Fitness Thread!

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω έναν πόνο στον αριστερό ώμο...Απο Πέμπτη κάνω μόνο πόδια και τρέξιμο αλλά δεν είναι το ίδιο..λέτα να το ρισκάρω σήμερα η να πάω ξέρω γω απο τρίτη Τετάρτη η και Πέμπτη ;
Μην το ρισκαρεις ,οι τενοντιτιδες στους ωμόυς ειναι συχνο φαινομενο και ετσι και δεν δωσεις την πρέπων σημασια εχεις πολυ ασχημα αποτελεσματα ..

Δωσε τον χρονο που χρειαζεται ακου το σωμα σου και καλο ειναι αν συνεχιζει να παρεις και μια γνωμη απο ενα γιατρο να δεις αν ειναι κατι απλο ή κατι που θελει θεραπεια και μετα συγκεκριμενη επανένταξη ωστε να μην σε ξαναενοχληση .

Συνηθως το καμπανακι ειναι ο πονος την νυχτα που δεν σε αφηνει να κοιμηθεις ...

Μια φορα επαθα τενοντιτιδα και απο τοτε την εχω προικα αλα με την σωστη καθοδηγησε απ τις ρωτες ενοχλησεις ποτε δεν εχει υποτροπιάσει ..

Παγοθεραπεια κανει θαυματα και να σου γινει τροπος ζωης ακομα και οταν δεν εχεις ενοχλησεις μετα απο μια δυσκολη προπονηση,περαστικα σου !
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Έχω έναν πόνο στον αριστερό ώμο...Απο Πέμπτη κάνω μόνο πόδια και τρέξιμο αλλά δεν είναι το ίδιο..λέτα να το ρισκάρω σήμερα η να πάω ξέρω γω απο τρίτη Τετάρτη η και Πέμπτη ;

Να πας και να κάνεις το 50% των φορτίων που έκανες κ καλο ζέσταμα με ασκήσεις για τους στροφεις. Αμα δεις ότι ο πονος υπάρχει κατά τη διάρκεια της προπονησης σταματάς κ πας σε έναν γιατρό.

Έκανες καμια απότομη αύξηση στα κιλά η κανα λάθος τεχνικής ;
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Μην το ρισκαρεις ,οι τενοντιτιδες στους ωμόυς ειναι συχνο φαινομενο και ετσι και δεν δωσεις την πρέπων σημασια εχεις πολυ ασχημα αποτελεσματα ..

Δωσε τον χρονο που χρειαζεται ακου το σωμα σου και καλο ειναι αν συνεχιζει να παρεις και μια γνωμη απο ενα γιατρο να δεις αν ειναι κατι απλο ή κατι που θελει θεραπεια και μετα συγκεκριμενη επανένταξη ωστε να μην σε ξαναενοχληση .

Συνηθως το καμπανακι ειναι ο πονος την νυχτα που δεν σε αφηνει να κοιμηθεις ...

Μια φορα επαθα τενοντιτιδα και απο τοτε την εχω προικα αλα με την σωστη καθοδηγησε απ τις ρωτες ενοχλησεις ποτε δεν εχει υποτροπιάσει ..

Παγοθεραπεια κανει θαυματα και να σου γινει τροπος ζωης ακομα και οταν δεν εχεις ενοχλησεις μετα απο μια δυσκολη προπονηση,περαστικα σου !
Δεν είναι τόσο έντονος ο πόνος... είναι πιο πολύ κάψιμο θα έλεγα και δεν έχω θέμα στον ύπνο...θα ξεκινήσω να βάζω πάγο από σήμερα αν είναι και θα ξαναμπώ από Τετάρτη -πεμπτη...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να πας και να κάνεις το 50% των φορτίων που έκανες κ καλο ζέσταμα με ασκήσεις για τους στροφεις. Αμα δεις ότι ο πονος υπάρχει κατά τη διάρκεια της προπονησης σταματάς κ πας σε έναν γιατρό.

