Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Εμένα μ αρεσει να κάνω σε αυτο το ευρος γιατι νιωθω καλυτερο muscle mind connection. Οι λιγες επαναληψεις ειναι πιο πολύ για δυναμη. Τωρα αν σ αρεσει να κάεις δυναμικά σέτ κάνε τα. Αλλα και στο 60-70% μπορεις να πετύχεις μυική υπερτροφια. Το βλέπω πάνω μου βασικά. Αυτο που λέω το βλέπω πάνω μου. Δεν στο λέω ετσι. Οποτε εμενα μου κανει... καλα βεβαια πακετακι με τη διατροφη πάντα.

21-10-21.JPG

να φανταστεις σε αυτη τη φώτο δεν είμαι καν μετα το γυμναστηριο εχω να πάω 2 μέρες. Λιγο πριν πέσω για ύπνο είμαι.

Με ειδε ένας φιλος μου λεει "φουσκωσες μωρη γριά"

Η προπονηση που κάνω ειναι 3 βασικές ασκησεις για στηθος , 3 για πλάτη , 3 για πόδια και 3 για ώμους.

12-15 επαναληψεις
ευρος κινησης
διάρκεια στα σέτ 1 λεπτό και βάλε
και αργή κινηση στην εκκεντρη φάση της ασκησης πχ στο κατέβασμα.

Αυτά.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Eγώ δεν παρακολουθούσα το θέμα χωρίς τον Ντέβιλ. Τώρα ίσως ξαναβολτάρω από εδώ. :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Αυτό εδώ λες; Αν και δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ότι το έξω πόδι ήταν τεντωμένο σε σκαλί.
Όχι ακριβώς... Μου έδωσες πάσα και βρήκα μια πολύ παρόμοια. Να, αυτό εδώ αλλά με τεντωμένο το χέρι, όχι στους αγκώνες.


https://youtube.com/shorts/7vvzMlS-sbQ?feature=share
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Τελειωσα το τριτο γευμα της ημερας.

200γρ ρυζι
150γρ ομελετα
120γρ τυρι φινα
8γρ λαδι
2 φετες ψωμί.

έχει πέσει πεινα.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
ΧΑΧΑΑΑΧΑΧΑΑΧΑ....καλυτερη περιγραφη εβερ δεν καταλαβα τιποτα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δες το λινκ που ανέβασα, σκέψου το με χέρι τεντωμένο αντί για αγκώνα και πες μου πώς θα το περιεγραφες :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Αυριο προπόνηση στήθους-χέρια (τρικεφαλοι-πηχεις).

Προηγουμενη προπονηση πριν μια εβδομάδα πάγκος 65 κιλά για 10 επαναληψεις. Η τελευταια βγήκε με δυσκολία.

Αυριο θα επιχειρησω 12 επαναληψεις στα 65 κιλά.

ΠΙΕΣΕΙΣ ΠΑΓΚΟΥ ΜΕ ΜΠΑΡΑ
1ο σέτ ζέσταμα με αδεια μπάρα (20 κιλά)
2ο σέτ ζέσταμα 40 κιλά 5 επαναληψεις
3ο σέτ 65 κιλά 12 επαναληψεις (κυριο εργάσιμο) hard set
4ο σέτ 60 κιλά 10-12 (κυριο εργάσιμο) normal set

ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΤΟ PEC - DEC
1 set ζεσταμα
2ο σέτ κυριο hard set
3ο σέτ κυριο hard set
4ο σέτ κυριο normal set

ΕΠΙΚΛΗΝΗΣ ΣΤΟ ΣΜΙΘ
1ο σέτ ζέσταμα
2ο σέτ κυριο hard set
3ο σέτ κύριο hard set
4ο σέτ normal set

ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΤΡΙΚΕΦΑΛΩΝ
1ο σέτ ζέσταμα
2ο σέτ hard set
3o set hard set
4o set normal set

ΠΗΧΕΙΣ
1ο σέτ ζέσταμα
2ο σέτ hard set
3o set hard set
4o set normal set

* Aν δεν έπαιζα επικληνη στις 30 μοίρες θα έβαζα και άλλη ασκηση στους τρικεφαλους.

