Fitness Thread!

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Παιδιά θέλω λίγο βοήθεια να βρω μια καλή και όσο το δυνατό πιο υγιεινή whey γιατί μόλις μου τελείωσε αυτή που είχα πάρει απ' τον φίλο μου. Τελικά κατέληξα στο ότι θα πάρω άγευστη γιατί βλέπω bestsellers με ζάχαρη, σουκραλόζη και φοινικελαιο και μου γυρίζει το μυαλό. Ούτως ή άλλως τη ρίχνω σε smoothies, δεν την πίνω σκέτη οπότε παίρνει γεύση απ την μπανάνα και το φυστικοβουτυρο.

Αυτή εδώ σας φαίνεται καλή;

https://www.myprotein.gr/sports-nutrition/iso-pro-whey-protein/10860373.html


Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση θα το εκτιμούσα.
Ναι, Αγάπη, την έχω πάρει στο παρελθόν και είναι από τις πιο καλές που έχω συναντήσει.

Όσο το είχα ψάξει τότε μού τη συνέστησαν. Βέβαια εδώ να σου πω πως γενικά λίγες φορές και αυτές για μικρο διάστημα λάμβανα πρωτεΐνη. Συνήθως καλύπτομαι διατροφικά.

υγ: θυμαμαι και μια άλλη εξίσου καλή, θα την ψάξω και θα κάνω update
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Παιδιά θέλω λίγο βοήθεια να βρω μια καλή και όσο το δυνατό πιο υγιεινή whey γιατί μόλις μου τελείωσε αυτή που είχα πάρει απ' τον φίλο μου. Τελικά κατέληξα στο ότι θα πάρω άγευστη γιατί βλέπω bestsellers με ζάχαρη, σουκραλόζη και φοινικελαιο και μου γυρίζει το μυαλό. Ούτως ή άλλως τη ρίχνω σε smoothies, δεν την πίνω σκέτη οπότε παίρνει γεύση απ την μπανάνα και το φυστικοβουτυρο.

Αυτή εδώ σας φαίνεται καλή;

https://www.myprotein.gr/sports-nutrition/iso-pro-whey-protein/10860373.html


Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση θα το εκτιμούσα.
παιρνω απο myprotein συχνα. Δεν εχω παρει ποτε αγευστη. Γενικα απο φιλους εχω ακουσει οτι δεν πινεται σκετη, τωρα εφοσον εσυ τη βαζεις σε smoothies δε θα εχεις προβλημα. Παντως η myprotein δεν ειναι η αγαπημενη μου μαρκα λογω κακης διαλυτοτητας.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Ε ναι αμα είσαι Σπαρτιάτης και δεν θες καθόλου ζάχαρη που να τη πιεις σκέτη!
 

finesse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η finesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Έχουμε συνηθίσει τόσο στα ενισχυτικά γεύσης, που δοκιμάζουμε μια γουλίτσα άγευστης και λέμε δεν πίνεται. :bleh:

Μια χαρά πίνεται, κι άμα θες προσθέτεις και μια μύτη κακάο και είναι σούπερ.

@Agaphbou, υπάρχει ελληνική από αιγοπρόβειο γάλα αλλά τσιμπάει λίγο στην τιμή. 35€ το κιλό. Αν νομίζεις ότι σε παίρνει, δοκίμασέ την. Real greek protein. Έτσι αναζήτησέ την και θα την βρεις. Έχουν δωρεάν μεταφορικά.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ε ναι αμα είσαι Σπαρτιάτης και δεν θες καθόλου ζάχαρη που να τη πιεις σκέτη!

