Fitness Thread!

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
tabata σημερα στο 100% της αντοχης μου. Το ευχαριστηθηκα. Αυριο AMRAP και μετα ισως κανω μερικα ΗΙΙΤ μεχρι να φυγει η βδομαδα γιατι ξεκινησα νωρις και τελειωσα το προγραμμα μου νωριτερα. Εχω αλλη μια εβδομαδα απο αυτο και μετα λεω να ξεκινησω το πιο δυσκολο προγραμμα που εχω και δεν το εχω κανει ποτε. Ειμαι ετοιμη. Καταφερα και εκανα 10 καμψεις κανονικες! Στα γονατα πλεον μου φαινονται ευκολες.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Νίκο το μεγαλυτερο λάθος που μπορει να κάνει κάποιος σε ένα γυμναστήριο ειναι να αλλάζει ασκησεις κάθε τρεις και λιγο. Γιατι να κάνεις ενα κάρο αχρειαστες παραλλαγες των καθισματων.... πάρε μια μπάρα και κάνε τα κανονικα καθίσματα... εκτέλεσε μια μέρα 5 σέτ καλά πχ

1ο σετ στο 60% της μεγιστης εντασης
2ο σέτ στο 70% της μέγιστης έντασης
3ο σέτ στο 80% της μεγιστης έντασης
4ο σέτ στο 80% πάλι
5ο σέτ στο 70%

κάνε και αλλα 3-4 σετ για γάμπες και τελειωσες με τα πόδια.

Μεινε στα καθισματα κανα δυο χρονια μέχρι να φτάσεις να κανεις το σωματικο σου βάρος για 8-10 επαναληψεις

και μετά βαζει μικρους μικρους στοχους πχ το 1.25 του σωματικου σου

Αν εισαι δηλαδη 70 δοκιμασε οταν καταφερεις τα 70 για 10-12

να βαλεις στοχο τα 90 για 8-10.

Μην αλλαζεις ασκησεις καθε τρεις κ λιγο γιατι και δεν θα δεις αποτελεσμα και η δυναμη σου θα μενει στάσιμη οι βασικες ασκησεις ειναι οι πολυαρθρικές οχι τα χοροπηδητά της σεξυ influencer που ετσι κ αλλιως το σωμα της θα ηταν ωραίο.

Τα χοροπηδητα επισης ειναι υπουλες κινησεις μπορει να σου επιβαρυνουν τον μηνισκο κ τη μέση χωρις να το πάρεις χαμπάρι.

Το progressive οπως βλέπεις και στα δικα μου προγραμματα επιτυγχανεται ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΣΚΗΣΗ καθε φορά για να ξέρεις τι παραπανω έκανες. Το progressive ειναι βασικός όρος για τη μυική ανάπτυξη. Μένοντας επισης στις ίδιες ασκησεις τις βασικές βελτιώνεις καλυτερα την τεχνική σου και άρα οι τραυματισμοι θα ειναι σπάνιοι μονο αν το παρακανεις στο volume το οποιο αν δεν εισαι αρχάριος ξέρεις το σωμα σου.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Νίκο το μεγαλυτερο λάθος που μπορει να κάνει κάποιος σε ένα γυμναστήριο ειναι να αλλάζει ασκησεις κάθε τρεις και λιγο. Γιατι να κάνεις ενα κάρο αχρειαστες παραλλαγες των καθισματων.... πάρε μια μπάρα και κάνε τα κανονικα καθίσματα... εκτέλεσε μια μέρα 5 σέτ καλά πχ

1ο σετ στο 60% της μεγιστης εντασης
2ο σέτ στο 70% της μέγιστης έντασης
3ο σέτ στο 80% της μεγιστης έντασης
4ο σέτ στο 80% πάλι
5ο σέτ στο 70%

κάνε και αλλα 3-4 σετ για γάμπες και τελειωσες με τα πόδια.

Μεινε στα καθισματα κανα δυο χρονια μέχρι να φτάσεις να κανεις το σωματικο σου βάρος για 8-10 επαναληψεις

και μετά βαζει μικρους μικρους στοχους πχ το 1.25 του σωματικου σου

Αν εισαι δηλαδη 70 δοκιμασε οταν καταφερεις τα 70 για 10-12

να βαλεις στοχο τα 90 για 8-10.

