Fitness Thread!

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορει να έβαλε ο ψήστης , εγω δεν εβαλα έξτρα :P

γενικα αυτοι πολλα βάζουνε... πρέπει να τους προσέχεις. Και στο μπιφτεκι μου ειπαν βάζουν ψωμί.

Πάντως, μεγάλη μερίδα κοτόπουλο! :ok:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Δεν νομιζω να έβαλε έξτρα παρθένο. Το πολύ πολύ να έβαλε απλό ελαιόλαδο. Στους κεφτέδες βάζουν ψωμί για να αφρατεψουν (αλλά και για οικονομία χρημάτων).
Μονο στο σπίτι είναι κανεις σίγουρος για τα υλικά που χρησιμοποιεί...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Δεν νομιζω να έβαλε έξτρα παρθένο. Το πολύ πολύ να έβαλε απλό ελαιόλαδο. Στους κεφτέδες βάζουν ψωμί για να αφρατεψουν (αλλά και για οικονομία χρημάτων).
Μονο στο σπίτι είναι κανεις σίγουρος για τα υλικά που χρησιμοποιεί...

Ναι ισχυει αυτο. Αν θές να φάς καθαρά τρως μονο σπιτι σου. Εξω βάζουν ενα καρο μαλακιες. Για να "νοστιμέψουν".

Προσωπικα απεξω μονο φιλετο κοτοπουλο ή χοιρινο αν φάω με ρυζάκι.

Ουτε πατάτες φουρνου έχουν ενα κιλο λάδι πάνω. Άντε και καμια σαλάτα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Και δεν ξέρεις τι λάδι είναι. Βέβαια καλυτερα φούρνου παρα τηγανητές.
Κι εγώ εξω προτιμώ κοτόπουλο, καμια μπριζολα και αγγουροντοματα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Και δεν ξέρεις τι λάδι είναι. Βέβαια καλυτερα φούρνου παρα τηγανητές.
Κι εγώ εξω προτιμώ κοτόπουλο, καμια μπριζολα και αγγουροντοματα.


Ντάξει τωρα αυτοι δεν μαγειρευουν για αθλητές. Αυτοι μαγειρευουν για ταβέρνα. Και πιστευω αν πάς εξω και αρχισεις και ρωτάς μπορει να σε περάσουν και για περίεργο.

Ειναι διαφορετικη διατροφική κουλτούρα. Τωρα τι να μιλήσουμε για διατροφη οταν εσυ και εγώ τρωμε κουάκερ για πρωι και ο άλλος μιλκο με τυροπιτα ή ομελέτα με λουκάνικα και παρμεζάνες. :P

Βεβαια τα αποτελεσματα... φαινονται κάθε χρονο και στην παραλία ή στις φωτογραφιες ή στις εξετάσεις αιματος.

Γιατι εγω στο υπογράφω οτι αν τρώς κάθε μέρα τέτοια στα 35+ σου θα ξεκινησει η χοληστερινη και το ουρικο οξύ. Εκτος απο το σαμπρέλιασμα που θα χεις στο σώμα.

Εδω σε αυτο το θρέντ θα φτιάξουμε μια καλή παρέα που θα λέμε μερικά ωραια πράγματα για να βελτιώσει κάποιος την υγεια την εμφάνιση και τη ζωή του. Αυτο ειναι το παν να δινει ο ενας κινητρο στον άλλον.

Και τα 35 δεν ειναι μακρυά..... περνανε τα χρονια χωρις να το καταλαβεις και στο τελος σκεφτεσαι τι έκανες τοσα χρονια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Οκ καταρχάς ας θεωρήσουμε ότι το τουτοριαλ όντως δουλεύει(πχ stronglifts). Αν δεν βλέπεις αποτελέσματα σε βάθος χρόνου αυτό σημαίνει ότι εσύ δεν είσαι σωστός, όχι το τουτοριαλ. Συνεπώς κρίνεις την ιδέα κάποιου (στη συγκεκριμένη περίπτωση το 'τουτοριαλ') βάση των επιχειρημάτων του και όχι βάση των ιδιοτήτων του(είτε μιλάμε για κοιλιακούς είτε πτυχίο γενικότερα). Είναι τυπικό λογικό σφάλμα, βλέπε ad hominem.