Όπως ξαναείπα και στο αρχικό μου ποστ, δεν είναι μόνο η ζάχαρη το θέμα αλλά και όλα τα υπόλοιπα πρόσθετα, ανάμεσα στα οποία βρήκα και φοινικέλαιο και κραμβελαιο, ουσίες που αποφεύγω να καταναλωνω όταν ξέρω ότι υπάρχουν εναλλακτικά σκευάσματα χωρίς αυτές. Επίσης μια χαρά την πίνω και σκέτη την άγευστη, το έχω ξανακάνει στο παρελθόν που είχα μια vegan άγευστη απ' τη Nutrilite.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Όπως ξαναείπα και στο αρχικό μου ποστ, δεν είναι μόνο η ζάχαρη το θέμα αλλά και όλα τα υπόλοιπα πρόσθετα, ανάμεσα στα οποία βρήκα και φοινικέλαιο και κραμβελαιο, ουσίες που αποφεύγω να καταναλωνω όταν ξέρω ότι υπάρχουν εναλλακτικά σκευάσματα χωρίς αυτές. Επίσης μια χαρά την πίνω και σκέτη την άγευστη, το έχω ξανακάνει στο παρελθόν που είχα μια vegan άγευστη απ' τη Nutrilite.
vegan μια φορα εχω δοκιμασει και ηταν χαλι (καλα προφανως παιζει ρολο και μαρκα). Vegan αγευστη πρεπει να εχεις κοτσια.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
vegan μια φορα εχω δοκιμασει και ηταν χαλι (καλα προφανως παιζει ρολο και μαρκα). Vegan αγευστη πρεπει να εχεις κοτσια.

Λόγω έλλειψης σιδήρου έχω πιει πολλά αηδιαστικά σκευάσματα ανά καιρούς κι έχω χτίσει αντοχές :laugh: με γάλα όμως πάντα, ή έστω γάλα αμυγδάλου.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Θα αλλαξει το πλανο της προπονησης.... ειμαστε μπροστα σε αλλαγες , ανασυγκροτηση κτλπ

Επικοινωνησα και με τον coach o οποιος μου ειπε οτι και το προγραμμα που προτεινε ο γυμναστης μπορει να δουλεψει , η φιλοσοφια του ειναι να πουσάρεις τη μια φορα στο στηθος μετα να χεις δικεφαλους (ανταγωνιστες μυς) ωστε οταν θα πας σε προπονηση ωμων να εισαι πιο ξεκουραστος ωστε να αποδωσεις τα μέγιστα. Γιατι κακα τα ψεματα μετα απο ενα βαρυ σέτ στο πάγκο ... οι ωμοι σου μπορει να τα έχουν φτυσει.

Θα σκεφτω αν τελικα θα αλλαξω αφου πηρα και το οκ απο τον coach απο PUSH - PULL - LEGS ΣΕ

Στηθος- δικεφαλοι

Πλατη - Τρικεφαλοι

Ωμοι- Ποδια.

Δευτερα - Τεταρτη - Παρασκευη- Κυριακη- Τριτη - Πεμπτη

Αρα κτυπαμε τον ιδιο μυ 2 φορές τουλάχιστον μεσα στην εβδομαδα. Δευτερα - Κυριακη εχουμε κτυπησει στηθος και χέρια - Τεταρτη - Τριτη εχουμε κτυπησει πλατη τρικεαλους Και Πέμπτη ώμους - ποδια αν και οι ωμοι φαινονται πάλι να δουλευουν ακομη και 3 φορές την εβδομαδα οπως και οι τρικεφαλοι.... σε μια προπονηση τη βδομαδα θα βαλω και δυναμη... χρειαζεται. Θα ριξω τις επαναληψεις και θα παιξω δυναμη.

Ειμαι έτοιμος για το σωματικο μου βάρος σε deadlift 81.5-82kg για 6-8 επαναληψεις.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
H άγευστη και δεν έχει τεχνητά γλυκαντικά που έχεις κάθε λόγο να μην ταϊζεις τον εαυτό σου κάθε μέρα και έχει περισσότερη πρωτεϊνη από κάθε είδους γεύση, είναι σκέτη whey πρακτικά,σε αντίθεση με τις γεύσεις που έχου μαζί συντηρητικά, χρωστκές, κακάο, γλυκαντικά κλπ. Αν την ανακατέψεις με άλλα πράματα πίνεται πολύ ευχάριστα και δε σου βγάζει και αυτή τη τεχνητή γλυκύτητα που βγάζουν οι άλλες. Τώρα όποιος θέλει να πίνει την πρωτεϊνη του στα αποδυτήρια 2 nanosecond μετά τη λήξη της προπόνησης σε shaker με νερό οκ ας μην ην προτιμήσει.

