Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,730 μηνύματα.
Αν περιμενεις να μην πονας όταν θα κάνεις γυμναστική ξέχασε το απλά. Ίσα ίσα κάθε φορά που σηκώνομαι πρωι μετά από την προηγουμενη έντονης προπονησης νιώθω κομμάτια και παντα καπου θα πονας. Αλλά μετά ο οργανισμός αναρωνει φυσικά με την σωστή διατροφή κ τη πρωτεινη.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγω εκανα τα απλα Lunges 20reps για 3 σετ προχθές σε καθε ποδι χωρις βάρος. Και με τσιμπησε το ισχιο δεξιά.... τι διαολο ψοφιμι κατάντησα ;

Στα καθισματα έχω πιάσει το Advanced του strength standards σετ με 100 επαναληψεις στα καθισματα
οταν σταματησα τα ποδια μου ειχα πρηστει και δεν μπορουσα να περπατησω ! Ειχα γινει μουσκεμα και στον ιδρωτα μου πηρε 5-6 λεπτά.
Και εγώ μούσκεμα γίνομαι όταν κάνω πόδια. Την περασμένη εβδομάδα έκανα 3 σετ 10 επαναλήψεων καθίσματα με μπάρα και άλλα τόσα deadlifts, μετά συνέχισα με 3 σετ 20 επαναλήψεων kick backs με λάστιχα και άλλα τόσα lunges, μετά αλλά 3 σετ 12 επαναλήψεων καθίσματα με βαράκι που το κρατάς μπροστά και περπατάς δεξιά και αριστερά με λάστιχο στα πόδια και άλλα τόσα lunge jumps με βαράκι στο κάθε χέρι (12 επαναλήψεις στο κάθε πόδι). Το 4ο circuit είχε 3 σετ από 10 επαναλήψεις side lunges (κάθε πόδι) και άλλα τόσα burpees με βαρακια. Η τρέλα έκλεισε με 3 λεπτά high box jumps. Ακόμα πονάω όταν πάω να κάτσω. Την επόμενη μέρα σερνομουν και έκανα 2 μέρες διάλειμμα μέχρι να συνέλθω!
Τι εννοείς οτι δείχνουν κατι χωρις να έχεις θεμα; Πώς γινεται αυτο;
Δεν την πηγα ακομα την μαγνητική στον ορθοπεδικό γιατι μολις την πήρα δεν ξερω αν στο cd αυτος δει μεσα απο τις εικονες οτι εχω ουλη απο την θλάση ή το οτιδήποτε άλλο. Αλλα στο χαρτι που μου δωσαν με τις παρατηρήσεις σε εμένα δεν βρήκαν τιποτα απολύτως.
Μου παν πως δεν χρειάζεται σκιαγραφικό και σε μια αλλη κυρια που μπηκε πριν απο μενα παλι δεν της βαλανε, αλλα δεν την ρωτησα για ποιο λόγο έκανε την μαγνητική για να ξερω.
Εγω οσες φορες εχω παθει θλάση (2 φορες και μια τριτη προσφατα) ε και τις 2 φορες απλα η θλαση κραταει μηνες και δεν περνάει ποτε. Βαρέθηκα. Δεν μπορω να καταλάβω τον λόγο πραγματικά. Επίσης εχω μεγάλη ευλυγισία και αυτους τους νοιαζει απλα να σαι καλα και να μην εχεις κάτι τραγικό ενω εγω θελω να γινω οπως πριν και να εχω την ίδια ευλυγισια και στο ενα και στο αλλο ποδι και στο αλλο.
Μπορει να μην φαινεται η θλαση πλεον, αλλα δεν θα επρεπε να φαινεται η ουλη που έμεινε απο την θλάση; Σιγουρα θα φαινεται, τι να πω ίσως να μην το σημείωσαν στο χαρτι που μου εδωσαν, αν και τους ειπα πως ο λογος που κανω την μαγνητικη ειναι η θλαση.
Καλα αμα περιμενα τοσο καιρο για την μαγνητικη και δεν μου βαλαν σκιαγραφικο ενω χρειαζόταν και την εκανα άδικα θα συγχυστώ πολυ!
Οι μαγνητικές δείχνουν φυσική φθορά σε ιστούς (όσο μεγαλώνεις τόσο πιο πολλή φθορά δείχνουν) αλλά τις περισσότερες φορές αυτή η φθορά δεν είναι η αιτία του προβλήματος. Δεν γνωρίζω για το γόνατο αλλά όταν εμείς βλέπουμε κόσμο με χρόνιο πόνο στον καρπό με ιστορικό διαστρεμματος δεν τους στέλνουμε για μαγνητική γιατί όλο και κάτι θα δείξει το οποίο τις περισσότερες φορές είναι άχρηστο για την διάγνωση. Το gold standard για να δεις τι έχεις σε άρθρωση που σε ταλαιπωρεί είναι η αρθροσκόπηση. Εφόσον το πρόβλημα σου είναι χρόνιο θα συνιστούσα να βλέπατε με κάμερα τι παίζει. Πολλές φορές όταν μπαίνει κάμερα και σου καθαρίζουν κομμάτια ιστού που έχουν κοπεί, λύνεται και το χρόνιο θέμα σου. Επίσης κάποιες φορές όταν η μαγνητική και η αξονική δεν δείχνουν κάτι, τους στέλνουμε για spect CT. Δες και για τέτοιο, αν και δεν γνωρίζω αν έχει νόημα στην περίπτωση σου. Όπως και να έχει, βρες καλό ορθοπεδικό.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,730 μηνύματα.
15-20 σετ την εβδομάδα ανά μυϊκή ομάδα να κάνεις αλλιώς ο μυς δεν θα προλαβαινει να αναρρώνει και δεν θα κάνεις δουλεια. Πρόσεξε το junk volume που είχαμε πει τις προαλλες.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Mini bands. Βάζεις ένα στα γόνατα και ακουμπάς τις πατούσες σε καναπέ, βάζεις πάνω τα βαρακια και όταν σηκώνεσαι ανοίγεις τα πόδια. Πάρε λάστιχο με μεγάλη αντίσταση. Εναλλακτικά μπορείς να κάνεις glute bridges με ένα πόδι κάθε φορά.

