Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Ούτε τελείως λάθος τα λες, ούτε τελείως σωστά. :P

Επομένως το αν θα μετατραπεί σε λίπος η γλυκόζη δεν έχει να κάνει με το πόσο γρήγορα διασπάται ο υδατάνθρακας, αλλά με το ισοζύγιο ενέργειας του οργανισμού.

Τα τρόφιμα που περιέχουν τέτοιους υδατάνθρακες λέμε ότι έχουν υψηλό γλυκαιμικό δείκτη και ανάλογα με την περιεκτικότητά τους σε αυτούς τους υδατάνθρακες καθορίζεται και το γλυκαιμικό φορτίο. Από την άλλη, τρόφιμα με χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη απορροφώνται πιο αργά, άρα έχουμε μια πιο ομαλή απελευθέρωση γλυκόζης στο αίμα, εσύ αισθάνεσαι χορτάτος για περισσότερη ώρα και δεν οδηγείσαι σε υπερφαγία.

Έχει , και το απαντας μονη σου παρακάτω.

Η παγιδα βρισκεται στο οτι θερμιδικες βομβες οπως η σοκολατα και τα κρουασάν ειναι άχρηστες πηγες ενεργειες διοτι δεν απορροφώνται αργά. Σου δινει μια σοκολάτα 586 θερμιδες και σε μια ώρα πεινας.

Αν εγω τρωω κάθε μερα 2500 θερμιδες και τσιμπάω και απο μια σοκολατα (πραγμα οχι δυσκολο) τοτε οι θερμιδες θα φτάσουν τις 3100 περιπου.

Σε 1 μήνα μπορει να χω βάλει και 2 κιλά όλα λίπος. Αν πάλι επιλέξω να φάω 2000 θερμιδες για να αφησω ενα περιθώρειο για τις 500 - σαβούρα αυτο μπορει μεν να γινει αλλα οχι σε καθημερινή βάση διοτι τα 56γρ υδατανθρακα που θα φάω απο τη σοκολάτα θα τα στερηθω απο άλλη ποιοτικη πηγή.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Έχει , και το απαντας μονη σου παρακάτω.

Η παγιδα βρισκεται στο οτι θερμιδικες βομβες οπως η σοκολατα και τα κρουασάν ειναι άχρηστες πηγες ενεργειες διοτι δεν απορροφώνται αργά. Σου δινει μια σοκολάτα 586 θερμιδες και σε μια ώρα πεινας.

Αν εγω τρωω κάθε μερα 2500 θερμιδες και τσιμπάω και απο μια σοκολατα (πραγμα οχι δυσκολο) τοτε οι θερμιδες θα φτάσουν τις 3100 περιπου.

Σε 1 μήνα μπορει να χω βάλει και 2 κιλά όλα λίπος. Αν πάλι επιλέξω να φάω 2000 θερμιδες για να αφησω ενα περιθώρειο για τις 500 - σαβούρα αυτο μπορει μεν να γινει αλλα οχι σε καθημερινή βάση διοτι τα 56γρ υδατανθρακα που θα φάω απο τη σοκολάτα θα τα στερηθω απο άλλη ποιοτικη πηγή.

Ναι, ο λόγος που βάζεις τα επιπλέον κιλά είναι επειδή πεινάς πιο εύκολα και εν τέλει τρως περισσότερο, δε στο προκάλεσε η σοκολάτα καθαυτή (αν και η σοκολάτα είναι λίγο ατυχές παράδειγμα γιατί εξαρτάται απ' την περιεκτικότητά της σε ζάχαρη και κακάο, δηλαδή η μαύρη ίσα ίσα που έχει χαμηλό ΓΔ). Εσύ έτσι όπως το διατύπωσες είναι σαν να λες ότι η γλυκόζη από δισακχαρίτες και μονοσακχαρίτες γίνεται λίπος, ενώ η γλυκόζη από ολιγοσακχαρίτες και πολυσακχαρίτες όχι, πράγμα το οποίο δεν ισχύει σου ξαναλέω.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Κρέπες
2 φλ.αλευρι
3φλ. Γάλα
3 αυγά
1 κ.γλυκου baking powder

Έτσι φτιάχνω τις κρέπες μου .Αλλά ποιο από αυτά τα στατικά δεν είναι healthy ?Ποιο μου βάζει κιλά σε λίπος ?

