Fitness Thread!

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Πολύ νοστιμο φαινεται αυτο ! Εγω πηρα ετοιμα μπιφτέκια με ρυζι απο ενα εστιατοριο το μεσημερι γιατι δεν προλαβαινα ειχα μετακομισεις κτλπ αλλα μου τα έκαψε λιγο ο μάλαξ.
Kαι μενα οι σαρδέλες δεν ήταν και οι πιο φρέσκες. Μάλλον τις έβγαλαν από την κατάψυξη και φαίνονταν φρέσκες επειδή ήταν σχετικά μεγάλες... Τις ψιλοέκαψα και λίγο...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Kαι μενα οι σαρδέλες δεν ήταν και οι πιο φρέσκες. Μάλλον τις έβγαλαν από την κατάψυξη και φαίνονταν φρέσκες επειδή ήταν σχετικά μεγάλες... Τις ψιλοέκαψα και λίγο...
Αυριο τι θα φτιάξεις;;;

Έρχεται καραντινα ολική. Αποψε κιολας παρηγγειλα αυτο ->

θΑ παιξουμε δυνατα και στην καραντινα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Αυριο τι θα φτιάξεις;;;

Έρχεται καραντινα ολική. Αποψε κιολας παρηγγειλα αυτο ->

θΑ παιξουμε δυνατα και στην καραντινα.
Λεω να φτιάξω βοδινα συκωτακια με ρυζι...
Για το λαστιχο που παρηγγειλες θα μας βρεις ασκησεις στο γιουτιουμπ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Λεω να φτιάξω βοδινα συκωτακια με ρυζι...
Για το λαστιχο που παρηγγειλες θα μας βρεις ασκησεις στο γιουτιουμπ;

εΝΝΟΕιται, τωρα με την καραντινα θα έχουμε αρκετο χρονο για πολλα :P
κάτσε να το παραλάβω αυριο θα τους παρω τηλεφωνο να δω αν την ελαβαν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτό το λάστιχο φτάνει αντίσταση έως 55 κιλά κανεις δουλειά στήθος τρομερή με πιεσεις και για πλατη κωπηλατικες. Εχω παρει κ 2 λαβές για καμψεις έχω κ ενα σακίδιο το οποίο θα γεμιζω με κιλά... Ουυυ μπόμπα θα είναι οι προπονησεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγώ αύριο έχω κάμψεις με κλίση, κάμψεις Σούπερμαν, bench press, Arnold press, fly overs, lateral/forward raises, plank rows, beast walks. Με πονάει το μπράτσο από το αντιγριπικα εμβόλιο και δεν ξέρω πως θα τις κάνω τις ασκήσεις. Με ανησυχεί ομως περισσότερο ο πόνος στο χέρι μου που έχω κανει επεμβάσεις και είδα τον ορθοπεδικό μου σήμερα και με έστειλε για αξονική. Ελπίζω να μην έχω θέμα γιατί αν χρειαστώ και άλλη επέμβαση θα μείνω εκτός για 8 βδομάδες. Μόνο πόδια θα κάνω 😰
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Εγώ αύριο έχω κάμψεις με κλίση, κάμψεις Σούπερμαν, bench press, Arnold press, fly overs, lateral/forward raises, plank rows, beast walks. Με πονάει το μπράτσο από το αντιγριπικα εμβόλιο και δεν ξέρω πως θα τις κάνω τις ασκήσεις. Με ανησυχεί ομως περισσότερο ο πόνος στο χέρι μου που έχω κανει επεμβάσεις και είδα τον ορθοπεδικό μου σήμερα και με έστειλε για αξονική. Ελπίζω να μην έχω θέμα γιατί αν χρειαστώ και άλλη επέμβαση θα μείνω εκτός για 8 βδομάδες. Μόνο πόδια θα κάνω 😰

Τι επεμβάσεις ; θα προτεινα να μην κάνεις κάμψεις με κλιση αν δεν έχεις τελειοποιησει τις απλές κάμψεις.
Ειναι πιο δυσκολη παραλλαγή. Επισης αν θες τη γνωμη μου μη βάζεις την ιδια μέρα πιεσεις πάγκου κ κάμψεις. Ειναι επισης advanced προπονηση. ;)

Νομιζω οτι ενα προγραμμα προς αυτη την κατευθυνση θα ηταν πιέσεις πάγκου με 40-50 κιλά (αν το μέγιστο σου ειναι τα 70) και στη συνέχεια κάμψεις 12 επι 3 ή 4 σέτ. Αν τη προηγουμενη βδομάδα ειχες κανει πχ μονο πάγκο 40-50 κιλά. Και θελεις να προσθέσεις ένταση με σταθέρα τα κιλά - τοτε βάζεις έξτρα τις κάμψεις.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Προμήθειες αφου ολοκληρώνω την μετακόμιση και δεν υπάρχει χρόνος για μαγειρεμα... Έχουμε κ λέμε... Κινοα με κοτόπουλου από σκλαβενιτη ... 100γρ Μίλνερ... Ρυζογκοφρετες κ μια σοκολάτα μικρή με πρωτεινη η αλήθεια είναι ότι θέλω θερμίδες πανω κάτω τις σκάλες....
 

