Fitness Thread!

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Απλά το ποιοτικο φαγητό πανω απο τη συντήρηση θα τον βοηθήσει να ανοικοδομήσει τους μυς του. Θα βάλει κ λίπος όπως είπες το οποίο θα κόψει προσεκτικα μετά.
Τώρα κατάλαβα και εσένα τι εννοούσες

Λέω να το δοκιμάσω ,αν και το έχω κάνει ασυνείδητα πιστεύω.Περσι τέτοια μήνα ήμουν 70-71 κιλά όπως είδες στην φώτο .Τώρα είναι το ίδιο σταβ73.5 κατά μέσο όρο κιλά
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Απλά το ποιοτικο φαγητό πανω απο τη συντήρηση θα τον βοηθήσει να ανοικοδομήσει τους μυς του. Θα βάλει κ λίπος όπως είπες το οποίο θα κόψει προσεκτικα μετά.
Αυτό ακριβώς. Για αυτό είπα ότι σε αθλούμενους η πρωτεϊνη είναι το κύριο συστατικό που πρέπει να κοιτάμε. Οι θερμίδες αποτελούν ωστόσο το α και το Ω της διατροφής.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Προχθεσινή προπόνηση (ΣΤΗΘΟΣ-ΩΜΟΙ-ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ) σΗΜΕΡΑ εκανα και πλάτη- ποδιά θα την ανεβάσω μετά.

ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ
ΣΤΡΟΦΙΚΟ ΠΕΤΑΛΟ
εξω στροφή Υπακάνθιος + ελάσσων στρογγυλός
έσω στροφή Υποπλάτιος
απαγωγές - πιέσεις ώμων μέσος , προσθιος δελτοειδης , τρικεφαλος , υπερακάνθιος.

ΚΥΡΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
ΣΤΗΘΟΣ
1) ΚΑΜΨΕΙΣ ΜΕ ΒΑΡΟΣ

10 κάμψεις ζεσταμα
10 με βαρος 8 κιλά
11 με βάρος 8 κιλά
8 με βάρος 8 κιλά
10 το ίδιο
Πρόοδος -> σετ με 8 κιλά στο σακιδιο , καλή ένταση

2) ΧΑΜΗΛΟ CROSSOVER ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ 18 ΚΙΛΑ

13 επαναληψεις
10 με (μαυρο) - 1 πριν την αποτυχια
10 το ιδιο αλλα μετρια τεχνικη
Προοδος-> Μεγαλυτερο εύρος κίνησης

3) ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΟ 23 ΚΙΛΑ

15 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ
15 με 32 κιλά (κιτρινο-πρασινο-μπλε-κοκκινο)
15 το ίδιο
12 το ίδιο (μικροτερο διάλειμα)
Προοδος-> 32 κιλά αντισταση.

ΩΜΟΙ
4) ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΟΚΚΙΝΟ 18 κιλα

9 επαναληψεις και απο τις 2 πλευρες ταυτοχρονα
12 (σε καθε χερι εναλλαξ)
10
Πρόοδος -> Καλή ένταση

5) ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ SUPER BAND 23KG καθιστος

15 επαναληψεις
15 επαναληψεις
Το ιδιο
13 επαναληψεις με μαυρο.
Πρόοδος -> Καλή ένταση

ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
6) EKTΑΣΕΙΣ ΤΡΙΚΕΦΑΛΩΝ ΜΕ ΜΑΥΡΟ ΛΑΣΤΙΧΟ (18 ΚΙΛΑ)

15- Δισέτ με κοκκινο 11 επαναληψεις
15 -//- με 10 επαναληψεις (αποτυχια)
12 επαναληψεις Δισέτ με κοκκινο στα 10 (απλό λαστιχο -18)
Προοδος -> Δισέτ - νέα ασκηση - πολύ καλή ένταση

ΣΤΗΘΟΣ -> 12 σετ
ΩΜΟΙ ΜΠΡΟΣΤΑ -> 12 σετ
ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ -> 15 σετ

