Fitness Thread!

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Game changer να εχεις smartwatch.
Έχεις ένα καλό μπούσουλα για τις θερμίδες σου. Ποτέ δε μετάνιωσα την αγορά τους. (Έχω αλλάξει 3.)
Με τα ανθρακουχα ποτα δεν ανησυχεις για τα δοντια σου; Με τιποτα δεν θα επινα τοσο συχνα κοκα κολα. Κοκα κολα πινω 1-2 φορες τον χρονο, συνηθως σε καποια ζεστη μερα του καλοκαιριου που ειμαι εξω και θελω κατι παγωμενο.
Με το φαγητό κυρίως καταναλώνω ανθρακούχο. Γενικά, προσέχω πολύ τα δόντια μου τώρα γιατί είμαι σε ορθοδοντική θεραπεία. Η ορθοδοντικός μου δίνει συγχαρητήρια προς το παρόν.
Όταν λέμε "σκέτο καφέ" εννοούμε τελείως σκέτο καφέ. Το γάλα/σιρόπι κτλ είναι κλέψιμο.
Ό,τι βγαίνει από τη Nespresso. :P
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Έχεις ένα καλό μπούσουλα για τις θερμίδες σου. Ποτέ δε μετάνιωσα την αγορά τους. (Έχω αλλάξει 3.)

Με το φαγητό κυρίως καταναλώνω ανθρακούχο. Γενικά, προσέχω πολύ τα δόντια μου τώρα γιατί είμαι σε ορθοδοντική θεραπεία. Η ορθοδοντικός μου δίνει συγχαρητήρια προς το παρόν.

Ό,τι βγαίνει από τη Nespresso. :P
Επειδη ειχα και εγω σιδερακια μεχρι τον περασμενο Αυγουστο, τα ανθρακουχα ηταν εντελως απαγορευεμενα. Εγω στην θεση σου δεν θα επινα. Εχεις σιδερακια ή invisalign?
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Όταν λέμε "σκέτο καφέ" εννοούμε τελείως σκέτο καφέ. Το γάλα/σιρόπι κτλ είναι κλέψιμο. :slourp:


Υ.Γ. Πώς πίνετε σκέτο ελληνικό; :'(
Τελείως σκέτο πίνεις αν το μπορείς βασικά. Σε λίγο καιρό λογικά σκέτο θα πίνω τον φρέντο. Πάντως ο ελληνικός και με 3 κουταλιές ζάχαρη δεν πίνεται, εμένα είναι μακράν ο χειρότερος καφές
Με τα ανθρακουχα ποτα δεν ανησυχεις για τα δοντια σου; Με τιποτα δεν θα επινα τοσο συχνα κοκα κολα. Κοκα κολα πινω 1-2 φορες τον χρονο, συνηθως σε καποια ζεστη μερα του καλοκαιριου που ειμαι εξω και θελω κατι παγωμενο.
Αυτό +ότι γίνεται κατακράτηση υγρών
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδη ειχα και εγω σιδερακια μεχρι τον περασμενο Αυγουστο, τα ανθρακουχα ηταν εντελως απαγορευεμενα. Εγω στην θεση σου δεν θα επινα. Εχεις σιδερακια ή invisa
Εγώ όταν είχα πρωτοβάλλει η πρώτη ερώτηση που έκανα ήταν "Αλκόολ επιτρέπεται?" και γελούσε. Τι γελάς μωρή? Αυτές είναι σημαντικές ερωτήσεις.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Εγώ όταν είχα πρωτοβάλλει η πρώτη ερώτηση που έκανα ήταν "Αλκόολ επιτρέπεται?" και γελούσε. Τι γελάς μωρή? Αυτές είναι σημαντικές ερωτήσεις.
Σκέψου τώρα να σου λέει όχι θα έχεις τις εξόδους σου και θα πίνεις νερό ενώ οι άλλοι θα πίνουν τον κ*Λο τους
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ όταν είχα πρωτοβάλλει η πρώτη ερώτηση που έκανα ήταν "Αλκόολ επιτρέπεται?" και γελούσε. Τι γελάς μωρή? Αυτές είναι σημαντικές ερωτήσεις.
Πρώτη φορά συμφωνώ μαζί σου τόσο.
Δεύτερη δεν θα υπάρξει.
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τελείως σκέτο πίνεις αν το μπορείς βασικά. Σε λίγο καιρό λογικά σκέτο θα πίνω τον φρέντο. Πάντως ο ελληνικός και με 3 κουταλιές ζάχαρη δεν πίνεται, εμένα είναι μακράν ο χειρότερος καφές

