Fitness Thread!

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Κατάλαβα πως το λες... Αθλητής της παραλιας εννοουσα να είσαι στο γυμναστήριο ανά 3μηνο πριν το καλοκαίρι.

Ο Δήμας..... Είχε κατέβει το 2004 μετά από επέμβαση στο καρπό νομιζω ... Είχε διαλυσει τα παντα λέει. Ε αυτοί όπως είπες κατάχρηση επειδή παιζανε στο 100-110%

Οκ κατανοητο ναι.

Ο τυπος εκανε καθισμα με 220 κιλα διπλες πιο γρηγορα απο οτι εγω χωρις καθολου (να τονισω εδω, ΠΟΛΥ πιο γρηγορα). Νταξει ειχε γονατα και καρπους. Η μαλλον ΔΕΝ ειχε γονατα και καρπους
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ χθες ζυγιστηκα και έπεσα στα 64.5kg από 65 που κυμαινομουν τελευταία. Σε άλλες εποχές θα χαιρομουν αλλά τώρα δεν ξέρω πως να το πάρω. Ελπίζω να μην χάνω μυϊκή μάζα γιατί τελευταία δεν μετράω πόση πρωτεϊνη προσλαμβάνω και ανησυχώ ότι είμαι κάτω από το 1.5γρ ανά κιλό σωματικού βάρους.

Ολικες θερμιδες κοιτα, 1.5γρ πρωτεινη αν ησουν αθλητρια, δεν κινδυνευεις τοσο πολυ απο καταβολισμο αν δεν τρως τοση πρωτεινη. Αλλα μισο κιλο σε γυναικα ειναι αστειο, αναλογα τη φαση του κυκλου σου θα εισαι +-3
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Ολικες θερμιδες κοιτα, 1.5γρ πρωτεινη αν ησουν αθλητρια, δεν κινδυνευεις τοσο πολυ απο καταβολισμο αν δεν τρως τοση πρωτεινη. Αλλα μισο κιλο σε γυναικα ειναι αστειο, αναλογα τη φαση του κυκλου σου θα εισαι +-3
Δεν γινεται να εισαι αθλητης χωρις να κατεβαινεις σε αγωνες ?

1.5γρ για συμπληρωμα εννοεις ?
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Δεν γινεται να εισαι αθλητης χωρις να κατεβαινεις σε αγωνες ?

1.5γρ για συμπληρωμα εννοεις ?
Γινεται, αλλα δεν νομιζω πως κανει τοσο εντονη προπονηση. Που ακομα και να κανει αυτο το 1.5γρ ειναι λιγακι bro science δεν εχει ιδιαιτερες βασεις. Ξερουμε ποιο ειναι το οριο πρωτεινων που χρειαζεται ενας οργανισμος για να επιβιωσει, απο εκει και μετα ολα ειναι λιγο bro science.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Γινεται, αλλα δεν νομιζω πως κανει τοσο εντονη προπονηση. Που ακομα και να κανει αυτο το 1.5γρ ειναι λιγακι bro science δεν εχει ιδιαιτερες βασεις. Ξερουμε ποιο ειναι το οριο πρωτεινων που χρειαζεται ενας οργανισμος για να επιβιωσει, απο εκει και μετα ολα ειναι λιγο bro science.
Ναι αλλα στα πλαισια της υπετροφιας του μυ που πραγματοποιειται μεγαλυτερη πρωτεινοσυνθεση δεν απαιτειται κατι τις παραπανω συν της πρωτεινοσυνθεσης ολων των υπολοιπων ιστων?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Γινεται, αλλα δεν νομιζω πως κανει τοσο εντονη προπονηση. Που ακομα και να κανει αυτο το 1.5γρ ειναι λιγακι bro science δεν εχει ιδιαιτερες βασεις. Ξερουμε ποιο ειναι το οριο πρωτεινων που χρειαζεται ενας οργανισμος για να επιβιωσει, απο εκει και μετα ολα ειναι λιγο bro science.
Νομιζω οπως λες ο οργανισμος χρειαζεται ενα ( χ )γρ πρωτεινης για την συντηρηση . Οποιος γυμναζεται ομως (κυριως οι ανδρες) θελει αναγκαστηκα συμπληρωμα πρωτεινης (αν δεν μπρουν να παρουν αυτο το επιπλεον απ την διατροφη) για την υπερτροφια και την διατηρηση της ....ετσι το σκεφτομαι εγω ,διορθωσε με αν κανω λαθος
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Το συμπλήρωμα μπορεί να είναι κ περιττο εάν παιρνεις από το φαγητό.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Για πειτε λιγο την γνωμη σας για αυτο το φαγητο ...το εφαγα σημερα ως cheat meal (χωρις τσιγαρισμα , ολα στο φουρνο μονο)
1621190385774.png


