Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Δε μου φαίνεται περίεργο. Όντως βοηθάνε, στην ισορροπία. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι θα σηκώνουμε άπειρα κιλά επειδή έχουμε πόδια. :P

Οχι απλά ξέρεις τι γίνεται ; τα ποδια τα έχουν περιφρονησει κάποιοι κ παιζουν ρόλο ακόμη και στον παγκο για στήθος. Μόνο στα μηχανήματα δεν σου χρειάζονται... Μπορείς να κερδίσεις +10 κιλά στο παγκο λόγω ποδιων. Χωρίς πλακα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τα πόδια είναι σαν να παίρνεις αναβολικά. Αυξάνεται η αυξητική ορμόνη και χτίζεις μύες παντου
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Οχι απλά ξέρεις τι γίνεται ; τα ποδια τα έχουν περιφρονησει κάποιοι κ παιζουν ρόλο ακόμη και στον παγκο για στήθος. Μόνο στα μηχανήματα δεν σου χρειάζονται... Μπορείς να κερδίσεις +10 κιλά στο παγκο λόγω ποδιων. Χωρίς πλακα.
To γνωρίζω απόλυτα, μαζί με κορμό (κάτω πλάτη) και τα πόδια είναι οι τοπ μυϊκές ομάδες που σου δίνουν ώθηση. Πριν κλείσουν τα γυμναστήρια που είχα καλό PR στα Squats, σήκωνα περισσότερα σε deadlifts και πάγκο γι αυτό το λόγο. Τώρα, υποθέτω ότι δε θα έχω τα ίδια, γιατί η προπόνηση των ποδιών μου είναι αστεία σε σχέση με την αντίστοιχη του γυμναστηρίου.
Τα πόδια είναι σαν να παίρνεις αναβολικά. Αυξάνεται η αυξητική ορμόνη και χτίζεις μύες παντου
Αυτό που περιγράφεις συμβαίνει με τις πολυαρθρικές ασκήσεις. Το τρίπτυχο των Squats, Deadlifts και Bench Press. Όταν έχω αξιοσέβαστες επιδόσεις σε αυτές τις τρεις ασκήσεις, το σώμα μου κυριολεκτικά μεταμορφώνεται.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
To γνωρίζω απόλυτα, μαζί με κορμό (κάτω πλάτη) και τα πόδια είναι οι τοπ μυϊκές ομάδες που σου δίνουν ώθηση. Πριν κλείσουν τα γυμναστήρια που είχα καλό PR στα Squats, σήκωνα περισσότερα σε deadlifts και πάγκο γι αυτό το λόγο. Τώρα, υποθέτω ότι δε θα έχω τα ίδια, γιατί η προπόνηση των ποδιών μου είναι αστεία σε σχέση με την αντίστοιχη του γυμναστηρίου.

Αυτό που περιγράφεις συμβαίνει με τις πολυαρθρικές ασκήσεις. Το τρίπτυχο των Squats, Deadlifts και Bench Press. Όταν έχω αξιοσέβαστες επιδόσεις σε αυτές τις τρεις ασκήσεις, το σώμα μου κυριολεκτικά μεταμορφώνεται.

οΤΙ και να λενε ειναι πολυ βασικες ασκήσεις!
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Πάρτυ σήμερα, μιας που ήρθε ο εξοπλισμός. Άντε, μακάρι να μη με φτάνουν ούτε κι αυτά σε λίγο καιρό. :hehe:

Έχουμε :
  • 1 ΕΖ bar 10 kg
  • 2 αλτήρες βιδωτοί, 2 kg έκαστος
  • 4 δίσκοι 5 kg
  • 10 δίσκοι 2 kg
  • 8 δίσκοι 1 kg
  • 6 δίσκοι 0.5 kg
  • 8 κολάρα για να συγκρατούνται οι δίσκοι.
Προτιμήθηκαν μικροί δίσκοι για να υπάρχουν σταδιακές αυξήσεις στα kg ώστε να αποφύγω τους τραυματισμούς.
 

Συνημμένα

  • 29.04.2021.jpeg
    29.04.2021.jpeg
    592.4 KB · Εμφανίσεις: 101

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Πάρτυ σήμερα, μιας που ήρθε ο εξοπλισμός. Άντε, μακάρι να μη με φτάνουν ούτε κι αυτά σε λίγο καιρό. :hehe:

Έχουμε :
  • 1 ΕΖ bar 10 kg
  • 2 αλτήρες βιδωτοί, 2 kg έκαστος
  • 4 δίσκοι 5 kg
  • 10 δίσκοι 2 kg
  • 8 δίσκοι 1 kg
  • 6 δίσκοι 0.5 kg
  • 8 κολάρα για να συγκρατούνται οι δίσκοι.
Προτιμήθηκαν μικροί δίσκοι για να υπάρχουν σταδιακές αυξήσεις στα kg ώστε να αποφύγω τους τραυματισμούς.
Ποσο ?🤔
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Πάρτυ σήμερα, μιας που ήρθε ο εξοπλισμός. Άντε, μακάρι να μη με φτάνουν ούτε κι αυτά σε λίγο καιρό. :hehe:

Έχουμε :
  • 1 ΕΖ bar 10 kg
  • 2 αλτήρες βιδωτοί, 2 kg έκαστος
  • 4 δίσκοι 5 kg
  • 10 δίσκοι 2 kg
  • 8 δίσκοι 1 kg
  • 6 δίσκοι 0.5 kg
  • 8 κολάρα για να συγκρατούνται οι δίσκοι.
Προτιμήθηκαν μικροί δίσκοι για να υπάρχουν σταδιακές αυξήσεις στα kg ώστε να αποφύγω τους τραυματισμούς.

