Fitness Thread!

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Νερό βάζεις μέσα ή τη χτυπάς σκέτη; Χαχ, αστειεύομαι.

Δοκίμασε να βάλεις λίγο παραπάνω νερό. Αντί για 200 mL που προτείνει, βάλε 300-350 και θα στρώσει.
Πάντως ρε μου φαίνεται περίεργο, ό,τι κι αν έχω πάρει από BiotechUSA διαλύεται πανεύκολα μέσα σε σέικερ. Ποια πήρες;
Εγώ τώρα χρησιμοποιώ την BiotechUSA ISO Whey Zero Caffè Latte και κλείνει σπιτάκια.
BioTech USA 100% Pure Whey Lactose Free 454g Chocolate

Αυτήν πήρα. Θα δοκιμάσω να την ξαναχτυπάω αφού πιω το μισό ποτήρι και αρχίσουν να εμφανίζονται τα κομμάτια ή να γεμίζω ξανά το ποτήρι και να χτυπάω ξανά. Με γάλα την κάνω. Να πω την αλήθεια δεν μου άρεσε ούτε η γεύση. Της ON είναι οργασμός στην γεύση και στην διαλυτότητα αλλά έχει βλαβερά συστατικά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Μια χαρα ειστε ρε μλκες... (το μλκες με το συμπαθειο)

εγω καθομαι και πινω ασπραδια ΛΟΛ....

θα παρω κ εγω καμια πρωτεινη της προκοπης. Να τη κτυπάω να τελειωνω.
 

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Καλά αν μπορείς να την παίρνεις από τροφή νομίζω δεν το συζητάμε, είναι προτιμότερο. Για αυτό και λέγεται συμπλήρωμα. Το "μπορείς" πάει στο μαγείρεμα, στο να προμηθευτείς τα υλικά κτλ. Όσο να πεις είναι μια διαδικασία :p . Αλλά έχω σκοπό να το φτιάξω αυτό και να καταναλώνω λιγότερο πρωτείνη από συμπλήρωμα.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
BioTech USA 100% Pure Whey Lactose Free 454g Chocolate

Αυτήν πήρα. Θα δοκιμάσω να την ξαναχτυπάω αφού πιω το μισό ποτήρι και αρχίσουν να εμφανίζονται τα κομμάτια ή να γεμίζω ξανά το ποτήρι και να χτυπάω ξανά. Με γάλα την κάνω. Να πω την αλήθεια δεν μου άρεσε ούτε η γεύση. Της ON είναι οργασμός στην γεύση και στην διαλυτότητα αλλά έχει βλαβερά συστατικά.
Όλες έχουν εν δυναμει βλαβερά συστατικά ρε. Ακεσουλφάμη του Καλίου, Ασπαρτάμη και Σουκραλόζη, ως υποκατάστατα της ζάχαρης. Απλά εκεί ζυγίζεις το όφελος προς τη ζημιά.
Με γάλα έχω παρατηρήσει ότι η διαλυτότητα μειώνεται, δε φταίει η σκόνη. Μα κι εσυ με γάλα ρε; 😂


Καλά αν μπορείς να την παίρνεις από τροφή νομίζω δεν το συζητάμε, είναι προτιμότερο. Για αυτό και λέγεται συμπλήρωμα. Το "μπορείς" πάει στο μαγείρεμα, στο να προμηθευτείς τα υλικά κτλ. Όσο να πεις είναι μια διαδικασία :p . Αλλά έχω σκοπό να το φτιάξω αυτό.

Ισχυει. Αυτό τον καιρό που τρέχω 3xBW g P, προσπαθώ να παίρνω καθαρά 160-180 g από το φαΐ και τα υπόλοιπα από scoop. Αλλά το πρόβλημα μου είναι ο χρόνος, λόγω δουλειάς.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Παιδια εχω την εντυπωση οτι η πρωτεινη απο το συμληρωμα ειναι πιο καθαρη απο οτι απο το φαγητο.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Παιδια εχω την εντυπωση οτι η πρωτεινη απο το συμληρωμα ειναι πιο καθαρη απο οτι απο το φαγητο.
Όχι ρε Devil. Οι πρωτεΐνες, είτε ζωικής, είτε φυτικής προέλευσης, αποτελούνται από αλυσίδες αμινοξέων. Κάνουν τεταρτοταγείς δομές στο χώρο και δίνουν τα μόρια πρωτεΐνης.
Η διαφορά είναι ότι το συμπλήρωμα εχει μέσα και πρόσθετα που βοηθούν στη διαλυτοτητα, τη γεύση (γλυκαντικές ουσίες), σταθεροποιητές pH, ένζυμα για ευκολότερη χώνεψη (α-λιπάσες, πρωτεάσες, αμυλάσες και μαλτάσες), χρωστικές, και ό,τι άλλο τραβάει η ψυχούλα σου.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Όχι ρε Devil. Οι πρωτεΐνες, είτε ζωικής, είτε φυτικής προέλευσης, αποτελούνται από αλυσίδες αμινοξέων. Κάνουν τεταρτοταγείς δομές στο χώρο και δίνουν τα μόρια πρωτεΐνης.
Η διαφορά είναι ότι το συμπλήρωμα εχει μέσα και πρόσθετα που βοηθούν στη διαλυτοτητα, τη γεύση (γλυκαντικές ουσίες), σταθεροποιητές pH, ένζυμα για ευκολότερη χώνεψη (α-λιπάσες, πρωτεάσες, αμυλάσες και μαλτάσες), χρωστικές, και ό,τι άλλο τραβάει η ψυχούλα σου.

