Fitness Thread!

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Το ποσο αποδοτικο ειναι ενα προγραμμα θα το δεις απο την ανάρρωση... αμα μετά απο 2-3 μέρες δεν έχεις αναρρωσει και πονάς ας πουμε... πηγαινεις να κκανεις μια προπονηση με ενα 30-50% - της εντασης που έκανες.
;)

Πχ αμα παιξεις με πιεσεις 25 κιλά τοτε θα κάνεις με 18... δεν ειναι κακο να πεσεις σε μια προπονηση απο την αποψη οτι κανεις ενα βημα πισω για να κανεις μετα δυο βήματα μπροστα. Εχει να κανει με τη διαχειριση των φορτιων. Το παν ειναι η αναρρωση. να δινεις χρονο στο σωμα σου να αναρρωνει φυσικα υπνος και σωστο φαγητο δεν τα αναφέρω καν ειναι δεδομένα.
Ακριβώς έτσι είχα σκοπό να το τεστάρω. Με δοκιμή και σφάλμα. Δε με ενοχλεί να πέφτω σε κιλά σε κάθε άσκηση. Απλά όταν νιώθω άνετα και ξέρω ότι μπορώ να ανέβω, να έχω τη δυνατότητα να το κάνω. Μέχρι πρότινος με περιόριζε ο φιξ εξοπλισμός που έχω (εξάγωνοι αλτήρες). Ίσως αργήσω να φτάσω εκεί που ήμουν, όμως ξέρω ότι θα φτάσω. Αυτό έχει σημασία για μένα! 😉

Καλά, για τη διατροφή και τον ύπνο δε μπορώ να συμφωνήσω παραπάνω. Πάντα αυτά προσέχω πρώτα, κι έπειτα τις λεπτομέρειες της προπόνησης, γι αυτό έχω και τα αποτελέσματα που θέλω κάθε φορά που βάζω ένα στόχο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
ΔιΑβαζα πριν οτι με τα push ups πιεζεις το 65% του βάρους σου ! Ισχυει αυτο ;;; εγω πχ που ειμαι 81 κιλα ειναι σαν να ανω 52 κιλα στο πάγκο ;
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
ΔιΑβαζα πριν οτι με τα push ups πιεζεις το 65% του βάρους σου ! Ισχυει αυτο ;;; εγω πχ που ειμαι 81 κιλα ειναι σαν να ανω 52 κιλα στο πάγκο ;
Δεν γνωρίζω να στο πω αυτό, γενικά με τα push-ups δεν έχω ασχοληθεί καθόλου, οπότε έχω μαύρα μεσάνυχτα εκεί. 😛
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω να στο πω αυτό, γενικά με τα push-ups δεν έχω ασχοληθεί καθόλου, οπότε έχω μαύρα μεσάνυχτα εκεί. 😛

ε καλα μη νομιζεις και εγω ασχοληθηκα επειδη δεν εχω πάγκο. Μολις φτασεις στο σημειο να κανεις 30 κάμψεις σε ενα σέτ η ασκηση πλεον γινεται κάρδιο. Προφανως και ειναι μια καλή επιλογή για οσους ξεκινάνε τωρα... τελειως αρχάριοι ειναι πραγματικα εξαιρετικη επιλογη αλλα.... για εμάς που δεν ειμαστε αρχάριοι και εχω πχ πάγκο 70-80 κιλα προσπάθειες παλαιοτερα εεε τι να μου κάνουν οι κάμψεις... βάζω εξτρα βάρος τωρα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΝΙωθω λες και εχω πιει απαγορευμενες ουσιες..... μια μεγάλη ευφορια... μαλλον ειναι η ντοπα που εκκριθηκε λογω της προπονησης. :o
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Το ίδιο είναι να κάνεις πιέσεις ώμων με μπάρα και αλτήρες ?
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
IMG_20210110_152753.jpg

Έβαλα ό,τι είχα.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
viber_image_2021-04-24_22-14-39.jpg


πλιγούρι με πιπεριές και αβοκάντο (1κ λάδι,λεμόνι)
Τόνος
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.

56% λέει εδω....
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Εδω λέει για 65%

 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Βαλε και τα κιλά σακιδιου ....
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Βαλε και τα κιλά σακιδιου ....

