Fitness Thread!

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Λολ ούτε το φοινικέλαιο είναι επίφοβο, απλά η παραγωγή του προκαλεί προβλήματα στο περιβάλλον.
Είναι το χειρότερο με υδρογονωμένα κ οξειδωμένα έλαια συν τα προβλήματα στο περιβάλλον γιατί αναγκάζονται να κόβουν τα δέντρα για την παραγωγή του.
Για αυτό ελαιόλαδο κ μόνο ελαιόλαδο. Εξαιρετικό παρθένο βέβαια.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Είναι το χειρότερο με υδρογονωμένα κ οξειδωμένα έλαια συν τα προβλήματα στο περιβάλλον γιατί αναγκάζονται να κόβουν τα δέντρα για την παραγωγή του.
ελαιόλαδο κ μόνο ελαιόλαδο. Εξαιρετικό παρθένο βέβαια.
Αν έχεις χρόνο διάβασε κάποια πράγματα εδώ
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
To πλαστικό δεν είναι επίφοβο αν δεν βάζεις μέσα καυτά ή ζεστά προϊόντα. Περισσότερο να φοβάσαι το φοινικέλαιο που έχουν οι μπάρες. Καλύτερες είναι οι φυσικές προτεΐνες χωρίς πολλά συντηρητικά.
Πάρε ταχίνι και βάλε ηλιόσπορους, κολοκυθόσποπόρους κ κακάο...

Δεν έχουν φοινικέλαιο οι συγκεκριμένες μπάρες θα βγαλω μετά μια φωτο τα συστατικά.

Καθε μέρα θελω λιγο γλυκό... ειμαι γλυκατζής δυστυχώς. Οποτε πρέπει να βρω κάτι να μην με χαλάει στη φυσικη κατασταση και να μ αρεσει να το τρωω έτσι μη κάνω καταναγκαστικη διατροφη.

Το παν ειναι να σου αρέσει αυτο που κάνεις και να το αγαπας τοτε θα γινεις πολύ καλος σε αυτο και επιτυχημένος. Η διατροφή που εκανα και η γυμναστική δεν ηταν κακή παρολο που απο σημερα αλλάζω την διατροφή μου γιατι θέλω το κατι παραπανω θέλω να γινω καλύτερος απο αυτο που ειμαι. Αλλα σε γενικές γραμμές ειμαι σε καλή κατάσταση.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Φίλε σού παραθέτω επιστημονική έρευνα και μου παραθέτεις άρθρο από τό efsyn? Δηλαδή λίγο έλεος κάπου!
Η αλόγιστη καλλιέργεια φοινικόδεντρων σύν το γεγονός ότι είναι κόκκινο και του αλλάζουν χρώμα προκαλούν θέματα στο περιβάλλον. Το έλαιο σαν έλαιο δεν είναι "κακό". Οπότε ναι χρησιμοποιείτε το συγκεκριμένο έλαιο μόνο όταν γνωρίζετε απο που προέρχεται. Να το αποφεύγετε όχι για την υγεία σας αλλά για το περιβάλλον
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Σήμερα άκουσα διατροφολόγο στο France 3 που μιλούσε για πολύ πρόσφατες έρευνες σε επιστημονικά περιοδικά που στηρίζουν αυτά που είπα. Ανέφερε κ τα δικά σου αλλά είπε ότι οι 99 έρευνες στις 100 λένε το αντίθετο.
Υποστήριξε δε ότι ακόμα κ όταν δεν ψήνεται η τηγανίζεται είναι αρκετά βλαβερό άσχετα αν ωμό έχει περισσότερα ακόρεστα από αλλά ελαια. Το μόνο λάδι που αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες είναι το ελαιόλαδο. Το οποίο έχει κ πολυφαινόλες.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
@juste un instant

Βιταμινούλες - πρωτεινη - μαγνησιο... σημερα κτύπησα 2 μπάρες (100γρ) πολυ νοστιμες ! Και γλυκές. ;)
 

Συνημμένα

  • IMG_20201213_110634.jpg
    IMG_20201213_110634.jpg
    3.1 MB · Εμφανίσεις: 87

