Fitness Thread!

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Ετσι και αλλιως οι full body ειναι χαλαρές. Δεν μπορεις πχ να πιέσεις στο πάγκο 70-80 κιλα κ μετά να κάνεις αλλα 100 στις άρσεις θανάτου.

Οταν ομως προπονεισαι για να αλλάξεις το σωμα σου κάποιες φορές πρέπει να πιέζεσαι θα πρεπει λοιπον για να πιεστεις σωστα.Να εχεις αρκετη ενεργεια απο φαγητο κ ξεκουραση , οταν εχεις κάνει λοιπον χθεσινή καλή προπονηση δεν μπορεις την επαυριο που το σωμα θα μπει στη φαση της αποκαταστασης να ξαναμπεις και να το κοπανάς. Δεν έχει κανενα νοημα.

1. Σωστη προπονηση με καταλληλη επιλογή ασκησεων , ικανή ένταση και σωστό φόρμ πΧ ΟΧι 3 ασκησεις για το στηθος ειναι ΥΠΕΡ- ΑΡΚΕΤΕΣ , 1 πάγκος ισιος με μπάρα , ενας επικληνης με αλτηρες και ενα μηχάνημα πεκ ντεκ για ανοιγματα - ικανη ενταση 1-2 επαναληψεις πριν την αποτυχια και σωστη εκτελεση πχ θελεις να τα σηκωσεις με το στηθος αυτο εχεις στο μυαλο σου. Κανεις ενα καλο arching στο bench press και πιέζεις , θελεις ενα καταλληλο φορτιο ομως εσενα οπως σε ειδα με 20κιλους αλτηρες κανεις πολυ καλη δουλειά. Δε χρειαζεσαι ακομη ουτε 25 ουτε 27.

2. Καλο φαγητο
3. Ξεκούραση

αυτα ειναι τα μυστικα για να φτιαξεις το σώμα που θέλεις. Εφυγα ομορφοπαιδα τα λεμε καλές προπονήσεις.
Συμφωνώ απόλυτα σε όλα αυτά που λες...εκτός από ότι η φουλ μποντι είναι χαλαρές απαραίτητα με σωστό συνδυασμό ασκήσεων μέχρι ένα πολύ καλό σημείο επιτυγχάνεται το progressive overload
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
Αν εισαι πολύ αρχάριος φίλε. Διαφορετικα οταν θα έχεις παιξει δυνατα στηθος μετά θα ειναι δυσκολο να παιξεις πλατη κ ποδια. Θα εισαι κουρασμένος οποτε δεν θα έχεις την αναγκαια ενεργεια για να κτυπήσεις σωστά τη πλάτη κ τα πόδια. Μονο απο άποψη grip να το δεις , μετά απο μερικά γερά σετ σε οριζοντιο πάγκο και επικλινη με αλτηρες , που να πιάσεις μπάρα για άρσεις θανατου ή πιέσεις ώμων. Δε γινονται αυτά.

Ειναι λεπτομέρειες οι οποιες κάνουν τη διαφορά όμως. Γιατι αν ξαφνικα πάρεις 1-2 κιλα μυικη μάζα θα φαινεσαι πιο γεματος απο πριν.

Οταν κάνεις την ιδια μέρα πρωτα πάγκο κ μετά πιέσεις ωμων , θα έχεις χασει χάσει σιγουρα ενα 10-20% στον πάγκο οποτε μετά δεν θα μπορέσεις να κτυπησεις οσο θα ήθελες τους ώμους γιατι θα έχουν ηδη κουραστεί. Αρα πάει περιπατο το πραγματικο progressive overload.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Αν εισαι πολύ αρχάριος φίλε. Διαφορετικα οταν θα έχεις παιξει δυνατα στηθος μετά θα ειναι δυσκολο να παιξεις πλατη κ ποδια. Θα εισαι κουρασμένος οποτε δεν θα έχεις την αναγκαια ενεργεια για να κτυπήσεις σωστά τη πλάτη κ τα πόδια. Μονο απο άποψη grip να το δεις , μετά απο μερικά γερά σετ σε οριζοντιο πάγκο και επικλινη με αλτηρες , που να πιάσεις μπάρα για άρσεις θανατου ή πιέσεις ώμων. Δε γινονται αυτά.

