Fitness Thread!

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
εχεις ελλειψη ?
οχι το παιρνουμε για γρηγορη αποκατασταση,να επαναφερθουν οι μυες στο κανονικο τους,οταν το μαγνήσιο μειώνεται, το ασβέστιο στα κύτταρα αυξάνεται υπερβολικά, προκαλώντας μυϊκές κράμπες.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
οχι το παιρνουμε για γρηγορη αποκατασταση,να επαναφερθουν οι μυες στο κανονικο τους,οταν το μαγνήσιο μειώνεται, το ασβέστιο στα κύτταρα αυξάνεται υπερβολικά, προκαλώντας μυϊκές κράμπες.
χμμμ...και παλι θα ελεγα να μην τα παιρνει ετσι
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
γιατι τα συμπληρωματα τα παιρνεις μονο σε ελλιψη .....ασε ειμαι του τομεα υγειας ,δεν μπορεις να μου αλλαξεις το μυαλο :laugh:
ναι καλε οπως αρεσει στον καθενα,θα σου πω παραδειγμα,καποια περσινα καλοκαιρια παθαινα κραμπες και ειχα ελλειψη και πηρα μαγνησιο για ενα διαστημα.
Γιαυτο εγραψα και παραπανω για τις κραμπες.Βοηθαει στην γρηγορη μυικη αποκατασταση στους αθλητες.
Αλιμονο ο καθενας ξερει το σωμα του και τις αναγκες του και το προσαρμοζει πανω εκει. :thumbup:
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
ναι καλε οπως αρεσει στον καθενα,θα σου πω παραδειγμα,καποια περσινα καλοκαιρια παθαινα κραμπες και ειχα ελλειψη και πηρα μαγνησιο για ενα διαστημα.
Γιαυτο εγραψα και παραπανω για τις κραμπες.Βοηθαει στην γρηγορη μυικη αποκατασταση στους αθλητες.
Αλιμονο ο καθενας ξερει το σωμα του και τις αναγκες του και το προσαρμοζει πανω εκει. :thumbup:
κανενας δεν ξερει το σωμα του περαν των εξετασεων :laugh: :laugh: :laugh:
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
@Nick890 σιγουρα ετσι ειναι.Αλλα δεν τα αποριιπτουμε ολα,σιγουρα μας χρειαζονται και οι βιταμινες οταν τις εχουμε αναγκη :thumbup: οταν μας βοηθουν
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Γενικά τα συμπληρώματα εφόσον καλύπτεις τις ανάγκες σου από τη διατροφή δεν έχει αποδειχθεί ότι είναι ούτε ωφέλιμο ούτε επιβλαβή. Πιο πολύ placebo είναι. Αν πάλι δεν μπορείς από τη διατροφή να καλυφθεί τότε ναι βοηθάνε να πιάσεις τα όρια σου.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
ε καλά, δεν είναι μόνο η πρωτεΪνη στη διατροφή, αν σε νοιάζει αυτό τρως κρέας. Και το λίπος αν είναι καλό δε μας χαλάει. τέλος πάντων εσύ ξέρεις
Screenshot_20201230-122600.png


Αυτα είναι τα χθεσινά. Έχω θέμα με τους υδατάνθρακες και δεν βγάζω ασκήσεις επειδή δεν έχουν ενέργεια οι μύες μου. Λίπος παίρνω αρκετό 🤣
@Nelliel

Σήμερα δοκίμασα whey στρατσιατέλα από prozis. Νομίζω πως θα μπορούσατε να τα βρείτε μια χαρά τα δυο σας. Η γεύση της δεν είναι τόσο έντονη (όπως οι σοκολατένιες), σχεδόν δεν καταλαβαίνεις ότι έχεις βάλει κάτι. Το ίδιο βρήκα την λευκή σοκολάτα & την κρέμα φράουλα από myprotein. Το μόνο ερωτηματικό που βάζω είναι στο πόσο γλυκές θα τις έβρισκες. Είσαι και στην άλλη άκρη τού κόσμου, για να σου έδινα να δοκιμάσεις, ρε παιδί μου. :P