Πήρα bands και τα ξέχασα μετά από μια βδομάδα στο στάδιο (τόσο χαζή). Τώρα δε λέει να ξαναπάρω εξοπλισμό στο σπίτι γιατί με το που τελειώσει το λοκνταουν θα ξαναπάω γυμναστήριο, οπότε θα δοκιμάσω αυτό που λες με ένα πόδι. Σ ευχαριστώ!!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εμένα με έσκισαν τα lunge jumps με βαρακια τις προάλλες. 3 μέρες μου πήρε να συνέλθω από τις μυαλγιες. Καλή άσκηση, την συνιστώ. Έκανα 3 σετ από 15 επαναλήψεις σε κάθε πόδι με 5 κιλά βαρακια στο κάθε χέρι. Κόλαση
3 μέρες μυαλγίες δεν είναι πολύ; Κανονικά μια μέρα, αντε το πολύ 2 πρέπει να κρατάει το πιάσιμο και να μην είναι σε δυσάρεστο βαθμό. Εν τω μεταξύ άλμα με βαράκια; Λίγο risky μου φαίνεται, δεν ξέρω. Θα τη δοκιμάσω χωρίς βάρη αύριο και θα σου πω.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πήρα bands και τα ξέχασα μετά από μια βδομάδα στο στάδιο (τόσο χαζή). Τώρα δε λέει να ξαναπάρω εξοπλισμό στο σπίτι γιατί με το που τελειώσει το λοκνταουν θα ξαναπάω γυμναστήριο, οπότε θα δοκιμάσω αυτό που λες με ένα πόδι. Σ ευχαριστώ!!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


