Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,738 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,847 μηνύματα.
Θα το σκεφτώ αλλά ακόμα έχει πολύ ζέστη. Ίσως αργότερα, όταν δροσίσει καλύτερα...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,738 μηνύματα.
Θα το σκεφτώ αλλά ακόμα έχει πολύ ζέστη. Ίσως αργότερα, όταν δροσίσει καλύτερα...
Eγω δεν χάνω προπονηση ουτε και αν εχω μικρο ενοχλησεις ! Σημερα κομπλε το χέρι δεν με ενοχλησε καθολου. Και ανεβασα και λιγο ογκο και εκανα κ δυνατη προπονηση ! Φιλε εγω το γυμναστηριο πολυ δυσκολα θα το κοψω για πάνω απο 2-3 μήνες.

Θα το πω και στον φυσικοθεραπευτη να το ξερει αν πάω οτι κοιταξε να δεις εγω θέλω τα χέρια μου λειτουργικα να κάνω γυμναστική. Αυτο το .... κάνε κολυμπι καλοκαιρι κ απο Οκτωβριο έλα για φυσικοθεραπειες που μου ειπε ο άλλος δεν παιζει.

Ηδη δηλαδη χάναμε 3 + 2 μηνες -> 5 μήνες. 5 μηνες ειναι σχεδον μια σεζον ρε φιλε.

Αλλα δεν τις έχασα γιατι ετσι και αλλιως απο Ιουλιο εχω ξεκινησει κανονικα αρχικα με λάστιχα μετά καμψεις και Αυγουστο μπηκε και το γυμναστηριο στο παιχνιδι. Ετσι οπως με βλέπω θα κάνω ΚΑΙ ΤΟΝ δεκεμβριο εύκολα. Αλλα εντάξει ρισκάρω κ λιγο αν εχω μια μικρο ενοχληση δεν θα πω δεν πάω... θα πάω κανονικά και βλέπουμε.

νΑ ΚΛΕΙΣΩ ΕΝΑ 6ΜΗΝΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ συνεχούς προπονησης και μετα ας μεινω κ 2 μηνες οφφ δε πειράζει.

6 μηνες + 7 μηνες πριν κλεισει για καραντινα -> 13 μήνες απο πέρυσι τον Αυγουστο.... φιλε περναει γρηγορα ο καιρος κ τα χρονια και ολα! Μετα θα φτάσεις 40 και αν δεν εχεις αναπτυξει ενα σωστο μυικο και τενοντικο συστημα ολο θα πονάς.

Στα 40 μπαινεις ακομη πιο δυσκολα σε προγραμμα. Οποτε στα 30+ δεν εισαι για να χάνεις χρονο. Τουλαχιστον ετσι το βλέπω εγώ. Στα 40 πρέπει να χεις ενα παρελθον 5ετιας στο γυμναστηριο με σωστη προπονηση διατροφη κτλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,738 μηνύματα.
Eχω αραξει στη καναπεδάρα του σπιτιού μου με δυνατο πρωινο και περιμένω τα αποτελεσματα των Χρυσαυγιτών !!!

Το πρωινο εχει μια μικρη τροποποιηση σημερα

εχω βάλει 60γρ κουάκερ - 60ΓΡ ΚΑΡΥΔΙΑ (λιπαρά φουλ) 100γρ μπανανα - 200γρ γιαουρτι - 10γρ μέλι ΚΑΙ.... ΣΟΚΟΛΑΤΙΤΣΑ γαλακτος κουβερτουρα που τα ΣΠΑΕΙ πραγματικά ..... επειδη πάμε τρομέρα στο γυμναστηριο και παρά το οτι τον Σεπτεμβριο ειχα ενοχλησεις στον τένοντα του δικεφάλου, έφτιαξα και άλλο τη προπονηση μου , προσεξα κάποια πράγματα και πλέον μπορω και προοδευω στις ασκήσεις χωρις φυσικά να διακοψω τις προπονησεις και οι ενοχλησεις εχουν σχεδον εξαφανιστει (βασικη ειναι η 3η μέρα που δεν έχω και προχθες εκανα δυνατη προπονηση με σουπερ σέτ) για ολο αυτο ειπα να επιβραβεύσω σημερα τον εαυτο μου με αυτη τη μικρη τροποποίηση.

Ειναι δυνατον με τέτοιο πρωινο να μην τελειωσεις ολες τις δουλειες σου, να πας μετά γυμναστηριο και να κάνεις και αχαλίνωτο σέξ με την κοπελα σου;;; :P

ΤΟΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΕΧΕΙ !!!!
 

