Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Ε κοίτα, στο εξήγησα το σκεπτικό μου αναλυτικά.

Και εγω σου χω ξαναπέι.... αν με αυτό που προτεινεις μου δειξεις 'εμπρακτα οτι υπάρχει σαφής μυικ'η ανάπτυξη σε ένα διάστημα 4-5 μηνών πχ κόβοντας αυγά και ακολουθώντας ενα κάρο "ειδικες" διατροφες του καθε ψαγμενου γκουρού που δηθεν μειώνει τις φλεγμονές ! Τρώγοντας πανσέτες - αρνιά - λουκάνικα και λαιμούς και όχι άπαχα κρέατα που τρώνε ολοι οι μποντι μπιλντερς και οσοι ειναι σοβαροί αθλητές και επιδιώκουν ενα συγκεκριμένο αποτέλεσμα θα το ακολουθησω την επομενη στιγμή !

θα δεις στο μέλλον φίλε οταν αποφασισεις να το πιάσεις σοβαρά οπως ειπες και ο ίδιος.... πως το αθληματάκι απαιτει περισσότερη πειθαρχια απο οση φαντάζεσαι και για ενα διαστημα οι πηγες τροφίμων ειναι και συγκεκριμενες αλλιως ολοι κομμάτια θα ειμασταν και πρησμένοι. Αμα θες να μιλησουμε σοβαρά αμα θες να κανουμε χαβαλέ που εγω απο εδω κ πέρα αυτο θα κάνω πιο πολυ στο θρέντ οκ !

Δεν σου χει περάσει ποτέ απο το μυαλο οτι ολοι οσοι λένε τέτοιες "εναλλακτικοτητες" μυικά και σωματικα δεν ειναι κάτι το τρομερό και πως ακουγοντάς τους μπορει να χάσεις κ το χρονο σου οταν θέλεις να γινεις πραγματικα υγιης ; δηλαδη να αποκτησεις μύς και να κάψεις λίπος.

Τωρα τα υπολοιπα με τις φλεγμονες και τις εξειδεικευμενες θεωριες ποιος θα ζησει λιγοτερο κ περισσοτερο ποιος εχει εσωτερικα φλεγμονες και ποιος δεν έχει λυπαμαι αλλα δεν το ξέρει κανεις σιγουρα ουτε κ ποσο θα ζήσει. Τωρα αν εσυ θές να ακους ολους αυτους οκ δικαιωμα σου. Εμενα ομως κάποιος χωρις αποτέλεσμα που ειναι ενας κοινός καθημερινος τύπος που δεν φαινεται καν κιολας οτι γυμνάζεται και κάνει τον υπερ ανθρωπο εσωτερικα χωρις να ξέρουμε τη πραγματικη κατασταση του εφοσον δεν φαινεται κιολας δεν θα με πεισει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Το γήρας προέρχεται από τις βλάβες στο DNA που υφίστανται τα κύτταρα του οργανισμού όταν διαιρούνται. Το fasting έχει αποδειχθεί πως αναπλάθει σε ένα βαθμό αυτές τις βλάβες και έτσι καθυστερεί την γήρανση του οργανισμού. Κάποιες ουσίες όπως η ρισβερατρόλη και κάποια άλλα φάρμακα επίσης αναπλάθουν το DNA. Σε 20 με 30 χρόνια από τώρα θα έχουμε διαθέσιμες τις πρώτες θεραπείες οι οποίες θα αναπλάθουν των DNA των κυττάρων μας (έχουν γίνει ήδη επιτυχημένα πειράματα σε τυφλά ποντίκια που ανέπλασαν το DNA και άρχισαν αν βλέπουν) και θα γυρνάνε έτσι κυριολεκτικά το βιολογικό μας ρολόι πίσω. Όταν σου λέω ότι σκοπεύω να ζήσω 989 χρόνια το εννοώ. Αυτή τη στιγμή υπάρχει και διαθέσιμο γονιδιακό τεστ το οποίο μπορεί να σου δείξει τον βαθμό εκφυλισμού του DNA σου, δηλαδή την πραγματική βιολογική σου ηλικία.