Συμφωνώ. Ο καθένας ό,τι καφέ θέλει και μπορεί πίνει. Απλά είπα ότι το "σκέτος καφές" σημαίνει τελείως σκέτος καφές. "Καφές με γάλα" είναι καφές με γάλα και άρα όχι σκέτος. :spasiklas:

Τρεις κουταλιές ζάχαρη στον ελληνικό είναι ρόφημα, όχι καφές! :rofl: Ο ελληνικός είναι ωραίος αν πετύχεις το ψήσιμο (και είναι καλή και η ποιότητα του καφέ φυσικά)
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Επειδη ειχα και εγω σιδερακια μεχρι τον περασμενο Αυγουστο, τα ανθρακουχα ηταν εντελως απαγορευεμενα. Εγω στην θεση σου δεν θα επινα. Εχεις σιδερακια ή invisalign?
Σιδεράκια έχω, αλλά δε μου έχει απαγορεύσει τα ανθρακούχα η ορθοδοντικός μου. Περίεργο.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Μάρκετινγκ πούστικο
για να βάλεις κι αλλα μετά να χαλάσουν αυτά
Όχι δεν είναι έτσι. Από την ώρα που τα ξεκίνησα, δεν έβγαλαν ποτέ πρόβλημα και ας με βλέπει μια στο τόσο που επιστρέφω στην Ελλάδα. Μιλάς από προσωπική εμπειρία;
 

Guest 298675

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άκου. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μην βάζεις τίποτα στον καφέ. Δηλαδή να τον πίνεις σκέτο. Αλλά η μετάβαση σε αυτό είναι δύσκολη. Αν και εγώ από τότε που έπινα φρέντο καπουτσινο μέτριο και φρέντο εσπρέσσο μέτριο προς γλυκό, τώρα πίνω καπουτσίνο σκέτο (ή φρέντο αν είναι με φυτική κρέμα), αν και πολλές φορές προτιμώ φρέντο εσπρέσσο σκέτο με λίγο γάλα σόγιας ή αμυγδάλου (αν τα έχω), αλλιώς γαλατάκι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εντωμεταξυ ενώ έχω αρκετά κιλά έχω προσπαθήσει να αλλάξω τελείως τις διατροφικές συνήθειες μου, αλλά πάλι δεν βλέπω αποτελέσματα (μάλιστα πάλι ανεβαίνει η μάζα μου). Οι γονείς μου λένε ξέρω γω να τρώω για πρωινό στυλ ένα αβγό βραστό με μια φρυγανιά, μεσημεριανό το φαγητό χωρίς καθόλου ψωμί και για βράδυ τίποτα ή ένα κεσεδάκι γιαούρτι, αλλά όταν έχω κάνει αυτά μπορεί να έχω χάσει αρχικά μάζα, αλλά μετά ο,τι έχανα το ξαναέπαιρνα γιατί δεν μπορούσα να ακολουθήσω αυτήν την τακτική μακροπρόθεσμα. Είχα δοκιμάσει και στο παρελθόν χημικές δίαιτες, αλλά μπορεί σε μια βδομάδα να έχανα 10 κιλά, αλλά μετά και που έκανα προσεκτική διατροφή πάλι τα έπαιρνα. Και το χειρότερο είναι ότι μπορεί σε θέμα ποσότητας να μην τρώω πολύ σε σχέση με τους υπόλοιπους, αλλά αν μια μέρα λόγω γενεθλίων πχ ή εξόδου και τέτοια ξεφύγω λίγο, αμέσως παίρνω κιλά.