Συνημμένα

  • IMG_20201106_050109.jpg
    IMG_20201106_050109.jpg
    958.2 KB · Εμφανίσεις: 164

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Είναι πιο εύκολες με κλίση γιατι η συγκεκριμένη κλίση είναι στο στήθος. Δεν σηκώνεις δηλαδή τα πόδια. Βάζεις τα χέρια στον πάγκο. Αυτές μπορώ να τις κάνω κανονικά.
Έχω 2 λάμες στο μετακάρπιο και η άρθρωση δεν έχει φουλ εύρος κίνησης. Ίσως να με πονάει επειδή ζορισα την άρθρωση ή μπορεί να μου προκαλούν ερεθισμό οι λάμες ή μπορεί ακόμα χειρότερα να έχω θέμα με το οστό. Είχα ενόχληση όταν έκανα bicep curls με 7 κιλά και κόντεψα να παρατήσω την άσκηση.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Είναι πιο εύκολες με κλίση γιατι η συγκεκριμένη κλίση είναι στο στήθος. Δεν σηκώνεις δηλαδή τα πόδια. Βάζεις τα χέρια στον πάγκο. Αυτές μπορώ να τις κάνω κανονικά.
Έχω 2 λάμες στο μετακάρπιο και η άρθρωση δεν έχει φουλ εύρος κίνησης. Ίσως να με πονάει επειδή ζορισα την άρθρωση ή μπορεί να μου προκαλούν ερεθισμό οι λάμες ή μπορεί ακόμα χειρότερα να έχω θέμα με το οστό. Είχα ενόχληση όταν έκανα bicep curls με 7 κιλά και κόντεψα να παρατήσω την άσκηση.

Γιατί να κάνεις με 7 κιλά Νέλλη; τα 5αρια δεν σου κάνουνε; :-p

Όταν κατεβαζες το χέρι σε αυτή την άσκηση ο καρπός σου ήταν στραμένος στο Σώμα σου η κοίταζε απέναντι;

Ασκήσεις για τους πηχεις κανεις ;

Βρε μην ανεβάζετε ένταση τόσο γρήγορα!

Το φιτνεσ είναι μαραθώνιος... Δεν θέλει σπρινταρισμα απότομα. Είναι σαν την πυγμαχια επίσης μόλις βρεις άνοιγμα κτυπας δυνατά κ σταθερά τον αντίπαλο.

Τι προτιμας να κανεις 7 κιλά κ να μείνεις σπίτι για 1 μήνα η να χαμηλώσεις στα 5 κ μόλις νιώσεις καλυτερα κ πιο δυνατή να ανεβάσεις στα 6-7; όλες αυτές οι ασκήσεις εκτάσεις ώμων... Καμψεις δικέφαλος δεν είναι για πολλα κιλά. Και δεν είναι γιατί ο δικέφαλος συμμετέχει κ στις ασκήσεις πλατης. Στα λέω εγώ αυτά που το καλοκαίρι ο γιατρός μου διέγνωσε τενοντίτιδα και προπονουμαι κανονικα κ ανεβάζω κιόλας αλλά δεν ανεβάζω σε επίπεδο ανθρώπων που έχουν μπει στο χορό από τα 18 τους... Άλλο δεσιμο έχουν αυτοί πλεον. Άλλη νευρομυικη προσαρμογη. Το σώμα είναι μηχανή.

