Fitness Thread!

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Devil

Μια χαρά παλμούς έχεις! Σίγουρα δεν είναι πολλοί πάντως... Δες και εδώ.


Τεστ κοπώσεως; Πρώτη φορά το ακούω/διαβάζω.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,782 μηνύματα.
@Devil

Μια χαρά παλμούς έχεις! Σίγουρα δεν είναι πολλοί πάντως... Δες και εδώ.


Τεστ κοπώσεως; Πρώτη φορά το ακούω/διαβάζω.

Ναι ! Ανεβαινεις σε εναν διάδρομο και σε έχουν κουμπώσει καλώδια ουσιαστικα συνεχως βγαινουν καρδιογραφήματα σε κατάσταση κοπωσης και οχι ηρεμίας που απλα κάθεσαι και σου βγάζουν καρδιογράφημα.

Ουσιαστικά αυτο το κάνουν οσοι προπονούνται έντονα για να δούν τη κατασταση της καρδιας σε συνθήκες κόπωσης. Βεβαια εγω δεν ειχα ποτέ κάποιο καρδιολογικο πρόβλημα. Αλλα πρέπει ειδικα απο τα 40 και μετά αν γυμνάζεσαι έντονα.

Ξεκινας σιγα σιγα κ σου ανεβάζουν τη δυσκολια ειναι 12 λεπτά το τελευταιο στάδιο ειναι 3 λεπτά πανω στο διάδρομο σε ανηφορά με τρέξιμο. Ξεκινας με απλο περπάτημα για 4 λεπτά μετά σου ανεβάζει κλισεις και έτσι πάει.

Εγω εννοειται το ειχα βγάλει ολο και με το τρέξιμο. Η καρδιολογος μου ειχε πει οτι κάποιοι δεν το βγάζουν καν... βεβαια δεν έχουν κ φυσικη κατάσταση. Οποτε εκει γυρω στα 7-8 λεπτά που ξεκινάει το πανηγυρι με τις κλίσεις και την ένταση αν δεν έχεις φυσικη κατασταση στο τέλος δεν το βγάζεις αλλα δεν πειράζει ο καρδιολογος μέχρι τοτε θα έχει μια εικονα του τι γινεται σε κατασταση κοπωσης της καρδιάς. Ειναι πιο εξειδικευμένη εξέταση συνηθως με ενα απλο καρδιογράφημα ηρεμιας και εναν υπέρηχο μετά φαινονται οι βασικές παθήσεις.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Καλά είναι το heart rate σου. Εμένα το βράδυ κυμαίνεται γύρω στο 70. Θα το προτιμούσα χαμηλότερο αλλά έχω ξεσκιστει στην γυμναστική και μου παραμένει ανεβασμένο. Όσο είσαι πιασμένος τείνεις να έχεις λίγο αυξημένο HR. Χθες που ξεκουράστηκα και έκανα μόνο 4χλμ περπάτημα μου έπεσε το βράδυ στο 68 με χαμηλότερο το 54. Θέλω να ρίξω το resting HR στο 60 ή και χαμηλότερα. Θέλει πολλή γυμναστική όμως αλλά δεν βιάζομαι. Βασικά μου το ανεβάζει και το άγχος της δουλειάς. 3 μέρες άδεια που έχω τώρα βλέπω σημαντική μείωση. Τον άλλο μήνα που έχω άδεια 3 βδομαδες πιστεύω θα έχω καλύτερη εικόνα του HR μου.

Εγώ πάντως αν κάνω εξέταση LDH θα μου είναι στα ύψη γιατί κυριολεκτικά έχω καει στην γυμναστική. Κάθε μέρα πιασμένη είμαι. Μια τα χέρια, μια τα πόδια.

Αν θέλεις να μειώσεις το HR χρειάζεσαι cardio ή ΗΙΙΤ. Συνιστώ ΗΙΙΤ ή ακόμα και HIRT που έχει και βαρακια. Ο σφυγμος χτυπάει ταβάνι. Το έχω πάει μέχρι 192.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,782 μηνύματα.
Από άγχος έχω ελάχιστο γενικότερα. Ναι δίκιο έχεις τελευταία έχω παραμελησει το καρδιο. 70 είσαι τέλεια ρε συ. Τι το θες60; μετά είναι χαμηλό. Να σε ρωτησω κατι; γιατί η κρεατίνης μου με μέγιστο το 170 είναι 164; είναι οκ αυτό;