Υπάρχει κάποιο τρόπος για ποιο healthy κρέπες ?
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Κρέπες
2 φλ.αλευρι
3φλ. Γάλα
3 αυγά
1 κ.γλυκου baking powder

Έτσι φτιάχνω τις κρέπες μου .Αλλά ποιο από αυτά τα στατικά δεν είναι healthy ?Ποιο μου βάζει κιλά σε λίπος ?

Υπάρχει κάποιο τρόπος για ποιο healthy κρέπες ?

Αν θες να τις κάνεις πιο διαιτητικές, μπορείς να αλλάξεις το λευκό αλεύρι με αλεύρι ολικής.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν θες να τις κάνεις πιο διαιτητικές, μπορείς να αλλάξεις το λευκό αλεύρι με αλεύρι ολικής.
+ γάλα κατσικίσιο ή πρόβειο

Σαν γενικότερη προσθήκη επί της συζήτησης, οι σύνθετοι υδατάνθρακες μπορούν να καταναλώνονται οποιαδήποτε στιγμή τής ημέρας, ενώ οι απλοί στο πρωινό και το μεταπροπονητικό. Όλα αυτά που είπε η Αγάπη, δεν είναι καλό να αποφεύγονται μόνο επειδή προσέχουμε το σώμα μας αλλά επειδή βλάπτουν την υγεία μας. Όποιος ασχολείται με το fitness, πρέπει να το κάνει πρώτα για την υγεία του και μετά για την εμφάνισή του.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Αφορά κυρίως ξένες μάρκες, στην Ελλάδα που έχουμε μικρούς παραγωγούς θεωρώ πολύ πιο τίμια τα προϊόντα τους, αλλά γενικά όπου είναι επιθυμητή η γλυκιά γεύση χωρίς ζάχαρη, είναι πολύ πιθανό να υπάρχει HFCS. Αλλά ξαναλέω, αυτό το είχα διαβάσει από αμερικάνικη πηγή. Εγώ ούτως ή άλλως πάντα πριν πάρω ένα προϊόν για πρώτη φορά, ελέγχω την ετικέτα του.
Aυτό μήπως είναι για να κοτσάρουν το '' προϊόν χωρίς ζάχαρη'' και στην ετικέτα από πίσω γίνεται το έλα να δεις . Η φρουκτόζη λένε σου διαλύει το συκώτι σαν το αλκοόλ, η ζάχαρη όχι .
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αν θες να τις κάνεις πιο διαιτητικές, μπορείς να αλλάξεις το λευκό αλεύρι με αλεύρι ολικής.
Αρα το αλεύρι χαλάει εδώ όλη την πιάτσα ?


Επίσης στο τηγάνι υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος αντι του λαδιού(αποφυγή λιπαρών ,τρανσ κλπ) ?
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Κρέπες
2 φλ.αλευρι
3φλ. Γάλα
3 αυγά
1 κ.γλυκου baking powder

Έτσι φτιάχνω τις κρέπες μου .Αλλά ποιο από αυτά τα στατικά δεν είναι healthy ?Ποιο μου βάζει κιλά σε λίπος ?

Υπάρχει κάποιο τρόπος για ποιο healthy κρέπες ?
@Nick890 μπορεις να βαλεις οπως εγραψαν και παραπανω 1 αβγο,φυτικο γάλα, Αλεύρι ολικής Αλεσης ,μαύρη ζάχαρη (εγω ετσι τις κανω) και να μη βαλεις καθολου μπεικιν παουντερ ειναι λιγο διογκωτικο αυτο.
Η΄ μπορει να βαλεις αν βρεις βρωμη σε σκονη ή αλευρι βρωμης μαζι με αβγο μαζι με γαλα να γινει σαν pancake καταλαβες.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Με μαύρο αλεύρι έχω δοκιμάσει δεν γίνονται τόσο καλές, τις κάνει σκληρές και σπάνε εύκολα

Εγώ δεν βάζω καθόλου λάδι και βγαίνουν μια χαρά δεν κολλάνε.

