Fitness Thread!

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
ENNOEITAI file μου δεν διαφωνώ , απλα δεν ειναι μονο το περπατημα κατα τη γνώμη μου. ;)

Σε άλλα νέα ο Κογιας ανέβασε βιντεάκι... πολύ δυνατος αθλητής ! Αλλα πρέπει να δουλέψει πόδια.

Αυτα τα βιντεο που κάνουν και φωνάζει ο ένας τον άλλον ! Να κανουν μαζι προπονηση. Ελπιζω κάποια στιγμη να γινει αυτο και απο εδώ θα χε πλάκα χαχα :P

Και ο Αλιμπάκης για τη μάζα που έχει η οποια ειναι θεόρατη πλέον(με αναβολικά βεβαια) τα πηγε πολύ καλά στις καλισθενικές με εξαιρεση τα muscle ups.

Από τις ορμόνες έχει αναπτύξει γυναικομαστια ο Αλίμπακης τώρα το παρατήρησα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
@Devil
Σιγουρα δεν είναι μόνο το περπάτημα. Απλά δύσκολα βλέπουμε πολυ μυώδεις να ξεπερνουν τα εννενήντα τους χρόνια. Καλός ύπνος, καλή διατροφή, καλες σχέσεις, ένα επάγγελμα που να σε ευχαριστεί και να σε διασκεδάζει, υγιές περιβάλλον χωρίς αγχος. Όλα παίζουν.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.
Από τις ορμόνες έχει αναπτύξει γυναικομαστια ο Αλίμπακης τώρα το παρατήρησα.

Ολοι αυτοι οι επαγγελματιες χωρις φάρμακα δεν μπορουν να σταθούν στους διαγωνισμους που υπάρχει τεράστιος ανταγωνισμός. Επελεξε να παιζει σε μεγάλες κατηγοριες (90 κιλά και πάνω) που εκει δεν προχωράς με φυσικό τρόπο. Σε μικροτερες κατηγοριες οπως Βερμουδα κατεβαινεις και χωρις αναβολικά , φαγητο προπονηση 2-3 συμπληρωματα και έφυγες.

Σε μεγαλες κατηγοριες ομως δεν μπορεις να σταθεις. Εγω πιστευω οτι μέχρι το σημείο του Κόγια να φτάσει κάποιος έχει φτάσει σε ενα τέλειο σημείο. Απο εκει κ πέρα... γυμνάζεσαι για τη συντηρηση γιατι εκει ειναι και το φυσικό πλατό. Έχεις μια παρα πολυ καλη σωματικη κατάσταση και ποιοτητα ζωής , εμφανιση με οτι αυτο συνεπάγεται (κατακτησεις στο άλλο φυλο , αυτοπεποιθηση κτλπ) 80 κιλά με μυική μάζα και ως εκει... άντε να πας 85. Το πολύ. Οποιον βλέπεις απο 85 κιλα και πάνω με 10-12% λιπος έχει πάρει κάτι.

Και απο τα 90 και μετά ξεκινάνε τα καφάσια :P αυτος τωρα που ειναι 116 κιλά και 12% λίπος και πολυ λέω πήρε και τι δεν πήρε... εσενα και μενα πηρε μαζι σε αναβολικές ουσιες

ή ο άλλος ο σταυρουλάκης που σηκώνει 280 κιλά αρσεις και 220 κιλα κάθισμα. Έτσι σηκωνονται αυτα νομιζεις;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ναι ισχύει και εγώ έχω κάνει τα δικά μου και ήμουν για καμια βδομάδα σαν συγκαμένη γιατί εκεί που δεν είχα γυμναστεί ποτέ μου , με έπιασε υπερβάλοντας ζήλος ξαφνικά . Γενικά πάντως λέγεται ότι και ένα καθημερινό γρήγορο περπάτημα μπορεί να είναι αρκετό για το καρδιαγγειακό , δεν χρειάζεται να χτυπιόμαστε στα γυμναστήρια ή αυτό το λέω εγώ για να αποφύγω τη γυμναστική :D

Ίσως μάλιστα και καλύτερη ποιότητα υγείας από αυτην που σου δίνει η μυϊκή ανάπτυξη.