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Nick890 και μια το ζητησες

Γευματα ως τωρα

1ο 75 γρ κουακερ - 200γρ γιαουρτι -80γρ μπανανα - 50γρ καρυδια

2ο 300μλ πρωτεινη - 1 μπαρα πρωτεινης (μετα τη προπονηση)

3ο 100γρ ρυζι - 140γρ μπακαλιαρος ψητος - 10μλ λαδι , αλατι λεμονάκι

Αυτο ειναι το προγραμμα αν θές να φοράς μπλουζάκια και ο δικέφαλος απο μέσα να ειναι πρησμένος. :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Προχθεσινή προπόνηση (ΣΤΗΘΟΣ-ΩΜΟΙ-ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ) σΗΜΕΡΑ εκανα και πλάτη- ποδιά θα την ανεβάσω μετά.

ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ
ΣΤΡΟΦΙΚΟ ΠΕΤΑΛΟ
εξω στροφή Υπακάνθιος + ελάσσων στρογγυλός
έσω στροφή Υποπλάτιος
απαγωγές - πιέσεις ώμων μέσος , προσθιος δελτοειδης , τρικεφαλος , υπερακάνθιος.

ΚΥΡΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
ΣΤΗΘΟΣ
1) ΚΑΜΨΕΙΣ ΜΕ ΒΑΡΟΣ

10 κάμψεις ζεσταμα
10 με βαρος 8 κιλά
11 με βάρος 8 κιλά
8 με βάρος 8 κιλά
10 το ίδιο
Πρόοδος -> σετ με 8 κιλά στο σακιδιο , καλή ένταση

2) ΧΑΜΗΛΟ CROSSOVER ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ 18 ΚΙΛΑ

13 επαναληψεις
10 με (μαυρο) - 1 πριν την αποτυχια
10 το ιδιο αλλα μετρια τεχνικη
Προοδος-> Μεγαλυτερο εύρος κίνησης

3) ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΟ 23 ΚΙΛΑ

15 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ
15 με 32 κιλά (κιτρινο-πρασινο-μπλε-κοκκινο)
15 το ίδιο
12 το ίδιο (μικροτερο διάλειμα)
Προοδος-> 32 κιλά αντισταση.

ΩΜΟΙ
4) ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΟΚΚΙΝΟ 18 κιλα

9 επαναληψεις και απο τις 2 πλευρες ταυτοχρονα
12 (σε καθε χερι εναλλαξ)
10
Πρόοδος -> Καλή ένταση

5) ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ SUPER BAND 23KG καθιστος

15 επαναληψεις
15 επαναληψεις
Το ιδιο
13 επαναληψεις με μαυρο.
Πρόοδος -> Καλή ένταση

ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
6) EKTΑΣΕΙΣ ΤΡΙΚΕΦΑΛΩΝ ΜΕ ΜΑΥΡΟ ΛΑΣΤΙΧΟ (18 ΚΙΛΑ)

15- Δισέτ με κοκκινο 11 επαναληψεις
15 -//- με 10 επαναληψεις (αποτυχια)
12 επαναληψεις Δισέτ με κοκκινο στα 10 (απλό λαστιχο -18)
Προοδος -> Δισέτ - νέα ασκηση - πολύ καλή ένταση

ΣΤΗΘΟΣ -> 12 σετ
ΩΜΟΙ ΜΠΡΟΣΤΑ -> 12 σετ
ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ -> 15 σετ

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Nick890 και μια το ζητησες

Γευματα ως τωρα

1ο 75 γρ κουακερ - 200γρ γιαουρτι -80γρ μπανανα - 50γρ καρυδια

2ο 300μλ πρωτεινη - 1 μπαρα πρωτεινης (μετα τη προπονηση)

3ο 100γρ ρυζι - 140γρ μπακαλιαρος ψητος - 10μλ λαδι , αλατι λεμονάκι

Αυτο ειναι το προγραμμα αν θές να φοράς μπλουζάκια και ο δικέφαλος απο μέσα να ειναι πρησμένος. :P
Και εγώ σκεφτόμουν να αλλάξω πρόγραμμα αλλά με αυτό που έχω τώρα είναι αποτελεσματικό και χτυπάω κάθε μυϊκή ομάδα δύο φορές .