Ειναι λεπτομέρειες οι οποιες κάνουν τη διαφορά όμως. Γιατι αν ξαφνικα πάρεις 1-2 κιλα μυικη μάζα θα φαινεσαι πιο γεματος απο πριν.

Οταν κάνεις την ιδια μέρα πρωτα πάγκο κ μετά πιέσεις ωμων , θα έχεις χασει χάσει σιγουρα ενα 10-20% στον πάγκο οποτε μετά δεν θα μπορέσεις να κτυπησεις οσο θα ήθελες τους ώμους γιατι θα έχουν ηδη κουραστεί. Αρα πάει περιπατο το πραγματικο progressive overload.
Συμφωνώ σίγουρα...αλλά ένας μέσος ασκούμενος πιστεύω ότι έχει αρκετά περιθώρια προόδου με έναν full body. Όταν πιάσει το ταβάνι του και δεν μπορεί να προοδεύσει άλλο τότε αλλάζει σπλιτ η αυξάνει θερμίδες . Αλλά πόσες θερμίδες να αυξήσεις μετά από ένα σημείο 😂.Εγώ το επόμενο σπλιτ που σκεφτόμουν να παίξω είναι στήθος - πλάτη , πόδια , ώμους χέρια *2 η κανένα push legs pull. Το πρώτο δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
Σημερινη προπόνηση στήθους - χερια

Μια προπονηση όχι σαν όλες τις α΄λλες....

1η άσκηση ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟ

20 κιλα για 12 ζέσταμα
40 κιλά για 10 ζεσταμα
60 κιλα για 15 επαναληψεις
60 κιλα για 12 επαναληψεις
55 κιλά για 11 επαναληψεις

μετα εφυγα επικληνη για πιεσεις με αλτηρες

22.5 κιλά για 15
22.5 κιλά για 13
22.5 κιλά για 10
20 κιλά για 9 (σε κάθε χέρι οι αλτηρες)

PEC DEC

22.5 KG 15 reps
22.5 kg 13 reps
22.5 kg 11 reps

και αυτο ηταν το ΣΤΗΘΟΣ.

ΜΕΤΑ 2 ασκησεις για τρικεφαλους (εκτασεις) και τέλος μια για στροφικο πέταλο και εκτάσεις ωμων και τέλος.

ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΕΠΑΙΞΑ ΔΙΣΕΤ

10 κιλα για 12 επαν. δισέτ με 7 κιλά αλτηρες για 9 επαν.
10 κιλά για 11 επαν. δισέτ με 7 κιλά για 8 επαν.

έκαψα τους ώμους μου τελειως.

η τεχνική εκτέλεσης του 3ου σέτ στον πάγκο :

Τσέκαρε τεχνική @Giii

Εχω ρίξει φορτίο αλλα εχω αυξησει επαναληψεις τελευταιο PR στον πάγκο 890 κιλά για 6 επαναληψεις.

δεν ανεβάζω αλλο για φέτος.
 

Συνημμένα

  • 60kg 15 reps.mp4
    3.3 MB · Εμφανίσεις: 0
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Μπορεις και αλλο .....εγω χτυπαω 80κγ για 7

1χ12 40κγ
1χ10 65κγ
1χ10 70
1χ7 80
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
Μπορεις και αλλο .....εγω χτυπαω 80κγ για 7

1χ12 40κγ
1χ10 65κγ
1χ10 70
1χ7 80

Βάλε εκτέλεση να δούμε.... σε ποσο χρονο την κάνεις. Γιατι εγω τις 6 τις έκανα σε 30 δευτερολεπτα οπως βλέπεις εδώ κατεβαζα και πιο αργά.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Βάλε εκτέλεση να δούμε.... σε ποσο χρονο την κάνεις. Γιατι εγω τις 6 τις έκανα σε 30 δευτερολεπτα οπως βλέπεις εδώ κατεβαζα και πιο αργά.
Πολυ ωρα ....εχω και σποτ .Φαντασου για να βγει το 7 θελω κανα 6 δευτερολπετα για να ανεβω πανω
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
Εγω έριξα μετα το 80αρι... αυτη ειναι η 2η προπονηση στη 1η επαιζα 50 κιλα πάγκο τωρα εβαλα 60.

