Fitness Thread!

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Όχι, δεν έχω δοκιμάσει τίποτα μέχρι τώρα. Ό,τι χτυπάω, το χτυπάω raw. Αλλά μου φαίνεται ότι σύντομα πρέπει να πάω για shopping. Σκέφτομαι να πάρω ζώνη, υγρή κιμωλία και straps για δεσίματα της λαβής.

Ευτυχώς μέχρι τώρα, μόνο παλάμες έχω τραυματίσει. Η μέση μου ειναι μια χαρά λόγω τεχνικής.
Παντως προσωπικα τιποτα απο κιμωλια/γαντια/δεστρες δε με βολευε. Μονο ζωνη χρησιμοποιω στα βαρια σετ, ολα τα αλλα δε με βοηθουσαν καπως
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Φάγαν άκυρο κι από εμένα τα γάντια μετά από 3 σετ χρήσης. Συγκεκριμένα, πήρα αυτά και δε με βόλεψαν καθόλου. Υπομονή λοιπόν για την υγρή κιμωλία σε μερικές μέρες.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Το Σκ που περασε ηταν Olympia Weekend.

1633983580301.png


Αυτοι ειναι οι 4 πρωτοι στην open κατηγορια. Απο αριστερα προς τα δεξια:

-Hadi Choopan (3η Θεση)
-Brandon Curry (2η Θεση)
-Mamdouh Elssbiay (1η Θεση)
-Hunter Labrada (4η Θεση)

Το ειδατε?
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Το είδαμε. Αλλά περίμενα πρώτο τον Hadi, δεύτερο το Big Ramy και τρίτο τον Curry. Ο Hadi κατάφερε να ισορροπήσει το στομάχι του με τόση μάζα, δούλεψε σωστά και την απογλυκογόνωση/φόρτωση και βγήκε γρανίτης. Θα ήθελα πολύ να δω και Phil Heath μέσα στον φετινό αγώνα, αλλά δεν. Το σώμα του "κουράστηκε" και δε νομίζω να τον δούμε ξανά σε Mr.Olympia.
Πολλά υποσχόμενος ο Hadi για το επόμενο.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Το είδαμε. Αλλά περίμενα πρώτο τον Hadi, δεύτερο το Big Ramy και τρίτο τον Curry. Ο Hadi κατάφερε να ισορροπήσει το στομάχι του με τόση μάζα, δούλεψε σωστά και την απογλυκογόνωση/φόρτωση και βγήκε γρανίτης. Θα ήθελα πολύ να δω και Phil Heath μέσα στον φετινό αγώνα, αλλά δεν. Το σώμα του "κουράστηκε" και δε νομίζω να τον δούμε ξανά σε Mr.Olympia.
Πολλά υποσχόμενος ο Hadi για το επόμενο.
To αθλημα ειναι σε παρακμη. Ο Big Ramy κατεβηκε σαν ενας μεγαλος ογκος απο μαζες, καθολου conditioning. Ο Curry ειχε μικρα ποδια. O labrada αμα δε λεγοταν ετσι δεν παιζει να ηταν πενταδα.

Ο Hadi ηταν οντως ο μονος που αξιζε ΑΛΛΑ εχει βαλει λαδι σε ωμους-χερια. Ανεπιτρεπτο. Αν δεν το ειχε θα μπορουσε να παει καλυτερα.

Εν γενει ουτε αθλητες σοβαροι υπαρχουν κατα τη γνωμη μου, αλλα και γενικοτερα εχει χαθει η αιγλη. Σε αυτο ισως συμβαλλουν και οι πολλοι νεκροι τα τελευταια χρονια (34-37 νεκροι απο το 2017 εως σημερα).
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
View attachment 85461

Υγιεινό γλυκό σνακ!