Να σας πω ενα μυστικό να μην έχετε άγχος;;;; για άντρες βέβαια... Να χαζέψετε το ιντερνετ κανα καλό φορεματακι κολητο με σκίσιμο για τη κοπέλα σας!!! Μόλις το παρετε και της το φορέσετε δεν θα χετε κανένα άγχος χεχε!!!
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Από άγχος έχω ελάχιστο γενικότερα. Ναι δίκιο έχεις τελευταία έχω παραμελησει το καρδιο. 70 είσαι τέλεια ρε συ. Τι το θες60; μετά είναι χαμηλό. Να σε ρωτησω κατι; γιατί η κρεατίνης μου με μέγιστο το 170 είναι 164; είναι οκ αυτό;

Να σας πω ενα μυστικό να μην έχετε άγχος;;;; για άντρες βέβαια... Να χαζέψετε το ιντερνετ κανα καλό φορεματακι κολητο με σκίσιμο για τη κοπέλα σας!!! Μόλις το παρετε και της το φορέσετε δεν θα χετε κανένα άγχος χεχε!!!
Η creatine kinase ειναι ένζυμο που δείχνει πόσο ζημιά έχει πάθει ο μυς ή η καρδιά. Αν κάνεις βάρη καταστρεφεις τους μύες σου και τους ξαναχτιζεις και φουσκώνεις. Δεν θα ανησυχούσα. Καρδιακή προσβολή δε νομίζω να έχεις πάθει για να ανέβει η τιμή. Ειδικά αν ήσουν πιασμενος τελευταία, σίγουρα είναι από την γυμναστική.

Θέλω να το ρίξω στο 60 γιατί οι περισσότεροι αθλητές είναι στο 50 και 40. Γενικά όσο πιο χαμηλό τόσο πιο καλά. Το φυσιολογικό είναι 60-100, οπότε στόχος μου είναι να το πάω στο κατώτατο όριο.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Σήμερα πέθανα. Φαινοταν δύσκολο το πρόγραμμα στο χαρτί αλλά στην πραγματικότητα ήταν εφιάλτης. Είχα σκοπό να κάνω το αυριανό σήμερα και το σημερινό αύριο αλλά τελικά δεν άλλαξα το πρόγραμμα και είπα να βγάλω το δύσκολο σήμερα. Μου πήρε 1.5 ώρα να το βγάλω χωρίς διαλείμματα. Με warm up + cool down βγήκε 2 ώρες. Πιασμένη ή όχι, αύριο πρέπει να βγάλω το πρόγραμμα γιατί η επόμενη εβδομάδα θα ειναι ακόμα πιο δυσκολη.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,782 μηνύματα.
Η creatine kinase ειναι ένζυμο που δείχνει πόσο ζημιά έχει πάθει ο μυς ή η καρδιά. Αν κάνεις βάρη καταστρεφεις τους μύες σου και τους ξαναχτιζεις και φουσκώνεις. Δεν θα ανησυχούσα. Καρδιακή προσβολή δε νομίζω να έχεις πάθει για να ανέβει η τιμή. Ειδικά αν ήσουν πιασμενος τελευταία, σίγουρα είναι από την γυμναστική.

Θέλω να το ρίξω στο 60 γιατί οι περισσότεροι αθλητές είναι στο 50 και 40. Γενικά όσο πιο χαμηλό τόσο πιο καλά. Το φυσιολογικό είναι 60-100, οπότε στόχος μου είναι να το πάω στο κατώτατο όριο.

Βασικά για να είναι πιο αξιόπιστη η μέτρηση έπρεπε να μου πουν να μην κανω γυμναστική για 48 ώρες πριν την αιμοληψια αλλά...... Μήπως γυμνάζεται και κανείς από αυτους; χεχε κ παλι όμως από ότι διάβασα δεν είναι υψηλή τιμή.

Τα ίδια κ στα ορθοπεδικα... Πας κ σου λένε ξεκουραση. Τίποτα αθλιατρους πρεπει να ρωτάμε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σήμερα πέθανα. Φαινοταν δύσκολο το πρόγραμμα στο χαρτί αλλά στην πραγματικότητα ήταν εφιάλτης. Είχα σκοπό να κάνω το αυριανό σήμερα και το σημερινό αύριο αλλά τελικά δεν άλλαξα το πρόγραμμα και είπα να βγάλω το δύσκολο σήμερα. Μου πήρε 1.5 ώρα να το βγάλω χωρίς διαλείμματα. Με warm up + cool down βγήκε 2 ώρες. Πιασμένη ή όχι, αύριο πρέπει να βγάλω το πρόγραμμα γιατί η επόμενη εβδομάδα θα ειναι ακόμα πιο δυσκολη.