Το θεωρειτε κακο φαγητο ? Γιατι οπως βλεπω την ταμπελα νομιζω ειναι οκ (τα λιπαρα θα ειναι σιγουρα πιο κατω εφοσον δεν εβαλα το τηγανι)
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Για πειτε λιγο την γνωμη σας για αυτο το φαγητο ...το εφαγα σημερα ως cheat meal (χωρις τσιγαρισμα , ολα στο φουρνο μονο)
View attachment 80994

Το θεωρειτε κακο φαγητο ? Γιατι οπως βλεπω την ταμπελα νομιζω ειναι οκ (τα λιπαρα θα ειναι σιγουρα πιο κατω εφοσον δεν εβαλα το τηγανι)
Τι εννοεις κακο
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Και καλά θα το θεωρούσες cheat meal ή μπορείς να το εντάξεις στην διατροφή
Α μπα οχι δεν θα το ελεγα τσιτ μιλ σιγουρα δεν ειναι κοτοπουλό/μπροκολο αλλα και τσιτ δεν το λες. Βασικα η εννοια του τσιτ ειναι να τρως κατι που σε ικανοποιει γιατι θεωρητικα η διατροφη σου σε κουραζει στο περας της εβδομαδας, μηνα αναλογα. Δεν υπαρχουν τροφες τσιτ και μη. Αν καποιος ικανοποιειται απο το ψαρι στον ατμο τοτε για αυτον ειναι τσιτ παρολο που εχει ''καλα'' μακρος. Απλως επειδη ολοι μας ικανοποιουμαστε περισσοτερο απο θερμιδικα πλουσιες τροφες ε τις λεμε τσιτ γιατι ξεφευγουν απο τη διατροφη μας και τον στοχο μας για την ημερα. Το θεμα ειναι να ξερεις που βρισκεσαι με βαση τα μακρος το εχω πει απειρες φορες. Μην σκλαωνεις στα ονοματα των τροφων παντα να σε νοιαζουν τα μακρος και αν εισαι μεσα στους στοχους σου τοτε προχωρα αφοβα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Flexible diet ; δεν είναι για όλους νομίζω.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Α μπα οχι δεν θα το ελεγα τσιτ μιλ σιγουρα δεν ειναι κοτοπουλό/μπροκολο αλλα και τσιτ δεν το λες. Βασικα η εννοια του τσιτ ειναι να τρως κατι που σε ικανοποιει γιατι θεωρητικα η διατροφη σου σε κουραζει στο περας της εβδομαδας, μηνα αναλογα. Δεν υπαρχουν τροφες τσιτ και μη. Αν καποιος ικανοποιειται απο το ψαρι στον ατμο τοτε για αυτον ειναι τσιτ παρολο που εχει ''καλα'' μακρος. Απλως επειδη ολοι μας ικανοποιουμαστε περισσοτερο απο θερμιδικα πλουσιες τροφες ε τις λεμε τσιτ γιατι ξεφευγουν απο τη διατροφη μας και τον στοχο μας για την ημερα. Το θεμα ειναι να ξερεις που βρισκεσαι με βαση τα μακρος το εχω πει απειρες φορες. Μην σκλαωνεις στα ονοματα των τροφων παντα να σε νοιαζουν τα μακρος και αν εισαι μεσα στους στοχους σου τοτε προχωρα αφοβα.
Εγώ τσιτ μιλ ονομάζω ένα γεύμα που δεν είναι θρεπτικά καλό όπως πιτσα , γύρους ,πατάτες τηγανιτές και τέτοια .
Αυτό που ανέβασε το έβαλα ως τσιτ γιατί έχει το χοιρινό που λένε ότι έχει πολύ λίπος .Και επειδή ο Άκης τα τσιγγαρισε στο τηγάνι εγώ το απέφυγα και τα έβαλα απλά όλα στο φούρνο με ελάχιστο λάδι
Είδα και τα θρεπτικά συστατικά μετά και νομίζω ήταν οκ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Flexible diet ; δεν είναι για όλους νομίζω.
Τι εννοείς ?
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Έκανα cheat meal το πρωί. 3 βαφλες. 1 με 2 τυριά και σαλάμι, η άλλη με νουτελα και η άλλη με μαρμελαδα. Πάω για περπάτημα 10km γιατί δεν με βλέπω καλά με τόση ζάχαρη.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δεν κάνω σχεδόν καθόλου τσιτ γιατί δεν νιώθω την ανάγκη ας πούμε όχι γιατί τα φοβάμαι.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,241 μηνύματα.
Σήμερα το μενού είχε πόδια δύναμη και κοιλιακούς.