Πάντως ,εγώ παίζει να τρώω πιο πολύ!!!!
300μλ πρωτεινη συμπλήρωμα ?
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Και εγώ σκεφτόμουν να αλλάξω πρόγραμμα αλλά με αυτό που έχω τώρα είναι αποτελεσματικό και χτυπάω κάθε μυϊκή ομάδα δύο φορές .


Πάντως ,εγώ παίζει να τρώω πιο πολύ!!!!
300μλ πρωτεινη συμπλήρωμα ?

Εγω δυσκολευομαι στο μονοζυγο ρε πστ μου.

Νικο αμα θές να ανεβεις άσε τη τυροπιτα της γιαγιας και το αλευρι για κρεπες και ξεκινα καλη διατροφη - για body building συγκεκριμενα. Το if it fits your macros δεν δουλευει στο bb. Μπορει να δουλευει σε 3-4 άτομα που ειναι η εξαιρεση και ως εκει.


Συντομα σημερινη προπονηση πλάτης !!! Τα κατέστρεψα ολα χαχα
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εγω δυσκολευομαι στο μονοζυγο ρε πστ μου.

Νικο αμα θές να ανεβεις άσε τη τυροπιτα της γιαγιας και το αλευρι για κρεπες και ξεκινα καλη διατροφη - για body building συγκεκριμενα. Το if it fits your macros δεν δουλευει στο bb. Μπορει να δουλευει σε 3-4 άτομα που ειναι η εξαιρεση και ως εκει.


Συντομα σημερινη προπονηση πλάτης !!! Τα κατέστρεψα ολα χαχα
Στο μονόζυγο παρουσιάζω και εγώ διακυμάνσεις .2 φορές τα 4χ10 βγαίνουν καλά ενώ χτες για παράδειγμα βγήκαν 3χ10 1χ9 1χ6 (μετά κάποια λεπτά ξεκουράσεις ,και εγωισμό γιατί στο τελευταίο σετ δεν έκανα 10😂)

Την κασεροποτα του λιντλ την σχίζω και κρέπες έχω να φάω καιρό και κου ερχεται λιγούρα


Ααααα άκου και κάτι άλλο που κάνω στην διατροφή ,δεν ξέρω αν στέκει ,αλλά αν π.χ μια μέρα δεν κινουμε αρκετά μειώνω τις θερμίδες .Π.χ σήμερα που είχα και ρεστ έφαγα για πρωινό βρώμη 60-70γρ , μεσημεριανό 1 .5 πιάτο μακαρόνια με κιμά και για βράδυ λέω να φάω γιαούρτι με καρπούς και φρούτα αφού δεν κινήθηκαν πολύ σήμερα και έφαγα και μακαρόνια με κιμά
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Στο μονόζυγο παρουσιάζω και εγώ διακυμάνσεις .2 φορές τα 4χ10 βγαίνουν καλά ενώ χτες για παράδειγμα βγήκαν 3χ10 1χ9 1χ6 (μετά κάποια λεπτά ξεκουράσεις ,και εγωισμό γιατί στο τελευταίο σετ δεν έκανα 10😂)

Την κασεροποτα του λιντλ την σχίζω και κρέπες έχω να φάω καιρό και κου ερχεται λιγούρα