Συνημμένα

  • IMG_20201008_001958.jpg
    IMG_20201008_001958.jpg
    1.3 MB · Εμφανίσεις: 88

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,738 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Moy thn εσκασε τωρα τελευταια !
Eσυ θα πάς γυμναστηριο ;

Τον απασχόλησα λίγο με τα καλλιτεχνικά αλλά όλος δικός σου!
Εγώ φίλους, δεν χωρίζω!
Το γυμναστήριο το ψιλοσκέφτομαι αλλά δεν με τραβάει βρε παιδάκι μου.
Προτιμώ άλλους τρόπους όπως το περπάτημα, τον χορό.΄Ελιωσα και στο κολύμπι το καλοκαίρι.
Πάντως από τους ανθρώπους που συναναστρέφομαι, πολλοί που ήταν τακτικοί θαμώνες του γυμναστηρίου, τώρα το φοβούνται λόγω κορονοϊού και παλεύουν μόνοι τους στο σπίτι.
Ακόμα και ο αδελφός μου που είναι φανατικός του μπάσκετ (1.92-1.93 ύψος), δεν έχει πάει να παίξει μετά τις διακοπές και είναι μέσα στα νεύρα!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,738 μηνύματα.
Τον απασχόλησα λίγο με τα καλλιτεχνικά αλλά όλος δικός σου!
Εγώ φίλους, δεν χωρίζω!
Το γυμναστήριο το ψιλοσκέφτομαι αλλά δεν με τραβάει βρε παιδάκι μου.
Προτιμώ άλλους τρόπους όπως το περπάτημα, τον χορό.΄Ελιωσα και στο κολύμπι το καλοκαίρι.
Πάντως από τους ανθρώπους που συναναστρέφομαι, πολλοί που ήταν τακτικοί θαμώνες του γυμναστηρίου, τώρα το φοβούνται λόγω κορονοϊού και παλεύουν μόνοι τους στο σπίτι.
Ακόμα και ο αδελφός μου που είναι φανατικός του μπάσκετ (1.92-1.93 ύψος), δεν έχει πάει να παίξει μετά τις διακοπές και είναι μέσα στα νεύρα!
Το βασικό στο γυμναστηριο ειναι να έχεις κίνητρο.

Αν για παράδειγμα κάποιος που παιζει 50 κιλά στο πάγκο το βάλει στοχο να φτάσει στα 70 μέσα σε ενα χρονο έτσι... δεν γινονται αποτομα αυτά. Και ας λένε για τα προγραμματα 5x5 πρακτικά υπάρχουν και άλλα θέματα οπως το πλατώ για οποιον έχει ασχοληθει.

Τοτε μια χαρά θα τον τραβάει !

Εχει βάλει στοχο να δυναμώσει στις βασικές ασκησεις.

Η γυμναστικη στο σπιτι ειναι μια χαρά αλλα οπως συμβαινει και στο γυμναστηριο πρέπει να ξέρεις τι κάνεις , γιατί το κάνεις και πώς θα το κάνεις.

Πχ το να σηκωνομαι καθε μερα και να κάνω 50 πους άπς δεν εχει νοημα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,847 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,847 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,738 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ben, oui ma chère...:yes:
Αλλά εδώ είναι φιτνες κλαμπ... Απαγορεύονται τα γαλλικά. Υπάρχει άλλο θέμα γι' αυτα...
Δεν εχω προβλημα εγω παιδιά , φέρτε κ καμια πιτσα να το γιορτάσουμε ! :P

:lol::lol::lol:
Λοιπόν, εγώ την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια επειδή είμαι σίγουρη ότι ο Devil παρόλο που το παίζει χαλαρός, έχει αρχίσει να τα παίρνει που του χαλάω το αγαπημένο του θέμα! :bye2:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,738 μηνύματα.
:lol::lol::lol:
Λοιπόν, εγώ την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια επειδή είμαι σίγουρη ότι ο Devil παρόλο που το παίζει χαλαρός, έχει αρχίσει να τα παίρνει που του χαλάω το αγαπημένο του θέμα! :bye2:
Την κάνεις αλλα στη γωνια σε περιμένει ... ο γυμναστης ! Χαχα απαξ και μπεις στο φιτνεσ μετά πολυ δυσκολα φευγεις ειναι σα συμμορια. Συμμοριτες ειμαστε κ εδω μεσα μη νομιζεις ! Η Συμμορια του Κουάκερ.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Την κάνεις αλλα στη γωνια σε περιμένει ... ο γυμναστης ! Χαχα απαξ και μπεις στο φιτνεσ μετά πολυ δυσκολα φευγεις ειναι σα συμμορια. Συμμοριτες ειμαστε κ εδω μεσα μη νομιζεις ! Η Συμμορια του Κουάκερ.

Εσύ βρε άτιμε, μ΄έβαλες πριν την ώρα μου στη συμμορία των γιαγιάδων και πιστεύεις ότι θα με φοβίσει η συμμορία του κουάκερ;:lol:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,738 μηνύματα.

