Fitness Thread!

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,241 μηνύματα.
Καλά ποσο δικιο έχεις σε αυτό με τους δικεφαλους τα χα πει και στον Νίκο που σκάσανε λέει κάτι τυπα δες κ είχανε 15 κιλά αλτηρες για χέρια.... Οχι ρε φίλε τα χέρια τα γυμναστά σήμερα στη μέρα πλάτης.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ποια ξ γνώμη σου για τα one dumbell exercises ;
Ναι σωστά, τους δικεφάλους τους χρησιμοποιείς βοηθητικά όταν χτυπάς πλάτη, αλλά δεν πρέπει να κλέβουν όλη την τάση από την πλάτη. Αλλά είμαι σίγουρος ότι ήδη το γνωρίζεις αυτό, αφού κάνεις μονόζυγο.
Εκτός από το στήθος και τους τραπεζοειδείς, σε όλες τις υπόλοιπες μυϊκές ομάδες προτιμώ να δουλεύω απομονωτικά με έναν αλτήρα σε κάθε περιοχή και παράλληλα με λάστιχα και για τις δύο περιοχές, σε superset.
Θέλει μεγάλη προσοχή γιατί λόγω κακής ισορροπίας μπορείς να κλέψεις άνετα σε κάθε μυϊκή ομάδα με την παρεμβολή μιας άλλης. Δε θέλουν υπερβολές, εκτός αν μιλάμε για μεγάλη μυϊκή ομάδα, όπως η πλάτη πχ.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Στο χαρτί η 1η μέρα του challenge μου φάνηκε εύκολη αλλά τελικά είχε λίγο παραπάνω ζόρι από ότι περίμενα.
Screenshot_20210405-215112.png


Το burnout το έκανα advanced. Είχε glute bridges στα οποία προσθεσα βαράκι 12 κιλά και τα έκανα elevated και στα squats to calf raise έκανα squat jumps. 2x2 λεπτά ήταν αυτό.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Πρωτεϊνικα pancakes για πρωινό (Συνολικες θερμίδες μαζί με τα toppings 309, P 34 g/ C 35 g/ F 5g)
 

Συνημμένα

  • IMG_20210406_082423.jpg
    IMG_20210406_082423.jpg
    3.1 MB · Εμφανίσεις: 114

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Ναι σωστά, τους δικεφάλους τους χρησιμοποιείς βοηθητικά όταν χτυπάς πλάτη, αλλά δεν πρέπει να κλέβουν όλη την τάση από την πλάτη. Αλλά είμαι σίγουρος ότι ήδη το γνωρίζεις αυτό, αφού κάνεις μονόζυγο.
Εκτός από το στήθος και τους τραπεζοειδείς, σε όλες τις υπόλοιπες μυϊκές ομάδες προτιμώ να δουλεύω απομονωτικά με έναν αλτήρα σε κάθε περιοχή και παράλληλα με λάστιχα και για τις δύο περιοχές, σε superset.
Θέλει μεγάλη προσοχή γιατί λόγω κακής ισορροπίας μπορείς να κλέψεις άνετα σε κάθε μυϊκή ομάδα με την παρεμβολή μιας άλλης. Δε θέλουν υπερβολές, εκτός αν μιλάμε για μεγάλη μυϊκή ομάδα, όπως η πλάτη πχ.

Στο μονοζυγο ναι δεν έχει νόημα να κλέψεις... Για αυτό κ κατεβασα επαναλήψεις για να κάνω την άσκηση σωστά και surprise σήμερα είμαι πιασμενος στη πλατη αλλά ωραίο πιασιμο όχι τραυματισμου.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Ψώνια σήμερα.... Γάντια για το μονοζυγο... Ένα καινουργιο αντικολλητικό κ ενα πλαστικο πιατακι ευκολο στο πλυσιμο για μένα που τρώω σχεδόν συνέχεια!!!
IMG_20210406_071414.jpg
IMG_20210406_071330.jpg
IMG_20210406_071341.jpg
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
FBC3490E-FDFD-4277-8693-C4D662D13267.jpeg