Τί άλλο μπορώ να κάνω μπας και τα χάσω αυτά τα ρημαδοκιλα?
Θα προσπαθήσω να κόψω την στεβια αλλά θα ήθελα να ξέρω τον λόγο που δεν είναι ότι καλύτερο..

Σχετικά με την διατροφή επειδή έχω δοκιμάσει και εγώ διαφορά μέχρι στιγμής μπορώ να σου πω ότι νιώθω καλύτερα σε σχέση με τις λαιμαργιες, το άσκοπο φαγητό αλλά και την ψυχολογία όταν καταναλωνω κατά βάση πρωτεΐνη στην δίαιτα κοβωντας σχεδόν μαχαίρι υδατάνθρακες γλυκά και λυπαρα.

Νομιζω ότι η πρωτεΐνη έχει αντικαταστήσει την αναγκη για ψωμι και γλυκό.
Έχει αναλυθεί παραπάνω το γιατί συμβαίνει αυτό.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα προσπαθήσω να κόψω την στεβια αλλά θα ήθελα να ξέρω τον λόγο που δεν είναι ότι καλύτερο..

Η στέβια είναι γλυκαντικό και έχει ακριβώς την ίδια επίδραση στο νευρικό σου σύστημα με την ζάχαρη. Δηλαδή σε κάνει να θες να φας περισσότερο.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Θα προσπαθήσω να κόψω την στεβια αλλά θα ήθελα να ξέρω τον λόγο που δεν είναι ότι καλύτερο..

Σχετικά με την διατροφή επειδή έχω δοκιμάσει και εγώ διαφορά μέχρι στιγμής μπορώ να σου πω ότι νιώθω καλύτερα σε σχέση με τις λαιμαργιες, το άσκοπο φαγητό αλλά και την ψυχολογία όταν καταναλωνω κατά βάση πρωτεΐνη στην δίαιτα κοβωντας σχεδόν μαχαίρι υδατάνθρακες γλυκά και λυπαρα.

Νομιζω ότι η πρωτεΐνη έχει αντικαταστήσει την αναγκη για ψωμι και γλυκό.
Έχει αναλυθεί παραπάνω το γιατί συμβαίνει αυτό.
Δεν υπάρχει ως τώρα κάποια αξιόπιστη πηγή που να αναφέρει ότι είναι ζημιογόνα η χρήση στέβιας σε οποιαδήποτε ποσότητα.
Ακριβώς επειδή διερευνάται ακόμη και δεν υπάρχει κάποια σοβαρή αντένδειξη, συστήνουν να καταναλώνεται σε μικρή ποσότητα ημερησίως. Το ένα κουταλάκι που θα βάζεις στον καφέ σου είναι ποσότητα της πλάκας.
Πίνω τον καφέ μου σχεδόν σκέτο, με ολίγη καστανή ζάχαρη (στη μύτη του κουταλιού δηλ) ή ζαχαρινη. Δεν έχει επηρεάσει κάπως τις εξετάσεις μου ή το ο,τι άλλο. Αντιθέτως ο καφες μού κόβει και την όρεξη.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Όχι δεν είναι έτσι. Από την ώρα που τα ξεκίνησα, δεν έβγαλαν ποτέ πρόβλημα και ας με βλέπει μια στο τόσο που επιστρέφω στην Ελλάδα. Μιλάς από προσωπική εμπειρία;
1619203978994.png


Eγω θα εκοβα τα αναψυκτικα μαχαιρι. Εμενα μου ειπε να κοψω αναψυκτικα, χυμους, ντοματες, γλυκα, ξηρους καρπους μεχρι και bagels. Εγω δεν θα επαιρνα ρισκο παντως. Αν σου γινουν οπως στην παραπανω φωτο διορθωνονται μονο με veneers.

