Fitness Thread!

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,000 μηνύματα.

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,521 μηνύματα.
όχι μωρέ. το αντέχω. ντέφι γίνομαι με παραπάνω.
Αν ολες τις μέρες είσαι σταθερός στο προγραμμά σου και η ζωή σου εννοείται δεν είναι καθιστική το απολαμβάνεις όπως εσύ θες το κρασάκι σου η ότι άλλο. Μην χαλιέσαι για ότι ατασθαλία κάνεις εξάλλου ο οργανισμός μας την χρειάζεται και αυτήν και για καύσεις , αλλά και για να μην τα παρατάς :hello:
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Ε καλά βρε παιδιά, σιγά τα 500ml...
Κι εγώ πίνω μια στο τόσο, αυτά δεν προγραμματίζονται. Μπορεί ένα μήνα να πινεις ένα ποτήρι τη βδομάδα και έναν άλλο μήνα να πιεις 2 φορές δυο 500 άρια.
Δεν χαλιέται έτσι το σώμα.
Ούτε γίνονται όλοι ντίρλα εύκολα και το λέω όντας 52 κιλά (παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο για το πόσο εύκολα μεθάει κάποιος).

Βέβαια παίζει ρόλο σε τι φυσική κατάσταση είσαι, άλλο δηλαδή να έχω φτάσει ήδη το στόχο και να κάνω συντήρηση σε αντίθεση με ένα άτομο που είναι σε άλλη φάση.

Γενικά μην τρελαινόμαστε...

Πάντως @dum dum boy επειδή απ ότι κατάλαβα θέλεις να χάσεις βάρος, θα έλεγα να ζυγίζεις τις τροφές σου, να κατεβάσεις το myfitnesspal και να μετράς μακρος και να χαλαρώσεις. Θα βοηθούσε αν ξεκινούσες και γυμναστική (μάλλον δεν σε ψήνουν τα βάρη, τότε ίσως έστω ποδήλατο ή τρέξιμο που έλεγες σε κάποιο θρεντ -αν θυμαμαι καλά).
Σκέψου να επισκεφτείς και κανέναν διατροφολόγο, ισα να σε δει, να κάνετε μετρήσεις και να σου εμπλουτίσει τη διατροφή.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,000 μηνύματα.
Αν ολες τις μέρες είσαι σταθερός στο προγραμμά σου και η ζωή σου εννοείται δεν είναι καθιστική το απολαμβάνεις όπως εσύ θες το κρασάκι σου η ότι άλλο. Μην χαλιέσαι για ότι ατασθαλία κάνεις εξάλλου ο οργανισμός μας την χρειάζεται και αυτήν και για καύσεις , αλλά και για να μην τα παρατάς :hello:

είμαι σταθερός σε κακό πρόγραμμα και βασανιστική ρουτίνα. ο γιατρός μου, με συμβούλεψε να αλλάξω τρόπο ζωής.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

να κατεβάσεις το myfitnesspal και να μετράς μακρος και να χαλαρώσεις

μάκρος; :look::redface:
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Χαχαχαχα έχεις δίκιο, το έγραψα και στα ελληνικά.
Κινούμαι σε ιλιγγιώδεις ταχύτητες γιατί βάφομαι ταυτόχρονα :hehe:

Λοιπόν, περί macros
This easy-to-use macro calculator shows your optimal macronutrients and calories based on your age, height, weight, gender, and activity level. It serves as a weight loss calculator or a muscle gain calculator. Use your results with macro dieting, flexible dieting, or IIFYM to reach your goals faster.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν θες, έμαθα πρόσφατα και για καλή διατροφολόγο.
Βεβαια δεν την έχω επισκεφτεί η ίδια(η δίκη μου που είχα πάει πριν 4 χρόνια για την ίδια δουλειά με του φίλου είναι πλέον στο εξωτερικό μόνιμα), αλλά φίλος για muscle gain. Του εμπλούτισε πολύ τη διατροφή σπάζοντας τη ρουτίνα και γενικά τον μπούσταρε και λέει τα καλύτερα.
Οπότε, αν το αποφασίσεις και θες να την τσεκάρεις, μίλα το
 
