Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Ανάποδα έβαλες το αλουμινόχαρτο. Η βρωμοπιτα πρέπει να μπει μέσα στην πλευρά που γυαλίζει.
...
Εγώ την τηγανίζω τρία λεπτά από κάθε πλευρά. Μάλλον κάνω πιο λεπτή ζύμη.

Λεπτομέρειες! Απλά ήθελα να το τυλιξω να το παρω μαζι το πρωι.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Λεπτομέρειες! Απλά ήθελα να το τυλιξω να το παρω μαζι το πρωι.
Για το μαγείρεμα δεν υπάρχει σωστή πλευρά. Υπάρχει όμως για το τύλιγμα. Η γυαλιστερή.
Βασικά αποφεύγω το μαγείρεμα με αλουμινόχαρτο, όσο νόστιμο κι αν είναι, για ευνόητους λόγους.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εντάξει έλιωσα σήμερα.
Βάρη 2x3x3 και AMRAP finisher 25 λεπτά. 1ω20λ λιώσιμο. Έκανα 2 μέρες προπόνησης σε 1 και ομολογώ ότι μου αρέσε. Θα συνδυασω βάρη με ΗΙΙΤ τουλάχιστον 3 φορές τη βδομάδα. Εκρηκτικός συνδυασμός 😍
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
75γρ κουακερ, 210γρ ασπράδι, 30 γρ καρυδια, 25 φυστικοβουτυρο, 5 γρ λάδι και 1 μεγάλο αχλάδι... Τα πετας όλα στο μίξερ και τα ψήνεις στο τηγάνι σε χαμηλή φωτιά για 20 λεπτά σε δυο δόσεις.
Το αχλάδι δεν κάνει το μείγμα πολύ υδαρες; Έχεις δοκιμάσει μπανάνα για να πάρει και παραπάνω γεύση;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Το αχλάδι δεν κάνει το μείγμα πολύ υδαρες; Έχεις δοκιμάσει μπανάνα για να πάρει και παραπάνω γεύση;

Ναι κανονικά έχω δοκιμάσει απλά χθες βράδυ είχα μόνο ένα αχλάδι από φρουτα. Πολυ καλη βγήκε σήμερα...
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Τα εχεις ολα ετοιμα και παντα βλεπεις απο αυτο ή απλα αποφασιζεις εκεινη την στιγμη τι κιλα οι σετ θα παιξεις?
Ο κορμός του προγράμματος είναι πάντα ίδιος. Μπορεί μόνο να αλλάζει η εκτέλεση και τα κιλά της κάθε άσκησης.
Προφανώς και γνωρίζω απέξω τα προγράμματα μου, δεν χρειάζομαι το αρχείο. Όπως επίσης και τις επιδόσεις μου, μέγιστα, ελάχιστα κλπ.
Τα κρατάω γιατί θέλω να βγάζω στατιστικά αποτελέσματα κάθε μήνα.
Κι αν είμαι και αρκετά πορωμένος μπορεί να μοντελοποιήσω την πρόοδο μου σε σχέση με το χρόνο. Αλλά είναι too much γιατί δεν είμαι επαγγελματίας bb. Μόνο και μόνο για τη διασκέδαση. Αυτά.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ο κορμός του προγράμματος είναι πάντα ίδιος. Μπορεί μόνο να αλλάζει η εκτέλεση και τα κιλά της κάθε άσκησης.
Προφανώς και γνωρίζω απέξω τα προγράμματα μου, δεν χρειάζομαι το αρχείο. Όπως επίσης και τις επιδόσεις μου, μέγιστα, ελάχιστα κλπ.
Τα κρατάω γιατί θέλω να βγάζω στατιστικά αποτελέσματα κάθε μήνα.
Κι αν είμαι και αρκετά πορωμένος μπορεί να μοντελοποιήσω την πρόοδο μου σε σχέση με το χρόνο. Αλλά είναι too much γιατί δεν είμαι επαγγελματίας bb. Μόνο και μόνο για τη διασκέδαση. Αυτά.
Στην ουσια εχεις 6 εξελ ? PPL plan1 PPL plan2 για την αλλαγη των ασκησεων ?
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,627 μηνύματα.
Ετοίμασα το πρωινο για αυριο στη δουλειά.
Και αυτό τι έχει ; εκτός από μπανάνα, μπισκότο
1623664074966.png
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Στην ουσια εχεις 6 εξελ ? PPL plan1 PPL plan2 για την αλλαγη των ασκησεων ?
Τρία Excel. Κάθε Excel έχει το είδος προπόνησης (P, P, L) και "άπειρα" tabs με κάθε αντίστοιχη ημερήσια προπόνηση, καθώς και tracking επιδόσεων.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Τρία Excel. Κάθε Excel έχει το είδος προπόνησης (P, P, L) και "άπειρα" tabs με κάθε αντίστοιχη ημερήσια προπόνηση, καθώς και tracking επιδόσεων.