Επειδή επί χρόνια, τουλάχιστον 15, έκανα μόνο περπάτημα και λίγο τρέξιμο και ποδηλατο θα διαφωνήσω ότι μόνο το περπάτημα αρκεί. Συμφωνώ ότι είναι το καλύτερο για το καρδιαγγειακό, και όντως είναι γιατί πήρα μέρος σε πείραμα που μετρούσαν την ελαστικότητα στις αρτηρίες και έκανα νέο ρεκόρ με βάση όσους είχαν μετρήσει, αλλά ήμουν skinny fat το οποίο το θεωρώ εξίσου επικίνδυνο με το να είσαι υπέρβαρη/ος.
Από το πολύ περπάτημα έχασα μυϊκή μάζα και είχε ως συνέπεια να τρεφομαι με 1600-1800 θερμίδες και να βαζω λιπος. Γιατί; Επειδή ο μεταβολισμός μειώνεται όταν μειώνεται η μυϊκή μάζα και αν συνέχιζα έτσι θα έφτανα τα 50 και θα γίνουν όπως η μέση Ελληνίδα. Χοντρή, πλαδαρή, με υπέρταση και στα πρόθυρα οστεοπόρωσης. Επίσης είχα αισθητή μείωση στην δύναμη μου. Δεν είχα ισορροπία, και λόγω της έλλειψης ισορροπίας έχω τραυματιστεί σοβαρά ουκ ολίγες φορές. Απέκτησα τενοντίτιδα από το πουθενά, δεν είχα την ίδια ενέργεια που έχω τώρα και ήμουν σε πολύ χάλια κατάσταση όταν πήγαινα hiking. Ναι μεν είχα αντοχή, αλλά στις ανηφόρες δυσκολευομουν πολύ.

Μετά από 4.5 μήνες ασκήσεων με αντιστάσεις, βάρη, plyometrics, ΗΙΙΤ, βλέπω τρελή διάφορα πάνω μου. Το λίπος που δεν μου έφευγε με τίποτα έχει μειωθεί πάρα πολύ παρόλο που τρώω περισσότερο, μπορώ και σηκώνω βαριά αντικείμενα χωρίς να νιώθω να ζοριζεται η μέση μου, τα πόδια μου τα νιώθω ανάλαφρα όταν περπατάω, η αντοχή μου έχει εκτοξευθει, η ισορροπία μου είναι απίστευτη και έχω αποκτήσει ευλυγισία. Για το μόνο που έχω μετανιώσει είναι που δεν ξεκίνησα νωρίτερα αυτο το είδος άσκησης.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Aυτοί που ζουν πολλά χρονια θεωρώ πως δεν είναι ούτε σκίνυ φατ ούτε overmuscled, ούτε περνάν τις μέρες τους στα γυμναστήρια. Η μακροζωία νομίζω ότι έχει να κάνει πιο πολυ με ασκήσεις συντήρησης. Η ποικιλία στη διατροφή για μένα είναι το πρωτο. Προσωπικά έχω καταργήσει τα πρωτεινικά σκουπ και νιώθω μεγαλύτερη ευεξία. Και να τρως λιγο λιγότερο από το να νιώθεις κορεσμό βοηθάει στην μακροζωία. Για μενα δεν είναι θέμα να εκτοξευτεί η αντοχή μου αλλά να παραταθεί και να είναι όσο το δυνατό μακροχρονη και ανθεκτική στον χρόνο. Ο κάθε ανθρωπος έχει τους δικούς του στόχους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.
Aυτοί που ζουν πολλά χρονια θεωρώ πως δεν είναι ούτε σκίνυ φατ ούτε overmuscled, ούτε περνάν τις μέρες τους στα γυμναστήρια. Η μακροζωία νομίζω ότι έχει να κάνει πιο πολυ με ασκήσεις συντήρησης. Η ποικιλία στη διατροφή για μένα είναι το πρωτο. Προσωπικά έχω καταργήσει τα πρωτεινικά σκουπ και νιώθω μεγαλύτερη ευεξία. Και να τρως λιγο λιγότερο από το να νιώθεις κορεσμό βοηθάει στην μακροζωία. Για μενα δεν είναι θέμα να εκτοξευτεί η αντοχή μου αλλά να παραταθεί και να είναι όσο το δυνατό μακροχρονη και ανθεκτική στον χρόνο. Ο κάθε ανθρωπος έχει τους δικούς του στόχους.