Ο τύπος της πρωτεϊνης (concentrate/isolate/hydrolized) απ' όσο ξέρω διαφέρει μόνο σε ό,τι αφορά τη συγκέντρωση και αντίστοιχα την περιεκτικότητα σε λακτόζη. Χοντρικά αν εχεις πρόβλημα με λακτόζη πας σε isolate, αν κάνεις αυστηρό cut πας σε isolate, σε άλλη περίπτωση η απλη concentrate είναι φθηνότερη και διαλύεται και καλύτερα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Και επειδη σιγα σιγα θα μπαινουμε σε πιο "σοβαρες" προπονησεις.... πρεπει να τη ψαξω λιγο και με τις βιταμινες.... μην φάω κανα τραυματισμο επειδη δεν παιρνω αυτα που πρέπει. Μαγνησιο - καλιο - βιταμινη C ktlp

η διατροφη ξανασοβαρευει - θα τη κανω πιο σπαρτιατικη.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Και επειδη σιγα σιγα θα μπαινουμε σε πιο "σοβαρες" προπονησεις.... πρεπει να τη ψαξω λιγο και με τις βιταμινες.... μην φάω κανα τραυματισμο επειδη δεν παιρνω αυτα που πρέπει. Μαγνησιο - καλιο - βιταμινη C ktlp

η διατροφη ξανασοβαρευει - θα τη κανω πιο σπαρτιατικη.
εχεις παρει καποιο συμπληρωμα βιταμινων? εγω συνηθως παιρνω multi, το οποιο δε νομιζω ομως οτι ειναι το βελτιστο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο τύπος της πρωτεϊνης (concentrate/isolate/hydrolized) απ' όσο ξέρω διαφέρει μόνο σε ό,τι αφορά τη συγκέντρωση και αντίστοιχα την περιεκτικότητα σε λακτόζη. Χοντρικά αν εχεις πρόβλημα με λακτόζη πας σε isolate, αν κάνεις αυστηρό cut πας σε isolate, σε άλλη περίπτωση η απλη concentrate είναι φθηνότερη και διαλύεται και καλύτερα.
αλλαζει και ο χρονος διασπασης και απορροφησης της πρωτεινης απο τον οργανισμο. Βεβαια το κατα ποσο αυτο παιζει καποιο ρολο ειναι αμφισβητισιμο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
εχεις παρει καποιο συμπληρωμα βιταμινων? εγω συνηθως παιρνω multi, το οποιο δε νομιζω ομως οτι ειναι το βελτιστο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


αλλαζει και ο χρονος διασπασης και απορροφησης της πρωτεινης απο τον οργανισμο. Βεβαια το κατα ποσο αυτο παιζει καποιο ρολο ειναι αμφισβητισιμο.

Βιταμινη C. Σκεφτομαι και την κρεατίνη.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Τελικά είδα ότι έχει 50% έκπτωση σ' αυτή που σας έδειξα και την παρήγγειλα πριν τη χάσω! Βέβαια είχε μεταφορικά 8 ευρώ που ψιλοετσουξαν αλλά το σκέφτομαι ως μικρότερη έκπτωση απλώς :P Θα μου έρθει σε 3-4 μέρες, οπότε θα τη δοκιμάσω και θα σας πω εντυπώσεις. Στο μεταξύ σκέφτομαι στο smoothie μου να δοκιμασω και άλλα βούτυρα καρπών εκτός από φυστικοβουτυρο για να δω πώς αλλάζει η γεύση του, αλλά θέλω να τα φτιάξω μόνη μου γιατί διανύω περίοδο τσιγκουνιάς. Πλήρωσα και το γυμναστήριο προχθές μέχρι τέλη Αυγούστου, ψάχνω και ιδέες για υγιεινά καλοκαιρινά γεύματα και ελπίζω να δω ακόμη μεγαλύτερη βελτίωση στην εικόνα και τις δυνάμεις μου. Βέβαια έχω αποφασίσει να μην εστιασω στη γράμμωση κι ας μείνει η κοιλιά λίγο πιο μονοκόμματη γιατί αν ρίξω το λίπος μου θα χάσω στήθος και δε θέλω, οπότε πάω μόνο για δύναμη και αντοχή προς το παρόν.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
εχεις παρει καποιο συμπληρωμα βιταμινων? εγω συνηθως παιρνω multi, το οποιο δε νομιζω ομως οτι ειναι το βελτιστο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