Και οι τελομαρασες παίζουν πολύ κρίσιμο ρόλο μεταξύ άλλων που δεν τις έχουν τα φυσιολογικά κύτταρα μας αλλά μόνο τα καρκινικά. Αλήθεια με τι ασχολείσαι αν επιτρέπεται.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Και οι τελομαρασες παίζουν πολύ κρίσιμο ρόλο μεταξύ άλλων που δεν τις έχουν τα φυσιολογικά κύτταρα μας αλλά μόνο τα καρκινικά. Αλήθεια με τι ασχολείσαι αν επιτρέπεται.

Εγω ξέρω οτι ο καθενας κάνει το μάρκετινκ του.... ξαφνικά βλέπουμε κάτι γκουρού που μας λένε για φίτνες και αμα τους δεις δεν τους λές οτι γυμνάζονται κ ασχολούνται κράζουν και καλα το bb community λέγοντας θα αρρωστησετε ολοι και βάζετε τοξινες και τέτοια μέσα σας .... και μετά τους βλέπεις σου εμφανιζουν τα βιβλια τους για να τα αγοράσεις. Ντάξει τωρα αλλα ο καθενας ειναι ελευθερος να πιστευει οτι θέλει.

Μην ακουω τωρα για υγειες κ ιστοριες τωρα απο ανθρωπους που δεν μπηκαν ποτέ στη διαδικασια να φτάσουν ενα 12-14% λίπος με μια καλή μυικότητα νομιζω οτι με κοροιδευουν. Και δεν εννοω τον χάκερ σε αυτο εννοω κάτι τσαρλατάνους στο γιουτιούμπ.

Αυτο ακριβως σημαινει ορμονικη ισορροπια..... 10-14% λιπος και καλή μυικοτητα ! Δοκιμασε να το κανεις αυτο με λιπαρά κρέατα που ειπε κ αν γινεται εγω θα το δοκιμασω την επομενη στιγμή.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Εγω ξέρω οτι ο καθενας κάνει το μάρκετινκ του.... ξαφνικά βλέπουμε κάτι γκουρού που μας λένε για φίτνες και αμα τους δεις δεν τους λές οτι γυμνάζονται κ ασχολούνται κράζουν και καλα το bb community λέγοντας θα αρρωστησετε ολοι και βάζετε τοξινες και τέτοια μέσα σας .... και μετά τους βλέπεις σου εμφανιζουν τα βιβλια τους για να τα αγοράσεις. Ντάξει τωρα αλλα ο καθενας ειναι ελευθερος να πιστευει οτι θέλει.

Μην ακουω τωρα για υγειες κ ιστοριες τωρα απο ανθρωπους που δεν μπηκαν ποτέ στη διαδικασια να φτάσουν ενα 12-14% λίπος με μια καλή μυικότητα νομιζω οτι με κοροιδευουν. Και δεν εννοω τον χάκερ σε αυτο εννοω κάτι τσαρλατάνους στο γιουτιούμπ.
Κοίταξε η γυμναστική για τον κάθε ένα είναι μια διαδικασία δοκιμασίας και αποτυχιας μέχρι να βρεις τι σου ταιριάζει. Γενικά κοινές γραμμές και κανόνες υπάρχουν και πρέπει να ακολουθούνται σαν μπουσουλας αλλά να πετύχεις κάτι σοβαρο χωρίς να έχεις κάνει λάθη στο παρελθόν δεν παίζει. Εκτός και αν έχεις κάποιο προπονητή ο οποίος και αυτό επί της ουσίας δοκιμές κάνει πάνω σου απλά πιο to the point
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Κοίταξε η γυμναστική για τον κάθε ένα είναι μια διαδικασία δοκιμασίας και αποτυχιας μέχρι να βρεις τι σου ταιριάζει. Γενικά κοινές γραμμές και κανόνες υπάρχουν και πρέπει να ακολουθούνται σαν μπουσουλας αλλά να πετύχεις κάτι σοβαρο χωρίς να έχεις κάνει λάθη στο παρελθόν δεν παίζει. Εκτός και αν έχεις κάποιο προπονητή ο οποίος και αυτό επί της ουσίας δοκιμές κάνει πάνω σου απλά πιο to the point

