Fitness Thread!

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Τελικά βλακείες το πλάνο με τα αυγά . Μακροπρόθεσμα δεν έχει όφελος ...ίσως χρειαστώ να πάρω συμπλήρωμα
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Τελικά βλακείες το πλάνο με τα αυγά . Μακροπρόθεσμα δεν έχει όφελος ...ίσως χρειαστώ να πάρω συμπλήρωμα
Γιατί ρε; Έφαγες 10 αυγά σε μια μέρα και δε μεγάλωσαν τα δικέφαλά σου 3 cm τουλάχιστον; :bleh:
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Θα κορακιασω στο τελος μου ειπε :P .Προς τα 40 λεει ισως θα πρεπει να αλλαξω αυτην την διατροφη γιατι ειναι αδυνατον να τρωω μεχρι τα 40 λεει σταθερα τοσα αυγα.....μεχρι τοτε εχει πρωτα ο θεος .

Πιο πολυ φοβομουν τους κροκους , γιατι απ οτι εβλεπα και απο αλλους τρωγανε ξερω εγω 3 αυγα με κροκους και τα αλλα χωρις ασπραδια .
καλα μην αγχωνεσαι τοσο για τα αυγα. Ο μπαμπας μου ετρωγε παρα πολυ και ποτε δεν ειχε κοληστερινη. Η μαμα μου ετρωγε σπανια και απεφευγε λιπαρα και κρεατα και η χοληστερινη της ανεβαινε στα υψη.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
3 cm τουλάχιστον
Μεγάλωσαν ,τα έφερα σε ισορροπία 33cm και τα δύο με χαμηλό ποσοστό λίπους :P

Ο τρικέφαλος έφταιγε (στο ένα χέρι ήταν 32.5 πριν κάτι μήνες ).Δεν ειχα ισορροπία μεταξύ των χεριών σε tricep extension ....τώρα που έφτιαξε ήρθε και έδεσε ωραία το γλυκό . Επόμενος στόχος να δω τι θα κάνω με το στήθος να το φέρω και αυτό οπτικά σε ισορροπία

Σκέφτομαι να βάλω και 5+ κιλά για δικέφαλους μπάρα (25 συνολικά) ...αλλά δεν ξέρω αν δεν ωφελήσει αυτη η αύξηση
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Μεγάλωσαν ,τα έφερα σε ισορροπία 33cm και τα δύο με χαμηλό ποσοστό λίπους :P

Ο τρικέφαλος έφταιγε (στο ένα χέρι ήταν 32.5 πριν κάτι μήνες ).Δεν ειχα ισορροπία μεταξύ των χεριών σε tricep extension ....τώρα που έφτιαξε ήρθε και έδεσε ωραία το γλυκό . Επόμενος στόχος να δω τι θα κάνω με το στήθος να το φέρω και αυτό οπτικά σε ισορροπία

Σκέφτομαι να βάλω και 5+ κιλά για δικέφαλους μπάρα (25 συνολικά) ...αλλά δεν ξέρω αν δεν ωφελήσει αυτη η αύξηση
Σε λάθος σημείο τα ψάχνεις τα δικέφαλά σου. Θα τα βρεις στο πιάτο σου μέσα, και στο κρεβάτι σου. Ειδικά τα δικέφαλα που είναι μικρή μυϊκή ομάδα και λειτουργούν συνεργιστικά με την πλάτη. ;)
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
καλα μην αγχωνεσαι τοσο για τα αυγα. Ο μπαμπας μου ετρωγε παρα πολυ και ποτε δεν ειχε κοληστερινη. Η μαμα μου ετρωγε σπανια και απεφευγε λιπαρα και κρεατα και η χοληστερινη της ανεβαινε στα υψη.

2 κρόκους την εβδομάδα ....αύξηση 81% .....🤐
Τι να πω θα μπορούσα άνετα να τρώω και 10 αυγά την μέρα αλλά μακροπρόθεσμα δεν έχει τόσο όφελος
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σε λάθος σημείο τα ψάχνεις τα δικέφαλά σου.
Αυτό πάει για την αύξηση 5κιλων ?
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.

