Fitness Thread!

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Sox 70 kila εισαι αλλα μας ξεφτυλισες ! χαχα πλάτη κωπηλατικη με 28κιλο αλτηρα ! Πολύ καλος.

Ησουν σταθερος ή ζοριζοσουν πως το ένιωθες ;
Μην το βλέπεις έτσι ρε Devil. Καθένας έχει το επίπεδο και τους στόχους του. ;)
Όχι, στα 28 kg ήμουν αρκετά καλά. Στα 30, μετά την 3η επανάληψη ζοριζόμουν. Αλλά το σετ δεν πήγε αποτυχία στις 6.

Αλλάζει κάτι με το να είσαι καθιστός?
Όχι, προτίμηση μου είναι. 😛
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Μην το βλέπεις έτσι ρε Devil. Καθένας έχει το επίπεδο και τους στόχους του. ;)
Όχι, στα 28 kg ήμουν αρκετά καλά. Στα 30, μετά την 3η επανάληψη ζοριζόμουν. Αλλά το σετ δεν πήγε αποτυχία στις 6.


Όχι, προτίμηση μου είναι. 😛

Εννοειται οτι δε το βλεπω ετσι...πλακα ανω αλλιως θα φορτωνα κ εγώ. Εχω 30 για πλάτη να βάλω σε εναν αλτηρα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Την επομενη φορά θα ζητησω απο κάποιον να μου βάλει τις πλάκες σκέτες στη πλάτη στη περιοχη στο μεσον της σπονδυλικης στηλης να δω αν θα έχω την ιδια δυσκολια πχ στα 10-15 κιλα προσθετο βάρος σημερα εκανα με 12αρι βάρος αλλα σε τσάντα... έβγαλα 10 καλές επαναλήψεις. Η τελευταια έπιασε καλά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Τελικα η προπονηση τραβηξε λιγο περισσοτερο... με ειδα οτι τραβάω γενικα και έκανα 1 σετ καμψεις παραπανω και εβαλα 7.5 στις εκτάσεις ώμων.

ΚΥΡΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ( 2 λεπτά διάλειμα αναμεσα στα σέτ)
ΣΤΗΘΟΣ - ΠΡΟΣΘΙΟΣ ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ - ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
1) PUSH UPS (ΜΕΣΑΙΑ ΜΟΙΡΑ) ME BAΡΟΣ

1o σέτ 10 ΕΠΑΝ. ζέσταμα χωρις βάρος
2ο σέτ 10 επαν. με 12 κιλά βάρος.
3ο σέτ 10 επαν. με 10 κιλά βάρος
4o σέτ 15 επαν. χωρις βάρος.
Πρόοδος -> Με βάρος +12 κιλά.

2) ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΤΗΘΟΥΣ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ (ΑΝΩ ΜΟΙΡΑ)

1ο σέτ 12 ΕΠΑΝ. με κόκκινο (18)
2o σέτ επαν. το ίδιο με 13 επαν.
3o σετ επαν. με μαυρο λάστιχο 9 επαν.
Πρόοδος -> Σταθερά.

3) ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΤΗΘΟΥΣ ΚΑΤΩ ΜΟΙΡΑ
1ο σέτ 16 ΕΠΑΝ. μαυρο (18)
2o σέτ 13 επαν. με κόκκινο super band (23)
3ο σέτ 14 επαν. με κόκκινο super band (23) .
Προοδος -> Σταθερά - 1 πριν την αποτυχια - καλό κάψιμο.

4) ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ
1ο σέτ 15 επαν. 7.5 κιλά
2ο σέτ 11 επαναλήψεις με 15 κιλά
3ο σέτ 10 επαν. 12.4 κιλά.
Προοδος -> Πρώτη φορά με 15 κιλά.

5) ΠΛΑΓΙΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ (ΜΕΣΑΙΑ ΜΟΙΡΑ)

1ο σέτ 13 επαναλήψεις με 7 κιλά
2ο σέτ 13 επαναληψεις με 7.5 κιλά
3ο σέτ 12 επαναλήψεις με 7 κιλά
Προοδος -> 13 επαν. με 7.5 κιλά.

6) ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ EKTASEIS ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΚΟΡΜΟ (LONG HEAD)
1ο σέτ κοκκινο λάστιχο (18) 13 επαν.
2ο σέτ μαυρο λάστιχο 11 επαν.
3ο σέτ κοκκινο λάστιχο 11 επαν.
Προοδος -> Νέα άσκηση - πιο βαρύ το μαύρο λάστιχο.

ΣΤΗΘΟΣ -> 10 σετ
ΩΜΟΙ -> 10 σετ
ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ -> 10 σετ



Πιέσεις δοκιμασα για πρώτη φορά μετα απο κανα δυο χρόνια με αλτηρες στα 15 κιλά σε κάθε χέρι που πηγε αρκετά καλά. Ειχα σταθεροτητα και στις 11 επαναληψεις.Χρησιμοποιησα λιγο μομεντουμ ελάχιστο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Sox ποια η γνώμη σου για αυτό το προγραμμα ;
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Sox ποια η γνώμη σου για αυτό το προγραμμα ;
Γενικά σαν Push πρόγραμμα, είναι τίμιο.
Τι θα άλλαζα;
  • Θα έβαζα τις πλάγιες εκτάσεις ώμων μαζί με προτάσεις, superset. Για έμφαση στους δελτοειδείς.
  • Οπωσδήποτε θα πρόσθετα εκτάσεις για πίσω μοίρα δελτοειδών που δε βλέπω να έχεις προσθέσει.
  • Θα έβαζα μια άσκηση πιέσεων στα τρικέφαλα, εντελώς απομονωτική.
Σε γενικές γραμμές όμως, το πρόγραμμα δεν το θεωρώ κακό. Δουλεύει συνεργιστικά γιατί είναι Push και πετυχαίνει το σκοπό του.
Οι αλλαγές αυτές θα γινόταν για τη λειτουργικότητα του προγράμματος.
Αν με ρωτούσες για προσωπικό γούστο, θα έβαζα τα χίλια δύο μέσα, ξέρεις. :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Γενικά σαν Push πρόγραμμα, είναι τίμιο.
Τι θα άλλαζα;
  • Θα έβαζα τις πλάγιες εκτάσεις ώμων μαζί με προτάσεις, superset. Για έμφαση στους δελτοειδείς.
  • Οπωσδήποτε θα πρόσθετα εκτάσεις για πίσω μοίρα δελτοειδών που δε βλέπω να έχεις προσθέσει.
  • Θα έβαζα μια άσκηση πιέσεων στα τρικέφαλα, εντελώς απομονωτική.
Σε γενικές γραμμές όμως, το πρόγραμμα δεν το θεωρώ κακό. Δουλεύει συνεργιστικά γιατί είναι Push και πετυχαίνει το σκοπό του.
Οι αλλαγές αυτές θα γινόταν για τη λειτουργικότητα του προγράμματος.
Αν με ρωτούσες για προσωπικό γούστο, θα έβαζα τα χίλια δύο μέσα, ξέρεις. :P

Και άλλη άσκηση για τους δελτοειδεις ; δεν φτάνει το push ups και οι πιέσεις ώμων ;;;

Πίσω μοίρα δουλευω στις ημέρες pull με μονοζυγο και με κωπηλατικες.

Τρικέφαλο οκ αλλά όχι εάν ξεπερνά τον αριθμό των ασκήσεων και των σετ του στήθους που είναι πολυ μεγαλυτερη μυϊκή ομάδα κ αν γυμναζεις περισσοτερο πχ τρικεφαλους κ λιγότερο στήθος θα χεις ανισορροπίες.