Εγώ καμψεις δικεφαλων μετά από τόσο καιρό έφτασα τα 7.5 κιλά. Πέρυσι είχα φτάσει στο σημείο να κάνω με 12.5 ... Την έφαγα στο κωλο κ έμαθα πλεον. Από τον Ιουλιο που ξανά ξεκίνησα .. τα χέρια μ μεγάλωσαν όπως φαίνεται στις φωτο.... Γίνομαι γραφικός αλλά θα; το ξαναπω μην ανεβαζετε απότομα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Έκανα με 5 και μου ήταν ελαφριά. Με το άλλο χέρι δεν είχα θέμα. Το δεξί είναι που ενοχλεί. Δεν ξέρω ακόμα τι είναι. Περιμένω να βγάλω αξονική. Σίγουρα δεν είναι τενοντίτιδα. Αν είναι λόγω της άρθρωσης μάλλον θα κάνω επέμβαση για να επαναφέρω το εύρος κίνησης. Δεν μπορώ να κρατήσω καλά το βαράκι γιατί δεν λυγίζει το δάχτυλο τέρμα μέσα. Ο δείκτης αντί να λυγίζει στις 90 μοίρες λυγίζει στις 60.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Έκανα με 5 και μου ήταν ελαφριά. Με το άλλο χέρι δεν είχα θέμα. Το δεξί είναι που ενοχλεί. Δεν ξέρω ακόμα τι είναι. Περιμένω να βγάλω αξονική. Σίγουρα δεν είναι τενοντίτιδα. Αν είναι λόγω της άρθρωσης μάλλον θα κάνω επέμβαση για να επαναφέρω το εύρος κίνησης. Δεν μπορώ να κρατήσω καλά το βαράκι γιατί δεν λυγίζει το δάχτυλο τέρμα μέσα. Ο δείκτης αντί να λυγίζει στις 90 μοίρες λυγίζει στις 60.

Κάνε με 5 κιλά 15 επαναλ. Αργό τέμπο και καπάκι διπλό σετ με 4 κιλά όσες επαναλήψεις μπορείς.

Μάλλον έχεις πιο σοβαρό θέμα εσυ... Οχι πως η τενοντίτιδα δεν είναι αλλά εγώ δεν ποναω πλεον.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έκανα με 5 και μου ήταν ελαφριά. Με το άλλο χέρι δεν είχα θέμα. Το δεξί είναι που ενοχλεί. Δεν ξέρω ακόμα τι είναι. Περιμένω να βγάλω αξονική. Σίγουρα δεν είναι τενοντίτιδα. Αν είναι λόγω της άρθρωσης μάλλον θα κάνω επέμβαση για να επαναφέρω το εύρος κίνησης. Δεν μπορώ να κρατήσω καλά το βαράκι γιατί δεν λυγίζει το δάχτυλο τέρμα μέσα. Ο δείκτης αντί να λυγίζει στις 90 μοίρες λυγίζει στις 60.
Μπορεί προχωρημένο tunnel carpal
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
1ο γευμα σήμερα το γνωστό πρωινο με κουακερ καρυδια μέλι γιαουρτι κ μπανάνα 2ο γευμα αυτά που είδατε
3ο γευμα σαρδέλα 100γρ με ρυΟγκοφρετες κ λάδι
Και τώρα στο τέλος κοτοπουλάκι με σαλάτα

Όλη μέρα τρωω σήμερα πρεπει να είμαι στις 2700 - 2800 αλλά είμαι κ όλη μέρα στο ποδι το πρωι δουλειά το μεσημέρι απόγευμα στο περα δώθε με τη μετακόμιση άλλαξα σπίτι πηγα σε ένα πιο μικρό με ενεργειακή σόμπα ξυλων Ηλιακό και επιπλωμένο.... 250 το μήνα κ πιο κοντά στη δουλειά μ έκοψα το σταθερό θα εχω μισές βενζίνες θα γλιτώσω από πετρελαιο γενικά θα γλιτώνω κανα 300αρι το μήνα....

Έτσι θέλει να ψάχνεσαι για κάτι καλυτερο θέλεις αλλαγές στο Σώμα σου προσπαθεις με προγραμμα θέλεις αλλαγή στα οικονομικά σου βρίσκεις πιο συμφέρουσες λυσεις!!! Οτιδήποτε εκτός απο μουρμουρα μας κάνει.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ούτε carpal tunnel syndrome είναι, μακάρι να ήταν. Είναι πιο σοβαρό και γλίτωσα από μερικο ακρωτηριασμό. Προς το παρόν ο γιατρός μου μου είπε να συνεχίσω κανονικά τις ασκήσεις και περιμένω να κάνω αξονική. Πρέπει να τον ρωτήσω και για το γόνατο το οποίο το έχω ξεχάσει αλλά συνεχίσει να με ενοχλεί όταν το έχω λυγισμένο για ώρα και μετά το τεντώνω.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Ούτε carpal tunnel syndrome είναι, μακάρι να ήταν. Είναι πιο σοβαρό και γλίτωσα από μερικο ακρωτηριασμό. Προς το παρόν ο γιατρός μου μου είπε να συνεχίσω κανονικά τις ασκήσεις και περιμένω να κάνω αξονική. Πρέπει να τον ρωτήσω και για το γόνατο το οποίο το έχω ξεχάσει αλλά συνεχίσει να με ενοχλεί όταν το έχω λυγισμένο για ώρα και μετά το τεντώνω.