Νομιζω έχεις πάρει τα βάρη με στραβό μάτι ! Το να πάρεις ενα ποδήλατο και να πάς μια βολτα ακομη και μέσα στη πόλη ή εναν περίπατο στο βουνό ειναι πολύ ωραίο! Αλλα το να κάνεις επισης προπονηση με βάρη και να χεις βάλει ενα στοιχημα με τον εαυτο σου οτι κοιτα να δεις... τωρα κανω 15 κιλα αλτηρες πιεσεις στηθους σε 2 μηνες θέλω να κάνω 20 κιλά σε κάθε χέρι ! Θα δεις τι ωραια που θα νιώσεις οταν το πετύχεις + την ωραια πιεση - καψιμο που θα νιώθεις στο γυμναστηριο.

Α΄σχετα ολα τα υπολοιπα με τη μυική ανάπτυξη και την εμφάνιση. Προφανως και αυτο το κάνουμε επειδη πρώτα απο ολα τ γουσταρουμε... γουσταρω να πηγαινω γυμναστηριο , μ αρεσει μετά να γυριζω και να ετοιμάζω το φαγητό μου στη κουζινα μου μετά να τρωω και το απογευμα ή βράδυ να βγω για ποτο... αυτη η μέρα ειναι μια απο τις κορυφαιες μέρες για μενα οταν ειμαι σε άδεια ! Άλλος μπορει να λέει τι μαλακιες ειναι αυτες εγω μπορει να γουσταρω να πινω να καπνιζω αραχτος σε εναν καναπέ κτλπ κτλπ.

Οσο για το επιχειρημα με την μακρο ζωια κακα τα ψεμματα κανεις απο εδω μεσα δεν ξέρει ποτε θα πεθάνει. Ακομη και αν κάνεις αυτα που λές..... που ειναι σωστά οπως σου ειπα και επισης σου χω πει πως στη διατροφη εισαι απο τους καλυτερους στο θρέντ ! Αν οχι ο καλύτερος....

Μπορει να ερθει να πεσει πάνω σου ενας βλάκας και να σε τρακάρει κτυπα ξύλο... και μάντεψε αν εισαι δυνατος θα κινδυνεψεις λιγοτερο. Γιατι το μυώδες σώμα απορροφάει μέρος της προσκρουσης και μετά πάνε στους τένοντες και τις αρθρώσεις κ τα κοκκαλα. Πολλες φορες εχουμε ακουσει γιατρους να λένε "Ηταν πολυ δυνατος για αυτο σώθηκε..." επομενως καλο θα ηταν να μην υποτιμούμε τη σημασια της μυικής ανάπτυξης οχι της υπερβολικης αλλα σιγουρα πανω απο το μέσο ορο... ο μεσος ορος εχει ενα χέρι 35-36 εκ .... εσυ θέλεις να πάς στα 40. Να εισαι πιό δυνατός και πιο μυώδης εκτος απο την εμφανιση βοηθάει σε ενα καρο άλλα πράγματα που ουτε που φανταζεσαι ακομη και τωρα αν αρχισουμε να απαριθμουμε σιγουρα θα ξεχάσουμε κάποιο.... μολις φάμε τη φλασιά και μπουμε να κανουμε εντιτ στο μηνυμα θα χει ηδη κλεισει ! :P
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Παντα ήμουν σχετικά μεγαλόσωμος και δεν τα έβαζαν οι άλλοι μαζί μου. Όσο για την άμυνα νομίζω πως το καλύτερο είναι η σβελτάδα, η εξυπνάδα και η εγρήγορση. Νομίζω οτι από τα τριαντα και μετα δεν θα μας ενδιαφέρει η δυναμη αλλά η συντήρηση, η ελαστικότητα και η αντοχή.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.
Παντα ήμουν σχετικά μεγαλόσωμος και δεν τα έβαζαν οι άλλοι μαζί μου. Όσο για την άμυνα νομίζω πως το καλύτερο είναι η σβελτάδα, η εξυπνάδα και η εγρήγορση. Νομίζω οτι από τα τριαντα και μετα δεν θα μας ενδιαφέρει η δυναμη αλλά η συντήρηση, η ελαστικότητα και η αντοχή.