Μην αλλαζεις ασκησεις καθε τρεις κ λιγο γιατι και δεν θα δεις αποτελεσμα και η δυναμη σου θα μενει στάσιμη οι βασικες ασκησεις ειναι οι πολυαρθρικές οχι τα χοροπηδητά της σεξυ influencer που ετσι κ αλλιως το σωμα της θα ηταν ωραίο.
αυτο πρεπει να οργανωσω τωρα πριν παω απο εβδομαδα στο γυμναστηριο.Ισως κανω αλλαγες του τυπου . Στη πρωτη πουλ να κανω deadlift για πλατη και στην δευτερη φορα πουλ να κανω barbell rows.Κατι τετοιο
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
αυτο πρεπει να οργανωσω τωρα πριν παω απο εβδομαδα στο γυμναστηριο.Ισως κανω αλλαγες του τυπου . Στη πρωτη πουλ να κανω deadlift για πλατη και στην δευτερη φορα πουλ να κανω barbell rows.Κατι τετοιο

Πες σε εναν γυμναστη να σε κοιτάζει λιγο οταν κάνεις τις πολυαρθρικές ή οποιαδηποτε άλλη άσκηση δεν ξέρεις. Ταυτοχρονα βρές 3-4 βασικές ασκησεις και έχε τις ως βασικο πυρηνα του προγραμματος σου

Στηθος -> Παγκος
Ωμοι -> Πιεσεις με αλτήρες
Ποδια -> Καθισματα
Πλατη - Ποδια -> Αρσεις θανατου.

οι αλλες ειναι συμπληρωματικές.

Σε απομονωτικές ασκησεις οπως οι εκτάσεις ωμων δεν μπορεις να ανεβαινεις γρηγορα ειναι μικρη μυική ομάδα... δεν κτιζεις δυναμη εκει... απλα θες να δωσεις ενα κλικ στη μεσαια μοιρα. Ενω στο πάγκο που μετεχουν πολλές μυικες ομάδες μπορεις να ανεβάζεις κάθε φορά. Επαναλήψεις για μενα και μετά κιλά.

Οταν φτάσεις να ετελεις 12 επαναληψεις σε ενα βάρος ειναι η ώρα για να ανεβάσεις 5 κιλά. (2.5+2.5) απο καθε πλευρά. Εγω πχ με 12αρι σετ στα 70 κιλα στο πάγκο ειμαι για 75 εύκολα.

Μεινε σε βασικές ασκησεις κ κοιτα να γινεις καλός σε αυτές. Θα δεις τι μυική αναπτυξη θα έχεις.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Πες σε εναν γυμναστη να σε κοιτάζει λιγο οταν κάνεις τις πολυαρθρικές ή οποιαδηποτε άλλη άσκηση δεν ξέρεις.
Ουτε καν ,...οταν ειχε παει ο αδερφος μου του ειχαν δωσει κατι οτι νανε προγραμματα σε φαση ....δικεφαλα ,τρικεφαλα ,πλατη .
Του ελεγαν να κανει και RP κιολας

Δεν ταιριαζει το προφιλ μου με το δικο τους .Απλα θα πληρωσω την εισοδο και θα κανβ αυτα που κανω σπιτι
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Εγω δεν πήγα έτσι στο γυμναστηριο , ημουν συζητήσιμος και οφελήθηκα καθως σε κάποιες ασκησεις που δεν τις έκανα 100% σωστα οταν περνουσε ο γυμναστης με διορθωνε. Και μου ειπε εξαρχης


λεει μ αρεσε σε σενα που μπηκες εδω μεσα οχι με το υφάκι "ΤΑ ΞΕΡΩ ΟΛΑ" ησουν της κουβεντας.... σε αντιθεση με πολλους άλλους. Που δεν ασχολουμαι κιολας μου λεει αμα ο αλλος θελει να ερθει να ανει τα δικά του ποιος ο λογος να μπω στη διαδικασια να του δειξω.

Το θεωρω πιο χρησιμο να μπεις με πιο προσιτή διάθεση.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εγω δεν πήγα έτσι στο γυμναστηριο , ημουν συζητήσιμος και οφελήθηκα καθως σε κάποιες ασκησεις που δεν τις έκανα 100% σωστα οταν περνουσε ο γυμναστης με διορθωνε. Και μου ειπε εξαρχης


λεει μ αρεσε σε σενα που μπηκες εδω μεσα οχι με το υφάκι "ΤΑ ΞΕΡΩ ΟΛΑ" ησουν της κουβεντας.... σε αντιθεση με πολλους άλλους. Που δεν ασχολουμαι κιολας μου λεει αμα ο αλλος θελει να ερθει να ανει τα δικά του ποιος ο λογος να μπω στη διαδικασια να του δειξω.