3 μέρες μυαλγίες δεν είναι πολύ; Κανονικά μια μέρα, αντε το πολύ 2 πρέπει να κρατάει το πιάσιμο και να μην είναι σε δυσάρεστο βαθμό. Εν τω μεταξύ άλμα με βαράκια; Λίγο risky μου φαίνεται, δεν ξέρω. Θα τη δοκιμάσω χωρίς βάρη αύριο και θα σου πω.
Στο lunge που λέω κρατάς από ένα βαράκι σε κάθε χέρι, κατεβαίνεις και στο ανέβασμα πηδάς προς τα πάνω και μετά ξανά κάτω σε lunge. Είναι δύσκολη άσκηση με βαρακια και θέλει να είσαι σταθερή αλλιώς όντως μπορείς να τραυματιστείς.
Δεν έχεις πιαστεί πολύ φαίνεται 🤣 Μπορεί να διαρκέσει και παραπάνω αλλά με τίποτα πάνω από 5 μέρες. Τότε μιλάμε για τραυματισμό. Όταν έκανα το παραπάνω πρόγραμμα τις πρώτες 2 μέρες ήμουν κομμάτια. Ούτε να κάτσω δεν μπορούσα. Την 3η συνήλθα αλλά δεν είχε φύγει εντελώς ο πόνος.
Σήμερα έκανα χέρια, ώμους, κοιλιακούς. Χαλαρό ήταν. Χάρηκα που στα tricep kick backs και skull crushers έκανα με 5 κιλά. Τον Ιούνιο ζοριζομουν με 1 κιλό! Τα shoulder press jacks στο 1ο σετ με κούρασαν. Τα άλλα 2 βγήκαν αμέσως. Έχουν αρχίσει να μου αρέσουν αυτές οι ασκήσεις που πηδάς με βαρακια.
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Οι μαγνητικές δείχνουν φυσική φθορά σε ιστούς (όσο μεγαλώνεις τόσο πιο πολλή φθορά δείχνουν) αλλά τις περισσότερες φορές αυτή η φθορά δεν είναι η αιτία του προβλήματος. Δεν γνωρίζω για το γόνατο αλλά όταν εμείς βλέπουμε κόσμο με χρόνιο πόνο στον καρπό με ιστορικό διαστρεμματος δεν τους στέλνουμε για μαγνητική γιατί όλο και κάτι θα δείξει το οποίο τις περισσότερες φορές είναι άχρηστο για την διάγνωση. Το gold standard για να δεις τι έχεις σε άρθρωση που σε ταλαιπωρεί είναι η αρθροσκόπηση. Εφόσον το πρόβλημα σου είναι χρόνιο θα συνιστούσα να βλέπατε με κάμερα τι παίζει. Πολλές φορές όταν μπαίνει κάμερα και σου καθαρίζουν κομμάτια ιστού που έχουν κοπεί, λύνεται και το χρόνιο θέμα σου. Επίσης κάποιες φορές όταν η μαγνητική και η αξονική δεν δείχνουν κάτι, τους στέλνουμε για spect CT. Δες και για τέτοιο, αν και δεν γνωρίζω αν έχει νόημα στην περίπτωση σου. Όπως και να έχει, βρες καλό ορθοπεδικό.
Καλημερα.
Ειμαι νεαρή σε ηλικία οποτε δεν θα εχω φυσικη φθορα ακομη.
Δεν εχω κανενα προβλημα με το γονατο μου, θλαση επαθα απο σπαγγάτο στο πισω μηριαίο εκει που ενώνεται ο μυς με το κόκκαλο ψηλα ψηλα. Μπορει αυτο να το δειξει καμερα;
Ειναι σιγουρο πως για να φανει η θλαση ή η ουλη που αφησε επρεπε να μου βαζαν σκιαγραφικο;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,730 μηνύματα.
Καλημερα.
Ειμαι νεαρή σε ηλικία οποτε δεν θα εχω φυσικη φθορα ακομη.
Δεν εχω κανενα προβλημα με το γονατο μου, θλαση επαθα απο σπαγγάτο στο πισω μηριαίο εκει που ενώνεται ο μυς με το κόκκαλο ψηλα ψηλα. Μπορει αυτο να το δειξει καμερα;
Ειναι σιγουρο πως για να φανει η θλαση ή η ουλη που αφησε επρεπε να μου βαζαν σκιαγραφικο;