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Σήμερα άκουσα διατροφολόγο στο France 3 που μιλούσε για πολύ πρόσφατες έρευνες σε επιστημονικά περιοδικά που στηρίζουν αυτά που είπα. Ανέφερε κ τα δικά σου αλλά είπε ότι οι 99 έρευνες στις 100 λένε το αντίθετο.
Υποστήριξε δε ότι ακόμα κ όταν δεν ψήνεται η τηγανίζεται είναι αρκετά βλαβερό άσχετα αν ωμό έχει περισσότερα ακόρεστα από αλλά ελαια. Το μόνο λάδι που αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες είναι το ελαιόλαδο. Το οποίο έχει κ πολυφαινόλες.
Ε μάλλον δεν τίθεται θέμα ποιο είναι το καλύτερο λάδι, το ελαιόλαδο προφανώς . Αλλά τώρα κατά πόσο σου κάνουν ζημιά τα κορεσμένα του φοινικέλαιου που θα βρεις στην μπάρα δεν είναι τόσο εύκολο να το πεις .
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Αυριανή προπόνηση PULL πλάτη - δικεφαλοι - μονοζυγος.

Αν βρέχει ομως (που μάλλον αυτο θα κάνει γιατι έχει γαμηθει εδω και 4-5 μέρες δεν έχουμε δεί ήλιο θα παιξω προπονησούλα PUSH δηλαδη ΣΤΗΘΟΣ - ΩΜΟΙ - ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ στο σπίτι )

ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ
ΣΤΡΟΦΙΚΟ ΠΕΤΑΛΟ

εξω στροφή Υπακάνθιος + ελάσσων στρογγυλός
έσω στροφή Υποπλάτιος
απαγωγές - πιέσεις ώμων μέσος , προσθιος δελτοειδης , τρικεφαλος , υπερακάνθιος.

ΚΥΡΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
ΣΤΗΘΟΣ
1) ΚΑΜΨΕΙΣ ΜΕ ΑΡΓΟ ΤΕΜΠΟ

1ο σέτ 15 επαναληψεις
2ο σέτ 15 επαναληψεις
3ο σέτ 14 επαν.
4ο σέτ 14 επαν.
Πρόοδος -> +5 reps

2) ΧΑΜΗΛΟ CROSSOVER για στήθος
15 επαν.
15 επαν.
15 επαν.
Προοδος-> Αργό τέμπο - καλή ένταση

3) ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΗΘΟΥΣ ΜΕ SUPER BAND ΛΑΣΤΙΧΟ ΚΟΚΚΙΝΟ (23ΚΙΛΑ)
17 reps - δισετ μαυρο απλό (18κιλά) μέχρι τέλους
το ίδιο
το ίδιο
Πρόοδος -> Δισέτ

4) ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ SUPER BAND KAΘΙΣΤΟΣ
1ο σέτ 13 reps - Δισέτ με μαύρο καθιστός (απλο - 18 κιλά) οσες βγούν
2o set 13 reps - Δισέτ ..... το ιδιο....
3o set 12 reps - Δισέτ .... το ίδιο.....
αργό τέμπο.
Πρόοδος -> Δισέτ

5) ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ ΠΙΣΩ ΜΟΙΡΑ με ΑΛΤΗΡΑ 8 ΚΙΛΑ
ΧΑΜΗΛΗ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ - ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ ΜΕ ΣΤΡΟΦΗ ΚΑΡΠΟΥ ΣΕ ΥΠΤΙΑ ΛΑΒΗ.


15 επαναληψεις επι 3 σέτ - Δισέτ με μαυρο λάστιχο FACE PULLS
Το ίδιο
το ίδιο

ΣΤΗΘΟΣ -> 13 σετ
ΩΜΟΙ ΜΠΡΟΣΤΑ -> 16 σετ
ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ -> 16 σετ

Η φιλοσοφια της προπονησης ειναι αυτη τη φορά τα ΔΙΣΕΤ δηλαδη τα διπλά σέτ για να δώσουμε ακόμη μεγαλύτερη ένταση στούς μύς κρατώντας το φορτίο σχετικά σταθερό. Ένα καλο μυστικο - τίπ για τους μύς ειναι κάθε φορά να κάνουμε κάτι καινούργιο για να μην συνήθιζουμε.

Με εξαιρεση την 1η άσκηση τις κλασσικές κάμψεις στις οποιες έχουμε εισάγει τον παράγοντα του χρόνου - τέμπο για να την δυσκολέψουμε , μένοντας 2 δευτερολεπτα στην χαμηλή θέση και μετα προς τα πάνω ολοκληρωνεται μια επαναληψη στα 3 δευτερολεπτα περίπου.