* Αναλογα το πως αντιδράει το σώμα θα βάλω και κάμψεις δικεφάλων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

**hard set -> 1 rep until failure

** normal set -> 2-3 reps until failure

διαλειματα άνω οσο νιωθω οτι έχω ξεκουραστει ωστε να μπω δυναμικά στο επομενο σέτ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το θέμα δεν ήταν το ίδιο χωρίς τον @Devil και δεν έγραφα σχεδόν καθόλου.
Welcome back!

Σήμερα έχω ladder, θα με διαλύσει σίγουρα. Την Κυριακή τελειώνει το πρόγραμμα μου και λέω να κάνω μόνο ΗΙΙΤ μέχρι το τέλος του έτους και μετά να επικεντρωθώ σε ασκήσεις κυρίως με βάρη.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Ρε μωρά με συγκινείτε ! ! !

Σας αγαπάω ΟΛΟΥΣ !!!!

Ελάτε να απογειώθουμε με τις προπονήσεις όπως παλιά!!!!

Το πάν ειναι να το γουστάρεις και να το ζείς - ότι και αν κάνεις !!! Κάνε το με τη ψυχή σου ! Πάμε !

Το καλύτερο θρέντ στο φόρουμ.

Φλέρτ και γυμναστική !!!! Αυτό τιποτε άλλο !! :D
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Εμένα @Devil τι θα με κάνετε;
Να παίζατε τένις, θα έλεγα ότι θα σας μάζευα τα μπαλάκια.:lol:

Με τι γουστάρεις να ασχοληθείς ; τι σ αρεσει στη γυμναστική ; ακομη και περπάτημα μπορει να γράφει κάποιος εδώ δεν ειναι μονο τα βάρη.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με τι γουστάρεις να ασχοληθείς ; τι σ αρεσει στη γυμναστική ; ακομη και περπάτημα μπορει να γράφει κάποιος εδώ δεν ειναι μονο τα βάρη.
Ε, περπάτημα είπαμε κάνω!
΄Ασε ν΄αποθεραπευτεί ο ώμος μου και θα δω τι άλλο θα κάνω κι εγώ.
Το καλοκαίρι έλιωσα στο κολύμπι και μου άρεσε το αποτέλεσμα!:)
 

Helen93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Χαιρετώ! Να πω κι εγώ ότι μου αρέσει πολύ το περπάτημα (δε πάω σα κότα). Νομίζω είναι καλύτερα που πάω και γρήγορα. Κάποιες φορές έχω δοκιμάσει κ το τζοκινγκ και μου άρεσε εξίσου.
Με βοηθάει να μη καπνίζω καθόλου και σίγουρα να έχω καλύτερη διάθεση και φυσική κατάσταση ! Μόνο να μη μου τα χαλάσει ο καιρός σιγά σιγά όσο χειμωνιάζει😋
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Χαιρετώ! Να πω κι εγώ ότι μου αρέσει πολύ το περπάτημα (δε πάω σα κότα). Νομίζω είναι καλύτερα που πάω και γρήγορα. Κάποιες φορές έχω δοκιμάσει κ το τζοκινγκ και μου άρεσε εξίσου.
Με βοηθάει να μη καπνίζω καθόλου και σίγουρα να έχω καλύτερη διάθεση και φυσική κατάσταση ! Μόνο να μη μου τα χαλάσει ο καιρός σιγά σιγά όσο χειμωνιάζει😋

Αμα τη Κυριακη έχει ήλιο έχω φυγει για μπάνιο ;) :D
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δεν προτεινω σε κανεναν πανω απο 10 επαναληψεις στα deadlifts (σε αλλες ασκησεις no problem, πηγαινε και για 20 αν θες). Ειναι μια πολυ επιπονη ασκηση για το cns (εφοσον κανεις σοβαρη προπονηση φυσικα). Επισης κανω αρσεις 2 φορες τη βδομαδα. Με αυτο σαν δεδομενο, το να παιζεις βαριες 15αρες πχ και να σου κοβεται η ανασα δυο φορες τη βδομαδα ενω παραλληλα το νευρικο συστημα χτυπαει κοκκινο δε νομιζω οτι θα μπορεις να το κανεις για πολυ καιρο.