Κατσε ενα λεπτο δε μιλάμε για αυτοάμυνα τώρα. Στο παραδειγμα εννοουσα να πέσεις στην άσφαλτο οσο να ναι αν εισαι σφυρηλατημένος μεσα στα γυμναστηρια κάτι μπορει να γλιτώσεις. Να ανοιξει ο αερόσακος ξερω γω και επειδη έχεις και δυνατο τραπεοζειδη και λαιμό τον οποιο λαιμο παρεπιπτοντως ελάχιστους εχω δει σε γυμναστηρια να τον γυμνάζουν..... κάτι μπορει να προστατέψεις.

Τωρα για τα υπολοιπα ού μπλέκεις με τον υπόκοσμο. Και ο άλλος ηταν τέρας μποντι μπιλντεράς και τον καθάρισαν με καλασνικοφ έξω απο τη πόρτα του σχολειου του παιδιου του που πηγε να το αφήσει.

Η αυτοάμυνα ειναι άλλο κομμάτι. Εχει άλλη προπονηση πχ η πυγμαχια αλλα κ εκει κάνεις τα βάρη σου. Η γροθιά ξεκινάει απο τη πλάτη.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Καλά σε κάποια βοηθαει η μυικότητα, σε κάποια άλλα όχι. Π.χ η πολλή πρωτείνη βλάπτει ανεπανόρθωτα τα νεφρά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.
Καλά σε κάποια βοηθαει η μυικότητα, σε κάποια άλλα όχι. Π.χ η πολλή πρωτείνη βλάπτει ανεπανόρθωτα τα νεφρά.

Σιγα μην σου βλάψουν τα νεφρά 200-300γρ κοτοπουλο την ημέρα 1 γιαουρτι με κουάκερ και καρυδια και ενα σκούπ πρωτείνης. Ποσο νομιζεις ειναι αυτά 140γρ τοσο χρειάζεσαι περιπου 130-150 το πολύ.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Σιγα μην σου βλάψουν τα νεφρά 200-300γρ κοτοπουλο την ημέρα 1 γιαουρτι με κουάκερ και καρυδια και ενα σκούπ πρωτείνης. Ποσο νομιζεις ειναι αυτά 140γρ τοσο χρειάζεσαι περιπου 130-150 το πολύ.
Η πρωτείνη δεν βλάπτει απο μόνη της. Η καθημερινή κατάχρηση βλάπτει. Το σκουπ πρωτείνης το αποφεύγω όσο μπορώ και όσο γίνεται.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.
Η πρωτείνη δεν βλάπτει απο μόνη της. Η καθημερινή κατάχρηση βλάπτει. Το σκουπ πρωτείνης το αποφεύγω όσο μπορώ και όσο γίνεται.

Η ποσότητα που σου έγραψα δεν βλάπτει. Το σκουπ ειναι συμπληρωμα. Γυριζεις απο το γυμναστηριο αντι να φάς κοτοπουλο κτυπάς ενα ροφημα βάζεις και λιγο ταχινι μέσα ή φυστικοβουτυρο και ανακατεύεις.

Καλώς ή κακώς χρειάζεται οταν κάποιος γυμνάζεται έντονα.