Τελευταία επεξεργασία:

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,000 μηνύματα.
Χαχαχαχα έχεις δίκιο, το έγραψα και στα ελληνικά.
Κινούμαι σε ιλιγγιώδεις ταχύτητες γιατί βάφομαι ταυτόχρονα :hehe:

Λοιπόν, περί macros

μπααα, αυτά τα ψυχαναγκαστικά δεν τα μπορώ. να μετράω θερμίδες, να μετράω κουταλιές, να μετράω παλμούς, να μετράω χιλιόμετρα, να βάζω το κινητό να μετράει χρόνους και διαδρομές. θέλω πρέπει απλά να αντικαταστήσω κάποιες κακές συνήθειες με καλές. κάπως έτσι το βλέπω για την ώρα.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
μπααα, αυτά τα ψυχαναγκαστικά δεν τα μπορώ. να μετράω θερμίδες, να μετράω κουταλιές, να μετράω παλμούς, να μετράω χιλιόμετρα, να βάζω το κινητό να μετράει χρόνους και διαδρομές. θέλω πρέπει απλά να αντικαταστήσω κάποιες κακές συνήθειες με καλές. κάπως έτσι το βλέπω για την ώρα.
Καλό θα ήταν να εξασκήσεις το μάτι σου σε ποσότητες τότε . Δεν μετρανε όλοι κάθε γεύμα, αλλά στην αρχή κάποιους τους βοηθα.

Γιατί πχ λίγο ρύζι για κάποιον είναι δυο γαβάθες. Τα χ γρ κάποιος με το μάτι νομίζει ότι τα υπολογίζει ενώ κάποιος άλλος όχι.
Πάντως, ναι, προφανώς θα καταφέρεις τι θες και χωρίς ζύγισμα. Αναμενόμενο είναι πως με το που κόψεις κάποια απ όσα έκανες και αυξήσεις και τη σωματική σου δραστηριότητα, θα σε πάει κάπου καλύτερα. Απλώς το «καλύτερα» είναι σχετικό και γενικό, αν δεν το σπρώξεις σε πιο συγκεκριμένο δρομάκι.
Καλη αρχή πάντως!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
μπααα, αυτά τα ψυχαναγκαστικά δεν τα μπορώ. να μετράω θερμίδες, να μετράω κουταλιές, να μετράω παλμούς, να μετράω χιλιόμετρα, να βάζω το κινητό να μετράει χρόνους και διαδρομές. θέλω πρέπει απλά να αντικαταστήσω κάποιες κακές συνήθειες με καλές. κάπως έτσι το βλέπω για την ώρα.

Το κρασάκι το μετράς ομως :P
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,521 μηνύματα.
είμαι σταθερός σε κακό πρόγραμμα και βασανιστική ρουτίνα. ο γιατρός μου, με συμβούλεψε να αλλάξω τρόπο ζωής.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



μάκρος; :look::redface:
Σιγουρα δεν μπορώ να ξέρω την ρουτίνα σου η οποιαδηποτε αλλη πληροφορια . Κοιτα ομως οτι και αν κανεις να μην αγχωνεσαι να σε ευχαριστει ακομα και το ελαχιστο που λαμβανεις στην διατροφη σου και απαραιτητα να υπαρχουν τα 5 γευματα και εννοειται να σε βοηθάνε και στο χώρο σου..Τωρα αν εχεις κιλάκια ξεκινα το περπατημα αρχικως και καθε βδομαδα να ανεβαζεις ρυθμο..( δεν ξερω αν σε βοηθησα με αυτα τα λιγα που προσεξα ομως σου ευχομαι να πετυχεις τον στοχο σου ) :) Υ.γ για οτι και αν ξεκινησεις κανε αιματολογικη πληρως , σιδηρος, φερριτινη, Β12, φυλλικο ελεγχος θυροειδη γλυκοζη ουρια κρεατινινη καλιο νατριο τρανσαμινασες ασβεστιο φωσφορο Χοληστερολη, Τριγλυκεριδια, HDL , LDL και μετα ολα τα αλλα.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ε καλά βρε παιδιά, σιγά τα 500ml...
Κι εγώ πίνω μια στο τόσο, αυτά δεν προγραμματίζονται. Μπορεί ένα μήνα να πινεις ένα ποτήρι τη βδομάδα και έναν άλλο μήνα να πιεις 2 φορές δυο 500 άρια.
Δεν χαλιέται έτσι το σώμα.
Ούτε γίνονται όλοι ντίρλα εύκολα και το λέω όντας 52 κιλά (παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο για το πόσο εύκολα μεθάει κάποιος).