3 φλ μικρά γάλα καρύδας
1 φλ μικρό βρώμη
2 κ.γ. λιναροσπορο
2 κ.γ. Chia seeds
Μπόλικο ινδοκαρυδο (με το μάτι)
2 κ.γ. Κοφτά Κακάο (εγώ το έριξα μετά το βράσιμο, φαντάζομαι γίνεται και πριν)
2 κ.γ. γεματα μέλι
1 μικρή μπανάνα
Αμύγδαλο σε φλούδες
Που είναι η πρωτείνη ζαργάνα μου;
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
To αθλημα ειναι σε παρακμη. Ο Big Ramy κατεβηκε σαν ενας μεγαλος ογκος απο μαζες, καθολου conditioning. Ο Curry ειχε μικρα ποδια. O labrada αμα δε λεγοταν ετσι δεν παιζει να ηταν πενταδα.
Τα τελευταία 20 χρόνια η open κατηγορία στο Mr.Olympia έχει ξεφύγει. Κυνηγάνε μάζες και χάνουν σε condition. Συμφωνώ ότι δεν είναι τόσο εντυπωσιακή όσο παλαιότερα.

Ο Hadi ηταν οντως ο μονος που αξιζε ΑΛΛΑ εχει βαλει λαδι σε ωμους-χερια. Ανεπιτρεπτο. Αν δεν το ειχε θα μπορουσε να παει καλυτερα.
Δε γνωρίζω αν έχει προσθέσει συνθόλη. Αλλά αν το έχει κάνει, το έχει κάνει καλά γιατί δε φαίνεται με μια πρώτη ματιά.

Εν γενει ουτε αθλητες σοβαροι υπαρχουν κατα τη γνωμη μου, αλλα και γενικοτερα εχει χαθει η αιγλη. Σε αυτο ισως συμβαλλουν και οι πολλοι νεκροι τα τελευταια χρονια (34-37 νεκροι απο το 2017 εως σημερα).
Σοβαροί είναι όλοι οι αθλητές σε ένα τέτοιο επίπεδο. Απλά το πρόβλημα είναι ότι όλοι ακολουθούν το trend. Και τα τελευταία χρόνια επιτάσσει να κατεβαίνουν με τρελές μάζες. Οι νεκροί είναι άλλο θέμα, όμως συνδέεται με αυτό το χάλι που βλέπουμε στους αγώνες. Δε θα επεκταθώ σε συζήτηση περί χημικής υποστήριξης γιατί έχω την εντύπωση ότι απαγορεύεται εδώ.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Τα τελευταία 20 χρόνια η open κατηγορία στο Mr.Olympia έχει ξεφύγει. Κυνηγάνε μάζες και χάνουν σε condition. Συμφωνώ ότι δεν είναι τόσο εντυπωσιακή όσο παλαιότερα.
Δεν ειμαι καθολου αντιθετος με το να κυνηγανε μαζες, ισα ισα. Και ο Coleman Και ο Yates ηταν mass monsters, και μαλιστα ο Coleman περισσοτερο απο ολους που κατεβαινουν τωρα (λαμβανοντας υποψιν το υψος). Αλλα δεν μπορεις να κατεβαινεις ΜΟΝΟ με προσον τη μαζα. Αμα ηταν ετσι ας κατεβαινουν powerlifter που εχουν μαζα. Ο Ramy κατεβηκε χωρις conditioning πρακτικα. Δε λεω οτι σε τετοιες μαζες θα εχουν conditioning α λα Andreas Munzer, αλλα καπου ωπα. πραγματικα εβλεπα το Ramy και νομιζα οτι τρολαρε. Μονο ο Hadi ηταν αξιοπρεπεης σε αυτον τον τομεα.


Δε γνωρίζω αν έχει προσθέσει συνθόλη. Αλλά αν το έχει κάνει, το έχει κάνει καλά γιατί δε φαίνεται με μια πρώτη ματιά.
Κοιτα στους ωμους εμενα μου χτυπησε απο την αρχη. Μαλιστα πολλα site που αναμεετεδιδαν ειπαν οτι ακουστηκε και αναμεσα στους κριτες και οτι εχασε ποντους απο αυτο αρκετους.