Τωρα αν έχεις κάποια ευαισθησια στα νεφρά ρωτάς γιατρό. Με την ιδια λογικη και η καταχρηση στον υδατανθρακα το ψωμι τα μακαρονια καθε μερα μπορει να δημιουργησει θέμα με την ινσουλινη και το ζάχαρο.

Οταν τρως υδατανθρακας ουσιαστικα ο οργανισμος ενεργοποιειται να διασπάσει τη γλυκοζη για να μεταφέρει ενέργεια.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Τα πρωτεινικά σκουπ έχουν ένα σωρό πρόσθετα, συντηρητικά και βελτιωτικά γεύσης... Ευχαριστώ, δεν θέλω χημικό εργορτάσιο στο στομάχι μου... Προτιμώ να τρώω κανα ασπράδι παραπανω...
Protein is the most difficult macronutrient to digest
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.
Τα πρωτεινικά σκουπ έχουν ένα σωρό πρόσθετα, συντηρητικά και βελτιωτικά γεύσης... Ευχαριστώ, δεν θέλω χημικό εργορτάσιο στο στομάχι μου... Προτιμώ να τρώω κανα ασπράδι παραπανω...
Protein is the most difficult macronutrient to digest

Ωραιο ασπράδι ειναι το ΒΙΟ αλλα πανάκριβο τα 300μλ 4 ευρώ. Δεν συμφέρει :(
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Ωραιο ασπράδι ειναι το ΒΙΟ αλλα πανάκριβο τα 300μλ 4 ευρώ. Δεν συμφέρει :(
Εντάξει. Λίγο ασπράδι, λίγο κοτόπουλο, λίγο φυστίκοβούτυρο, λιγο βρώμη, λίγο αμύγδαλα, λίγο γιαούρτι... Υπάρχουν λύσεις.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.
Εντάξει. Λίγο ασπράδι, λίγο κοτόπουλο, λίγο φυστίκοβούτυρο, λιγο βρώμη, λίγο αμύγδαλα, λίγο γιαούρτι... Υπάρχουν λύσεις.

Οχι σκέτο το φυστικοβουτυρο δεν έχει πληρες προφίλ αμινοξέων :P
Με γιαουρτάκι πάει ωραια ή με γάλα.


Έχεις μετρήσει ποτέ ώμους;

Λέει οτι ο μεσος ορος για άντρες ειναι 39.5 εκ και εγω που το μέτρησα με έβγαλε 49 :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
:paladin:Οχι σκέτο το φυστικοβουτυρο δεν έχει πληρες προφίλ αμινοξέων :P


Έχεις μετρήσει ποτέ ώμους;

Λέει οτι ο μεσος ορος για άντρες ειναι 39.5 εκ και εγω που το μέτρησα με έβγαλε 49 :D
Το φυστίκοβούτυρο είναι ωραίο σε ψωμάκι ολικής ή πολυσπορο. Ανακάτεψε το και σε βρωμη. Θα συμπληρώνει και τα αμινοξέα. :thumbup:
...
Εδώ δεν μετράω το μπράτσο εύκολα, ώμους θα μετράω;
Ούτε κιλά μετραω, ούτε τίποτα.
Είμαι της παλιάς σχολής. :paladin: :thumbsup:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.
Το φυστίκοβούτυρο είναι ωραίο σε ψωμάκι ολικής ή πολυσπορο. Θα συμπληρώνει και τα αμινοξέα. :thumbup:
...
Εδώ δεν μετράω το μπράτσο εύκολα, ώμους θα μετράω;
Ούτε κιλά μετραω, ούτε τίποτα.
Είμαι της παλιάς σχολής. :thumbsup:

Μπα εγω έγινα ψωνάρα. Μπράτσο πατήσαμε το 37αρι.

Mακροπρόθεσμος στοχος ειναι το 40αρι αλλα δεν θα ειναι εύκολο. Ειναι ωραιο χέρι το 40αρι

γεμιζει μπλουζάκια. Και να φτιάξεις και τους πηχεις απο κάτω , μια ομορφιά.