Βέβαια παίζει ρόλο σε τι φυσική κατάσταση είσαι, άλλο δηλαδή να έχω φτάσει ήδη το στόχο και να κάνω συντήρηση σε αντίθεση με ένα άτομο που είναι σε άλλη φάση.

Γενικά μην τρελαινόμαστε...

Πάντως @dum dum boy επειδή απ ότι κατάλαβα θέλεις να χάσεις βάρος, θα έλεγα να ζυγίζεις τις τροφές σου, να κατεβάσεις το myfitnesspal και να μετράς μακρος και να χαλαρώσεις. Θα βοηθούσε αν ξεκινούσες και γυμναστική (μάλλον δεν σε ψήνουν τα βάρη, τότε ίσως έστω ποδήλατο ή τρέξιμο που έλεγες σε κάποιο θρεντ -αν θυμαμαι καλά).
Σκέψου να επισκεφτείς και κανέναν διατροφολόγο, ισα να σε δει, να κάνετε μετρήσεις και να σου εμπλουτίσει τη διατροφή.

Κατέβασα πριν κάνα διβδομαδο app για τα macros και με αγχωσε πάρα πολύ. Έβλεπα ότι τρώω πολλά λιπαρά (καλά λιπαρά όμως, από ξηρούς καρπούς και παστέλια), προσπάθησα να τα μειώσω, μετά δεν έφτανα τις θερμίδες που ήθελα. Εν τέλει το ξαναπήρα το 1 κιλό που είχα χάσει στην Αθήνα (αυτός ήταν ο λόγος που κατέβασα το app εξαρχής) και το έσβησα, απλώς προσπαθώ να τρώω πιο πολλούς υδατάνθρακες γιατί η πρωτεΐνη μου ήταν τέλεια (γύρω στα 100 g/μέρα) κι έτσι υποτίθεται ότι θα πετύχω τη χρυσή τομή. Η εμμονή πιστεύω χρειάζεται μόνο όταν ο στόχος είναι πολύ δυσεπιτευκτος, όπως πχ αν θες να φαίνονται μέχρι κι οι φλέβες σου, αλλιώς πιστεύω αρκεί να φροντίζεις όλα τα σου τα γεύματα να περιλαμβάνουν λίγο απ όλα τα macros.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,000 μηνύματα.
Σιγουρα δεν μπορώ να ξέρω την ρουτίνα σου η οποιαδηποτε αλλη πληροφορια . Κοιτα ομως οτι και αν κανεις να μην αγχωνεσαι να σε ευχαριστει ακομα και το ελαχιστο που λαμβανεις στην διατροφη σου και απαραιτητα να υπαρχουν τα 5 γευματα και εννοειται να σε βοηθάνε και στο χώρο σου..Τωρα αν εχεις κιλάκια ξεκινα το περπατημα αρχικως και καθε βδομαδα να ανεβαζεις ρυθμο..( δεν ξερω αν σε βοηθησα με αυτα τα λιγα που προσεξα ομως σου ευχομαι να πετυχεις τον στοχο σου ) :) Υ.γ για οτι και αν ξεκινησεις κανε αιματολογικη πληρως , σιδηρος, φερριτινη, Β12, φυλλικο ελεγχος θυροειδη γλυκοζη ουρια κρεατινινη καλιο νατριο τρανσαμινασες ασβεστιο φωσφορο Χοληστερολη, Τριγλυκεριδια, HDL , LDL και μετα ολα τα αλλα.

