Fitness Thread!

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Η πραγματική σύγκριση που έχει νόημα δίνεται από τη σχέση, προσωπική για τον καθένα, Progress=f(t).
Τα υπόλοιπα είναι μαλακιούλες για να περνάει η ώρα και να γελάμε.

Θα επιστρέψω με post από το σημερινό killer pull workout.
Νιωθω αδυναμος να σηκωνω τοσα λιγα :P
-------------------------------
νομιζω μια εβδομαδα θα μου χρειαστει παιδια μακρια απ τις ζαχαρες ετσι ωστε να εχω το αποτελεσαμ που θελω ...μετα φαει γλυκα μαμ
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Νιωθω αδυναμος να σηκωνω τοσα λιγα :P
-------------------------------
νομιζω μια εβδομαδα θα μου χρειαστει παιδια μακρια απ τις ζαχαρες ετσι ωστε να εχω το αποτελεσαμ που θελω ...μετα φαει γλυκα μαμ

Νιωθω αδυναμος να σηκωνω τοσα λιγα :P
-------------------------------
νομιζω μια εβδομαδα θα μου χρειαστει παιδια μακρια απ τις ζαχαρες ετσι ωστε να εχω το αποτελεσαμ που θελω ...μετα φαει γλυκα μαμ

23 κιλά σε κάθε χέρι ;;;; οχι ρε συ δεν είναι τίποτα τρομερό για παγκο.... Προπόνηση θέλει.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Νιωθω αδυναμος να σηκωνω τοσα λιγα :P
-------------------------------
νομιζω μια εβδομαδα θα μου χρειαστει παιδια μακρια απ τις ζαχαρες ετσι ωστε να εχω το αποτελεσαμ που θελω ...μετα φαει γλυκα μαμ

Ναι, κι εγώ είμαι αδύναμος μπροστά στον Eddy Hall. So, what? Είμαι δυνατότερος από πέρυσι όμως και αυτό είναι υπεραρκετό για μένα. Για να συνεχίσω την προσπάθεια μου.

Τώρα για το κομμάτι της διατροφής, δε σχολιάζω, μιας που δε γνωρίζω το στόχο σου. Όμως, αν θεωρείς ότι με μια εβδομάδα χωρίς ζάχαρη θα δεις τη διαφορά που θες, βούρ.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Είμαι 80.5 κιλά Νίκο αλίμονο να μη μπορώ να πιεσω 20 κιλους αλτηρες στο παγκο για στήθος.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Τώρα για το κομμάτι της διατροφής, δε σχολιάζω, μιας που δε γνωρίζω το στόχο σου. Όμως, αν θεωρείς ότι με μια εβδομάδα χωρίς ζάχαρη θα δεις τη διαφορά που θες, βούρ.
Εχω βγαλει ολο το λιπος απο πανω μου και λογικα η χαζαρη δεν θα με θολωνει τοσο ....ετσι το σκεφτηκα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

23 κιλά σε κάθε χέρι ;;;; οχι ρε συ δεν είναι τίποτα τρομερό για παγκο.... Προπόνηση θέλει.
τα 150 ευρω του κουλη μαλλον θα πανε για γυμναστηριο
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Κανονικά θα έπρεπε να παιζω με 25 κιλά αλτηρες.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Αυριο πλατη.... Θα κατεβάσω τις λέξεις στις 6 επί 3 σετ για να ανεβάσω λίγο στις αρσεις 3 επαναλήψεις. Θα επιχειρήσω 80 κιλά για 6 επαναλήψεις. Το σωματικό μου βάρος δηλαδή... Τη προηγουμενη είχα κάνει 3. Ο λόγο που δεν παω πατημενος και στις ελξεις είναι μια ενοχλησουλα που έχω από προχθες στον αριστερό δικέφαλο. Είναι γυρω στο 3 στα 10 ένταση άρα συνεχίζω το προγραμμα αλλά με προσοχη όχι άνοδος σε 2 ασκήσεις την ίδια προπονηση. Είδα στήθος ώμους σήμερα σε μια δυο ποζες έχει γίνει καλή δουλειά έστω και με τα 20 κιλά. Όποτε δεν έχω λόγο για βιασύνες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έτσι είναι το γυμναστήριο μάγκες τα βάρη δεν είναι παιχνίδι παλευεις με το σώμα και τα όρια του. Όποιος νομίζει ότι θα βλέπει βιντεάκια στο γιουτιουμπ με 200αρια και θα παει σε 3-4 μήνες να τα κάνει του έχω άσχημα νέα.... Ας υπολογίσει 3-4 χρόνια μέσα στο νερό. Διατροφή - συμπληρώματα - σωστό υπνο όχι ξενυχτια στα κλαμπ και τις καταχρήσεις κτλπ κτλπ για αυτό μη βλέπετε κιλά λίγα και κρίνετε.... Θέλει μακροπρόθεσμο πλανο για να είσαι αθλητής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Έχει παρει κανεις αμινοξέα με γλουταμινη;;;; για να επισπευσει τη διαδικασία της ανάρρωσης ;;;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
IMG_20210705_164426.jpg