Η δική μου στα συστατικά γράφει μόνο:

"Απομονωμένη Πρωτεΐνη Ορού Γάλακτος (Γάλα) (100%), Γαλακτωματοποιητής (Λεκιθίνη Ηλίανθου)"

Υπάρχει περίπτωση να έχει κι άλλα συστατικά μέσα και να μην αναγράφονται καθόλου, ούτε καν με κωδικό "Ε" ; επιτρέπεται κάτι τέτοιο απ' τον κώδικα τροφίμων και ποτών;
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Η δική μου στα συστατικά γράφει μόνο:

"Απομονωμένη Πρωτεΐνη Ορού Γάλακτος (Γάλα) (100%), Γαλακτωματοποιητής (Λεκιθίνη Ηλίανθου)"

Υπάρχει περίπτωση να έχει κι άλλα συστατικά μέσα και να μην αναγράφονται καθόλου, ούτε καν με κωδικό "Ε" ; επιτρέπεται κάτι τέτοιο απ' τον κώδικα τροφίμων και ποτών;
Αν είναι από γνωστή εταιρία, όχι. Ε τώρα κάτι άγνωστες, δεν είναι και τέρατα εμπιστοσύνης.
Κανονικά, θα πρέπει όλα να αναγράφονται, έστω και με τη μορφή Ε. Τώρα πλέον σπάνια υφίσταται αυτό το φαινόμενο.
Πίσω στη δεκαετία του 2000, πολλές πρωτεΐνες είχαν μέσα προορμόνες που δεν αναφερόταν στη συσκευασία. Τότε που οι πρωτεΐνες έκαναν δουλειά. Από τη στιγμή που οι προορμόνες απαγορεύτηκαν, εξαλείφθηκε το φαινόμενο. Θέλω να ελπίζω δηλαδή.
Για να πω την αλήθεια, καταναλώνω πρωτεΐνη πάνω από 10 χρόνια και ουδέποτε είδα ύποπτα σημάδια. Αυτά
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Έκατσα και υπολόγισα τα macros του smoothie μου που πίνω κάθε φορά μετά τη γυμναστική

IMG_20210716_085134.jpg


Τη συνταγή την έχω γράψει σε άλλο ποστ εδώ για όποιον ενδιαφέρεται (κανονικά έβαζα 2 κουταλιές φυστικοβουτυρο αλλά τώρα πειραματιζομαι με τις γεύσεις και το χω κάνει 1 φυστικοβουτυρο και 1 αμυγδαλοβουτυρο). Σκέφτομαι επίσης αν θα μπορούσα να αλλάξω/βελτιώσω κάτι, ή να βρω και καμιά άλλη συνταγή για να δοκιμάσω κι άλλες γεύσεις...



* Το γάλα αμυγδάλου που παίρνω είναι με extra πρωτεΐνη από αρακά, αλλά έχει ζάχαρη. Το unsweetened έχει 0,7g πρωτεΐνης/100 mL ενώ αυτό 3,2 g, δηλαδή σχεδόν όσο το αγελαδινό πλήρες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Γλυκές καλημέρες :morning1:

Χθες έπεσε το μάτι μου σε μια πολύ ωραία συνταγή, ας πούμε ένα wanna be σουφλέ σοκολάτας ( με λίγη φαντασία..).

Το δοκίμασα χθες το απόγευμα και ήταν αρκετά καλό 😋

Υλικά: 1 ώριμη μπανάνα
1/2 κούπα βρώμη (έβαλα περίπου 60γρ)
1/4 φλ γάλα
1/2 κ.σ. κακάο
1/2 κ.γ. baking powder
λίγοι ξηροί καρποί σε κομματάκια
1 scoop πρωτεΐνης
20γρ σταγόνες σοκολάτας προαιρετικά

Αναμειγνύετε όλα τα υλικά σε μπλέντερ (το μείγμα πρέπει να ναι παχύρευστο αλλά να πέφτει από το κουτάλι, αναλόγως λοιπόν βάλτε επιπλέον γάλα ή βρώμη αν χρειαστεί) και τοποθετείτε σε ατομικά φορμάκια (η άνω δοσολογία μου έβγαλε 3).
Ψήνουμε για 15-20 λ στους 180 στον αέρα.
[τα φορμάκια μου είναι σιλικόνης και αγορασμένα από τα vicko- αρκετά οικονομικά- και δεν χρειάστηκε να βάλω λαδι ή βουτυρο]