Έκανες καμια απότομη αύξηση στα κιλά η κανα λάθος τεχνικής ;
Δεν νομίζω από την δουλειά πρέπει να ήταν σε κάτι φορτία που κουβαλαγα...λέω να κάνω hiit στον διάδρομο να μην το κουράζω γενικά
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι τόσο έντονος ο πόνος... είναι πιο πολύ κάψιμο θα έλεγα και δεν έχω θέμα στον ύπνο...θα ξεκινήσω να βάζω πάγο από σήμερα αν είναι και θα ξαναμπώ από Τετάρτη -πεμπτη...
Αυτο ,αρχικο καψιμο συνεπαγεται με φλεγμονή .

Οποτε αν ειναι κατι θα ειναι μικρο, ξεκουραση παγοθεραπεια οσο μπορεις πιο συχνα ,μπες πολυ σταδιακα και συγκεντρωσου και λιγακι στην ενδυναμωση του πριν φτασεις στο σταδιο που ησουν και εβγαλε αυτη την ενοχληση ..

Οσο πιο αργα μπεις τοσο καλυτερο για την αποκατασταση σου εκτος και αν εισαι αθλητης , εχεις προετοιμασια και βιαζεσαι να επανελθεις ..Μονο τοτε πουσαρεις αρνητικα ενα μικροτραυματισμο και παντα να ακους το σωμα σου

Να ξερεις η νουμερα ενα ασκηση αποθεραπειας ,σταδιακης επανένταξης και ενδυναμωσης για ωμους ειναι τα λαστιχα .
Επειτα αν εχεις προσβαση σε θεραπεια με βεντουζες μια φορα την εβδομαδα πιστεψε με κανει θαυματα ,εγω πλεον τις εχω παρει σπιτι , μου εχει δειξει ο φυσιοθεραπευτης μου τα μερη που πρεπει να τοποθετηθουν και πραγματικα εχω ηρεμησει και απο αλλους πονους σε πλατη και μεση .
Βεβαια εισαι σαν να εφαγες ξυλο μετα απο τις μελανιες αλλα δεν πειραζει ;)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Δεν είναι τόσο έντονος ο πόνος... είναι πιο πολύ κάψιμο θα έλεγα και δεν έχω θέμα στον ύπνο...θα ξεκινήσω να βάζω πάγο από σήμερα αν είναι και θα ξαναμπώ από Τετάρτη -πεμπτη...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν νομίζω από την δουλειά πρέπει να ήταν σε κάτι φορτία που κουβαλαγα...λέω να κάνω hiit στον διάδρομο να μην το κουράζω γενικά

Και μενα μου εκανε εντυπωση γιατι καταλαβαινω οτι εισαι προσεκτικος στο τζυμ. Απλα αιματωσε τη περιοχή με ασκησεις στο 50% αυτων που σηκωνες για να επισπευσεις την αναρρωση.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Λες σήμερα μετά την hiit να κάνω αυτό; Η να το κάνω αύριο που έχω ρεστ κανονικά; Ούτως η αλλιώς δεν θα είναι προπόνηση αυτό
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Ξεκάθαρα αυτό να κάνεις!!!

Εκτέλεσε 2 ασκήσεις για ατροφεις αν ημουν εκεί θα σου έδειχνα κ μια ακόμη εκτάσεις και πιεσεις

Πιέσεις αν έκανες με 20 κιλά αλτηρες σε κάθε χέρι κάνε με 10 για 12-15 επαναλήψεις σιγά σιγά.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Οι ενοχλήσεις έχουν φύγει τελείως σχεδόν έως και καθόλου θα έλεγα βάζω και πάγο πια 3 φορές την μέρα θα μπω από Πέμπτη για σιγουριά...Τώρα θέλω γνώμη για πρόγραμματα push pull.
Λοιπόν push
1.Πιέσεις με αλτήρες 8-12 *3
2.Πιέσεις στο smith σε κατακλινη πάγκο 8-12*3(δεν έχω κάνει ποτέ τίποτα σε smith θέλω να δω πως θα πάει 😛😂)
3. Ανοίγματα με αλτήρες σε ίσιο πάγκο 12-15*3
4.Πιεσεις ώμων σε μηχάνημα η με μπάρα 8-12*3
5.Πλαγιες εκτάσεις 1*16 και με 10 Δευτέρα διάλειμμα 4 σετ όσες βγουν
6.Μια άσκηση για τρικεφαλα και μετά μια για δικέφαλα (το σκέφτομαι 😛)