αλλαζει και ο χρονος διασπασης και απορροφησης της πρωτεινης απο τον οργανισμο. Βεβαια το κατα ποσο αυτο παιζει καποιο ρολο ειναι αμφισβητισιμο.

Για βιταμίνες εγώ θα πρότεινα να κάνεις εξετάσεις αίματος πρώτα και μετά να δεις αν και τι σου χρειάζεται, ώστε να είσαι σίγουρος ότι δεν υπερβαίνεις τη συνιστώμενη ημερήσια δόση. Τώρα η υπερβιταμινωση δεν είναι το ίδιο βλαβερή σε κάθε περίπτωση βιταμίνης (πχ αν έχεις παραπάνω βιταμίνη C απ όσο πρέπει το πολύ πολύ να πάθεις δυσκοιλιότητα) αλλά τις λιποδιαλυτες και ειδικά Α και D πρέπει να τις προσεχεις.


Ο χρόνος απορροφησης των πρωτεϊνών δεν ξέρω ουτ' εγώ πόση σημασία έχει ειδικά σε ερασιτεχνικό επίπεδο, αλλά εδώ νομίζω μεγαλύτερη διαφορά έχει η υδρολυμένη, οχι;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πες μου λιγο ποια είδη βουτύρων χρειαζεσαι

Αμύγδαλοβούτυρο θα δοκιμάσω σίγουρα, κι από εκεί κι έπειτα θέλω να φτιάξω φυστικοβουτυρο που ξέρω ότι μ αρέσει και να δοκιμάσω φουντουκοβουτυρο και κασιους. Με λίγα λόγια όλα θέλω να τα δοκιμάσω κάποια στιγμή.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Για βιταμίνες εγώ θα πρότεινα να κάνεις εξετάσεις αίματος πρώτα και μετά να δεις αν και τι σου χρειάζεται, ώστε να είσαι σίγουρος ότι δεν υπερβαίνεις τη συνιστώμενη ημερήσια δόση. Τώρα η υπερβιταμινωση δεν είναι το ίδιο βλαβερή σε κάθε περίπτωση βιταμίνης (πχ αν έχεις παραπάνω βιταμίνη C απ όσο πρέπει το πολύ πολύ να πάθεις δυσκοιλιότητα) αλλά τις λιποδιαλυτες και ειδικά Α και D πρέπει να τις προσεχεις.


Ο χρόνος απορροφησης των πρωτεϊνών δεν ξέρω ουτ' εγώ πόση σημασία έχει ειδικά σε ερασιτεχνικό επίπεδο, αλλά εδώ νομίζω μεγαλύτερη διαφορά έχει η υδρολυμένη, οχι;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Αμύγδαλοβούτυρο θα δοκιμάσω σίγουρα, κι από εκεί κι έπειτα θέλω να φτιάξω φυστικοβουτυρο που ξέρω ότι μ αρέσει και να δοκιμάσω φουντουκοβουτυρο και κασιους. Με λίγα λόγια όλα θέλω να τα δοκιμάσω κάποια στιγμή.
Η πολυβιταμινη δεν είναι η βέλτιστη επιλογή κατ' εμέ για αυτόν ακριβώς το λογο, δε στοχευεις σε κάποια ελλειψη απλά τα "ρίχνεις όλα και ότι κάτσει".
Πάντως για να δεις για έλλειψη βιταμινών δε νομίζω πως αρκουν οι απλες εξετασεις αίματος, πρεπει να κάνει έλεγχο βιταμινών.