Θα σου απαντησω εδω γιατι στο άλλο θρεντ θα με βρισουν και με το δικιο τους.

Λοιπον οταν κάποιος μπαινει και λέει σε μένα.... ή σε οποιονδήποτε άλλον οτι τα βάρη που κάνεις ειναι παιδικά. Και ξεκιναει να κρινει εμένα ή κάποιον άλλον απο τη στιγμή που δεν τον έκρινε κανεις.

Δεν σου φαινεται λογικο να του ζητηθει φώτο ή βιντεο προπονησης;

Και αυτο διοτι μονο μέσα απο ενα βιντεο θα δουμε ποιος κανει παιδικά κιλα και ποιος οχι. Θα μπορέσουμε να σχολιάσουμε εστω τη τεχνική γιατι μερικοι κάνουν 150 κιλά πχ άρσεις και νομιζουν οτι τα κάνουν αλλα οπου να ναι θα βγάλουν ζημιά απο σοβαρο τραυματισμο.

Απο την άλλη εγω έχω σημεια πάνω μου που θέλουν βελτιωση πχ ο τραπεζοειδης. Επομενως κάποιος άλλος που κρινει εμένα θα μπορουσε να μου πει φιλε.... ο τραπεζοειδης σου ειναι για κλάματα... δεν τον γυμνάζεις; Τσεκαρε εμένα..... και κανε εκεινη και εκεινη την άσκηση. Εγω ετσι τον έφτιαξα. Και ανεβάζει και μια φώτο. Λές να παρεξηγηθω επειδη με έκρινε; δεν το κάνει απο κακια οταν σε συμβουλεύει μετά.

Ναι ετσι γινεται συζητηση. Με πρακτικές αποψεις και επιχειρηματα ειδάλλως δεν τον παιρνεις τον άλλον στα σοβαρά. Και αυτη που λές οτι ηταν αθλητρια και ειχε πει για μετα τις 7 οτι το φαγητο παχαινει έφυγε.... και αμφιβάλλω αν ηταν και αθλητρια. Δεν ειχε ανεβάσει ουτε φωτο ποτέ. Ο Καθενας μπορει να δηλώσει οτι θέλει πισω απο τον υπολογιστη.

Ο Devil δεν το παίζει αυθεντία. Ό,τι λέει το λέει μέσα από τα δικά του αποτελέσματα και πολλές φορές έχει ποστάρει βίντεο και για άλλους συμφορουμιτές. Αντίθετα, άλλοι εμμένουν - ενίοτε - σε κακεντρεχή σχόλια και το παίζουν ειδικοί μιλώντας πίσω από μία οθόνη. Όταν κάποιος το παίζει αυθεντία, ας βάλει τα αποτελέσματα των θεωριών του να τα δουν και οι υπόλοιποι. Αλλιώς, όλοι εδώ μέσα είμαστε ειδήμονες επί παντός επιστητού.

Όσον αφορά αυτό που ρωτάς, μάλλον για λόγους fasting θα ειπώθηκε το παραπάνω. Θα μπορούσε το μέλος που το έγραψε αυτό να αιτιολογήσει το επιχείρημά του. Δε θεωρώ λάθος να διερωτηθεί κανείς αν αυτός που είπε το προηγούμενο είναι αθλητής ή όχι, προκειμένου να συναχθεί* ένα ασφαλές συμπέρασμα.

Εννοειται. Και μετά απο κάθε περιοδο - πρέπει να ανεβάζουμε και φώτο με το phusique update :P

Να δουμε αν τελικά κάναμε δουλειά ή χάσαμε το χρόνο μας! Εγω πχ σε 3 μήνες θα κλεισω ενα 5μηνο με το recomp που κάνω τώρα και τα χαμηλά κιλά σε προπονησεις.

recomp = 200 θερμιδες κάτω απο τη συντηρηση , υδατανθρακας σχετικά χαμηλά 180-200γρ το πολύ ... πρωτεινη * 1.8γρ ανα κιλο σωματικού βάρους.

Φυσικα ολα με "καθαρα" φαγητά. Για να δουμε... μέσα δεκεμβριου θα έχω πετυχει καλύτερο αποτελεσμα απο το περσινο πλάνο "ογκου" και το πλεονασμα θερμιδων; τοτε θα μπρέσω να πώ ποιο απο τα 2 ταιριάζουν σε μένα με πρακτικο παράδειγμα και φωτογραφιες συγκριτικά.