Συνημμένα

  • images.png
    images.png
    9.2 KB · Εμφανίσεις: 91

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μου εχουν μεινει αλλες 2 μερες και μετα αλλη μια εβδομαδα και μου τελειωνει το challenge. Θα το ξανακανω απο την αρχη αλλα θα αυξησω βαρος ή/και επαναληψεις. Μετα λεω να μπω σε αλλο προγραμμα για να μη συνηθιζουν οι μυες μου και δεν εχω προοδο.
Εψαχνα αυτες τις μερες για σωματοτυπο και προγραμμα/διατροφη με βαση τον σωματοτυπο μου. Το εχει ψαξει κανεις; Ισχυουν αυτα που ακουγονται, πχ αν εισαι εκτομορφικος πρεπει να τρως περισσοτερους υδατανθρακες ενω αν εισαι μεσομορφικος πρεπει να τρως ιδια ποσοστα υδατανθρακων, λιπους και πρωτεινης, κοκ;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,738 μηνύματα.
Μου εχουν μεινει αλλες 2 μερες και μετα αλλη μια εβδομαδα και μου τελειωνει το challenge. Θα το ξανακανω απο την αρχη αλλα θα αυξησω βαρος ή/και επαναληψεις. Μετα λεω να μπω σε αλλο προγραμμα για να μη συνηθιζουν οι μυες μου και δεν εχω προοδο.
Εψαχνα αυτες τις μερες για σωματοτυπο και προγραμμα/διατροφη με βαση τον σωματοτυπο μου. Το εχει ψαξει κανεις; Ισχυουν αυτα που ακουγονται, πχ αν εισαι εκτομορφικος πρεπει να τρως περισσοτερους υδατανθρακες ενω αν εισαι μεσομορφικος πρεπει να τρως ιδια ποσοστα υδατανθρακων, λιπους και πρωτεινης, κοκ;

Καμία απολύτως. Μη μπλέκεις με τέτοιες άχρηστες λεπτομέρειες :)

Εκείνο που σε ενδιαφέρει ειναι να τρως επαρκή πρωτεϊνη για να βοηθας το σώμα σου να αναπλάθει τον μυικο ιστο μετά τη προπονηση , να τρως τοσο υδατάνθρακα ωστε να σε βοηθάει στη προπονησή σου για να μπορείς να τη βγάζεις προκαλώντας το κατάλληλο ερέθισμα για να προχωράει η ολη διαδικασια
και βεβαια να μη πέφτεις πάνω απο 1 κιλο το μήνα σε βάρος για να διασφαλισεις οτι καις λίπος και οχι μυικο ιστο.

Παράλληλα με το μυικο ερέθισμα στο γυμναστηριο και τη προσληψη πρωτεϊνών οι μυς σου θα μεγαλώνουν χωρις να ακολουθεις την καθυστερημένη αντίληψη οτι για να βάλεις μυς πρέπει να μπεις σε φάση "ογκου" και να τρως περισσοτερο απο τις θερμιδες συντηρησης.

Μη μετράς καν θερμιδες... πάρε μια ζυγαρια δωματιου και πειραματισου , αμα δεις οτι έχεις πτωτική ταση ... φάε λιγο παραπάνω (πάντα καθαρά) αν δεις οτι εχεις άνοδο κοψε λιγο φαγητο.

Τελικα τα πράγματα ειναι πολύ πιο απλά απο οσο νομιζα κ εγώ.

Το κλειδι που έχεις ανακαλυψει και εσυ ειναι η προοδος !

Προοδος ειναι ακομη και μια επαναληψη παραπανω απο οτι την προηγουμενη φορά. Απλά τα πράγματα , το σώμα φτιάχνει μέρα με τη μέρα , απλα οταν πηγαινεις πιο αργά εχεις μεγαλυτερη ασφάλεια και μικρότερο ρισκο στους τραυματισμους απλα η δουλειά θα γινει πιο αργά. Προσωπικα δε βιάζομαι ουτε κυνηγάω χρονους και αγώνες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μετραω θερμιδες για να βλεπω που βρισκομαι με την πρωτεινη, αλλα δεν δινω πολυ σημασια στις θερμιδες, εκτος αν ξεπερασω το οριο κατα 500. Τοτε μπορει να παω για περπατημα για να καψω 300-500. Θελω να χασω λιπος και χανω κατα μεσο ορο 300γρ τον μηνα. Πιστευω ειναι καλα και δεν χανω μυικη μαζα.
Πρεπει να προσεξω το αγχος, την κουραση και την υπερβολικη προπονηση γιατι εκτοξευεται η κορτιζολη και αντι να καιω λιπος καιω μυικη μαζα. Η καλυτερη επενδυση που εκανα προσφατα ηταν η αγορα fitbit. Οταν βλεπω οτι εκτοξευεται ο σφυγμος μου οταν κοιμαμαι, κοβω προπονηση και ξεκουραζομαι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top