Σοβαροί είναι όλοι οι αθλητές σε ένα τέτοιο επίπεδο. Απλά το πρόβλημα είναι ότι όλοι ακολουθούν το trend. Και τα τελευταία χρόνια επιτάσσει να κατεβαίνουν με τρελές μάζες. Οι νεκροί είναι άλλο θέμα, όμως συνδέεται με αυτό το χάλι που βλέπουμε στους αγώνες. Δε θα επεκταθώ σε συζήτηση περί χημικής υποστήριξης γιατί έχω την εντύπωση ότι απαγορεύεται εδώ.

Καλα οταν ειπα οτι δεν ειναι σοβαροι δεν εννοουσα σε σχεση με τους υπολοιπους ανθρωπους. Αλλα για αυτο το επιπεδο, οχι δε μου φαινονται σοβαροι. Ο Ramy δεν μπορει να μην το εβλεπε οτι δεν εχει το conditioning, οπως και ο Curry οτι υστερει πολυ στα ποδια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΥΓ. Αναφερομαι παντα συγκριτικα, δλδ σε σχεση με αλλους top Mr Olympia contenders. Προφανως ολοι αξιζαν να ειναι εκει που ειναι, αλλα συγκριτικα το αθλημα κατ' εμε βρισκεται σε παρακμη αγωνιστικα
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Δεν ειμαι καθολου αντιθετος με το να κυνηγανε μαζες, ισα ισα. Και ο Coleman Και ο Yates ηταν mass monsters, και μαλιστα ο Coleman περισσοτερο απο ολους που κατεβαινουν τωρα (λαμβανοντας υποψιν το υψος). Αλλα δεν μπορεις να κατεβαινεις ΜΟΝΟ με προσον τη μαζα. Αμα ηταν ετσι ας κατεβαινουν powerlifter που εχουν μαζα. Ο Ramy κατεβηκε χωρις conditioning πρακτικα. Δε λεω οτι σε τετοιες μαζες θα εχουν conditioning α λα Andreas Munzer, αλλα καπου ωπα. πραγματικα εβλεπα το Ramy και νομιζα οτι τρολαρε. Μονο ο Hadi ηταν αξιοπρεπεης σε αυτον τον τομεα.
Για να φτάνουν σε σημείο "Coleman" χρειάζονται και extraordinary genetics, κάτι που τα τελευταία 10 χρόνια μόνο ο Phil Heath έχει. Άρα, εφόσον δεν έχουν περιθώρια για τέτοιες μάζες, ας κατέβουν 5-10 kg πιο χαμηλά με ξυράφια να το σηκώσουν.
Τώρα, για τους powerlifters, δε συμφωνώ. Άλλος στόχος, άλλη προπόνηση, άλλη σωματοδομή. Ας μην τα μπερδεύουμε, είναι εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους.

Καλα οταν ειπα οτι δεν ειναι σοβαροι δεν εννοουσα σε σχεση με τους υπολοιπους ανθρωπους. Αλλα για αυτο το επιπεδο, οχι δε μου φαινονται σοβαροι. Ο Ramy δεν μπορει να μην το εβλεπε οτι δεν εχει το conditioning, οπως και ο Curry οτι υστερει πολυ στα ποδια.
Μην ξεχνάς ότι όλοι αυτοί δουλεύουν με ολόκληρο team. Δεν επιλέγει ο κάθε Ramy πως θα κατέβει κάθε φορά. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο που τον βλέπουμε διαφορετικό στη σκηνή κάθε φορά που αλλάζει προπονητή. Και για να πούμε και την αλήθεια, δεν ξέρουμε αν είναι στημένα όλα αυτά τα show για τις πρώτες τριάδες, βασισμένα στο hype και στο πόσο δημοφιλής είναι ένας αθλητής στο κοινό που παρακολουθεί Mr.Olympia. Παίζονται χοντρά λεφτά, οπότε είμαι επιφυλακτικός.