ω ΡΕ ΦΊΛΕ σοβαρά ; τοτε μην ακους ουτε εμένα άκου τον γιατρο οτι σου πει. Εμενα ο φυσικοθεραπευτης μου ειχε πει οτι οι ενοχλησεις που έχω στα χερια ανα καιρους ειναι πταισματα. Και το σημαντικοτερο εγω μολις ζεσταθω και με ενοχληση να πάω στο γυμναστηριο ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ στιγμη που κάνω περνάνε όλα. Τελειως διαφορετικη περιπτωση απο τη δικη σου οποτε μην σε κάψουμε οσοι ειμαστε άσχετοι απο αυτο. Ακου μονο το γιατρο οτι σου πει ακριβως.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
ω ΡΕ ΦΊΛΕ σοβαρά ; τοτε μην ακους ουτε εμένα άκου τον γιατρο οτι σου πει. Εμενα ο φυσικοθεραπευτης μου ειχε πει οτι οι ενοχλησεις που έχω στα χερια ανα καιρους ειναι πταισματα. Και το σημαντικοτερο εγω μολις ζεσταθω και με ενοχληση να πάω στο γυμναστηριο ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ στιγμη που κάνω περνάνε όλα. Τελειως διαφορετικη περιπτωση απο τη δικη σου οποτε μην σε κάψουμε οσοι ειμαστε άσχετοι απο αυτο. Ακου μονο το γιατρο οτι σου πει ακριβως.
😂😂😂
Δεν μπορείτε να με κάψετε γιατί ούτως ή άλλως τον γιατρό μου ακούω. Με το γόνατο το ίδιο θέμα έχω και εγώ. Με το ζεσταμα δε νιώθω τίποτα. Βελτιώνεται, αλλά αργά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
😂😂😂
Δεν μπορείτε να με κάψετε γιατί ούτως ή άλλως τον γιατρό μου ακούω. Με το γόνατο το ίδιο θέμα έχω και εγώ. Με το ζεσταμα δε νιώθω τίποτα. Βελτιώνεται, αλλά αργά.

Δεν ξέρω κατά το παρελθον είχα πει στον άλλον να κάνει λάστιχα με αντίσταση 3 κιλών κ μόνο που δεν μου είπε ότι θέλω να τον δολοφόνησω κυκλοφορει μυστηριος κόσμος αλλά λες αλλά καταλαβαίνουν

αλλα ευτυχώς από ότι φαίνεται το θρεντ έχει ξεσκαρταρει κ όσοι είμαστε θέλουμε να μιλάμε με ένα βαθμό σοβαροτητας. Οι τενοντιτιδεςς βελτιώνονται με τη προπονηση περνανε αρκεί να ξέρεις να κάνεις κ να μην εισαι καγκουρας.

Σε αλλά νέα σήμερα παρελαβα με κούριερ το λάστιχο μου

Φαίνεται πολυ καλο αγόρασα 55 κιλά αντίσταση με 25 ευρώ αν έπαιρνα τα ξεχωριστά της Αμιλα θα ήθελα σίγουρα ένα 40αρι και θα τα έβαζα όλα μαζί για να πιάσω άθροισμα τέτοια αντίσταση.

Από αυριο θα επανέλθω με ολοκληρωμένο προγραμμα προπονησης στην καραντινα.
 

Συνημμένα

  • IMG_20201107_043720.jpg
    IMG_20201107_043720.jpg
    1.3 MB · Εμφανίσεις: 160

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Να ρωτήσω τώρα... Επειδή δεν έχω δίσκους για βάρος, σε hip thrusts/glute bridges τι μπορώ να χρησιμοποιήσω (που να υπάρχει σπίτι μου) σαν εναλλακτική; Μέχρι στιγμής βάζω όλα μου τα βαράκια σ' ένα σακίδιο αλλά είναι συνολικά 12 κιλά και θα ήθελα κάτι βαρύτερο... Καμιά ιδέα ή άλλη τεχνική για να το δυσκολέψω λίγο;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να ρωτήσω τώρα... Επειδή δεν έχω δίσκους για βάρος, σε hip thrusts/glute bridges τι μπορώ να χρησιμοποιήσω (που να υπάρχει σπίτι μου) σαν εναλλακτική; Μέχρι στιγμής βάζω όλα μου τα βαράκια σ' ένα σακίδιο αλλά είναι συνολικά 12 κιλά και θα ήθελα κάτι βαρύτερο... Καμιά ιδέα ή άλλη τεχνική για να το δυσκολέψω λίγο;

Το κρεβάτι σου αν είναι υπερυψωμένο αρκετά ώστε να χωράς. Μπαίνεις από κάτω και το σηκώνεις και βάζεις και ότι θέλεις πάνω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top