Το χρόνο απορρόφησης τον έγραψα απλά σαν technicality, δεν πιστευω οτι παιζει κάποιο ιδιαίτερο ρόλο. Καλά συγκεκριμένα η υδρολυμενη πρωτεινη είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ και δεν πιστευω πως αξίζει για κανένα λόγο. Προσωπικά δε νομίζω πως εχω παρει ουτε καθαρή isolate ποτέ, οι περισσοτερες είναι μειγμα WPC kai WPI σε κάποια αναλογία.


Εν τω μεταξύ, τι φάση με τα βουτυρα;:lol:
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Η πολυβιταμινη δεν είναι η βέλτιστη επιλογή κατ' εμέ για αυτόν ακριβώς το λογο, δε στοχευεις σε κάποια ελλειψη απλά τα "ρίχνεις όλα και ότι κάτσει".
Πάντως για να δεις για έλλειψη βιταμινών δε νομίζω πως αρκουν οι απλες εξετασεις αίματος, πρεπει να κάνει έλεγχο βιταμινών.


Το χρόνο απορρόφησης τον έγραψα απλά σαν technicality, δεν πιστευω οτι παιζει κάποιο ιδιαίτερο ρόλο. Καλά συγκεκριμένα η υδρολυμενη πρωτεινη είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ και δεν πιστευω πως αξίζει για κανένα λόγο. Προσωπικά δε νομίζω πως εχω παρει ουτε καθαρή isolate ποτέ, οι περισσοτερες είναι μειγμα WPC kai WPI σε κάποια αναλογία.


Εν τω μεταξύ, τι φάση με τα βουτυρα;:lol:

Ναι δεν είναι στις βασικές εξετάσεις αλλά νομίζω πολλές ειδικότητες γιατρών μπορούν να στις γράψουν.

Εγώ WPI πήρα, τώρα τι να σου πω, μπορεί να μην έχει και καμία διαφορά για μένα, εδώ αναρωτιέμαι αν γενικά έχει νόημα η whey στο επίπεδό μου (αν και παρατηρώ ότι πιανομαι πολύ λιγότερο και φεύγει γρηγορότερα το πιάσιμο απ όταν την ξεκίνησα) αλλά δε βαριέσαι...


Αχαχαχαχ τα βούτυρα τα θέλω γιατί μου γεμίζουν καλές θερμίδες τα smoothies μου ή μπορώ να τα χρησιμοποιήσω σε μπάρες και φτάνω το επιθυμητό calorie intake μου που ειναι γύρω στις 2500-2700, συν ότι έχω ακούσει για το αμυγδαλοβούτυρο ότι είναι πολύ πιο νόστιμο από τα υπόλοιπα οπότε νιώθω ένα hype.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ώρα για σνακ

received_162277732502605.jpeg
IMG_20210630_191816.jpg


Νοστιμότατες μπάρες δημητριακων ❤️

Χρησιμοποίησα:

200 g ταχίνι ελαφρώς ζεσταμένο
200 g βρώμη
4 κ.σ. μέλι
Σταφίδες
Λιναροσπορο
Chia seeds
Goji Berries
Blueberries (αποξηραμένα)
Raspberries (το ίδιο)
Κολοκυθόσπορο

Ανακάτεμα - απλωμα - ψυγείο - κόψιμο - έτοιμο.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Ώρα για σνακ

View attachment 82862View attachment 82863

Νοστιμότατες μπάρες δημητριακων ❤️

Χρησιμοποίησα:

200 g ταχίνι ελαφρώς ζεσταμένο
200 g βρώμη
4 κ.σ. μέλι
Σταφίδες
Λιναροσπορο
Chia seeds
Goji Berries
Blueberries (αποξηραμένα)
Raspberries (το ίδιο)
Κολοκυθόσπορο

Ανακάτεμα - απλωμα - ψυγείο - κόψιμο - έτοιμο.
wow!!! Αν δε βαριομουν το μαγειρεμα καλα θα ταν...:bleh:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Θέλω να φτιάξω μια κουακεροπιτα και να την φάω με 1 κιλό παγωτο... Να μου παγωαει τα μυαλά!!!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top