Ααααα άκου και κάτι άλλο που κάνω στην διατροφή ,δεν ξέρω αν στέκει ,αλλά αν π.χ μια μέρα δεν κινουμε αρκετά μειώνω τις θερμίδες .Π.χ σήμερα που είχα και ρεστ έφαγα για πρωινό βρώμη 60-70γρ , μεσημεριανό 1 .5 πιάτο μακαρόνια με κιμά και για βράδυ λέω να φάω γιαούρτι με καρπούς και φρούτα αφού δεν κινήθηκαν πολύ σήμερα και έφαγα και μακαρόνια με κιμά

Δυσκολη ασκηση ο μονοζυγος. Και μενα με ενοχλησε λιγο σημερα σε εναν παλαιοτερο τραυματισμο που ειχα. Απο τη μια λεω να τη κοψω απο την άλλη πρέπει να κανεις έλξεις. Μπορει να τυχει καποια στιγμη να πρεπει να σκαρφαλωσεις καπου και να χρειαστει να σηκωσεις το σώμα σου.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Δυσκολη ασκηση ο μονοζυγος. Και μενα με ενοχλησε λιγο σημερα σε εναν παλαιοτερο τραυματισμο που ειχα. Απο τη μια λεω να τη κοψω απο την άλλη πρέπει να κανεις έλξεις. Μπορει να τυχει καποια στιγμη να πρεπει να σκαρφαλωσεις καπου και να χρειαστει να σηκωσεις το σώμα σου.
Μην μας την πέσουν οι Τούρκοι και δεν μπροουμε να σκαρφαλώσουμε 😂😂


Ε νταξ άμα κάνεις τον τραυματισμό χειρότερα τότε άστο καλύτερα ...κατά την γνώμη μου
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Μην μας την πέσουν οι Τούρκοι και δεν μπροουμε να σκαρφαλώσουμε 😂😂


Ε νταξ άμα κάνεις τον τραυματισμό χειρότερα τότε άστο καλύτερα ...κατά την γνώμη μου

Φιλε μην εισαι υπερβολικος. Αυτοι οι τραυματισμοι δεν ειναι τιποτα. Οπως μου ειπε και ο φυσικοθεραπευτης μια θλαση ηταν που δεν εκλεισε για .... 1 χιλιοστο. Αν ειχα κατι σοβαρο δεν θα μπορουσα να κανω προπονηση.

Δοξα το θεο δηλαδή.

ΔΕΝ ΥΠΆρχει ανθρωπος που να μη πιέζει το σωμα του κ να μη πονάει.

Σημερινη προπονηση πλάτης την οποια ένιωσα πολύ καλά.


1) ΕΛΞΕΙΣ ΣΕ ΜΟΝΟΖΥΓΟ
5
5
5
4
3+1

Πρόοδος -> Μεγαλύτερο εύρος στις επαναλήψεις

2) ΚΑΜΨΕΙΣ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ (ΑΓΚΩΝΕΣ ΣΤΟ ΣΩΜΑ) BLACK BAND MEΣΗ ΠΑΤΗΜΕΝΟ

15 με κοκκινο με χέρια πισω απο σώμα ξεκινημα
15 με μαυρο λάστιχο
15 το ιδιο
11 SLOW TEMPO
Προοδος -> Περισσοτερες επαναλήψεις - κοντα στην αποτυχια πολυ καλή ένταση.

3) ΧΑΜΗΛΗ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΟΡΘΙΟΣ ΓΙΑ ΦΤΕΡΑ

16 επαναληψεις
16 επαναλήψεις δισέτ με μαύρο 10 επαναληψεις
Το ιδιο + δισέτ με μαυρο 12 επαναληψεις
Πρόοδος -> Δισέτ

4) PULL DOWN ME ΛΑΣΤΙΧΑ ΜΕ ΜΠΛΕ SUPER BAND

16 επαναληψεις
16 επαναληψεις
16 επαναληψεις
Καλή ένταση

5) ΠΙΣΩ ΜΟΙΡΑ ΩΜΟΥ FACE PULLS

15 επαναληψεις μαυρο
12 επαναληψεις κοκκινο (18)
13 επαναληψεις
Πρόοδος -> Πολυ καλή ένταση - 1 πριν την αποτυχια