-Δοκίμασε και δειγματάκια, ή/και μικρές συσκευασίες πχ των 250 γραμμαρίων, ώστε να μην κλείνεις μεγάλες ποσότητες και τις πετάς / υποφέρεις να τις καταναλώσεις.
Έχω βρει μια παρόμοια. Είναι της ίδιας εταιριας που πήρα την μέντα και λογικά θα είναι όσο γλυκιά όπως η μέντα. Η μέντα μου άρεσε. Θα πάρω 7 διαφορετικές να τρώω κάθε μέρα άλλη γεύση. Τις πολύ γλυκές όπως την cookies n cream της MP δεν τις μπορώ.
γιατι τα συμπληρωματα τα παιρνεις μονο σε ελλιψη .....ασε ειμαι του τομεα υγειας ,δεν μπορεις να μου αλλαξεις το μυαλο :laugh:
Οι περισσότεροι έχουν έλλειψη στο μαγνήσιο εκτός αν τρως κάθε μέρα σπανάκι με τους κουβάδες ή μια κούπα κακάο σε σκόνη. Ειδικά αν αθλεισαι η έλλειψη είναι ακόμα μεγαλύτερη. Αν κάνεις μετρήσεις σε φαγητά που τρως και πάρεις τον μέσο όρο μιας εβδομαδας θα διαπιστώσεις ότι στα περισσότερα ιχνοστοιχεία και βιταμίνες είσαι πολύ κάτω από ότι πρέπει. Στο λέω γιατί και εγώ ήμουν σίγουρη ότι ήμουν μια χαρά μέχρι που μου ήρθε μια ωραιότατη έλλειψη βιταμίνης D η οποία μου απορυθμησε ασβέστιο και PTH και τα είδα όλα.
κανενας δεν ξερει το σωμα του περαν των εξετασεων :laugh: :laugh: :laugh:
το σώμα σου εσύ το ξέρεις καλύτερα από όλους, ακόμα και από εξετάσεις, οι οποίες πολλές φορές μπορούν να βγουν λάθος. Εγώ είχα κάνει 2 εξετάσεις PTH και βγήκαν φυσιολογικές αλλά επέμενα ότι έχω θέμα και στην 3η εξέταση βρέθηκε ανεβασμένη (3 φορές πάνω από το κανονικό).

Για τις μονές βιταμίνες που πρέπει να προσέχεις για overdose είναι οι λιποδιαλυτές. Όλες οι άλλες αποβάλλονται. Όπως και το επιπλέον μαγνήσιο. Ασβέστιο δεν θα έπαιρνα, αλλά zinc παίρνω γιατί και εκεί είναι εύκολο να έχεις ελλείψεις.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
View attachment 73690

Αυτα είναι τα χθεσινά. Έχω θέμα με τους υδατάνθρακες και δεν βγάζω ασκήσεις επειδή δεν έχουν ενέργεια οι μύες μου. Λίπος παίρνω αρκετό 🤣

Έχω βρει μια παρόμοια. Είναι της ίδιας εταιριας που πήρα την μέντα και λογικά θα είναι όσο γλυκιά όπως η μέντα. Η μέντα μου άρεσε. Θα πάρω 7 διαφορετικές να τρώω κάθε μέρα άλλη γεύση. Τις πολύ γλυκές όπως την cookies n cream της MP δεν τις μπορώ.

Οι περισσότεροι έχουν έλλειψη στο μαγνήσιο εκτός αν τρως κάθε μέρα σπανάκι με τους κουβάδες ή μια κούπα κακάο σε σκόνη. Ειδικά αν αθλεισαι η έλλειψη είναι ακόμα μεγαλύτερη. Αν κάνεις μετρήσεις σε φαγητά που τρως και πάρεις τον μέσο όρο μιας εβδομαδας θα διαπιστώσεις ότι στα περισσότερα ιχνοστοιχεία και βιταμίνες είσαι πολύ κάτω από ότι πρέπει. Στο λέω γιατί και εγώ ήμουν σίγουρη ότι ήμουν μια χαρά μέχρι που μου ήρθε μια ωραιότατη έλλειψη βιταμίνης D η οποία μου απορυθμησε ασβέστιο και PTH και τα είδα όλα.

το σώμα σου εσύ το ξέρεις καλύτερα από όλους, ακόμα και από εξετάσεις, οι οποίες πολλές φορές μπορούν να βγουν λάθος. Εγώ είχα κάνει 2 εξετάσεις PTH και βγήκαν φυσιολογικές αλλά επέμενα ότι έχω θέμα και στην 3η εξέταση βρέθηκε ανεβασμένη (3 φορές πάνω από το κανονικό).