2 φλ αλεύρι
2 φλ γαλα
2 αυγά
Αλάτι
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Αρα το αλεύρι χαλάει εδώ όλη την πιάτσα ?


Επίσης στο τηγάνι υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος αντι του λαδιού(αποφυγή λιπαρών ,τρανσ κλπ) ?

Δε χαλάει την πιάτσα ακριβώς, απλώς όπως είπαμε πριν, το ολικής έχει περισσότερες φυτικές ίνες. Στο τηγάνι το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αγοράσεις ένα καλό τηγάνι και να μη χρησιμοποιείς καθόλου λίπος για μην κολλάει. Εμείς έχουμε της Woll τα Titanium Nowo από χυτό αλουμίνιο και με επίστρωση από τιτάνιο και δεν κολλάει τίποτα, απλώς κάνει 100 ευρώ το καθένα και το καπάκι είναι ξεχωριστά :P
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Και εγω πιστευω δεν χρειαζεται να τρελαινομαστε με τις τροφες αν μπορεις να πιασεις τις θερμιδες σου τρογωντας μονο σοκαλατα καντο και μετα κατσε πεινα. Αν θες απο την αλλη φαε μονο οσπρια για να εισαι φουσκωμενος ολη μερα οτι θες. Το ενεργειακο ισοζυγιο ειναι αυτο που σε ενδιαφερει, για ρυθμιση των επιπεδψν του λιπωδους ιστου παντα. Τωρα αν στο παιχνιδι μπαινει και η μυικη αναπτυξη τοτε κοιτας και την πρωτεινη αλλα αν και σε αυτην την περιπτωση καταφερνεις να την καλυψεις και σου μενει περισσεια θερμιδων που πρεπει να καταναλωθουν τοτε φαε οτι θες ειτε αυτο λεγεται αλευρι ειτε ζαχαρη ειτε μπροκολο. Συνηθως προτεινονται τροφες πιο ''υγιεινες'' γιατι παραδοσιακα εχουν μεγαλυτερο ογκο/θερμιδες και βοηθανε στο να μην πεινας στη διαιτα σου. Αν εισαι τυπος που κοντρολαρει το αισθημα την πεινας και καλυπτεις και τις αναγκες σου με καποιο τροπο για τα υπολοιπα συστατικα τοτε δεν χρειαζεται να τρελαινεσαι.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Κρέπες
2 φλ.αλευρι
3φλ. Γάλα
3 αυγά
1 κ.γλυκου baking powder

Έτσι φτιάχνω τις κρέπες μου .Αλλά ποιο από αυτά τα στατικά δεν είναι healthy ?Ποιο μου βάζει κιλά σε λίπος ?

Υπάρχει κάποιο τρόπος για ποιο healthy κρέπες ?

Νίκο υπάρχουν 2 επιλογές για σενα αυτη τη περίοδο.

Ειτε να μεινεις οπως εισαι... στα 73 κιλά με την οποια μυικοτητα έχεις - η αναλογια που εχεις ειναι καλή απο μέγεθος δεν ξερω πως τα πάς , ειτε να ξεκινησεις να τρως ποιοτικά φαγητα πάντα λιγο πάνω απο τη συντηρηση 200-300 θερμιδες ωστε να ανεβαινεις σιγά σιγά. Το λεγομενο lean bulking.

Θα θολώσεις λιγο μετα απο 4-5 μήνες αλλα θα χεις πάρει και μυς που μετά θα κανεις μια ελαφρα διαιτα και θα καθαρισεις.