Προσεχετε με αυτες τις διαολοασκησεις γιατι το σπαγγατο μπορει να κοψει τον τένοντα απευθειας χωρις σωστη προθερμανση.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,843 μηνύματα.
Προσεχετε με αυτες τις διαολοασκησεις γιατι το σπαγγατο μπορει να κοψει τον τένοντα απευθειας χωρις σωστη προθερμανση.
Κι εγώ γίνομαι "Λουκα" και αρχιζω το κήρυγμά όταν βλέπω κοριτσάκια να κανουν σπαγγατο χωρίς καθόλου ζεσταμα... Δεν κάνω πλάκα...
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Προσεχετε με αυτες τις διαολοασκησεις γιατι το σπαγγατο μπορει να κοψει τον τένοντα απευθειας χωρις σωστη προθερμανση.
ειχα κανει προθέρμανση ! απλα ως τοτε δεν ειχα παθει στην ζωη μου ΠΟΤΕ ουτε καν μια μικρη θλαση αν σου πω οτι δεν ειχα καν ιδεα τι ειναι η θλαση! Ε και εδωσα πιεση γιατι ειχα δει κατι βιντεο απο ρυθμικη που οι δασκαλες τραβαγαν τα κοριτσακια για να κανουν oversplit και επηρεάστηκα λεω για να το κανουν οι επαγγελματίες τοτε ειναι safe και την επαθα την ζημια! :(
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,730 μηνύματα.
Κι εγώ γίνομαι "Λουκα" και αρχιζω το κήρυγμά όταν βλέπω κοριτσάκια να κανουν σπαγγατο χωρίς καθόλου ζεσταμα... Δεν κάνω πλάκα...


Tσέκαρε στο 09:20 να δεις τι λένε για το σπαγγάτο :P

ο τυπάς εχει μονιμο καρουμπαλο στο ποδι απο κομμενο δικεφάλο μηριαιο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,843 μηνύματα.
Σήμερα πάω για σπαγγέτι ολικής... Τα σπαγγατο τα έχω κόψει απο την δίαιτα μου...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,730 μηνύματα.
Σήμερα πάω για σπαγγέτι ολικής... Τα σπαγγατο τα έχω κόψει απο την δίαιτα μου...

Γνωστος σκληρο-πυρηνικος ο άβης κραζει τους πάντες απο καλλισθενικους μέχρι μποντι μπιλντερς !
Εδω βάζουν να σηκωσουν πέτρες 100 κιλα και λαστιχα 300+ κιλά. Οι τυποι το έχουν παει σε αλλο επιπεδο.

Στα @@ τους ολα , σπάνε το κορμι τους κ το ξαναφτιάχνουν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ειχα κανει προθέρμανση ! απλα ως τοτε δεν ειχα παθει στην ζωη μου ΠΟΤΕ ουτε καν μια μικρη θλαση αν σου πω οτι δεν ειχα καν ιδεα τι ειναι η θλαση! Ε και εδωσα πιεση γιατι ειχα δει κατι βιντεο απο ρυθμικη που οι δασκαλες τραβαγαν τα κοριτσακια για να κανουν oversplit και επηρεάστηκα λεω για να το κανουν οι επαγγελματίες τοτε ειναι safe και την επαθα την ζημια! :(

Το θεωρω απιθανο πλεον οπως ειχε γράψει και ο @hack3r να προπονεισαι και να μην εχεις εστω 1-2 μικρο τραυματισμους και εγώ έχω. Ο πιο απλος λογος ειναι πως υπάρχουν σημεια στα οποια δεν ειμαστε τοσο δυνατοι οσο νομιζουμε. Πχ τα ποδια δεν με εχουν ενοχλησει σχεδον ποτέ ειδικά το δεξί. Οι ώμοι τα ίδια. Τα χερια που κ που με ενοχλουνε. Δικεφαλος αριστερά - τρικεφαλος δεξιά. Για αυτο λεμε ξεκινάμε απο μικροι με σωστη προπονηση καθοδηγηση και χωρις βιασυνες. Μονο ετσι κάποιος δεν θα εχει σημαντικους τραυματισμους.

Μη νομιζεις οτι ενας 40αρης που δεν γυμναστηκε ποτέ ή ενας 35αρης δεν εχει τραυματισμους μολις πάει να σκυψει λιγο θα τον πιάσει η μέση του.