Πολύ πρωτεΐνη σήμερα παιδιά!!!
IMG_20210705_164333.jpg


Αγαπώ το γκρίλ του φούρνου μου.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Χθες έκανα AMRAP και μετά έβαλα στο μπλέντερ πρωτεϊνη, νερό, φράουλες, blueberries και 1 κουταλιά φυστικοβουτυρο και έγινε σκέτη αηδία. Ως γεύση ήταν καλό αλλά σας έχει τύχει να πήξει και να γίνει σαν ζελε; Έγινε εντελώς σαν κρέμα. Υφή σαν μους. Αηδιασα εντελώς και το πέταξα. Δεν πιστεύω ότι ευθύνεται η πρωτεϊνη. Τα blueberries ίσως;
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Πρώτη προπόνηση ποδιών σήμερα. Απογοήτευση σε σχέση με αυτά που είχα συνηθίσει. Για πάμε :

Ζέσταμα: Περπάτημα 15’ στο διάδρομο με 6 km/h και κλίση 10%.

1. Leg extensions

1x12 30 kg
3x8 50 kg
1x6 70 kg

2. Leg press με ελεύθερα βάρη και έμφαση στους μοιριαίους δικεφάλους

1x12 100 kg
2x8 150 kg
1x8 190 kg
1x6 230 kg

3. Hack squat στο μηχάνημα με έμφαση στους τετρακέφαλους

1x12 20 kg
2x8 40 kg
1x6 60 kg

4. Ελεύθερο Squat με μπάρα

1x10 60 kg
1x8 80 kg
1x6 90 kg
1x4 100 kg

5. RDLs με μπάρα

1x8 70 kg
1x8 80 kg
1x6 90 kg
1x4 100 kg

6. Πρέσα με ελεύθερα βάρη για γάμπες

5x20 100 kg

7. Γάμπες στο μηχάνημα, όρθια θέση

5x20 100 kg

Αποθεραπεία: Περπάτημα 10’ στο διάδρομο με 5 km/h.

Δε μου φαίνεται παράλογο που έπεσα, μιας που στο σπίτι έκανα χλιαρές προπονήσεις ποδιών. Σίγουρα θα χρειαστώ ένα δίμηνο για να επανέλθω στα κιλά μου.

Να πω ότι το ΣΒ μου είναι 69.5 kg, οπότε σχεδόν σε όλες τις ασκήσεις έχω συντελεστή L/BW>1.0.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Χθες έκανα AMRAP και μετά έβαλα στο μπλέντερ πρωτεϊνη, νερό, φράουλες, blueberries και 1 κουταλιά φυστικοβουτυρο και έγινε σκέτη αηδία. Ως γεύση ήταν καλό αλλά σας έχει τύχει να πήξει και να γίνει σαν ζελε; Έγινε εντελώς σαν κρέμα. Υφή σαν μους. Αηδιασα εντελώς και το πέταξα. Δεν πιστεύω ότι ευθύνεται η πρωτεϊνη. Τα blueberries ίσως;
Πιστεύω ότι ίσως φταίει και το φυστικοβουτυρο (μερικά το κάνουν.. μήπως πήρες καινούργιο ; )..
Κατά τα άλλα θα λεγα να προσθέτεις παραπάνω νερο/γάλα. Και κατά προτίμηση γάλα, μου κάνει καλύτερη υφή νομίζω
(Με τον συνδυασμό που λες έχω παίξει, βέβαια έβαζα και λίγη μπανανα και δεν είχα θέμα)
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Έχει παρει κανεις αμινοξέα με γλουταμινη;;;; για να επισπευσει τη διαδικασία της ανάρρωσης ;;;
Εχω παρει αμινοξεα τα οποια περιειχαν και γλουταμινη. Γενικα παντως θεωρω τα αμινοξεα πεταμενα λεφτα, αν λαμβανεις οση πρωτεινη χρειαζεσαι.