Γιατι και τα 2 υπάρχουν στο Ιντερνετ ως πλάνα που προτεινονται σε αρχάριους. Αυτο προσπαθω να εξηγησω στο φιλο μου τον Αύρα. Η θεωρια υπάρχει το θεμα ειναι πως θα εφαρμοσθει πάνω μας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπον οταν κάποιος μπαινει και λέει σε μένα.... ή σε οποιονδήποτε άλλον οτι τα βάρη που κάνεις ειναι παιδικά. Και ξεκιναει να κρινει εμένα ή κάποιον άλλον απο τη στιγμή που δεν τον έκρινε κανεις.
Αν όντως είναι παιδικά τότε που είναι το πρόβλημα; Γιατί είσαι τόσο αμυντικός;
Δεν σου φαινεται λογικο να του ζητηθει φώτο ή βιντεο προπονησης;
Όχι, εξήγησα 5 φορές γιατί.
Ναι ετσι γινεται συζητηση. Με πρακτικές αποψεις και επιχειρηματα ειδάλλως δεν τον παιρνεις τον άλλον στα σοβαρά. Και αυτη που λές οτι ηταν αθλητρια και ειχε πει για μετα τις 7 οτι το φαγητο παχαινει έφυγε.... και αμφιβάλλω αν ηταν και αθλητρια. Δεν ειχε ανεβάσει ουτε φωτο ποτέ. Ο Καθενας μπορει να δηλώσει οτι θέλει πισω απο τον υπολογιστη.
Πρακτικές απόψεις και επιχειρήματα; Συμφωνώ. Τι σχέση έχει όμως η φωτό του άλλου;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Αν όντως είναι παιδικά τότε που είναι το πρόβλημα; Γιατί είσαι τόσο αμυντικός;

Όχι, εξήγησα 5 φορές γιατί.

Πρακτικές απόψεις και επιχειρήματα; Συμφωνώ. Τι σχέση έχει όμως η φωτό του άλλου;

Κατα τη γνώμη μου τα 80-90 κιλά στις άρσεις δεν ειναι παιδικά. Αυτο θα το δεχομουν μονο απο κάποιον που κάνει τουλάχιστον 120 με σωστή τεχνική. Επομένως video/photo or didnt happen. Εντάξει αν εσυ τωρα δέχεσαι να σε κρινει και μάλιστα τοσο προκλητικά ο κάθε άγνωστος του οποιου δεν έχεις δει ουτε τη σωματική διάπλαση ειναι δικο σου θέμα εγω σου εξηγω οτι δεν θα το δεχομουν.

Η φώτο έχει σχέση διοτι οπως ένας πιλοτος ακομη δεν ειναι πιλοτος χωρις να έχει πιλοτάρει... έτσι και ενας γυμναστηριακος bro αν ειναι ιδιος εδω και 2-3 χρονια απλα δεν έχει εφαρμοσει σωστά οσα διάβασε στη θεωρια.
Γιατι τα περισσοτερα μυικά κέρδη τα παιρνεις τα πρώτα 3 χρονια γυμναστηριου. Αν το κάνεις σωστά και ξέρεις τι κάνεις πάντα.

Το πιο απλο παράδειγμα ειναι να ξέρεις οτι οι κάμψεις δικεφάλων γυμνάζουν τους δικέφαλους... στη πράξη ομως θα καταλαβεις μετα το 1ο χρονο οτι τα πολλα μη παιδικά κιλά απο κάποιους μπορει στο κατεβασμα να δωσουν υπερβολική τάση στο τένοντα και να τον κοψουν.

Επομένως θα πρέπει να μάθεις να κάνεις δουλειά και με άλλους παράγοντες στα λιγοτερα κιλά και οχι να νομιζεις οτι επειδη κάνεις 60 κιλά στο πάγκο εισαι αρχάριος. Ειναι πολλά φιλε. Και μερικά δεν τα γράφει καν το γκουκλ ;) τα βλέπουμε καθημερινά στη πράξη ;).