ΥΓ. Αναφερομαι παντα συγκριτικα, δλδ σε σχεση με αλλους top Mr Olympia contenders. Προφανως ολοι αξιζαν να ειναι εκει που ειναι, αλλα συγκριτικα το αθλημα κατ' εμε βρισκεται σε παρακμη αγωνιστικα
Επίσης να μην ξεχνάμε ότι όσο περνάνε τα χρόνια αποκτούμε περισσότερη γνώση και μέσα για να αναπτύσσουμε το σώμα μας. Προφανώς και δε μπορούμε να συγκρίνουμε Arnold Schwarzenegger, Frank Zane, Sergio Oliva, άντε και Lee Haney, με Dorian Yates, Ronnie Coleman, Jay Cutler και πάει λέγοντας μέχρι σήμερα. Από την εποχή του Dorian Yates άλλαξε εντελώς το game.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Για να φτάνουν σε σημείο "Coleman" χρειάζονται και extraordinary genetics, κάτι που τα τελευταία 10 χρόνια μόνο ο Phil Heath έχει. Άρα, εφόσον δεν έχουν περιθώρια για τέτοιες μάζες, ας κατέβουν 5-10 kg πιο χαμηλά με ξυράφια να το σηκώσουν.
Τώρα, για τους powerlifters, δε συμφωνώ. Άλλος στόχος, άλλη προπόνηση, άλλη σωματοδομή. Ας μην τα μπερδεύουμε, είναι εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους.
Τους powerlifter τους εφερα σαν αντιπαραδειγμα για το επιχειρημα που ακουμε συνεχως τα τελευταια χρονια "πλεον ολοι κυνηγανε τις μαζες, αυτο ειναι το trend". Εμενα μου ακουγεται περισσοτερο σαν δικαιολογια. μαζες υπηρχαν και παλιοτερα, και μεγαλυτερες μαζες, με περισσοτερο conditioning και επισης με ΣΥΜΜΕΤΡΙΑ (η οποια ελειπε απο το διαγωνισμο).

Καλα δεν το συζηταω, ο Ronnie ηταν ενας και μοναδικος.

Μην ξεχνάς ότι όλοι αυτοί δουλεύουν με ολόκληρο team. Δεν επιλέγει ο κάθε Ramy πως θα κατέβει κάθε φορά. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο που τον βλέπουμε διαφορετικό στη σκηνή κάθε φορά που αλλάζει προπονητή. Και για να πούμε και την αλήθεια, δεν ξέρουμε αν είναι στημένα όλα αυτά τα show για τις πρώτες τριάδες, βασισμένα στο hype και στο πόσο δημοφιλής είναι ένας αθλητής στο κοινό που παρακολουθεί Mr.Olympia. Παίζονται χοντρά λεφτά, οπότε είμαι επιφυλακτικός.
Ναι συμφωνω εδω, ειμαι και εγω λιγο επιφυλακτικος για το κατα ποσο ειναι ακριβοδικαιοι οι κριτες. Βεβαια η κριτικη γινεται με αυτο το κριτηριο. Παρ' ολα αυτα παντα ακουγεται στους κυκλους του Mr. Olympia οτι ο νικητης πρεπει να ειναι "εμπορικος". Και μαλλον ειναι κριτηριο συνηθως. Μαλιστα ο Schwarzenegger ελεγε πολλες φορες για τον Dorian Yates :" Δεν επιτρεπεται ο Mr. Olympia στην offseason να κλεινεται σε ενα υπογειο στο Birmigham και να μην εχει επαφη με τον κοσμο."