2 κρόκους την εβδομάδα ....αύξηση 81% .....🤐
Τι να πω θα μπορούσα άνετα να τρώω και 10 αυγά την μέρα αλλά μακροπρόθεσμα δεν έχει τόσο όφελος
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αυτό πάει για την αύξηση 5κιλων ?
Όχι, γενικότερα για την προσέγγιση σου με τα δικέφαλα κυρίως. Τα δικέφαλα θέλουν χρόνο υπό τάση, όχι υπερβολές στα κιλά.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Όχι, γενικότερα για την προσέγγιση σου με τα δικέφαλα κυρίως. Τα δικέφαλα θέλουν χρόνο υπό τάση, όχι υπερβολές στα κιλά.
Τι γίνεται όμως όταν κάνεις 30 δευτερόλεπτα υπό τάση και απλά είναι σαν να σηκώνεις αλεύρι? Δηλαδή θέλω να πω δεν με φτάνει σε fatigue.

Δεν θα ήταν καλύτερη μια αύξηση 5 κιλών στην μπάρα και μετά από κάποιους μήνες να γίνεται υπό τάση σετ στα 25κιλα μπάρας (20κιλα είναι τώρα )
(Τώρα τελευταία έχω μειώσει τον χρόνο διαλλειμστος και στο τελευταίο σετ χτυπάω για 40δευτερολεπτα)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,797 μηνύματα.
Όχι, γενικότερα για την προσέγγιση σου με τα δικέφαλα κυρίως. Τα δικέφαλα θέλουν χρόνο υπό τάση, όχι υπερβολές στα κιλά.

Του το χω πει κ εγώ αυτό ακριβώς για τα δικέφαλα. Δεν θέλουν κιλά αλλά πολλες επαναλήψεις. Εγώ με 10 κιλά κάνω κ τα μανίκια έχουνε γεμίσει φίλε. Ειδικά τώρα με τα καλοκαιρινα μπλουζακια.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Τι γίνεται όμως όταν κάνεις 30 δευτερόλεπτα υπό τάση και απλά είναι σαν να σηκώνεις αλεύρι? Δηλαδή θέλω να πω δεν με φτάνει σε fatigue.

Δεν θα ήταν καλύτερη μια αύξηση 5 κιλών στην μπάρα και μετά από κάποιους μήνες να γίνεται υπό τάση σετ στα 25κιλα μπάρας (20κιλα είναι τώρα )
(Τώρα τελευταία έχω μειώσει τον χρόνο διαλλειμστος και στο τελευταίο σετ χτυπάω για 40δευτερολεπτα)
Μπορείς να τη δοκιμάσεις superset με άλλη άσκηση για δικέφαλα. Αν δε σε κουράζει κι αυτό, μάλλον τα δικέφαλά σου είναι 45 cm κι όχι 33. :P
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Του το χω πει κ εγώ αυτό ακριβώς για τα δικέφαλα. Δεν θέλουν κιλά αλλά πολλες επαναλήψεις. Εγώ με 10 κιλά κάνω κ τα μανίκια έχουνε γεμίσει φίλε. Ειδικά τώρα με τα καλοκαιρινα μπλουζακια.
Μα δεν πιάνουν καλά ,δηλαδή σαν να είμαι στάσιμος εκεί

Αν και παίζουν πολλοί παράγοντες που σκέφτομαι και δεν σκέφτομαι να ανεβω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπορείς να τη δοκιμάσεις superset με άλλη άσκηση για δικέφαλα. Αν δε σε κουράζει κι αυτό, μάλλον τα δικέφαλά σου είναι 45 cm κι όχι 33. :P
Δεν έχω δοκιμάσει ,αύριο έχω χέρια θα δοκιμάσω !

Αλλα το μόνο εξοπλισμό που έχω για χέρια είναι μπάρα και μονόζυγο ....θα είναι καλός συνδυασμός για σουπερσετ?
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,797 μηνύματα.
Νίκο εάν μπορείς κ βγάζεις 12-15 ελξεις με καλή τεχνική δοκίμασε να βάλεις 3 μπουκάλια νερό μέσα σε μια τσάντα και να κανεις με προσθετο βάρος. Αυτό είναι 5 κιλά παραπανω.

Οι σωστές ελξεις γίνονται με υπερέκταση του θωρακικου. Δηλαδή το στήθος πρεπει να φτάνει σίδερο κ να είναι περηφανα προς τα έξω.

Αφου ανέβεις στο μονοζυγο μείνε στα ίδια κιλά στις καμψεις δικεφαλων.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Νίκο εάν μπορείς κ βγάζεις 12-15 ελξεις με καλή τεχνική δοκίμασε να βάλεις 3 μπουκάλια νερό μέσα σε μια τσάντα και να κανεις με προσθετο βάρος. Αυτό είναι 5 κιλά παραπανω.