Το να μου πει κάποιος οτι γυμνάζεται απλα για το κέφι του οπως μερικά παιδιά απο εδω για μενα ειναι μια χαρά και ουτε θα του πώ κάτι. Αλλα να μου μπει με φορα και να αρχισει τα α ού και τις κριτικές. Κάτσε μεγάλε που πάς... βάλε φωτο να σε δούμε ποιος γκουρου εισαι.

ΥΓ Δεν πιστευω οτι υπάρχουν παιδικά κιλά στις άρσεις.... ειναι πολυ δυσκολη και ιδιαιτερα επικινδυνη άσκηση για οποιον δεν ξέρει την κινησιολογια της. Και προσωπικα δεν θα προτεινα σε κανεναν να ξεφυγει πάνω απο τα 100 κιλά. Ρισκάρει χωρις λογο. Έχεις πολλες άλλες ασκησεις να φτιάξεις τη πλάτη , τα lats και τους τραπεζοειδεις και τα ποδια σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατα τη γνώμη μου τα 80-90 κιλά στις άρσεις δεν ειναι παιδικά.
εμ ναι είναι για τα κιλά σου https://strengthlevel.com/strength-standards/deadlift/kg
Αυτο θα το δεχομουν μονο απο κάποιον που κάνει τουλάχιστον 120 με σωστή τεχνική.
Δηλαδη αν ο αλλος κανει 120 kg deadlift τα κιλα σου ειναι παιδικα ενω αν δεν κανει δεν ειναι; :hmm:
Και μερικά δεν τα γράφει καν το γκουκλ
Δεν υπάρχουν στο γκουκλ αλλά τα έχεις βρει εσύ η κάποιος άλλος γυμναστηριακός bro; lol
(no offence αλλά ξαναλέω ότι είναι τετριμμένο θέμα με τεράστια βιβλιογραφία έλεος δηλαδή)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
εμ ναι είναι για τα κιλά σου https://strengthlevel.com/strength-standards/deadlift/kg

Δηλαδη αν ο αλλος κανει 120 kg deadlift τα κιλα σου ειναι παιδικα ενω αν δεν κανει δεν ειναι; :hmm:

Δεν υπάρχουν στο γκουκλ αλλά τα έχεις βρει εσύ η κάποιος άλλος γυμναστηριακός bro; lol
(no offence αλλά ξαναλέω ότι είναι τετριμμένο θέμα με τεράστια βιβλιογραφία έλεος δηλαδή)


Οπως σου έγραψα και τις προάλλες που μου ανέβασες το τουτοριαλ με τα στρονγκλιφτ ... αυτα τα νουμερα δεν ειναι στάνταρ. Πχ κάποιος που κάνει 80 κιλά πάγκο με σωστη τεχνική δεν μπορει να χαρακτηριστει αρχάριος. Αλλα ο οδηγος που έβαλες τον χαρακτήριζε. Και στη τελική αν κάνεις στρονγκμαν πές το μας να το ξέρουμε γιατι εγω μιλάω για bb.

Τα κιλά sto bb για κάποιον που έχει εμπειρια δεν ειναι ο μοναδικος παράγοντας προοδου στο γυμναστηριο.

Η βιβλιογραφια να ξαναγράψω οτι δεν λέει τιποτα αν δεν ξέρεις να εφαρμοζεις αυτα που διαβάζεις.

Προσωπικά δεν εχω βρει πουθενά οτι αν βάζεις πολλα κιλά στις κάμψεις δικεφάλων στο ανέβασμα μπορει να κοψεις το τενοντα και ειναι σημειο που την έχουν πάθει πολλοι. Αν εσυ το βρεις αυτο.... για δώσε την πηγη να δούμε τελικά αν κάνεις σωστα που μας ειρωνευεσαι για ένα πράγμα που σου δινουμε κιολας σαν τίπ. :)

Το σάιτ που έδωσες το ξέρω πολυ καιρο πριν. Εννοειται οτι τα νουμερα του δεν ειναι θέσφατο.

Προσωπικά κάποιος πιστευω οτι ειναι σε ενα καλο επιπεδο αν μπορει να σπρώξει 60-70 κιλά στο πάγκο με σωστή τεχνική , 80-100 κιλά στις άρσεις και 80-100 στο κάθισμα.