Επίσης να μην ξεχνάμε ότι όσο περνάνε τα χρόνια αποκτούμε περισσότερη γνώση και μέσα για να αναπτύσσουμε το σώμα μας. Προφανώς και δε μπορούμε να συγκρίνουμε Arnold Schwarzenegger, Frank Zane, Sergio Oliva, άντε και Lee Haney, με Dorian Yates, Ronnie Coleman, Jay Cutler και πάει λέγοντας μέχρι σήμερα. Από την εποχή του Dorian Yates άλλαξε εντελώς το game.
Μα αυτο ειναι και το περιεργο κατ' εμε. Οσο περνουν τα χρονια εχουμε περισσοτερες γνωσεις για τη σωματοδομηση, τη διατροφη και ας μην κρυβομαστε....τη χημικη υποστηριξη. Και παρ' ολα αυτα πιστευω οτι τα τελευταια 20 χρονια το αθλημα δεν εχει βελτιωθει, ισα ισα το αναποδο.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Τους powerlifter τους εφερα σαν αντιπαραδειγμα για το επιχειρημα που ακουμε συνεχως τα τελευταια χρονια "πλεον ολοι κυνηγανε τις μαζες, αυτο ειναι το trend". Εμενα μου ακουγεται περισσοτερο σαν δικαιολογια. μαζες υπηρχαν και παλιοτερα, και μεγαλυτερες μαζες, με περισσοτερο conditioning και επισης με ΣΥΜΜΕΤΡΙΑ (η οποια ελειπε απο το διαγωνισμο).

Καλα δεν το συζηταω, ο Ronnie ηταν ενας και μοναδικος.
Μα οι powerlifters έχουν διαφορετικό στόχο. Δεν τους νοιάζει η εμφάνιση τους πάνω σε μια σκηνή, αλλά το πόσα σηκώνουν. Γι αυτό δε θεωρώ τη σύγκριση εφικτή.
Μεγαλύτερες μάζες με περισσότερο conditioning είχε μόνο ο Coleman.
Δες τις μάζες τους ON-Season και θα καταλάβεις γιατί δεν υπάρχει συμμετρία και conditioning καθώς περνούν οι 10ετιες. Όλοι τους νικητές από Mr.Olympia.

Arnold Schwarzenegger : 107 kg
Sergio Oliva: 107 kg
Frank Zane: 91 kg
Lee Haney : 116 kg
Dorian Yates : 118 kg
Ronnie Coleman : 136 kg
Jay Cutler : 118 kg
Dexter Jackson : 98 kg
Phil Heath : 109 kg
Shawn Rhoden : 111 kg
Brandon Curry : 116 kg
Big Ramy : 136 kg

Βλέπεις ότι καθώς προχωράμε αυξάνονται οι μάζες σε σχέση με το παρελθόν. Εξαίρεση αποτελεί μόνο ο Dexter Jackson, ο οποίος έπιανε πάντα τρελό condition αλλά έχανε από άλλους με μεγαλύτερες μάζες. (εδώ έρχεται και κολλάει αυτό που υποστηρίζω με το trend της τελευταίας 20ετιας.)