Πρόσεξε όμως να γυμνάζεσαι για όγκο κ οχι για μυϊκή αντοχή πχ αμα βλέπεις ότι φευγεις πανω απο τις 20 επαναλήψεις τότε πρεπεινα ανεβασεις αντίσταση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Βασικά για να είναι πιο αξιόπιστη η μέτρηση έπρεπε να μου πουν να μην κανω γυμναστική για 48 ώρες πριν την αιμοληψια αλλά...... Μήπως γυμνάζεται και κανείς από αυτους; χεχε κ παλι όμως από ότι διάβασα δεν είναι υψηλή τιμή.

Τα ίδια κ στα ορθοπεδικα... Πας κ σου λένε ξεκουραση. Τίποτα αθλιατρους πρεπει να ρωτάμε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Πρόσεξε όμως να γυμνάζεσαι για όγκο κ οχι για μυϊκή αντοχή πχ αμα βλέπεις ότι φευγεις πανω απο τις 20 επαναλήψεις τότε πρεπεινα ανεβασεις αντίσταση.
Για αντοχή ήταν το πρόγραμμα. Σήμερα έχω για όγκο 😁
Εν τω μεταξύ είναι 1 το βράδυ και ο Καραγκιόζης από κάτω που όταν κάνω γυμναστική εντος λογικού ωραρίου (μεταξύ 10πμ-7μμ) μου βαράει το πάτωμα, έχει κόσμο και κάνει θόρυβο. Βαρεσα το πατωμα μου 2 φορές για δει την γλύκα και δεν σταματάει. Από αύριο beast jacks, jumping jacks, squat jumps, donkey kick jumps, lunge jumps, broad jumps, box jumps, burpees, κτλ μέχρι να σβήσει ο ήλιος. Κανονικα πρέπει να ειδοποιησω τις αρχές γιατί το πάρτυ δεν επιτρέπεται λόγω covid. Ας ξανατολμησει να μου χτυπήσει το πάτωμα όταν θα γυμνάζομαι.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,782 μηνύματα.
Για αντοχή ήταν το πρόγραμμα. Σήμερα έχω για όγκο 😁
Εν τω μεταξύ είναι 1 το βράδυ και ο Καραγκιόζης από κάτω που όταν κάνω γυμναστική εντος λογικού ωραρίου (μεταξύ 10πμ-7μμ) μου βαράει το πάτωμα, έχει κόσμο και κάνει θόρυβο. Βαρεσα το πατωμα μου 2 φορές για δει την γλύκα και δεν σταματάει. Από αύριο beast jacks, jumping jacks, squat jumps, donkey kick jumps, lunge jumps, broad jumps, box jumps, burpees, κτλ μέχρι να σβήσει ο ήλιος. Κανονικα πρέπει να ειδοποιησω τις αρχές γιατί το πάρτυ δεν επιτρέπεται λόγω covid. Ας ξανατολμησει να μου χτυπήσει το πάτωμα όταν θα γυμνάζομαι.

Καλα δεν έχεις ειδοποιησει ακομη;;; πολύ καλή εισαι εσύ.

Γαμησε τον το πουστη που θέλει και πάρτυ. Εμεις ειμαστε μονοι μας εδώ εχουμε αποκλειστει αυτος θέλει κ πάρτι
Για λογους δημοσιας υγειας θα τον ειχα καρφώσει εύκολα. Και δεν θα ηξερε κ απο που του ήρθε.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,854 μηνύματα.
IMG_20201122_144906.jpg

Πιο σουπέ δε γίνεται...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,854 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Καλα δεν έχεις ειδοποιησει ακομη;;; πολύ καλή εισαι εσύ.

Γαμησε τον το πουστη που θέλει και πάρτυ. Εμεις ειμαστε μονοι μας εδώ εχουμε αποκλειστει αυτος θέλει κ πάρτι
Για λογους δημοσιας υγειας θα τον ειχα καρφώσει εύκολα. Και δεν θα ηξερε κ απο που του ήρθε.
Δεν ήξερα αν ήταν με συγκάτοικο ή όχι. Κατέβηκα κάτω να δω από το παράθυρο και είδα 5 άτομα. Ειδοποίησα και μετά πήγα για ύπνο. Ελπίζω να του ήρθε η αστυνομία και να έφαγε 2 χιλιάρικα. Αν όχι, κάθε φορά που θα τον βλέπω χωρίς μάσκα εντός οικοδομής θα βγάζω φωτό και θα τις στέλνω στην αρμόδια υπηρεσία μέχρι να το ξεσκίσουν. Η μάσκα έγινε υποχρεωτική σε όλους τους εσωτερικούς χώρους και περιλαμβάνει και πολυκατοικίες (κοινόχρηστους χώρους).