Σημερα και αυριο θα κάτσω γιατι τη Τριτη θα έχει σκληρη προπονηση. Θα πιεστούμε.

3 ασκησεις στηθος καπάκι. Επικλινη με αλτηρες σταθερα στα 15 κιλα σε κάθε χέρι για 15 επαν. 3 σέτ

Πιέσεις σε μηχάνημα σταθερά στα 50 κιλά το τελευταιο σέτ για 15 επαναληψεις

3η άσκηση κάμψεις με το βάρος του σώματος 20 επαναληψεις επι 4 σέτ.

Θα πεθάνω αλλα θα γουστάρω... ηδη ανυπομονώ να πάω.

Μετά θα χει ώμους... θα ανεβάσω προγραμμα σήμερα ή αυριο.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Η μακροζωία από μόνη της είναι άχρηστη αν είσαι σε αναπηρικό καροτσάκι από τα 70 μέχρι τα 100. Αν δεν κάνεις βάρη και ασκήσεις με αντίσταση παθαίνεις οστεοπόρωση και διπλώνεις στα 2. Δεν μιλάμε για bodybuilding αλλά για καθημερινές ασκήσεις και αεροβική άσκηση για να διατηρήσεις όλο το σύστημα σου σε καλή κατάσταση.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Τα ατομα που ζουν μέχρι τα εκατό δεν είναι σχεδόν ποτε σε αναπηρικό καροτσάκι, ουτε κανουν αερομπικ. Είναι συνεχώς σε κινηση και κανουν συνεχώς δραστηριότητες, αγαπούν την ζωή. Μπορεί και να εργάζονται μέχρι και την μέρα που θα πεθάνουν.
Το αερομπικ δεν σου κανει σχεδον τίποτα αν δεν τρεφεσαι σωστα ή περνάς το υπολοιπο της μέρας στην καρέκλα, δεν πλενεις τα χέρια σου ή τα δόντια σου, ή δεν εκτελεις σωστά τις ασκήσεις.
Σίγουρα η γυμναστική είναι ωφέλιμη αλλά οι υπερβολές της πληρώνονται. Όταν είσαι συνεχώς σε κινηση, αποφευγεις τις υπερβολές. Με ται τσι, γιογκα, διατάσεις, περπατημα, χορό δύσκολα θα κανεις υπερβολές.
Επίσης ξέρω ατομα που γυμνάζονται καθημερινά αλλά είναι μιζεροι και δεν χαμογελουνε ποτε. Αν δεν χαμογελας στη ζωή, η ζωή δε θα σου χαμογελάσει κι αυτή και θα πεθανεις γρήγορα και μίζερος.

Το 2011 η Huffington Post είχε πάρει μια συνέντευξη από την υπεραιωνόβια Ruth, η οποία έκανε κάθε εβδομάδα ασκήσεις πιλάτες. Δείτε μερικές από τις συμβουλές της:

1.
Μην κοιτάτε το ημερολόγιο και το πέρασμα του χρόνου. Γιορτάζετε το ίδιο κάθε ημέρα.

2. Επενδύστε στην ποιότητα σε οποιοδήποτε τομέα. Ποτέ δε βγαίνει «εκτός μόδας».

3. Να βγαίνετε από το σπίτι σας κάθε ημέρα, ακόμη κι αν είναι για να κάνετε μόνο το γύρο του τετραγώνου. Το μυστικό του να μείνει κανείς νέος είναι να συνεχίζει να κινείται.

Το NBC μίλησε με ένα γιατρό 100 ετών, ο οποίος ασκούσε ακόμη το λειτούργημά του, κα αποκάλυψε μερικά από τα μυστικά του:

4.
Η άσκηση είναι… αχρείαστη. Νομίζω ότι είναι υπερεκτιμημένη.

5. Βιταμίνες; Ξεχάστε το. Εγώ δε θα πολυπήγαινα ούτε σε πολλούς γιατρούς.