Το να κανεις περισσοτερες επαναληψεις δε συνεπαγεται και πιο σωστη τεχνικη, αυτο δεν ειναι σωστο. Αν παιζεις βαρια, μπορει οι πρωτες επαναληψεις να ειναι καλυτερη τεχνικη, αλλα εν τελει οι τελευταιες (οταν θα ειναι πιο κουρασμενο το σωμα σου) παλι θα γινουν χωρις καλη τεχνικη αν δεν τις εκτελεις ολοσωστα. Η τεχνικη δεν εχει να κανει με τον αριθμο των επαναληψεων.

νομίζω πως το CNS strain πάει πακέτο συνήθως και με το intensity, δεν είναι πως θα έχεις θέμα εκεί αν μειώσεις αρκετά το βάρος απλά επειδή κάνεις πολυαρθρική. Ισχυει πάντως πως όταν αυξάνεις τις επαναλήψεις και ειδικά όταν το κάνεις με αντίπαλο το χρόνο αυξάνει η πιθανότητα να πάει η τεχνική στα σκουπίδια, για αυτό πολλοί κράζουν το crossfit.

Κλαίω πάντως που προσπαθείς να αποδείξεις με επιχειρήματα πως το strength training είναι legit, google έχουν ας πατήσουν starting strength ή 5x5
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Α τόσο σκληρός εσύ!! Χαχα

Συνηθως κάνω μπανάκια μέχρι και μέσα Οκτωβριου απο αρχες Μαιου οποτε ειμαι συνηθισμένος.
Το καλοκαίρι ... ντάλα Αυγουστο που ήμουν στην Πέτρα εκει να δεις, λές και έκανες μπάνιο σε καταρράκτες ή Δεκεμβριο μήνα ! κρυσταλο η θάλασσα αλλα πηγαινα γιατι ήταν γαμάτη.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
@physicscrazy για καλό το ειπα επειδη ειδα τα χέρια σου σκισμένα φίλε. Αν εσωτερικά σκιζεις έτσι τον μύ δεν θα κάνεις δουλειά γιατι δεν θα προλαβαινεις να αναρρώσεις αναμεσα στις προπονήσεις. Αν δεν εισαι επαγγελματιας δεν χρειάζεται να το πιέζεις στα τέρματα.

Το γκούκλ κ το γιουτιούμπ δεν λένε τιποτα αν δεν έχεις απο πάνω σου εναν γυμναστη να κοιτάει την εκτελεση της άσκησης. Βάλε εδω αν θες ενα βιντεο να σε δούμε. Οι μισοι ειναι σακατεμενοι επειδη βιαζοντουσαν και έβαζαν τον εγωισμό πάνω απο την τεχνική και την υπομονη τους. Ο coach στο γυμναστηριο που πάω μου ειπε πως έκατσε και ασχοληθηκε μαζι μου γιατι οταν μπήκα μέσα μπηκα προσγειωμένος και δεν του ειπα "ΞΕΡΩ" οπως του λένε πολλοί.

Ο καθε ενας ειναι μοναδικός. Άλλα κιλά μπορει να τραβηξει ενας πιο κοντός και άλλα ενας πιο ψηλος για τον απλο λογο οτι η αποσταση για τον 1ο ειναι μικρότερη. Εσυ θα δεις το γιουτιουμπ και θα πεις πρέπει εγω να σηκωνω περισσότερα. Δεν θα ισχύει όμως. Δεν μπορούμε να κάνουμε προπόνηση με το γκούκλ. Κάποια πράγματα πρέπει να εχεις ασχοληθει με καθοδηγηση για να τα ξέρεις.