Μα αυτο ειναι και το περιεργο κατ' εμε. Οσο περνουν τα χρονια εχουμε περισσοτερες γνωσεις για τη σωματοδομηση, τη διατροφη και ας μην κρυβομαστε....τη χημικη υποστηριξη. Και παρ' ολα αυτα πιστευω οτι τα τελευταια 20 χρονια το αθλημα δεν εχει βελτιωθει, ισα ισα το αναποδο.
Δυστυχώς, όσο και αν προχωρήσει η τεχνολογία/ιατρική/φαρμακολογία, ένα πράγμα δεν αλλάζει ποτέ. Η ανθρώπινη φύση σε επίπεδο σώματος. Όσο κι αν προσπαθούμε να αυξήσουμε τη μυική μάζα, πάντα υπάρχει ένα οριακό σημείο. Μετά από αυτό το οριακό σημείο, χάνονται εντελώς οι ισορροπίες και βλέπουμε αυτό που βλέπουμε. Νομίζεις, είναι χαζή η φύση για να την ξεγελάσουμε τόσο εύκολα; Φυσικός είσαι, ξέρεις ήδη την απάντηση.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Μα οι powerlifters έχουν διαφορετικό στόχο. Δεν τους νοιάζει η εμφάνιση τους πάνω σε μια σκηνή, αλλά το πόσα σηκώνουν. Γι αυτό δε θεωρώ τη σύγκριση εφικτή.
Μεγαλύτερες μάζες με περισσότερο conditioning είχε μόνο ο Coleman.
Δες τις μάζες τους ON-Season και θα καταλάβεις γιατί δεν υπάρχει συμμετρία και conditioning καθώς περνούν οι 10ετιες. Όλοι τους νικητές από Mr.Olympia.
Το επιχειρημα με τους powerlifter δεν το εξηγησα καλα για αυτο μαλλον εγινε η παρεξηγηση. Το point μου ειναι το εξης. Λες οτι ειναι trend πλεον οι μεγαλυτερες μαζες . Εγω λεω οτι αυτο ειναι δικαιολογια απο τους αθλητες. Το bodybuilding ειναι το αθλημα του conditioning. Αν δηλαδη ψαχνουμε απλα μεγαλες μαζες ας βαλουμε και powerlifter με κοιλιες μεσα. Προφανως δεν ειναι αυτο το νοημα.

Το ζητημα ειναι να εχεις οσο πιο μεγαλες μαζες, αλλα παντα στο καλυτερο δυνατο conditioning.

Arnold Schwarzenegger : 107 kg
Sergio Oliva: 107 kg
Frank Zane: 91 kg
Lee Haney : 116 kg
Dorian Yates : 118 kg
Ronnie Coleman : 136 kg
Jay Cutler : 118 kg
Dexter Jackson : 98 kg
Phil Heath : 109 kg
Shawn Rhoden : 111 kg
Brandon Curry : 116 kg
Big Ramy : 136 kg

Βλέπεις ότι καθώς προχωράμε αυξάνονται οι μάζες σε σχέση με το παρελθόν. Εξαίρεση αποτελεί μόνο ο Dexter Jackson, ο οποίος έπιανε πάντα τρελό condition αλλά έχανε από άλλους με μεγαλύτερες μάζες. (εδώ έρχεται και κολλάει αυτό που υποστηρίζω με το trend της τελευταίας 20ετιας.)
Ισα ισα αυτο ακριβως ειναι αυτο που λεω. Καταρχας ας εξαιρεσουμε τους pre-Dorian bodybuilders. δεχομαι οτι ο Ronnie ηταν freak of nature . Επισης ο dexter ειναι κοντος, για αυτο κιολας ειναι τοσο λιγα κιλα. Αλλα ο Dorian, ο Jay και ο Rhoden ειναι πανω κατω ιδια κιλα με τον Brandon και αντικειμενικα δεν υπαρχει συγκριση. Γιατι? Αυτο λεω, γιατι ο Curry να μην κατεβαινει οπως αυτοι? Επισης ο Big Ramy ειναι ψηλος, εξου και τα 136 κιλα. Αλλα θα επρεπε να κατεβαινει 130 ξερω γω, δεν ηταν εμφανιση αυτη κατ'εμε.

Δυστυχώς, όσο και αν προχωρήσει η τεχνολογία/ιατρική/φαρμακολογία, ένα πράγμα δεν αλλάζει ποτέ. Η ανθρώπινη φύση σε επίπεδο σώματος. Όσο κι αν προσπαθούμε να αυξήσουμε τη μυική μάζα, πάντα υπάρχει ένα οριακό σημείο. Μετά από αυτό το οριακό σημείο, χάνονται εντελώς οι ισορροπίες και βλέπουμε αυτό που βλέπουμε. Νομίζεις, είναι χαζή η φύση για να την ξεγελάσουμε τόσο εύκολα; Φυσικός είσαι, ξέρεις ήδη την απάντηση.
Γενικα πιστευω οτι η επιστημη συνεχως θα βρισκει τροπους. Ασχετα ομως απο αυτο το φετινο ολυμπια δεν ειναι οτι απλα δεν ηταν καλυτερο απο τα προηγουμενα των τελευταιων 20 χρονων, για εμενα ηταν αρκετα χειροτερο.