Όπως κάποιος που έχει ένα πολυ μεγάλο στήθος και τον τραβάει μπροστά γιατί δεν παιζει πλατη επαρκώς η έστω δεν φορτώνει πλατη με σταθερό το στήθος κ αυτο θα του δημιουργήσει προβλημα μελλοντικά ακόμη κ όταν κάθεσαι στο γραφείο τρίβονται αυτά. Και παιρνουν τάση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η φυσική θέση των ώμων είναι πισω και κάτω. Για αυτό αν κανεις μια άσκηση και τους έχεις μπροστά επειδή αναγκαστικά είναι πιο δυνατοί κ σε τραβάνε από την πλατη τότε σε κάθε άσκηση παιζει να κανεις ένα internal rotation στην άρθρωση και να μη το καταλαβαίνεις κιόλας κ να πονας κ να μη ξέρεις το γιατί. Για αυτό έχω ξαναπεί ότι η προπονηση θέλει χρόνια κ εμπειρία για να μάθει κάποιος να κάνει σωστά γιατί εντάξει αναπτύχθηκε τι να το κάνω να ζεις γίνει ερείπιο παντου ;
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Και άλλη άσκηση για τους δελτοειδεις ; δεν φτάνει το push ups και οι πιέσεις ώμων ;;;

Πίσω μοίρα δουλευω στις ημέρες pull με μονοζυγο και με κωπηλατικες.

Τρικέφαλο οκ αλλά όχι εάν ξεπερνά τον αριθμό των ασκήσεων και των σετ του στήθους που είναι πολυ μεγαλυτερη μυϊκή ομάδα κ αν γυμναζεις περισσοτερο πχ τρικεφαλους κ λιγότερο στήθος θα χεις ανισορροπίες.


Όπως κάποιος που έχει ένα πολυ μεγάλο στήθος και τον τραβάει μπροστά γιατί δεν παιζει πλατη επαρκώς η έστω δεν φορτώνει πλατη με σταθερό το στήθος κ αυτο θα του δημιουργήσει προβλημα μελλοντικά ακόμη κ όταν κάθεσαι στο γραφείο τρίβονται αυτά. Και παιρνουν τάση.
Κοίταξε, αν εσένα σου δουλεύουν κομπλέ όλα αυτά και βλέπεις βελτίωση, η γνώμη μου περισσεύει.
Εγώ προσωπικά όμως στο επίπεδο που βρίσκομαι, αν δουλέψω ένα πρόγραμμα όπως το δικό σου θα μείνω στάσιμος, ή μπορεί και να αναπτυχθώ πολύ αργά.
Γι αυτό το λόγο τα προγράμματά μου είναι βαριά.
Όταν ανοίξουν τα γυμναστήρια και ποστάρω το πρόγραμμα μου, θα'ναι εντελώς διαφορετικό γιατί θα'χω μεγαλύτερα φορτία και διαφορετικές ασκήσεις που θα με χτυπάνε διάνα.
Για αυτό έχω ξαναπεί ότι η προπονηση θέλει χρόνια κ εμπειρία για να μάθει κάποιος να κάνει σωστά γιατί εντάξει αναπτύχθηκε τι να το κάνω να ζεις γίνει ερείπιο παντου ;
Συμφωνώ. Μιας που μεγάλωσα με προπονητές μέχρι τα 18 μου που έφυγα από το σπίτι μου, πήρα άπειρα πράγματα από εκείνους και θεωρούμαι τυχερός που μπορώ και τα συνδυάζω όλα και δεν τραυματίζομαι. ;)
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Leg day + abs

Side to side squats : 3x20(20kg)
Sumo squats : 2x12 και 1x40sec (40kg)
Προβολές: 2χ12 και 1χ40sec (40kg)
Calf rise :3x12 και 1χ40sec

Abs
Toes to bar: 3x10
Hanging double straight leg lift :3x10
Hanging knee twist 2x10
Και μια άσκηση που την κάνω με το "μηχάνημα"(😂) tricep extension που σκύβεις και γυμνάζεις τους κοιλιακούς 2χ10

Το πρόγραμμα είναι ενδεικτικό ....τα έχω προσαρμόσει με βάση τον Mr Olympia που έλεγε ο Άλκης τις προ άλλες .Στα τελευταία σετ κάνω μόνο για 40δευτερολεπτα την άσκηση

Μετά χτύπησα ρύζι , κοτόπουλο στήθος με γιαούρτι
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Χριστός ανέστη ! Καλο πάσχα σε ολους.