Pull

1.Κωπηλατική με μπάρα 3*8-12
2.Pull down 2 σετ με ανοιχτή λαβή 2 με κλειστή 4*8-12
3.Shrugs 3*10-15
4.Κάμψεις δικέφαλων με στραβομπαρα 3*10-15
5.Hummer curls 3*10-15
6.Μια άσκηση για τρικεφαλα 😛
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Κατακλινεις πιεσεις σε παγκο για μένα δε χρειάζονται!!!
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Επικλινή ήθελα να γράψω 😛

Α ναι ρε! Λέω κ εγώ. Τι κατακλινη σιγά! Εγώ θα παω σήμερα θέλω να παιξω τα 75 στο παγκο για 8 πληρεις μέχρι κάτω επαναλήψεις προηγουμενη φορά ήμουν στις 7 εχω κ βίντεο.

Γίνεται πιο δυσκολη η άσκηση όταν ακουμπάει στήθος. Μεγαλώνει το ROM για αυτό.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Α ναι ρε! Λέω κ εγώ. Τι κατακλινη σιγά! Εγώ θα παω σήμερα θέλω να παιξω τα 75 στο παγκο για 8 πληρεις μέχρι κάτω επαναλήψεις προηγουμενη φορά ήμουν στις 7 εχω κ βίντεο.

Γίνεται πιο δυσκολη η άσκηση όταν ακουμπάει στήθος. Μεγαλώνει το ROM για αυτό.
Καλά σίγουρα το εύρος κίνησης παίζει μεγάλο ρόλο...το πρόγραμμα πάνω πως σου φαίνεται;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Καλά σίγουρα το εύρος κίνησης παίζει μεγάλο ρόλο...το πρόγραμμα πάνω πως σου φαίνεται;

Πολυ καλο απλό κ αποδοτικό όπως πρεπει κ εγώ αυτό κάνω θα ανεβάσω φωτο πιο μετά.

Μόνο με τις πιεσεις ώμων δεν συμφωνώ καθώς την ίδια μέρα έχεις δυο πιεσεις που συμμετέχουν οι ώμοι μετά πως θα χεις φάει fatigue στους ώμους άρα δεν θα μπορέσεις να τους γυμνάσεις σωστά. Βάλτους μια άλλη μέρα με τη πλατη.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Το έχω σκεφτεί μήπως έχω και μια μέρα ώμοι χέρια ώστε να κάνω εκεί βαριές πιέσεις αλλά συνήθως πάνε πακέτο με το στήθος οι ώμοι
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Το έχω σκεφτεί μήπως έχω και μια μέρα ώμοι χέρια ώστε να κάνω εκεί βαριές πιέσεις αλλά συνήθως πάνε πακέτο με το στήθος οι ώμοι

Μετά απο βαρύ πάγκο δεν θα μπορέσεις να πιέσεις τους ώμους κ άν το κάνεις ειναι risky για τραυματισμούς. ;)

Καθώς ανεβαίνεις στο γυμναστήριο υπάρχει κάτι που λέγεται διαχείριση φορτίων , έξυπνα κόλπα ωστε να πιέζεις χωρις να καταστρέφεσαι.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τελικά ο Ρονάλντο έχει δίκιο για την κόκα κόλα. Ήπια μια zero χθες και με έστειλε. Ποτέ ξανά. Νερό μέχρι να σβήσει ο ήλιος.
Σε 2 βδομάδες ξεκινάω γυμναστήριο 😁 Κάνω κλασσικά ασκήσεις στο σπίτι αλλά θέλω και όργανα για να ανεβάσω κιλά.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Μετά απο βαρύ πάγκο δεν θα μπορέσεις να πιέσεις τους ώμους κ άν το κάνεις ειναι risky για τραυματισμούς. ;)