Και δεν ειναι καθολου δυσκολο να την κανει πχ σε ενα παιχνιδι , με τα παιδια του ή ακομη και στο σεξ !!! Οταν εισαι αγυμναστος εισαι αγυμναστος και άκαμπτος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Καλημερα.
Ειμαι νεαρή σε ηλικία οποτε δεν θα εχω φυσικη φθορα ακομη.
Δεν εχω κανενα προβλημα με το γονατο μου, θλαση επαθα απο σπαγγάτο στο πισω μηριαίο εκει που ενώνεται ο μυς με το κόκκαλο ψηλα ψηλα. Μπορει αυτο να το δειξει καμερα;
Ειναι σιγουρο πως για να φανει η θλαση ή η ουλη που αφησε επρεπε να μου βαζαν σκιαγραφικο;
Συνήθως βάζουν. Όσες φορές έχω κάνει εγώ μαγνητική μου βάζουν. Με το σκιαγραφικό βλέπεις περισσότερες λεπτομέρειες. Στις αξονικες μονο κάνω φασαρία να μη μου βάλουν γιατί τσάμπα με τρυπάνε 🥺
Με την κάμερα έχεις την καλύτερη απεικόνιση. Ύστατη επιλογή όμως γιατί μπαίνει νυστέρι. Εμείς στέλνουμε για αρθροσκόπηση όσους δεν έχουν ξεκάθαρη διάγνωση. Πιο συχνά κάνουμε αρθροσκόπηση παρά μαγνητικές. Επίσης αν έχεις hyperlaxity στις αρθρώσεις σου (πχ αν μπορείς να πιάσεις το πάτωμα χωρίς να λυγίσεις τα γόνατα ή με τον αντίχειρα να πιάσεις τον πήχη), τότε πρόσεχε λίγο με τις αρθρώσεις σου γιατί σε κάνουν πιο επιρρεπή σε οστεοαρθρίτιδα.
Αν η μαγνητική δεν έδειξε τίποτα και ο ορθοπεδικός σου δεν ξέρει τι έχεις και πως να το αντιμετωπίσει και αν ο πόνος σου δεν ξέρεις ξεκάθαρα που οφείλεται, τοτε δες για 2η γνώμη και ίσως και για περαιτέρω εξετάσεις. Πχ αξονική, υπέρηχο (από τις πιο άχρηστες), spect CT, ή ακόμα και διαγνωστική ένεση με αναισθησία με fluoroscopy για να δεις που ακριβώς είναι το πρόβλημα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,730 μηνύματα.
Συνήθως βάζουν. Όσες φορές έχω κάνει εγώ μαγνητική μου βάζουν. Με το σκιαγραφικό βλέπεις περισσότερες λεπτομέρειες. Στις αξονικες μονο κάνω φασαρία να μη μου βάλουν γιατί τσάμπα με τρυπάνε 🥺
Με την κάμερα έχεις την καλύτερη απεικόνιση. Ύστατη επιλογή όμως γιατί μπαίνει νυστέρι. Εμείς στέλνουμε για αρθροσκόπηση όσους δεν έχουν ξεκάθαρη διάγνωση. Πιο συχνά κάνουμε αρθροσκόπηση παρά μαγνητικές. Επίσης αν έχεις hyperlaxity στις αρθρώσεις σου (πχ αν μπορείς να πιάσεις το πάτωμα χωρίς να λυγίσεις τα γόνατα ή με τον αντίχειρα να πιάσεις τον πήχη), τότε πρόσεχε λίγο με τις αρθρώσεις σου γιατί σε κάνουν πιο επιρρεπή σε οστεοαρθρίτιδα.
Αν η μαγνητική δεν έδειξε τίποτα και ο ορθοπεδικός σου δεν ξέρει τι έχεις και πως να το αντιμετωπίσει και αν ο πόνος σου δεν ξέρεις ξεκάθαρα που οφείλεται, τοτε δες για 2η γνώμη και ίσως και για περαιτέρω εξετάσεις. Πχ αξονική, υπέρηχο (από τις πιο άχρηστες), spect CT, ή ακόμα και διαγνωστική ένεση με αναισθησία με fluoroscopy για να δεις που ακριβώς είναι το πρόβλημα.

Προσωπικά πιστεύω οτι αυτοι οι μυικοί πονοι που δεν σπουδαιολογει κανεις και δεν ξέρει και κανεις 100% την προελευση τους λύνονται με γυμναστική. Σωστη γυμναστικη ελεγχομενη μέχρι το σημειο της ενοχλησης. Εγω πχ που κ που μπορει να εμφανισω κάποια ενοχληση στα χέρια , στην λαγοκνημιαια αριστερο γονατο λογω κουρασης , ακομη και στον γλουτο διπλα απο τη μέση λιγο πάνω απο το κωλομέρι.