Μακαρόνια από σπανάκι και βρώμη με μοσχαρίσιο κιμά, πιπεριές, μανιτάρια και μπαχαρικά :happy:
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
View attachment 78888
Μακαρόνια από σπανάκι και βρώμη με μοσχαρίσιο κιμά, πιπεριές, μανιτάρια και μπαχαρικά :happy:
Την βρώμη να προσέχεις γιατί προσλαμβάνεις πολλούς υδατάνθρακες σε μικρές ποσότητες της ....(για διακοσμητικό την βάζω πλέον ή μόνο όταν πάω για τρέξιμο για να μην χάσω λίπος 😝)
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Την βρώμη να προσέχεις γιατί προσλαμβάνεις πολλούς υδατάνθρακες σε μικρές ποσότητες της ....(για διακοσμητικό την βάζω πλέον ή μόνο όταν πάω για τρέξιμο για να μην χάσω λίπος 😝)
Σε ευχαριστώ Νίκο !
Ναι, κάνω καύσεις γενικά.
Βρώμη καταναλώνω σχετικά λίγη (2 φορές τη βδομάδα για πρωινό περίπου 20γρ). Αυτά τα μακαρόνια από σπανάκι της φωτό ήταν το μεσημεριανό μου γεύμα και ήταν μόλις 68 γρ εκ των οποίων τα 8 ήταν βρώμη. Γενικά μέσα στη μέρα σε σνακς κτλ δεν παίζω με πολύ υδατάνθρακα. Αλλά δεν θέλω να τον κόψω και τελείως
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ Νίκο !
Ναι, κάνω καύσεις γενικά.
Βρώμη καταναλώνω σχετικά λίγη (2 φορές τη βδομάδα για πρωινό περίπου 20γρ). Αυτά τα μακαρόνια από σπανάκι της φωτό ήταν το μεσημεριανό μου γεύμα και ήταν μόλις 68 γρ εκ των οποίων τα 8 ήταν βρώμη. Γενικά μέσα στη μέρα σε σνακς κτλ δεν παίζω με πολύ υδατάνθρακα. Αλλά δεν θέλω να τον κόψω και τελείως
Α ε Νταξ σιγά το ποσοστό .Το λέω επειδή εγώ ένα καιρό έκανα μια βλακεία με την πόσοτητα χαχαχα

Νόμιζα ότι επειδή δίνει πολλούς υδατάνθρακες ο οργανισμός δεν θα πεινάει ....όλα τελικά πεινούσα ξανά και έτρωγα κανονικά (με αποτέλεσμα την αύξηση βάρους μελόντικα αλλά το έπιασα νωρίς το νόημα)
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πω πω παιδιά, μπήκα στο χειρουργείο για μια περίπτωση ρήξη δικεφάλου και ο τύπος έπαθε ανακοπη 😱 Ήταν στο χειρουργείο που είναι για απλές περιπτώσεις και δεν είχε αναισθησιολογο μέσα. Βαριόμουν και κοιτούσα την οθόνη και βλέπω τον σφυγμο του να πέφτει από 80 σε 50 και μετά 30 και το αναφέρω στον χειρουργό και πανικόβλητος φωνάζει αναισθησιολογο από το διπλανό δωμάτιο. Μέχρι να έρθει η οθόνη έδειχνε asystole και ευθεία γραμμή 😱😱😱 Τον συνέφεραν αλλά ήταν ένα καλό wake up call ότι μια μαλακια με βάρη μπορεί να σε στείλει στον άλλο κόσμο 😱
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Πω πω παιδιά, μπήκα στο χειρουργείο για μια περίπτωση ρήξη δικεφάλου και ο τύπος έπαθε ανακοπη 😱 Ήταν στο χειρουργείο που είναι για απλές περιπτώσεις και δεν είχε αναισθησιολογο μέσα. Βαριόμουν και κοιτούσα την οθόνη και βλέπω τον σφυγμο του να πέφτει από 80 σε 50 και μετά 30 και το αναφέρω στον χειρουργό και πανικόβλητος φωνάζει αναισθησιολογο από το διπλανό δωμάτιο. Μέχρι να έρθει η οθόνη έδειχνε asystole και ευθεία γραμμή 😱😱😱 Τον συνέφεραν αλλά ήταν ένα καλό wake up call ότι μια μαλακια με βάρη μπορεί να σε στείλει στον άλλο κόσμο 😱
Ρήξη δικεφάλου και ανακοπή ? WTF?

