Fitness Thread!

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,556 μηνύματα.
Και δε θα το καταλαβαινες αν σου έκανε υπέρηχο; Ή μήπως βαριοταν; Μήπως έπρεπε να πας κατευθείαν σε ορθοπεδικό;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,556 μηνύματα.
Μπορεις να του κανεις απλα ενα τηλέφωνο. Να του εξηγήσεις πως δεν μπορείς χωρίς γυμναστήριο και οτι δεν έκανες ο,τι σου είπε και οτι ξανάρχισαν οι ενοχλήσεις. Τουλάχιστον εγώ έτσι θα εκανα...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
Μπορεις να του κανεις απλα ενα τηλέφωνο. Να του εξηγήσεις πως δεν μπορείς χωρίς γυμναστήριο και οτι δεν έκανες ο,τι σου είπε και οτι ξανάρχισαν οι ενοχλήσεις. Τουλάχιστον εγώ έτσι θα εκανα...

εντάξει μωρέ δεν ειναι και τιποτα το τραγικο. Ετσι και αλλιώς κιλά δεν ανεβάζω. Άλλου ειδους επιβάρυνση τρως στα 50-60 κιλα στο πάγκο εστω και με περισσοτερες επαναληψεις και άλλη στα 70-80 που εκανα περυσι εγώ.

Θέλω ουσιαστικά να ολοκληρωσω το προγραμμα μου Μέχρι Αρχές Δεκεμβρη και αν μέχρι τοτε δεν έχει περάσει θα πάω. Θα ζητησω υπέρηχο. Ετσι και αλλιως τοτε θα παω κ για φυσικοθεραπειες γιατι θα εχω το διάλλειμα μου. 1-2 μηνες θα αραξω να ξεκουραστω.

Κάτσε μπορει να περάσει τωρα με τις νεες ασκησεις που κάνω. Μπηκα το έψαξα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,556 μηνύματα.
IMG_20200921_145501.jpg

Σήμερα θα δώσω τιπ για πιο υγιεινή πίτσα. Βάζω την πίτα ολικής με τα μανιτάρια και καυτερή πιπεριά στο φούρνο. Ναι μόνο αυτά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

IMG_20200921_150503.jpg

Μόλις βγει από το φούρνο ρίχνω από πάνω τριμμένο κασέρι, τοματινια και ψιλοκομμένο λάχανο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

IMG_20200921_151053.jpg

Διπλώνω την πίτα και βάζω γαλοπούλα, μια φέτα... Λόγω της ζέστης λιώνει το κασέρι και τα υλικά δεν καταστρέφονται με το ψήσιμο.
Θα το δοκιμάσω και με τορτίγιες ολικής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
View attachment 71238
Σήμερα θα δώσω τιπ για πιο υγιεινή πίτσα. Βάζω την πίτα ολικής με τα μανιτάρια και καυτερή πιπεριά στο φούρνο. Ναι μόνο αυτά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

View attachment 71239
Μόλις βγει από το φούρνο ρίχνω από πάνω τριμμένο κασέρι, τοματινια και ψιλοκομμένο λάχανο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

View attachment 71240
Διπλώνω την πίτα και βάζω γαλοπούλα, μια φέτα... Λόγω της ζέστης λιώνει το κασέρι και τα υλικά δεν καταστρέφονται με το ψήσιμο.
Θα το δοκιμάσω και με τορτίγιες ολικής.

Eγω αντι για κασέρι που ειναι πληρες και ανα φέτα εχει 10γρ λιπαρα θα έβαζα μοτσαρέλα ή τρικαλινο 10%
για ζυμη θα επελεγα oat αλευρι.
Και θα έβαζα και 200γρ κοτοπουλο

Να κάνω τη πιτσα τούμπανο... να τη τρωνε παιδάκια αδυνατα και να γινονται μετα το γυμναστηριο τούμπανα. ;)

Μια χαρά μπορεις να τρως υγιεινα να διατηρεις ενα ομορφο σώμα και δυνατο , μέχρι τα γεράματα και να τρως και αυτα που σ αρέσουν.

Πλέον τη πιτσα σπεσιαλ απεξω ουτε τη πλησιάζω πολλα λιπια ρε φιλε.... πολλα τυρια , πολλα ζαμπον.