Εκεί ακριβώς ήθελα να καταλήξω Αλκη φίλε μου... Τα έγραψες πολυ σωστά... Πως πλεον δεν έχω χρόνο ο για χάσιμο κ δοκιμές. Οι δοκιμές χωρίς αποτέλεσμα σε κουράζουν. Είναι πολυ ευκολότερο κάποιος να το παρατήσει όταν βλέπει πως δεν έχει αποτέλεσμα παρα αν παρει έναν προπονητη η περσοναλ που είναι σοβαρός κ φαίνεται κ δουλεψουν μαζί.

Ένας άνθρωπος ο οποίος δεν πουλαει αέρα με δήθεν μαγικά φίλτρα που θα ζήσεις αιώνια και το αποτέλεσμα της δουλειάς του φαίνεται κ πανω του είναι ο πλεον κατάλληλος να σε αναλάβει έτσι ώστε να μη χασεις το χρόνο σου. Δεν θα κάνουν δοκιμές αυτοί οι άνθρωποι... Ξέρουν καλά κ πως να καίνε λίπος και πως να αυξάνουν την μυικοτητα.

Διαφωνείς με αυτό ; εγώ το λέω για καλό να μη χάσει κάποιος το χρονο του.

Είδαμε κ με τους διατροφολογους τι γίνεται που ο καθένας σου λέει να φας μαρμελαδα με βουτυρο κ φρυγανιες...

Αλλά δε φταίνε κ αυτοί όταν πηγαινεκ εκεί ο άλλος κ του λέει δεν μπορώ να μη τρώω μαρμελαδα και ζάχαρη θα του δώσει κάποιες επιλογες όχι τελείως χάλια αλλά ουτε κ ΑΑ...
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εγω σου χω ξαναπέι.... αν με αυτό που προτεινεις μου δειξεις 'εμπρακτα οτι υπάρχει σαφής μυικ'η ανάπτυξη σε ένα διάστημα 4-5 μηνών πχ κόβοντας αυγά και ακολουθώντας ενα κάρο "ειδικες" διατροφες του καθε ψαγμενου γκουρού που δηθεν μειώνει τις φλεγμονές ! Τρώγοντας πανσέτες - αρνιά - λουκάνικα και λαιμούς και όχι άπαχα κρέατα που τρώνε ολοι οι μποντι μπιλντερς και οσοι ειναι σοβαροί αθλητές και επιδιώκουν ενα συγκεκριμένο αποτέλεσμα θα το ακολουθησω την επομενη στιγμή !

θα δεις στο μέλλον φίλε οταν αποφασισεις να το πιάσεις σοβαρά οπως ειπες και ο ίδιος.... πως το αθληματάκι απαιτει περισσότερη πειθαρχια απο οση φαντάζεσαι και για ενα διαστημα οι πηγες τροφίμων ειναι και συγκεκριμενες αλλιως ολοι κομμάτια θα ειμασταν και πρησμένοι. Αμα θες να μιλησουμε σοβαρά αμα θες να κανουμε χαβαλέ που εγω απο εδω κ πέρα αυτο θα κάνω πιο πολυ στο θρέντ οκ !

Δεν σου χει περάσει ποτέ απο το μυαλο οτι ολοι οσοι λένε τέτοιες "εναλλακτικοτητες" μυικά και σωματικα δεν ειναι κάτι το τρομερό και πως ακουγοντάς τους μπορει να χάσεις κ το χρονο σου οταν θέλεις να γινεις πραγματικα υγιης ; δηλαδη να αποκτησεις μύς και να κάψεις λίπος.

Τωρα τα υπολοιπα με τις φλεγμονες και τις εξειδεικευμενες θεωριες ποιος θα ζησει λιγοτερο κ περισσοτερο ποιος εχει εσωτερικα φλεγμονες και ποιος δεν έχει λυπαμαι αλλα δεν το ξέρει κανεις σιγουρα ουτε κ ποσο θα ζήσει. Τωρα αν εσυ θές να ακους ολους αυτους οκ δικαιωμα σου. Εμενα ομως κάποιος χωρις αποτέλεσμα που ειναι ενας κοινός καθημερινος τύπος που δεν φαινεται καν κιολας οτι γυμνάζεται και κάνει τον υπερ ανθρωπο εσωτερικα χωρις να ξέρουμε τη πραγματικη κατασταση του εφοσον δεν φαινεται κιολας δεν θα με πεισει.
Δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι Ντεβιλ, κουβέντα κάνουμε και ανταλλάσουμε γνώσεις...