Άρα καλα έκανε η με λένε με 1 κιλό Ναταλία ασκήσεις
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ρήξη δικεφάλου και ανακοπή ? WTF?

Άρα καλα έκανε η με λένε με 1 κιλό Ναταλία ασκήσεις
Όχι ρε. Ο τύπος πήγε να σηκώσει μια μπάρα με κιλα και προφανώς ήταν περισσότερα από ότι νόμιζε και έπαθε ρήξη. Έκανε ένα χειρουργείο και απέτυχε και ήρθε σε εμάς. Εκεί που σχεδόν είχαν τελειώσει την επισκευή του τενοντα πέφτει ο σφυγμος του και παθαίνει ανακοπη. Αν δεν έκανε την μαλακια να σηκώσει τόσα κιλά δεν θα έμπαινε χειρουργείο. Αυτό θέλω να πω 😝
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
AAAAA .....παντως παιδια μια χαρα ειμαι με 40 κιλα παγκο και 20 κιλα χερια ...την υγεια μας να εχουμε και ολα τα αλλα περιττα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Τα χουμε ξαναπεί για τα πολλα κιλά στις καμψεις δικέφαλων. :hi:
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Update για το οποίο δε νοιάζεται κανείς: γάμησα τον ώμο μου, παίρνω αντιφλεγμονώδη και προφανώς γυμναστική δεν εδώ και ένα διβδόμαδο ήδη. ΑΛΛΑ σας αφήνω το πρόγραμμα που έκανα για upper body μπας και θελήσει κανείς να το δοκιμάσει ή να διορθώσει/συμπληρώσει τίποτα για όοοοταν γυρίσω.

Superset 1 x 4: Chinups, Dips
Superset 2 x 3: Archer BW row -> Dropset σε inverted row, Archer pushups -> Dropset σε pushups
Superset 3 x 3: Elevated pike pushups, BW rear delt inverted row
Superset 4 x 3: Hanging knee raises, gymnast ab tucks, κάτι για ραχιαίους

Τα 1 έως 3 κοντά σε αστοχία κάθε άσκηση, το 4 με χρόνο στα 45-60 sec.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Update για το οποίο δε νοιάζεται κανείς: γάμησα τον ώμο μου, παίρνω αντιφλεγμονώδη και προφανώς γυμναστική δεν εδώ και ένα διβδόμαδο ήδη. ΑΛΛΑ σας αφήνω το πρόγραμμα που έκανα για upper body μπας και θελήσει κανείς να το δοκιμάσει ή να διορθώσει/συμπληρώσει τίποτα για όοοοταν γυρίσω.

Superset 1 x 4: Chinups, Dips
Superset 2 x 3: Archer BW row -> Dropset σε inverted row, Archer pushups -> Dropset σε pushups
Superset 3 x 3: Elevated pike pushups, BW rear delt inverted row
Superset 4 x 3: Hanging knee raises, gymnast ab tucks, κάτι για ραχιαίους

Τα 1 έως 3 κοντά σε αστοχία κάθε άσκηση, το 4 με χρόνο στα 45-60 sec.
[Ελααα 🥰 *σε νοιαζομαι insert here *]
Μην το σκέφτεσαι από τώρα τόσο.. έχεις δρόμο μέχρι να ξαναπάς μονόζυγο.
Ως τότε κάνε καμία διατροφική συνταγή, τόσες έχεις λάβει :P
Ξεκινα με το κοτόπουλο
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Update για το οποίο δε νοιάζεται κανείς: γάμησα τον ώμο μου, παίρνω αντιφλεγμονώδη και προφανώς γυμναστική δεν εδώ και ένα διβδόμαδο ήδη. ΑΛΛΑ σας αφήνω το πρόγραμμα που έκανα για upper body μπας και θελήσει κανείς να το δοκιμάσει ή να διορθώσει/συμπληρώσει τίποτα για όοοοταν γυρίσω.

Superset 1 x 4: Chinups, Dips
Superset 2 x 3: Archer BW row -> Dropset σε inverted row, Archer pushups -> Dropset σε pushups
Superset 3 x 3: Elevated pike pushups, BW rear delt inverted row
Superset 4 x 3: Hanging knee raises, gymnast ab tucks, κάτι για ραχιαίους

Τα 1 έως 3 κοντά σε αστοχία κάθε άσκηση, το 4 με χρόνο στα 45-60 sec.
ωραιος ,τι εκανε που το επαθες ?
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
ωραιος ,τι εκανε που το επαθες ?