Αυτο ειναι γευση και ποιοτητα;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,556 μηνύματα.
Το έχω κανει και με γιαούρτι στραγγιστο και είναι ίσως και πιο νόστιμο.
Για να γλιστράει... Το γιαούρτι το βάζω αφού βγάλω πιτακια απο τον φούρνο. Έτσι η πίτσα δεν καίει και μπορεί να καταναλωθεί αμέσως.
Νιφαδες βρώμης μπορείς να βάλεις και στο γιαούρτι. Η βρωμη με το αλεύρι ολικής απο την πίτα είναι συνδυαστικά πιο θρεπτική και πλήρης. ;)
Δεν έβαλα κοτόπουλο γιατί μου είχαν περισσέψει φέτες γαλοπούλας.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
Το έχω κανει και με γιαούρτι στραγγιστο και είναι ίσως και πιο νόστιμο.
Για να γλιστράει... Το γιαούρτι το βάζω αφού βγάλω πιτακια απο τον φούρνο. Έτσι η πίτσα δεν καίει και μπορεί να καταναλωθεί αμέσως.
Νιφαδες βρώμης μπορείς να βάλεις και στο γιαούρτι. Η βρωμη με το αλεύρι ολικής απο την πίτα είναι συνδυαστικά πιο θρεπτική και πλήρης. ;)
Δεν έβαλα κοτόπουλο γιατί μου είχαν περισσέψει φέτες γαλοπούλας.

Εγω στη φάση που ειμαι έχω κοψει τα ψωμια και ολα τα αλευρα για αυτο προτεινα αλευρι βρώμης.

Πιστευω οτι υπάρχουν πιο ποιοτικοί υδατάνθρακες απο οτι το ψωμι ολικής ή το αλεύρι.

Κουάκερ - γλυκοπατατα - πατάτα - κινοα - καστανο ρυζάκι - μπασμάτι - λαχανικά φούλ. Αυτα συνηθως επιλέγω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
@juste un instant σχετικα με τους τραυματισμους που λέγαμε χθές. Ενας ακομη λογος που μπορει να πονάει κάποιος ειναι οτι οι μυς του μπορει να ειναι ανεπτυγμενοι αλλα οχι οι τένοντες.

Οι τενοντες έχουν πιο αργο ρυθμο αναπτυξης απο οτι οι μυες. Ενας τενοντας επισης απαξ και τραυματιστει δεν αιματωνεται , σε αυτη τη περιπτωση αργει η αποκατασταση διοτι το αιμα εχει επουλωτικους παράγοντες.

Αν κάποιος πονάει μπορει τα κιλά που βάζει στο γυμναστηριο να μην ειναι για τους τενοντες του ακομη και αν οι μυς του μπορουν να τα σηκώνουν. Πρέπει λοιπον να κατεβάσει , και να μην έχει ηλιθιες νοοτροπιες οτι τα "κιλα ειναι παιδικά" , οταν ο μυς ειναι δυνατοτερος απο τον τένοντα ο τένοντας τρώει μεγαλυτερη τάση γιατι κατα τη συσπαση πρέπει να μεταφερει ενεργεια στα οστα και τις αρθρωσεις για να γινει η κινηση.

Οποτε ακουει κάποιος που ειναι άσχετος με το αντικειμενο οτι τα 50-60 κιλά πχ στις άρσεις ειναι παιδικά και σου λέει θα βάλω 100. Χωρις να ειναι έτοιμοι οι τενοντες να διαχειριστουν αυτα τα φορτία. Ο μυς δεν θα μεγαλώσει επειδη εσυ του έβαλες ξαφνικά φορτιο 100 κιλών , πιο πολυ ζημιά θα προκαλέσεις. Η αναπτυξη των μυών ειναι ενα πακέτο που περιλαμβανει πολλά , προπονηση - ειδικη διατροφη - αποθεραπεια και ξεκουραση.

Αλλα ο πιτσιρικας που ειναι γενικα ασχετος με το αντικειμενο και δεν ξέρει καν τα βασικά πριν πάει να πιάσει μια μπαρα για να δειχθει στο ινσταγκραμ αυτα δεν τα λαμβάνει υποψη και μετά θα πάει στον ορθοπεδικο και θα κλαιγεται.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,556 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω και ότι όσο πιο μεγάλος είναι ο μυς, τοσο περισσότερη πίεση δέχεται ο τένοντας...
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Εγω στη φάση που ειμαι έχω κοψει τα ψωμια και ολα τα αλευρα για αυτο προτεινα αλευρι βρώμης.

Πιστευω οτι υπάρχουν πιο ποιοτικοί υδατάνθρακες απο οτι το ψωμι ολικής ή το αλεύρι.

Κουάκερ - γλυκοπατατα - πατάτα - κινοα - καστανο ρυζάκι - μπασμάτι - λαχανικά φούλ. Αυτα συνηθως επιλέγω.

Δεν έχει διαφορά ο υδατάνθρακας της βρώμης και της γλυκοπατάτας με αυτόν του ψωμιού και των ζυμαρικών ολικής.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω και ότι όσο πιο μεγάλος είναι ο μυς, τοσο περισσότερη πίεση δέχεται ο τένοντας...

Ναι γιατι ο ασκουμενος μπαινει στο τρυπάκι οτι για να τον μεγαλώσει πρέπει να προπονηθει ακομη πιο σκληρά ... και κάποια ωραια μέρα ο τένοντας βαράει κανονάκι. Εγω στον 1 χρονο που ασχολιομουν συστηματικά και σοβαρα με το γυμναστηριο κατάλαβα οτι δεν χρειάζονται υπερβολές στα κιλά για να δυναμώνεις.