Αλλα για πες μου. Για ποιο λόγο δεν μπορείς να είσαι 10% λίπος κάνοντας την διατροφή που ανέφερα εγώ από την στιγμή που τρως τις ίδιες θερμίδες με την διατροφή που τρως εσύ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και οι τελομαρασες παίζουν πολύ κρίσιμο ρόλο μεταξύ άλλων που δεν τις έχουν τα φυσιολογικά κύτταρα μας αλλά μόνο τα καρκινικά. Αλήθεια με τι ασχολείσαι αν επιτρέπεται.

Παρακολουθήσε τον David Sinclair, ερευνητής πάνω στο anti aging research. Προγραμματιστης ειμαι.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι Ντεβιλ, κουβέντα κάνουμε και ανταλλάσουμε γνώσεις...

Αλλα για πες μου. Για ποιο λόγο δεν μπορείς να είσαι 10% λίπος κάνοντας την διατροφή που ανέφερα εγώ από την στιγμή που τρως τις ίδιες θερμίδες με την διατροφή που τρως εσύ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Παρακολουθήσε τον David Sinclair, ερευνητής πάνω στο anti aging research. Προγραμματιστης ειμαι.

Bρε ουτε εγώ προσπαθώ να σε πείσω για κάτι. Απλα σου λέω πως αν κάνεις δοκιμές μόνος σου σε ότι ακούς απο το ίντερνετ που αυτος που τα λέει δεν ξέρεις και τι κίνητρα έχει στο τέλος θα περάσουν 3-4... 5 χρονια και θα εισαι στο ίδιο σημείο.

Και για να απαντήσω στην ερώτηση σου σχετικά με εμένα.... βρισκομαι σε ενα καλό σημείο γυρω στο 15-16% κρατώντας την μυικότητα που ειχα στο 20% οταν ακολουθησα το πλάνο "ογκου" και φορτωσα ενα κάρο λίπος πάνω μου χωρις νόημα.... όλους αυτους τους μήνες λοιπον απο πέρυσι τον Μαίο μέχρι κ φέτος κατέβηκα στο 15-16% διατηρώντας μυική μάζα. Διάστημα που θα μπορουσα να ειχα αποφύγει.

Εχω φωτογραφιες που το αποδεικνυουν. :)

Δεν ειναι υγιεινό να πέσεις γρήγορα σε ποσοστά λίπους γιατι αφενος θα χάσεις και αρκετή μυική μάζα και οι ορμονες σου θα γινουν τουρλουμπούκι. Η μυικη αναπτυξη σε συνδυασμο με το κάψιμο του λιπους ειναι το κλειδί.... και η μυικη αναπτυξη δεν έρχεται γρηγορα σε αντιθεση με το λιπος που αποθηκευεται ευκολα απλα τρως τουρτες και το αποθηκευει ο οργανισμος.

Αυτη τη περιοδο ομως έχω και coach και δεν κάνω του κεφαλιού μου. Οποτε πολλα απο τα βιντεο που σου εμφανιζονται κάποιοι στο γιουτιουμπ ως ειδικοι ειναι μαλακίες και αμα τα ακολουθησεις θα χάσεις το χρονο σου. Φιλικα στο λέω.

Βγαινει ο άλλος και λέει ισορροπημενη διατροφη κ μυικη αναπτυξη με χυμους απο λαχανα και ηλιοσπορους. Ο ψαγμενος γκουρου που έβγαλε ολους τους αθλητες μέσα στις φλεγμονες και τις αρρωστιες.... Ακολουθησε το και αμα βγαλεις τιποτα έλα κ πές μου.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι Ντεβιλ, κουβέντα κάνουμε και ανταλλάσουμε γνώσεις...