6) ΑΡΣΕΙΣ ΓΑΜΠΩΝ

30,30,30,30
Περισσοτερες επαναλήψεις

7) ΠΡΟΒΟΛΕΣ

15,30,15
Πρόοδος -> Περισσοτερες επαναλήψεις

ΑΠΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ

Σετ
ΠΛΑΤΗ -> 13
ΠΙΣΩ ΩΜΟΙ -> 11

Τα λάστιχα με έχουν βοηθησει πάρα πολύ στη προπονηση πλάτης !
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Φιλε μην εισαι υπερβολικος. Αυτοι οι τραυματισμοι δεν ειναι τιποτα. Οπως μου ειπε και ο φυσικοθεραπευτης μια θλαση ηταν που δεν εκλεισε για .... 1 χιλιοστο. Αν ειχα κατι σοβαρο δεν θα μπορουσα να κανω προπονηση.

Δοξα το θεο δηλαδή.

ΔΕΝ ΥΠΆρχει ανθρωπος που να μη πιέζει το σωμα του κ να μη πονάει.

Σημερινη προπονηση πλάτης την οποια ένιωσα πολύ καλά.


1) ΕΛΞΕΙΣ ΣΕ ΜΟΝΟΖΥΓΟ
5
5
5
4
3+1

Πρόοδος -> Μεγαλύτερο εύρος στις επαναλήψεις

2) ΚΑΜΨΕΙΣ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ (ΑΓΚΩΝΕΣ ΣΤΟ ΣΩΜΑ) BLACK BAND MEΣΗ ΠΑΤΗΜΕΝΟ

15 με κοκκινο με χέρια πισω απο σώμα ξεκινημα
15 με μαυρο λάστιχο
15 το ιδιο
11 SLOW TEMPO
Προοδος -> Περισσοτερες επαναλήψεις - κοντα στην αποτυχια πολυ καλή ένταση.

3) ΧΑΜΗΛΗ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΟΡΘΙΟΣ ΓΙΑ ΦΤΕΡΑ

16 επαναληψεις
16 επαναλήψεις δισέτ με μαύρο 10 επαναληψεις
Το ιδιο + δισέτ με μαυρο 12 επαναληψεις
Πρόοδος -> Δισέτ

4) PULL DOWN ME ΛΑΣΤΙΧΑ ΜΕ ΜΠΛΕ SUPER BAND

16 επαναληψεις
16 επαναληψεις
16 επαναληψεις
Καλή ένταση

5) ΠΙΣΩ ΜΟΙΡΑ ΩΜΟΥ FACE PULLS

15 επαναληψεις μαυρο
12 επαναληψεις κοκκινο (18)
13 επαναληψεις
Πρόοδος -> Πολυ καλή ένταση - 1 πριν την αποτυχια

6) ΑΡΣΕΙΣ ΓΑΜΠΩΝ

30,30,30,30
Περισσοτερες επαναλήψεις

7) ΠΡΟΒΟΛΕΣ

15,30,15
Πρόοδος -> Περισσοτερες επαναλήψεις

ΑΠΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ

Σετ
ΠΛΑΤΗ -> 13
ΠΙΣΩ ΩΜΟΙ -> 11

Τα λάστιχα με έχουν βοηθησει πάρα πολύ στη προπονηση πλάτης !
Έχεις δοκιμάσει να βάλεις περισσότερα λάστιχα?