Θα κάνει κάθισμα σωστο ομως μέχρι κάτω. Οχι ημι-κάθισμα και μετά να λέει οτι σηκώνει κιλά και εμεις παιδικά ;)

Απο εκει και πέρα απο αυτα τα νουμερα πάς για powerlifting και δεν έχει νοημα να ρισκάρεις το σώμα σου. Αν δεν κατεβαινεις σε αγώνες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Οταν εσύ σηκώνεις 150 κιλά για 2 επαναληψεις και μετά τα χεις φτύσει επειδη αυτο ειναι το μάξ σου.

Και εγώ κάνω τα 100 κιλά 8 φορες σε σετάκι. Ποιανου το σώμα έχει νιώσει μεγαλύτερη ένταση; ο μύς δεν ξέρει απο κιλά.

Αν εγώ κάνω 50 κιλά στο πάγκο και εσυ με κοροϊδευεις οτι τα κάνω παιδικά..... αλλα το δικο μου τέμπο ειναι 2 δευτερ κάτω - 2 πάνω για 15 επαναληψεις , δοκιμασε το και εσύ και έλα μετά να μου πεις ποιος τα κάνει παιδικά.

Για αυτο και κάποιος που θα πει αυτο το πράγμα θα καταλαβεις οτι δεν έχει ασχοληθει σοβαρά και σε βάθος με τη προπονηση, έχει βρει απλα ένα σάιτ με νούμερα και προσπαθεί να μετρήσει με τους άλλους... ποιος έχει την ... μπάρα μεγαλύτερη... σε κιλά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οπως σου έγραψα και τις προάλλες που μου ανέβασες το τουτοριαλ με τα στρονγκλιφτ ... αυτα τα νουμερα δεν ειναι στάνταρ. Πχ κάποιος που κάνει 80 κιλά πάγκο με σωστη τεχνική δεν μπορει να χαρακτηριστει αρχάριος. Αλλα ο οδηγος που έβαλες τον χαρακτήριζε. Και στη τελική αν κάνεις στρονγκμαν πές το μας να το ξέρουμε γιατι εγω μιλάω για bb.

Τα κιλά sto bb για κάποιον που έχει εμπειρια δεν ειναι ο μοναδικος παράγοντας προοδου στο γυμναστηριο.

Η βιβλιογραφια να ξαναγράψω οτι δεν λέει τιποτα αν δεν ξέρεις να εφαρμοζεις αυτα που διαβάζεις.

Προσωπικά δεν εχω βρει πουθενά οτι αν βάζεις πολλα κιλά στις κάμψεις δικεφάλων στο ανέβασμα μπορει να κοψεις το τενοντα και ειναι σημειο που την έχουν πάθει πολλοι. Αν εσυ το βρεις αυτο.... για δώσε την πηγη να δούμε τελικά αν κάνεις σωστα που μας ειρωνευεσαι για ένα πράγμα που σου δινουμε κιολας σαν τίπ. :)

Το σάιτ που έδωσες το ξέρω πολυ καιρο πριν. Εννοειται οτι τα νουμερα του δεν ειναι θέσφατο.

Προσωπικά κάποιος πιστευω οτι ειναι σε ενα καλο επιπεδο αν μπορει να σπρώξει 60-70 κιλά στο πάγκο με σωστή τεχνική , 80-100 κιλά στις άρσεις και 80-100 στο κάθισμα.

Θα κάνει κάθισμα σωστο ομως μέχρι κάτω. Οχι ημι-κάθισμα και μετά να λέει οτι σηκώνει κιλά και εμεις παιδικά ;)

Απο εκει και πέρα απο αυτα τα νουμερα πάς για powerlifting και δεν έχει νοημα να ρισκάρεις το σώμα σου. Αν δεν κατεβαινεις σε αγώνες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Οταν εσύ σηκώνεις 150 κιλά για 2 επαναληψεις και μετά τα χεις φτύσει επειδη αυτο ειναι το μάξ σου.

Και εγώ κάνω τα 100 κιλά 8 φορες σε σετάκι. Ποιανου το σώμα έχει νιώσει μεγαλύτερη ένταση; ο μύς δεν ξέρει απο κιλά.

Αν εγώ κάνω 50 κιλά στο πάγκο και εσυ με κοροϊδευεις οτι τα κάνω παιδικά..... αλλα το δικο μου τέμπο ειναι 2 δευτερ κάτω - 2 πάνω για 15 επαναληψεις , δοκιμασε το και εσύ και έλα μετά να μου πεις ποιος τα κάνει παιδικά.