Αλλα για πες μου. Για ποιο λόγο δεν μπορείς να είσαι 10% λίπος κάνοντας την διατροφή που ανέφερα εγώ από την στιγμή που τρως τις ίδιες θερμίδες με την διατροφή που τρως εσύ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Παρακολουθήσε τον David Sinclair, ερευνητής πάνω στο anti aging research. Προγραμματιστης ειμαι.

Θα το κοιτάξω σίγουρα. Πάντως βλέπω έχεις γνώσεις σοβαρές όσον αφορά τη βιολογία/βιοχημεία αν και δεν είσαι του κλάδου η κάνω λάθος? Επίσης αυτό που λες για το fasting φαντάζομαι εννοείς water fasting για πολλές μέρες. Εγώ κάνω άπλο fasting 18-6 αλλά το κάνω καθαρά για να τρώω μεγάλες μερίδες μου αρέσει πιο καλά έτσι και ρυθμίζω τις θερμίδες μου. Τα κετονοσωματα πάλι σε ΤΚΟ και οξειδωτική φωσφορυλίωση μπαίνουν οπότε παράγεται ROS πως και δεν συμβάλλουν στην απόπτωση όπως λες? Επίσης η ινσουλίνη που ανεβαίνει μετά τα γεύματα λειτουργεί σαν αυξητικη οπότε βοηθάει το χτήσιμο ενω η GH που αυξανει στη νηστεια δεν εχει καποια επιδραση στα οργανα αν δεν ενεργοποιησει την εκκριση της IGF-1. Ομως για να φτιαξει IGF-1 ο οργανισμος θελει τροφη, στη νηστει εχει αποδειχθει οτι αυξανει η GH αλλα η IGF-1 ειναι χαμηλη συνεπως δεν γινεται δουλεια. Εγώ δεν έχω διαβάσει κάτι για ωφέλη του fasting στον άνθρωπο, μόνο σε πειραματικό επίπεδο σε ποντίκια είχα δει ότι έιχε αποτελέσματα αν έχεις καμιά πηγή στείλε μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα το κοιτάξω σίγουρα. Πάντως βλέπω έχεις γνώσεις σοβαρές όσον αφορά τη βιολογία/βιοχημεία αν και δεν είσαι του κλάδου η κάνω λάθος?
Δεν έχω σοβαρές γνώσεις ο ίδιος. Παρακολουθώ απλά κάποιους ερευνητές που έχουν σοβαρές γνώσεις και ασχολούνται με τον τομέα του longevity και το Well being γενικότερα όπως οι Sinclair, Attia, Huberman και προσπαθώ να εφαρμόσω αυτά που λένε στην πράξη.
Επίσης αυτό που λες για το fasting φαντάζομαι εννοείς water fasting για πολλές μέρες. Εγώ κάνω άπλο fasting 18-6 αλλά το κάνω καθαρά για να τρώω μεγάλες μερίδες μου αρέσει πιο καλά έτσι και ρυθμίζω τις θερμίδες μου. Τα κετονοσωματα πάλι σε ΤΚΟ και οξειδωτική φωσφορυλίωση μπαίνουν οπότε παράγεται ROS πως και δεν συμβάλλουν στην απόπτωση όπως λες?
Κετονες αρχίζεις να παράγεις από την στιγμή που καταναλωθεί το γλυκογονο στο ήπαρ και η παραγωγή αρχίζει σταδιακά να αυξάνεται όσο λιγοστευει το γλυκογονο των μυών, μέχρι να μπεις σε πλήρη κετοση. Γενικά για να ενεργοποιήσεις σοβαρή αυτοφαγια πρέπει να μείνεις αρκετές μέρες χωρίς φαγητό δηλαδή πάνω από δύο. Το πλεονέκτημα του fasting είναι πως όταν είσαι fasted αυξάνεται κατά πολύ το hgh πράγμα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να χτίσεις μύες.
Επίσης η ινσουλίνη που ανεβαίνει μετά τα γεύματα λειτουργεί σαν αυξητικη οπότε βοηθάει το χτήσιμο. Εγώ δεν έχω διαβάσει κάτι για ωφέλη του fasting στον άνθρωπο, μόνο σε πειραματικό επίπεδο σε ποντίκια είχα δει ότι έιχε αποτελέσματα αν έχεις καμιά πηγή στείλε μου.
Δες το κανάλι του dorian Wilson στο YouTube, έχει σε μερικά βίντεο μαζεμένες αρκετές έρευνες για το fasting.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Δεν έχω σοβαρές γνώσεις ο ίδιος. Παρακολουθώ απλά κάποιους ερευνητές που έχουν σοβαρές γνώσεις και ασχολούνται με τον τομέα του longevity και το Well being γενικότερα όπως οι Sinclair, Attia, Huberman και προσπαθώ να εφαρμόσω αυτά που λένε στην πράξη.

