Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.
@Giii βρήκες μάγειρα να σου κανει φακόρυζο ;;; 😁
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Φασόλια μαυρομάτικα σήμερα.
IMG_20211121_135343.jpg
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,960 μηνύματα.
Μαλακές πρωτεϊνικές μπάρες (υλικά για 6 μερίδες)

Υλικά
  • 250 γρ ασπράδι αυγού (παίρνω το παστεριωμένο από το ψυγείο των σουπερ μάρκετ) χωρίς γεύση (εσείς μπορείτε να βάλατε και σοκολάτας)
  • 100 γρ νιφάδες βρώμης
  • 50 γρ μιξ ξηρών καρπών
  • 2 κοφτές κουταλιές της σούπας μαύρη σταφίδα (είτε μπορείτε να βάλετε λίγους χουρμάδες, αφού τους βυθίσετε σε νερό να μαλακώσουν και έπειτα τους αλέσετε στο μπλέντερ)
  • μισή ώριμη μπανάνα
  • 2 κτγ κακάο
  • 25 γρ φουντουκοβουτυρο με κακάο (ή οποιοδήποτε άλλο βούτυρο ξηρών καρπών προτιμάτε). Προσωπικά παίρνω από το wild souls που αποτελούνται από 100% ξηρούς καρπούς, δεν περιέχουν ζάχαρη και φυσικά είναι χωρίς φοινικέλαιο
  • λίγη κανέλα
Προαιρετικά μπορείτε να βάλετε 1 κουταλιά της σούπας μέλι ή όσο επιθυμείτε. Προσωπικά θεωρώ τη γλυκήτα που προσδίδουν η μπανάνα και οι σταφίδες υπέρ αρκετή (αλλά! Προσοχή μου αρέσουν τα ψιλοαγλυκα γενικώς... αφού είναι παστεριωμένο το ασπράδι, δοκιμάστε το μείγμα). Επίσης, μπορείτε να βάλετε και σταγόνες σοκολάτας.


Εκτέλεση

Σε ένα μπωλ ανακατεύετε το ασπράδι με τη βρώμη και το φουντουκοβούτυρο. Έπειτα πρόσθετε τη μπανάνα (λιωμένη), τους ξηρούς καρπούς ελαφρώς κομματιασμένους, τις σταφίδες, το κακάο και ο,τι άλλο βάζετε. Ανακατεύετε πάλι και έπειτα απλώνετε το μείγμα ιδανικά σε μακρόστενη φόρμα κέικ (ενώ έχει λαδόκολλα από πάνω) ή σε κάποιο μικρο ταψάκι/πυρέξ. Αν δεν έχετε μικρό σκεύος, για να μην σας απλώσουν πολύ οι μπάρες μπορείτε να κάνετε «φωλίτσες» με το αντικολλητικό χαρτί.

Ψήνετε σε προθερμασμένο φούρνο (στην τελευταία σχάρα) για 50’ περίπου στους 170 βαθμούς.
Αφήνετε να κρυώσει και ξεφορμάρετε κόβοντας σε ίσα μέρη (η κάθε μπαρα δίνει 10 γρ πρωτεΐνης).

View attachment 88075

γιααααα τσεκάρετε @dum dum boy @meetmeinmontauk μιας που το συζητούσαμε προ ημερών.
Επισης, @vassilis498 δεν έχεις καμία δικαιολογία, είναι 3’ «μαγείρεμα» 🤓

μόλις έκανα μια μίνιμαλ παραλλαγή και περιμένω να ψηθεί.

έβαλα 250gr ασπράδι
έβαλα 100gr βρώμη
έβαλα 80gr αμύγδαλο άψητο χωρίς αλάτι σπασμένο σε κομματάκια
έβαλα 2-3 κουταλιές σταφίδα
έβαλα 50gr περίπου ταχίνι.

το έβαλα στους 170°C αλλά στο 20λεπτο θα το τσεκάρω. δε νομίζω να θέλει πάνω από μισή ώρα. τα 50 λεπτά που τα ψήνεις εσύ μου φαίνονται υπερβολικά.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
μόλις έκανα μια μίνιμαλ παραλλαγή και περιμένω να ψηθεί.