Άσκηση 1
  • Front Squat με ίσια μπάρα : 1 set x 15 reps (10 kg), 2 sets x 8 reps (35 kg), 2 sets x 6 reps (50 kg)
Άσκηση 2
  • RDLs με ίσια μπάρα : 1 set x 15 reps (50 kg), 2 sets x 8 reps (60 kg), 2 sets x 6 reps (70 kg)
Άσκηση 3
  • Sumo Squat με ίσια μπάρα : 2 sets x 8 reps (40 kg), 2 sets x 6 reps (50 kg)
Άσκηση 4
  • Split Squat με ίσια μπάρα (aka,προβολές): 2 sets x 8 reps (30 kg), 2 sets x 6 reps (35 kg)
Άσκηση 5
  • Leg Curls με λάστιχα : 2 sets x 10 reps (40,8 kg), 2 sets x 8 reps (45,3 kg)
Άσκηση 6
  • Leg Extensions με λάστιχα : 2 sets x 10 reps (40,8 kg), 2 sets x 8 reps (45,3 kg)
Άσκηση 7
  • Εκτάσεις γάμπας με αλτήρες, όρθιος : 4 sets x 20 reps (20 kg/χέρι)
Abs

Superset 1
  • Άρσεις λεκάνης σε ίσιο πάγκο : 4 sets x 15 reps
  • Ροκανίσματα με λάστιχα από ψηλή θέση, σκυφτός : 4 sets x 15 reps (54,5 kg)
Superset 2
  • Ψαλιδάκια, στο στρώμα : 4 sets x 15 secs
  • Ροκανίσματα με δίσκο, στο στρώμα : 4 sets x 15 reps (5 kg)

Σχετικά με τα cheat meals, μην τρελαίνεστε. Αλίμονο αν το σώμα αντιδρούσε ακαριαία σε ένα meal και σας άλλαζε σύσταση απ'αυτό. Ίσα ίσα, συνήθως τα cheat meals είναι πλούσια σε απλούς υδατάνθρακες, κι αυτό έχει σαν συνέπεια την έκρηξη ενέργειας στην επόμενη προπόνηση.
Ακόμη και σε ποσοστά λίπους 5-10% δεν επηρεάζει ένα cheat meal. Και σ'αυτό μπορώ να το επιβεβαιώσω κι εγώ, μιας που είχα 1 φορά την εβδομάδα cheat meal στις 3000 kCal, με 8% λίπος και δεν άκουγε τίποτα το σώμα μου.
Αν είστε στρατιώτες όλη την εβδομάδα, η μια μέρα δε θα σας χαλάσει.