Κανονικά οποίος θέλει να δει αν έχει προοδο έτσι το κάνει. Με μετρήσιμες ασκήσεις και προπονησεις. Τώρα να κανω τη μια μέρα το προγραμμα του Α influencer σε στυλ χορό πηδήξτε με τα push ups ενώ με τον Β την άλλη μέρα.... Χορό πηδήξτε και κτηπηστε και παλαμακια εεεε δεν έχει κ πολυ νόημα μόνο κουραση θα σου μείνει!

Οι influencers να πουλανε θέλουν και ψάχνουν συνδρομητές οπότε click bites σε στυλ κάνε αυτή την άσκηση για να διπλάσια σεις τη πλατη σου η κάνε αυτό για να αποκτήσεις στήθος μάρμαρο είναι απλά για αυτό το σκοπό... Αν ήταν έτσι όλοι Σβαρτζενέγκερ θα ειμασταν.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Κοιτάξτε, δε με αφορά προσωπικά ποιος κάνει και τι. Το θέμα της προόδου είναι εντελώς υποκειμενικό και δε σηκώνει συζήτηση/κρίση.
Μπορώ να μιλήσω μόνο για μένα με σιγουριά.
Όντας άνθρωπος με σπουδές μηχανικού, έχω μάθει να προσομοιάζω κάθε κατάσταση σε πιθανό πρόβλημα που επιδέχεται βελτιστοποίηση. Έχω υιοθετήσει έναν τρόπο σκέψης πιο πρακτικό. Αυτό εφαρμόζω και με το πρόγραμμα γυμναστικής και διατροφής μου. Σκέφτομαι σε κουτάκια, οργανώνω και εκτελώ τις τακτικές μου. Παρατηρώ, καταγράφω και βελτιώνω ό,τι μπορεί να βελτιωθεί. Σκέφτομαι με βάση την απόδοση ενός προγράμματος κι όχι απαραίτητα με το αν μου αρέσει ή όχι. Το ίδιο και με το φαγητό μου.
Σαφώς, έχω επιλέξει αυτό τον τρόπο προσέγγισης και δε σημαίνει ότι είναι ο καλύτερος ή ότι είναι ο μοναδικός.
Καθένας κινείται με τις απαιτήσεις, καθώς, και τις δυνατότητες που έχει.
Δε γνωρίζω αν ήμουν το ίδιο καλός/κακός σωματικά αν είχα ακολουθήσει άλλη οδό και δεν έχει και νόημα να το συγκρίνω γιατί είναι κάτι που δε μπορώ να αποδείξω.
Αυτό που έχει σημασία για εμένα είναι ότι μου αρέσει αυτό που κάνω, έχει αποτέλεσμα και με κάνει να νιώθω όμορφα. Τα υπόλοιπα είναι για να τα γράφουμε εδώ και να περνάει η ώρα.
Και όχι, δε θέλω, ούτε και μπορώ να γίνω Schwarzenegger.
Ο στόχος μου είναι να βελτιωθώ πρώτα πνευματικά και μετά σωματικά.
Αυτό σημαίνει ότι έχω σκοπό να βελτιώνω την καθήλωση μου για να πετύχω ένα στόχο, την υπομονή μου για να μην τα παρατάω ακόμη και όταν δε βλέπω το επιθυμητό αποτέλεσμα, την πειθαρχία μου για να συνεχίζω ακόμη και όταν έχω 1000 λόγους να μην το κάνω, την αντίσταση μου στα mood swings που προκύπτουν από την καθημερινότητα μου και τέλος τη διατήρηση ενός υγιούς mentality. Όλα αυτά θα με βοηθήσουν να εξελιχθώ καθολικά σαν προσωπικότητα κι όχι μόνο σαν ερασιτέχνης αθλητής του fitness.
Σωματικά, έχω αναφέρει και στο παρελθόν που θέλω να φτάσω, αλλά λίγη σημασία έχει, αν δεν αναπτυχθώ πρώτα πνευματικά.
Έχω πολύ ιδιαίτερη προσέγγιση για το fitness. Δεν είναι όλα ένα ξερό πρόγραμμα PPL και 2800 kCal/day. Είναι πολύ βαθύτερο, κι έχει περισσότερα οφέλη από όσα μπορεί κάποιος να διανοηθεί.