Τι να κάνουμε; κάπου ειχα κανει κάποια μαλακια αλλα οχι τοσο σοβαρη ωστε να ειναι ο τραυματισμος σοβαρος. Προχωράμε. Εδω αλλοι γυμναζονται με γρουμπούλια και χρονιες τενοντιτιδες. Κανεις δεν ειναι 100% οπως γεννηθηκε υπάρχει και η φθορα του χρονου και επισης αυτο που δεν εχουν καταλαβει ΟΣΟΙ δεν γυμναζονται που έχουν την ιδεα οτι εμεις που γυμναζομαστε θα κάνουμε ζημιά στο σωμα μας... οταν πάνε σε 5-10 χρονια να σκυψουν να πιάσουν τα ψωνια ή το παιδάκι τους παιζει με μια αποτομη κινηση να μεινουν απο λουμπάγκο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,730 μηνύματα.
Δηλαδή εντάξει βλέπεις τον άλλον κ σηκώνει 250 κιλα λάστιχο μπουλντοζας με κομενο δικεφαλο μηριαιο , και εσυ τι θα πεις δεν πάω γυμναστηριο να κάνω 10 κιλα βαράκια επειδη με ψιλοτσιμπάει ο μύς μου; οι μυς ηταν αδυναμοι τωρα τους φορτιζεις λογικο να αντιδράνε χρειάζεται μια νευρομυικη προσαρμογη που επέρχεται με την τριβή και την εξοικειωση. Τι περιμενουμε να μας πουν οι γιατροι.... αυτα συνηθως τα ξερει εξειδικευμενος αθλιατρος.

Στη τελικη οπως εχουμε πει παρα πολλες φορές γυμναστηριο και κακη διατροφη ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΜΑΖΙ. Μη φάς τυροπιτα ή κρουασαν μετα το γυμναστηριο δεν θα σε οφελησουν πουθενά , πιές ενα σκουπ , πάρε μια βιταμινη πάρε ενα συμπληρωμα για τις αρθρώσεις που σου ειπε κ ο γιατρος ο αλλος επινε ΚΟΛΑΓΟΝΟ. Το σωμα ζοριζεται στο γυμναστηριο πάμε για να πιεστουμε κ λιγο δεν πάμε για να χαζευουμε το κινητο και να περπαταμε βαρετα στο διαδρομο. Εγω ειχα βάλει στοχο τα 100 κιλα στις αρσεις - εκανα προετοιμασια για αυτο λιγο πριν κλεισουμε εβγαζα 7-8 επαναληψεις στα 80 κιλά. Αλλα το πηγαινα σιγα σιγά.

τωρα εχω βαλει τις 13-15 ελξεις στοχο θα κανω προετοιμασια για αυτο.... το σωμα ειναι μια μηχανη κ οταν την πιέζεις - ελεγχομενα- πρεπει να την ταιζεις ΚΑΛΑ. Για να αναρρωνεις. Για αυτο μη βλέπετε κοτοπουλο με μπροκολο και κοροιδευετε ολα έχουν τη σημασια τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,730 μηνύματα.
Χθεσινό βραδινό
 

Συνημμένα

  • IMG_20201113_091105.jpg
    IMG_20201113_091105.jpg
    3.3 MB · Εμφανίσεις: 82

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,730 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,843 μηνύματα.
αΠΟ σένα ομολογω δεν το περιμενα !
Σαρδελιτσα ειναι :D
Γιατι τι εχει ο γυρος; Αν τον συνοδευσεις με μουσταρδα, κρεμμύδια, ριγανουλα, ντομάτα και βραστη πατατα δεν θα παθεις και τίποτα αν φας μια φορα τον μηνα...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,730 μηνύματα.
Γιατι τι εχει ο γυρος; Αν τον συνοδευσεις με μουσταρδα, κρεμμύδια, ριγανουλα, ντομάτα και βραστη πατατα δεν θα παθεις και τίποτα αν φας μια φορα τον μηνα...

Κοιτα αν τον γυρο τον φτιαξεις ΕΣΥ και ξέρεις απο τι ΚΡΕΑΣ ειναι ναι.

Αλλα το θεμα ηταν οτι μου μπέρδεψες τη σαρδελα με το γυρο :P

Ιεροσυλια !
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top