Γνωμη μου ειναι αυτο να μη το κανεις τωρα γιατι δεν εχεις επαρκη εξοπλισμο να ανεβεις σε προπονηση.

Οι μυς χρειάζονται ενέργεια για να οικοδομηθουν που σε κάποιον που έχει υψηλοτερο ποσοστο λιπους απο το δικο σου μπορει να παρθει απο εκει. Υπάρχει δηλαδη μεσα στον οργανισμο με την μορφη λιπους.

Το λιπος απο > 15% μπορει να χρησιμοποιηθεί υπο τη μορφη ενέργειας για να οικοδομηθουν μυς. Τα υπολοιπα ειναι γνωστα με τη πρωτεινη και τη προπονηση δεν τα ξαναγραφω. Οπως επισης και οι υπερβολες σε αεροβιο are killing your gains.

Ολα αυτα τα λεει ο Greg Doucette στο βιντεο του για το '' Muscle growth in a calories deficit''

Οσο για τη διατροφη , προσωπικα αν ξεκινησω ενα πλάνο και πω οτι 4-5 μηνες ειμαι εκει... αυτο θα γινεται ΜΟΝΟ με ποιοτικά φαγητά. Οταν ειμαι σε πιο χαλαρο mode μπορει να φτιάξω πχ μακαρονια με σαλτσα και τονο πάνω ή μπιφτεκι.

Αν τωρα ειμαι σε προγραμμα δεν θα επελεγα ουτε ψωμια ουτε αλευρια ουτε μακαρονια ουτε τιποτα απο ολα αυτα. Ο λογος ειναι οτι ο οργανισμος μεταβολιζει με άλλο τρόπο την πατατα ή το ρυζι ολικης απο το ψωμί ή τα μακαρονια και αυτοι που τα ξέρουν αυτα στη προετοιμασια τους δεν εχουν κανενα τέτοιο φαγητο και θέλουν να κατεβουν σε αγώνες. Σκεψου οτι εχεις να "ανταγωνιστεις" ατομα που παιρνουν αναβολικά και πάνε για προπονηση , πρέπει να εισαι 100% στη διατροφη και στη προπονηση. Ο καθενας με τις επιλογές του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Αποτοξίνωση και ενυδάτωση

Πριν...
IMG_20210103_152548.jpg

Μετά...
IMG_20210103_153601.jpg
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αμα βάλω την βρώμη στο μίξερ και την κάνω σκόνη θα είναι το ίδιο ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νίκο υπάρχουν 2 επιλογές για σενα αυτη τη περίοδο.

Ειτε να μεινεις οπως εισαι... στα 73 κιλά με την οποια μυικοτητα έχεις - η αναλογια που εχεις ειναι καλή απο μέγεθος δεν ξερω πως τα πάς , ειτε να ξεκινησεις να τρως ποιοτικά φαγητα πάντα λιγο πάνω απο τη συντηρηση 200-300 θερμιδες ωστε να ανεβαινεις σιγά σιγά. Το λεγομενο lean bulking.

Θα θολώσεις λιγο μετα απο 4-5 μήνες αλλα θα χεις πάρει και μυς που μετά θα κανεις μια ελαφρα διαιτα και θα καθαρισεις.

Γνωμη μου ειναι αυτο να μη το κανεις τωρα γιατι δεν εχεις επαρκη εξοπλισμο να ανεβεις σε προπονηση.

Οι μυς χρειάζονται ενέργεια για να οικοδομηθουν που σε κάποιον που έχει υψηλοτερο ποσοστο λιπους απο το δικο σου μπορει να παρθει απο εκει. Υπάρχει δηλαδη μεσα στον οργανισμο με την μορφη λιπους.

Το λιπος απο > 15% μπορει να χρησιμοποιηθεί υπο τη μορφη ενέργειας για να οικοδομηθουν μυς. Τα υπολοιπα ειναι γνωστα με τη πρωτεινη και τη προπονηση δεν τα ξαναγραφω. Οπως επισης και οι υπερβολες σε αεροβιο are killing your gains.