Για να μη μακρηγορώ, όσοι έχουν περάσει από τον πρωταθλητισμό, μπορούν να ταυτιστούν. Όσοι όχι, μπορούν να πάρουν μια ιδέα από κάποιον που έχει περάσει, έστω και για λίγο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Μιας και ανεβαζεται ολοι για πιτσες .....ξερεται με τι μπορω να αντικαταστησω το αλευρι της πιτσας ετσι ωστε να μην εχει πολυ υδατανθρακα ,αλλα να ειναι πιτσα και να τρωω οσο θελω ?
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Μιας και ανεβαζεται ολοι για πιτσες .....ξερεται με τι μπορω να αντικαταστησω το αλευρι της πιτσας ετσι ωστε να μην εχει πολυ υδατανθρακα ,αλλα να ειναι πιτσα και να τρωω οσο θελω ?
αλεύρι ρεβυθιού/ αμυγδάλου κλπ
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Μιας και ανεβαζεται ολοι για πιτσες .....ξερεται με τι μπορω να αντικαταστησω το αλευρι της πιτσας ετσι ωστε να μην εχει πολυ υδατανθρακα ,αλλα να ειναι πιτσα και να τρωω οσο θελω ?
Θα μπορούσες να βάλεις αλεύρι βρώμης ή αλλιώς αλεύρι από όσπριο όπως λέει η meet.
Προσωπικά δεν το προτείνω γιατί δεν έμεινα ικανοποιημένη από το αποτέλεσμα.
Το αλεύρι βρώμης είναι κάπως προτιμότερο από τα άλλα δυο όμως και πάλι... βλέπω τεράστια γευστική διαφορα.
Προτιμώ το αλεύρι ολικής

ΥΓ:το αλεύρι από όσπριο δημιουργεί συχνά και πρηξιμο και δυσφορία σε κάποιους ανθρώπους. Εχε το υπόψιν γιατί μάλλον δεν πας για 3-4 κομμάτια αλλά για όλη την πιτσα

update: τσέκαρε κι εδώhttps://dinanikolaou.gr/με-τι-να-αντικαταστήσετε-το-αλεύρι/ , αν και φαντάζομαι ότι θα έχεις γκουγκλαρει πριν μας ρωτήσεις
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Νίκο φάε ρε 8% είσαι! 😆
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Θα μπορούσες να βάλεις αλεύρι βρώμης ή αλλιώς αλεύρι από όσπριο όπως λέει η meet.
Προσωπικά δεν το προτείνω γιατί δεν έμεινα ικανοποιημένη από το αποτέλεσμα.
Το αλεύρι βρώμης είναι κάπως προτιμότερο από τα άλλα δυο όμως και πάλι... βλέπω τεράστια γευστική διαφορα.
Προτιμώ το αλεύρι ολικής