Ζυγίζει τα καλου κακου 😊
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Να υποθέσω ρωτάς την τιμή. Στοίχησαν 194.25 Euro μαζί με τα μεταφορικά.
Τόσα κιλά έκανες και στο γυμναστήριο? Θέλω να πω ότι θα σε βολεύει να κάνεις σπίτι χέρια όταν ανοίξουν τα γυμναστήρια?
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Ζυγίζει τα καλου κακου 😊
Αχ ρε Devil, είπαμε, καθρέφτης. ;)
Τόσα κιλά έκανες και στο γυμναστήριο? Θέλω να πω ότι θα σε βολεύει να κάνεις σπίτι χέρια όταν ανοίξουν τα γυμναστήρια?
Σε αλτήρες, αν εξαιρέσεις το στήθος, ναι ήμουν μέσα στο εύρος που έχω τώρα. Ε στο στήθος δε μπορώ να πιάσω τα μέγιστα μου, αλλά δεν πειράζει.
Για Squat και deadlifts δεν το συζητώ. Θα χρειαζόμουν τουλάχιστον 800 ευρώ για να πάρω Ολυμπιακού τύπου εξοπλισμό κλπ για να πετύχω τα κιλά μου. :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Τόσα κιλά έκανες και στο γυμναστήριο? Θέλω να πω ότι θα σε βολεύει να κάνεις σπίτι χέρια όταν ανοίξουν τα γυμναστήρια?

15 κιλά αλτηρες για χέρια είναι υπέρ αρκετοί. Το στήθος είναι το θέμα που θες από 20 και πανω... 20 με 30 σίγουρα...

Προσωπικά αν παω γυμναστήριο θα παιζω παγκο μόνο αλτηρες κ μπάρα μόνο στις αρσεις κ στο κάθισμα. Και με αλτηρες κανεις πολυ καλη δουλειά ποδια αν κανεις προβολες... Μη μου πει κανείς πως κάνει προβολες με πανω απο 40 κιλά στη μπάρα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
15 κιλά αλτηρες για χέρια είναι υπέρ αρκετοί. Το στήθος είναι το θέμα που θες από 20 και πανω... 20 με 30 σίγουρα...
Έστω ότι επι ένα χρόνο κάνεις ας πούμε δικέφαλα με τα 15 κιλά ....δεν θα είναι καλό να ανέβει 17.5 ή 20 ? ή και ακόμα σε αυτήν την μικρή αύξηση ίσως τραυματιστείς?


Λοιπόν παιδιά αυτό που σας έλεγα χτες .Το πρόγραμμα του δεν σας φαίνεται πολύ χαλαρό για υπερτροφία?

Επίσης ,δεν καταλαβαίνω γιατί να κάνεις supersets δικέφαλα /τρικέφαλους ? (Εγώ αυτά τα 2 τα κάνω ξεχωριστά )
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχω μείνει πίσω 2 μέρες επειδή οι ηλίθιοι έκλεισαν την θέρμανση και παγώνω. Δεν με τραβάει καθόλου να γυμναστώ με 19C μέσα. Πόσο βλαμμένοι.
Αν κάνω 2 ασκήσεις σε μια μέρα πειράζει; Η μία ειναι βάρη (άνω σώμα) και η άλλη είναι ΗΙΙΤ full body. Ή είναι καλύτερα να κάνω τα βάρη αύριο και τις άλλες 2 ασκήσεις που μου έχουν απομείνει την Παρασκευή και το Σάββατο και να κάνω διάλειμμα την Κυριακή; Κανονικά το πρόγραμμα μου είναι Δευτέρα, Τρίτη βάρη, Πέμπτη, Παρασκευή ΗΙΙΤ και AMRAP. Οι υπόλοιπες μέρες είναι ξεκούραση και active rest.
Δεν θα το έκανα την ίδια μέρα γιατί πιστεύω θα ζοριζα πολύ τον ευατο μου (ειδικά εσύ που δουλεύεις κιόλας )
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μαλλον θα αλλαξω το προγραμμα. ΗΙΙΤ σημερα, AMRAP αυριο και βαρη χερια το Σαββατο. Αν κανω βαρη σημερα θα πιαστω ασχημα και δεν θα εχω μερα να ξεκουραστω και θα δυσκολευτω με τις αλλες ασκησεις. Αν το αλλαξω θα εχω την Κυριακη ξεκουραση. Δευτερα βαρη ποδια και μετα ξανα βαρη την Τριτη χερια. Αν κανω βαρη χερια σημερα θα με στειλει σιγουρα. Εχω 50 pushups. Δεν θα την παλεψω.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
5η μέρα fasting σήμερα, το αρνί πλησιάζει