στόχος είναι λιγότερα κιλά και υγεία/ευεξία. καλά ήταν τα ούζα στα νιάτα μου. μέχρι να με πιάσει το χανγκόβερ, ξεκινούσα τα επόμενα, έπινα και ένα χυμό και κοιμόμουν σαν πουλάκι. πλέον... τα χρόνια πέρασαν. οι αμαρτίες του παρελθόντος βγαίνουν μια-μια, στο σώμα, στην ψυχή. Τις νύχτες παίρνω μοναχός βαριά τα βήματά μου κι όλο ρωτάω τα βουνά και τα βαθιά σκοτάδια, ποιος είδε την αγάπη μου με τα θλιμμένα μάτια.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Tα βαθιά σκοτάδια μέσα στις νυχτες ειναι ωραία.... οταν έχεις και μια ωραια γυναικα δίπλα. ;p

Μιλάω πάντα εκ πείρας.

Μη μιζεριάζεις τωρα... αραξε.
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,521 μηνύματα.
στόχος είναι λιγότερα κιλά και υγεία/ευεξία. καλά ήταν τα ούζα στα νιάτα μου. μέχρι να με πιάσει το χανγκόβερ, ξεκινούσα τα επόμενα, έπινα και ένα χυμό και κοιμόμουν σαν πουλάκι. πλέον... τα χρόνια πέρασαν. οι αμαρτίες του παρελθόντος βγαίνουν μια-μια, στο σώμα, στην ψυχή. Τις νύχτες παίρνω μοναχός βαριά τα βήματά μου κι όλο ρωτάω τα βουνά και τα βαθιά σκοτάδια, ποιος είδε την αγάπη μου με τα θλιμμένα μάτια.

Οσο ζούμε αμαρτίες θα υπάρχουν γιατί ο Θεός μπορει να έφτιαξε το νερό αλλά ο άνθρωπος έφτιαξε το κρασί.(ρακή τσίπουρο κλπ)
Εξάλλου είναι γλυκό το πιοτό της αμαρτίας ποιος είναι αυτός που δεν λαχτάρισε να πιει?
απολαυσε τα ολα με μέτρο χωρις στερήσεις και θα χάνεις και θα είσαι μια χαρά!! :friends::)
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,000 μηνύματα.
Κινούμαι σε ιλιγγιώδεις ταχύτητες γιατί βάφομαι ταυτόχρονα :hehe:

για που ετοιμάζεσαι; :mastigio

Κατέβασα πριν κάνα διβδομαδο app για τα macros και με αγχωσε πάρα πολύ. Έβλεπα ότι τρώω πολλά λιπαρά (καλά λιπαρά όμως, από ξηρούς καρπούς και παστέλια), προσπάθησα να τα μειώσω, μετά δεν έφτανα τις θερμίδες που ήθελα. Εν τέλει το ξαναπήρα το 1 κιλό που είχα χάσει στην Αθήνα (αυτός ήταν ο λόγος που κατέβασα το app εξαρχής) και το έσβησα, απλώς προσπαθώ να τρώω πιο πολλούς υδατάνθρακες γιατί η πρωτεΐνη μου ήταν τέλεια (γύρω στα 100 g/μέρα) κι έτσι υποτίθεται ότι θα πετύχω τη χρυσή τομή. Η εμμονή πιστεύω χρειάζεται μόνο όταν ο στόχος είναι πολύ δυσεπιτευκτος, όπως πχ αν θες να φαίνονται μέχρι κι οι φλέβες σου, αλλιώς πιστεύω αρκεί να φροντίζεις όλα τα σου τα γεύματα να περιλαμβάνουν λίγο απ όλα τα macros.