ΥΓ:το αλεύρι από όσπριο δημιουργεί συχνά και πρηξιμο και δυσφορία σε κάποιους ανθρώπους. Εχε το υπόψιν γιατί μάλλον δεν πας για 3-4 κομμάτια αλλά για όλη την πιτσα

update: τσέκαρε κι εδώhttps://dinanikolaou.gr/με-τι-να-αντικαταστήσετε-το-αλεύρι/ , αν και φαντάζομαι ότι θα έχεις γκουγκλαρει πριν μας ρωτήσεις
οχι δεν εχω ψαξει ,παντα προτιμω να παρω γνωμη απο αλλους αν το εχουν δοκιμασει και μετα

Αλλα ας πουμε τα μακρονια αλακρεμ εγω τα κανω πλεον μακαρονια με γιαουρτι ...καπως ετσι θελω και την πιτσα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νίκο φάε ρε 8% είσαι! 😆
οχι ρε τι λες , το θεμα ειναι οτι πρεπει να κανω σταδιακα cheατ για να μην τρωω μετα σαν να μην υπρχει αυριο λογο λιγουρας :P
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Αλλα ας πουμε τα μακρονια αλακρεμ εγω τα κανω πλεον μακαρονια με γιαουρτι ...καπως ετσι θελω και την πιτσα
Κατάλαβα τι θες και ο,τι ήξερα στο είπα, παρόλα αυτά...
αν θες να ζητάς συμβουλές κυρίως/ μόνο από κάποιον/α που έχει δοκιμάσει κάτι, θα βοηθούσε εσένα να λες το «τί» καθώς και να αναφέρεις ότι απευθύνεσαι σε αυτούς (δηλ. να μιλήσουν μόνοι όσοι έχουν αποπειραθεί στην πράξη να φτιάξουν πιτσα αντικαθιστώντας το κλασικο αλεύρι).
Θα σου απαντάμε κι εμείς πιο στοχευμένα.

Είναι πασιφανές ότι θες κάτι πιο φιτ και καλά, οι περισσότεροι το κάνουμε αλλά εχε υπόψιν πως δεν γίνεται σε κάθε συνταγή και δεν γίνεται και σε όλα τα υλικά. Ή τεσπα δεν γίνεται πάντα με μικρές απώλειες.

Το λινκ που σου έστειλα δίνει και κάποιες (λίγες) επιπλέον εναλλακτικές, τσέκαρε το. Καλή όρεξη, αν φτιάξεις
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
οχι δεν εχω ψαξει ,παντα προτιμω να παρω γνωμη απο αλλους αν το εχουν δοκιμασει και μετα

Αλλα ας πουμε τα μακρονια αλακρεμ εγω τα κανω πλεον μακαρονια με γιαουρτι ...καπως ετσι θελω και την πιτσα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


οχι ρε τι λες , το θεμα ειναι οτι πρεπει να κανω σταδιακα cheατ για να μην τρωω μετα σαν να μην υπρχει αυριο λογο λιγουρας :P

Νίκο κ εγώ το πιστευω αυτό πως αν αφεθω μπορεί να φάω και ένα ταψί φουρνου τυρόπιτα η και πιτσα. Γίγας ευκολα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Νίκο κ εγώ το πιστευω αυτό πως αν αφεθω μπορεί να φάω και ένα ταψί φουρνου τυρόπιτα η και πιτσα. Γίγας ευκολα.
προσωπικα εγω το παθαινω ...δηλαδη την μερα που εχω cheat day , γλιστραει το χερι μου και πιανει και αλλη ποσοτητα μακαροναδας ή οτι τρωω τοτε

Περιεργο παντως ....γιατι να μην συμβαινει και με τα fit φαγητα :P :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top