Κετονες αρχίζεις να παράγεις από την στιγμή που καταναλωθεί το γλυκογονο στο ήπαρ και η παραγωγή αρχίζει σταδιακά να αυξάνεται όσο λιγοστευει το γλυκογονο των μυών, μέχρι να μπεις σε πλήρη κετοση. Γενικά για να ενεργοποιήσεις σοβαρή αυτοφαγια πρέπει να μείνεις αρκετές μέρες χωρίς φαγητό δηλαδή πάνω από δύο. Το πλεονέκτημα του fasting είναι πως όταν είσαι fasted αυξάνεται κατά πολύ το hgh πράγμα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να χτίσεις μύες.

Δες το κανάλι του dorian Wilson στο YouTube, έχει σε μερικά βίντεο μαζεμένες αρκετές έρευνες για το fasting.
Απλα η GH ασκει τη δραση της μεσω IGF που η συνθεση της επηρεαζεται αμεσα απο την τροφη. Το εγραψα και απο που ειχα ξεχασει να το γραψω νωριτερα. Ετσι σε κατασταση φαστινγκ ουσιαστικα εχεις μια πολυ ψηλη GH αλλα μια χαμηλη IGF συνεπως δεν εχεις δραση GH. Τωρα δεν ξερω ειναι πολυπλοκα τα θεματα και οχι πληρως ξεκαθαρα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ένα ακόμα πλεονέκτημα που έχει η διατροφή υψηλή σε λιπαρά είναι ότι προσλαμβάνεις βιταμίνες. Οι υδατάνθρακες σου προσφέρουν μόνο ενέργεια. Τα λιπαρά είναι αποθήκη λιποδιαλυτών βιταμινών.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
πρωινό
IMG_20210410_005401.jpg


Βραδινο (3ο γεύμα)

IMG_20210410_090130.jpg


Μεσημερι ειχα 150γρ τονο με ρυζι κ αρακά.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μόλις τελείωσα το AMRAP μου και σε λίγο θα πάω για 10k βόλτα. Το σημερινό σνακ μου πριν την βόλτα και μετά το AMRAP:
PXL_20210410_203541622.NIGHT.jpg
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Αυτο ναι αλλά δεν μπορουμε ο μέσος άνθρωπος τέτοια πραγματα... Εμείς αγοράσαμε καταψυκτη και αποθηκευουμε τα πάντα δυο μηνών αλλά ως εκεί.
Ειναι δυσκολα όλα αυτά μα γίνουν που περιγράφεις αλλά τουλάχιστον όπου μπορουμε να αποφυγουμε κάποια πράγματα καλό είναι. Αντί για βουτυρο τι προτεινετε?
Επίσης αντί για βρώμη που δε μου αρέσει υπάρχει κάτι άλλο? Να κόψω τα δημητριακά δηλαδή... Που έχουν ζάχαρη. Ασε που δε μου αρέσουν και παρα πολυ εδώ που τα λέμε. Απλώς το πρωί ψάχνω κατι γρήγορο και "ετοιματζιδικο".