έβαλα 250gr ασπράδι
έβαλα 100gr βρώμη
έβαλα 80gr αμύγδαλο άψητο χωρίς αλάτι σπασμένο σε κομματάκια
έβαλα 2-3 κουταλιές του γλυκού σταφίδα
έβαλα 50gr περίπου ταχίνι.

το έβαλα στους 170°C αλλά στο 20λεπτο θα το τσεκάρω. δε νομίζω να θέλει πάνω από μισή ώρα. τα 50 λεπτά που τα ψήνεις εσύ μου φαίνονται υπερβολικά.
Το ασπράδι ψήνεται αμέσως, όντως.
Όμως εμένα στα 50 λ μου έβγαζε καλή υφή, πιο πριν ήταν πολύ ρευστό για τα γούστα μου.
Δεν έβαλες μέλι ε;
Και για μενα σκέτες είναι οκ, αλλά αν τα θελήσεις πιο γλυκά αφού τα δοκιμάσεις, λιωσε κουβερτούρα (50 ή 75%, ο,τι προτιμάς) να βάλεις από πάνω.

Καλοφαγωτες :bigarmhug
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,960 μηνύματα.
Το ασπράδι ψήνεται αμέσως, όντως.
Όμως εμένα στα 50 λ μου έβγαζε καλή υφή, πιο πριν ήταν πολύ ρευστό για τα γούστα μου.
Δεν έβαλες μέλι ε;
Και για μενα σκέτες είναι οκ, αλλά αν τα θελήσεις πιο γλυκά αφού τα δοκιμάσεις, λιωσε κουβερτούρα (50 ή 75%, ο,τι προτιμάς) να βάλεις από πάνω.

Καλοφαγωτες :bigarmhug

η σταφίδα είναι αρκετή για να δώσει την γλυκάδα που χρειάζομαι.
είπα να αποφύγω ζάχαρες, μέλια κλπ. κάνω δίαιτα! :big_boss:
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
η σταφίδα είναι αρκετή για να δώσει την γλυκάδα που χρειάζομαι.
είπα να αποφύγω ζάχαρες, μέλια κλπ. κάνω δίαιτα! :big_boss:
Μπράβο!
Σα να ακούω εμένα, αν και δεν κάνω δίαιτα.
Είπα να σας δώσω εναλλακτικές, όμως, μη σας φανεί too much. Δεν μπορώ τα πετιμέζια γενικά 😂

Μια εξάδα έκανες ή τις διπλές;
Τις συντηρείς σε μπωλ στο ψυγείο καμία εβδομάδα.
Παντως, αν σου περίσσεψε ασπράδι, βάλτο μαζί με κανονικά αυγά για scrambled eggs ή ομελέτα. Προσοχή με το ασπράδι γιατί συντηρείται λίγες μέρες μετά το άνοιγμα
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,960 μηνύματα.
Μπράβο!
Σα να ακούω εμένα, αν και δεν κάνω δίαιτα.
Είπα να σας δώσω εναλλακτικές, όμως, μη σας φανεί too much. Δεν μπορώ τα πετιμέζια γενικά 😂

Μια εξάδα έκανες ή τις διπλές;
Τις συντηρείς σε μπωλ στο ψυγείο καμία εβδομάδα.
Παντως, αν σου περίσσεψε ασπράδι, βάλτο μαζί με κανονικά αυγά για scrambled eggs ή ομελέτα. Προσοχή με το ασπράδι γιατί συντηρείται λίγες μέρες μετά το άνοιγμα

μόλις το έβγαλα. είναι ζεστό και είναι σχετικά μαλακό, ζουλιέται! δεν έχει γίνει πέτρα.
πότε το κοβω κομμάτια; ζεστό η κρύο; οεο;;; :eek:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

το έβγαλα και φώτο. σαν πλακάκι για μπαλκόνι φαίνεται! :laugh:

υ.γ. έκανα με 250gr ασπράδι, αλλά νομίζω ότι έβαλα περισσότερα από τα άλλα υλικά. μου φαίνεται παραπάνω από 6 μπάρες. φούσκωσε κιόλας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
μόλις το έβγαλα. είναι ζεστό και είναι σχετικά μαλακό, ζουλιέται! δεν έχει γίνει πέτρα.
πότε το κοβω κομμάτια; ζεστό η κρύο; οεο;;; :eek:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

το έβγαλα και φώτο. σαν πλακάκι για μπαλκόνι φαίνεται! :laugh:
Χαχαχαχαχα το άπλωσες πολύ;

Πρέπει να κρυώσει πολύ καλά και μετά κόβεις.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,960 μηνύματα.
prot.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ωραίο ε; :smoke:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.
Αγαπημένο πρωινο....
 