09566FB0-9794-4BCF-93E3-5FB51EC6230C.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Πήρα κάτι παγωτά να κεράσω και τους συναδέλφους κ τελικά δεν έφαγαν όλοι κ αναγκάστηκα να φάω εγώ 3 😁😆

Απόψε θα πεσει η ζέστη οπότε θα πάω για πολυ δυνατή προπονηση στήθους.. Είναι και παρασκευη βράδυ η αγαπημένη μου μέρα από το λυκειο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210715_142813.jpg
    IMG_20210715_142813.jpg
    607.8 KB · Εμφανίσεις: 99

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Πήρα κάτι παγωτά να κεράσω και τους συναδέλφους κ τελικά δεν έφαγαν όλοι κ αναγκάστηκα να φάω εγώ 3 😁😆
Δε θα γραμμώσουμε ποτέ, κουφάλα διαιτολόγε. :hehe:

Απόψε θα πεσει η ζέστη οπότε θα πάω για πολυ δυνατή προπονηση στήθους.. Είναι και παρασκευη βράδυ η αγαπημένη μου μέρα από το λυκειο.
Κι εμένα είναι η τελευταία μου σήμερα, μιας που πετάω για Ελλάδα αύριο. Χθες που είχα Pull προπόνηση δεν είχα ενόχληση στο χέρι μου, και ούτε και σήμερα.
Θέλω μια δυνατή Push προπόνηση σήμερα, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει μετά τον ορθοπεδικό. Μπορεί να έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Δε θα γραμμώσουμε ποτέ, κουφάλα διαιτολόγε. :hehe:


Κι εμένα είναι η τελευταία μου σήμερα, μιας που πετάω για Ελλάδα αύριο. Χθες που είχα Pull προπόνηση δεν είχα ενόχληση στο χέρι μου, και ούτε και σήμερα.
Θέλω μια δυνατή Push προπόνηση σήμερα, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει μετά τον ορθοπεδικό. Μπορεί να έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις.

Καλά ο ορθοπεδικός αμα ειναι κανας μεσοκοπος με κοιλιτσα και ευθυνοφοβος θα σου πει παω στοίχημα να κόψεις τα παντα. Εμένα μου είχε πει για το απλό θεματακι της τενοντιτιδες που είχα ότι επιτρέπεται μόνο γιόγκα και κολυμπι.

Για αυτό σου ειπα εξαρχής για αθλιατρο γιατί ουτε εσυ ουτε εγώ θα κάτσουμε ησυχοι. Θέλουμε να κάνουμε προπονηση τέλος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ δεν μπορώ να εκτονωθω αλλιώς. Και να νιώσω καλά.... Οι εκτάσεις και οι πιέσεις ώμων έχουν μπει στο αίμα μου σαν σκληρό ναρκωτικό.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να εκτονωθω αλλιώς. Και να νιώσω καλά.... Οι εκτάσεις και οι πιέσεις ώμων έχουν μπει στο αίμα μου σαν σκληρό ναρκωτικό.
Όχι οκ, εγώ έχω μείνει στην καφεΐνη προς το παρόν.

Πάραυτα, αν βγει πόρισμα ότι πρέπει να μείνω εκτός από τα βάρη, ή που θα επιστρέψω στο ταρτάν στο παλιό μου αγώνισμα, ή που θα πεισμώσω απίστευτα για να ξεκινήσω άρση βαρών με προπονητή. Αλλά σε βάθος χρόνου.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Αν είναι από γιατρο και ο προπονητης σου θα σου πει να ακουσεις τον γιατρό... Απλά αν θες τη γνώμη μου δώσε κάτι παραπανω κ πηγαινε σε έναν αθλιατρο ώστε να σου δώσει οδηγίες να μπορέσεις να συνεχίσεις την αγαπημένη σου συνήθεια.

Ο ορθοπεδικός και οποίος δε γυμνάζεται δεν μπορεί να μας καταλάβει. Γουστάρουμε κ το κάνουμε... Αυτό μας φτιάχνει τη διάθεση ακόμη και αν όλα τα αλλά πανε σκατα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Με προσέχουν με ρύζι ή πατάτες με αυγά (ή και κοτόπουλο) στην δουλειά 😋


IMG_20210716_162559.jpg
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Πήρα κάτι παγωτά να κεράσω και τους συναδέλφους κ τελικά δεν έφαγαν όλοι κ αναγκάστηκα να φάω εγώ 3 😁😆

Απόψε θα πεσει η ζέστη οπότε θα πάω για πολυ δυνατή προπονηση στήθους.. Είναι και παρασκευη βράδυ η αγαπημένη μου μέρα από το λυκειο.
Έγινες και εσυ διατροφολόγος ε 😋
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Ρε παιδιά σκέφτομαι να εφαρμόσω το push-pull-legs πόσες ασκήσεις να κάνω για κάθε μυϊκή ομάδα (τώρα το καλοκαίρι που έχω χρόνο θα παίξω αυτό το πρόγραμμα)
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top