Ολα αυτα τα λεει ο Greg Doucette στο βιντεο του για το '' Muscle growth in a calories deficit''

Οσο για τη διατροφη , προσωπικα αν ξεκινησω ενα πλάνο και πω οτι 4-5 μηνες ειμαι εκει... αυτο θα γινεται ΜΟΝΟ με ποιοτικά φαγητά. Οταν ειμαι σε πιο χαλαρο mode μπορει να φτιάξω πχ μακαρονια με σαλτσα και τονο πάνω ή μπιφτεκι.

Αν τωρα ειμαι σε προγραμμα δεν θα επελεγα ουτε ψωμια ουτε αλευρια ουτε μακαρονια ουτε τιποτα απο ολα αυτα. Ο λογος ειναι οτι ο οργανισμος μεταβολιζει με άλλο τρόπο την πατατα ή το ρυζι ολικης απο το ψωμί ή τα μακαρονια και αυτοι που τα ξέρουν αυτα στη προετοιμασια τους δεν εχουν κανενα τέτοιο φαγητο και θέλουν να κατεβουν σε αγώνες. Σκεψου οτι εχεις να "ανταγωνιστεις" ατομα που παιρνουν αναβολικά και πάνε για προπονηση , πρέπει να εισαι 100% στη διατροφη και στη προπονηση. Ο καθενας με τις επιλογές του.
Ο μόνος τρόπος που θα επέλεγα να κάνω αύξηση είναι απλά να αυξήσσω πρωτεινες και λίγο υδατάνθρακες.Δηλαδη δεν θέλω να βάλω λίπος

Αλλά με τις κρέπες τώρα θέλω πολύ να φάω και είπαν να δω αν υπάρχουν healthy επιλογές .Αν και απ ότι φαίνεται θα κάνω κανονικές και σιγά 😂
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Αμα βάλω την βρώμη στο μίξερ και την κάνω σκόνη θα είναι το ίδιο ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ο μόνος τρόπος που θα επέλεγα να κάνω αύξηση είναι απλά να αυξήσσω πρωτεινες και λίγο υδατάνθρακες.Δηλαδη δεν θέλω να βάλω λίπος

Αλλά με τις κρέπες τώρα θέλω πολύ να φάω και είπαν να δω αν υπάρχουν healthy επιλογές .Αν και απ ότι φαίνεται θα κάνω κανονικές και σιγά 😂

Ε νταξει αμα δε θές να βάλεις λιπος .... μεινε οπως εισαι. Στη συντηρηση. Τι να σου πω δεν υπάρχει φάση φορτωματος χωρις να βάλεις λίιπος. Αν πάρεις και μυς δεν ειναι προβλημα γιατι θα καθαρισεις μετά και θα σου μεινουν αρα θα φαινεσαι μεγαλυτερος αλλα αφου εσυ δεν θές μην το κάνεις. Απλα να ξέρεις οτι ειναι σαν να μου λες οτι δε θέλω πχ να βγω να ψάξω γκομενα γιατι φοβαμαι μηπως φάω Χ προφανως παιζει να φας Χ ειναι ενα πιθανο ρισκο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αμα σου δειξω πως ημουν ..... πριν 2 χρονια θα πεις πιο λιπος πάνω απο 15% και πράσινα άλογα ο τύπος εχει κάνει αλλαγές στο σώμα του. Θα σου στειλω μια για να δεις κ να συγκρινεις. Και μετα λέγε μ για λίπος και ιστοριες :P