Συνημμένα

  • IMG_20211120_112941.jpg
    IMG_20211120_112941.jpg
    1.7 MB · Εμφανίσεις: 77

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Τεράστιο επίτευγμα σήμερα .Βαζω και την μητέρα μου στο φιτνες .Θα είμαι ο Πέρσοναλ της για αερόβιο( μιας και θέλει να χάσει κιλά ) με το stepper ,διατροφή (κομμένα ψωμιά ,γλυκά , ζάχαρη)

Θα κάνουμε 3 ή 4 φορές την εβδομάδα .Ελπίζω να μην γίνει τίποτα σαν με το φίλο μου
:)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.
Τεράστιο επίτευγμα σήμερα .Βαζω και την μητέρα μου στο φιτνες .Θα είμαι ο Πέρσιβαλ της για αερόβιο( μιας και θέλει να χάσει κιλά ) με το stepper ,διατροφή (κομμένα ψωμιά ,γλυκά , ζάχαρη)

Θα κάνουμε 3 ή 4 φορές την εβδομάδα .Ελπίζω να μην γίνει τίποτα σαν με το φίλο μου
:)

Αχαχαχαχα τη τελευταία σου προταση την σκέφτηκα πριν παει εκεί το μάτι μου κ λεω να του το γράψω τώρα η θα παρεξηγηθει χαχα 😂😂
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αχαχαχαχα τη τελευταία σου προταση την σκέφτηκα πριν παει εκεί το μάτι μου κ λεω να του το γράψω τώρα η θα παρεξηγηθει χαχα 😂😂
Όχι ρε τι να παρεξηγώ λολ

Την προετοιμασα ,της έδωσα πολύ νερό οπότε αποφεύγεται ο κίνδυνος της ραβδομυολησης



Από Δεκέμβρη πάω να εξαργυρώσω όλο το freedom pass σε γυμναστήριο.Αλλα δεν έχω αποφασίσει ακόμα πως να το κάνω .Να το εξαργυρώσω όλο στο κοντινότερο γυμναστήριο απ'.το σπίτι μου ή να κάνω συνδρομές ανά μήνα και σε διαφορετικό έτσι για κοινωνικοποίηση
(Η αλήθεια είναι βαριέμαι και το κοντινό γιατί στο σπίτι έκανα οπότε ήθελα χωρίς να χρειαστεί να πάω κάπου )
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Να το εξαργυρώσω όλο στο κοντινότερο γυμναστήριο απ'.το σπίτι μου ή να κάνω συνδρομές ανά μήνα και σε διαφορετικό έτσι για κοινωνικοποίηση
Κάτσε και σκέψου για ποιο λόγο πας στο γυμναστήριο. Για να κάνεις σοβαρή δουλειά ή για το "λίγο απ'όλα", γνωρίζοντας ταυτόχρονα και κόσμο; Γιατί και τα δύο μαζί, δε γίνονται. Κάποιος που έχει πιο χαλαρούς στόχους, και δεν τον νοιάζει ο χρόνος προόδου, θα επέλεγε το δεύτερο.

Ωστόσο, δίνεις καλή πασούλα για να μας πει ο devil τις προσεγγίσεις του μέσα σε γυμναστήρια, στο αντίστοιχο thread.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.
Κάτσε και σκέψου για ποιο λόγο πας στο γυμναστήριο. Για να κάνεις σοβαρή δουλειά ή για το "λίγο απ'όλα", γνωρίζοντας ταυτόχρονα και κόσμο; Γιατί και τα δύο μαζί, δε γίνονται. Κάποιος που έχει πιο χαλαρούς στόχους, και δεν τον νοιάζει ο χρόνος προόδου, θα επέλεγε το δεύτερο.