Δεν παιζω συνέχεια βαριά φορτία. Απλα ανεβάζω επαναληψεις κ ρίχνω λίγο.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Σημερα με ρωτησαν αυτο αν κραταω το ιδιο volume καθε φορα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
Σημερα με ρωτησαν αυτο αν κραταω το ιδιο volume καθε φορα

Volume ως προς το σέτ ή ως προς το συνολικο έργο γιατι κοιτα να δεις

εγω σημερα εκανα πολυ περισσοτερο συνολικο έργο απο σενα... εσυ εκανες περιμενε να υπολογισουμε

2390 κιλά συνολικο έργο.

Εγω έκανα

2865 κιλά φιλε :P

αρα εγω εκανα περισσότερο volume απο σενα σε συνολικο έργο ΑΛΛΑ εσυ έκανες περισσοτερο βολιουμ...σε ενα σετ

δηάδη στο 80αρι. Το οποιο ηταν κ καλό απο οτι βλέπω. Ωραίος. Ανέβηκες. Αποψε δε βγηκα για ξιδια.... ελα ρε φιλε γαμιεται η προπονηση να πουμε. ύπνο - ύπνο παω για νανι σε λίγο.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Volume ως προς το σέτ ή ως προς το συνολικο έργο γιατι κοιτα να δεις

εγω σημερα εκανα πολυ περισσοτερο συνολικο έργο απο σενα... εσυ εκανες περιμενε να υπολογισουμε

2390 κιλά συνολικο έργο.

Εγω έκανα

2865 κιλά φιλε :P

αρα εγω εκανα περισσότερο volume απο σενα σε συνολικο έργο ΑΛΛΑ εσυ έκανες περισσοτερο βολιουμ...σε ενα σετ

δηάδη στο 80αρι. Το οποιο ηταν κ καλό απο οτι βλέπω. Ωραίος. Ανέβηκες. Αποψε δε βγηκα για ξιδια.... ελα ρε φιλε γαμιεται η προπονηση να πουμε. ύπνο - ύπνο παω για νανι σε λίγο.
Κοιτα ...αυτος επειδη ηταν αρχαριος εννοουσε αν παιζω με τα ιδια κιλα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Τι 5 ρε μλκ... 3 και πολλες ειναι.
Μλκιες σου λεω

Κανω ανω μοιρα(4) ,κατω(3) ,μεσαια(3) ....το αλλο ειναι fly (3) ,machien press(3) για δεξι χερι μονο λαο τοπ τελευταιο που σου ειπα για τις μυικε ςινες τυπου 2
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
Ποια ανω και κάτω βρε το στηθος απο 2 μυς αποτελειται ο ενας πεφτει πάνω στον άλλον. :P

Απλά υπάρχουν ασκησεις που ενεργοποιούν περισσοτερο το ενα σημειο απο το άλλο.

Ειλικρινα δεν ξερω τι ειναι πιο αστειο σε ενα γυμναστηριο .... ενας που κανει 10 ασκησεις για στήθος

ή αυτος εδω ->


ο αλλος πισω εχει διπλασιο χέρι κ τον κοιτάει καλα καλά.