Το θεωρω πιο χρησιμο να μπεις με πιο προσιτή διάθεση.
Ειμαι προθυμος να προσαρμοστει αυτος στις ασκησεις που κανω.Γιατι για παραδεγιμα εγω εχω συνηθισει σε αυτα και εχω δει αποτελεσμα .

Βεβαια θα δειξει , δνε παω με το υφακι του τα ξερω ολα ,απλα δεν θελω να μου λεει κανει RP και κατι τετοια
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Ειμαι προθυμος να προσαρμοστει αυτος στις ασκησεις που κανω.Γιατι για παραδεγιμα εγω εχω συνηθισει σε αυτα και εχω δει αποτελεσμα .

Βεβαια θα δειξει , δνε παω με το υφακι του τα ξερω ολα ,απλα δεν θελω να μου λεει κανει RP και κατι τετοια
Το RP τι ειναι ;
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Τα χθεσινά δεδομένα ύπνου μου...δε ξέρω ακριβώς κατά πόσο χρησιμεύουν αυτές οι πληροφορίες για εξαγωγή κάποιων έστω συμπερασμάτων, αλλά τα παραθέτω εδώ.
Σημείωση: 1η φορά δοκίμασα καταγραφή ύπνου με το smartband μου. Κανονικά δε θα πρέπει κάπου να αναγράφονται και οι παλμοί, κατά τη διάρκεια του ύπνου στο MiFit;

Screenshot_2022-01-06-14-35-56-705_com.xiaomi.hm.health.jpg
Screenshot_2022-01-06-14-36-12-834_com.xiaomi.hm.health.jpg
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Συνεχής μέτρηση με το band, καρδιακού ρυθμού κατά τη διάρκεια του νυχτερινού ύπνου
Screenshot_2022-01-07-09-27-36-202_com.xiaomi.hm.health.jpg
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αυτό ήταν, πεθαίνω. Πάω να ελέγξω την καρδιά μου γιατί ο μέσος όρος στον ύπνο μου είναι περίπου στο 73. Εκτός αν έχω άγχος, που είμαι σίγουρη ότι έχω. Αλλά και πάλι δεν μου αρέσει το 73
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Αυτό ήταν, πεθαίνω. Πάω να ελέγξω την καρδιά μου γιατί ο μέσος όρος στον ύπνο μου είναι περίπου στο 73. Εκτός αν έχω άγχος, που είμαι σίγουρη ότι έχω. Αλλά και πάλι δεν μου αρέσει το 73
Και εγώ έχω άγχος συχνά, μην αγχώνεσαι.. μπορεί και η μέτρηση να μην είναι η δική μου πάρα πολύ ακριβής...χθες τη δοκίμασα πρώτη φορά. Έχω περιέργεια όμως να κάνω τη καταγραφή παλμών/ύπνου μέσα στο Γενάρη, με το άγχος της εξεταστικής
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Ανυπομονώ απο εβδομάδα να αρχίσω πάλι το γυμναστηριο. Δεν με βλέπω να ειμαι στις επιδοσεις μου 70 κιλα για 12αρι σετ στον πάγκο. :P αλλα θα μεινω κανα δυο εβδομαδες μέχρι να το φτάσω πάλι.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Μετά από μία ωραιότατη προπόνηση σε squat cleans, μπήκαμε στο εξής wod:
3 γύροι από
12 burpees
21 sit ups
12 deadlifts
21 box jumps

:strong:
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Είδα ότι το fiton app έχει και CrossFit τώρα. Λέω να το δοκιμάσω 1 φορά την εβδομάδα και να αύξησω την προπόνηση από 4 μέρες την βδομάδα σε 5 🤔
Εσείς πόσες μέρες ασκειστε την εβδομάδα;
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εσείς πόσες μέρες ασκειστε την εβδομάδα
6/7

Σήμερα πήγα πρώτη μέρα στο γυμναστήριο!Που είσαι ρε @SOx @Devil να με δείτε

Φάνηκα σαν χωριάτης καθώς δεν έχω εξοικειωθεί με τα μηχανήματα .Ας πούμε πήγα να κάνω flies χωρίς τις λαβές (τις είχαν κρύψει από πίσω κρεμασμένες 😋)