Αντί για βούτυρο, ανάλογα με το πού το χρησιμοποιείς μπορείς να βάλεις ελαιόλαδο, αβοκάντο, φυστικοβουτυρο ή αμυγδαλοβουτυρο. Τη βρώμη δεν ξέρω πώς την εννοείς αλλά σε γιαούρτι από πάνω μπορείς εναλλακτικά να χρησιμοποιήσεις σπόρους chia που έχουν την ίδια ακριβώς περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη. Τα δημητριακά ναι, καλό θα ήταν να μην τα προτιμάς ιδιαίτερα, κράτα τα για 1 φορά στις 10 μέρες ξέρω γω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κοίτα ,δεν ξέρω αν έχετε γενικά χώρο εκεί που είστε .Αλλά καλή λύση θα ήταν να πάρετε γλάστρες !
Έστω και μαρούλι να βάλεις ας πούμε σε αυτά είναι ωραία .ή ντοματινια ,μυρωδικά κλπ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν το ξέρω αυτό είναι η αλήθεια ούτε το έχω ψάξει

Βασικά για να δεις ότι πριν μπω εδώ στο στέκι πήγαινα ως εξής .Αν είχα βάρος ,απλά έκοβα σε λίπος κι σάκχαρα ότι μπορούσα (γιαούρτι , λίπη από κρέας κλπ)


Αλλά ενδιαφέρον αυτό που λες ,θα το ψάξω μια αν και δεν έχω δει πουθενά να λένε για 10% γιαούρτι (από gym influencers...καλα αυτοί παίρνουν χάπια και χάπια θα μου πεις χμμ)
Το κρι κρι έχει με 10.

Άκυρο, τώρα κατάλαβα τι εννοούσες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Κοίτα ,δεν ξέρω αν έχετε γενικά χώρο εκεί που είστε .Αλλά καλή λύση θα ήταν να πάρετε γλάστρες !
Έστω και μαρούλι να βάλεις ας πούμε σε αυτά είναι ωραία .ή ντοματινια ,μυρωδικά κλπ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν το ξέρω αυτό είναι η αλήθεια ούτε το έχω ψάξει

Βασικά για να δεις ότι πριν μπω εδώ στο στέκι πήγαινα ως εξής .Αν είχα βάρος ,απλά έκοβα σε λίπος κι σάκχαρα ότι μπορούσα (γιαούρτι , λίπη από κρέας κλπ)


Αλλά ενδιαφέρον αυτό που λες ,θα το ψάξω μια αν και δεν έχω δει πουθενά να λένε για 10% γιαούρτι (από gym influencers...καλα αυτοί
Αντί για βούτυρο, ανάλογα με το πού το χρησιμοποιείς μπορείς να βάλεις ελαιόλαδο, αβοκάντο, φυστικοβουτυρο ή αμυγδαλοβουτυρο. Τη βρώμη δεν ξέρω πώς την εννοείς αλλά σε γιαούρτι από πάνω μπορείς εναλλακτικά να χρησιμοποιήσεις σπόρους chia που έχουν την ίδια ακριβώς περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη. Τα δημητριακά ναι, καλό θα ήταν να μην τα προτιμάς ιδιαίτερα, κράτα τα για 1 φορά στις 10 μέρες ξέρω γω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Το κρι κρι έχει με 10.
Καλημέρα Δεν ήξερα ότι το φυστικοβούτυρο και το αμυγδαλοβούτυρο ήταν υγιεινά! τα είχα στην ίδια κατηγορία με το βούτυρο το κανονικό το βιτάμ και τα λοιπά !Ωραία θα τα δοκιμάσω !ευχαριστώ πολύ!
ΥΓ. Καταλαθος η πρώτη παράθεση αλλά δεν ξέρω πως να τη βγαλω
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Καλημέρα Δεν ήξερα ότι το φυστικοβούτυρο και το αμυγδαλοβούτυρο ήταν υγιεινά! τα είχα στην ίδια κατηγορία με το βούτυρο το κανονικό το βιτάμ και τα λοιπά !Ωραία θα τα δοκιμάσω !ευχαριστώ πολύ!
ΥΓ. Καταλαθος η πρώτη παράθεση αλλά δεν ξέρω πως να τη βγαλω

Το φυστικοβούτυρο στην πιο αγνή μορφή του είναι απλώς αλεσμένα φυστίκια με αλάτι τα οποία λιώνουν και δίνουν αυτή την υφή στο τέλος. Τώρα του εμπορίου αν δεις την ετικέτα, έχει και μερικά συστατικά, όπως το φοινικέλαιο (για βελτιωτικό υφής) που καλό είναι να τα αποφεύγεις:

IMG_20210411_095441.jpg

Επίσης απ' ό,τι βλέπω έχει και ζάχαρη αυτό, οπότε μάλλον καλύτερα να ψάξεις και εσύ (και εγώ βασικά) από κάποιο σαιτ με ξηρούς καρπούς που θέλω να πιστεύω ότι θα έχει χωρίς πρόσθετα.