Σημερινη προπονηση:

squat: 2x7 στα 90 κιλα
1χ7 στα 95 κιλα

deadlifts: 3x1 στα 95 κιλα

t-bar row: 3x12 στα 20 κιλα, 4-5 RPE

γαμπες: 3χ15 στα 30 κιλα

Ειμαι ακομα πολυ μακρια απο τα προ πανδημιας επιπεδα, αλλα δεν περιμενα κατι καλυτερο ομολογω
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πιστεύω ότι ίσως φταίει και το φυστικοβουτυρο (μερικά το κάνουν.. μήπως πήρες καινούργιο ; )..
Κατά τα άλλα θα λεγα να προσθέτεις παραπάνω νερο/γάλα. Και κατά προτίμηση γάλα, μου κάνει καλύτερη υφή νομίζω
(Με τον συνδυασμό που λες έχω παίξει, βέβαια έβαζα και λίγη μπανανα και δεν είχα θέμα)
Προτιμώ και εγώ το γάλα αλλά ξέμεινα. Πιστεύω τα blueberries ήταν αιτία. Θα βάλω λιγότερα την επόμενη φορά ή θα βάλω όλο το μίγμα στην κατάψυξη να γίνει παγωτό 🤣 Ξέχασα να βάλω μπανάνα επίσης.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
τι εννοεις οτι δεν ειναι το βαρος σου αυτο λογο του homegym ?

Θέλει να σου πει ότι όλα τα λιφτ του είναι μεγαλυτερα από το σωματικό του βάρος. Για αυτό ο λόγος L/BW είναι μεγαλυτερος του 1. Γιατί L > BW ενώ αν το BW ήταν μεγαλυτερο πογ είναι παρανομαστηε τότε το αποτέλεσμα θα ήταν μικρότερο της μονάδας. Με το L μάλλον εννοεί το LOAD το φορτίο.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Θέλει να σου πει ότι όλα τα λιφτ του είναι μεγαλυτερα από το σωματικό του βάρος. Για αυτό ο λόγος L/BW είναι μεγαλυτερος του 1. Γιατί L > BW ενώ αν το BW ήταν μεγαλυτερο πογ είναι παρανομαστηε τότε το αποτέλεσμα θα ήταν μικρότερο της μονάδας. Με το L μάλλον εννοεί το LOAD το φορτίο.
Ααα έξυπνο αυτό δεν το ήξερα .Εγώ σίγουρα είναι για πολύ μακριά κάτω απ' την μονάδα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Ααα έξυπνο αυτό δεν το ήξερα .Εγώ σίγουρα είναι για πολύ μακριά κάτω απ' την μονάδα

Ε νταξει δεν θα ανέβουν από μόνα τους. Εσένα σου είπα πρεπει να βρεις προσβαση σε εξοπλισμό. Βλέπεις κανεις 40 κιλά ευκολα θα βάλεις 50 βλέπεις φτάνεις ως τις 10 επαναληψεις μένεις εκεί μέχρι να γίνουν 12-13 και να βγαίνουν σχετικά ευκολα... Μετά πας στα 60 βλέπεις βγάζεις με δυσκολία σχετικά 8 επαναληψεις... Εδώ είσαι... Μένεις να δουλέψεις σε αυτό το βάρος. Βλέπεις ότι πονας κάπου κόβεις 2-3 προπονησεις κατεβάζεις στα 55 κ μετα παλι 60. Μόλις δεις ότι κανεις τα 60 για 12 κ τα κανεις καλά. Θα βάλεις 65. Και κάποια στιγμή θα φτάσεις να κανεις το βάρος σου στα βασικά λιφτς.