πήρα κι εγώ παστέλια από το σούπερμάρκετ με μέλι (μόνο μέλι & σουσάμι. δλδ χωρίς ζάχαρη)
και πήρα μπάρες πρωτεΐνης, αλλά δεν βρήκα χωρίς ζάχαρη. ελπίζω να μην είναι τίποτα γλυκατζούρια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οσο ζούμε αμαρτίες θα υπάρχουν γιατί ο Θεός μπορει να έφτιαξε το νερό αλλά ο άνθρωπος έφτιαξε το κρασί.(ρακή τσίπουρο κλπ)
Εξάλλου είναι γλυκό το πιοτό της αμαρτίας ποιος είναι αυτός που δεν λαχτάρισε να πιει?
απολαυσε τα ολα με μέτρο χωρις στερήσεις και θα χάνεις και θα είσαι μια χαρά!! :friends::)

πρέπει να είμαι καλά. νιώθω ότι έχω εκκρεμότητες ακόμα στη ζωή. ανθρώπους που νοιάζομαι.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Λοιπον προπονηση push:

-bench press 100 kg 3*5
-dumbbell shoulder press καθιστος 22*10,26*8,24*8 (kg*reps)
-βυθισεις σε διζυγο με 20κιλη αλυσιδα 3*8
-low to high cable row 12.5kg 3*15
-dumbbell french press 14 kg 3*12

Απο δευτερα καινουριο προγραμμα. Απο 6ημερο legs-push-pull το γυρναω σε 5ημερο upper-lower...
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,502 μηνύματα.
ναι δεν θέλει ακρότητες, γιατί δεν θα έχει διάρκεια η διατροφή.
ψωμί τρώω ολικής, αλλά του δίνω και καταλαβαίνει.

όταν βγαίνω έξω είμαι κύριος στο φαΐ, μανιακός στο πιοτί.

ωστόσο, ναι, αυτό με το αλκοόλ με προβληματίζει πολύ.
θέλω 1-2 φορές την εβδομάδα να πιω με την παρέα.
Πληροφοριακά το τζιν και η τεκίλα συμβάλλουν στην απώλεια βάρους, αλλα φυσικά παντα με μέτρο
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Απωλεια λίπους έχεις με ελλειμα θερμιδων. Αν το κανεις με σωστο τροπο θα κρατησεις μυικη μάζα επειδη ο οργανισμος μπαινει σε φάση καταβολισμού. Δεν μπορεις να πετυχεις ευκολα αναβολισμο οταν δινεις λιγο φαγητο.

Οποτε μη γραφετε οτι διαβάζετε σε χαζο-σάιτ του στυλ φαε 10 μηλα την ημερα και χάσε 20 κιλα σε μια βδομάδα.... Με τεκιλες και κρασιά θα γεμισεις θερμιδες θα καταστρεψεις το ελλειμα και δεν θα υπάρχει χωρος για ποιοτικό φαγητό.

Τα κιλα δεν ειναι κατι δυσκολο να φυγουν σαν νουμερο..... τρως μια πιτσα ολη μερα.... αν το ελλειμα σου ειναι μια πιτσα και δυο σοκολάτες τοτε εχεις ελλειμα αρα μειωνεις κιλά. Το αποτελεσμα βεβαια θα ειναι οτι να ναι.... θες να πάρεις βάρος... τρως 3 τουρτες καθε μερα και παιρνεις... παλι το αποτελεσμα θα ειναι οτι να ναι. Για αυτο οι θερμιδες απο ποιοτικο φαγητο έχουν μεγαλη σημασια.

Το θεμα δεν ειναι να ανεβοκατεβαινεις νουμερα στη ζυγαριά.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Εν ολίγοις μάθε να μετράς θερμίδες κ όσο μπορείς να τρως σωστά . Προσεχε όμως μην σου καταλήξει εμμονή .
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,502 μηνύματα.
@Devil
Αμα το είπες για αυτο που εγραψα, το ξερω οτι το θεμα δεν ειναι να ανεβοκατεβαινει η ζυγαριά αλλα επειδη θέλει να πίνει ειπα να πω δυο καλες εναλλακτικές
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 986 μηνύματα.
Το περπατημα θα σε βοηθησει οπως επισης και τα βαρη. Η διατροφη ειναι το παν. Καλο πρωινο π.χ βρωμη με μελι επισης αν θες να κοψεις το ψωμι τοτε παρε ρυζογκοφρετες, θα βοηθησουν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top