Fitness Thread!

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ντάξει τι να του πω αμα του αρεσει αυτο που κάνει ας το κάνει. Αμα τον βολευει διατροφικα οκ.

Απο γυμναστικη κάνεις τιποτα αυτο το καιρο ;
Τι τον βολεύει διατροφικά;
Αυτός κάνει απεργία πείνας ενάντια στον εαυτό του!

Από γυμναστική κάτι κάνω. Να μη σου πω ότι τώρα με την καραντίνα κάνω περισσότερα από πριν.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.


Τίποτες. Πρώτη μέρα νηστεία σήμερα, done. Πάμε δυναμικά.
Αυτό είναι δικό σου πιάτο χακ3ρ; Ίσως το πιο γρήγορο σε εκτέλεση πιάτο που έχω δει...
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Δεν ξέρω πόσο χορταστικό είναι βέβαια... Ίσως να αυξήσω τις δόσεις...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Τι τον βολεύει διατροφικά;
Αυτός κάνει απεργία πείνας ενάντια στον εαυτό του!

Από γυμναστική κάτι κάνω. Να μη σου πω ότι τώρα με την καραντίνα κάνω περισσότερα από πριν.

Μπορεί να κάνει διαλειμματική νηστεία. Κοίταξε να δεις το φαγητό είναι ανάλογα το στόχο που έχεις και τη προπονηση. Εγώ αυτές τις μέρες που παω να ξεπεράσω τον εαυτό μου σε ένα challenge σε συγκριση με το τι έκανα παλαιοτερα έχω αυξήσει λίγο φαγητό. Από 2450 θερμίδες που ήμουν το καλοκαίρι τώρα παιζω στις 2600.

Δυνατές προπονησεις χωρίς φαγητό δεν παιζουν. Τώρα αν ο χάκερ αυτή τη περιοδο δεν κάνει προπονηση και απλά θέλει μια διατήρηση η νηστεία μπορεί να τον βολευει. Το σώμα του δε χρειάζεται τόσο φαγητό για να βγάλει ένα απαιτητικό προγραμμα προπονησης ουτε για να αναρρώσει από αυτήν τις επόμενες 2 ημέρες.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεί να κάνει διαλειμματική νηστεία. Κοίταξε να δεις το φαγητό είναι ανάλογα το στόχο που έχεις και τη προπονηση. Εγώ αυτές τις μέρες που παω να ξεπεράσω τον εαυτό μου σε ένα challenge σε συγκριση με το τι έκανα παλαιοτερα έχω αυξήσει λίγο φαγητό. Από 2450 θερμίδες που ήμουν το καλοκαίρι τώρα παιζω στις 2600.

Δυνατές προπονησεις χωρίς φαγητό δεν παιζουν. Τώρα αν ο χάκερ αυτή τη περιοδο δεν κάνει προπονηση και απλά θέλει μια διατήρηση η νηστεία μπορεί να τον βολευει. Το σώμα του δε χρειάζεται τόσο φαγητό για να βγάλει ένα απαιτητικό προγραμμα προπονησης ουτε για να αναρρώσει από αυτήν τις επόμενες 2 ημέρες.

Ο σκοπος της νηστείας δεν είναι η απώλεια λίπους καθεαυτή, αν και πολλοί το κάνουν γι αυτόν τον λόγο καθώς είναι ο πιο αποδοτικός τρόπος και δεν είναι κακό αυτό. Ο σκοπός είναι κυρίως οι θεραπευτικές επιπτώσεις που επιφέρει στον οργανισμό σε κυτταρικός επίπεδο. Όταν κάποιος έχει αρκετό λίπος πάνω του μπορεί να κάνει leverage αυτό το λιπος για να νηστεψει περισσότερο καιρό, κάτι που καποιος που είναι 8% δεν μπορεί να κάνει.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Το λίπος καιγεται με την γυμναστική και την προσθήκη μυικής μάζας οσο περισσοτερη μάζα βαζεις τοσο περισσοτερο λιπος καις αυτο ειναι το point. Το λιπος ως ενα νουμερο στη ζυγαριά δεν λέει τιπτα. Το να χάσω 3 κιλα σε 1 μηνα το κάνω πολυ ευκολα και καιω και μυικη μάζα μαζί. Το αποτελεσμα ομως δεν θα μ αρεσει γιατι θα έχουν μικρυνει τα χέρια μου , οι ώμοι τα ποδια κτλπ

το να βάλεις μυικη μαζα ειναι πολυ δυσκολοτερο απο οτι να καψεις λιπος και αυτο το ξέρει οποιοσδηποτε και έχει μπει στη διαδικασια αυτή. Την έχει δοκιμασει και νιώσει στο πετσί του.