Σήμερα δεν περίμενα να βγάλω το πρόγραμμα μου μετά το χθεσινό, αλλά παραδόξως τα κατάφερα με άνεση. Αύριο διάλειμμα γιατί από Δευτέρα δυσκολεύει παρά πολυ και από 4 μέρες ασκήσεων πάμε στις 5.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,782 μηνύματα.
Δεν ήξερα αν ήταν με συγκάτοικο ή όχι. Κατέβηκα κάτω να δω από το παράθυρο και είδα 5 άτομα. Ειδοποίησα και μετά πήγα για ύπνο. Ελπίζω να του ήρθε η αστυνομία και να έφαγε 2 χιλιάρικα. Αν όχι, κάθε φορά που θα τον βλέπω χωρίς μάσκα εντός οικοδομής θα βγάζω φωτό και θα τις στέλνω στην αρμόδια υπηρεσία μέχρι να το ξεσκίσουν. Η μάσκα έγινε υποχρεωτική σε όλους τους εσωτερικούς χώρους και περιλαμβάνει και πολυκατοικίες (κοινόχρηστους χώρους).

Σήμερα δεν περίμενα να βγάλω το πρόγραμμα μου μετά το χθεσινό, αλλά παραδόξως τα κατάφερα με άνεση. Αύριο διάλειμμα γιατί από Δευτέρα δυσκολεύει παρά πολυ και από 4 μέρες ασκήσεων πάμε στις 5.
Νέλλη απλά προσεξε απο ποιους παρακολουθεις και τι στο Ιντερνετ γιατι μερικοι έχουν απλά εγωισμο οτι ξέρουν και προτεινουν μαλακίες.

εσυ πιστευεις οτι οταν κάνουμε πιέσεις στηθους στο μηχάνημα ή κάμψεις... οι αγκώνες πρέπει ή δεν πρέπει να φευγουν απο το ύψος των ώμων ; εννοω πισω απο τους ώμους.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,782 μηνύματα.
Just πως περνας με τη καραντίνα φίλε μου ;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,854 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,782 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,854 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Νέλλη απλά προσεξε απο ποιους παρακολουθεις και τι στο Ιντερνετ γιατι μερικοι έχουν απλά εγωισμο οτι ξέρουν και προτεινουν μαλακίες.

εσυ πιστευεις οτι οταν κάνουμε πιέσεις στηθους στο μηχάνημα ή κάμψεις... οι αγκώνες πρέπει ή δεν πρέπει να φευγουν απο το ύψος των ώμων ; εννοω πισω απο τους ώμους.
Οι αγκώνες δεν πρέπει να φεύγουν. Και δεν πρέπει ο αγκώνας να φεύγει από τον καρπο. Εγώ τα έκανα λάθος. Οι αγκώνες έβγαιναν πολύ έξω, οι παλάμες ήταν γυρισμένες προς τα μέσα και ουσιαστικά γυμναζα μόνο τρικέφαλους γι' αυτό και δεν έκανα πρόοδο. Τώρα που κάνω τις κάμψεις σωστά έχω θεαματική πρόοδο.

Αυτή που παρακολουθώ είναι καλή. Αν έχω απορίες μου στέλνει βίντεο και εξηγεί. Πολλές φορές τις στέλνω βίντεο να μου πει αν κάνω σωστά την εκτέλεση. Δεν δίνει συμβουλές σε πράγματα που δεν γνωρίζει και πάντα λέει να μετατρέπεις ασκήσεις που δεν μπορείς να εκτελέσεις μέχρι να τα καταφέρεις. Δεν θα σου πει κανε κανονικές κάμψεις αν δεν μπορείς να τις κάνεις. Θα σου πει ξεκινά με κάμψεις στα γόνατα ή ακόμα και στον τοίχο μέχρι να δυναμώσεις και να μπορέσεις να τις εκτελέσεις κανονικά. 4 βδομάδες που κάνω το πρόγραμμα της έχω δει θεαματική πρόοδο παρόλο που μου είπε να μην περιμένω να δω αποτελέσματα από την μια μέρα στην άλλη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top