Γενικα πιστευω πρεπει να υπαρξει μια αλλαγη νοοτροπιας.

Btw οι αλλες κατηγοριες (classic και physique) ηταν αρκετα ωραιες. Επισης εδω να παραθεσω και ενα αρθρο απο GI με τις αποψεις του Ronnie και το Arnold επι του θεματος

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΥΓ. Ναι μεν κοντος ο dexter , αλλα επαιζε τα mass monsters στα ισα. Κατεβαινε με striations μεχρι και στο κεφαλι :laugh: . Ασε που θα μπορουσε να κατεβει στο 212 και να το παιρνε αλλα δε γουσταρε
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Το επιχειρημα με τους powerlifter δεν το εξηγησα καλα για αυτο μαλλον εγινε η παρεξηγηση. Το point μου ειναι το εξης. Λες οτι ειναι trend πλεον οι μεγαλυτερες μαζες . Εγω λεω οτι αυτο ειναι δικαιολογια απο τους αθλητες. Το bodybuilding ειναι το αθλημα του conditioning. Αν δηλαδη ψαχνουμε απλα μεγαλες μαζες ας βαλουμε και powerlifter με κοιλιες μεσα. Προφανως δεν ειναι αυτο το νοημα.

Το ζητημα ειναι να εχεις οσο πιο μεγαλες μαζες, αλλα παντα στο καλυτερο δυνατο conditioning.
Δυστυχώς στην open κατηγορία δεν κερδίζει πάντα το καλύτερο condition. Και τρανταχτό παράδειγμα είναι ο Dexter Jackson που έχει κατακτήσει μόνο μια φορά τον τίτλο ενώ κάθε χρόνο κατέβαινε κομμάτια. Αυτό προσπαθώ να πω, ότι το trend καθορίζεται από το αποτέλεσμα κάθε χρόνου που συνήθως τίτλος πάει στον πιο ογκώδη αθλητή. Και μ’αυτό τον τρόπο καταλήγει το condition στα σκουπίδια, αφού όλοι κυνηγούν μετά τον όγκο.


Ισα ισα αυτο ακριβως ειναι αυτο που λεω. Καταρχας ας εξαιρεσουμε τους pre-Dorian bodybuilders. δεχομαι οτι ο Ronnie ηταν freak of nature . Επισης ο dexter ειναι κοντος, για αυτο κιολας ειναι τοσο λιγα κιλα. Αλλα ο Dorian, ο Jay και ο Rhoden ειναι πανω κατω ιδια κιλα με τον Brandon και αντικειμενικα δεν υπαρχει συγκριση. Γιατι? Αυτο λεω, γιατι ο Curry να μην κατεβαινει οπως αυτοι? Επισης ο Big Ramy ειναι ψηλος, εξου και τα 136 κιλα. Αλλα θα επρεπε να κατεβαινει 130 ξερω γω, δεν ηταν εμφανιση αυτη κατ'εμε.
Ο Curry έχει μειονέκτημα στα πόδια του. Δεν είναι για επίπεδο Open. Αν είχε πόδια, φέτος θα ήταν δικό του. Στον τελικό αν θυμάμαι καλά στέγνωσε κι άλλο.
Ο Big Ramy έχει γίνει γνωστός επειδή είναι γίγαντας. Αν κατέβει στα 130 kg θα χάσει το “wow factor” του, ακριβώς επειδή είναι ψηλός και θα φανεί η διαφορά. Εδώ συμφωνούμε. Καλύτερα 130 kg και ξυράφι παρά 136 και με νερά στον τελικό.
Γενικα πιστευω οτι η επιστημη συνεχως θα βρισκει τροπους. Ασχετα ομως απο αυτο το φετινο ολυμπια δεν ειναι οτι απλα δεν ηταν καλυτερο απο τα προηγουμενα των τελευταιων 20 χρονων, για εμενα ηταν αρκετα χειροτερο.