φιλε τα χουμε ξαναπει η μυικη αναπτυξη και το σωμα δε φτιάχνεται σε 1 χρονο στον βαθμο που θέλεις εσύ .... θα περάσεις απο πολλές φάσεις φορτωματος κοψιμτος κτλπ απλα τωρα εσυ δεν εισαι για recomp γιατι εχεις ηδη μικρο ποσοστο λίπους. Ειπα κ τις προαλλες.... καλυτερα να μιλαμε με πρακτικη εμπειρια..... το γκουκλ λεει πολλα που δεν κάνουν για όλους. Οποιος τα χει κάνει εχει την εμπειρια να τα ξεχωρισει ανα περιοδο.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ε νταξει αμα δε θές να βάλεις λιπος .... μεινε οπως εισαι. Στη συντηρηση. Τι να σου πω δεν υπάρχει φάση φορτωματος χωρις να βάλεις λίιπος. Αν πάρεις και μυς δεν ειναι προβλημα γιατι θα καθαρισεις μετά και θα σου μεινουν αρα θα φαινεσαι μεγαλυτερος αλλα αφου εσυ δεν θές μην το κάνεις. Απλα να ξέρεις οτι ειναι σαν να μου λες οτι δε θέλω πχ να βγω να ψάξω γκομενα γιατι φοβαμαι μηπως φάω Χ προφανως παιζει να φας Χ ειναι ενα πιθανο ρισκο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αμα σου δειξω πως ημουν ..... πριν 2 χρονια θα πεις πιο λιπος πάνω απο 15% και πράσινα άλογα ο τύπος εχει κάνει αλλαγές στο σώμα του. Θα σου στειλω μια για να δεις κ να συγκρινεις. Και μετα λέγε μ για λίπος και ιστοριες :P

φιλε τα χουμε ξαναπει η μυικη αναπτυξη και το σωμα δε φτιάχνεται σε 1 χρονο στον βαθμο που θέλεις εσύ .... θα περάσεις απο πολλές φάσεις φορτωματος κοψιμτος κτλπ απλα τωρα εσυ δεν εισαι για recomp γιατι εχεις ηδη μικρο ποσοστο λίπους. Ειπα κ τις προαλλες.... καλυτερα να μιλαμε με πρακτικη εμπειρια..... το γκουκλ λεει πολλα που δεν κάνουν για όλους. Οποιος τα χει κάνει εχει την εμπειρια να τα ξεχωρισει ανα περιοδο.
Απλά αυτές οι θερμίδες που λες εσύ δεν πρέπει να είναι λίπος ,άμα ήταν έτσι θα έτρωγα πατατάκια όλη μέρα να αυξήσω τις θερμίδες .
Οι θερμίδες που πρέπει να αυξήσω είναι πρωτεινες υδατάνθρακες π.χ κοτόπουλο περισσότερο , ρύζι περισσότερο
Με το να βάλεις τέτοιο λίπος από πατατάκια δεν θα με βοηθήσει στην μυϊκή ανάπτυξη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και στον βαθμό που θέλω εγώ δεν γίνεται ,άμα δεν πάρω συμπληρώματα πρωτεινης.Οχι μόνο εγώ αλλά όλοι μας 😁
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Αμα βάλω την βρώμη στο μίξερ και την κάνω σκόνη θα είναι το ίδιο ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ο μόνος τρόπος που θα επέλεγα να κάνω αύξηση είναι απλά να αυξήσσω πρωτεινες και λίγο υδατάνθρακες.Δηλαδη δεν θέλω να βάλω λίπος

