Fitness Thread!

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Ο τόνος στα καρβουνα τα σπάει.... Δεν ξέρω αν έχετε φάει.
Με τον καπνιστο έχω λατρεία, αλλά για ευνόητους λόγους προτιμώ αυτόν σε νερό.
Αυτόν που λες στα κάρβουνα τον πήρες έτοιμο ;
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Χαιρετώ το thread. Μιας που έχω καιρό να γράψω, λόγω έλλειψης χρόνου, ας γράψω σήμερα. Push δύναμης, αρκετά καλό. Θα αναφέρω και τα κιλά για να φανεί η πρόοδος.

Στήθος
Άσκηση 1
  • Πιέσεις με αλτήρες σε οριζόντιο πάγκο: 1 set x 15 reps (7.5 kg/χέρι) 2 set x 8 reps (24 kg/χέρι), 2 set x 6 (26 kg/χέρι)
Άσκηση 2
  • Πιέσεις με αλτήρες σε επικλινή πάγκο (30º): 2 set x 8 reps (24kg/χέρι), 2 set x 6 (26 kg/χέρι)
Άσκηση 3
  • Πιέσεις με αλτήρες σε κατακλινή πάγκο: 2 set x 8 reps (22 kg/χέρι), 2 set x 6 (24 kg/χέρι)
Άσκηση 4
  • Πιέσεις με ίσια μπάρα σε επικλινή πάγκο (60º): 2 set x 8 reps (40 kg), 2 set x 6 (50 kg)
Άσκηση 5
  • Flys σε οριζόντιο πάγκο: 1 set x 15 reps (7.5 kg/χέρι), 2 set x 8 reps (15 kg/χέρι) , 2 set x 6 reps(18 kg/χέρι)
Άσκηση 6
  • Flys σε επικλινή πάγκο: 2 set x 8 reps (15 kg/χέρι) , 2 set x 6 reps(18 kg/χέρι)
Άσκηση 7
  • Pullover με EZ bar σε οριζόντιο πάγκο: 2 set x 8 reps (30 kg), 2 set x 6 reps (40 kg)
Ώμοι
Άσκηση 1
  • Πιέσεις ώμων, καθιστός σε πάγκο : 1 set x 15 reps (7.5 kg/χέρι), 2 set x 8 reps (22 kg/χέρι), 2 set x 6 reps (23 kg/χέρι)
Άσκηση 2
  • Προτάσεις με EZ bar, όρθιος: 2 set x 8 reps (20 kg), 2 set x 6 reps (25 kg)
Άσκηση 3
  • Πλάγιες εκτάσεις με αλτήρες, καθιστός σε πάγκο: 2 set x 8 reps (10 kg/χέρι), 2 set x 6 reps (12 kg/χέρι)
Άσκηση 4
  • Εκτάσεις με αλτήρες, μπρούμυτα σε επικλινή πάγκο (για την πίσω μοίρα των ώμων) : 2 set x 8 reps (8 kg/χέρι), 2 set x 6 reps (10 kg/χέρι)
Τρικέφαλα
Άσκηση 1
  • Γαλλικές πιέσεις σε επικλινή πάγκο με EZ bar : 2 set x 8 reps (25 kg), 2 set x 6 reps (30 kg)
Άσκηση 2
  • Πιέσεις με ίσια μπάρα, κλειστή λαβή, σε οριζόντιο πάγκο: 2 set x 8 reps (30 kg), 2 set x 6 reps (40 kg)
Άσκηση 3
  • Skull Crushers πλάγιο με αλτήρα σε οριζόντιο πάγκο : 2 set x 8 reps (10 kg), 2 set x 6 reps (12 kg)
Συνοπτικά για τη διατροφή μου :
  1. Έχω κόψει 100 kCal/day εδώ και μια εβδομάδα από υδατάνθρακες, οπότε παίζω σταθερά στις 2100 kCal/day.
  2. Έχω αντικαταστήσει εντελώς τα ζυμαρικά ολικής με καστανό ρύζι και βραστή πατάτα, οπότε ήδη έχω αρχίσει να βλέπω διαφορά στη σκληράδα, αφού δεν κρατάω νερά από τα ζυμαρικά.
  3. Περισσότερα λαχανικά/σαλάτες, κυρίως στο βραδινό.
  4. Η λήψη πρωτεϊνης/αμινοξέων διακλαδισμένης αλύσου, κατά τις πρωϊνές ώρες είναι απαραίτητη.

