Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τα εκλεισε τα γυμναστηρια σημερα. Καλα που δεν γραφτηκα και καλα που εκανα sign up στο spring challenge.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Α καλά εχω μπερδέψει τους μήνες .Εγώ περιμένω να κλείσουν τα πανεπιστήμια και να είμαι πρωί βράδυ παραλία :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Α καλά εχω μπερδέψει τους μήνες .Εγώ περιμένω να κλείσουν τα πανεπιστήμια και να είμαι πρωί βράδυ παραλία :P

Λέω κ εγω τι λέει αυτος :P

Βιντεαρα απο Chris Kogia...

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Χθεσινή προπόνηση

ΠΛΑΤΗ
1) ΕΛΞΕΙΣ ΣΕ ΜΟΝΟΖΥΓΟ

1o σέτ 4 ΕΠΑΝΑΛΉΨΕΙΣ
2ο σέτ 2 επαναλήψεις (neutral)
3ο σέτ 4 επαναλήψεις με πρηνη λαβή
4ο σέτ 5 επαναλήψεις (neutral)
5ο σέτ 4 επαναληψεις πρήνη
6ο σέτ το ίδιο
7ο σέτ 6 επαναλήψεις (neutral)

Προοδος -> Σταθερά. Θα μειωθούν οι επαναληψεις με πρηνη λαβή διοτι εμφανιζεται μια μετριοτητα στην τεχνική , θα γινονται εναλλαξ με neutral. Η οποία αποτελει και πιο ευκολη παραλλαγη απο την κλασσική με πρηνη για αρχάριους σε αυτή την άσκηση.

2) ΣΚΥΦΤΗ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΟ

1ο σέτ 12 με μπλέ (36)
2ο σέτ 12 με πράσινο (55) πιασμένο κατω απο το ύψος του γονατου
3ο σέτ 11 το ίδιο
Προοδος -> Καλή ένταση.

3) PULL DOWN ΟΡΘΙΟΣ ΔΕΜΕΝΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΣΤΟ ΜΟΝΟΖΥΓΟ

1ο σέτ red super band 12 reps 2 βηματα πισω απο μονοζυγο
2ο σέτ το ίδιο με 12 (έσπασε το λάστιχο)
3ο σέτ 12 επαναληψεις κοκκινο + μαυρο 18+18
Προοδος -> Καλή ένταση.

4) LUNGES ME 2 ΑΛΤΗΡΕΣ

1ο σέτ 10 κιλά 12
2ο σέτ το ίδιο
3ο σέτ το ίδιο
Προοδος -> Σταθερά.

5) FRONT ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ

1ο σέτ 9,5 κιλά (σε κάθε χέρι ) 15 επαν.
2ο σέτ 12.5 κιλά 11 επαν.
3ο σέτ το ίδιο

6) ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΚΑΡΠΟΥ
1ο σέτ με 7 κιλά σε κάθε χέρι 10 επαν.
2ο σέτ με 5.6 κιλά 12 επαν.
3ο σέτ το ίδιο

ΠΛΑΤΗ -> 11
ΠΟΔΙΑ-> 6
ΓΛΟΥΤΟΙ -> 6
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

όλα μαζί τα σέτ ηταν 20 σε ολες τις ασκησεις....

πλεον το αποκλειω να κάνω πάνω απο 22-23 σέτ σε κάθε προπόνηση....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Νομίζω θα είναι πιο αποτελεσματικό αν χωρίσεις σε δύο ασκήσεις τα neutral και με πρηνή λαβή.Θα δίνεις πιο πολύ τάση στην μυικη ομάδα