Αλλά με τις κρέπες τώρα θέλω πολύ να φάω και είπαν να δω αν υπάρχουν healthy επιλογές .Αν και απ ότι φαίνεται θα κάνω κανονικές και σιγά 😂
Ότι αλεύρι και να βάλεις άσπρο μαύρο βρώμης κλπ το ίδιο λίπος θα βαλεις να στο πω έτσι. Απλά αλλάζει η σύσταση των θερμίδων γιατί ενεργειακά είναι ακριβώς τα ίδια όλα αυτά τα αλευρια που προτείνεις. Οπότε κατά εμέ βάλε αυτό που περιέχει πιο ποιοτικές θερμίδες από τα άλλα δύο αφού την κάνεις την ζημιά να την κάνεις όσο πιο ωφέλιμα γινεται. Επίσης το να βαλεις μυς χωρίς λίπος δυστυχώς είναι όνειρο απατηλό ακόμα και υπερθερμιδικη διατροφή αποκλειστικα από πρωτεινες να κάνεις ο οργανισμός θα βρει τον τρόπο του να κάνει τα περισσεύουμενα αμινοξέα είτε λίπος απευθείας είτε γλυκόζη και στην συνέχεια λίπος οπότε πολυ απλά δεν. Επειδή ο οργανισμός αποθηκεύει λίπαρα ως μορφή ενέργειας δεν σημαίνει ότι τα παίρνει αυτούσια από τη διατροφή ότι και να του δώσεις σε λίπος θα το αποθηκεύσει.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ότι αλεύρι και να βάλεις άσπρο μαύρο βρώμης κλπ το ίδιο λίπος θα βαλεις να στο πω έτσι. Απλά αλλάζει η σύσταση των θερμίδων γιατί ενεργειακά είναι ακριβώς τα ίδια όλα αυτά τα αλευρια που προτείνεις. Οπότε κατά εμέ βάλε αυτό που περιέχει πιο ποιοτικές θερμίδες από τα άλλα δύο αφού την κάνεις την ζημιά να την κάνεις όσο πιο ωφέλιμα γινεται. Επίσης το να βαλεις μυς χωρίς λίπος δυστυχώς είναι όνειρο απατηλό ακόμα και υπερθερμιδικη διατροφή αποκλειστικα από πρωτεινες να κάνεις ο οργανισμός θα βρει τον τρόπο του να κάνει τα περισσεύουμενα αμινοξέα είτε λίπος απευθείας είτε γλυκόζη και στην συνέχεια λίπος οπότε πολυ απλά δεν. Επειδή ο οργανισμός αποθηκεύει λίπαρα ως μορφή ενέργειας δεν σημαίνει ότι τα παίρνει αυτούσια από τη διατροφή ότι και να του δώσεις σε λίπος θα το αποθηκεύσει.
Πως την κανω την ζυμια ? αφου εχει γαλα ,αυγα,baking podwer ,αλευρι ......αντε baking το βγαζω ,απο που παιρνω λιπος (περαν του λαδιου στο τιγανη) απ τα υλικα που ειπα?
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Από όλα εν δυνάμει τι εννοείς? Άμα είσαι πάνω από τις θερμίδες σου την στιγμή που το τρως αυτό το γεύμα τότε παίρνεις λίπος είτε τρως βουτηρο είτε τρως μήλο. Γενικά αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι όλα είναι ενέργεια αλλά συστατικά αποθηκεύουν μεγαλύτερα ποσά ενέργειας και άλλα λιγότερα αλλά να.μην παρέχουν καθόλου ενέργεια δεν γίνεται. Αν η ενέργεια που δαπανάς ειναι μικρότερη από αυτή τρως τότε η διαφορά γίνεται λίπος ακόμα και αποθηκευμένη σε πρωτεϊνη να είναι.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Από όλα εν δυνάμει τι εννοείς? Άμα είσαι πάνω από τις θερμίδες σου την στιγμή που το τρως αυτό το γεύμα τότε παίρνεις λίπος είτε τρως βουτηρο είτε τρως μήλο. Γενικά αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι όλα είναι ενέργεια αλλά συστατικά αποθηκεύουν μεγαλύτερα ποσά ενέργειας και άλλα λιγότερα αλλά να.μην παρέχουν καθόλου ενέργεια δεν γίνεται. Αν η ενέργεια που δαπανάς ειναι μικρότερη από αυτή τρως τότε η διαφορά γίνεται λίπος ακόμα και αποθηκευμένη σε πρωτεϊνη να είναι.

Απλά το ποιοτικο φαγητό πανω απο τη συντήρηση θα τον βοηθήσει να ανοικοδομήσει τους μυς του. Θα βάλει κ λίπος όπως είπες το οποίο θα κόψει προσεκτικα μετά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top