Εφοσον κανεις διατροφη και ασκεισαι, επρεπε ηδη να τα ειχες κοψει.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Δεν υπάρχει ως τώρα κάποια αξιόπιστη πηγή που να αναφέρει ότι είναι ζημιογόνα η χρήση στέβιας σε οποιαδήποτε ποσότητα.
Η αλήθεια είναι πως σε μικρές ποσότητες όντως προς το παρόν δεν υπάρχουν άμεσες συνέπειες. Το ίδιο ισχύει και με την ζαχαρινη, αν και έχει αποδειχθεί πως η ασπαρτάμη σε μεγάλες ποσότητες είναι καρκινογόνα.

Αλλά το στέβια στην αγορά (εκτός αν το πάρεις από μαγαζί με βιολογικά προϊόντα) συνήθως δεν είναι γνήσιο, αν δεν κάνω λάθος. Πχ αν πάρεις από το καντερελ με στέβια στην ουσία σου δίνουν το κλασικό καντερελ (άρα μορφή χημικού γλυκαντικου) με εκχύλισμα από στέβια κάπως έτσι
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σοβαρά τώρα, πιστεύετε πως μπορείτε να τρώτε ζαχαρίνη και στεβια χωρίς συνέπειες;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,797 μηνύματα.
3ο γευμα ημέρας

75 γρ ρυζι
156γρ γαριδα
λιγη μουσταρδα
12 μλ λάδι
50γρ αβοκάντο

πολύ δυνατό!
 

Συνημμένα

  • IMG_20210424_095443.jpg
    IMG_20210424_095443.jpg
    876.4 KB · Εμφανίσεις: 100

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
1619203978994.png


Eγω θα εκοβα τα αναψυκτικα μαχαιρι. Εμενα μου ειπε να κοψω αναψυκτικα, χυμους, ντοματες, γλυκα, ξηρους καρπους μεχρι και bagels. Εγω δεν θα επαιρνα ρισκο παντως. Αν σου γινουν οπως στην παραπανω φωτο διορθωνονται μονο με veneers.

Εφοσον κανεις διατροφη και ασκεισαι, επρεπε ηδη να τα ειχες κοψει.
Δεν το είχα υπόψη, και δε με ενημέρωσε και η ορθοδοντικός μου για το ανθρακικό.
Θα δυσκολευτώ πολύ να κόψω τα 3 ποτήρια Coke Zero/εβδομάδα, αλλά αυτό που βλέπω δε μου αρέσει.
Για ξηρούς καρπούς και γλυκά είχα ενημερωθεί, αλλά έτσι κι αλλιώς απέχω από αυτά.

Τώρα όσον αφορά τη διατροφή, ένα ποτήρι Coke Zero ανά 2 ημέρες δε θεωρώ ότι είναι κακό. Δε θέλω να υπερβάλω με τη διατροφή μου. Το χρησιμοποιώ ως personal reward για τη διατροφή, παρά ως απόλαυση.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,797 μηνύματα.
Κοκα ζέρο θα γουσταρα κ εγω λιγη αποψε παρέα με το φαγάκι που ανέβασα.....
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν το είχα υπόψη, και δε με ενημέρωσε και η ορθοδοντικός μου για το ανθρακικό.
Θα δυσκολευτώ πολύ να κόψω τα 3 ποτήρια Coke Zero/εβδομάδα, αλλά αυτό που βλέπω δε μου αρέσει.
Για ξηρούς καρπούς και γλυκά είχα ενημερωθεί, αλλά έτσι κι αλλιώς απέχω από αυτά.

Τώρα όσον αφορά τη διατροφή, ένα ποτήρι Coke Zero ανά 2 ημέρες δε θεωρώ ότι είναι κακό. Δε θέλω να υπερβάλω με τη διατροφή μου. Το χρησιμοποιώ ως personal reward για τη διατροφή, παρά ως απόλαυση.
Μπορείς να την αντικαταστήσεις με μια μυτια κοκαινη. Δεν έχει επιπτώσεις στα δόντια και είναι καλό reward.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top