Αυτό όμως που πρέπει να προσέξεις είναι τις θερμίδες, εκεί όντως δεν αλλάζει τίποτα με το βούτυρο:
IMG_20210411_095501.jpg


Αν φτιάχνεις μόνη σου, είναι το ιδανικό. Επίσης είναι πολύ καλή επιλογή και για τα παιδιά σου, μέσα σ ένα τοστακι με ψωμί ολικής, μια φέτα τυρί του τοστ και μια γαλοπούλα ταιριάζει τέλεια. Εσύ που θες να αποφύγεις το ψωμί μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μέσα σε κάποιο smoothie μετά τη γυμναστική σου, ή τον χειμώνα να αλεσεις φρούτα που υπό άλλες συνθήκες δεν τρως (πχ μήλο), μισή μπανάνα και λίγο απ αυτό και να φτιάξεις για σνακ φρουτόκρεμα. Αυτά τα ένα κλικ πιο παχυντικά σνακ μπορείς να τα τρως μια μέρα που έχεις ελαφρύ μεσημεριανό πχ ψάρι, κι έτσι να κρατάς σε ισορροπία τις θερμίδες σου.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Peanut butter jelly sandwich αντί για μαρμελάδα με βούτυρο. Τουλάχιστον έτσι παίρνεις περισσότερη πρωτεϊνη.
Μπορείς να φτιάξεις σνακς με βρώμη και φυστικοβούτυρο. Δεν θυμάμαι αναλογίες αλλά έχει πολλα τέτοια στο ίντερνετ (Google peanut butter oats protein snacks). Αν θέλεις κάτι πιο υγιεινό και γευστικό από δημητριακά ψάξε στο Google συνταγές για granola. Εγώ όταν θέλω γάλα με δημητριακά επιλέγω granola (έχω βρει μια με πρωτεϊνη μεσα). Έχει ξηρούς καρπούς και αποξηραμένα φρούτα. Απλα δες για συνταγή με όσο το δυνατόν λιγότερη ζάχαρη.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε καταστήματα με ξηρούς καρπούς έχει 100% pure peanut butter.
Όπως επίσης και 100% pure Cashew butter το οποίο μου αρέσει πάρα πολύ.
Προσωπικά το peanut butter του σουπερ μαρκετ το σιχαινομαι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως υπόψιν πως αυτά έχουν και υπερβολικά πολύ λίπος.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
από κάποιο σαιτ με ξηρούς καρπούς που θέλω να πιστεύω ότι θα έχει χωρίς πρόσθετα.
Προτείνω το wild souls κορίτσια, κοστίζει λίγο παραπάνω αλλά γλιτώνετε πρόσθετη ζάχαρη, φοινικέλαιο κτλ
φυστικοβούτυρο και το αμυγδαλοβούτυρο
έχει και πολλή μεγάλη ποικιλία


Εμένα το αγαπημένο μου είναι το φουντουκοβουτυρο με κακάο και μια στο τόσο το αλείφω σε ρυζογκοφρετα σαν σνακ.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Προτείνω το wild souls κορίτσια, κοστίζει λίγο παραπάνω αλλά γλιτώνετε πρόσθετη ζάχαρη, φοινικέλαιο κτλ

έχει και πολλή μεγάλη ποικιλία


Εμένα το αγαπημένο μου είναι το φουντουκοβουτυρο με κακάο και μια στο τόσο το αλείφω σε ρυζογκοφρετα σαν σνακ.
Το έχω κάνει χρυσό το wild souls, αξίζει πολύ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top