Για αυτο και κάποιος που θα πει αυτο το πράγμα θα καταλαβεις οτι δεν έχει ασχοληθει σοβαρά και σε βάθος με τη προπονηση, έχει βρει απλα ένα σάιτ με νούμερα και προσπαθεί να μετρήσει με τους άλλους... ποιος έχει την ... μπάρα μεγαλύτερη... σε κιλά.

Και γιατί τότε εσύ βάζεις 50 κιλά; Γιατί δεν βάζεις 25 κιλά με 4 second tempo πανω κατω και 30 επαναλήψεις; Γιατι δεν βάζεις 12 κιλά για 60 επαναλήψεις αφού ο μυς δεν ξέρει από κιλά;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Και γιατί τότε εσύ βάζεις 50 κιλά; Γιατί δεν βάζεις 25 κιλά με 4 second tempo πανω κατω και 30 επαναλήψεις; Γιατι δεν βάζεις 12 κιλά για 60 επαναλήψεις αφού ο μυς δεν ξέρει από κιλά;

Εσυ θα μας πεις που έχεις διαβάσει πολλά στο γκούκλ και τα ξέρεις :P
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Εγω δεν έχω πρακτική εμπειρία στο θέμα για να μπορώ να κάνω τέτοιες τοποθετήσεις γι αυτό ρωτάω εσένα.

Ναι αλλα εγω δε μπορώ να σου απαντήσω γιατι οπως έγραψες σε άλλο θέμα "Απλα διάβασα μερικά πράγματα στο γκουκλ και ειναι μονο για το δικο μου case study" η αποψη μου δεν ειναι αξιοπιστη δεν εχω ασχοληθει με πειράματα ή πτώματα. Και εφοσον δεν ειναι γιατι να την πω; :P
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι αλλα εγω δε μπορώ να σου απαντήσω γιατι οπως έγραψες σε άλλο θέμα "Απλα διάβασα μερικά πράγματα στο γκουκλ και ειναι μονο για το δικο μου case study" η αποψη μου δεν ειναι αξιοπιστη δεν εχω ασχοληθει με πειράματα ή πτώματα. Και εφοσον δεν ειναι γιατι να την πω; :P

Και για τα 50 κιλά τότε για πιο λόγο έγραψες;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Και για τα 50 κιλά τότε για πιο λόγο έγραψες;

Γιατι μαζεύτηκαν πολλοι μασίστες που θεωρουν τα 80 κιλά παιδικά σε άρσεις και πάγκο και ειπα να χωθώ στο καβούκι μου γιατι.... ειμαι γατάκι. Οπως και αυτος εδώ. Που έκανε καθισμα με "παιδικά" κιλά.


γατάκια ειμαστε φιλε... δεν πιάνουμε τα strength standards τσεκαρε στο 5ο λεπτό.

Ο τύπος ειναι 90-100 κιλά σιγουρα στον ογκο και κάνει μάξ σετάκια 10 επαναληψεων με 100 κιλά. Οτι κανω και εγώ δηλαδη με τις άρσεις. Που τωρα δεν κάνω ουτε αυτο έχω βρει τροπο να δυσκολευω την άσκηση και με 60 κιλά σέτ. Αλλα δεν θα το πω... ψάξτε το στο γκουκλ αφου ειστε μάγκες. Να το βρειτε!

Καταλαβαινεις τωρα γιατι αποψεις οπως "Πες μου τα κιλά που κάνεις να σου πώ ποιος εισαι" πρόέρχονται απο άτομα που μπορει να μην έχουν ουτε 2 μηνες εμπειριας σε ενα γυμναστηριο :)

Φυσικα αυτα δεν τα γράφω για αυτούς. Αυτοι δε προκειται να καταλάβουν ποτέ. Αλλα για κανέναν άλλον που οντως τον ενδιαφέρει να γυμναστει σωστά και οχι να δειχθει και σε ενα χρονο να χει πιάσει ενα ωραιο αποτέλεσμα πάνω του μέσου ορου. Χωρις πολλές αναλυσεις και θεωριες για ανατομιες πτωμάτων και τα σχετικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Άρα τσάμπα υπάρχουν σχολές όπως ΤΕΦΑΑ ε; Τι πάνε και αυτοί εκεί πέρα; Χάσιμο χρόνου, όταν έχεις το google για κολλητό.