Για τις μονές βιταμίνες που πρέπει να προσέχεις για overdose είναι οι λιποδιαλυτές. Όλες οι άλλες αποβάλλονται. Όπως και το επιπλέον μαγνήσιο. Ασβέστιο δεν θα έπαιρνα, αλλά zinc παίρνω γιατί και εκεί είναι εύκολο να έχεις ελλείψεις.
Μου έχει κανει η σχολή πλύση εγκεφάλου 😂


Τα μάκρος πως τα μετρήσες?

Επίσης πόσο συχνά κάνεις HIIT και πόσα λεπτά ?
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μου έχει κανει η σχολή πλύση εγκεφάλου 😂


Τα μάκρος πως τα μετρήσες?

Επίσης πόσο συχνά κάνεις HIIT και πόσα λεπτά ?
Μέσω Fitbit
2-3 φορές την εβδομάδα. Από 25 με 40 λεπτά (συν 15 λεπτά ζεσταμα+cooldown-stretching)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,735 μηνύματα.
Παιδιά μια και είπατε για μαγνήσιο τσεκαρα τις εξετάσεις αίματος και δεν μου χει βάλει μαγνήσιο.... Και επειδή που και που έχω κάτι κραμπουλες πολυ ήπιες βέβαια
.. Είπα να κουμπώσω ένα μαγνήσιο την ημέρα μια βιταμίνη C και την πρωτεινη μου πιστευω θα είμαι οκ...

Αααα Νίκο σήμερα ζυγιστηκα και είμαι 83.5 και είχα παει κ τουαλέτα χαχαχα χοντρός!!!
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά μια και είπατε για μαγνήσιο τσεκαρα τις εξετάσεις αίματος και δεν μου χει βάλει μαγνήσιο.... Και επειδή που και που έχω κάτι κραμπουλες πολυ ήπιες βέβαια
.. Είπα να κουμπώσω ένα μαγνήσιο την ημέρα μια βιταμίνη C και την πρωτεινη μου πιστευω θα είμαι οκ...

Το μαγνήσιο πρέπει να είναι από τους επιπλέον δείκτες... :hmm:Δηλαδή, αν την επόμενη φορά πεις στον μικροβιολόγο ότι θέλεις να τσεκάρεις και το μαγνήσιο, θα το κάνει, αλλά με μία μικρή διαφορά στην τιμή. Από την άλλη, προσωπικά επειδή δε θυμάμαι ποτέ τι καλύπτει η γενική αίματος, πάντοτε σημειώνω κάπου αυτά που θέλω να ελέγξω και έτσι είμαι καλυμμένη. :kitty:
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Παιδιά μια και είπατε για μαγνήσιο τσεκαρα τις εξετάσεις αίματος και δεν μου χει βάλει μαγνήσιο.... Και επειδή που και που έχω κάτι κραμπουλες πολυ ήπιες βέβαια
.. Είπα να κουμπώσω ένα μαγνήσιο την ημέρα μια βιταμίνη C και την πρωτεινη μου πιστευω θα είμαι οκ...

Αααα Νίκο σήμερα ζυγιστηκα και είμαι 83.5 και είχα παει κ τουαλέτα χαχαχα χοντρός!!!
😂😂😂😂😂😂

Αυτο είναι λίπος ή μυς τώρα ?
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Devil, για τις κράμπες δες και το κάλιο. Όπως κι η ενυδάτωση παίζει ρόλο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,735 μηνύματα.
😂😂😂😂😂😂

Αυτο είναι λίπος ή μυς τώρα ?

Καλα δεν ειμαι στα 83.5 κιλά κομμάτια ρε φίλος με 5-10% λιπος χαχα θα πηγαινα για classic bodybuilding ! :D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Devil, για τις κράμπες δες και το κάλιο. Όπως κι η ενυδάτωση παίζει ρόλο.
Ναι θέλει νερό ! 2-3 λιτρα την ημέρα !
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Καλα δεν ειμαι στα 83.5 κιλά κομμάτια ρε φίλος με 5-10% λιπος χαχα θα πηγαινα για classic bodybuilding ! :D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι θέλει νερό ! 2-3 λιτρα την ημέρα !
Μπορεί να έβαλες μυς ρε 😂
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top