Ο ένας φιλος μου ειναι τέρμα αδυνατος και έχει κοιλιτσα το προβλημα του δεν ειναι το νουμερο στη ζυγαρια το προβλημα του ειναι οτι ποτε δεν μπηκε στη διαδικασια να βάλει μυική μάζα - ποιοτικα κιλά πάνω του. Μολις πάρει στα σοβαρα την ολη διαδικασια θα αρχισει να βλέπει και αποτελεσματα. Μέχρι τοτε η κουβεντα περι καψιματος λίπους που νομιζει οταν κατεβαινει η ζυγαρία ειναι ουτοπία.

Ο καλυτερος δεικτης λιπους ειναι ο καθρεφτης.

Για να βάλεις μάζα πρέπει να ακολουθησεις ενα προγραμμα το οποιο θα σε βοηθήσει να βγάζεις προπονηση που προκαλει μυικο ερεθισμα. Το να ανεβοκατεβαινει η ζυγαρια απλά να βάζεις λιπος και να αφαιρεις νερά εμενα δεν μου λέει τιποτα.

2-3 πραγματα βασικα και οι γυμναστες δεν τα λένε , τσαμπα πληρωνει κοσμος συνδρομές.

Κάτσε να βάλω και λιγο biofreeze τωρα γιατι οσο ανεβαινω στις κάμψεις το χεράκι ψιλοενοχλεί :P κατάλαβες γιατι θές φαγητο γιατι οσο ξεβολευεις το σώμα απο αυτα που ειχε μαθει αντιδράει... να το αφηνεις και νηστικο χωρις πρωτεινη και βιταμινες πάει πολύ. Θα κλατάρεις. Αναβολικα δεν παιρνουμε να κάνουν αυτα τη μιση δουλειά οποτε υπομονή και επιμονή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.

Tρομερος ο Λέο !
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μπορείς και τρως ωμή βρώμη; Εγώ αηδιάζω, την κάνω πάντα porridge. Ή την αλεθω και υποκαθιστω το αλεύρι, αν χρειάζεται σε κάποια συνταγή.
Πιο αηδία μου φαίνεται το ποριτζ να σου πω την αλήθεια, αν και το τρώω και αυτό. Ωμή δε με ενοχλεί καθόλου, ειδικά σε τόσο μικρή ποσότητα. Εγώ ή με γιαούρτι την τρώω ή σε smoothies αλεσμένη.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Πιο αηδία μου φαίνεται το ποριτζ να σου πω την αλήθεια, αν και το τρώω και αυτό. Ωμή δε με ενοχλεί καθόλου, ειδικά σε τόσο μικρή ποσότητα. Εγώ ή με γιαούρτι την τρώω ή σε smoothies αλεσμένη.
Μάλλον δεν το έχεις φτιάξει με κακάο και αλεσμενους χουρμάδες για να θυμίζει μους σοκολάτας 😍
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Μάλλον δεν το έχεις φτιάξει με κακάο και αλεσμενους χουρμάδες για να θυμίζει μους σοκολάτας 😍

Ίου χουρμαδεεεες...