Δευτερα του πάσχα θα εχουμε δυνατη προπονηση PULL-LEGS.

ΚΥΡΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
ΠΛΑΤΗ
1) ΕΛΞΕΙΣ ΣΕ ΜΟΝΟΖΥΓΟ NEUTRAL POSITION

1o σέτ 6 επαναλήψεις
2ο σέτ 5 επαναλήψεις
3ο σέτ 4 επαναλήψεις
4ο σέτ 4 επαναλήψεις
5ο σετ 4 επαναλήψεις
Προοδος -> 1 επαναληψη παραπάνω - PR.

2) SINGLE ARM ROW

1ο σέτ 15 κιλά (σε κάθε χέρι) για 15 επαναληψεις
2ο σέτ 20 kg για .....
3ο σέτ 18 κιλά για 12 επαν.
4ο σέτ 18 κιλά για 12 επαν.
Προοδος -> Σέτ με 20 κιλά αλτήρα - PR.

3) ΑΡΣΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΟΕΙΔΗ.

1o σέτ 12 κιλά 15 επαν.
2ο σετ το ίδιο
3ο σετ 10 κιλά σε κάθε χέρι 15 επαναλήψεις.
Προοδος -> Σταθερά.

4) ΠΡΟΒΟΛΕΣ

1ο σέτ 10 επαν. χωρις βάρος
2ο σέτ 12 επαν. με 10 κιλά σε κάθε χέρι
3ο σέτ .... επαν. με 15 κιλά σε κάθε χέρι
4ο σέτ 12.5 κιλά για 12 επαν.
Προοδος -> Σέτ με 15 κιλά - νέο PR.

5) ΓΑΜΠΕΣ

1ο σέτ 30 επαναληψεις χωρις βάρος
2ο σέτ 20 επαναληψεις με 13 κιλά σε κάθε χέρι.
3ο σέτ 20 επαναληψεις με 13 κιλα σε κάθε χέρι
Προοδος -> Σταθερά.

ΠΛΑΤΗ -> 21
ΠΟΔΙΑ-> 13
ΓΛΟΥΤΟΙ -> 7
ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ -> 18

Η πρώτη φορά που κανω με 15κιλους αλτήρε σε καθε χέρι προβολές , μετα απο κανα δυο χρονια θα κάνω 6 ελξεις στο μονοζυγο.... και θα παιξω με 20κιλα στη πλάτη (κωπηλατικη).

5 ασκησεις ολες και ολες.

19 σετ συνολικα η προπονηση. Για να δουμε !
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κοίταξε, αν εσένα σου δουλεύουν κομπλέ όλα αυτά και βλέπεις βελτίωση, η γνώμη μου περισσεύει.
Εγώ προσωπικά όμως στο επίπεδο που βρίσκομαι, αν δουλέψω ένα πρόγραμμα όπως το δικό σου θα μείνω στάσιμος, ή μπορεί και να αναπτυχθώ πολύ αργά.
Γι αυτό το λόγο τα προγράμματά μου είναι βαριά.
Όταν ανοίξουν τα γυμναστήρια και ποστάρω το πρόγραμμα μου, θα'ναι εντελώς διαφορετικό γιατί θα'χω μεγαλύτερα φορτία και διαφορετικές ασκήσεις που θα με χτυπάνε διάνα.

Δεν μπορεις να ξέρεις πάντα την αποτελεσματικοτητα ενος προγραμματος εκ των προτέρων γιατι παιζει ρόλο και η υλοποιηση του. Πχ πάρε παράδειγμα τον τύπο στο παρακάτω βιντεο συγκεκριμενα δές τον στο 4o λεπτο....