Και αν κάποιος θεωρει οτι ειμαι φλώρος που τα γράφω αυτά.... μπορει μια χαρά να κανει μια ωραια αναζητηση στο γκουκλ με keyword TΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΙ και Βάρη και να δει πως θα του βγουν ενα καρο φορουμ μποντι μπιλντιν στα οποια το 80% των συμμετεχόντων απο κάτω γράφουν για κάποια εμπειρια τους με τραυματισμους. Ο ένας έχει μέση , ο άλλος εχει αγκώνες , ο παραλλος έχει ώμους και η λιστα.... συνεχιζεται.

Ο λογος ειναι οτι οι τενοντες εχουν πιο αργη αναπτυξη απο τους μυς. Αν εγω πχ πάω και μεγαλωσω μυικά στους 3 μηνες απο εκει και έπειτα οι τενοντες θέλουν πιο αργο ρυθμο επομενως αν εγω συνεχιζω να φορτωνω τοτε ειναι σχεδον βεβαιο οτι κάποια στιγμη κάπου θα την φάω.

Ολοι αυτοι απλα θέλουν να κάνουν μια δουλεια που γινεται σε 5 χρονια στα 1-2. Δυστυχως κυκλοφορει πολλή καγκουριά και ασχετοσυνη στα γυμναστηρια. Το μονο σιγουρο. Τις προάλλες ο άλλος ο πιτσιρικας πηρε να κάνει κάμψεις δικεφάλων με τους αγκωνες ΠΙΟ πισω απο το σώμα με 12.5 κιλά... εγω εχω πιο μεγάλο χέρι απο αυτον και εκανα με 6... μάλλον εγω ειμαι μαλακας και αυτος ο μάγκας.

Ενα απολυτα υγιες - μυώδες (σε λογικα πλάισια) - γραμμωμένο και δυνατο σώμα ολοκληρωνεται στην 4-5ετια.
τα αγαθα κοποιος κτωνται και ο ελεφαντας δεν τρωγεται σε ενα βραδυ... το ξέρω οτι αντηχει και δειχνει κουλ στη παρέα να σκάσεις για καφέ και τα μανικια να γεμιζουν επειδη ο δικεφαλος και ο τρικέφαλος έχουν πρηστει αλλα χρειαζεται πολυ περισσοτερο κοπο και χρονο απο οτι κάποιοι φαντάζονται. Τουλάχιστον για εμάς τους μονιμους στο γυμναστηριο... τους μονιμους πελάτες. Που επειδη θα ειμαστε ολο το χρονο θα πρέπει να κάνουμε και κάποιου ειδους μάνατζμεντ στα φορτια για να μη βγει ο οργανισμος νοκ άουτ.

Ειναι και η τελευταια φορά που κάνω τοσο εκτενή αναλυση, δικο του ειναι το σωμα του καθενος ας το σπάσει ολο... δεν με απασχολει. Ακομη και σε αυτον που σηκωνει 130 κιλα κ τρέμει σαν το ψάρι ενω ειναι για 60-70 του τα ειχαμε πει πολλες φορές κ του έχουμε κάνει σχολια μια και τα βιντεο ειναι δημοσια.... δυτυσχως θα τα διαβασει και θα τα λαβει υποψη οταν βγει εκτος.

Εχουν βαρεθει και οι γυμναστες να τα λενε κ να ασχολουνται,... πλεον τους καταλαβαινω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,556 μηνύματα.
Γενικά ο τεντωμένος και παραφουσκωμένος μυς συνθλίβει όλα τα άλλα ζωτικά όργανα του χεριού και τους περιορίζει τον ζωτικό τους χώρο. Είναι σαν να περιορίζονται οι κινήσεις και η ελευθερία όλων των άλλων οργάνων που βρίσκονται κοντά ή περιβάλλουν τον μυ.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
Γενικά ο τεντωμένος και παραφουσκωμένος μυς συνθλίβει όλα τα άλλα ζωτικά όργανα του χεριού και τους περιορίζει τον ζωτικό τους χώρο. Είναι σαν να περιορίζονται οι κινήσεις και η ελευθερία όλων των άλλων οργάνων που βρίσκονται κοντά ή περιβάλλουν τον μυ.

Το αγαπημένο μου.... Το απολαμβάνω όσο δε παει με μελιτζάνες κ λίγη μουσταρδα νοστιμότατο.

Μετά υπνο κ το βραδακι γυμναστήριο

IMG_20200923_045123.jpg
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
Βλέπω και με την πετσουλα του πανω κυριλέ!
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,556 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,556 μηνύματα.
Συγχαρητήρια!
Μπόλικη πιπεριά σε διάφορα χρώματα, κολοκυθάκι, τοματινια, ραδίκι, μαρούλι, ρόκα, πράσινο κρεμμυδάκι, μουστάρδα, λαδακι έξτρα παρθένο ψυχρής εκθλιψης και λιναρόσπορο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top