ΚΟΙΝΩΣ, ΦΑΤΕ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Νομιζω οπως λες ο οργανισμος χρειαζεται ενα ( χ )γρ πρωτεινης για την συντηρηση . Οποιος γυμναζεται ομως (κυριως οι ανδρες) θελει αναγκαστηκα συμπληρωμα πρωτεινης (αν δεν μπρουν να παρουν αυτο το επιπλεον απ την διατροφη) για την υπερτροφια και την διατηρηση της ....ετσι το σκεφτομαι εγω ,διορθωσε με αν κανω λαθος

το σωμα μπορει να συνθεσει πρωτεινες. Αυτο που ειναι εντελως απαραιτητο ειναι τα αμινοξεα που δεν μπορει να συνθεσει αλλα πρεπει πραγματικα να τρως ελαχιστα για να μην τα παρεις αυτα. Οχι οτι κανει κακο να τρως πρωτεινη, απλα δεν χαθηκε ο κοσμος αν δεν τρως 1.5γρ/κιλο ΣΒ/μερα
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
🤬
Πάει και το περπάτημα σήμερα. Δεν βγαίνουν ούτε 6χλμ. Έβγαλα φούσκες στις πατούσες μου χθες και τώρα κουτσαινω. Τέλεια. Να δω πως θα βγάλω το AMRAP μετά. Είναι η τελευταία προπόνηση της εβδομάδας και του προγράμματος 😭
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το έβγαλα το AMRAP σήμερα και τελείωσα τις 6 βδομάδες του spring challenge. Καλή μέρα. Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω μέχρι τον Σεπτέμβριο. Μόνο βάρη δεν θέλω γιατί μου αρέσει το ΗΙΙΤ. Έχω επίσης ένα άλλο πρόγραμμα 6 εβδομάδων που είναι κυρίως ΗΙΙΤ. Σκέφτομαι να κάνω διάλειμμα με προπόνηση από το FitOn για 2 βδομάδες γιατί έχουν ανεβάσει πολλές ωραίες ασκήσεις που θέλω να δοκιμάσω και μετά θα κάνω βάρη για 3 βδομάδες και μετά το δύσκολο πρόγραμμα.

Σήμερα έκανα περπάτημα και AMRAP:
Screenshot_20210516-225121.png

Screenshot_20210516-225025.png
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Εγώ πιστευω κανεις δεν θα σου πει 100% τι ταιριάζει σε σενα αμα δεν το δοκιμάσεις. Ο Νίκος έχει γονίδια για να χει 8 pack άλλοι πρεπει να παλεψουν περισσοτερο. Δεν είναι όλα τα σώματα κ οι οργανισμοί το ίδιο... Άλλος κανει gains στο ίδιο βάρος άλλος πτεπει να πεσει λίγο λίπος άλλος τρώει κυπριακές πιτες κ μερέντες και τις πρωτεΐνες βέβαια κ ανεβαίνει στα 90) κιλάκια φαίνονται οι κοιλιακοί του.

Το θέμα είναι να θέλεις να πειραματιστεις. Τα principles ισχυουν γενικά... Αλλά ειδικά εσυ πρεπει να δεις τι σου κανει. Δεν είσαι ευχαριστημένος πχ με το στήθος σου.... Ωραία θα ανεβασεις προπονηση.... Βλέπεις μετά από 6 με 12 μήνες ότι δεν ανεβαίνεις ;ίσως πρεπει να αλλάξεις τη διατροφή ίσως τις ασκήσεις... Ναι εντάξει αν ανοίξω τώρα τι γκουκλ θα μου βγάλει ότι οι καμψεις με το βάρος του Σώματος θα σε φτιάξουν σαν τον Λεωνίδα από τη ταινία με τους 300... Και ότι είναι η καλυτερη άσκηση στο κόσμο κτλπ ναι αλλά εσένα μπορει να μην σε πιάνει πλεον.