Το μόνο που είχα φάει και μ άρεσε πολύ μου το είχε φτιάξει η αδερφή μιας κολλητής μου και είχε λιωμένη κουβερτούρα, γάλα αμυγδάλου, λιναρόσπορο και ρόδι, αλλά όταν επιχείρησα να το φτιάξω εγώ μου βγήκε μάπα. Εκείνη βάζει τα υλικά στη σωστή αναλογία και της βγαίνει τέλειο της ατιμης...
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Συμφωνω ότι το porridge είναι αηδία. Ωμό είναι πιο ωραίο. Εμένα μου αρέσει με γάλα και κακάο. Μου αρέσουν και αυτά με γεύσεις (ειδικά με maple syrup ή μήλο και κανέλα) τα οποία επίσης τα τρώω με κρύο γάλα. Τελευταία παίρνω δημητριακά vector που έχουν πιο πολλή πρωτεϊνη και τα τρώω με γάλα και ένα scoop πρωτεϊνη σοκολάτα όταν έχω όρεξη για επιδόρπιο.

Ξεκίνησα να πηγαίνω πάλι στην δουλειά και έχω τρελαθεί στο τρέξιμο και όταν επιστρέψω σπίτι είναι εξαντλημένη για άσκηση. Τετάρτη σήμερα και έπρεπε να είχα βγάλει μέχρι τώρα 2 φορές ασκήσεις με αντιστάσεις και ένα ΗΙΙΤ και το μονο που έχω κάνει είναι αντιστάσεις στα χέρια χθες. Αύριο πρέπει να κάνω οπωσδήποτε πόδια και ΗΙΙΤ ώστε να μου μείνουν πάλι χέρια και πόδια και να ξεκουραστώ την Κυριακή. Με έχει κουράσει και αγχώσει η κατάσταση στην δουλειά. Έχει συμπτώματα μια νοσοκόμα και έχει σίγουρα covid και έκανε το τεστ σήμερα και ελπίζω να κλείσουν εντελώς την πτέρυγα μας για 2 εβδομάδες γιατι όλο νομίζω ότι κόλλησα επειδή ήρθα σε επαφή μαζί της την περασμένη Πέμπτη. Φοβάμαι να έρχομαι σε επαφή με άλλο προσωπικό γιατί μπορεί να κόλλησαν και αυτοί. Βαρέθηκα να είμαι με μάσκα και γυαλιά όλη μέρα. Να μην μπορώ να πιω ούτε νερό. Να απολυμαινω χέρια, τάμπλετ, κινητό, πληκτρολόγιο, γραφείο, στυλό, χερούλια, διακόπτες και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο κάθε λεπτό. Άντε να κυκλοφορήσει το γ*μημενο εμβόλιο να τελειώνουμε.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Νέλλη ξέρεις τι εμαθα χθές απο ενα φιλο..... του βρηκανε διαταση αορτης λογω υπερβολικης γυμναστικής.

Ενιωσε βαρος στο στηθος μετά απο εντονη προπονηση κ την αλλη μερα που του κανανε εξετασεις του το βρηκαν.

Το περιεργο ειναι πως πουθενα δεν εχω διαβασει ως παράγοντα τη γυμναστικη. Για αυτο το προβλημα βεβαια αυτος μου ειπε το χε ξεφτυλισει εκανε 5 φορες την εβδομαδα προπονηση μπορει κ 6 εκανε πολεμικες τεχνες βαρη κροσφιτ.

Παγκο επαιζε 140-150 κιλά.

Και μετά του λεω ανησυχουμε για τις τενοντιτιδες και γελουσε αυτα λεει δεν ειναι τιποτα ολοι τα έχουμε κι καποιες φορές μας ενοχλουν.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο σκοπος της νηστείας δεν είναι η απώλεια λίπους καθεαυτή, αν και πολλοί το κάνουν γι αυτόν τον λόγο καθώς είναι ο πιο αποδοτικός τρόπος και δεν είναι κακό αυτό. Ο σκοπός είναι κυρίως οι θεραπευτικές επιπτώσεις που επιφέρει στον οργανισμό σε κυτταρικός επίπεδο. Όταν κάποιος έχει αρκετό λίπος πάνω του μπορεί να κάνει leverage αυτό το λιπος για να νηστεψει περισσότερο καιρό, κάτι που καποιος που είναι 8% δεν μπορεί να κάνει.
Να δηλώσεις συμμετοχή στο επόμενο Survivor. Αφού πεινάς που πεινάς, τουλάχιστον να βγάλεις και κανένα φράγκο!
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Κάνει κανεις έλξεις σε μονοζυγο απο εδώ ;;; θελω κάτι να ρωτησω.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Νέλλη ξέρεις τι εμαθα χθές απο ενα φιλο..... του βρηκανε διαταση αορτης λογω υπερβολικης γυμναστικής.