Η προηγουμενη προπονηση ηταν 13-14-13-14 επομενως στοχεύουμε στις + 5 με 15,15,15,14

Απο τη στιγμή που οι επαναληψεις πάνε στο 15,15,15,15 η συγκεκριμενη παραλλαγή δεν έχει να προσφέρει κάτι παραπάνω μυικά. Εννοώντας οτι ένα ευρος δύναμης μέγιστο και υπερτροφιας που παιζεις ειναι οι 15 επαναληψεις απο εκει κ πέρα η άσκηση γινεται αεροβικη με σκοπο την προπονηση της μυικής αντοχης και οχι μυική ανάπτυξη.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
@Devil πόσα γραμμάρια πρωτεϊνη έχουν οι μπάρες; Το έχω ρίξει και εγώ στις μπάρες γιατί έχω αηδιάσει με την σκόνη. Μέχρι 22γρ πρωτεϊνη έχω βρει. 30γρ θα ήταν το ιδανικο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
@Devil πόσα γραμμάρια πρωτεϊνη έχουν οι μπάρες; Το έχω ρίξει και εγώ στις μπάρες γιατί έχω αηδιάσει με την σκόνη. Μέχρι 22γρ πρωτεϊνη έχω βρει. 30γρ θα ήταν το ιδανικο.

33gr στα 100. Αλλα η καθεμια εχει 50γρ και ειναι 16.5 σημερα πηρα 6 απο το σουπερ μάρκετ και κοπανησα ηδη τις 2 σημερα. Πολυ γαμηστερες ειδικα το πρωι στο γιαουρτι με κουάκερ κομματάκια και με καρυδια ελάχιστο μέλι και σταφιδα ειναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ πρωινο. Το τρωω πολυ ευχάριστα ;)

Θα ανεβάσω φώτο αυριο με την πρωινα΄ρα μου. Ανυπομονω να σηκωθω το πρωι να φάω ! χεχε
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγώ σήμερα ξέφυγα. Μου ήρθε το delonghi grill που παρήγγειλα και έφτιαξα βέλγικες βάφλες σήμερα με νουτελα, αμύγδαλα, φουντούκι, βατόμουρα και σιρόπι βατομουρου. Έπρεπε να είχα βάλει ένα scoop πρωτεινης στο μείγμα γιατί κατανάλωσα μόνο 16γρ στο πρωινό μου. Θα κάνω μετά γυμναστική. Δεν πάει άλλο. Αν γίνω χειρότερα έγινα.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
33gr στα 100. Αλλα η καθεμια εχει 50γρ και ειναι 16.5 σημερα πηρα 6 απο το σουπερ μάρκετ και κοπανησα ηδη τις 2 σημερα. Πολυ γαμηστερες ειδικα το πρωι στο γιαουρτι με κουάκερ κομματάκια και με καρυδια ελάχιστο μέλι και σταφιδα ειναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ πρωινο. Το τρωω πολυ ευχάριστα ;)

Θα ανεβάσω φώτο αυριο με την πρωινα΄ρα μου. Ανυπομονω να σηκωθω το πρωι να φάω ! χεχε
Τι τιμή έχουν αυτές νομίζω είναι λίγο τσιμπημενες ειδικά στα σούπερ.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
1ο γευμα ημέρας !

1040 θερμιδες
49 πρωτεινη
98 υδατανθρακας
42 λιπαρά

Περιμενω κανα 10λεπτο να χωνέψω και πάω για προπονηση ελπιζω ο κωλοκαιρος να μη βρέξει και μου τα χαλάσει. Γαμω τις πανδημιες και τις μαλακιες !
 

Συνημμένα

  • IMG_20201213_232528.jpg
    IMG_20201213_232528.jpg
    1.2 MB · Εμφανίσεις: 93

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
1. Πόσες φορές (μέρες) την εβδομάδα κάνετε γυμναστική; :)
2. Πόσο διαρκεί η προπόνησή σας συνολικά, με τα διαλείμματα;
3. edit: και πόσες φορές την εβδομάδα "πρέπει" να προπονείται κάποιος; Υπάρχει κανόνας σε αυτό;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
1. Πόσες φορές (μέρες) την εβδομάδα κάνετε γυμναστική; :)
2. Πόσο διαρκεί η προπόνησή σας συνολικά, με τα διαλείμματα;
3. edit: και πόσες φορές την εβδομάδα "πρέπει" να προπονείται κάποιος; Υπάρχει κανόνας σε αυτό;