Οι σωστές ελξεις γίνονται με υπερέκταση του θωρακικου. Δηλαδή το στήθος πρεπει να φτάνει σίδερο κ να είναι περηφανα προς τα έξω.

Αφου ανέβεις στο μονοζυγο μείνε στα ίδια κιλά στις καμψεις δικεφαλων.
Τα chin up τα κανω με προθεστω βαρος , τα pull up ακομα δεν μπορω να βαλω βαρος ...κανω 3χ10 χωρις προσθετο βαρος και 1χ10 με βαρος και βγαζω περιπου 6-7 επαναληψεις
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αλλα δεν ξερω , απ την μια σκεφτομαι να ανεβασω στα bicep curls μιας και ειναι ευκολα πλεον ...αλλα απ την αλλη χωρις αναπτυξη στηθους γιατι να ανεβω σε σχερια ή ακομα χειροτερα στην ηλκια που ειμαι δεν νομιζω να πετυχαινω τετοια υπερτροφια που φανταζομαι κιολας

Στοχος ειναι να ανεβω στα 33-33.5 για χερια ...να δω ποσους μηνες θα παρει
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,797 μηνύματα.
Τα chin up τα κανω με προθεστω βαρος , τα pull up ακομα δεν μπορω να βαλω βαρος ...κανω 3χ10 χωρις προσθετο βαρος και 1χ10 με βαρος και βγαζω περιπου 6-7 επαναληψεις

εΓΩ δεν κάνω κάν pull ups με την πρηνη λαβη αλλα με την ουδετερη. Εν παση περιπτωση διαλεξε μια παραλλαγη που σε βολευει και μεινε σε αυτην μέχρι να φτάσεις τις 15 επαναλήψεις. Πάρε σε καθε προπονηση και σημειωνε προοδο. Μη κανεις και pull ups + chin ups μαζι και καμψεις δικεφαλων μετά με μπάρα. Πολυς φορτος στα χέρια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στοχος ειναι να ανεβω στα 33-33.5 για χερια ...να δω ποσους μηνες θα παρει

Στα χέρια θα ανεβεις μολις ανέβεις στις ασκησεις. Αμα θες να κανεις ενα κυκλο των 3 σέτ με το 50-70% της δυναμης σου με καμψεις δικεφαλων μια φορα την εβδομάδα κάνε το. Αλλα δεν εχει και μεγαλη σημασια γιατι τα χέρια ειναι ομαδα που δουλευουν σε ολες τις ασκησεις. Στηθος-πλάτη-ωμους αν ειναι να κανεις και ξεχωριστη μέρα για αυτά τοτε δεν τα αναπτυσεις αλλα τα επιβαρυνεις και δεν προλαβαινουν να αναρρωσουν. Η διαδικασια ειναι ερεθισμα - τροφη - ξεκουραση και οχι ερεθισμα-ερεθισμα- ερεθισμα -τροφη- τροφη-τροφη-ξεκουραση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα ανεβάσω φωτο πιο μετά να δεις τα δικά μου χέρια πως έχουν γινει και μάλιστα σε ημέρα που δεν εχω κανει καν προπονηση ... δεν εκανα pump δηλαδη κ μετα εβγαλα φωτο να φαινομαι μεγαλυτερος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,797 μηνύματα.
@Nick890

arm.png


Έπεσα μισο κιλό Νικο έχω φτασει τα 80.5 αλλα τα μανικια γεμίζουν !
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,797 μηνύματα.
Καλός τρικέφαλος

Δεν κάνω καν ασκήσεις τρικέφαλων. Ουτε εκτάσεις ουτε skull crushers που λένε. Καμψεις μόνο και πιεσεις ώμων έτσι γυμναζω τα χέρια μου. Και μονοζυγο (για δικέφαλους).
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Δεν κάνω καν ασκήσεις τρικέφαλων. Ουτε εκτάσεις ουτε skull crushers που λένε. Καμψεις μόνο και πιεσεις ώμων έτσι γυμναζω τα χέρια μου. Και μονοζυγο (για δικέφαλους).
Έχεις αργεί πρόοδο όμως σε σχέση με το αν έκανες .PPL ρε
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Σήμερα το μενού έχει αγαπημένο μπριαμ. Το έξτρα τιπ μου για το τέλος:

IMG_20210521_145659.jpg
IMG_20210521_145731.jpg


Τυρί φέτα, τριμμένη φρυγανιά και σε δυνατό φούρνο για λίγα λεπτά μέχρι να ροδίσει.

Et voilà !
IMG_20210521_150636.jpg
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top