Ενιωσε βαρος στο στηθος μετά απο εντονη προπονηση κ την αλλη μερα που του κανανε εξετασεις του το βρηκαν.

Το περιεργο ειναι πως πουθενα δεν εχω διαβασει ως παράγοντα τη γυμναστικη. Για αυτο το προβλημα βεβαια αυτος μου ειπε το χε ξεφτυλισει εκανε 5 φορες την εβδομαδα προπονηση μπορει κ 6 εκανε πολεμικες τεχνες βαρη κροσφιτ.

Παγκο επαιζε 140-150 κιλά.

Και μετά του λεω ανησυχουμε για τις τενοντιτιδες και γελουσε αυτα λεει δεν ειναι τιποτα ολοι τα έχουμε κι καποιες φορές μας ενοχλουν.
Δε νομίζω να το έπαθε από γυμναστική. Αλίμονο. Όλοι οι αθλητές θα έπρεπε να ήταν με προβλήματα γιατί γυμνάζονται επί ώρες καθημερινά. Εγώ ακούω το σώμα μου πάντως. Ναι μεν θέλω να βγάλω το πρόγραμμα αλλά αν δεν νιώθω καλά δεν κάνω τίποτα. Σήμερα που κοιμήθηκα καλά, έχει καλό καιρό και έχω διάθεση και δεν έχω πολύ τρέξιμο στην δουλειά θα κάνω πόδια και HIIT γιατί έχω ενέργεια.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Δε νομίζω να το έπαθε από γυμναστική. Αλίμονο. Όλοι οι αθλητές θα έπρεπε να ήταν με προβλήματα γιατί γυμνάζονται επί ώρες καθημερινά. Εγώ ακούω το σώμα μου πάντως. Ναι μεν θέλω να βγάλω το πρόγραμμα αλλά αν δεν νιώθω καλά δεν κάνω τίποτα. Σήμερα που κοιμήθηκα καλά, έχει καλό καιρό και έχω διάθεση και δεν έχω πολύ τρέξιμο στην δουλειά θα κάνω πόδια και HIIT γιατί έχω ενέργεια.

Κοιταξε να δεις δεν μου φαινεται πολυ παραλογο (αν κ για την αορτη μου φανηκε ακραιο) γιατι κ αλλοι μου χουν πει οτι ο ένας ειχε θέμα κάτι αγγεια στο μάτι κ ο γιατρος του ειπε να μην βάζει πανω απο 100 κιλα στο πάγκο μιλαμε βεβαια για θηριο μπράβος αλλα πολυ ωραιος τύπος στο χαρακτηρα τον ειχα φίλο για αρκετά χρόνια. Καναμε μαζί προπονηση. Κάναμε και πάγκο ο τύπος έπαιζε 130 κιλά για 8 επαναληψεις 40 χρονων ανθρωπος. Ηταν βεβαια και 110 κιλά.

Μη νομιζεις απο ενα σημειο κ μετά οι επιβαρυνσεις ειναι πολύ μεγάλες νταξει τωρα δεν σου λεω για εναν άντρα να πάθει κατι αν βάζει στο πάγκο 80-100 κιλά ενω ειναι 80 κιλα ανθρωπος.

Σε άλλα νέα - στον μονοζυγο σημερα θέλω δουλειά απογοητευτηκα με την πρηνη λαβή εβγαλα με δυσκολια 5 έλξεις. Δεν ειχα καλη τεχνικη (οχι επειδη δεν την ηξερα) αλλα επειδη δεν την νιωθω άνετη την άσκηση πάνω μου.

Με κλειστες λαβες που οι παλαμες κοιτάζουν μαγουλα (ειναι στα πλάγια δηλαδη) μπορω να κανω 7 αλλα εκει εχω διαβασει οτι δεν ειναι σωστη τεχνικη τοσο κλειστά τα χέρια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top