6. Ερωτευτείτε και παντρευτείτε. Μην ξεχνάμε και το σεξ.

Ένας άλλος υπεραιωνόβιος μίλησε για τη σημασία της αγάπης, της συγχώρεσης και του πάθους:

7.
Ακόμη κι αν νιώθετε μίσος, κρατήστε το για τον εαυτό σας. Μην πληγώνετε άλλους ανθρώπους για κανένα λόγο.

8. Μην εγκαταλείψετε ποτέ την αγάπη.

9. Κανένας άλλος δεν μπορεί να σας ελέγξει.

10. Βρείτε χρόνο για να κλάψετε.

11. Ταξιδέψτε όσο είστε νέοι και ικανοί. Μην ανησυχείτε για τα χρήματα, θα βρείτε τον τρόπο. Η εμπειρία είναι πολύ πιο σημαντική από τα χρήματα.

12. Μην συγκρίνετε. Δε θα είστε ποτέ χαρούμενοι με τη ζωή σας.

13. Αν ντρέπεστε που βγαίνετε με κάποιον, δε θα έπρεπε να βγαίνετε μαζί του.

14. Κάντε ένα πράγμα την ημέρα και αυτό μόνο για τον εαυτό σας.

15. Μην είστε μίζεροι.

16. Να συγχωρείτε.

17. Βρείτε το πάθος σας και ζήστε το.

18. Τις περισσότερες φορές οι λύσεις έρχονται από μόνες τους.

19. Επιλέξτε τους σωστούς γονείς.

20. Πάρτε ένα κατοικίδιο. Η ζωή καμιά φορά είναι μοναχική. Τα κατοικίδια μας θυμίζουν ότι όλοι είμαστε ζωντανοί.

21. Δε λέω ότι πρέπει κανείς να έχει αυτή ή την άλλη θρησκεία… απλά βρείτε κάτι στο οποίο πιστεύετε και ζήστε με αυτό στο έπακρο.

22. Μάθετε να προσαρμόζεστε.

23. Πάρτε το χρόνο που χρειάζεστε για να θρηνήσετε κάτι που χάσατε.

Για την Adrine Lee το μυστικό της μακροζωίας, κρύβεται σε τέσσερα απλά βήματα:

24.
Συνεχίζετε και μην τα παρατάτε.

25. Επιδιώκετε να περπατάτε.

26. Πίνετε νερό από τη βρύση.

27. Μην πεθάνετε απλά γιατί το θέλετε.

… και συμβουλές για το πώς μπορεί να βρει κανείς την ευτυχία:

28. Η ζωή είναι ωραία και διασκεδαστική. Από εσάς εξαρτάται. Να είστε ικανοποιημένοι. Δεν χρειάζεται να είστε χαρούμενοι όλη την ώρα, αλλά να είστε ικανοποιημένοι.

29. Να αγαπάτε τους ανθρώπους. Βρείτε κάτι που να σας αρέσει σε κάθε έναν… άλλωστε όλοι άνθρωποι είμαστε.

Για κάποιους άλλους το «κλειδί» βρίσκεται στην εκπαίδευση και τη μόρφωση:

30.
Πάρτε καλή μόρφωση. Αυτό είναι κάτι που δε θα μπορέσει να σας το πάρει κανείς.

Μία υπεραιωνόβια με την οποία είχε μιλήσει ο Jay Leno είχε πει:

31.
Να σκέφτεστε θετικά.

32. Να γυμνάζεστε κάθε πρωί.

Υπάρχουν και εκείνοι οι υπεραιωνόβιοι που είναι πιο δραστήριοι και από… τους 20άρηδες:

33.
Να είστε ενεργητικοί και δραστήριοι. Εγώ κάνω σκι. Είμαι 100 χρονών. Προσπαθώ ακόμη να τρώω σωστά και να ασκούμαι και να παίρνω καθαρό αέρα και να απολαμβάνω τον ήλιο.