Τώρα ξεκινάνε τα ζόρια. Οι μαύροι κύκλοι έχουν ήδη εμφανιστεί και είναι ακόμη Μάιος. Πλέον πάμε με το Discipline και όχι το Motivation, αφού η δύσκολη μου καθημερινότητα δεν αφήνει ιδιαίτερη διάθεση για να κάνω γυμναστική. Ελπίζω ότι θα αντέξω μέχρι τον Αύγουστο και δε θα σπάσω στη μέση. :bleh:
 

Συνημμένα

  • 13.05.2021.jpeg
    13.05.2021.jpeg
    656.8 KB · Εμφανίσεις: 94

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Επίσης σε κάθε γυμναστική ξεκινάς από μικρά κιλά και ανεβαίνεις στα σετ ? Αν ήσουν σταθερός στα 23 κιλα (χωρίς την προθέρμανση) δεν θα έβλεπες διάφορα ? @SOx
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Επίσης σε κάθε γυμναστική ξεκινάς από μικρά κιλά και ανεβαίνεις στα σετ ? Αν ήσουν σταθερός στα 23 κιλα (χωρίς την προθέρμανση) δεν θα έβλεπες διάφορα ? @SOx
Ζέσταμα για τις αρθρώσεις. Μαζί με λάστιχα προφανώς, που δεν τα αναφέρω στο πρόγραμμα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Βλέπεις τα ζυμαρικά οτι τελικα δεν ειναι και τα πιο κατάλληλα ε ; :P
Εε κοίτα, στις ποσότητες που τα έτρωγα, ναι δεν ήταν η καλύτερη επιλογή. Απλά δεν είχα ξαναφάει ρύζι στη ζωή μου, οπότε αναγκαστικά έκανα τη μετάβαση και με φρίκαρε. :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Προχθεσινη προπονηση

ΣΤΗΘΟΣ - ΠΡΟΣΘΙΟΣ ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ - ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
1) PUSH UPS (ΜΕΣΑΙΑ ΜΟΙΡΑ) ME BAΡΟΣ

1o σέτ 8 ΕΠΑΝ. ζέσταμα χωρις βάρος
2ο σέτ 20 επαν. με 5 κιλά βάρος.
3ο σέτ 11 επαν. με 5 κιλά βάρος
4o σέτ 14 επαν. χωρις βάρος μέχρι αποτυχίας.
Πρόοδος -> + 4 επαναλήψεις με βάρος 5 κιλά - καλύτερη τεχνική.

2) ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΤΗΘΟΥΣ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ (ΑΝΩ ΜΟΙΡΑ)

1ο σέτ 13 ΕΠΑΝ. με κόκκινο (18)
2o σέτ επαν. με μαυρο λάστιχο 9 επαν. (πιο δύσκολα)
3o σετ επαν. 13 επαν. με το κόκκινο.
Πρόοδος -> Σταθερά.

3) ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΤΗΘΟΥΣ ΚΑΤΩ ΜΟΙΡΑ

1ο σέτ 17 ΕΠΑΝ. μαυρο (18)
2o σέτ 15 επαν. με κόκκινο super band (23)
3ο σέτ 14 επαν. με κόκκινο super band (23) .
Προοδος -> Σταθερά.

4) ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ

1ο σέτ 8 επαν. 10 κιλά (ζέσταμα)
2ο σέτ 15 επαναλήψεις με 13 κιλά.
3ο σέτ 13 επαν. 12 κιλά.
Προοδος -> 2 επαναλήψεις παραπάνω στα 13 κιλά με καλύτερη τεχνική. Η τεχνική χωράει βελτίωση στα 13 κιλά για 15 επαναλήψεις.

5) ΠΛΑΓΙΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ (ΜΕΣΑΙΑ ΜΟΙΡΑ)

1ο σέτ 15 επαναλήψεις με 7 κιλά
2ο σέτ 14 επαναληψεις με 7.5 κιλά
3ο σέτ 13 επαναλήψεις με 7 κιλά
Προοδος ->Μία επανάληψη παραπάνω στα 7.5 κιλά.

6) FACE PULLS ΓΙΑ ΠΙΣΩ ΜΟΙΡΑ ΩΜΟΥ
1ο σέτ με κόκκινο λάστιχο 13 επαναλήψεις.
2ο σέτ μαύρο για 11 επαναλήψεις
3ο σέτ κοκκινο (18) 12 επαναλήψεις

ΣΤΗΘΟΣ -> 20 σετ
ΩΜΟΙ -> 20 σετ
ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ -> 17 σετ
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Χθες εκανα 12χλμ περπατημα και 1 ωρα ladder (6 ασκησεις ξεκινωντας απο 10 επαναληψεις την καθεμια). Σωστη και σοφη επιλογη για μετα το εμβολιο. Ολοι οι συναδλεφοι μου ειναι κομματια μετα την 2η δοση εκτος απο εμενα που απλα εχω λιγο πονο στο μπρατσο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Αυριο θα κάνω πλάτη! Αμα δω ότι με παίρνει θα δοκιμάσω 7 επαναλήψεις στο μονοζυγο. Για να δουμε.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Εγώ θα΄θελα να βάλω HIIT στο δάσος 2-3 φορές την εβδομάδα αλλά έχουμε ακόμη βροχές, συν ότι το ωράριο εργασίας μου δε με βοηθάει ιδιαίτερα.

Οπότε από αερόβιο τώρα, πιο γρήγορα τα σετ στα βάρη. :P
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Έφτασα τα 69.1 κιλά σήμερα 🤦‍♂️
Οι μετρήσεις για δικέφαλους είναι όπως όταν ήμουν στα 72 .

Λέτε να έχει χαλάσει η ζυγαριά ? Τέτοιο αριθμό δεν έχω δει ποτέ στην ζωή μου
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.
Θα γραφτουμε σε κανα γυμναστηριο παιδες τωρα που ανοιγουν?
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top