Η προπόνηση δεν ειναι απλή διαδικασια. Ειναι σύνθετη - εχει αρκετες παραμέτρους και σιγουρα δεν θα έχεις το αποτελεσμα που θέλεις εάν δεν προπονεισαι όπως πρέπει δηλαδη με κατάλληλη τεχνική - συχνότητα και ένταση.

Στην χειροτερη θα τραυματιστεις στη καλύτερη δεν θα μεγαλώνουν οι μύς σου. Κατα τη γνωμη μου αξιζει για ένα διαστημα να προσλάβεις εναν επαγγελματια προπονητη ή περσοναλ να σου δειξει κάποια πράγματα γιατι θα χάνεις χρονο να δοκιμαζεις μονος σου αφενος οτι μαλακια σου λενε στο Ιντερνετ και αφετερου οτι νομίζεις οτι ειναι κατάλληλο για σένα.

Ενα αποτελεσμα που θα φας 2-3 χρονια να το καταφερεις με εναν προπονητη θα σου πάρει 5-6 μήνες και θα εχεις κ ενα ατομο να σε κοιτάζει οταν δεν τα κάνεις σωστά.

Εσενα σου ειπαν τις προαλλες .... 15 κιλα αλτηρες για δικεφαλα .... ο άλλος κανει 150 σέτ σε μια προπονηση για στηθος - ώμους κτλπ κτυπάει τους ώμους με καμια 50αρια ασκησεις χωρις να ξέρει καθε άσκηση που επενεργεί και αρα αν υπερπροπονει ή οχι κάποιους μύες εν αντιθεση με καποιους άλλους κτλπ οποτε οταν έρχεται ο τραυματισμος γιατι θα έρθει οταν πχ κάνεις 5 ασκησεις πιεσης στηθους κ μετα κάνεις και για ώμους... θα τον φάς τον ώμο σου. Εκτος του junk volume που θα προέλθει απο το fatique την κοπωση δηλαδη οποτε θα κλέβεις απο παντού για να βγάζεις τα σέτ.

Δεν λειτουργει έτσι. Θέλει καποιος να τα δειξει σωστά. Και να τα ακολουθησεις σαν στρατιώτης. Κάνεις αυτο που σου λεει ο προπονητης ! Για αυτο τον πληρώνεις. Και σε παρακολουθει....
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Η προπόνηση δεν ειναι απλή διαδικασια. Ειναι σύνθετη - εχει αρκετες παραμέτρους και σιγουρα δεν θα έχεις το αποτελεσμα που θέλεις εάν δεν προπονεισαι όπως πρέπει δηλαδη με κατάλληλη τεχνική - συχνότητα και ένταση.

Στην χειροτερη θα τραυματιστεις στη καλύτερη δεν θα μεγαλώνουν οι μύς σου. Κατα τη γνωμη μου αξιζει για ένα διαστημα να προσλάβεις εναν επαγγελματια προπονητη ή περσοναλ να σου δειξει κάποια πράγματα γιατι θα χάνεις χρονο να δοκιμαζεις μονος σου αφενος οτι μαλακια σου λενε στο Ιντερνετ και αφετερου οτι νομίζεις οτι ειναι κατάλληλο για σένα.

Ενα αποτελεσμα που θα φας 2-3 χρονια να το καταφερεις με εναν προπονητη θα σου πάρει 5-6 μήνες και θα εχεις κ ενα ατομο να σε κοιτάζει οταν δεν τα κάνεις σωστά.
Καλε σε λάθος άτομο απαντάς 😛
Σαν και βλέπω παραισθήσεις βραδιάτικα..
που κολλάει αυτή η απάντηση ?
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
AAAAA .....παντως παιδια μια χαρα ειμαι με 40 κιλα παγκο και 20 κιλα χερια ...την υγεια μας να εχουμε και ολα τα αλλα περιττα

Δεν εισαι μια χαρά. Αν θές να αναπτυχθεις πρέπει να πιέσεις το σώμα σου πέραν απο το σημειο που ειναι συνηθισμένο. Με ποιο τροπο.... με τέτοιον ωστε να μη τραυματιστεις. Ειναι λεπτη η γραμμή του overtraining.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top