Σημερινή προπόνηση
*Hard set -> Set με REF 1 (1 Rep until failure)
* Normal Set -> Set REF 2-3

1. ΠΙΕΣΕΙΣ ΙΣΙΟΥ ΠΑΓΚΟΥ ΜΕ ΜΠΑΡΑ
1ο σέτ 20 κιλά 12 επαν. (ζεσταμα)
2ο σέτ 40 κιλά 9 επαν. (ζεσταμα)
3ο σέτ 65 κιλά 11 επαν. (REF 1 HARD SET)
4ο σέτ 62 κιλά 9 επαν. (HARD SET)
Προοδος -> +1 επαναληψη παραπανω στο σετ των 65 κιλών.

2. ΕΠΙΚΛΙΝΗΣ ΣΤΟ ΣΜΙΘ
1ο σέτ 22 κιλά 12 επαν (ζεσταμα)
2ο σέτ 50 κιλά 12 επαν. (normal set)
3o set 55 κιλά 8 επαν. hard set
4ο σέτ 45 κιλά 10 επαν. normal set
5o set 40kg 9 επαν. normal set
Προοδος -> σταθερά , ανεβασα στην 1η

3. PEC DEC
1ο σέτ 20 κιλά 12 επαν. hard set
2ο σέτ 16.5 κιλα 11 επαν. normal
3o set 16.5 κιλα 10 επαν. normal set
Προοδος -> σταθερά

4. EKTASEIS TRIKEΦΑΛΩΝ
1ο σέτ 12 επαν. με 15 κιλά ζέσταμα
2ο σέτ 14 επαν. με 20 κιλά hard set
3ο σέτ 13 επαν. με 21 κιλά hard set
4ο σέτ 11 επαν. το ίδιο hard set

5. ΠΗΧΕΙΣ
1ο σετ 13 επαν. με 5 κιλα σε κκάθε χερι αλτηρες normal
2ο σέτ 12.5 κιλά μικρη μπάρα reverse curls 12 επαναληψεις (normal set)
3o set Το ίδιο με μια αρνητικη στις 10.5 επαναλήψεις.

ΣΤΗΘΟΣ : 4 hard set 5 normal set (8 set εργασιμα σύνολο)
ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ : 6 HARD SET 3 normal set (9 set εργασιμα σύνολο)

χρονος προπονησης 1 ώρα μαζι με τα διαλειματα.

* Επειδη ήμουν κουρασμένος μετά τον πάγκο στο σμιθ οταν ειδα οτι δεν τραβάει , κατεβασα κιλά. Συνηθως στα 55 ειχα 12άρες.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
@physicscrazy για καλό το ειπα επειδη ειδα τα χέρια σου σκισμένα φίλε. Αν εσωτερικά σκιζεις έτσι τον μύ δεν θα κάνεις δουλειά γιατι δεν θα προλαβαινεις να αναρρώσεις αναμεσα στις προπονήσεις. Αν δεν εισαι επαγγελματιας δεν χρειάζεται να το πιέζεις στα τέρματα.