Και επειδή κούρασε το όλο θέμα, αφού πρώτος αναφέρθηκες στο εν λόγω (πρώην) μέλος, θα σου πω ότι θα μπορούσε κάλλιστα να απαντήσει με το "ναι, είμαι αθλήτρια" ή "όχι, δεν είμαι" και να αναπτύξει εκτενέστερα την επιχειρηματολογία της. Επιπλέον, εκείνη έλεγε σε κάποια φάση "πώς δίνετε έτσι συμβουλές ενώ δεν είστε ειδικοί;", αλλά όταν διερωτήθη η ίδια γιατί να μην τρώει κάποιος μετά τις 7, δεν είπε τίποτα. Αν θέλετε να κρίνετε, καλύτερα να ξέρετε όλο το context της συζήτησης.


Δε θα απαντήσω σε άλλο μήνυμα γιατί με κουράζει το παράλογο. Ο καθένας έχει την άποψή του. Καλή συνέχεια.

Αυτη ηταν το άλλο άκρο.... μαζι με τον άλλον... αντεδρασαν επειδη τους προτεινα λαστιχο αντιστασης 3-4 κιλών.

Σε αυτα τα θέματα οπως και σε κάθε άλλο , ο καθενας πιστευει οτι ειναι αυθεντια και έχει δίκιο. Και συνηθως η ροη της κουβεντας ειναι "Δεν παιζει αυτο που λές, οχι παιζει γιατι το λέω εγώ.. δε χρειάζεται να έχω διπλωμα για να ξέρω να οδηγω και οτι αλλο μπορει να σκαρφιστει ο καθενας για να υποστηριξει τις αποψεις του" και επι της ουσιας καταληγεις να παρεξηγιέσαι και να μη βγαινει και τιποτα.

Εμενα δεν με ενδιαφέρει αν νομιζει οτι ο άλλος έχει δικιο και να πιστευει οτι εγω ειμαι άσχετος, πραγματικά. Εκατομμυρια τέτοιοι άνθρωποι υπάρχουν. Εκεινο ομως που δεν μπορεσα να αφησω να πέσει κάτω ειναι να κρινουμε με βάση τα κιλά. Απο εκει ξεκινησε. Αυτη η νοοτροπια με τα κιλα πρέπει να σταματησει πραγματικα εχει χαντακωσει κοσμο.

Και αυτο διοτι θα τα διαβασει αυτα κανας φουκαράς που δεν ξέρει, και θα πάει να βάλει με τη μια τα κιλά που γράφουν οι οδηγοι που δηθεν ειναι για αρχάριους και θα σακατευτει. Μπορεις να πετυχεις εκπληκτικο αποτέλεσμα με λιγα κιλά. Πολυ ανώτερο απο εκεινο οσων δηθεν λένε για παιδικά κιλά. Σημερα δουλεψα τη πισω μοίρα των ωμων με αλτηράκια 3 κιλών!!! Τωρα νιωθω πιασμένος.

Στο πάγκο έβαλα 50 , στις έκτασεις ώμων δουλεψα με 5-6 κιλά. Που και τα 6 πολλα ειναι για αυτη την ασκηση γιατι οταν δινεις φορα να σηκωσεις τον αλτήρα.... κτυπάς το ακρώμιο μερικοι εν τω μεταξυ ανεβάζουν και πάνω απο το υψος του ωμου οποτε συνδυασμος... κατευθειαν για τενοντιτιδα στον υπερ-ακάνθιο. Τους βλέπω.... αλλα δε προκειται να διορθωσω κανέναν. τα ιδια κάνουν και οι γυμναστες απο ενα σημειο και μετά, κουράστηκαν να παρεξηγιούνται με το καθένα που πάει εκει και δε ξέρει τα βασικά. Στις εκτασεις τρικεφάλων επαιξα επισης με 25-30 και στο πεκ-ντεκ με 20. Η μια γυμναστρια μου ειπε οτι έχω χάσει λιπος απο πέρυσι και φαινεται οτι έχω γραμμώσει. Και ειμαι 84.5 κιλά.