Γενικα πιστευω πρεπει να υπαρξει μια αλλαγη νοοτροπιας.

Btw οι αλλες κατηγοριες (classic και physique) ηταν αρκετα ωραιες. Επισης εδω να παραθεσω και ενα αρθρο απο GI με τις αποψεις του Ronnie και το Arnold επι του θεματος
Στην open κατηγορία, για όσο δεν υπάρχουν άνω όρια στη μάζα των συμμετεχόντων, θα βλέπουμε αυτό το χάλια condition που έχει θυσιαστεί για τη μάζα.
Οι άλλες κατηγορίες είναι πολύ πιο αισθητικές γιατί έχουν όρια στα κιλά. Βλέπεις πιο συμμετρικά σώματα και δεν έχουν υπερβολικά κιλά πάνω τους. Τις προτιμώ σα θέαμα. Ιδιαίτερα τις γυναικείες κατηγορίες.
Καλά για τους θανάτους στο άθλημα δε θα σχολιάσω, θα βγούμε εκτός.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Χθεσινό πρόγραμμα άσκησης:

2 γύρους τις παρακάτω ασκήσεις χωρίς διαλείμματα

30 squats με body bar
Triceps dips με ευθεία πόδια στο πάτωμα για 20-30"
20 Overhead sit ups με 3κιλο αλτηρα
15 Donkey kicks σε κάθε πόδι με αλτηρα πίσω απ το γόνατο και μετά πιέσεις 5 φορές
20 High to low planks
20 Sit ups με ανοιχτά πόδια και body bar
10 gorilla burpees (με εναλλάξ lunges και squat πρώτα)



Συν ζέσταμα και διατάσεις στην αρχή και το τέλος
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Πρώτη φορά το ακούω το body bar. Έχει διαφορά από μια συμβατική μπάρα;

Είναι σχετικά ελαφρύ, τυλιγμένο με πλαστικό κι είναι κυρίως για να σου καθορίζει τη στάση σώματος ή να σε βοηθάει στην κίνηση/την εκτέλεση μιας άσκησης. Δεν παίρνει δίσκους πανω. Κι εγώ πρώτη φορά το χρησιμοποίησα, μη φανταστείς
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Σήμερα έκανα προπόνηση pull:

-1-lat arm pulldown 2*20 στα 30 κιλα (για ζεσταμα)
-pullups 4*8 με 14κιλο
-barbell row 3*10 στα 65 κιλα
-machine high row 3*12 στα 50 κιλα
-seated face pull 3*20 στα 25 κιλα
-SS καμψεις δικεφαλων με αναστροφη λαβη 3*20+καμψεις δικεφαλων κανονικα 3*15 στα 12.5 κιλα
-dumbell preacher curl 3*12 με 8κιλο
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Σήμερα το πρόγραμμα είχε weightlifting με εξάσκηση σε squat clean (και από θέση 1 και low hang) και jerks.
Και μετά ένα ωραιότατο 10 λεπτο amrap με:
Push press (40/ 25 kg)
Burpee box jump (τα γνήσια τα burpees με το push up στο κατέβασμα)
Με επαναλήψεις 1,2,3,4,5... κι όσο άντεχε ο καθένας ν' ανεβάσει επαναλήψεις έως ότου τελειώσει το 10 λεπτο (εγώ έκανα 9 γύρους πλην μερικών burpee που δεν πρόλαβα).
 
Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Σήμερα δουλέψαμε back squats και deadlifts και το wod ήταν ένα 20 λεπτο emom (every minute on the minute), ούτε πολύ δύσκολο ούτε και εύκολο:
40 double unders
20 sumo deadlifts με kettlebell
20 toes to bar (εγώ δεν την πάλεψα μετά το πρώτο σετ και έκανα knee raises στο μονόζυγο)
15 tricep Dips
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top