Ναι καλε δεν αμφιβαλλω για τις προθεσεις σου. Δεν ειπα οτι το ειπες για κακο (δεν ειμαι σιγουρος γιατι το νομιζες αυτο). Το χερι εν τω μεταξυ σκιστηκε, αλλα ο λογος ειναι οτι δυστυχως οτι εδω και καιρο εχω βγαλει σε αυτο το σημειο αυτο https://en.wikipedia.org/wiki/Dupuytren's_contracture . Ειναι κατι σαν βουναλακι και θα κανω εγχειρηση. Κανονικα δε θα επρεπε να κανω αρσεις μεχρι τοτε αλλα.... συνεχιζω να κανω :laugh:
Το γκούκλ κ το γιουτιούμπ δεν λένε τιποτα αν δεν έχεις απο πάνω σου εναν γυμναστη να κοιτάει την εκτελεση της άσκησης. Βάλε εδω αν θες ενα βιντεο να σε δούμε. Οι μισοι ειναι σακατεμενοι επειδη βιαζοντουσαν και έβαζαν τον εγωισμό πάνω απο την τεχνική και την υπομονη τους. Ο coach στο γυμναστηριο που πάω μου ειπε πως έκατσε και ασχοληθηκε μαζι μου γιατι οταν μπήκα μέσα μπηκα προσγειωμένος και δεν του ειπα "ΞΕΡΩ" οπως του λένε πολλοί.
Ο καθε ενας ειναι μοναδικός. Άλλα κιλά μπορει να τραβηξει ενας πιο κοντός και άλλα ενας πιο ψηλος για τον απλο λογο οτι η αποσταση για τον 1ο ειναι μικρότερη. Εσυ θα δεις το γιουτιουμπ και θα πεις πρέπει εγω να σηκωνω περισσότερα. Δεν θα ισχύει όμως. Δεν μπορούμε να κάνουμε προπόνηση με το γκούκλ. Κάποια πράγματα πρέπει να εχεις ασχοληθει με καθοδηγηση για να τα ξέρεις.
Δε διαφωνω σε κατι απο αυτα που λες. Διαφωνω στο ευρος των επαναληψεων, αλλα at the end of the day ισως ειναι και προσωπικη προτιμηση και τι δουλευει στον καθενα. Για εμενα το just pump work ποτε δε δουλεψε, το χρησιμοποιω μονο προς το τελος των προγραμματων μου
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Με επαναληψεις δουλεύεις συνηθως στο 70-80% μάξ της μέγιστης δυναμης σου. Θεωρειται απο πολλούς ένα πιο safe μονοπάτι αν συνυπολογισεις και το οτι αυτο δεν θα το κάνεις μια φορά... το κάνεις συνεχως. Το σωμα δέχεται επιβαρυνσεις. Παράλληλα μπορεις να φτάσεις στο failure και για αυτο δουλευει η μυικη αποκατασταση και έχεις ενα αποτέλεσμα.

Εγω πχ ειμαι πάγκο για 90 κιλά μονή. Αλλα δεν προκειται να το επιχειρήσω ειδικά στον πάγκο. Να έφτανα να κάνω 12αρες στα 70 κιλά , ισως και να δοκιμαζα στα 85 κιλά να κάνω 5-6 επαναληψεις. Οι ωμοι μου δεν μου έχουν βγαλει προβλήματα και δεν θα ήθελα.

Κάμψεις πχ μπορεις να παιξεις πιο safe οριακά γιατι ειναι άλλη η φύση της άσκησης. Ο πάγκος ειναι επικινδυνη άσκηση αλλα δεν το ξέρουν, έχουν άγνοια. Οι ώμοι και ο θωρακικος στο κατέβασμα ειναι σε πολύ ευαισθητη θέση μπορουν να εκτεθουν ανα πάσα στιγμή. Σε μεγάλο φορτίο μπορεις πχ να κόψεις απευθειας τον θωρακικο και να φυγεις για χειρουργιο.

Για οσους έχουν μια στοιχειωδη εμπειρια στα γυμναστηρια εξετάζεται και ο λογος ρισκου για τραυματισμο προς κέρδος απο μια άσκηση.

Τα ιδια και στις άρσεις θανάτου μου λές να δω το γιουτιουμπ και σου λέω εντάξει πάμε να το δουμε... αυτος εδω νομιζει οτι σηκώνει κιλά...


εγω βλέπω οτι τα ισχία και τα ποδια του δεν μπορουν να διαχειριστούν το βάρος που έχει βάλει οποτε η μέση "κρεμάει" και ολη η πιεση μεταφέρεται στους δίσκους της σπονδυλικής στήλης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top