Ως πολύ κοινωνικός κάθε φορά που συναντούσα τα σετ για ξεκούραση μιλούσα στους διπλανούς ....δηλαδή πετούσα φράσεις του τύπου "πόσα σηκώνεις κλπ" αλλά όλοι είχαν ακουστικά και πρέπει να συνηθίσω να μην τους ενοχλώ 😋(βέβαια δεν έβλεπα τα ακουστικά γιατί είναι πολύ μικρά )

Τα κιλά που κάνω στο σπίτι σε καμια περίπτωση δεν ήταν τα ίδια με του γυμναστηρίου .Ας πούμε στα tricep extension στο σπίτι είχα ζυγίσει τον κουβά στα 28κιλα .Στο γυμναστήριο έκανα 55 (που η αντίσταση ήταν σαν τα 28 κιλά του σπιτιού) 🤦🏼‍♂️.Έβαλα στην αρχή 18 γιατί πήγαινα με την έννοια ότι στα 28 πιάνω Μαξ άρα ας κανω ζέσταμα .Έφτασα μέχρι τα 30 και ήταν τόσο εύκολο που απλά το τράβηξα με το ένα χέρι μου .Τους κάνω εκεί στα παιδιά ,ρε παιδιά ,μήπως τα κιλά είναι ψεύτικα ,και γελούσαν λολ

Επίσης κατι που δεν μου άρεσε ήταν τα κιλά στις μπάρες κλπ Έχεις εκεί την μπάρα ,τον ρωτάω πόσα κιλά είναι αυτά και μου κάνει το ένα 18.5 το άλλο 22 .Και ήμουν από μέσα σε φάση ,ρε φίλε γιατί δεν παίρνεις ένα στρογγυλό νούμερο να πούμε ....η μισή ώρα έφυγε στους υπολογισμούς μαθηματικών


Ωραία ήταν για αρχή ,ουαου
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Καλέ τώρα γράφτηκες κ πας 6/7 ???
Κανω 3 χρόνια στο σπίτι

Απλά τώρα με το freedom pass είπα να κάνω ένα τρίμηνο εκεί να δω πως είναι

Για πρώτη μέρα ελάχιστη κοινωνικοποίηση

Άσε που πήγα να πέσω απ' τον διάδρομο 🤦🏼‍♂️


Πάντως έγινα πολύ ογκώδης με κάτι μηχανήματα εκεί και ήμουν ο μόνος με τέτοια φυσική κατάσταση (βέβαια οι άλλοι σήκωναν παραπάνω κιλά σε ασκήσεις ,αλλά εμφάνιση 0) ...δεν με πίστευαν ότι πρώτη φορά πάω γυμναστήριο λολ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μετά από μία ωραιότατη προπόνηση σε squat cleans, μπήκαμε στο εξής wod:
3 γύροι από
12 burpees
21 sit ups
12 deadlifts
21 box jumps

:strong:
Πηγαίνεις γυμναστήριο εσύ ?
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Κανω 3 χρόνια στο σπίτι

Απλά τώρα με το freedom pass είπα να κάνω ένα τρίμηνο εκεί να δω πως είναι

Για πρώτη μέρα ελάχιστη κοινωνικοποίηση

Άσε που πήγα να πέσω απ' τον διάδρομο 🤦🏼‍♂️


Πάντως έγινα πολύ ογκώδης με κάτι μηχανήματα εκεί και ήμουν ο μόνος με τέτοια φυσική κατάσταση (βέβαια οι άλλοι σήκωναν παραπάνω κιλά σε ασκήσεις ,αλλά εμφάνιση 0) ...δεν με πίστευαν ότι πρώτη φορά πάω γυμναστήριο λολ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Πηγαίνεις γυμναστήριο εσύ ?
Ααα οκ .
Σε αυτό με το διάδρομο ταυτίζομαι κι εγώ τις πρώτες φορές ζαλιζομουν σταματούσα κι ένιωθα ότι περπατάω ακόμα χαχα
Αν και πλέον δεν κάνω διάδρομο. Ελλειπτικό πιο πολύ κ ποδήλατο.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ααα οκ .
Σε αυτό με το διάδρομο ταυτίζομαι κι εγώ τις πρώτες φορές ζαλιζομουν σταματούσα κι ένιωθα ότι περπατάω ακόμα χαχα
Αν και πλέον δεν κάνω διάδρομο. Ελλειπτικό πιο πολύ κ ποδήλατο.
Χαχχαχα

Αυτά θα τα αποφύγω .Δεν με ελκύουν τόσο

Εσυ στο γυμναστήριο που πηγαίνεις ,έχει πολυ κόσμο ? Έχετε μεγάλους χώρους ?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top