Σήμερα έχω να κανω πλάτη ,για να δω ποσσθα βγάλω με ανοιχτες λαβές
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Παιδιά στις έλξεις βάλτε βάρος αν μπορείτε ακόμα και μικρό το πιάσιμο είναι πολύ δυνατό. Αν βγάζετε 10 σωστές επαναλήψεις χωρίς βάρος τότε βάλτε λίγο βάρος 2 κιλά ξέρω γω και σιγά σιγά ανεβάζετε. Η πρόοδος θα είναι πολύ μεγαλύτερη από το να κάνετε χωρίς βάρος.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Παιδιά στις έλξεις βάλτε βάρος αν μπορείτε ακόμα και μικρό το πιάσιμο είναι πολύ δυνατό. Αν βγάζετε 10 σωστές επαναλήψεις χωρίς βάρος τότε βάλτε λίγο βάρος 2 κιλά ξέρω γω και σιγά σιγά ανεβάζετε. Η πρόοδος θα είναι πολύ μεγαλύτερη από το να κάνετε χωρίς βάρος.

Ναι μέχρι 10-15 κιλά γιατί σπάνια έχω δει ανθρώπους να κάνουν σωστά τις λέξεις με πανω απο 20 κιλά βάρος όσο δυνατοί κ αν είναι.... Απλά χαραμιζουν την τεχνική για το βάρος.

Και εγώ θα μπορουσα να κάνω 6-7 ελξεις με πρηνη λαβή τις κλασσικές αλλά εφόσον βλέπω ότι δεν τις κάνω σωστά απλά κατεβάζω επαναλήψεις.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Ναι μέχρι 10-15 κιλά γιατί σπάνια έχω δει ανθρώπους να κάνουν σωστά τις λέξεις με πανω απο 20 κιλά βάρος όσο δυνατοί κ αν είναι.... Απλά χαραμιζουν την τεχνική για το βάρος.

Και εγώ θα μπορουσα να κάνω 6-7 ελξεις με πρηνη λαβή τις κλασσικές αλλά εφόσον βλέπω ότι δεν τις κάνω σωστά απλά κατεβάζω επαναλήψεις.
Μια χαρά καλά κάνεις. Το θέμα είναι να κρατάς την ωμοπλάτη πίσω και κάτω και στηθος ψηλά. Εκεί το χάνουν οι περισσότεροι
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Μια χαρά καλά κάνεις. Το θέμα είναι να κρατάς την ωμοπλάτη πίσω και κάτω και στηθος ψηλά. Εκεί το χάνουν οι περισσότεροι

Το ξερω.... Έλκονται όλοι από μονοζυγο και νομίζουν ότι το κάνουν σωστά όπως αυτός εδώ


Που τραβάει με τους ώμους... Αλλά άμα τον ρωτήσεις κάνει έλξη με 40 κιλά...
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Το ξερω.... Έλκονται όλοι από μονοζυγο και νομίζουν ότι το κάνουν σωστά όπως αυτός εδώ


Που τραβάει με τους ώμους... Αλλά άμα τον ρωτήσεις κάνει έλξη με 40 κιλά...
Ε καλά του τι λέει δεν έχει σημασία το θέμα είναι μην τραυματιστεί. Έχεις δει πως κάνουν αυτοί του κροσφιτ έλξεις? Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί γίνεται αυτό.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Σήμερα βάρη ποδια. 8 ασκησεις 90-60-30" με 10" διάλειμμα μεταξύ ασκήσεων. Πεθανα. Ο σφυγμος μου χτύπησε 188.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Ε καλά του τι λέει δεν έχει σημασία το θέμα είναι μην τραυματιστεί. Έχεις δει πως κάνουν αυτοί του κροσφιτ έλξεις? Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί γίνεται αυτό.

Τη πεταλουδα λες... Ότι χειρότερο. Τους κροσφιτάδες γενικά τους κορόιδευαν λέγοντας πως αμα θες να πλουτισεις τους φυσικό θεραπευτές το κροσφιτ είναι το πιο κατάλληλο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν είναι δυσκολο... Εγώ πχ πηγα σε έναν δικό μου κ μ λέει 20 ευρώ η φυσιοθεραπεια... Θα κάνεις 10 ένα 200αρι. Ειδάλλως θα αφήσεις έναν τραυματισμό ελαφρυ μεν να σου είναι μόνιμος όλη τη ζωή σου. Αυτά οι πιτσορικαδες που είναι 20 χρονών δεν τα ξέρουν... Γιατί ότι μαλακία κ να κάνουν αντέχει το σώμα. Και σου λένε είμαστε προπονητες. Η νέα μόδα ελα να σε αναλάβω λέει ονλαιν... Τι να αναλάβεις ρε κακομοίρη ουτε τα βασικά δεν ξέρεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Στο κροσφιτ κάνουν αερόβια γυμναστική σε σχέση με το bodybuilding
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Σημερινή προπόνηση μάλλον ....

ΚΥΡΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
ΠΛΑΤΗ - ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ
1) ΕΛΞΕΙΣ ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ

1o σέτ 2 ΕΠΑΝΑΛΉΨΕΙΣ (πρηνη)
2ο σέτ 6 επαναλήψεις ( neutral)
3ο σέτ 2 επαναλήψεις (πρήνη)
4ο σέτ 6 επαναλήψεις (neutral)
5ο σέτ 2 επαναλήψεις (πρήνη)
6ο σέτ 5 επαναληψεις (neutral)
7o σέτ 2 επαναλήψεις ( πρήνη)
Πρόοδος -> Στόχος η τεχνική αρτιότητα της άσκησης.

2) ARM PUSHDOWN ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ (ΠΛΑΤΥΣ ΡΑΧΙΑΙΟΣ)

3 ΣΈΤ ....
Προοδος -> Νεά άσκηση.

ΣΤΗΘΟΣ - ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ - ΩΜΟΙ
3) ΚΛΑΣΣΙΚΑ PUSH UPS

20 reps των 4 σέτ
Προοδος -> Συντήρηση - πιο αργό τέμπο εκτέλεσης.

4) CROSSOVER ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ

4 σέτ των 12 , 13 ,13 , 12 με μαυρο-κοκκινο 18+18
Προοδος -> Μια επανάληψη παραπάνω.

ΠΟΔΙΑ - ΓΛΟΥΤΟΙ
5) ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ

1ο σέτ 10 κιλά 12
2ο σέτ το ίδιο
3ο σέτ το ίδιο
Προοδος -> Σταθερά - καλύτερη τεχνική.

6) ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ
1ο σέτ 9,5 κιλά (σε κάθε χέρι ) 15 επαν.
2ο σέτ 12.5 κιλά 11 επαν.
3ο σέτ το ίδιο
Πρόοδος -> Σταθερά - καλύτερη τεχνική.

ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΟ ΑΘΡΟΙΣΜΑ
ΣΤΗΘΟΣ -> 16 σετ
ΩΜΟΙ -> 15 σέτ
ΠΛΑΤΗ -> 18 σέτ
ΠΟΔΙΑ / ΓΛΟΥΤΟΙ -> 12

Άλλοι κάνουν 16 σέτ σε μια προπονηση μόνο :P
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι ο SOx σήμερα το τερμάτισε για τον ίδιο λόγο. :P

Θερμιδικό έλλειμα και χτίσιμο δεν πάνε μαζί, καταρρίπτεις τη θερμοδυναμική έτσι. Μπορείς να αυξήσεις ένα 10% τις θερμίδες σου από καθαρή πρωτεΐνη και να βάλεις μυϊκή μάζα. Θα σου πρότεινα να ανεβάσεις πολύ σταδιακά τα κιλά σου για να μη βάλεις πολλά νερά και λίπος.


Σήμερα ήταν ωραιότατο Push Day ( στήθος, ώμοι, τρικέφαλα) από Superset με αλτήρες και λάστιχα. Παραπίσω έχω ξαναβάλει το ίδιο πρόγραμμα, οπότε δεν το ξαναγράφω. Τώρα φαΐ!:superman:

Δεν καταρρίπτει τίποτα. Οι μύες για να χτίσουν χρειάζονται Χ θερμίδες παραπάνω από την συντήρηση. Όταν είσαι έλλειμμα μπορείς να χτίσεις μύες και η ενέργεια που χρειάζεται θα έρθει από το λίπος σου. Ειδικά αν έχεις αρκετό λίπος, δεν υπάρχει κανένα θέμα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
IMG_20210331_034122.jpg
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Σταματα την πρόοδο στα πόδια γιατί σε βλέπω να αγοράζεις άλλο τζιν 😝