εν τω μεταξυ το στηθος τόξο.... για να μειώσει την αποσταση , αλλα αν τον ρωτησεις εκανε 85 κιλα αυτός.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Γιατί ρε μάν τι έχουν οι 5 ασκήσεις? 1 παραπάνω απ' τις δικές σου κάνω

Αυτά που κάνεις σε λίγο καιρό δεν θα σου κάνουν τίποτα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οπότε θα κάνεις αλλά αναγκάστηκα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
Γιατί ρε μάν τι έχουν οι 5 ασκήσεις? 1 παραπάνω απ' τις δικές σου κάνω

Αυτά που κάνεις σε λίγο καιρό δεν θα σου κάνουν τίποτα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οπότε θα κάνεις αλλά αναγκάστηκα

Εγω κάνω 3 ασκήσεις Νίκο και τέλος. Και ποτέ πάνω απο 9-10 σετ ανα προπόνηση.

2 πιέσεις και 1 άνοιγμα.

Τα ιδια προτεινει ο coach Greg
τα ίδια προτεινει ο Ραφαήλ στο βιντεάκι που έβαλα πριν 2 σελίδες

στο ίδιο συμφωνώ και εγώ που το βλέπω πως δουλεύει πάνω μου... εντάξει εσυ εισαι καλός στο στήθος αλλα ειναι αστείο να βλέπω πιτσιρικάδες να κάνουν τα διπλάσια απο μένα και να πιέζονται σε βαθμο λιποθυμίας στους πάγκους και να έχω καλύτερη υποδομή στο στήθος με αυτα που κάνω εγώ.

Το κλειδί ειναι η ενεργοποιηση !

Ζυγιστηκα χθές έχω ξεσκιστει στο φαί και έχω πάει πλέον 85 κιλά... με 1.80 ύψος. Αλλα θα κοψω λιγο γιατι δε γινεται θα γίνω μοσχάρι στο τέλος. Ακολουθούν φώτο !!!

13-3-22 (1).JPG

13-3.JPG

Και προχωράμε.....

3 ασκήσεις μέχρι 3 καλά σέτ ανα προπόνηση. Καλό σέτ ειναι αυτο που ανέβασα.... στα 60 κιλά γιατι η τελευταια βγηκε με δυσκολία μέχρι το εύρος των 15 επαναληψεων. Το πάν ειναι η σωστη επιλογή ασκησεων - η προσηλωση σε αυτές - το muscle mind - connection για την κατάλληλη ενεργοποιηση.

Σε επομενη προπονηση μπορώ να παιξω 65 κιλά για 12 - 14 αν βγούν... και μετά να πάω στον επικληνη και να παιξω αντι για 13 στα 22.5 κιλά αλτηρες , 15 επαναληψεις να αυξησω δηλαδη +2. Εφτασα μέχρι τα 80 κιλά 6 επαναληψεις δεν χρειαζεται να βάλω 85 - 90.... και δεν ξερω κ εγω ποσο... δεν δουλευει ετσι αν ηταν ετσι ολοι θα καταληγαμε στα 2 χρονια να παιζουμε πάγκους 200 κιλά!

Αν ειναι βάζω στους πάγκους 90-100 κιλά και να πηγαινει η μπάρα σαν μεθυσμένη μέχρι να ανέβει πάνω θα έχω τραβηξει με οτιδηποτε άλλο εκτος απο το στήθος.

Φωτογραφίες απο Οκτώβριο πάλι... :P πρέπει να πάω να φτιαξω κ το κρεβάτι μου , μπορδέλο έγινε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
mam.jpg


1ο γευμα ημέρας παιδιά , ειπα να κανω κατι διαφορετικο σημερα.

50γρ κουακερ
250μλ παστεριωμενο ασπραδι
50γρ κρεμα της στιγμής γιωτης σοκολάτα.

ΘΕΡΜΙΔΕΣ 500
ΠΡΩΤΕΙΝΗ 33
ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΑΣ 65
ΛΙΠΑΡΑ 7

θα μπορουσε κάποιος να χωσει και ενα σκουπ πρωτεινης και μπανανα και να το ανεβάσει στις 700 θερμιδες

επειδη συνηθως το 1ο μου γευμα τοσο ειναι 700-800 θερμιδες.

Πολυ νόστιμο !
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top