Επισης ενας διπλάσιος μου σε μυικοτητα έπαιζε στο διπλανο πάγκο 80-90 κιλά , εγω 50. Λογικό. Συμφωνα με τον οδηγο που δώσανε τις προαλλες στο φιτνεσ. Αυτος ειναι αρχάριος. Πηγαινε πες του το μετά να σταθεις και διπλά του και να γελάνε και οι πέτρες. :P

Ο Εμπειρος (Κωστας Στεφανιδης) το έθεσε πολυ σωστα καθως αν και δεν συμφωνω σε κάποια μαζι του ειναι πολυ μεγάλος αθλητής. Ουτε βιντεο με "εναλλακτικές" διατροφες και ψωμιά ανεβάζει και ειναι παντα σοβαρος σε αυτα που λέει και κάνει.

"Αφηστε τον εγωισμο εκτος γυμναστηριου και κοιταξτε να πετυχετε το στοχο σας. Τιποτε άλλο" αυτο ειπε.

Αφηνω και ένα βιντεο επισης του Μήλα


στο 20λεπτό... τα εξηγει και αυτος. Εγω δε χρειάζεται να πώ κάτι αλλο. 25 χρονια στα γυμναστηρια κάτι παραπανω ξέρει απο τους γκουκλο-λογους του φιτνεσ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
B094A02A-E40C-4083-ABE7-E4AFFD5E64EB.jpeg

Το σώμα ένας γνωστού, ο οποίος το βράδυ αν δεν φάει τη βάφλα του με το παγωτό ή την κρέπα του, δε γινεται 😁 Γενικά κάθε μέρα από έξω τρώει λόγω εργασίας.

Πάει και γυμναστήριο 3-4 φορές την εβδομάδα από καμία ώρα. Είναι λίγο πιο μικρός από εσένα.

Ίσως, και να μην χρειάζεται τόσο να προσέχει κάποιος τη διατροφή του, αν γυμνάζεται καλά, για να έχει ένα ενδιαφέρον σώμα; Τι λέτε;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άλλη δουλειά κάνουν οι πολλές επαναλήψεις με λίγα κιλά και άλλη δουλειά κάνουν τα πολλά κιλά με λίγες επαναλήψεις. Όταν φτάσεις σε advanced επίπεδο πρέπει να κάνεις και τα δύο για να προχωρήσεις.
 

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμενα δεν με ενδιαφέρει αν νομιζει οτι ο άλλος έχει δικιο και να πιστευει οτι εγω ειμαι άσχετος, πραγματικά. Εκατομμυρια τέτοιοι άνθρωποι υπάρχουν.
Όντως υπάρχουν εκατομμύρια άνθρωποι που πιστεύουν ότι είσαι άσχετος :D
Και αυτο διοτι θα τα διαβασει αυτα κανας φουκαράς που δεν ξέρει, και θα πάει να βάλει με τη μια τα κιλά που γράφουν οι οδηγοι που δηθεν ειναι για αρχάριους και θα σακατευτει.
Όταν κάνεις βάρη αυξάνεις τα κιλά προοδευτικά και βάση των δυνατοτήτων σου, τα charts υπάρχουν για να ξέρεις πάνω κάτω σε τι επίπεδο έισαι, δεν παροτρύνουν έναν αρχάριο να κάνει ντε και καλά 50kg πάγκο.
Επισης ενας διπλάσιος μου σε μυικοτητα έπαιζε στο διπλανο πάγκο 80-90 κιλά , εγω 50. Λογικό. Συμφωνα με τον οδηγο που δώσανε τις προαλλες στο φιτνεσ. Αυτος ειναι αρχάριος. Πηγαινε πες του το μετά να σταθεις και διπλά του και να γελάνε και οι πέτρες. :P
Όχι σύμφωνα με τον οδηγό εσύ είσαι αρχάριος και αυτός είναι σε μέτριο επίπεδο. Το ξαναβάζω να το δεις
"Αφηστε τον εγωισμο εκτος γυμναστηριου και κοιταξτε να πετυχετε το στοχο σας. Τιποτε άλλο"
Τρομερό quote ! ! !
25 χρονια στα γυμναστηρια κάτι παραπανω ξέρει απο τους γκουκλο-λογους του φιτνεσ.
Άντε πάλι τα ίδια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top