62.6 κιλά σαν να έκανα στον πάγκο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λοιπον πάμε να δουμε λιγο αναλυτικότερα την σημερινή ημέρα....

ΣΤΗΘΟΣ - ΠΡΟΣΘΙΟΣ ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ - ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
1) PUSH UPS (ΜΕΣΑΙΑ ΜΟΙΡΑ) ME BAΡΟΣ
1o σέτ 11 ΕΠΑΝ. ζέσταμα χωρις βάρος
2ο σέτ 10 επαν. με 6 κιλα βάρος (πολύ καλός έλεγχος)
3ο σέτ 12 επαν. με 10 κιλά βάρος 1-2 επαναληψεις πριν την αποτυχια.
4ο σέτ 10 επαν. με 6 κιλά βάρος (1 επαναληψη πριν την αποτυχια)
Πρόοδος -> Με βάρος +10 κιλά.

2) ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΤΗΘΟΥΣ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ (ΑΝΩ ΜΟΙΡΑ)
1ο σέτ 13 ΕΠΑΝ. με κόκκινο (18)
2o σέτ επαν. το ίδιο με 12 επαν.
3o σετ επαν. το ίδιο 12 επαν.
Πρόοδος -> Σταθερά - με ένταση - 1 πριν την αποτυχία.

3) ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΤΗΘΟΥΣ ΚΑΤΩ ΜΟΙΡΑ

1ο σέτ 16 ΕΠΑΝ. μαυρο (18)
2o σέτ 13 επαν. με κόκκινο super band (23)
3ο σέτ 13 επαν. με κόκκινο super band (23) .
Προοδος -> Σταθερά + 1 επαναληψη παραπάνω.

4) ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ

1ο σέτ 15 επαν. 7.5 κιλά
2ο σέτ 9 επαναλήψεις με 14.5 κιλά
3ο σέτ 10 επαν. 12 κιλά.
Προοδος -> Αύξηση κατα 1 κιλό , σέτ με 14.5 κιλά αλτήρες σε κάθε χέρι. Είχα 2 επαναληψεις ακόμη σιγουρα στα 14.5 κιλά αλλα δεν ήθελα να το πάω τέρμα οριακά.

5) ΠΛΑΓΙΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ (ΜΕΣΑΙΑ ΜΟΙΡΑ)

1ο σέτ 12 επαναλήψεις με 6.2 κιλά
2ο σέτ 12 επαναληψεις με 7 κιλά
3ο σέτ 10 επαναλήψεις με 7 κιλά
Προοδος -> Σταθερά.

ΣΤΗΘΟΣ -> 10 σετ
ΩΜΟΙ -> 10 σετ
ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ -> 7 σετ

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ -> 1 ώρα και 5 λεπτά μαζι με τα διαλειματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Ναι όμως ισχύει αυτό ? Γιατί άμα είναι έτσι με συμφέρει να κάνω push up με σακίδιο παρά πάγκο 😂

Γενικά σε συμφέρει να κάνεις κάμψεις με σακιδιο παρα πάγκο με μπάρα Νίκο. Καταρχας ο πάγκος ειναι διαβολοάσκηση .... αμα φορτωσεις πολλα κινδυνευεις σε πολλα σημεια.... ώμους - καρπους - τρικεφαλους - στήθος... κώλο :P

Πολυ καλυτερη εκδοχη του πάγκου οι αλτήρες... εγω παλια το ειχα στοχο να 100αρισω στον πάγκο αλλα τωρα που το ξανασκεφτομαι δεν βρισκω λόγο και νόημα... ουτε σε 2-3 χρονια απο σήμερα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Γενικά σε συμφέρει να κάνεις κάμψεις με σακιδιο παρα πάγκο με μπάρα Νίκο. Καταρχας ο πάγκος ειναι διαβολοάσκηση .... αμα φορτωσεις πολλα κινδυνευεις σε πολλα σημεια.... ώμους - καρπους - τρικεφαλους - στήθος... κώλο :P