Μετα συγκρινε αυτη την εικονα με ποσους εχεις δει στο γυμναστηριο να κάνουν τις ασκησεις με μαλακισμενο τρόπο. Ειλικρινα.... 10 ασκησεις για στηθος .... ο τύπος με τη σωστη εκτέλεση που θα κάνει 1 ασκηση 4 σέτ θα χει καλύτερη ανάπτυξη. Βεβαια και αυτο απο μονο του δεν λέει τίποτα γιατι μπορει να δουλευεις στο 50% και να εχεις απλα ενα ωραιο pump για 24 ωρες μετα τη προπονηση κ μετά γειά σας. Οποτε δεν σου φταιει οτι κάνεις λίγα σέτ αλλα οτι σε αυτα τα 1-2 σετ δεν ζοριζεσαι τοσο όσο θα έπρεπε για να δώσεις κατάλληλο ερέθισμα στο σώμα σου.


Το body building ειναι εγκεφαλικό άθλημα - χόμπι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Δεν μπορεις να ξέρεις πάντα την αποτελεσματικοτητα ενος προγραμματος εκ των προτέρων γιατι παιζει ρόλο και η υλοποιηση του. Πχ πάρε παράδειγμα τον τύπο στο παρακάτω βιντεο συγκεκριμενα δές τον στο 4o λεπτο....
Για προγράμματα παρόμοια με το δικό σου μπορώ να ξέρω την αποτελεσματικότητα γιατί τα εκτελούσα από τα 15 μου μεχρι τα 18 με προπονητή μαζί.

Μετα συγκρινε αυτη την εικονα με ποσους εχεις δει στο γυμναστηριο να κάνουν τις ασκησεις με μαλακισμενο τρόπο. Ειλικρινα.... 10 ασκησεις για στηθος .... ο τύπος με τη σωστη εκτέλεση που θα κάνει 1 ασκηση 4 σέτ θα χει καλύτερη ανάπτυξη. Βεβαια και αυτο απο μονο του δεν λέει τίποτα γιατι μπορει να δουλευεις στο 50% και να εχεις απλα ενα ωραιο pump για 24 ωρες μετα τη προπονηση κ μετά γειά σας. Οποτε δεν σου φταιει οτι κάνεις λίγα σέτ αλλα οτι σε αυτα τα 1-2 σετ δεν ζοριζεσαι τοσο όσο θα έπρεπε για να δώσεις κατάλληλο ερέθισμα στο σώμα σου.
Μα δε με ενδιαφέρουν οι άλλοι τι κάνουνε στο γυμναστήριο. Εμένα με ενδιαφέρει πάντα τι κάνω εγώ. 1 άσκηση με 4 σετ δεν παίζει να σου δώσει καλύτερη μυική ανάπτυξη από 5 ή 6 ασκήσεις στήθους με 4 σετ. Δυστυχώς, αν ήταν τόσο απλό, όλοι με 10’ την ημέρα θα ήμασταν τούμπανα.
Γι αυτό λοιπόν βαράς πολλές ασκήσεις για να πιάσεις πολλές γωνίες, μεγάλα φορτία για μεγάλες τάσεις και καλά ερεθίσματα. Εγώ έτσι δουλεύω πάντως.
Το body building ειναι εγκεφαλικό άθλημα - χόμπι.
Δυστυχώς όχι, δεν είναι. Αν ήταν εγκεφαλικό άθλημα θα ήμουν πολύ καλύτερος από ό,τι είμαι τώρα. ;)
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αληθώς !

Ετοιμάζω το κοτόπουλο σιγά σιγά .
Σήμερα το πιάτο θα έχει κοτόπουλο αυγά και σαλάτα

Ενιτ:όχι ότι με νοιάζει η γυμναστική ,απλά δεν μου αρέσει τκ αρνί ,κατσίκι κλπ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αληθώς !

Ετοιμάζω το κοτόπουλο σιγά σιγά .
Σήμερα το πιάτο θα έχει κοτόπουλο αυγά και σαλάτα

Ενιτ:όχι ότι με νοιάζει η γυμναστική ,απλά δεν μου αρέσει τκ αρνί ,κατσίκι κλπ
Βλάσφημε! 🤯 Είναι δυνατόν να μη σου αρέσει αρνί και κατσίκι?! Τι λες τωρα! 🤣
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Και μένα δεν με τρελαίνει το αρνί παιδια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top