Και εγώ δεν κάνω ποτέ αποθεραπεία και διατάσεις
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Περισσότερα σε ποια άσκηση ;
Παντού ρε ,στήθος ,πλάτη ....οπου τα χρησιμοποιείς βάλε και άλλο λάστιχο.
Έβλεπα ένα βίντεο του phil και είχε βάλει όλα τα λάστιχα για στήθος πιέσεις
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Περισσότερα σε ποια άσκηση ;
Παντού ρε ,στήθος ,πλάτη ....οπου τα χρησιμοποιείς βάλε και άλλο λάστιχο.
Έβλεπα ένα βίντεο του phil και είχε βάλει όλα τα λάστιχα για στήθος πιέσεις
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Παντού ρε ,στήθος ,πλάτη ....οπου τα χρησιμοποιείς βάλε και άλλο λάστιχο.
Έβλεπα ένα βίντεο του phil και είχε βάλει όλα τα λάστιχα για στήθος πιέσεις
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Παντού ρε ,στήθος ,πλάτη ....οπου τα χρησιμοποιείς βάλε και άλλο λάστιχο.
Έβλεπα ένα βίντεο του phil και είχε βάλει όλα τα λάστιχα για στήθος πιέσεις

Οι 2 ασκήσεις ειναι απομονωσης.

Δεν χρειάζεται παραπανω αντισταση στη προκειμένη. Σε εναν τροχαλια στο γυμναστηριο δεν θα έβαζες παραπανω απο 2 τουβλάκια για να κανεις crossover σε καθε πλευρά .... στη πισω μοιρα του ώμου δεν θέλεις πανω απο 15 κιλα αντισταση αν την κάνεις με σωστή εκτελεση.

Εγω σημερα έφυγα διαλυμένος απο το γήπεδο. Μη βιάζεσαι να αυξησεις κιλά και αντιστασεις να σε ενδιαφέρει η σωστη και σταθερή εκτέλεση. Το μυικο συστημα δεν ακολουθει το τενοντικο στην αναπτυξη και αυτο ειναι πολυ σημαντικο που σου γράφω. Καμια φορά νομιζουμε οτι έχουμε κάποια κιλά αλλα οι τενοντες μας μπορει να βρεθουν σε αδυναμο σημείο και να τραυματιστουμε. Και αν τραυματιστεις η προπονηση κ η προοδος πάει πισω.

Επισης να κάνεις πάντα διατάσεις γιατι βοηθάει στη πρληψη των τραυματισμων ενας μυς που συσπαται και φορτιζεται πρεπει να διατεινεται.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Οι 2 ασκήσεις ειναι απομονωσης.

Δεν χρειάζεται παραπανω αντισταση στη προκειμένη. Σε εναν τροχαλια στο γυμναστηριο δεν θα έβαζες παραπανω απο 2 τουβλάκια για να κανεις crossover σε καθε πλευρά .... στη πισω μοιρα του ώμου δεν θέλεις πανω απο 15 κιλα αντισταση αν την κάνεις με σωστή εκτελεση.

Εγω σημερα έφυγα διαλυμένος απο το γήπεδο. Μη βιάζεσαι να αυξησεις κιλά και αντιστασεις να σε ενδιαφέρει η σωστη και σταθερή εκτέλεση. Το μυικο συστημα δεν ακολουθει το τενοντικο στην αναπτυξη και αυτο ειναι πολυ σημαντικο που σου γράφω. Καμια φορά νομιζουμε οτι έχουμε κάποια κιλά αλλα οι τενοντες μας μπορει να βρεθουν σε αδυναμο σημείο και να τραυματιστουμε. Και αν τραυματιστεις η προπονηση κ η προοδος πάει πισω.

Επισης να κάνεις πάντα διατάσεις γιατι βοηθάει στη πρληψη των τραυματισμων ενας μυς που συσπαται και φορτιζεται πρεπει να διατεινεται.

Στο τέλος δεν κάνω διατάσεις ,στην αρχή κάνω .


Ε κοίτα για τις αντιστάσεις που λες άμα τα κάνεις εύκολα τις επαναλήψεις τότε βάλε και αλλη αντίσταση
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Στο τέλος δεν κάνω διατάσεις ,στην αρχή κάνω .