Εμένα ένας άλλος μου είπε πως ο μοναδικός τρόπος να βλέπει κοιλιακους κ να έχει κ μια καλή μυικοτητα πάνω του είναι να μένει στο ιδιο βάρος να κάνει προπονηση να ρίξει τον υδατάνθρακα στα 180 γρ την ημέρα φυσικά όλα καθαρά όχι flexible δίαιτες και αν ταιριάζει στις θερμίδες σου φάτο... Και ψηλά τη πρωτεινη στο 2.2 γρ ανά κιλό σωματικού βάρους.

Ο άλλος ανεβαίνει με πολλα βάρη κ υδατάνθρακα κ δεν ξέρω κ εγώ τι άλλες μαλακιες χημικά... Αλλά αν ρωτήσεις το καθένα θα σου πει κάτι διαφορετικό. Οι βασικές αρχές είναι οι ίδιες οκ σωστή διατροφή υπνος νερό προππνηση με βάρη. So; πρέπει ο καθένας να μη φοβάται να δοκιμάσει νέα πραγμαυα. Τελικά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είχα παρακολουθησει τον Greg Doucette ο οποίος είναι από τους μεγαλυτερους coach και λέει πολυ ωραια κ λογικά πραγματα τόσο ώστε να αποφεύγονται τα καγκουριλικι α στη προπονηση όσο και για τη διατροφή. Αυτός σου λέει λοιπόν ότι μεγάλε έχεις επιλέξει έναν σωστό τρόπο διαβίωσης και υγιεινό... Λοιπόν το να κάνεις 6 μήνες bulk να βάζεις ένα κάρο αχρείαστο λίπος πανω σου μετά να χαίρεσαι οτι εισαι ογκώδης στην ουσία εισαι χοντρός ενώ με πανω απο 20% εισαι και σε κίνδυνο υγείας... Για άντρες παντα.... Και μετά να ΨΟΦΑ άλλους 6 μήνες στη δίαιτα για να χάσεις το λίπος που έβαλες είναι μια ανοησία και ολόκληρη.

Το κόλπο είναι απλό.... Νιώθεις οτι εχεις περισσεια λίπους ; ωραία κατεβαίνεις με θερμιδικο ελειμα σοβαρό όμως όχι μαλακιες τρώω ένα γιαουρτι την ημέρα... Κρατάς ταυτόχρονα την οποία μυικοτητα ενώ μπορείς να κερδίσεις κ λιγο. Δυσκολο μεν αλλά δεν είναι αδυνατο. Να βάλεις μυς ενώ πεφτεις σε λίπος κ κιλά.

Από την άλλη μόλις φτάσεις σε ένα σωστό ποσοστο λίπους που σ αρέσει και θεωρείς ότι είναι βιώσιμο.... Μένεις εκεί κ δουλευεις σε αυτό το βάρος το λεγόμενο maingain τι τώρα bulk και cut και είμαι στον όγκο και είμαι στη γράμμωση κ μαλακιες. Ακους το κάθε ανιδεοι να λέει εγώ τώρα είμαι στον όγκο ρε τρώω πολυ και σηκώνω πολλα... Ατέλειωτα κιλά. Δεν δουλευει έτσι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πιστευεις επίσης ότι το βάρος σου είναι αρκετό... Αλλά σου λείπει μυικοτητα... Μένεις σε αυτό. Και δουλευεις προπονηση. Βλέπεις ότι είσαι πολυ αδυνατος κ κόκκαλο πτεπει να παρεις λίγο βάρος... Δηλαδή υπάρχει γενικά συγχυση με αυτές τις έννοιες επειδή ο καθένας κάθεται κ ακουει άτομα στο γιουτιουμπ που μιλάνε γενικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top