστατικα στο κοτοπουλο στον Σκλαβενιτη... μουσταρδες - ζάχαρη... αυτα ολα βεβαια στη πέτσα. Που εγω τη πετάω. Γενικα έτσι έχουν μάθει φιλε. Για να νοστιμευουν τα φαγητα να τα επεξεργάζονται.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Το κοτατζ της ΤΟΤΑΛ το ειχε προσφορά σημερα και το πήρα.Τα σπάει !
 

Συνημμένα

  • IMG_20200827_112132.jpg
    IMG_20200827_112132.jpg
    4.1 MB · Εμφανίσεις: 173

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Η περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη χωρίς την πέτσα είναι η εξής στα διάφορα μέρη του κοτόπουλου:

  • Στήθος: 54 γρ. ή 31 γρ. ανά 100 γρ. βάρους.
  • Μπούτι: 13,5 γρ. ή 26 γρ. ανά 100 γρ. βάρους.
  • Πόδι: 12,4 γρ. ή 28,3 γρ. ανά 100 γρ. βάρους.
  • Φτερούγα: 6,4 γρ. ή 30,5 γρ. ανά 100 γρ. βάρους.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Η περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη χωρίς την πέτσα είναι η εξής στα διάφορα μέρη του κοτόπουλου:

  • Στήθος: 54 γρ. ή 31 γρ. ανά 100 γρ. βάρους.
  • Μπούτι: 13,5 γρ. ή 26 γρ. ανά 100 γρ. βάρους.
  • Πόδι: 12,4 γρ. ή 28,3 γρ. ανά 100 γρ. βάρους.
  • Φτερούγα: 6,4 γρ. ή 30,5 γρ. ανά 100 γρ. βάρους.


Μονο στήθος τρώω. Δε ξέρω στα μπιφτεκι τι μπορει να βάζουν μέσα. Μονο του ΑΒ φαινονται καλά που σου λεει μπιφτεκι απο στηθος κοτοπουλου.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Θα τα δοκιμάσω εν καιρώ.
Σημερινό μεσημεριανό, κοτόπουλο με σαλάτα και μουστάρδα.
IMG_20200828_145219.jpg

+ καπάκι ένα γιαούρτι 150 γρ. με 13 γρ. πρωτεινης, 4,5 γραμμάρια σάκχαρα, με μύρτιλα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.

Απο τους σοβαρούς του γιουτιούμπ !
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέρον. Αυτό με τα ποπ κορν δεν μπορώ να το πιστέψω. Μπορώ να φάω δύο τρία σακουλάκια ποπ κορν στο καθιστικό...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέρον. Αυτό με τα ποπ κορν δεν μπορώ να το πιστέψω. Μπορώ να φάω δύο τρία σακουλάκια ποπ κορν στο καθιστικό...

Και επιτέλους ειπε αυτα που ισχυουν. Τα ψωμιά ειναι σαβουρα. Δεν κάνουν για διατροφη ουτε τα μακαρονια.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Βλέπω ότι ο κορεκτορας μου άλλαξε το καθισιό και το εκανε καθιστικό... :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top