34. Όταν κανείς σκέφτεται αρνητικά, βάζει δηλητήριο στο σώμα του. Να χαμογελάτε. Λένε ότι το γέλιο είναι το καλύτερο φάρμακο που υπάρχει.

Στη Σαρδηνία μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού είναι υπεραιωνόβιοι. Δείτε ποιες είναι οι δικές τους συμβουλές:

35.
Επί πολλά χρόνια δεν έπαιρνα καθόλου φάρμακα. Δεν πιστεύω ότι κάνουν πολλά. Πολλές φορές οι γιατροί μας χρησιμοποιούν σαν πειραματόζωα.

36. Μην πεθάνετε νωρίς.

Πολλοί υπεραιωνόβιοι συνήθως λένε το εξής:

37.
Κάντε αυτό που σας αρέσει με οποιοδήποτε κόστος.

38. Συμμετέχετε στα κοινά. Υπάρχουν πολλά πράγματα που πρέπει να αλλάξουν στον κόσμο.

39. Να έχετε πολλούς ανθρώπους στο σπίτι σας: νέους, γέρους, μαύρους, λευκούς… από όλον τον κόσμο. Οι άνθρωποι πάντα που έδιναν ενέργεια.

40. Απλά συνεχίστε.

Δεν είναι λίγοι εκείνοι που «ορκίζονται» στα οφέλη της γυμναστικής:

41.
Η μακροζωία μου οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στο περπάτημα και στο ό,τι δεν είμαι δεμένος με το αυτοκίνητό μου.

42. Έχω κάνει σχεδόν τα πάντα: μπαλέτο, tai chi , γιόγκα, περπάτημα 6,5 χιλιόμετρα κάθε μέρα και διατάσεις.

Άλλοι επιλέγουν τη ζωή του «ροκ εν ρολ»:

43.
Η υγεία μου οφείλεται στα τσιγάρα και το ουίσκι. Πίνω μόνο όταν βγαίνω. Ο γιατρός μου είπε ότι δε θα ζούσα χωρίς αυτά. Είμαι ακόμα ζωντανός και μπορώ να σηκώνω τα χέρια μου.

Ένας άλλος υπεραιωνόβιος είχε μερικές συμβουλές να μοιραστεί με τους νεότερους:

44.
Όταν ήμασταν παιδιά πολλές φορές ξεχνούσαμε να φάμε και να κοιμηθούμε. Πιστεύω ότι αυτό πρέπει να κάνουμε και ως ενήλικες. Δεν πρέπει να κουράζουμε τον οργανισμό μας με τόσους πολλούς κανόνες, όπως η ώρα του φαγητού και του ύπνου.

45. Για πρωινό πίνω καφέ, ένα ποτήρι γάλα και λίγο χυμό πορτοκάλι με ένα κουταλάκι του γλυκού ελαιόλαδο μέσα. Το ελαιόλαδο κάνει καλό στις αρτηρίες και την επιδερμίδα. Για μεσημεριανό πίνω λίγο γάλα με μπισκότα ή τίποτα όταν έχω πολύ δουλειά. Για δείπνο λαχανικά, λίγο ψάρι και ρύζι και δύο φορές την εβδομάδα 100 γραμμάρια άπαχο κρέας.

46. Δεν υπάρχει λόγος να πάρει κανείς σύνταξη, αλλά αν πρέπει αυτό πρέπει να είναι μετά τα 65.

47. Να πηγαίνετε με τις σκάλες για να παραμείνετε υγιείς.

48. Ο πόνος είναι μυστήριο πράγμα και ο καλύτερος τρόπος για να τον ξεχάσει κανείς είναι να περνάει καλά.

49. Μην τρελαίνεστε με την απόκτηση υλικών πραγμάτων. Να θυμάστε ότι ποτέ δεν ξέρετε πότε θα έρθει η ώρα σας και δε μπορείτε να τα πάρετε μαζί σας.

50. Βρείτε το πρότυπό σας και προσπαθήστε να πετύχετε ακόμη περισσότερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top