Καθώς ανεβαίνεις στο γυμναστήριο υπάρχει κάτι που λέγεται διαχείριση φορτίων , έξυπνα κόλπα ωστε να πιέζεις χωρις να καταστρέφεσαι.
Μπορεί να τους βάλω σε άλλη μέρα οπότε... Νιώθω κάτι καψίματα τώρα το απόγευμα σε άκυρες στιγμές ελπίζω αύριο να είμαι καλά στο Τζιμ δεν θα κάνω ώμους..
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Αυτα οσο ανεβάζεις πάντα θα τα νιώθεις. Νο pain no gain.

παγκος σημερα 75 κιλά για 8 μέχρι κάτω μονος μου η 9η με βοηθεια. Αν κ μ ειπε οτι δεν βοηθησε σχεδον καθολου. Kai mena με τσιμπάει ο θωρακικος αριστερά που κ πού. Αλλα ειναι στο επιπεδο 2 στα 10 δεν ειναι 6-7 να πηγαινω να κάνω προπονηση. Σιγα σιγα το δυναμώνω.

Και στη τελικη ολα ρίσκο ειναι. Συμφωνα με τους γιατρους δεν πρέπει να κανεις καθολου προπονησεις με βάρη. Λέω κάτι γιατρους που δεν έχουν ιδέα απο βάρη φυσικά. Οχι τους σοβαρους αθλίατρους.

+1 επαναληψη παραπανω απο τη προηγουμενη φορά... οποτε το πάρτυ υδατάνθρακα που εκανα χθες κ σημερα δεν πηγε χαμένο. Τουλάχιστον ανεβήκαμε στο γυμναστήριο.

Το strength standards με δίνει μονή στα 95 κιλά. Νομιζω ενα 100άρι το έχω για μια φορά αλλα δεν θα το επιχειρήσω προς το παρόν.
 

Συνημμένα

  • 75 για 8 πλήρεις !.mp4
    3.8 MB · Εμφανίσεις: 0

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Αυτα οσο ανεβάζεις πάντα θα τα νιώθεις. Νο pain no gain.

παγκος σημερα 75 κιλά για 8 μέχρι κάτω μονος μου η 9η με βοηθεια. Αν κ μ ειπε οτι δεν βοηθησε σχεδον καθολου. Kai mena με τσιμπάει ο θωρακικος αριστερά που κ πού. Αλλα ειναι στο επιπεδο 2 στα 10 δεν ειναι 6-7 να πηγαινω να κάνω προπονηση. Σιγα σιγα το δυναμώνω.

Και στη τελικη ολα ρίσκο ειναι. Συμφωνα με τους γιατρους δεν πρέπει να κανεις καθολου προπονησεις με βάρη. Λέω κάτι γιατρους που δεν έχουν ιδέα απο βάρη φυσικά. Οχι τους σοβαρους αθλίατρους.

+1 επαναληψη παραπανω απο τη προηγουμενη φορά... οποτε το πάρτυ υδατάνθρακα που εκανα χθες κ σημερα δεν πηγε χαμένο. Τουλάχιστον ανεβήκαμε στο γυμναστήριο.

Το strength standards με δίνει μονή στα 95 κιλά. Νομιζω ενα 100άρι το έχω για μια φορά αλλα δεν θα το επιχειρήσω προς το παρόν.
Μα δεν έχω κάνει προπόνηση για να το νιώθω...λέτε να τσιμπήσω τίποτα από φαρμακείο; Όχι ακόμη μην το κάνεις κάτσε να ανέβεις λίγο ακόμη να είναι πιο safe
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Μα δεν έχω κάνει προπόνηση για να το νιώθω...λέτε να τσιμπήσω τίποτα από φαρμακείο; Όχι ακόμη μην το κάνεις κάτσε να ανέβεις λίγο ακόμη να είναι πιο safe

Πάντως στα 75 έχω νομιζω καλή τεχνική. Σιγουρα εχω 90-95 στο πάγκο. Ζητημα χρονου ειναι και τα 100.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top