Φιλε προσεξε γιατι δεν ειναι νορμάλ εκει που δεν έτρωγες τιποτα ξαφνικα να πέσεις με τη μουρη την Κυριακη του Πάσχα. :) Μην παρασυρεστε απο αυτες τις μαλακιες τσαλεντζ 10.000 θερμιδων που βάζουν... ΑΠΟΡΩ για ποιο λογο το κάνουν. Το παν ειναι να εχεις ενα νορμαλ διατροφικο πλάνο για ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ και αν ποτε νιώσεις την αναγκη να φας μια σαβουρα ή θελεις να βγεις με τη παρεα ρε αδερφε κ να μη φανεις ο σπασικλας της υποθεσης.....
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έστω ότι επι ένα χρόνο κάνεις ας πούμε δικέφαλα με τα 15 κιλά ....δεν θα είναι καλό να ανέβει 17.5 ή 20 ? ή και ακόμα σε αυτήν την μικρή αύξηση ίσως τραυματιστείς?


Συμπληρωματικα κάνεις κάμψεις δικεφάλων... πχ αν εσυ κάνεις κωπηλατικη με μπάρα 50-60 κιλα και έχεις κουρασει τους δικεφαλους κ μετά αντι να κανεις με 7-8 κιλα πάς και κανεις 15αρια ε τοτε στη καλυτερη θα πάθεις μια τενοντιτιδα... διοτι στις ασκησεις πλάτης οταν τραβας συμμετεχει αρκετα ο δικεφαλος κ αν τραβας κ αποτομα υπάρχει κινδυνος ρηξης. Επιτόπου.
Λοιπόν παιδιά αυτό που σας έλεγα χτες .Το πρόγραμμα του δεν σας φαίνεται πολύ χαλαρό για υπερτροφία?

Βασικα θα ηταν αστειο να κρινω εγω το προγραμμα του Αθλεαν... ο τυπος ειναι επιστημονας και κοουτς ! Μονο θα δω αν ταιριαζει σε μενα ή οχι.
Επίσης ,δεν καταλαβαίνω γιατί να κάνεις supersets δικέφαλα /τρικέφαλους ? (Εγώ αυτά τα 2 τα κάνω ξεχωριστά )
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν θα το έκανα την ίδια μέρα γιατί πιστεύω θα ζοριζα πολύ τον ευατο μου (ειδικά εσύ που δουλεύεις κιόλας )

Για να πάει περισσοτερο αιμα στη περιοχη συνολικα του χεριου κ να δουλεψεις καλυτερα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φιλε προσεξε γιατι δεν ειναι νορμάλ εκει που δεν έτρωγες τιποτα ξαφνικα να πέσεις με τη μουρη την Κυριακη του Πάσχα. :) Μην παρασυρεστε απο αυτες τις μαλακιες τσαλεντζ 10.000 θερμιδων που βάζουν... ΑΠΟΡΩ για ποιο λογο το κάνουν. Το παν ειναι να εχεις ενα νορμαλ διατροφικο πλάνο για ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ και αν ποτε νιώσεις την αναγκη να φας μια σαβουρα ή θελεις να βγεις με τη παρεα ρε αδερφε κ να μη φανεις ο σπασικλας της υποθεσης.....
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:




Συμπληρωματικα κάνεις κάμψεις δικεφάλων... πχ αν εσυ κάνεις κωπηλατικη με μπάρα 50-60 κιλα και έχεις κουρασει τους δικεφαλους κ μετά αντι να κανεις με 7-8 κιλα πάς και κανεις 15αρια ε τοτε στη καλυτερη θα πάθεις μια τενοντιτιδα... διοτι στις ασκησεις πλάτης οταν τραβας συμμετεχει αρκετα ο δικεφαλος κ αν τραβας κ αποτομα υπάρχει κινδυνος ρηξης. Επιτόπου.


Βασικα θα ηταν αστειο να κρινω εγω το προγραμμα του Αθλεαν... ο τυπος ειναι επιστημονας και κοουτς ! Μονο θα δω αν ταιριαζει σε μενα ή οχι.


Για να πάει περισσοτερο αιμα στη περιοχη συνολικα του χεριου κ να δουλεψεις καλυτερα.
Δε θα πέσω με τα μούτρα. Σήμερα το βράδυ θα φάω μπρόκολο και αύριο θα φάω λαχανικά και λίγα αυγά για να ξαναμπώ σταδιακά στην διαδικασία της πέψης.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Νικο μη περιμένεις να πω εγω για τον Αθλεαν οτι "Χρησιμοποιούσε ψεύτικα βάρη κ εγινε ρεζιλι...και πως το προγραμμα του ειναι μαλακια" καταρχας αυτοι που τα λενε αυτα στα διαφορα σάιτ που εχω δει κατα καιρους ας μας δειξουν την δικη τους σωματικη κατασταση να δουμε αν μπορουν να κρινουν τον Αθλεαν...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top