Πολυ καλυτερη εκδοχη του πάγκου οι αλτήρες... εγω παλια το ειχα στοχο να 100αρισω στον πάγκο αλλα τωρα που το ξανασκεφτομαι δεν βρισκω λόγο και νόημα... ουτε σε 2-3 χρονια απο σήμερα.
Πάντως υπερτροφία είδα όταν έφτιαξα την μπάρα (40κγ) γιατί ολόκληρο καλοκαίρι την έβγαλα με σακίδιο μόνο και με 5χ10 κανονικά , inclined, declined push ups
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Πάντως υπερτροφία είδα όταν έφτιαξα την μπάρα (40κγ) γιατί ολόκληρο καλοκαίρι την έβγαλα με σακίδιο μόνο και με 5χ10 κανονικά , inclined, declined push ups

Όταν είσαι αρχάριος βλέπεις και αποτέλεσμα με 5 κιλά βαράκια.... Λογικό εφόσον ποτε ξανά δεν έχεις ξανακάνει τίποτα. Αυτό είναι τους πρωτους 2 μήνες μετά αμα κανεις τα ίδια κ τα ίδια θα μένεις στάσιμος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αρχάριος μπορείς να είσαι και σε μια άσκηση μόνο πχ εγώ είμαι στο μονοζυγο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Σήμερα ξέφυγα και δεν έκανα το AMRAP μου αλλά δεν πειράζει. Ήταν μια υπέροχη μέρα. Πήγα ψώνια. Χώρεσα με ευκολία σε jeans νούμερο 6 😭 Σε 6 έχω να χωρέσω από το 2008 που είχα φτάσει στο χαμηλότερο μου: 58 κιλα skinny fat. Τώρα είμαι 64-65 και χωράω σε 6. Απίστευτο. Ένας ακόμα λόγος που ο αριθμός στην ζυγαριά είναι απλά ένας αριθμός!
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Όταν είσαι αρχάριος βλέπεις και αποτέλεσμα με 5 κιλά βαράκια.... Λογικό εφόσον ποτε ξανά δεν έχεις ξανακάνει τίποτα. Αυτό είναι τους πρωτους 2 μήνες μετά αμα κανεις τα ίδια κ τα ίδια θα μένεις στάσιμος.
Λες να αλλάξω και να κάνω push up με επιπρόσθετο βάρος ?
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Νίκο χωρίς εξοπλισμό προπονηση σοβαρή δεν γίνεται. Δεν μπορείς να κάνεις συνέχεια με μια μπάρα των 40 κιλών.

Είτε πρεπει να πας γυμναστήριο μόλις ανοίξουν είτε πρεπει να παρεις εξοπλισμό στο σπίτι.

Αυτά τα προγραμματα που δείχνουν καμψεις συνεχόμενες drop set για μένα είναι ακατάλληλα. Προσπαθουν να δυσκολέψουν την άσκηση με κριτήριο την κόπωση του μυ πραγμα που είναι επικινδυνο για τραυματισμό.

Κάποιοι μπορεί να τα κανουν αλλά το επίπεδο τους είναι υψηλότερο από το δικό μας... Και έχουν από πανω προπονητες να τους λένε λεπτομέρειες δεν τα κάνουν μόνοι τους. Μια λεπτομέρεια όπως μια άσκηση ευλυγισιας πριν τη προπονηση η μερικά σετ λιγότερα μπορεί να είναι αρκετά. Εσυ όμως αν δεν έχεις το προπονητη να στο πει δεν θα το κάνεις.

Το να κάνεις προπονηση χωρίς εξοπλισμό ριναι σαν να θεε να κάνεις ορειβασία χωρίς σωστά παπουτσια η στολή.... Αν κάτσει κακός καιρός κινδυνευει άμεσα η υγεία και η ζωή σου. Τα ίδια κ εδώ αν εγώ παω να κάνω προπονηση σε έναν παγκλ που δεν είναι παγκος για να γλιτώσω να δώσω 200 ευρώ σε έναν σωστό παγκο τότε μπορεί να φάω τους ώμους μου και να τραυματιστώ και μετά να τα δίνω σε γιατρους.

Τι να κάνουμε τώρα θέλει εξοπλισμό η δουλειά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αλλιώς δίνεις ένα 150αρι το χρόνο και πας με μια ετήσια σε ένα οργανωμένο γυμναστήριο. Που και εκεί κάνουν μαιμουδιες με τις μπάρες αλλά οκ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top