Ε κοίτα για τις αντιστάσεις που λες άμα τα κάνεις εύκολα τις επαναλήψεις τότε βάλε και αλλη αντίσταση

Νίκο εκεινο που προσπαθω να σου πω ειναι οτι υπάρχουν και άλλοι παράμετροι προοδευτικοτητας

αργες επαναληψεις - καλυτερο ευρος - καλυτερη τεχνική. Επειδη για 1 μηνα δεν ανέβασες αντισταση δεν σημαινει οτι έμεινες στάσιμος.

Τσέκαρε πλατη και πές μου γνώμη :P

IMG_20210104_104442.jpg

Νομιζω καλά πάμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Νίκο εκεινο που προσπαθω να σου πω ειναι οτι υπάρχουν και άλλοι παράμετροι προοδευτικοτητας

αργες επαναληψεις - καλυτερο ευρος - καλυτερη τεχνική. Επειδη για 1 μηνα δεν ανέβασες αντισταση δεν σημαινει οτι έμεινες στάσιμος.

Τσέκαρε πλατη και πές μου γνώμη :P


Νομιζω καλά πάμε.
Τι ώμοι είναι αυτοί 😱😱
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά για τα λάικ και τα καλά σχόλια ! Τουλαχιστον οταν κάνεις μια προσπαθεια ειναι σημαντικο να έχεις ενα σχετικά καλό αποτέλεσμα !
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ανέβηκα στην ζυγαριά όλο χαρά το πρωί και βλέπω 1.5 κιλό επάνω. Σοκ. Μετά θυμήθηκα ότι έφαγα σως σόγιας με το σούσι χθες. Κομμένη η σογια για να μην παθαίνω εγκεφαλικά κάθε φορά που ανεβαίνω στην ζυγαριά. Γενικά το ασιατικό φαγητό σε κάνει να συγκρατεις νερό. Το παθαίνω και με αλλα.

Παιδιά μη τρώτε μακαρόνια και πολλούς υδατάνθρακες σε rest days. Εγώ τρώω συνήθως σαλάτες με ψάρι ή κρέας και ελάχιστους υδατάνθρακες. Όταν κάνω βάρη τότε προσθέτω υδατάνθρακα.

Άλλη μια φίλη μου θα κάνει το challenge μαζί μου οπότε γίναμε 3 τώρα. Εγώ και η άλλη δεν έχουμε θέμα και ξέρω ότι θα το ακολουθήσουμε πιστά, αλλά το μαύρο πρόβατο της παρέας θα βγει εκτός πορείας. Έκανε το ΗΙΙΤ που έκανα προχθές και σήμερα άρχισε να ανεβάζει πάλι φωτό με πίτσες και pizza bread. Για όνομα! Κάναμε γκρουπ στο ζουμ και θα τα κάνουμε ταυτοχρονα. Με εξιταρει γιατί θα έχω συναγωνισμό και θα πιέσω περισσότερο τον εαυτό μου. Αν είστε ανταγωνιστικοι σαν εμένα πιστεύω είναι καλή ιδέα να κάνετε live προπόνηση με φίλους!
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Νίκο εκεινο που προσπαθω να σου πω ειναι οτι υπάρχουν και άλλοι παράμετροι προοδευτικοτητας

αργες επαναληψεις - καλυτερο ευρος - καλυτερη τεχνική. Επειδη για 1 μηνα δεν ανέβασες αντισταση δεν σημαινει οτι έμεινες στάσιμος.

Τσέκαρε πλατη και πές μου γνώμη :P


Νομιζω καλά πάμε.
Πολυ καλοι ωμοι δειχνουν να εχουν ογκο. Στη θεση σου εγω θα εκοβα ωστοσο γιατι απο οσο βλεπω απο το δικεφαλο δεν υπαρχει πολυ σαφης διαχωρισμος οποτε σε παιρνει να πεσεις γυρω στα 78 κιλα νομιζω θα εισαι πολυ καλυτερα απο αισθητικη αποψη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top