Λοιπόν τώρα μόλις τελείωσα πλάτη ,ναι όντως ήταν πολύ δύσκολα με ανοιχτά χέρια έτσι όπως λες ,σε κάθε σετ με σωστή τεχνική έκανα 7-8 ,έκανα 5 σετ σήμερα για να καλύψω τα τις -3 επαναληψεις που έχανα σε κάθε σετ


Επίσης ο φιλ καλά έλεγε που αν έχει γλυκογόνο στον οργανισμό θα φας τρελό πρήξιμο .
Πλέον η λέξη τοστ δεν ξέρω τι σημαίνει ,το έχω αντικαταστήσει με γιαούρτι και ότι άλλο βάζουμε πάνω 😝
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Δεν καταρρίπτει τίποτα. Οι μύες για να χτίσουν χρειάζονται Χ θερμίδες παραπάνω από την συντήρηση. Όταν είσαι έλλειμμα μπορείς να χτίσεις μύες και η ενέργεια που χρειάζεται θα έρθει από το λίπος σου. Ειδικά αν έχεις αρκετό λίπος, δεν υπάρχει κανένα θέμα.
Ισχυεια απλά η διαδικασία είναι πιο αργή γιατί οι μύες είναι πολύ μεταβολικά ενεργοί άρα δεν συμφέρει έναν οργανισμό που πεινάει να εστιάσει στο να αυξήσει τις ανάγκες του. Για αυτό είναι πολύ σημαντική η άσκηση γιατί στρεσαρεις τον μυ συνεπώς ανταποκρίνεται με υπερτροφία στο σποτρλεσμα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Σταματα την πρόοδο στα πόδια γιατί σε βλέπω να αγοράζεις άλλο τζιν 

Χαχα φίλος 82 κιλά είναι αυτά... κάπου θα φανούν ;)
Τα δυνατα ποδια και ο κορμος σε δειχνουν ακόμη πιο μεγάλο.
Ειναι σαχλαμάρα να βλέπεις κάτι ρομποκοπ πάνω και κάτω να ειναι
σαν μικρά παιδάκια. Με ένα κωλάκι και κάτι ποδαράκια. Και οι γλουτοι επισης ανάπτυξη θέλουν.
Επιμένω οτι οσο μυικα δεμενος κ αν εισαι τα 5 κιλα κάτω απο το ύψος στον άντρα ειναι λίγα.

Λοιπόν τώρα μόλις τελείωσα πλάτη ,ναι όντως ήταν πολύ δύσκολα με ανοιχτά χέρια έτσι όπως λες ,σε κάθε σετ με σωστή τεχνική έκανα 7-8 ,έκανα 5 σετ σήμερα για να καλύψω τα τις -3 επαναληψεις που έχανα σε κάθε σετ

Χεχε ειδες που στο ειπα.... οποτε γιατι θέλεις να κάνεις έλξεις με πρόσθετο βάρος ; :)
Φτάσε πρώτα να κάνεις 10-12 έλξεις με ανοιχτη λαβή και να τις κάνεις καλά κ ΆΝΕΤΑ
κ μετά ξεκινάς να ανεβάσεις κιλά.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Χεχε ειδες που στο ειπα.... οποτε γιατι θέλεις να κάνεις έλξεις με πρόσθετο βάρος ; :)
Φτάσε πρώτα να κάνεις 10-12 έλξεις με ανοιχτη λαβή και να τις κάνεις καλά κ ΆΝΕΤΑ
κ μετά ξεκινάς να ανεβάσεις κιλά.
Σηκώνεις περισσότερο βάρος ....άμα κάνεις με βάρος 1 επανάληψη πάνω λογικά θα μετράει για 2 κανονικές χωρίς βάρος
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top