Παράλληλα αν τρως σωστά που εσυ τρως και κοιμάσαι καλά θα δεις στο καθρεφτη ότι θα χεις ανέβει σε μυϊκή μάζα είτε σε ίδιο είτε σε 1-2 κιλά πανω. Αναγκαστικά θα μεγαλώσουν οι ώμοι το στήθος κ τα χέρια σου για να μπορουν να διαχειρίζονται το φορτίο που τους έβαλες. Και όχι ότι φουσκωσες που λένε οι άσχετοι. Μυϊκή ανάπτυξη λέγεται όχι φούσκωμα.

Το φουσκωμα προερχεταο από τις μπυρες και το πιτογυρα και είναι στη κοιλιά όχι στους μυς. Αυτά για τους εξυπνάκηδες που ενώ δεν ασχολουνται μπαίνουν κ σε αυτό το θρεντ να διαβάσουν και να πουν μετά τη μλκια τους.

Όλο αυτό που σου περιγράφω μπορεί να σου παρει και 2 χρόνια. Είσαι αθλητής σοβαρός κ οχι της παραλιας... Αμα θες παραλια να παμε να προτεινουμε δίσετ και τρισετ προγραμματακια να σε πρηξουν να βγεις παραλια !!! 😃
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Σημερινή προπόνηση πλάτης.... ενω ξεκινησε καλα αναγκαστηκα να διακόψω καθως ειχε πολυ ζέστη και δεν θα ευχαριστιομουν προπονηση..... σε καποια φαση σκεφτηκα να ανοιξω κλιματισμο αλλα δεν ξερω αμα τα έχουν συντηρησει και το άφησα θα ρωτησω και αμα δεν το εχουν συντηρησει θα πω να βαλουμε ολοι απο χρηματα να φωναξω κάποιον να κάνει τη συντηρηση .... θα ξαναπάω το βράδυ... έκοψα περιπου στη μέση.

Εδω έχω ενα σετάκι στα 75 κιλά προτου επιχειρησω τα 80 που τελικα βγηκαν πολυ καλά για 8 επαναληψεις ! Πράγμα που σημαινει οτι έχω σιγουρα 2-3 στα 100 κιλά αμα σφιχτω λίγο... αλλα δεν θα το επιχειρησω... παιδια δεν εχει νοημα εφοσον βλεπω οτι προχωράω καλά προοδευω σιγα σιγα δεν υπαρχει λογος για βιασυνες.

Η μπλουζα χάλια - πατσαβουρα ! Ισα ισα για βρωμικη προπονηση !
 

Συνημμένα

  • 1625653546829.jpg
    1625653546829.jpg
    3.9 MB · Εμφανίσεις: 100
  • 1625653546847.jpg
    1625653546847.jpg
    1.9 MB · Εμφανίσεις: 100

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Σημερινή προπόνηση πλάτης.... ενω ξεκινησε καλα αναγκαστηκα να διακόψω καθως ειχε πολυ ζέστη και δεν θα ευχαριστιομουν προπονηση..... σε καποια φαση σκεφτηκα να ανοιξω κλιματισμο αλλα δεν ξερω αμα τα έχουν συντηρησει και το άφησα θα ρωτησω και αμα δεν το εχουν συντηρησει θα πω να βαλουμε ολοι απο χρηματα να φωναξω κάποιον να κάνει τη συντηρηση .... θα ξαναπάω το βράδυ... έκοψα περιπου στη μέση.

Εδω έχω ενα σετάκι στα 75 κιλά προτου επιχειρησω τα 80 που τελικα βγηκαν πολυ καλά για 8 επαναληψεις ! Πράγμα που σημαινει οτι έχω σιγουρα 2-3 στα 100 κιλά αμα σφιχτω λίγο... αλλα δεν θα το επιχειρησω... παιδια δεν εχει νοημα εφοσον βλεπω οτι προχωράω καλά προοδευω σιγα σιγα δεν υπαρχει λογος για βιασυνες.

Η μπλουζα χάλια - πατσαβουρα ! Ισα ισα για βρωμικη προπονηση !
Τα πόδια σου λολ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top