Ποιος ειναι ο σκοπος της προπονησης σου ; η μυική ανάπτυξη;

Αν έχεις σκοπό υπάρχουν κανόνες , αν δεν έχεις δεν υπάρχουν.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Ποιος ειναι ο σκοπος της προπονησης σου ; η μυική ανάπτυξη;

Αν έχεις σκοπό υπάρχουν κανόνες , αν δεν έχεις δεν υπάρχουν.
Κοίτα, σε αυτή τη φάση με 115kg πάνω μου (ναι, έχασα ένα κιλό! ), κοιτάζω το αδυνάτισμα χωρίς να χάσω φυσικά μυική μάζα και την καλή φυσική κατάσταση. Άρα όχι, δεν στοχεύω μυική ανάπτυξη. :)

Απλά να έχει νόημα η προπόνηση, πχ πως λέμε μία ίσον καμία.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Κοίτα, σε αυτή τη φάση με 115kg πάνω μου (ναι, έχασα ένα κιλό! ), κοιτάζω το αδυνάτισμα χωρίς να χάσω φυσικά μυική μάζα και την καλή φυσική κατάσταση. Άρα όχι, δεν στοχεύω μυική ανάπτυξη. :)

Απλά να έχει νόημα η προπόνηση, πχ πως λέμε μία ίσον καμία.

Και όμως στοχεύεις. Γιατι εκεινο που μπορεις να κάνεις ειναι body recomposition. Να αδυνατισεις δηλαδη αυξάνοντας την μυική σου μάζα και μείωνοντας το λίπος. Αν τώρα έχεις 30% λίπος πάνω σου μολις πάς στα 15% και η μυικη σου μάζα μεινει ιδια ή μεγαλώσει και λιγο περισσοτερο τοτε θα έχεις αύξηση μυικής μάζας.

Αρα θέλεις ελαφρως υποθερμιδικη διατροφη 200-300 θερμιδες κάτω απο τη συντηρηση - πρωτεινη 150-160γρ την ημέρα (απο ζωικες πηγές) και προπονηση προοδευτικης αντιστασης.

Αυξανεις δηλαδη σιγα σιγα την αντισταση σε κάθε προπονηση. Αρα σε αυτα που ρώτησες η απάντηση ειναι

2 φορές την εβδομάδα κτυπάς τον μύ. Πχ αν εκανες στηθος Δευτερα πρέπει να ξανακάνεις Παρασκευή. Η καθε προπονηση καλο ειναι να μην ξεπερναει σε εβδομαδιαία βάση τα 20 σέτ συνολικα. Πχ αν κάνεις 2 ασκησεις για στηθος την Δευτερα με 4 σέτ ... θέλεις αλλες 2 τέτοιες ασκησεις την Παρασκευή. 16 σετ δηλαδη εντάξει απο 15-20 σετ ειναι καλά.

Η ενταση της προπονησης πρέπει να ειναι τέτοια ωστε τις 2 τελευταιες επαναληψεις να τις βγάζεις με δυσκολια για να πιέζεις τον εαυτο σου λιγο περισσοτερο. Αν εκει που έκανες 10 κάμψεις , κάνεις 12 ή και 15 τοτε σημαινει οτι ανεβαινεις και κερδιζεις μυική μάζα δεν εισαι στάσιμος στη προπονηση σου.

Τωρα πως θα τα κάνεις αυτα εν μέσω καραντίνας η απαντηση ειναι οτι θέλεις αρκετά λάστιχα σιγουρα 2 αλτήρες. Μονοζυγο δεν σου προτεινω γιατι πρώτον εισαι αρχάριος και δευτερον δεν εχεις αρκετη δυναμη στα χέρια. Ο μονοζυγος ειναι δυσκολη και προχωρημένη άσκηση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγω αυτη τη στιγμή εχω 5 λάστιχα. Τα 3 εξ αυτων ειναι SUPER BANDS. Και 2 λαβές για κάμψεις - push ups. Και 1 στρώμα. Και 1 αλτήρα.
 

Clio MTX

Νεοφερμένος

Ο Clio MTX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σας είμαι καινούργιος εδώ και θα ήθελα να μάθω. Πως να συνεχίσω να την προπόνηση στο σπίτι μιας και τα γυμναστήρια δεν θα ανοίξουν σύντομα. Έχω πάρει κάποια κιλά λόγω ότι δεν γυμνάζομαι πλέον. Δεν έχω κάποιο εξοπλισμό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top