Ωστόσο, δίνεις καλή πασούλα για να μας πει ο devil τις προσεγγίσεις του μέσα σε γυμναστήρια, στο αντίστοιχο thread.

Oντως και έχω μια που δεν έχω αναφέρει ! Σε γυμναστηριο έγινε χαχα

αλλα δε παιχτηκε κάτι μικρουλα ενταξει 22 απλα στο φβ μειναμε.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Κάτσε και σκέψου για ποιο λόγο πας στο γυμναστήριο. Για να κάνεις σοβαρή δουλειά ή για το "λίγο απ'όλα", γνωρίζοντας ταυτόχρονα και κόσμο; Γιατί και τα δύο μαζί, δε γίνονται. Κάποιος που έχει πιο χαλαρούς στόχους, και δεν τον νοιάζει ο χρόνος προόδου, θα επέλεγε το δεύτερο.

Ωστόσο, δίνεις καλή πασούλα για να μας πει ο devil τις προσεγγίσεις του μέσα σε γυμναστήρια, στο αντίστοιχο thread.
Τώρα αυτό σκεφτόμουν έκανα μια ανάλυση σε χαρτί και απ ότι φαίνεται θα πάω στο κοντινότερο

Οι παράγοντες που πέθανε ρόλο : καιρός ,απόσταση,χρόνος , γυμναστική εμπειρία .Έχω να πω ότι θα πέσει πολύ γέλιο οποίοι με δουν σε γυμναστήριο γιατί δεν έχω πάει ποτέ στην ζωή μου .Αλλά σιγά

Αυτό που μου αρέσει στο σπίτι είναι ότι κανείς οπότε θες .Ας πούμε εκεί που διάβαζα ,εκοβα το διάβασμα και καπάκι είχα τα εργαλεία έτοιμα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Oντως και έχω μια που δεν έχω αναφέρει ! Σε γυμναστηριο έγινε χαχα

αλλα δε παιχτηκε κάτι μικρουλα ενταξει 22 απλα στο φβ μειναμε.
Για λέγε να πάρω καμιά εμπειρία :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.
Τώρα αυτό σκεφτόμουν έκανα μια ανάλυση σε χαρτί και απ ότι φαίνεται θα πάω στο κοντινότερο

Οι παράγοντες που πέθανε ρόλο : καιρός ,απόσταση,χρόνος , γυμναστική εμπειρία .Έχω να πω ότι θα πέσει πολύ γέλιο οποίοι με δουν σε γυμναστήριο γιατί δεν έχω πάει ποτέ στην ζωή μου .Αλλά σιγά

Αυτό που μου αρέσει στο σπίτι είναι ότι κανείς οπότε θες .Ας πούμε εκεί που διάβαζα ,εκοβα το διάβασμα και καπάκι είχα τα εργαλεία έτοιμα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Για λέγε να πάρω καμιά εμπειρία :P

Πολύ εύκολο σε τέτοιους χώρους. Ειμασταν στο μηχάνημα ραχιαίων και βασικά αυτη με ρώτησε εάν θα κάνω και αλλο σέτ εκει... ηταν ομως γλυκουλα με χαμογελο και ειπα να μιλησουμε. Της ειπα οτι εναι εξαιρετικη ασκηση για πλάτη αυτη κ μ ειπε οτι τωρα ξεκινησε και μετα συνεχιστηκε η κουβέντα. Την επομενη φορά της μιλησα καθως με χαιρετησε κ αυτη ρωτησα τα νέα της κτλπ ε και μετα την ρωτησα το προφιλ της στο φβ.... εντάξει σιγα τη προσεγγιση αλλα δεν την ηξερα. Ακομη την εχω φβ ειπα ενα χρονια πολλα τις προαλλες κ απαντησε αλλα δεν μιλαμε τωρα ενταξει η κοπελα ειναι σε άλλη φάση φαινεται.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.
Αυτες οι προσεγγισεις φιλε ειναι σαν το 2ο θεμα των πανελληνιων... το ξεπετάς εύκολα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top